Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #501  
Παλιά 20-10-12, 03:59
dimkos Ο χρήστης dimkos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-09-2012
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή Genika

Μία ένσταση... Ποιος ο φόβος σε όλη την συζήτησή σας? Ο μόνος αρχέγονος φόβος είναι ο θάνατος. Ο πιο καταλυτικός, ο πιο σημαντικός και ο πιο υγιής... Είμαστε όντα που γεννιόμαστε για να πεθάνουμε και αυτό είναι γραμμένο βαθιά στο DNA μας... Όποια προσπάθεια να τον αμφισβητήσει είναι καταδικασμένη να αποτύχει εκ των προτέρων... Το αποτέλεσμα της όποιας προσπάθειας ενδέχεται να χαρακτηρίζετε από φόβο, ο οποίος πάντα έχει τις ρίζες του στο τέλος της υπαρκτής πραγματικότητας και απλά είναι συνυφασμένος με τις εμπειρίες μας και εμφανίζετε σαν εικόνες ή λογικούς συλλογισμούς, που στο βάθος τους πάντα βρίσκεις το αόρατο τέλος και μόνο μετά από αμόλυντο διαλογισμό... Οπότε νιώθω προσωπικά πως η όποια κίνηση προς το άγνωστο θα πρέπει να γίνετε με συνείδηση για το γεγονός αυτό, δίχως να χρειάζεται να χρησιμοποιούνται παραδείγματα και προσδιορισμοί της καθημερινότητας, που το μόνο που προσφέρουν είναι μεγαλύτερη σύγχυση σε εκείνους που ίσως να θέλουν βοηθηθούν από την όλη ατμόσφαιρα της ενδιαφέρουσας συζήτησης
Απάντηση με παράθεση
  #502  
Παλιά 20-10-12, 11:32
Το avatar του χρήστη Cathy
Cathy Ο χρήστης Cathy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 90
Προεπιλογή

[QUOTE]Απο naeb
Raistlin, λυπάμαι αλλά δεν νομίζω οτι τόσο ακραία παραδείγματα βοηθούν πουθενά../QUOTE]

Θα συμφωνήσω και εγώ απόλυτα μαζί σου. καλό είναι να είμαστε επιφυλακτικοί σε ότι κάνουμε στην ζωή μας, ότι και αν είναι αυτό, και να κρατάμε και μια πισινή που λέει και ο λαός. Αλλα νομίζω οτι τα παραδειγματα που φέρνει ο Raistlin είναι ακραία και δεν μπορούν να συγκριθούν με τους κινδύνους που ενδεχόμενα μπορεί να φέρει η αστρική προβολή.

Παράθεση:
Απο dimkos
Ποιος ο φόβος σε όλη την συζήτησή σας? Ο μόνος αρχέγονος φόβος είναι ο θάνατος
Kαι εδώ θα συμφωνήσω και δεν πιστεύω ότι μπορεί κάποιος με την α.π να πάθει κατι τόσο κακό όπως να πεθάνει για παράδειγμα που πράγματι είναι ο μόνος αληθινός φόβος του ανθρώπου αν και δεν θα έπρεπε.
__________________
Όλα τα πράγματα δεν είναι πάντα όπως φαίνονται
Απάντηση με παράθεση
  #503  
Παλιά 20-10-12, 15:47
Το avatar του χρήστη Raistlin
Raistlin Ο χρήστης Raistlin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-10-2004
Περιοχή: Kavala
Μηνύματα: 1.286
Προεπιλογή

Naeb, το παράδειγμά μου δεν είναι ακραίο. Το περιστατικό που λέω στο παράδειγμα είναι πράγματι υπερβολικό με την έννοια ότι δεν είναι κάτι που συμβαίνει και κάθε μέρα, αλλά δεν το ανέφερα για την πιθανότητα του να γίνει, αλλά για να σου δείξω ότι ο φόβος υπάρχει σε όλους σαν φυσική αντίδραση σε καταστάσεις ακραίες και που δεν έχουμε την δυνατότητα να ελέγξουμε πλήρως την εξέλιξή τους οι οποίες απειλούν την επικαιρότητά μας. Υπάρχουν και πιο καθημερινά παραδείγματα αλλά δεν είναι επί του θέματος έτσι κι αλλιώς. Δεν μίλησα ποτέ για υπερβολικό φόβο-τρόμο και φοβίες.
Στο ότι η α.π. απαιτεί σοβαρότητα και επιφυλακτικότητα συμφωνώ (αυτό δεν λέω από την αρχή?) Αυτά που έγραψα είναι πως την γνώση (ένα ερώτημα για τον Gabriel: για τι είδους γνώση μιλάμε?) δεν είναι αποκλειστικότητα της α.π. και του εσωτερισμού αλλά αποκτούνται και από πιο προσιτές και φυσικές μεθόδους, στο κάτω κάτω το να κάθεται κάποιος όλη μέρα και να κοιμάται για να πετύχει α.π. (αν όντος την πετύχει) δεν είναι και ότι πιο ωφέλιμο...

Dimkos σωστές οι παρατηρήσεις σου, αλλά όποιος θέλει να ασχοληθεί με αυτά (ειδικά κάποιος που δεν τα γνωρίζει) πρέπει να λάβει υπόψιν κάθε ενδεχόμενο και περίπτωση. Οποιοδήποτε <μαγείρεμα> και <επιλεκτική επιλογή> αποκλίνουν πολύ από την πραγματική κατάσταση.

Cathy από ότι διάβασα στα προηγούμενα ποστ σου και συγχώρεσέ με αν κάνω λάθος, δεν έχεις και πολύ μεγάλη εμπειρία ούτε έχεις ασχοληθεί πολύ με την α.π. άρα πως μπορείς να γνωρίζεις το μέγεθος του κινδύνου ενός αντικειμένου που δεν γνωρίζεις. (χωρίς καμιά παρεξήγηση) Όσο για την επιφυλακτικότητα, αυτό δεν λέω κι εγώ από το πρώτο μου ποστ? Και επαναλαμβάνω οι κίνδυνοι δεν είναι σωματικοί, αλλά ψυχολογικοί και πνευματικοί. Πολύς κόσμος όμως με την πρώτη του εμπειρία ενθουσιάζεται και σταματάει να είναι επιφυλακτικός και εκεί την πατάει, και το χειρότερο είναι ότι δεν το καταλαβαίνει και παρασέρνει κι άλλους μαζί του. Οι κίνδυνοι τέλος της α.π. δεν είναι συγκρίσιμοι με τον θάνατο γιατί είναι άλλου είδους όπως ξαναείπα. Από κει και πέρα ο καθένας κρίνει και πράττει.
Το αν πέθανε κάποιος από α.π. δεν το γνωρίζω γιατί δεν υπάρχει περίπτωση ή είναι μηδαμινή, να το μάθουμε. Αν και δεν πιστεύω ούτε κι εγώ ότι μπορεί να επέλθει θάνατος. Το να μην φοβάσαι να πεθάνεις είναι κάτι ενδιαφέρων αλλά πάλι εκτός θέματος.
__________________
Δεν είναι δύσκολο σαν γελάς, εύκολα να κλάψεις...
δύσκολο είναι σαν κλαις εύκολα να γελάσεις...
Απάντηση με παράθεση
  #504  
Παλιά 20-10-12, 17:26
dimkos Ο χρήστης dimkos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-09-2012
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Raistlin φίλε μου νομίζω πως για να προχωρήσεις πιο πέρα πρώτα πρέπει να τελειώσεις με όλες τις προκαταλήψεις και τους φόβους σου και μετά να προχωρήσεις. Το αντίθετο θα ήταν καταστροφικό και σαν μια διαδρομή μέσα στο σκοτάδι, καθώς πάντα θα παραμονεύει ο φόβος... Επομένως όσοι προσπαθούν να μυήσουν κάποιον άλλον, πρώτα εκείνοι θα πρέπει να έχουν τελειώσει με όλα αυτά, ώστε να μπορούν να μεταδώσουν την σοφία τους... Όταν ως βασική προϋπόθεση βάζεις την προσπάθεια να ελέγξεις τους φόβους, το αποτέλεσμα είναι να μεταδόσεις και κάτι ανάλογο και τότε η συζήτηση γίνετε ένας ατέρμονος φαύλος κύκλος που δεν οδηγεί πουθενά... Όποιος φοβάται κάτι σε μία κίνηση που θέλει να κάνει, η λογική σειρά που είναι αναγκασμένος να ακολουθήσει, είναι το τέλος του φόβου του γύρω από αυτό και όχι η συμπόρευση μαζί του
Απάντηση με παράθεση
  #505  
Παλιά 20-10-12, 19:28
Το avatar του χρήστη Raistlin
Raistlin Ο χρήστης Raistlin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-10-2004
Περιοχή: Kavala
Μηνύματα: 1.286
Προεπιλογή

Φίλε dimkos, δεν διαφωνώ εντελώς σε αυτό, αρκεί να έχεις την δυνατότητα να αντιληφθείς και την απειλή, γιατί δεν είναι ο φόβος μόνο που παραμονεύει παντου (και πολλές φορές μπορεί να είναι και αβάσιμος) αλλά ο κίνδυνος. Γιατί πιο καταστροφικό θα ήταν μια διαδρομή στο σκοτάδι, χωρίς να ληφθεί υπόψιν ο κίνδυνος (όχι μόνο στην α.π. αλλά σε κάθε τι)
__________________
Δεν είναι δύσκολο σαν γελάς, εύκολα να κλάψεις...
δύσκολο είναι σαν κλαις εύκολα να γελάσεις...
Απάντηση με παράθεση
  #506  
Παλιά 20-10-12, 19:43
Το avatar του χρήστη Cathy
Cathy Ο χρήστης Cathy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 90
Προεπιλογή

Raistlin δεν τίθεται καμία παρεξήγηση μην ανησυχείς. Ναι δεν εχω μεγάλη εμπειρία στο θέμα της αστρικής προβολής , τουλάχιστον προσωπική. Απλά θα βασιστώ σε μια φράση που είπε ο dimkos, οτι δλδ για να προσπαθήσει κάποιος να μυήσει κάποιον άλαλο, πρέπει πρώτα ο ίδιος να έχει τελειώσει με αυτά ώστε να μπορεί να μεταδώσει την σοφία του. Με αυτό θέλω να πω οτι εγώ ήμουν τυχερή ως προς αυτό και έχω γνωρίσει το κατάλληλο άτομο που μπορεί να με βοηθήσει και να με καθοδηγήσει απο τα πρώτα μου βήματα. Και δεν βιάζομαι, όλα θα γίνουν στην ώρα τους και όταν θα είμαι έτοιμη.
Και για άλλη μια φορά θα σου πω οτι συμφωνω σε αυτό που λες απο την ατχή, ότι σε όλα χρειάζεται επιφυλακτικότητα.
__________________
Όλα τα πράγματα δεν είναι πάντα όπως φαίνονται
Απάντηση με παράθεση
  #507  
Παλιά 21-10-12, 21:58
Το avatar του χρήστη Gabriell
Gabriell Ο χρήστης Gabriell δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-10-2012
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 490
Question

Παρένθεση, μπορεί να μου πει κάποιος πώς διαγράφουμε μηνύματα; Απ' όσο ξέρω απο άλλα φόρουμ, υπάρχει ένα χρονικό περιθώριο (?) που σου επιτρέπει να διαγράψεις μια απάντηση.
Επίσης αν μπορούσε κάποιος να μου πει για πόση ώρα σου επιτρέπεται να τροποποιήσεις μια απάντηση.
Απάντηση με παράθεση
  #508  
Παλιά 22-10-12, 22:25
Το avatar του χρήστη Gabriell
Gabriell Ο χρήστης Gabriell δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-10-2012
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 490
Lightbulb

Ένα βίντεο για την αστρική προβολή και τις αστρικές επιθέσεις

http://www.youtube.com/watch?v=s6b_7...ature=g-user-u

13:40 και μετά, μιλαέι για αστρικές επιθέσεις και γιατι τις παθαίνουν κάποιοι
Απάντηση με παράθεση
  #509  
Παλιά 22-10-12, 22:49
Το avatar του χρήστη Cathy
Cathy Ο χρήστης Cathy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 90
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Gabriell Εμφάνιση μηνυμάτων
Παρένθεση, μπορεί να μου πει κάποιος πώς διαγράφουμε μηνύματα; Απ' όσο ξέρω απο άλλα φόρουμ, υπάρχει ένα χρονικό περιθώριο (?) που σου επιτρέπει να διαγράψεις μια απάντηση.
Επίσης αν μπορούσε κάποιος να μου πει για πόση ώρα σου επιτρέπεται να τροποποιήσεις μια απάντηση.
Μάλλον θα πρέπει να ρωτήσεις κάποιον administrator φαντάζομαι.
__________________
Όλα τα πράγματα δεν είναι πάντα όπως φαίνονται
Απάντηση με παράθεση
  #510  
Παλιά 22-10-12, 23:24
Το avatar του χρήστη Cathy
Cathy Ο χρήστης Cathy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 90
Προεπιλογή

Ενδιαφέρον το λινκ Gabriell
__________________
Όλα τα πράγματα δεν είναι πάντα όπως φαίνονται
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.