Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #371  
Παλιά 14-01-12, 01:18
Το avatar του χρήστη Raistlin
Raistlin Ο χρήστης Raistlin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-10-2004
Περιοχή: Kavala
Μηνύματα: 1.286
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Cherry Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλήθεια λες; Κι έγινε τόσο εύκολα με την πρώτη φορά!
Τί θα πρέπει να κάνω για να μάθω δηλαδή; Και πως μπορεί να κοπεί αυτή η χορδή; Θέλεις να με βοηθήσεις; Γιατί πραγματικά ενδιαφέρομαι, πάντα το έψαχνα μέσα μου, είμαι φουλ απορίες γενικά για το ποιοι είμαστε, πού πάει η ψυχή μετά κ.λπ. Περιμένω εναγωνίως!
Θα σου πρότεινα να μην το προσπαθήσεις, δεν νομίζω πως θα κερδίσεις κάτι από αυτά τα ταξίδια αντιθέτως πιο πολύ θα μπερδευτείς και αν γίνει κάτι και κοπεί η κλωστή σου (λένε πως αν τρομάξεις πολύ ή πάθεις σοκ θα κοπεί αλλά δεν ξέρω αν ισχύει στ' αλήθεια.) Τότε αυτό θα επηρεάσει πολύ και τους φίλους και τους συγγενείς σου. Το μόνο που ξέρω σίγουρα είναι πως υπάρχουν πολλές παγίδες στο αστρικό πεδίο. Αυτή είναι η γνώμη μου, ωστόσο η απόφαση για το αν θες να συνεχίσεις είναι δική σου.
__________________
Δεν είναι δύσκολο σαν γελάς, εύκολα να κλάψεις...
δύσκολο είναι σαν κλαις εύκολα να γελάσεις...
Απάντηση με παράθεση
  #372  
Παλιά 14-01-12, 03:09
naeb Ο χρήστης naeb δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-04-2009
Μηνύματα: 557
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fantasy Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορεί να μη βρεις το δρόμο της επιστροφής ποτέ ή να σπάσει η ασημένια χορδή που συγκρατεί την ψυχή σου και δεν μπορεί να φύγει πέρα από αυτό το όριο.
Αν μου επιτρέπεις, θα πρότεινα να είμαστε λίγο πιο προσεκτικοί όταν εκφράζουμε τέτοιου είδους απόψεις. Μπορούμε να τρομάξουμε κάποιον χωρίς λόγο για ένα θέμα (αστρικό ταξίδι) το οποίο είναι απόλυτα φυσιολογικό. Συμβαίνει κάθε φορά που πέφτουμε για ύπνο απλά δεν το αντιλαμβανόμαστε

Τον "δρόμο" της επιστροφής τον βρίσκεις πάντοτε... Η ασημένια χορδή εξυπηρετεί αυτό ακριβώς τον σκοπό, να σε επαναφέρει στο φυσικό σου σώμα όταν ξυπνάς.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Cherry
Και σκέφτομαι, "τα κατάφερα, ας γυρίσω τώρα, για πρώτη φορά καλά ήταν".
Η επάνοδος όμως στο σώμα μου ήταν λίγο επώδυνη. Καταρχήν πετάχτηκα, ένιωσα σαν κάποιος να με πέταξε πάνω στο στρώμα του κρεβατιού μου, έναν δυνατό ήχο και... πόνο στο στέρνο με τρομερή ταχυπαλμία.
Πείτε μου βρε παιδιά γιατί από εκείνη την στιγμή δεν έχω σταματήσει να το σκέφτομαι. Ήταν όντως αστρική προβολή; και είναι έτσι επώδυνη;
Από την εμπειρία της ανόδου αλλά και αυτά που έζησες επιστρέφοντας, φαίνεται να ήταν αστρική προβολή.
Μην περιμένεις πάντως όλες οι επιστροφές στο σώμα σου να είναι το ίδιο έντονες, συνηθίζεις.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Cherry
Γιατί πραγματικά ενδιαφέρομαι, πάντα το έψαχνα μέσα μου, είμαι φουλ απορίες γενικά για το ποιοι είμαστε, πού πάει η ψυχή μετά κ.λπ.
Το αστρικό ταξίδι όταν χρησιμοποιείται χωρίς εμμονές/φανατισμούς είναι ένα καλό εργαλείο για να αποκτήσεις γνώση για τέτοιου είδους ερωτήματα από πρώτο χέρι.
__________________
"I maintain that Truth is a pathless land, and you cannot approach it by any path whatsoever, by any religion, by any sect. That is my point of view, and I adhere to that absolutely and unconditionally."
Απάντηση με παράθεση
  #373  
Παλιά 14-01-12, 04:03
Το avatar του χρήστη Raistlin
Raistlin Ο χρήστης Raistlin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-10-2004
Περιοχή: Kavala
Μηνύματα: 1.286
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από naeb Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμβαίνει κάθε φορά που πέφτουμε για ύπνο απλά δεν το αντιλαμβανόμαστε
Τι ακριβώς εννοείς? Μπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος?



Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από naeb Εμφάνιση μηνυμάτων
Το αστρικό ταξίδι όταν χρησιμοποιείται χωρίς εμμονές/φανατισμούς είναι ένα καλό εργαλείο για να αποκτήσεις γνώση για τέτοιου είδους ερωτήματα από πρώτο χέρι.
Τότε εφ'όσον λάβουμε υπ'όψιν ότι υπάρχουν εκατοντάδες αστροταξιδιώτες με περισσότερη εμπειρία, που το κάνουν συνέχεια αυτό (ακόμα περισσότερο αν λάβουμε υπόψιν το παραπάνω που έγραψες ότι γίνεται συνέχεια στον ύπνο, με την διαφορά ότι μερικοί το καταλαβαίνουν) Τότε γιατί δεν υπάρχουν σαφής απαντήσεις πάνω στο θέμα? Γιατί δεν υπάρχει κάποιος που να μοιραστεί αυτήν την γνώση με τους υπόλοιπους. Γιατί μέχρι τώρα θεωρίες ακούμε που πολλές φορές διαφέρουν μεταξύ τους...
Όσο για κίνδυνο θανάτου, χωρίς να θέλω να μπω σε λεπτομέρειες προσωπικά πιστεύω υπάρχει αν και είναι αρκετά μειωμένος.
__________________
Δεν είναι δύσκολο σαν γελάς, εύκολα να κλάψεις...
δύσκολο είναι σαν κλαις εύκολα να γελάσεις...
Απάντηση με παράθεση
  #374  
Παλιά 14-01-12, 11:19
Cherry Ο χρήστης Cherry δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-01-2012
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από naeb Εμφάνιση μηνυμάτων
Τον "δρόμο" της επιστροφής τον βρίσκεις πάντοτε... Η ασημένια χορδή εξυπηρετεί αυτό ακριβώς τον σκοπό, να σε επαναφέρει στο φυσικό σου σώμα όταν ξυπνάς.
Δηλαδή αν αποφασίσω να το ξανακάνω, γιατί αυτή τη στιγμή έχω τρομάξει πολύ για κάτι τέτοιο, θα έχω πάλι την διαύγεια να πω ¨ας ξαναγυρίσω στο σώμα μου τώρα¨ και θα γίνει;
Δεν μπορείτε να φανταστείτε τί πάλη γίνεται μέσα μου, τί πάλη δηλαδή; Πόλεμος. Νιώθω πως ξαφνικά ξύπνησα από έναν βαθύ λήθαργο! Όντως υπάρχουν όλα αυτά!!!!! Νιώθω όμως περιέργως χαρούμενη!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από naeb Εμφάνιση μηνυμάτων
Από την εμπειρία της ανόδου αλλά και αυτά που έζησες επιστρέφοντας, φαίνεται να ήταν αστρική προβολή.
Μην περιμένεις πάντως όλες οι επιστροφές στο σώμα σου να είναι το ίδιο έντονες, συνηθίζεις.
Γίνεται όμως τόσο εύκολα να βγεις από το σώμα σου; Απλά σκεπτόμενος το σώμα σου από ψηλά και με την θέλησή σου να το κάνεις; Εχθές λίγο πριν κοιμηθώ το μυαλό μου πήγαινε στην εικόνα μου να κοιμάται κι εγώ άνοιγα τα μάτια να το διώξω φοβούμενη ότι θα το ξαναζήσω. Και αυτό που φοβάμαι είναι ότι δεν θα μπορώ να επανέλθω, αυτό με φρικάρει. Μου είπαν ιστορία που άνθρωπος δεν μπορούσε να μπει για έναν μήνα στο σώμα του, περιφερόταν στο δωμάτιο κι έβλεπε τους πάντες να κλαίνε πάνω από ένα διασωληνωμένο σώμα. Θα μπορούσε να συμβεί, έτσι δεν είναι;
Απάντηση με παράθεση
  #375  
Παλιά 14-01-12, 14:20
Το avatar του χρήστη fantasy
fantasy Ο χρήστης fantasy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-12-2011
Μηνύματα: 797
Προεπιλογή

Διάβασε αυτό cherry θα φανεί πολύτιμο εργαλείο για σένα:

http://www.spiritual-reality.com/astraltravelgreek.html

Είναι ένα βιβλίο μεταφρασμένο στα ελληνικά. Μπορείς να το αγοράσεις από το ιντερνετ.
__________________

* Ερχόμαστε από μια σκοτεινή άβυσσο· καταλήγουμε σε μια σκοτεινή άβυσσο· το μεταξύ φωτεινό διάστημα το λέμε Ζωή. Καζαντζάκης.

Απάντηση με παράθεση
  #376  
Παλιά 15-01-12, 03:16
Thanasolykos Ο χρήστης Thanasolykos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2012
Περιοχή: Βόλος - Πάτρα
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή Δύο προσωπικές εμπειρίες

Καλημέρα!
Καλή χρονιά.

Έχω και εγώ μία έντονη εξωσωματική εμπειρία καθώς και μία λιγότερο έντονη.

Η λιγότερη έντονη πάει ως εξής: Πριν 2 ή 3 χρόνια έκανα διαλογισμό με τη μέθοδο του Jose Silva. Έχωντας μπει στο επίπεδό μου, για όσους δε γνωρίζουν - σε μία κατάσταση που "αγνοείς" το υλικό σου σώμα και απλά προσπαθείς να "είσαι", ένιωσα απίστευτα ελαφρύς και πως ανυψωνόμουν! Τότε απλά τρόμαξα και άνοιξα τα μάτια μου και τότε έλειξε το όλο θέμα.

Η έντονη έχει ως εξής. Πριν από 5 περίπου χρόνια είχα πάλι διαλογιστεί. Και μετά τον διαλογισμό έπεσα για ύπνο (μεσημεριανό). Τότε άρχισα να βλέπω (first person) ότι ανασηκώνομαι από το κρεββάτι προς τα πάνω. Ήμουν τρομαγμένος και δεν ήλεγχα την κίνησή μου. Όταν έφτασα στο ταβάνι άρχισα να πέφτω προς τα κάτω σιγά - σιγά, ένιωθα σαν μπαλόνι ή κάπως έτσι. Δε μπορούσα να κοιτάξω προς το κρεββάτι, όταν έφτασα σχεδόν στο δάπεδο τότε ξαφνικά κάτι σαν να με ρούφηξε πίσω στο κρεββάτι και τότε άνοιξα τα μάτια μου. Ό,τι έβλεπα ως "μπαλόνι" έτσι ήταν και τη στιγμή που "ξύπνησα".

Αυτά!
Περίεργα και ωραία.
Απάντηση με παράθεση
  #377  
Παλιά 15-01-12, 17:44
naeb Ο χρήστης naeb δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-04-2009
Μηνύματα: 557
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raistlin
Τι ακριβώς εννοείς? Μπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος?
Εννοώ πως κάθε φορά που κοιμόμαστε βγαίνουμε από το φυσικό σώμα μας και τον φυσικό κόσμο και μεταφερόμαστε στο αστρικό πεδίο.
Όταν κάνεις μία "άσκηση" για να πετύχεις αστρικό ταξίδι, αυτό που επιδιώκεις είναι να παραμείνεις συνειδητός κατά τη διάρκεια αυτής της μετάβασης.
Η άσκηση δεν σε πηγαίνει στο αστρικό πεδίο, εκεί πας ούτως ή άλλως...


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Cherry Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδή αν αποφασίσω να το ξανακάνω, γιατί αυτή τη στιγμή έχω τρομάξει πολύ για κάτι τέτοιο, θα έχω πάλι την διαύγεια να πω ¨ας ξαναγυρίσω στο σώμα μου τώρα¨ και θα γίνει;
Δεν μπορείτε να φανταστείτε τί πάλη γίνεται μέσα μου, τί πάλη δηλαδή; Πόλεμος. Νιώθω πως ξαφνικά ξύπνησα από έναν βαθύ λήθαργο! Όντως υπάρχουν όλα αυτά!!!!! Νιώθω όμως περιέργως χαρούμενη!
Το πιο συνηθισμένο πρόβλημα είναι οτι γυρίζεις στο σώμα σου πολύ εύκολα και ξυπνάς, όχι το αντίθετο.
Αν δεν έχεις την απαραίτητη διαύγεια τότε η εμπειρία σου θα μετατραπεί σε όνειρο και θα συνεχίσεις τον ύπνο σου ονειρεύομενη, κανονικά και όμορφα ...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Cherry Εμφάνιση μηνυμάτων
Μου είπαν ιστορία που άνθρωπος δεν μπορούσε να μπει για έναν μήνα στο σώμα του, περιφερόταν στο δωμάτιο κι έβλεπε τους πάντες να κλαίνε πάνω από ένα διασωληνωμένο σώμα. Θα μπορούσε να συμβεί, έτσι δεν είναι;
Και εμένα μου είπαν μία ιστορία για ένα φάντασμα σε μία όπερα και έτσι δεν ξαναπάτησα σε όπερα...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raistlin
Τότε εφ'όσον λάβουμε υπ'όψιν ότι υπάρχουν εκατοντάδες αστροταξιδιώτες με περισσότερη εμπειρία, που το κάνουν συνέχεια αυτό (ακόμα περισσότερο αν λάβουμε υπόψιν το παραπάνω που έγραψες ότι γίνεται συνέχεια στον ύπνο, με την διαφορά ότι μερικοί το καταλαβαίνουν) Τότε γιατί δεν υπάρχουν σαφής απαντήσεις πάνω στο θέμα? Γιατί δεν υπάρχει κάποιος που να μοιραστεί αυτήν την γνώση με τους υπόλοιπους. Γιατί μέχρι τώρα θεωρίες ακούμε που πολλές φορές διαφέρουν μεταξύ τους...
Η ικανότητα που έχουν κάποιοι για αστρική προβολή δεν σημαίνει απαραίτητα ότι και οι εμπειρίες τους είναι υψηλού περιεχομένου. Το τι εμπειρίες έχεις και τι καταλαβαίνεις από τις εμπειρίες αυτές εξαρτάται κυρίως νομίζω από το επίπεδο κατανόησής σου και πολύ λιγότερο από το πόσο καλά/συχνά μπορείς να κάνεις αστρικό ταξίδι.
Ωστόσο, ακόμα και αν είσαι πρωτάρης, όταν ερευνάς τα κατάλληλα θέματα παίρνεις ωραίες απαντήσεις.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Thanasolykos
Περίεργα και ωραία.
+1
__________________
"I maintain that Truth is a pathless land, and you cannot approach it by any path whatsoever, by any religion, by any sect. That is my point of view, and I adhere to that absolutely and unconditionally."
Απάντηση με παράθεση
  #378  
Παλιά 15-01-12, 21:19
Cherry Ο χρήστης Cherry δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-01-2012
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Γεια σας βρε παιδιά και πάλι. Καταρχήν να πω ότι διάβασα όοοολα τα ποστ πάνω σε αυτό το θέμα και είμαι πάνω κάτω κατατοπισμένη αλλά και με διάφορες απορίες... Νaeb έχεις δουλειά εδώ χχαχχαχα!

α) Σήμερα ξάπλωσα να ηρεμήσω λίγο. Έκλεισα τα μάτια και απλά φαντάστηκα τον εαυτό μου, έτσι όπως ήταν ανάσκελα, να βγαίνει μια δεύτερη cherry οριζόντια και ένιωσα τότε να βουλιάζει το σώμα και να ανυψώνομαι εγώ. Και ανοίγω τα μάτια. Και λέω τώρα εγώ: Πήγαινα για αστρική προβολή; Τόοοοσο εύκολα; Ενώ αρκετοί εδώ μέσα χτυπιούνται για κάτι τέτοιο; Και δεν το ρωτάω με υπεροψία!

β) Επειδή κάπου διάβασα ότι πρέπει να έχεις κάνει την προσευχή σου πριν, ποια προσευχή βρε παιδιά; Το {Πιστεύω} ας πούμε; Κάπου διάβασα για το λευκό φως. Να φαντάζομαι ότι λούζομαι με λευκό φως. Βασικά αυτό ακριβώς έκανα λίγο πριν συμβεί το παραπάνω. Αυτό εννούμε προσευχή;

γ) Έχουμε κάποιον συνοδό ή φύλακα άγγελο ας πούμε που μας περιμένει για να μας συνοδεύσει με ασφάλεια; Πώς τον βρίσκουμε; ή μας βρίσκει αυτός; Και καταλαβαίνουμε κατευθείαν ότι αυτός είναι ο φύλακάς μας;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από naeb Εμφάνιση μηνυμάτων
Και εμένα μου είπαν μία ιστορία για ένα φάντασμα σε μία όπερα και έτσι δεν ξαναπάτησα σε όπερα...
Αχ Νaeb, μου αποπνέεις μια περίεργη σιγουριά. Παρεπιπτόντως γέλασα πολύ. Θα προχωράω αργά αλλά σταθερά. Προς το παρόν ενώ με προκαλεί το σώμα μου για επόμενη Α.Π. εγώ το διακόπτω. Και η φάση είναι ότι γίνεται απλά με το να το... σκεφτώ (. Τι να πω;
Απάντηση με παράθεση
  #379  
Παλιά 15-01-12, 22:21
Thanasolykos Ο χρήστης Thanasolykos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2012
Περιοχή: Βόλος - Πάτρα
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Cherry Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή κάπου διάβασα ότι πρέπει να έχεις κάνει την προσευχή σου πριν, ποια προσευχή βρε παιδιά; Το {Πιστεύω} ας πούμε;
Δεν έχει να κάνει με θρησκείες. Οι προσευχές, ανεξαρτήτου θρησκείας, ουσιαστικά είναι κάποιου είδους διαλογισμοί. Δηλαδή άμα ο άλλος δεν είναι χριστιανός δε χρειάζεται να λέει το "Πιστεύω" για να κάνει αστρική προβολή. Και χριστιανός να είναι, πάλι δε χρειάζεται

Αφού σου βγαίνει εύκολα Cherry μη το αφήνεις και μην επαναπαύεσαι. Συνέχισε να το ψάχνεις αλλά προσοχή γιατί "παν μέτρον άριστον". Προσπάθησε να τηρείς ισορροπία.
Απάντηση με παράθεση
  #380  
Παλιά 16-01-12, 00:26
Το avatar του χρήστη Raistlin
Raistlin Ο χρήστης Raistlin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-10-2004
Περιοχή: Kavala
Μηνύματα: 1.286
Προεπιλογή

naeb, υπάρχει διαφορά μεταξύ ονείρου και α.π. όπως επίσης και μεταξύ συν. ον. και α.π. δεν κάνει κάποιος πάντα α.π. όταν κοιμάται, είναι μεγάλο λάθος αυτό και οδηγεί σε παραπληροφόρηση.
Η δεύτερη ερώτησή μου δεν απαντήθηκε. Δεν ανέφερα κάποιον με ικανότητα α.π. αλλά με εμπειρία. Δεν υπάρχει ούτε μια αναφορά από κανέναν που να λέει ότι αυτό είναι έτσι κι αυτό είναι αλλιώς. Αντιθέτως ότι ακούω μέχρι τώρα είναι γενικότητες.
Όσο αφορά τους κινδύνους, κανένας που πέθανε στον ύπνο του πχ (ας πάρω ένα ακραίο παράδειγμα) δεν ήλθε να μας πει από τι πέθανε.
Επιπλέον αν όπως αναφέρεις όλοι κάνουμε α.π. στον ύπνο μας και δεν το θυμόμαστε, τότε μπορούμε να ισχυριστούμε πως ούτε τυχών κινδύνους που βιώσαμε θυμόμαστε αλλά παρόλα αυτά σε μερικούς μένει ένα αίσθημα παράλογου φόβου <χωρίς αιτία>.
cherry ο φύλακας άγγελος που λες μπορεί να μην είναι πάντοτε αυτό που δείχνει ή σε κάνει να νομίζεις ότι είναι, με αποτέλεσμα η α.π. να σου προκαλέσει ακόμα μεγαλύτερη σύγχηση.
__________________
Δεν είναι δύσκολο σαν γελάς, εύκολα να κλάψεις...
δύσκολο είναι σαν κλαις εύκολα να γελάσεις...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.