Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #261  
Παλιά 14-04-15, 11:46
Pholarchos Ο χρήστης Pholarchos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2004
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pzlightstar Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδια γεα σε ολους.Σας παρακαλω πολυ οποιος ξερει να με βοηθησει οσο γινεται και αν γινεται για να καταλαβω αν μου εχουν κανει μαγια.Πραγματικα εχω αρχισει και το πιστευω πραγματικα αλλα θελω να μου πειτε καποια στανταρ,αν υπαρχουν η να μου πειτε πραγματα που μπορω να κανω.Τελος παντων οτιδηποτε μπορει να με βοηθησει.
Πρώτα πες μας το γιατί πιστεύεις κάτι τέτοιο; Έχεις κάποιο στοιχείο; τι σε έχει κάνει να το σκεφτείς.
Απάντηση με παράθεση
  #262  
Παλιά 24-04-15, 18:41
Το avatar του χρήστη Λευκός Λύκος
Λευκός Λύκος Ο χρήστης Λευκός Λύκος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2014
Περιοχή: Έσω εαυτού
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή Ερώτηση για χώρους και πως επηρεάζονται.

Γειά σας! Μπορεί κάποιος να μου πει πως επηρεάζονται οι χώροι (επαγγελματικοί - οικίες) στους οποίους έχουν βρεθεί μάγια;
__________________
Just give me a sign and I' ll show you my plan. Tell me why you look so sad, time slips by, like grains of sand. Just put your future, in my hands.
" Moonchild - Rory Gallagher"
Απάντηση με παράθεση
  #263  
Παλιά 24-04-15, 21:33
Pholarchos Ο χρήστης Pholarchos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2004
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Λευκός Λύκος Εμφάνιση μηνυμάτων
Γειά σας! Μπορεί κάποιος να μου πει πως επηρεάζονται οι χώροι (επαγγελματικοί - οικίες) στους οποίους έχουν βρεθεί μάγια;
Δε ρωτάς καλύτερα το " πως επηρεάζονται οι χώροι (επαγγελματικοί - οικίες) στους οποίους" έχουν τοποθετηθεί μάγια;;;

Γιατί αν έχουν βρεθεί τότε επεισέρχεται και ο παράγων "υποβολή" και η ψυχολογία που δημιουργεί η θέα τους. Παύουν έτσι να είναι μάγια μέχρι ένα σημείο και γίνονται αντικείμενα ψυχολογικού εκβιασμού.
Ο ουσιαστικός επηρεασμός (που επιβεβαιώνει ή όχι και την αποτελεσματικότητα του πράγματος) είναι το πως δρουν όταν τοποθετηθούν πριν βρεθούν.
Απάντηση με παράθεση
  #264  
Παλιά 25-04-15, 05:08
Το avatar του χρήστη Λευκός Λύκος
Λευκός Λύκος Ο χρήστης Λευκός Λύκος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2014
Περιοχή: Έσω εαυτού
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pholarchos Εμφάνιση μηνυμάτων
Δε ρωτάς καλύτερα το " πως επηρεάζονται οι χώροι (επαγγελματικοί - οικίες) στους οποίους" έχουν τοποθετηθεί μάγια;;;

Γιατί αν έχουν βρεθεί τότε επεισέρχεται και ο παράγων "υποβολή" και η ψυχολογία που δημιουργεί η θέα τους. Παύουν έτσι να είναι μάγια μέχρι ένα σημείο και γίνονται αντικείμενα ψυχολογικού εκβιασμού.
Ο ουσιαστικός επηρεασμός (που επιβεβαιώνει ή όχι και την αποτελεσματικότητα του πράγματος) είναι το πως δρουν όταν τοποθετηθούν πριν βρεθούν.
Γειά σου Pholarche. Όπως πάντα ετοιμοπόλεμος και ουσιαστικός! Πολύ σωστή η παρέμβασή σου. Να διευκρινίσω λοιπόν ότι τότε που μου συνέβαινε αυτό σε συγκεκριμένο χώρο του σπιτιού, πρώτον αυτά που βρέθηκαν δεν είχαν "παραλήπτη" εμένα και δεύτερον εγώ τότε δεν είχα ιδέα για όλα αυτά γιατί ήμουν μικρή ώστε να μπουν στην διαδικασία να μου εξηγήσουν. Και πάμε στο προκείμενο. Όποτε ήταν να περάσω από συγκεκριμένο χώρο του σπιτιού οποιαδήποτε ώρα της ημέρας, απλά δεν ήθελα.... Το έκανα αναγκαστικά, ειδικά το βράδυ ήταν μαρτύριο γιατί έπρεπε να ανάψω τα φώτα αφού προχωρούσα πρώτα 2-3 βήματα στο σκοτάδι. Είχα έναν ανεξήγητο φόβο πως κινδυνεύω από κάτι αόρατο. Μετά συνδυάζοντας τα γεγονότα θεώρησα πως δεν ήταν απλά μια παιδική φοβία, άσε που δεν φοβόμουν ιδιαίτερα το σκοτάδι μόνο εκεί με έπιανε τρόμος. Για αυτό ρωτάω λοιπόν και αν γνωρίζεις έχω να προσθέσω κι άλλα.
__________________
Just give me a sign and I' ll show you my plan. Tell me why you look so sad, time slips by, like grains of sand. Just put your future, in my hands.
" Moonchild - Rory Gallagher"
Απάντηση με παράθεση
  #265  
Παλιά 25-04-15, 13:45
Pholarchos Ο χρήστης Pholarchos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2004
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Λευκός Λύκος Εμφάνιση μηνυμάτων
Γειά σου Pholarche. Όπως πάντα ετοιμοπόλεμος και ουσιαστικός! Πολύ σωστή η παρέμβασή σου. Να διευκρινίσω λοιπόν ότι τότε που μου συνέβαινε αυτό σε συγκεκριμένο χώρο του σπιτιού, πρώτον αυτά που βρέθηκαν δεν είχαν "παραλήπτη" εμένα και δεύτερον εγώ τότε δεν είχα ιδέα για όλα αυτά γιατί ήμουν μικρή ώστε να μπουν στην διαδικασία να μου εξηγήσουν. Και πάμε στο προκείμενο. Όποτε ήταν να περάσω από συγκεκριμένο χώρο του σπιτιού οποιαδήποτε ώρα της ημέρας, απλά δεν ήθελα.... Το έκανα αναγκαστικά, ειδικά το βράδυ ήταν μαρτύριο γιατί έπρεπε να ανάψω τα φώτα αφού προχωρούσα πρώτα 2-3 βήματα στο σκοτάδι. Είχα έναν ανεξήγητο φόβο πως κινδυνεύω από κάτι αόρατο. Μετά συνδυάζοντας τα γεγονότα θεώρησα πως δεν ήταν απλά μια παιδική φοβία, άσε που δεν φοβόμουν ιδιαίτερα το σκοτάδι μόνο εκεί με έπιανε τρόμος. Για αυτό ρωτάω λοιπόν και αν γνωρίζεις έχω να προσθέσω κι άλλα.
Η όλη ιδέα με τα μάγια είναι ότι δρούνε επηρεάζοντας το - είναι δύσκολο να εκφραστεί - τον ιστό, τη δομή, της πραγματικότητας και του χώρου πάντα σε σχέση με τον άνθρωπο που στοχεύουν (γι'αυτό πολλές φορές χρησιμοποιούν κάποιο προσωπικό αντικείμενο του ανθρώπου ή κάτι από το σώμα του, έμμηνα , μαλλιά, νύχια κτλ)
Δημιουργούν έτσι από τη μια ένα ρήγμα στη δομή και από την άλλη μια σύνδεση με το πρόσωπο που στοχεύουν κι έτσι 'ρουφάνε' την ζωτική ενέργεια του ανθρώπου που πάει από τον άνθρωπο στο ρήγμα (όπου και χάνεται ανώφελα - είναι πιο σπάνιο να μπορεί όποοις τα έβαλε να επωφεληθεί από αυτό). Φαντάσου ένα σωλήνα ποτίσματος που αποκτά μια τρύπα και αυτό κάνει να χάνει νερό από κάπου ενώ ταυτόχρονα πέφτει η πίεση στο νερό που δίνει για το πότισμα.
Όσο πιο στοχευμένο είναι (σε συγκεκριμένο πρόσωπο με χρήση προσωπικών αντικειμένων κτλ) τόσο περισσότερο επηρεάζει εκείνο και όχι άλλα ενώ όσο πιο γενικό είναι τόσο μπορεί να επηρεάζει και άλλους που περνούν από το σημείο ή ζουν στο χώρο.
Έτσι εσύ είχες μια κάποια ευαισθησία αντιλαμβανόσουν το "ρήγμα" σε κείνο το σημείο (πες μεταφορικά την υγρασία γύρω από την τρύπα στο σωλήνα!) αλλά δεν έχανες τίποτε αφού δεν ήταν η τρύπα σε σένα ή για σένα ούτε είχε κάτι δικό σου.

Αυτό σε πρώτη φάση. Σε δεύτερη ως εξαρτώμενο (ίσως) άνθρωπος από το πρόσωπο-στόχο θα μπορούσες να νοιώθεις πιο γενικά την πτώση της πίεσης (που έτρεφε εσένα πχ) αλλά αυτό θα ήταν πιο γενικό και όχι σε σχέση με το σημείο όπου περνούσες

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Pholarchos : 25-04-15 στις 13:46
Απάντηση με παράθεση
  #266  
Παλιά 25-04-15, 14:07
Το avatar του χρήστη Λευκός Λύκος
Λευκός Λύκος Ο χρήστης Λευκός Λύκος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2014
Περιοχή: Έσω εαυτού
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Pholarche σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Δεν ξέρω αν έχεις εμπειρικές γνώσεις πάνω στο θέμα ή έχεις διαβάσει πολύ, πάντως με κάλυψες. Το έπιασες το νόημα, ότι δηλαδή αφορούσαν αναγκαστικά και εμένα έμμεσα (υπάρχουν πολλοί καλοί άνθρωποι γύρω μας). Πιστεύεις ότι μπορεί έως και να καταστραφεί ένας χώρος όταν έχει" ποτίσει" από αυτά; Όπως επίσης τι άλλο μπορεί να εκδηλωθεί σ' αυτόν;
__________________
Just give me a sign and I' ll show you my plan. Tell me why you look so sad, time slips by, like grains of sand. Just put your future, in my hands.
" Moonchild - Rory Gallagher"
Απάντηση με παράθεση
  #267  
Παλιά 25-04-15, 22:59
Το avatar του χρήστη apofasismenos
apofasismenos Ο χρήστης apofasismenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-04-2015
Μηνύματα: 509
Προεπιλογή

Κάποιος αντικειμενικός βάση όσων έχει ακούσει κι έχει δει, λαμβάνοντας υπόψη τις συμπεριφορές των ανθρώπων και συσχετίζοντας δίκαια
όλες τις παραμέτρους, θα μπορούσε να κάνει την εξής ανάλυση πέρι μαγείας.
Μαγεία είναι η ενέργεια του να προσπαθεί κάποιος να χωρέσει 20 λίτρα λάδι σε ένα πεντόλιτρο τενεκέ αδιαφορώντας αν γίνεται
ή χυθεί το λάδι έξω και γλυστρίσει ο ίδιος είτε κανείς περαστικός. Το όλο θέμα είναι να πάρουμε το λάδι.
Αυτό από την πλευρά της επιστήμης ονομάζεται "πασάλειμμα".

Αν στην θέση του λαδιού, τοποθετήσουμε τον όρο ενέργεια με σκοπό να καθήσουν στο ίδιο τραπέζι η μαγεία κι η επιστήμη
(όχι, η μαγεία δεν θεωρείται επιστήμη κι αυτό δεν αποτελεί μομφή), τότε παρατηρούμε ότι υπάρχει πρόβλημα
διότι η διαφυγή της ενέργειας λατρεύει να βρίσκει ισοστάθμισμα. Αν δεν βρει, δημιουργεί ή δημιουργείται πολύ σοβαρό πρόβλημα.
Θα μπορούσαμε να πούμε ότι συνήθως (ρισκάροντας με την μαγεία) δεν βρίσκει, οπότε και δημιουργούνται προβλήματα.
Έτσι δεν λέγεται; φυσικά μπορεί και να μην γίνεται σωστά η όλη διαδικασία κάτι που μπορεί να συμβαίνει συχνότατα.
Για να είμαι δίκαιος, θα πω ότι κι η επιστήμη ρισκάρει αλλά τα βασανά της τελειώνουν στην κουβέντα:
"αμάν, τι είναι αυτό; χέστο μωρέ, πάμε ξανά". Στο απόκοσμο δεν νομίζω να είναι έτσι εύκολα τα πράγματα.

Και εδώ που τα λέμε είναι λογικό διότι δεν γίνεται ο άνθρωπος να χειριστεί όλον αυτόν τον όγκο πληροφοριών επιτυχώς
αφού δεν τον ανακάλυψε αλλά τον πήρε με ασίστ. Εκτός αν κάποιος πιστεύει ότι οι άνθρωποι μπορούν να κατασκευάσουν
τέτοιες τεχνικές εντελώς μόνοι τους. Εδώ καλά καλά δεν έχουμε καταλήξει για κάποιες εφευρέσεις (που είναι και χειροπιαστές)
πως "έκατσε" η ιδέα στα κεφάλια και θα αποδεχτούμε αυτά τα "αόρατα" ως αυτούσια σύλληψη ιδέας;
Από την άλλη επειδή οι πιο πολλοί είναι σκράπες στην προσπάθειά τους, ενδέχεται να κατασκεύασαν τις τεχνικές μόνοι τους
(για την μόδα, το πάθος, το χόμπυ ή το "μαρούλι"), οπότε όντως δικαιολογείται το άγνωστο ως μη εύκολα προσεγγίσιμο.

Λευκή ονομάζεται η ταμπέλα της μαγείας που μειώνει σε πολύ μεγάλο βαθμό τους λιθοβολισμούς τους οποίους εισέπρατταν
παλιότερα οι μάγοι, αναφέρομαι στον καιρό που τους έκαιγαν ζωντανούς. Πρόκειται για μια μαγεία η οποία ισχυρίζεται
ότι πράττει ανιδιοτελώς προς όφελος των συναθρώπων μας ή για προσωπική επικοινωνία με το θείο.

Εδώ έγκειται όμως το μέγα ερώτημα...υπάρχει ανιδιοτέλεια;
η απάντηση είναι όχι κι αν τυχόν υπάρχει θα βρίσκεται μόνο στην αγάπη της μάνας προς το παιδί (μεταξύ μας ούτε εκεί υπάρχει).

Καλό Σαββατόβραδο...



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη apofasismenos : 25-04-15 στις 23:04
Απάντηση με παράθεση
  #268  
Παλιά 26-04-15, 01:29
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

Σοβαρεύεις όλο και περισσότερο. Καλά πάμε! Είδες που σου είπα οτι δεν χρειάζοταν το αρχικό εφέ;
Μια άποψη: Η Μαγεία δεν υφίσταται. Πόσο μάλλον ο διαχωρισμός Λευκή και Μαύρη. Είναι μάλλον μια έννοια δεισιδαιμονίας που προέρχεται απο το ιστορικό παρελθόν, στην προσπάθεια του ανθρώπου να ερμηνεύεσει θέματα και συμβάντα, για τα οποία η σύγχρονη επιστήμη ακόμα αποφεύγει να τοποθετηθεί. Η πιθανή διαφωνία: "τα θέματα και συμβάντα αυτά που αναφέρεις είναι ανύπαρκτα" είναι ψευδής και αντιεπιστημονική. Ενα θέμα να υφίσταται, τότε υφίστανται. Για την φύση των θεμάτων αυτών, για την ώρα μιλάνε κυρίως οι μύθοι, ενω γίνονται και όχι στέρεες απόπειρες ερμηνειας τους με επιστημονικούς όρους, παράγοντας έτσι την λεγόμενη ψευδοεπιστήμη. Κάπου είδα οτι γνωρίζεις τα έργα του Ζακ Βαλέ. Υπάρχει εκεί προσέγγιση που με καλύπτει. Αυτά.
__________________
Abyssus Abyssum Invocat
Απάντηση με παράθεση
  #269  
Παλιά 26-04-15, 09:56
Το avatar του χρήστη apofasismenos
apofasismenos Ο χρήστης apofasismenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-04-2015
Μηνύματα: 509
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από heretic Εμφάνιση μηνυμάτων
Σοβαρεύεις όλο και περισσότερο. Καλά πάμε! Είδες που σου είπα οτι δεν χρειάζοταν το αρχικό εφέ;
Μια άποψη: Η Μαγεία δεν υφίσταται. Πόσο μάλλον ο διαχωρισμός Λευκή και Μαύρη. Είναι μάλλον μια έννοια δεισιδαιμονίας που προέρχεται απο το ιστορικό παρελθόν, στην προσπάθεια του ανθρώπου να ερμηνεύεσει θέματα και συμβάντα, για τα οποία η σύγχρονη επιστήμη ακόμα αποφεύγει να τοποθετηθεί. Η πιθανή διαφωνία: "τα θέματα και συμβάντα αυτά που αναφέρεις είναι ανύπαρκτα" είναι ψευδής και αντιεπιστημονική. Ενα θέμα να υφίσταται, τότε υφίστανται. Για την φύση των θεμάτων αυτών, για την ώρα μιλάνε κυρίως οι μύθοι, ενω γίνονται και όχι στέρεες απόπειρες ερμηνειας τους με επιστημονικούς όρους, παράγοντας έτσι την λεγόμενη ψευδοεπιστήμη. Κάπου είδα οτι γνωρίζεις τα έργα του Ζακ Βαλέ. Υπάρχει εκεί προσέγγιση που με καλύπτει. Αυτά.
Δεν ήταν εφέ. Ήταν σημείο αναφοράς και αφετηρία αποριών. Νομίζω ότι έχω γίνει αρκετά σαφής σε αυτό στην διατύπωσή μου.
Όσον αφορά την μαγεία, όντως η σύγχρονη επιστήμη κάνει την πάπια. Την κάνει γιατί ξέρει ότι αν ασχοληθεί "θερμά" με την μαγεία
δεν θα κερδίσει τίποτα πάρα μόνο θα την γιγαντώσει. Η επιστήμη θέλει να ψοφήσει την μαγεία εκτός της ψυχιατρικής που την "χρειάζεται"
για να βρίσκει ή να βαπτίζει πελάτες ενώ παράλληλα την αναιρεί. Έχει μια (αναπτυξιακή) λογική αυτό...
Προσωπικά αν και είμαι υπέρ της επιστήμης, δεν το βλέπω δίκαιο αυτό αλλά αντιλαμβάνομαι το firewall που "σηκώνει".

<<<<<<<<<<Η πιθανή διαφωνία: "τα θέματα και συμβάντα αυτά που αναφέρεις είναι ανύπαρκτα" είναι ψευδής και αντιεπιστημονική.>>>>>>>>>>
(αυτό αν θες ανέλυσέ το λίγο παραπάνω)

Περί Ζακ Βαλέ οκ, έχει προσόντα, φυσιογνωμικά τον βρίσκω αρκετά ρεαλιστή σε τέτοιο θέμα, δεν δείχνει να τρομπάρει όπως άλλοι
ένα διάβασμα το αξίζει (μέχρι εκεί) και συμφωνώ με το σχετικό ποστ (σου) που διάβασα στο άλλο θέμα.
Όντως, κάποιες φορές οι άνθρωποι μπερδεύονται και άφησα σχόλιο με το ανάλογο μπερδεψιάρικο τραγούδι και στίχους (δεν μου'ρθε άλλο).

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη apofasismenos : 26-04-15 στις 09:59
Απάντηση με παράθεση
  #270  
Παλιά 26-04-15, 10:41
Το avatar του χρήστη Gnostic Student
Gnostic Student Ο χρήστης Gnostic Student δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-04-2014
Περιοχή: Αθήνα, μετρό Σεπόλια
Μηνύματα: 134
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από apofasismenos
Μαγεία είναι η ενέργεια του να προσπαθεί κάποιος να χωρέσει 20 λίτρα λάδι σε ένα πεντόλιτρο τενεκέ αδιαφορώντας αν γίνεται
ή χυθεί το λάδι έξω και γλυστρίσει ο ίδιος είτε κανείς περαστικός. Το όλο θέμα είναι να πάρουμε το λάδι.
Αυτό από την πλευρά της επιστήμης ονομάζεται "πασάλειμμα".
Αυτή κατά τη γνώμη μου, είναι μια λανθασμένη προσέγγιση για το τι είναι μαγεία.

Αν θα έπρεπε να περιορίσω τον εαυτό μου στο παράδειγμα που αναφέρεις, θα το έθετα ως εξής:
Ενώ έχεις ένα πεντόλιτρο τενεκέ και 20 λίτρα λάδι, χρησιμοποιείς τη μαγεία για να εξασφαλίσεις του υπόλοιπους τρεις κουβάδες (τέσσερις και για τα 20 λίτρα), ταυτόχρονα κάνοντας ο,τι είναι ανθρωπίνως λογικό για να τους αποκτήσεις.

Η διαφορά μαύρης με λευκής μαγείας είναι στο εξής: Ο μαύρος μάγος, τους πρώτους τρεις τενεκέδες που θα βρει θα τους αρπάξει. Ακόμα και αν ανήκουν σε κάποιον τρίτο, ο οποίος δεν τους προσφέρει.
Ο λευκός μάγος μπορεί να βρει τρεις τενεκέδες οι οποίοι ανήκουν σε κάποιον αλλά αν αυτός ο κάποιος αρνηθεί να τους δώσει, θα συνεχίσει να ψάχνει μέχρι να βρει άλλους τρεις.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:56.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.