Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #231  
Παλιά 15-08-09, 20:38
Το avatar του χρήστη Zeus
Zeus Ο χρήστης Zeus δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 324
Προεπιλογή

Θα ήθελα να παραθέσω μια απορία που μου δημιουγηθηκε, ολα οσα αναφερουμε και γνωριζουμε εν ολιγης σχετικα με την αστρικη προβολη εχουν να κανουν με το παρον αλλα και με το αστρικο/αιθερικο κοσμο.

Θα ηταν δυνατο να γινοταν αστρικη προβολη στον υλικο κοσμο, αλλα μερες αρκετες πιο μπροστα απο το σημερα? Κατι σαν time-traveling.
Είναι δυνατό?
__________________
Zeus
Απάντηση με παράθεση
  #232  
Παλιά 15-08-09, 23:16
Το avatar του χρήστη Trithemius
Trithemius Ο χρήστης Trithemius δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: v.a.l.i.s.
Μηνύματα: 1.299
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Zeus
Θα ήθελα να παραθέσω μια απορία που μου δημιουγηθηκε, ολα οσα αναφερουμε και γνωριζουμε εν ολιγης σχετικα με την αστρικη προβολη εχουν να κανουν με το παρον αλλα και με το αστρικο/αιθερικο κοσμο.

Θα ηταν δυνατο να γινοταν αστρικη προβολη στον υλικο κοσμο, αλλα μερες αρκετες πιο μπροστα απο το σημερα? Κατι σαν time-traveling.
Είναι δυνατό?
Αυτό που ρωτάς δεν έχει σχέση με την αστρική προβολή αλλά με τα ταξίδια στο χρόνο, οπότε καλό θα ήταν να συμμετάσχεις στο σχετικό θέμα Ταξίδι στο Χρόνο (Time Travel). Φιλικά.
__________________
... Spes mea in mens mentis est ...
Απάντηση με παράθεση
  #233  
Παλιά 16-08-09, 13:20
Το avatar του χρήστη Zeus
Zeus Ο χρήστης Zeus δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 324
Προεπιλογή

Μπορει να δειχνει ετσι οτι εχει να κανει με timetraveling, αλλα πραγματικα δεν ειναι τετοια περιπτωση.

Σε κατασταση astral projection, μπορεις να πας παντου, αρκει να γνωριζεις το πως. Επισης ενα μεγαλο μερος τον αστρικων προβολων γίνονται σε κατασταση ύπνωσις ή υπνου. Εν ολιγοις σε μια κατασταση ονειρου, μαλλον σε μια κατασταση lucid dream, μονο που λειτουργει διαφορετικα γι'αυτο και υπαρχει και ο διαχωρισμος μεταξυ τους.
Αυτο που αναφερω σαν απορια δεν εχει σε καμια περιπτωση να κανει με ταξιδια στο χρονο οπως τα γνωριζουμε 'η τουλαχιστον τα κατανοούμε οτι πρεπει να γινονται.

ΟΚ, για παραδειγμα, ενω εισαι σε κατασταση αστρικης προβολης ξαφνικα, βρισκεσαι σε γνωριμες καταστασεις αλλα δεν εχουν γινει, ακομα, παρ'ολα αυτα καταλαβαινεις οτι ειναι πραγματικες και τα γεγονοτα που γινονται εκεινη τη στιγμη ειναι αληθινα, επίσης κατανοεις οτι ειναι στο μελλον κι οχι στο παρον. Οταν τελικα φτασει σε πραγματικο χρονο αυτη η χρονικη στιγμη που ειδες στην αστρικη προβολη τοτε νιωθεις και τη παρουσια ενος αλλου ατομου που ενω το ξερεις οτι ειναι παρον δεν το βλεπεις. Κατι τετοιο πανω κατω...

Παντως η αστρικη προβολη δεν ειναι μονο να βγαινει το αστρικο σου σωμα και να αιωρείται βλεποντας απο κατω το φυσικο σου σωμα... οπως νομιζουν και πετυχαινουν οι περισσοτεροι.

Το οτι ειναι μπερδεμενο ειναι, αλλα σιγουρα δεν εχει να κανει με timetraveling, κυριολεκτικά.
__________________
Zeus
Απάντηση με παράθεση
  #234  
Παλιά 16-08-09, 14:19
Το avatar του χρήστη bahamut
bahamut Ο χρήστης bahamut δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2008
Μηνύματα: 234
Προεπιλογή

απο οτι εχω διαβασει και ψαξει μονος μου στο θεμα της αστρικης προβολης το αστρικο ταξιδι δε γινεται στο φυσικο μας κοσμο αλλα σε ενα διαφορετικο επιπεδο αυτου...για το λογο αυτο τα πραγματα που βλεπουμε εκει δε σημαινει οτι ειναι γεγονοτα που συμβαινουν στον πραγματικο κοσμο....δεν εχω ακουσει να γινεται ταξιδι στο χρονο μεσα απο αστρικη προβολη...ακομα και να γινοταν ομως αυτα που θα εβλεπες δε σημαινει οτι θα συμβουν και στην πραγματικοτητα αρα δεν προσφερει κατι ουσιαστικο...αν ειμαι λαθος καποιος που γνωριζει περισσοτερα ας με διορθωσει
__________________
The blood in my veins is cursed. It's best for the world if i disappear, now and forever
Απάντηση με παράθεση
  #235  
Παλιά 16-08-09, 18:48
Το avatar του χρήστη Zeus
Zeus Ο χρήστης Zeus δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 324
Προεπιλογή

Σωστα το λες, ισως δεν το εξηγω και πολυ σωστα, αλλα υπαρχουν ορισμενες περιπτωσεις αστρικης προβολης που εχουν να κανουν και με το υλικο κοσμο, αλλα αυτη δεν ειναι μια απο αυτες. Σπανιο μεν αλλα υπαρκτο, περιπτωσεις δλδ, που καποιο ατομο ειναι σε 2 μερη ταυτοχρονα, ισως αυτο μερικοι να το ονομαζουνε duplicity, αλλα δεν εχει να κανει, ειναι πολυ διαφορετικο φαινομενο.

Κατι αλλο αρκετα σημαντικο, το αστρικο πεδιο συνδεετε με ολες τις διαστασεις που γνωριζουμε και δεν γνωριζουμε, αλλα υποθετουμε.
__________________
Zeus
Απάντηση με παράθεση
  #236  
Παλιά 17-08-09, 00:31
Το avatar του χρήστη Trithemius
Trithemius Ο χρήστης Trithemius δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: v.a.l.i.s.
Μηνύματα: 1.299
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Zeus
Μπορει να δειχνει ετσι οτι εχει να κανει με timetraveling, αλλα πραγματικα δεν ειναι τετοια περιπτωση.

Σε κατασταση astral projection, μπορεις να πας παντου, αρκει να γνωριζεις το πως. Επισης ενα μεγαλο μερος τον αστρικων προβολων γίνονται σε κατασταση ύπνωσις ή υπνου. Εν ολιγοις σε μια κατασταση ονειρου, μαλλον σε μια κατασταση lucid dream, μονο που λειτουργει διαφορετικα γι'αυτο και υπαρχει και ο διαχωρισμος μεταξυ τους.
Αυτο που αναφερω σαν απορια δεν εχει σε καμια περιπτωση να κανει με ταξιδια στο χρονο οπως τα γνωριζουμε 'η τουλαχιστον τα κατανοούμε οτι πρεπει να γινονται..

ΟΚ, για παραδειγμα, ενω εισαι σε κατασταση αστρικης προβολης ξαφνικα, βρισκεσαι σε γνωριμες καταστασεις αλλα δεν εχουν γινει, ακομα, παρ'ολα αυτα καταλαβαινεις οτι ειναι πραγματικες και τα γεγονοτα που γινονται εκεινη τη στιγμη ειναι αληθινα, επίσης κατανοεις οτι ειναι στο μελλον κι οχι στο παρον. Οταν τελικα φτασει σε πραγματικο χρονο αυτη η χρονικη στιγμη που ειδες στην αστρικη προβολη τοτε νιωθεις και τη παρουσια ενος αλλου ατομου που ενω το ξερεις οτι ειναι παρον δεν το βλεπεις. Κατι τετοιο πανω κατω...
Ομολογώ ότι με μπέρδεψες Αυτό που έχω καταλάβει εγώ είναι ότι συγχέεις την αστρική προβολή (ή έστω μία εξωτική εκδοχή της) με το φαινόμενο deja vu και δίνεις μία πολυπλοκότητα στο ζήτημα με την παρουσία ενός πρόσθετου ατόμου. Πως είναι δυνατό να βρεθείς σε "γνώριμες" καταστάσεις που ενώ δεν έχουν ακόμα συμβεί, εσύ γνωρίζεις ότι είναι αληθινές; Πραγματική κατάσταση είναι μόνον αυτή που έχει συμβεί αλλά επιπλέον θεωρείς ότι ο "ταξιδευτής" γνωρίζει πως ταξιδεύει στο μέλλον (αν και φεύγει από το σώμα του εν ύπνω).


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Zeus
Παντως η αστρικη προβολη δεν ειναι μονο να βγαινει το αστρικο σου σωμα και να αιωρείται βλεποντας απο κατω το φυσικο σου σωμα... οπως νομιζουν και πετυχαινουν οι περισσοτεροι.
Τι άλλο θεωρείς ότι περιλαμβάνει;

Γενικότερα αυτή η προσέγγιση στην αστρική προβολή είναι δική σου θεωρία ή αντλείς από κάπου αλλού τις πληροφορίες αυτές;
__________________
... Spes mea in mens mentis est ...
Απάντηση με παράθεση
  #237  
Παλιά 17-08-09, 00:40
Το avatar του χρήστη Astral
Astral Ο χρήστης Astral δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-09-2003
Περιοχή: Planet Earth
Μηνύματα: 567
Προεπιλογή

Εγώ ο Άστραλ λέω ότι σε μία αστρική προβολή μπορώ να κάνω τα πάντα, ακόμα και να μετακινώ αντικείμενα, να ταξιδεύω στο χρόνο να πηγαίνω σε άλλους πλανήτες, κόσμους, διαστάσεις, να είμαι όποτε θέλω σε αστρικό και όποτε θέλω σε υλικό (δικό μας) κόσμο, όπως και πολλά άλλα.

Μπορεί να με διαψεύσει κανείς ?
Απάντηση με παράθεση
  #238  
Παλιά 17-08-09, 00:56
Το avatar του χρήστη Trithemius
Trithemius Ο χρήστης Trithemius δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: v.a.l.i.s.
Μηνύματα: 1.299
Προεπιλογή

Μάλιστα... Να περιμένουμε κάποια ανάλυση των ισχυρισμών σου;
__________________
... Spes mea in mens mentis est ...
Απάντηση με παράθεση
  #239  
Παλιά 17-08-09, 01:11
Το avatar του χρήστη Astral
Astral Ο χρήστης Astral δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-09-2003
Περιοχή: Planet Earth
Μηνύματα: 567
Προεπιλογή

Βεβαίως φίλε μου, όμως απ'την στιγμή που δεν έχουμε τίποτα χειροπιαστό, δεν θέλει και πάρα πολύ ανάλυση το θέμα, όμως αν το προσέξατε, αρκετά βιβλία τα υποστηρίζουν όλα αυτά που προαναφέρω και είναι με πολλά παραδείγματα, τύπου "ένας γνωστός μας, μία φίλη/ος μας, κτλ.".
Απάντηση με παράθεση
  #240  
Παλιά 17-08-09, 01:19
Το avatar του χρήστη Trithemius
Trithemius Ο χρήστης Trithemius δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: v.a.l.i.s.
Μηνύματα: 1.299
Προεπιλογή

Οπότε έχουμε να κάνουμε με έπεα πτερόεντα...
__________________
... Spes mea in mens mentis est ...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.