Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #931  
Παλιά 01-04-09, 01:33
Ramoglou Ο χρήστης Ramoglou δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2005
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Όχι απ' όσο ξέρω δεν έχει κάποια ιστοσελίδα.
Απάντηση με παράθεση
  #932  
Παλιά 01-09-09, 23:49
Spn l Optimus Ο χρήστης Spn l Optimus δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-02-2008
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Κάποιες ερωτήσεις έχω κυρίες και κύριοι , οι οποίες απευθύνονται και θέλω να απαντηθούν μονό από κάποιον που είναι Τέκτων.

1)Λέτε ότι είστε μια μη κερδοσκοπική οργάνωση , τα λειτουργικά έξοδα της στοάς σας ποιος σας τα καλύπτει?

2)Αληθεύει ότι τα μέλη σας γίνονται αποδεκτά κατόπιν κάποιας μύησης? Τί γίνεται κατά την διάρκεια της μύησης?Ποια τα βασικά της σημεία?

3)Η ιεραρχία σας ειναι χωρισμένη σε βαθμούς? Ανάλογα με τον βαθμό αλλάζει το χρηματικό ποσό που συνεισφέρει ο κάθε Τέκτων στην Στοά?

4)Γιατί τα βασικά μέλη σας είναι Πολιτικοι, Στρατιωτικοι, Πολιτικοι Μηχανικοί, Δικηγόροι, Γιατροί και Καθηγητές Πανεπιστημίου ?Γιατί δεν είναι απλοί εργάτες ή γεωργοί?

5)Ποιες η σχέσεις των Ιεχωβάδων με τους Τέκτονες? Και οι σχέσεις σας με τον Σιωνισμό?

6)Αληθεύει ότι τα στάδια σας είναι Ιεχωβάδες-τέκτονες-σιωνιστές? και αν όχι τότε ποια οργάνωση βρίσκεται "από πάνω σας"?

7)Ποιες οι σχέσεις των Τεκτόνων με τους Ροταριανούς, την Lions και τους ροδόσταυρους?

8) Ποιες οι σχέσεις σας με τις Μη Κρατικές Οργανώσεις(Γιατροί χωρίς Σύνορα κτλ)

και στο τέλος μια ερώτηση κρίσεως. Θέλετε πραγματικά να πιστέψουμε ότι 100-1000 άτομα μαζεύονται ,σε μια μη κερδοσκοπική οργάνωση με υπέρογκα έξοδα και με ελίτ αυτής της κοινωνίας, και συζητούν για τις αρχές του Σύμπαντος? Αν η απάντηση σας είναι ναι τότε ή είστε Ψεύτες ή πολύ πολύ χαμηλόβαθμοι. Όλες οι ΜΚΟ τα περνούν από εσάς και απορώ που βρίσκεται τα λεφτά...δλδ ξέρω αλλά ας μην αλλάξω θέμα.

Σε μια οργάνωση τα μέλη που την απαρτίζουν ενώνονται με κάποια κοινή ιδέα, κάποιο κοινό σκοπό. ΔΕΝ έχετε την ιδία θρησκεία ΔΕΝ έχετε την ιδία εθνικότητα ΔΕΝ έχετε τις ίδιες πολιτικές αντιλήψεις ΔΕΝ έχετε κάποια σοβαρή ενασχόληση εκτός των Σεμιναρίων και των συζητήσεων. Τι σας Ενώνει κύριοι? Ποιος ο σκοπος σας? Και μην μου πείτε ότι δήθεν να αναβαθμίσετε πνευματικά και κοινωνικά ένα κράτος γιατί με ένα τέτοιο κλειστό κύκλωμα ότι και αν είναι αυτό που κάνετε ευνοεί εσάς και μόνον εσάς...και σας ρωτώ τι κάνετε?

Τίποτα το οποίο κάνει καλό σε αυτό τον κόσμο δεν συμφέρει να μένει κρυφό γιατί πολύ απλά είναι τόσο λίγα αυτά που γίνονται για το κοινό καλό που αμέσως όλοι οι άνθρωποί αυτού του πλάνήτη θα το στήριζαν χρηματικά και πνευματικά.Ο αποκρυφισμός σας και ή μυστικοπάθειά σας , σας κάνουν ύποπτους ακόμη και αν οι ενέργειές σας προόδευουν τις επιστήμες νομίζω οτι ήρθε καιρός να μας μιλήσετε ανοικτά.Εκτος και αν έχετε κάτι να κρυψετε...
__________________
Μεταφέρω Πληροφορίες ,Διατυπώνω άποψη και Δέχομαι την Κριτική ΟΛΩΝ.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Spn l Optimus : 01-09-09 στις 23:51
Απάντηση με παράθεση
  #933  
Παλιά 02-09-09, 15:09
Το avatar του χρήστη Trithemius
Trithemius Ο χρήστης Trithemius δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: v.a.l.i.s.
Μηνύματα: 1.299
Προεπιλογή

Στα πλαίσια ενός διαλόγου, οι οποιεσδήποτε ερωτήσεις είναι δεκτές αλλά δεν θεωρώ παραγωγικό το να θέτεις κανόνες και όρους για το ποιός θα σου απαντήσει. Ειδικά για όσα ρωτάς, αν πράγματι έχεις ερευνήσει για τον Τεκτονισμό, έστω και ακριθιγώς, θα είχες ήδη τις κατάλληλες απαντήσεις.

Οι αριθμημένες σου ερωτήσεις μπορούν να απαντηθούν από εσένα τον ίδιο σχετικά εύκολα γιατί η πληροφόρηση είναι ευρεία, αρκεί να ψάξεις έστω και λίγο. Με τα μη αριθμημένα σχόλιά σου όμως, έχω την αίσθηση ότι τα όσα θέτεις δεν περιμένουν απλώς κάποια απάντηση γιατί όπως γράφεις, αν απαντήσει κάποιος με συγκεκριμένο τρόπο, είναι ψεύτης ή ανίδεος, αν και Τέκτων ων, οπότε θεωρείται ότι ήδη γνωρίζεις τις ορθές απαντήσεις...

Γενικότερα το ζήτημα με την παραφιλολογία περί εσωτερικών ταγμάτων και δη του Τεκτονισμού κάπου έχει κουράσει γιατί τίποτα καινούργιο δεν αναδύεται. Αναμένοντας σχετική απάντηση και από άλλα μέλη του φόρουμ, έρχονται στο μυαλό μου τρεις σκέψεις:

- Άλλο ο Τεκτονισμός και άλλο τα μέλη του.
- Ο μόνος τρόπος για να γνωρίσεις εκ βαθέων ένα τάγμα είναι το να γίνεις μέλος του, γιατί ικανή γνώμη δύναται να έχει μόνον όποιος έχει ικανή γνώση περί κάποιου θέματος και γνώση = πληροφορία + εμπειρία.
- Οτιδήποτε κρυφό δεν είναι πάντα και ανίερο. Ολόκληρη η Ελληνική επανάσταση του '21 ξεκίνησε και οργανώθηκε εν κρυπτώ από Τέκτονες. Πέραν αυτού, υπάρχουν πάρα πολλά άλλα δρώμενα που τελούνται εν κρυπτώ προς κοινό όφελος, ακόμη κι εκεί που δεν φαντάζεσαι...
__________________
... Spes mea in mens mentis est ...
Απάντηση με παράθεση
  #934  
Παλιά 02-09-09, 16:26
Ramoglou Ο χρήστης Ramoglou δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2005
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Νομίζω ότι ο Trithemius δίνει πολύ όμορφα την οπτική ενός αναγνώστη για τις απαντήσεις που αναμένονται από τον προηγούμενο συνομιλητή !

Και πραγματικά αναρωτιέμαι γιατί το μέλος Spn l Optimus δεν μας παραθέτει τα στοιχεία του για όλες αυτές τις σχέσεις μεταξύ Τεκτόνων - Σιωνιστών - Ιεχωβάδων - Ροταριανών - Λάϊονς - και δε ξέρω κι εγώ πόσων ακόμα άλλων !
Για να μάθουμε κι εμείς όσα ο ίδιος γνωρίζει.

Βέβαια η εμπειρία μου από τα forums μου έχει αποδείξει πως πολλοί users αναμασούν τα ίδια και τα ίδια, όχι με αποδείξεις, αλλά είτε με εικασίες, είτε με την επωδό "μου είπε ο θείος μου, άκουσα, διάβασα, έμαθα, ξέρω αλλά δε μπορώ να πω από που, κλπ κλπ"

Ειδικά η 6η ερώτηση είναι εντελώς εκτός τόπου και χρόνου, πράγμα που αποδεικνύει εν μέρη και την μη αρκούντως ορθή γνώση του θέματος !

Καλό απόγευμα !
Απάντηση με παράθεση
  #935  
Παλιά 02-09-09, 16:32
Spn l Optimus Ο χρήστης Spn l Optimus δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-02-2008
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Αρχισατε τα περι φιλοσοφιας παλι....ακομα περιμενω τις απαντησεις...οσο για το 1821 το αφηνω ασχολίαστο...
__________________
Μεταφέρω Πληροφορίες ,Διατυπώνω άποψη και Δέχομαι την Κριτική ΟΛΩΝ.
Απάντηση με παράθεση
  #936  
Παλιά 02-09-09, 16:49
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

Optimus εκφεροντας την αποψη του παρατηρητη -και οχι εις βαθος γνωστη- για το συγκεκριμενο ζητημα, θα σου προτεινα να ξαναδιαβασεις τα οσα ειπαν παραπανω οι Trithemius και Ramoglou.
Πραγματι, απαντησεις στα περισσοτερα απο τα ερωτηματα που εθεσες μπορεις να βρεις οχι μονο ενα απλο ψαξιμο, αλλα και στις προηγουμενες σελιδες του thread αυτου. Και λεω περισσοτερες, διοτι οντως ορισμενες απο τις ερωτησεις σου οπως π.χ η 5 και η 6 δεν επιδεχονται ενασχολησης απο καποιον που θα προσπαθησει να απαντησει σοβαρα.
Δε θελω να ανοιξω συζητηση για τους Ιεχωβαδες εδω, αλλα εχω βαρεθει να τους βλεπω να τσουβαλιαζονται, να συνδεονται και να δαιμονοποιουνται με ενα σωρο ακομα ομαδες και "ανθελληνικου" τυπου συμφεροντα. Το λαθος τους φαινεται πως ειναι το γεγονος οτι δρουν και θρησκευονται μεσα σε ενα θεοκρατικο ορθοδοξο κρατος. Φυσικα κανεις δεν αναγνωριζει οτι θεολογικα, περισσοτερες ομοιοτητες εχουν οι ορθοδοξοι με τους ιεχωβαδες, παρα οι ορθοδοξοι με τους ιδιους τους καθολικους...

Σχετικα με την παρουσια Τεκτονων στην επανασταση του 21, κυκλοφορησε προσφατα απο τις εκδοσεις Τετρακτυς ενα βιβλιου του Α. Ριζοπουλου. Περισσοτερα στο http://www.tetraktys.gr/index.php/el...category_id=42
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)
Απάντηση με παράθεση
  #937  
Παλιά 02-09-09, 21:10
Spn l Optimus Ο χρήστης Spn l Optimus δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-02-2008
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Ηξερα εξ αρχης οτι δεν θα παρω απαντησεις...γιατι πολυ απλα δεν ειναι κανεις τοσο βαθια χωμενος για να τις ξερει και αυτοι που ειναι καθε αλλο παρα με το φορομ αυτο ασχολουνται. Ολοι διαβαζουν ενα - δυο βιβλια που καθε αλλο παρα απεχθεια του γεμιζουν μιας και γραφτηκαν απο Τεκτονες και οχι απο το αντιπαλο δεος.Ο τεκτονισμος το 1821 βοηθησε οσο και οι Αγγλοι στο 2Παγκοσμιο Πολεμο...οποιος καταλαβε ,καταλαβε.
__________________
Μεταφέρω Πληροφορίες ,Διατυπώνω άποψη και Δέχομαι την Κριτική ΟΛΩΝ.
Απάντηση με παράθεση
  #938  
Παλιά 02-09-09, 21:50
Το avatar του χρήστη Trithemius
Trithemius Ο χρήστης Trithemius δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: v.a.l.i.s.
Μηνύματα: 1.299
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Spn l Optimus
Ηξερα εξ αρχης οτι δεν θα παρω απαντησεις...γιατι πολυ απλα δεν ειναι κανεις τοσο βαθια χωμενος για να τις ξερει και αυτοι που ειναι καθε αλλο παρα με το φορομ αυτο ασχολουνται. Ολοι διαβαζουν ενα - δυο βιβλια που καθε αλλο παρα απεχθεια του γεμιζουν μιας και γραφτηκαν απο Τεκτονες και οχι απο το αντιπαλο δεος.Ο τεκτονισμος το 1821 βοηθησε οσο και οι Αγγλοι στο 2Παγκοσμιο Πολεμο...οποιος καταλαβε ,καταλαβε.
Κατ' αρχήν το φόρουμ δεν αποτελεί πεδίο έκτακτου διαγωνίσματος σε γνώσεις εσωτερισμού. Κατά δεύτερον, διαφαίνεται πως οι ερωτήσεις που έθεσες πιο πριν, δεν ξέρω πόσο κοντά βρίσκονται στο ενδιαφέρον για πρόσθετη πληροφόρηση και κατά τη γνώμη μου αυτοαναιρείσαι όταν από τη μία ρωτάς για να μάθεις διάφορα περί Τεκτονισμού αλλά από την άλλη κρίνεις ότι οι απαντήσεις που έλαβες δεν είναι οι κατάλληλες (άρα ήδη γνωρίζεις τις ορθές απαντήσεις...), οπότε ποιά είναι τελικά η σκοπιμότητα των ερωτήσεών σου;
__________________
... Spes mea in mens mentis est ...
Απάντηση με παράθεση
  #939  
Παλιά 03-09-09, 00:42
Bernie Rico Jr Ο χρήστης Bernie Rico Jr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Μηνύματα: 696
Προεπιλογή

[QUOTE=Ramoglou]
Βέβαια η εμπειρία μου από τα forums μου έχει αποδείξει πως πολλοί users αναμασούν τα ίδια και τα ίδια, όχι με αποδείξεις, αλλά είτε με εικασίες, είτε με την επωδό "μου είπε ο θείος μου, άκουσα, διάβασα, έμαθα, ξέρω αλλά δε μπορώ να πω από που, κλπ κλπ"
[QUOTE]

Βέβαια αυτό λειτουργεί αμφίδρομα... και οι δύο πλευρές εικάζουν πράγματα. Το ότι " εγώ είμαι μέσα και ξέρω" είναι ένα παρόμοιο και ανούσιο επιχείρημα. Και επειδή δεν πουλάω βιβλία, και ως εκ τούτου δεν θέλω να συνεισφέρω στην συνωμοσιολογία, άλλο πράγμα η μασωνία και άλλο τα μέλη των οποίων τα ενδεχομένως κακώς κείμενα δεν χαρακτηρίζουν a priori την συνολική ιδέα κλπ. Βέβαια και το παραπάνω είναι μια θεωρία και τίποτα άλλο.

ΥΓ
Επίσης πως ολόκληρη η Επανάσταση οργανώθηκε από μασώνους? Διότι έχει ειπωθεί και το άλλο.. πως και ο Κολοκοτρώνης ήταν μασώνος... αυτό από που προκύπτει? Επίσης μετά την Επανάσταση και με την εισαγωγή βασιλιάδων κλπ (και αυτοί τέκτονες δεν ήταν..?) δεν δημιουργήθηκε η Ελλαδίτσα της σφαλιάρας και των προσκυνημένων στα ξένα συμφέροντα νταβατζήδων της?
Απάντηση με παράθεση
  #940  
Παλιά 03-09-09, 04:06
Spn l Optimus Ο χρήστης Spn l Optimus δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-02-2008
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Trithemius δεν έδωσες απαντησεις..αντιθετως απαξιώσεις τα ερωτήματα μου και απάντησες με αερολογίες και .Αυτό κάθε άλλο παρά σεβασμό δείχνει προς αυτά που επικαλεστηκα. Ότι θέλω δηλαδή κάποιος ο όποιος γνωρίζει να μου απαντήσει. Λέγοντας ότι δεν περιμένω να μου απαντήσει κάποιος ανοιχτα υπονοούσα ότι κάποιο προσωπικό μήνυμα με τις απαντήσεις των παραπάνω ερωτημάτων θα ήταν εχέμυθο και κάθε άλλο παρά αδιαφορο. Δεν περίμενα κάποιον που έχει μια σοβαρή τεκτονική ενασχόληση να μου απαντήσει ανοιχτα. Σε ευχαριστώ όμως που ασχολήθηκες με τα γραφόμενα μου.
Οι σκοπιμότητα των ερωτήσεων μου είναι 1ον να ξυπνήσω με κάποια ερεθίσματα μερικούς που κοιμούνται τον ύπνο του δίκαιου και να τους καθοδηγήσω σε αυτή την μελέτη και 2ον έχω ψαχτεί στο συγκεκριμένο θέμα και ο τρόπος που θα απαντηθούν οι ερωτήσεις αυτές θα μου δώσουν στα χεριά το τελευταίο κομμάτι του πάζλ.
Ο συνομιλητής Ramoglou αναρωτιέται γιατί δεν δίνω της απαντήσεις που ήδη ξερω. Δεν αναμάσησα καμιά πληροφορία...ρώτησα συγκεκριμένα πράγματα. Όσο για την απορία που έχεις φιλέ για την 6η ερώτηση σου απαντώ ότι πολύ απλά καμιά ΜΚΟ σε αυτό τον κόσμο δεν ενεργεί ελευθέρα και οι θεωρίες περί ελευθεροτεκτονισμου είναι επιεικώς αστείες. Όλες οι στοές είναι κατευθυνόμενες γιατί υπάγονται σε άλλες μεγαλύτερες στοές της ευρωπης. Οσο για τις γνώσεις μου περί του θέματος δεν σε αφορα. Κανεις δεν έβαλε κανέναν κριτή για τις γνώσεις κανενός. Οι συμβολισμοί που χρησιμοποιούν οι Τέκτονες γενούν πολλά ερωτήματα για τις βλέψεις τους. Αλλα νομίζω ότι για αυτό υπάρχει ήδη μία θεματική ενότητα.

Καλό σας Βραδύ!
__________________
Μεταφέρω Πληροφορίες ,Διατυπώνω άποψη και Δέχομαι την Κριτική ΟΛΩΝ.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Spn l Optimus : 03-09-09 στις 04:07
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:24.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.