Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #611  
Παλιά 01-04-13, 17:54
naeb Ο χρήστης naeb δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-04-2009
Μηνύματα: 557
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xtabay Εμφάνιση μηνυμάτων
Προς την υλιστικη κατεύθυνση φτάνοντας στον διαλεκτικο υλισμο που αποτελεί και την βασική μέθοδο έρευνας των περισσότερων επιστημών .
Δε θα συμφωνήσω αλλά δεν πειράζει

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xtabay Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο καθένας μπορεί να φανταστεί οτι έχει ένα αυλο σώμα το οποίο αποκολλαται από το σαρκικο και κόβει βολτες. Η αστρικη προβολή προς το παρόν αποτελεί μύθο.

Υπάρχουν επιστήμονες / σκεπτικιστές που άλλαξαν τρόπο αντίληψης όταν έζησαν ανάλογες εμπειρίες.
Γενικά δε λέω οτι όλοι πρέπει να συμφωνήσουμε στο ίδιο συμπέρασμα για το φαινόμενο αλλά ας έχουμε μια πιο συγκρατημένη άποψη ειδικά αν δεν έχουμε μεγάλη εμπειρία για το θέμα.
__________________
"I maintain that Truth is a pathless land, and you cannot approach it by any path whatsoever, by any religion, by any sect. That is my point of view, and I adhere to that absolutely and unconditionally."

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη naeb : 01-04-13 στις 17:56
Απάντηση με παράθεση
  #612  
Παλιά 01-04-13, 17:56
Το avatar του χρήστη Gabriell
Gabriell Ο χρήστης Gabriell δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-10-2012
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 490
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Μάτριξ
Συμφωνώ απολύτως με αυτά που έγραψες(για τα δύο πρώτα)!Εντάξει,εκανες έναν διαχωρισμό ανάμεσα στο ασυνείδητο με το συνηδειτό ονείρεμα!Κα πράγματι στο συνηδειτό ονείρεμα έχεις δυνατότητες που δεν τις έχεις στο ασυνειδήτο(πχ στο συνηδειτό ονείρεμα αν πέσεις απο ψιλά μπορείς να πετάξεις ενώ στο ασυνείδητο απλά θα ξυπνήσεις)
Μια παρένθεση εδώ, σε αυτό που αποκαλώ (απλό) ονείρεμα μπορείς να κάνεις και τέτοια πράγματα όπως αυτά που αναφέρεις, δηλ. τρέλες που λέμε
Αλλά πάλι αυτό δε πάει να πει οτι έχεις πλήρη αντίληψη. Όταν μιλάω για συνειδητό ονείρεμα αυτό πάει να πει με κάθε κυριολεξία οτι ΖΕΙΣ μέσα στο ονειρικό κόσμο, δηλ. αν π.χ. στο όνειρο είσαι μέσα σε ένα τραίνο, τότε το βαγόνι θα το βλέπεις με τον ίδιο ακριβώς τρόπο που βλέπεις αυτή τη στιγμή την οθόνη.
Το αναφέρω επειδή μου 'χει τύχει και μένα στους πειραματισμούς μου να βρεθώ σε διάφορες καταστάσεις ας τις πούμε ημι-συνειδητές, αλλά συνειδητό ονείρεμα (όπως το περιγράφω) πρέπει να μου 'χει τύχει -που να το θυμάμαι- μόνο μια φορά. Βέβαια επειδή όπως είπε ο xtabay το να βγω ή να μη βγω (συνειδητά) στο αστρικό, δεν είναι πρώτο μου μέλημα αλλά άλλα πράγματα, όπως ο διαλογισμός, κάποιες ασκήσεις ενέργειας κλπ (τα οποία εμμέσως μπορεί να έχουν σχέση) δεν "προσπαθώ" πολύ συχνά να πετύχω κάποιο φαινόμενο σχετικό με τον "ύπνο". Το αφήνω πίσω αυτό το πεδίο πειράματος έναντι άλλων.
Παράθεση:
Η αστρική προβολή είπαμε ξεκινά σαν συνηδειτό ονείρεμα...
Όχι απαραίτητα, απλά είναι πιο εύκολο να την κάνεις ενώ κοιμάσαι. Θεωρείται οτι κάποιος "προχωρημένος" μπορεί να έχει ταυτόχρονα αντίληψη του φυσικού και του αστρικού κόσμου τελείως ξύπνιος και επιπλέον οτι κάποιος μπορεί να χρησιμοποιήσει το αστρικό του σώμα κατα βούληση, εφόσον θελήσει. Αλλά αυτό είναι μακρύς ο δρόμος για να το επαληθεύσει κάποιος. Αυτό που μας αφορά όσους πειραματιζόμαστε, είναι οτι δεν είναι απαραίτητο να περάσει κάποιος απο το συνειδητό ονείρεμα στο αστρικό.
Παράθεση:
Απο εκεί και πέρα,όλα αυτά πάμε να τα συνδέσουμε πάλι με υποθετικά σώματα!Δεν καταλαβαίνω γιατί να λέμε ότι η μουσική είναι σημαντική για το "διανοητικό σώμα" και δεν λέμε απλά ότι σημαντική για τον εγκέφαλο ή την πνευματικότητα μας!
Τι πάει να πει, είναι σημαντική για την πνευματικότητά μας; Καλό θα ήταν να υπάρχει ερμηνεία για αυτό, γιατί όταν σε κάποιον δεν αιτιολογείς κάτι σπάνια θα μπει στο κόπο να ασχοληθεί σοβαρά με αυτό.
Παράθεση:
Εκτός αν με τον όρο "διανοητικό σώμα" εννοούσες το "πνεύμα" του κάθε ατόμου και όχι κυριολεχτικά κάποιο σώμα...Βασικά αυτά περι σωμάτων μου φαίνεται περισσότερο σαν παρομοιώσεις!Πχ οι Ανατολίτες φιλόσοφοι συσχέτιζαν την κλασσική μουσική με το διανοητικό σώμα,απλά για να είναι περισσότερο κατανοητοί στους τότε ανθρώπους(όπως και ο Χριστός με τις παραβολές του)
Αυτό το σχετίζω εγώ με το διανοητικό σώμα αλλά δεν το έχω διαβάσει σε κάποιο βιβλίο (τουλάχιστον έτσι διατυπωμένο), το έχω απλά ακούσει απο ανθρώπους που ασχολούνται. Το θέμα ειναι το εξής, όταν μιλάμε για τον νου, εμείς νομίζουμε οτι αυτό είναι μόνο ο εγκέφαλος. Όταν λέμε διανοητικό σώμα, πάει να πει οτι υπάρχει ένας ολόκληρος οργανισμός, που σχετίζεται με συνειδητές και λανθάνουσες διαδικασίες σκέψης. Όταν λέμε αστρικό σώμα ή συναισθηματικό σώμα, πάει να πει οτι υπάρχει ένας ολοκληρος οργανισμός που σχετίζεται με τον συναισθηματικό μας κόσμο.
Αν αναφερθούμε μόνο στο φυσικό σώμα, τότε μπορεί να περιοριστούμε σε κάποια όργανα π.χ. να πούμε οτι τα συναισθήματα οφείλονται στο όργανο Χ και Ψ, οι σκέψεις στο Ψ και Χ κλπ, και να κλείσουμε τα μάτια μας στο πνευματικό κομμάτι. Οι επιστήμονες (αυτοί τουλάχιστον που θα βρούμε στα νοσοκομεία της πόλης) δε θα μας πούνε οτι ο καθένας μας έχει μια ενεργειακή υπόσταση, πέραν της φυσικής, η οποία επηρεάζει άμεσα τη ζωή μας. Και το να μη το ξέρουμε αυτό, και να μη το έχουμε ξεκάθαρα στο μυαλό μας, είναι υπερβολικά μεγάλη απώλεια.
Τώρα αν κάποιος δε θέλει να πιστεύει οτι υπάρχουν 3-4-5-6 σώματα, αλλά έχει καλά στο μυαλό του οτι ο άνθρωπος έχει μια ενεργειακή υπόσταση που δεν φαίνεται με το γυμνό μάτι και ίσως δε φανεί ποτέ με κάποιο μικροσκόπιο, ωραία. Αλλά κάποιος που πραγματικά το κατανοεί αυτό, ζει και με ανάλογο τρόπο. Ο τρόπος που ζει η πλειοψηφία των ανθρώπων και διάφοροι "διανοούμενοι" (διανοούμενοι κατα τα μέτρα των συνανθρώπων τους) δείχνει οτι όχι απλά δεν έχουμε κατανοήσει σε βάθος την αξία μας σαν όντα πνευματικά αλλά ούτε την αξία του φυσικού μας σώματος δεν έχουμε καταλάβει. Αν την είχαμε κατανοήσει, την φυσική μας υπόσταση και μόνο, δε θα καπνίζαμε δε θα τρώγαμε διάφορα πράγματα που τρώμε, δε θα κάναμε διάφορα πράγματα που κάναμε ενώ θα κάναμε άλλα. Πόσω μάλλον την πνευματική μας υπόσταση και τα όσα άλλα σώματα (τυχόν) έχουμε.
Παράθεση:
Αλλά ακόμη και αν δεν ισχύει αυτό,οι Ανατολίτες λένε πάνω-κάτω τα ίδια εδώ και χιλιάδες χρόνια,όπως και εσύ ανέφερες,οπότε γιατί θα πρέπει να είναι σωστά όλα αυτά;
Γιατί έχουν αποτέλεσμα.
Η ίδια ιατρική που βασίζεται σε concept όπως το γινκ και το γιανγκ εφαρμόζεται και στη σύγχρονη ιατρική των χωρών στις οποίες αναπτύχθηκε. Δεν σταμάτησε ποτέ να εφαρμόζεται.
Η διαφορά είναι οτι έχει πάρει δυτικά στοιχεία. Και δε θέλω να μειώσω τη δυτική ιατρική, αυτό που λέω είναι οτι έχουμε διαγράψει την ανατολή απο τον χάρτη, σαν να μην υπάρχει, και λεμε οτι εμείς είμαστε πολύ σπουδαίοι, λες και όταν εμείς κρεμόμασταν από τα δέντρα οι άλλοι δεν είχαν απίστευτους πολιτισμούς και μια πολύ προχωρημένη επιστήμη.
Η πραγματικότητα όμως είναι οτι και οι δύο πολιτισμοί, και ο δυτικός και ο ανατολικός, έχουν πάρα πολλά να προσφέρουν στον κόσμο. Και όταν οι δύο κοσμοθεωρίες έρθουν σε ένωση, συμφιλιωθούνε, θα υπάρξει πραγματική εξέλιξη.
Παράθεση:
Ας πούμε και ο Πλάτωνας είπε και έγραψε πάρα πολύ σπουδαία πράγματα πριν χιλιάδες χρόνια αλλά υποστήριζε επίσης ότι η ύλη δημιουργήθικε απο τα 5 στοιχεία της φύσης!
Μπορεί και να 'χε δίκαιο.
Εξαρτάται φυσικά τι εννοούσε όταν έλεγε πέντε στοιχεία και τι μπορεί να συμβόλιζαν αυτά.
Παράθεση:
Εφόσον οι αρχαίοι Έλληνες φιλόσοφοι είχαν κάνει και αυτοί αρκετά "λαθάκια" τότε γιατί να μην έκαναν και οι Ανατολίτες φιλόσοφοι;Στο κάτω κάτω,ποιός μπορεί να έχει το αλάνθαστο;
Μα δεν είπα κάτι άλλο, φυσικά παντού υπάρχουν λάθη και κάποιος που (τώρα) αποφασίσει να εισέλθει στον κόσμο των ανατολικών τεχνών θα πρέπει να ειναι ΠΟΛΥ προσεχτικός (να έχει διάκριση).
Το γεγονός όμως παραμένει οτι 3000 χρόνια πριν τον Χριστό ήταν γνωστά ας πούμε τα σημεία βελονισμού (acupuncture points) τα ίδια σημεία που χρησιμοποιούνται σήμερα για να γίνουν εγχειρίσεις (και να θεραπευτούν άλλες ασθένειες). Και ρωτάω: Με ποια επιστημονικά μέσα, ανακάλυψαν αυτά τα σημεία;
Βλέπεις, αυτοί οι άνθρωποι, ήταν όντως επιστήμονες. Γιατι η επιστήμη τους δεν ήταν να διαβάζουν επιστημονικά περιοδικά και να λένε "Κοίτα τι ανακαλύψαμε" (δηλαδή οι άλλοι) αλλά μέσα απο εργασία πάνω στην ενέργεια, στο φυσικό σώμα, ανακάλυψαν και έχτισαν μια ιατρική, λιθαράκι λιθαράκι, βασιζόμενοι πρώτα στην ίδια τους την αντιληπτικότητα.
Παράθεση:
Τότε θα ήθελα να σε ρωτήσω:εσύ έχεις πάθει ποτέ αστρική προβολή;Έχεις εμπειρίες σχετικά με αυτήν;Διαφορετικά όσα πιστεύεις για αυτήν είναι απλές πληροφορίες...
Μου έχει συμβεί κάτι που κατα άλλους είναι αστρική προβολή και κατα άλλους κάποιο είδους συνειδητού ονειρέματος. Ήταν μια εποχή που 'ψαχνόμουν' με το ζήτημα. Και άλλα έχουν συμβεί.
Παράθεση:
Διαφορετικά όσα πιστεύεις για αυτήν είναι απλές πληροφορίες...
Τα περι σωμάτων κλπ, για μένα, είναι απλές πληροφορίες. Για αυτό είπα οτι παραθέτω πληροφορίες και όποιος θέλει τις παίρνει όποιος θέλει τις αφήνει.
Παράθεση:
Εγώ πάντως πιστεύω περισσότερο στην αντίληψη που μπορεί να έχει κάποιος απο την επιστήμη παρά απο την φιλοσοφία!
Και εγώ στην επιστήμη πιστεύω, για αυτό εφαρμόζω -ατον βαθμό που μπορώ- την επιστημονική μέθοδο. Δεν πιστεύω τυφλά σε ο,τι διαβάζω, ακόμα και αν το γράφει ο τάδε έγκριτος επιστήμονας.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gabriell : 01-04-13 στις 18:33
Απάντηση με παράθεση
  #613  
Παλιά 01-04-13, 20:40
anastasi Ο χρήστης anastasi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-07-2012
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από naeb Εμφάνιση μηνυμάτων



Υπάρχουν επιστήμονες / σκεπτικιστές που άλλαξαν τρόπο αντίληψης όταν έζησαν ανάλογες εμπειρίες.
.
Και βεβαίως κατάλαβαν οτι ούτε τον ίδιο τον προηγούμενο εαυτό τους δεν θα μπορούσαν να πείσουν με τα γνωστά επιστημονικά επιχειρήματα.
Άν δε διαβής το Ρουβικωνα...

Γι αυτό αφήστε τον xtabay και τους άλλους να αναρωτιούνται. Δεν πείθονται. Άν γεμίζουμε τις σελίδες με τα ίδια και τα ίδια , πως θα κάνουμε και κανένα βήμα πιό περα στη συζήτηση....?



-----------------------------------
__________________

ειμαστε αντηχεια
Απάντηση με παράθεση
  #614  
Παλιά 02-04-13, 12:08
Μάτριξ Ο χρήστης Μάτριξ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-03-2013
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Το αναφέρω επειδή μου 'χει τύχει και μένα στους πειραματισμούς μου να βρεθώ σε διάφορες καταστάσεις ας τις πούμε ημι-συνειδητές, αλλά συνειδητό ονείρεμα (όπως το περιγράφω) πρέπει να μου 'χει τύχει -που να το θυμάμαι- μόνο μια φορά. Βέβαια επειδή όπως είπε ο xtabay το να βγω ή να μη βγω (συνειδητά) στο αστρικό, δεν είναι πρώτο μου μέλημα αλλά άλλα πράγματα, όπως ο διαλογισμός, κάποιες ασκήσεις ενέργειας κλπ (τα οποία εμμέσως μπορεί να έχουν σχέση) δεν "προσπαθώ" πολύ συχνά να πετύχω κάποιο φαινόμενο σχετικό με τον "ύπνο". Το αφήνω πίσω αυτό το πεδίο πειράματος έναντι άλλων.

Ξέρω καλά πως είναι τα συνηδειτά όνειρα,μου έχουν τύχει διάφορες φορές(τα καλύτερα όνειρα)
Τώρα όμως,σχετικά με το θέμα μας θα ήθελα να σε ρωτήσω:Πως τον αντιλαμβάνεται κάποιος τον "αστρικό" κόσμο;Γίνεται μόνο με την διαίσθηση του καθενός ή υπάρχει κάποια αλλαγή στα συναισθήματα εκεί πέρα;Για να μπορέσεις να πάθεις "αστρική προβολή" θα πρέπει να είσαι πλήρως αφοσιωμένος σε αυτήν;Όταν κάποιος ξυπνάει απο αστρική προβολή τι συναισθήματα έχει; Εγώ μέσα μου έχω ήδη σχηματίσει απαντήσεις για το κάθε ένα αλλά θα ήθελα να σιγουρευτώ ότι όντως ισχύουν...Και αν είναι σωστές για εμένα-ΜΟΝΟ για εμένα-δεν έχει κάτι αλλόκοτο το όλο θέμα.
Και κάτι άσχετο:έχουν σχέση αυτές οι εμπειρίες με την Αίγυπτο;Γιατί διάβασα απο μερικούς ότι όταν κάνουν "αστρικά" ταξίδια βλέπουν τις πυραμίδες της Αιγύπτου...

Όχι απαραίτητα, απλά είναι πιο εύκολο να την κάνεις ενώ κοιμάσαι. Θεωρείται οτι κάποιος "προχωρημένος" μπορεί να έχει ταυτόχρονα αντίληψη του φυσικού και του αστρικού κόσμου τελείως ξύπνιος και επιπλέον οτι κάποιος μπορεί να χρησιμοποιήσει το αστρικό του σώμα κατα βούληση, εφόσον θελήσει. Αλλά αυτό είναι μακρύς ο δρόμος για να το επαληθεύσει κάποιος. Αυτό που μας αφορά όσους πειραματιζόμαστε, είναι οτι δεν είναι απαραίτητο να περάσει κάποιος απο το συνειδητό ονείρεμα στο αστρικό.

Βασικά,εμένα μου φαίνεται το μόνο λογικό να νομίζεις ότι έπαθες "αστρική προβολή" ενώ κοιμόσουν...Αν αρχίσουμε να πιστεύουμε και στην ξύπνια "αστρική προβολή",τότε εγώ δεν έχω κάτι να πω!Για εξήγισε μου πάντως,πως επιτυγχάνεται αυτή η μέθοδος;Χρειάζεται να είσαι πλήρως συγκεντρωμένος για να τα καταφέρεις;Επίσης,θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις τεχνικές όπως ο διαλογισμός;Και τι είδους άνθρωποι καταφέρνουν κάτι τέτοιο(μοναχοί,ας πούμε?);

Τι πάει να πει, είναι σημαντική για την πνευματικότητά μας; Καλό θα ήταν να υπάρχει ερμηνεία για αυτό, γιατί όταν σε κάποιον δεν αιτιολογείς κάτι σπάνια θα μπει στο κόπο να ασχοληθεί σοβαρά με αυτό.

Εννοώ αυτό ακριβώς που είπα!Πνευματικότητα,δηλαδή τον "πνευματικό" μας κόσμο...Για να μην υπάρχουν παρεξηγίσεις όμως,άλλο το τι εννοώ εγώ μεταφορικά με την φράση "πνευματικός κόσμος" και άλλο εσύ κυριολεχτικά με την φράση "διανοητικό σώμα"!

Αυτό το σχετίζω εγώ με το διανοητικό σώμα αλλά δεν το έχω διαβάσει σε κάποιο βιβλίο (τουλάχιστον έτσι διατυπωμένο), το έχω απλά ακούσει απο ανθρώπους που ασχολούνται. Το θέμα ειναι το εξής, όταν μιλάμε για τον νου, εμείς νομίζουμε οτι αυτό είναι μόνο ο εγκέφαλος. Όταν λέμε διανοητικό σώμα, πάει να πει οτι υπάρχει ένας ολόκληρος οργανισμός, που σχετίζεται με συνειδητές και λανθάνουσες διαδικασίες σκέψης. Όταν λέμε αστρικό σώμα ή συναισθηματικό σώμα, πάει να πει οτι υπάρχει ένας ολοκληρος οργανισμός που σχετίζεται με τον συναισθηματικό μας κόσμο.

Μα ο νους βρίσκεται έτσι και αλλιώς στον εγκέφαλο!Απο εκεί σκεπτόμαστε,απο εκεί αντιλαμβανόμαστε το φυσικό μας περιβάλλον,αυτό καθορίζει τις κινήσεις μας και καταγράφει όλες μας τις μνήμες κλπ!Δεν υπάρχει κάτι που να "οργανώνει" και να αντικαθιστά τον εγκέφαλο!Ακόμα και χάρις τον εγκέφαλο αισθάνεσαι όλα τα συναισθήματα που έχεις(χαρά,αγάπη,λύπη,πόνο κλπ)και όχι σε φαντασικά συναισθηματικά σώματα...Αυτή η Ανατολίτικη φιλοσοφία δεν μπορεί να απαντήσει τίποτα απολύτως,ίσα ίσα που δημιουργεί νέα ακόμη μεγαλύτερα ερωτήματα,αδύνατον πλέον να εξηγιθούν είτε λογικά είτε και με παρόμοιες ιστορίες!!Γιατί να επιλέγουμε την δύσκολη και ακατανόητη(και εντελώς αμφισβητίσημη)θεωρία φανταστικών σωμάτων και όχι την σαφώς ευκολότερη,κατανοητότερη και επιβεβαιωμένη άποψη για τον εγκέφαλο μας και τις λειτουργίες που επιτελεί;Τα αναπάντητα ερωτήματα που υπάρχουν για τον εγκέφαλο μας είναι σαφώς προτιμότερα απο τα ερωτήματα τν υποθετικών σωμάτων...


Αν την είχαμε κατανοήσει, την φυσική μας υπόσταση και μόνο, δε θα καπνίζαμε δε θα τρώγαμε διάφορα πράγματα που τρώμε, δε θα κάναμε διάφορα πράγματα που κάναμε ενώ θα κάναμε άλλα. Πόσω μάλλον την πνευματική μας υπόσταση και τα όσα άλλα σώματα (τυχόν) έχουμε.
Γιατί έχουν αποτέλεσμα.


Έλα τώρα,το ότι κάποιος δεν καπνίζει,δεν πίνει,δεν τρώει άχρηστες τροφές,δεν σημαίνει πως έχει ιδέα για την πνευματική υπόσταση!Σημαίνει πως νοιάζεται απλώς για την υγεία του.Δεν ξέρω αν υπάρχουν τυχόν αποτελέσματα σε μια τέτοια πίστη...


Μπορεί και να 'χε δίκαιο.
Εξαρτάται φυσικά τι εννοούσε όταν έλεγε πέντε στοιχεία και τι μπορεί να συμβόλιζαν αυτά.

Δυστυχώς δεν είχε καθόλου δίκιο.Τα πέντε στοιχεία που εννούσε:φωτιά,νερό,γη,αέρας,αιθέρας ή πεμπτουσία!Ήταν θεωρία που δεν οφέλησε καθόλου την επιστήμη αλλά δυστυχώς καθιερώθηκε για πάνω απο δύο χιλιετίες!!


Δεν έχω κάτι παραπάνω να πω σχετικά με το θέμα,θα μάθω όμως περισσότερα για την αστρική προβολή και θα συγκρίνω ορισμένα "πραγματάκια" που έχω στο μυαλό μου... Επειδή μου ανέφερες πως κάνω λάθος σε αυτό το φαινόμενο!
__________________
Πάσα τε επιστήμη χωριζόμενη δικαιοσύνης και της άλλης αρετής,πανουργία ου σοφία φαίνεται!
Απάντηση με παράθεση
  #615  
Παλιά 02-04-13, 12:50
Το avatar του χρήστη ecco
ecco Ο χρήστης ecco δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-12-2012
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από SAM_502 Εμφάνιση μηνυμάτων
lol ναι έτσι οπως λολ τα λολ λες λολ συντροφε λολ ακριβώς λολ.τα λολ σπάει
ξαπλωνεις,χαλαρωνεις 3 αναπνοες και μενεις ακινητος 17 λεπτα
ξαφνικα αιωρεισαι και ακουγεται μια chiptune μουσικη
Απάντηση με παράθεση
  #616  
Παλιά 02-04-13, 19:05
Το avatar του χρήστη Gabriell
Gabriell Ο χρήστης Gabriell δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-10-2012
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 490
Προεπιλογή

Παράθεση:
Και αν είναι σωστές για εμένα-ΜΟΝΟ για εμένα-δεν έχει κάτι αλλόκοτο το όλο θέμα.
Και κάτι άσχετο:έχουν σχέση αυτές οι εμπειρίες με την Αίγυπτο;Γιατί διάβασα απο μερικούς ότι όταν κάνουν "αστρικά" ταξίδια βλέπουν τις πυραμίδες της Αιγύπτου...
Οι πυραμίδες είναι απ' τους κατεξοχήν μυστηριακούς χώρους.
Παράθεση:
Βασικά,εμένα μου φαίνεται το μόνο λογικό να νομίζεις ότι έπαθες "αστρική προβολή" ενώ κοιμόσουν...Αν αρχίσουμε να πιστεύουμε και στην ξύπνια "αστρική προβολή",τότε εγώ δεν έχω κάτι να πω!
Με την έννοια οτι κάποιος μπορεί να καθίσει σε μια καρέκλα και κατα βούληση να κάνει αστρική προβολή, αυτό εννοώ. Δεν χρειάζεται να ειναι ούτε βράδυ, ούτε σε συγκεκριμένο χώρο κλπ.
Παράθεση:
Για εξήγισε μου πάντως,πως επιτυγχάνεται αυτή η μέθοδος;
Δεν υπάρχει μέθοδος.
Παράθεση:
Χρειάζεται να είσαι πλήρως συγκεντρωμένος για να τα καταφέρεις;Επίσης,θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις τεχνικές όπως ο διαλογισμός;Και τι είδους άνθρωποι καταφέρνουν κάτι τέτοιο(μοναχοί,ας πούμε?);
Υποθέτω οι άνθρωποι που ασκούνται πολύ στα ζητημα αυτά.. όχι μόνο της αστρικής προβολής γιατί αυτή δεν ειναι αυτοσκοπός.
Παράθεση:
Δεν υπάρχει κάτι που να "οργανώνει" και να αντικαθιστά τον εγκέφαλο!Ακόμα και χάρις τον εγκέφαλο αισθάνεσαι όλα τα συναισθήματα που έχεις(χαρά,αγάπη,λύπη,πόνο κλπ)και όχι σε φαντασικά συναισθηματικά σώματα...
Μπορεί να ειναι έτσι.
Και για τη καρδιά πάντως μέχρι πρόσφατα λέγαν οτι είναι απλά ένας μυς... και ήρθαν οι νέες έρευνες να ακυρώσουν αυτή τη θεωρία. (Για αυτό μ'αρέσει η επιστήμη)
Παράθεση:
Αυτή η Ανατολίτικη φιλοσοφία δεν μπορεί να απαντήσει τίποτα απολύτως
Μόλις την εφαρμόσεις στο σύνολό της, ξανασυζητάμε.
Αυτά που προσφέρουν κάποιες ανατολικές τέχνες τα έχει μελετήσει και η επιστήμη πάντως, θα σου πρότεινα λοιπόν να ψάξεις τα συμπεράσματα της πάνω σε αυτά.
(αν την εμπιστεύεσαι βέβαια)
Παράθεση:
Έλα τώρα,το ότι κάποιος δεν καπνίζει,δεν πίνει,δεν τρώει άχρηστες τροφές,δεν σημαίνει πως έχει ιδέα για την πνευματική υπόσταση!
Σημαίνει οτι είναι πιο υγιής.
Παράθεση:
Δεν έχω κάτι παραπάνω να πω σχετικά με το θέμα,θα μάθω όμως περισσότερα για την αστρική προβολή και θα συγκρίνω ορισμένα "πραγματάκια" που έχω στο μυαλό μου... Επειδή μου ανέφερες πως κάνω λάθος σε αυτό το φαινόμενο!
Ανέφερα οτι κάνεις λάθος με το να ταυτίζεις το αστρικό σώμα με την ψυχή.
Anyway έχουμε ξεφύγει κάπως απ' το θέμα, οπότε ας κάνουμε μια παύση και ξανασυζητάμε αν προκύψει κάτι.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gabriell : 02-04-13 στις 19:07
Απάντηση με παράθεση
  #617  
Παλιά 11-04-13, 15:30
enaena33 Ο χρήστης enaena33 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2013
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

χθες το βράδυ προσπάθησα να το κάνω.είχα ξαπλώσει στα πλάγια είχα χαλαρώσει αρκετά έδιωξα κάθε σκέψη από το μυαλό μου.άκουσα και λίγο μουσική.έκλεισα τα μάτια και άρχισε σιγά σιγά να μουδιάζει ο εγκέφαλος μου να έχω σπασμούς στο ένα μπούτι και άρχισα να νιώθω ότι αρχίζω να αιωρούμε.η καρδιά χτυπούσε πιο γρήγορα νομίζω και ανάσενα με μικρή δυσκολία.βουητό πολύ μικρό όχι όσο αναφέρετε παρακάτω.μια άισθηση πολυ όμορφη.φοβήθηκα πολύ και άνοιξα τα μάτια.ανατρίχιασα ολόκληρος.πολλές φορές προσπάθησα και τα ίδια τα ίδια.φοβήθηκα πολύ.αλλά ήμουν περίεργος.αλλά ο φόβος ήταν μεγαλύτερος.φοβήθηκα αν είναι αλήθεια όλα αυτά τι θα συναντήσω.αν είναι όλα αρνητικά?ήταν η ιδέα μου αυτό που μου συμβαίνει?παιχνίδι του μυαλού?μπορεί.πέρασε η ώρα χωρίς να το καταλάβω.μάλλον με πήρε ο ύπνος για λίγο.τα παράτησα και είπα να κοιμηθώ.ξυπνούσα όλο το βράδυ.δυσκολα κοιμήθηκα.
σε μικρή ηλικία θυμάμαι μερικές φορές να ονειρεύομαι και να γνωρίζω ότι είμαι σε όνειρο.μου είχε κάνει τρομερή εντύπωση.αναρωτιέμαι αν αυτό έχει σχέση με όλα αυτά που συζητάτε.τις περισσότερες φορές ένιωθα κάποιος να με κυνηγάει έκλεινα τα μάτια και ήλπιζα να ξυπνήσω.μετά από λίγα δευτερόλεπτα ξυπνούσα αγχωμένος..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη enaena33 : 11-04-13 στις 16:12
Απάντηση με παράθεση
  #618  
Παλιά 13-04-13, 03:00
walk_in_shadows Ο χρήστης walk_in_shadows δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-04-2013
Μηνύματα: 3
Smile

Λοιπόν , γεια σε όλους . Είμαι καινούργιος στο site , και αυτό εδώ είναι το πρώτο μου post. Ασχολήθηκα με την αστρική προβολή ΠΑΡΑ πολυ. Έχω μια τάση γενικά όταν αρχίζω να ασχολούμε με κάτι να αφιερώνω αρκετό χρονο και να το ψάχνω από κάθε πλευρά.
Τέλος πάντων , πάνω κάτω έχω προσπαθήσει για αστρική προβολή γύρο στις 60 φορές. Κάθε φορά μπορώ να φτάνω στα αρχικά στάδια της αστρικής προβολής αλλά καμία φορά δεν έχω καταφέρει να "βγω" από το σώμα μου. Φτάνω στο σημείο να νιώθω αιώρηση ( η οποία μερικές φορές είναι πολύ έντονη ), αλλά μέχρι εκεί. Μετά συνήθως μπαίνω σε φάση ονείρου και τα όνειρα τα οποία βλέπω είναι μερικές φορές αρκετά βιαια.
Έχω πολλές πληροφορίες τις οποίες σκοπέυω μοιραστώ μαζί σας αλλά για τώρα θα αφήσω αυτά. Καλημέρα και καλή συνέχεια σε όλους
Απάντηση με παράθεση
  #619  
Παλιά 13-04-13, 03:11
walk_in_shadows Ο χρήστης walk_in_shadows δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-04-2013
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από enaena33 Εμφάνιση μηνυμάτων
χθες το βράδυ προσπάθησα να το κάνω.είχα ξαπλώσει στα πλάγια είχα χαλαρώσει αρκετά έδιωξα κάθε σκέψη από το μυαλό μου.άκουσα και λίγο μουσική.έκλεισα τα μάτια και άρχισε σιγά σιγά να μουδιάζει ο εγκέφαλος μου να έχω σπασμούς στο ένα μπούτι και άρχισα να νιώθω ότι αρχίζω να αιωρούμε.η καρδιά χτυπούσε πιο γρήγορα νομίζω και ανάσενα με μικρή δυσκολία.βουητό πολύ μικρό όχι όσο αναφέρετε παρακάτω.μια άισθηση πολυ όμορφη.φοβήθηκα πολύ και άνοιξα τα μάτια.ανατρίχιασα ολόκληρος.πολλές φορές προσπάθησα και τα ίδια τα ίδια.φοβήθηκα πολύ.αλλά ήμουν περίεργος.αλλά ο φόβος ήταν μεγαλύτερος.φοβήθηκα αν είναι αλήθεια όλα αυτά τι θα συναντήσω.αν είναι όλα αρνητικά?ήταν η ιδέα μου αυτό που μου συμβαίνει?παιχνίδι του μυαλού?μπορεί.πέρασε η ώρα χωρίς να το καταλάβω.μάλλον με πήρε ο ύπνος για λίγο.τα παράτησα και είπα να κοιμηθώ.ξυπνούσα όλο το βράδυ.δυσκολα κοιμήθηκα.
σε μικρή ηλικία θυμάμαι μερικές φορές να ονειρεύομαι και να γνωρίζω ότι είμαι σε όνειρο.μου είχε κάνει τρομερή εντύπωση.αναρωτιέμαι αν αυτό έχει σχέση με όλα αυτά που συζητάτε.τις περισσότερες φορές ένιωθα κάποιος να με κυνηγάει έκλεινα τα μάτια και ήλπιζα να ξυπνήσω.μετά από λίγα δευτερόλεπτα ξυπνούσα αγχωμένος..
Φίλε/η enaena33 ο φόβος είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα , μερικές φορές και ο ενθουσιασμός. Δεν υπάρχει τίποτα που θα πρέπει να φοβάσε , είναι όλα στο μυαλό σου.
Απάντηση με παράθεση
  #620  
Παλιά 13-04-13, 13:00
Το avatar του χρήστη Gabriell
Gabriell Ο χρήστης Gabriell δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-10-2012
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 490
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από walk_in_shadows Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν , γεια σε όλους . Είμαι καινούργιος στο site , και αυτό εδώ είναι το πρώτο μου post. Ασχολήθηκα με την αστρική προβολή ΠΑΡΑ πολυ. Έχω μια τάση γενικά όταν αρχίζω να ασχολούμε με κάτι να αφιερώνω αρκετό χρονο και να το ψάχνω από κάθε πλευρά.
Τέλος πάντων , πάνω κάτω έχω προσπαθήσει για αστρική προβολή γύρο στις 60 φορές. Κάθε φορά μπορώ να φτάνω στα αρχικά στάδια της αστρικής προβολής αλλά καμία φορά δεν έχω καταφέρει να "βγω" από το σώμα μου. Φτάνω στο σημείο να νιώθω αιώρηση ( η οποία μερικές φορές είναι πολύ έντονη ), αλλά μέχρι εκεί. Μετά συνήθως μπαίνω σε φάση ονείρου και τα όνειρα τα οποία βλέπω είναι μερικές φορές αρκετά βιαια.
Έχω πολλές πληροφορίες τις οποίες σκοπέυω μοιραστώ μαζί σας αλλά για τώρα θα αφήσω αυτά. Καλημέρα και καλή συνέχεια σε όλους
Νομίζω οτι αυτό έγκειται στο ίδιο πρόβλημα που ανέφερα πριν, οτι αντιμετωπίζουμε το θέμα της Α. Προβολής σαν ΑΥΤΟΣΚΟΠΟ.
Αλλά το να πεις βγαίνω συνειδητά αστρικό, είναι το ίδιο με το να πεις "βγαίνω απ' το σπίτι μου" - ωραία, βγήκες - τώρα τι σκοπεύεις να κάνεις;
Επομένως θα επιμείνω και ειδικά σε αυτούς που ασχολούνται σοβαρά και είναι 'επιστήμονες' κατά κάποιο τρόπο, οτι το ζήτημα της Α.Π. είναι πολύ σημαντικό αλλά επιπλέον σχετίζεται με αυτο το σπουδαίο ζήτημα που ονομάζεται "αφύπνιση της συνείδησης", "επανάσταση της συνείδησης" ή αν θέλαμε να το δούμε πολύ πιο γενικά, το ζήτημα που (αόριστα) αποκαλείται "εσωτερισμός".

Η αστρική προβολή, ο τύπος της εμπειρίας, δεν είναι άσχετη με το εσωτερικό έργο που κάνει κάποιος μέσα στη καθημερινότητά του.
Το να το απομονώνουμε, δηλ. την αστρική προβολή, είναι βλακεία, γιατί αν κάποτε καταφέρουμε όντως να γίνουμε πολύ καλοί στο να βγαίνουμε συνειδητά αστρικό και να κάνουμε "αστρικά ταξίδια", θα αντιμετωπίσουμε ζητήματα που αφορούν καθαρά τον εσωτερισμό (ή μυστικισμό).

Η αστρική προβολή, τόσο το να την πετύχεις, όσο και η ποιότητα της εμπειρίας, όσο και η συνέχεια της εμπειρίας, είναι πράγμα αλληλένδετο με τον τρόπο που ζούμε.
Και κάποιος που το αντιμετωπίζει μεμονωμένα, δε θα αναρωτηθεί ποτέ "μήπως το τι τρώω, επηρεάζει την ποιότητα και το είδος της εμπειρίας;" "Μήμπως το τι σκέφτομαι επηρεάζει την ποιότητα και το είδος της εμπειρίας;" "Μήμπως το τι κάνω και τι κάνω με την ενέργειά μου επηρεάζει το τι συμβαίνει όταν πέφτω στο κρεβάτι;"
Ο άνθρωπος που αφήνει όλα τα παραπάνω έξω απο την εξίσωση, μπορεί βεβαίως να έχει εμπειρίες, αλλά τι είδους εμπειρίες θα έιναι αυτές και πόσο μπορεί να τον βοηθούσε να πρόσθετε στα πειράματά του και αυτές τις μεταβλητές..

Καλό μεσημέρι!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gabriell : 13-04-13 στις 13:00
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.