Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #791  
Παλιά 22-05-08, 16:15
Το avatar του χρήστη alet
alet Ο χρήστης alet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από perastikos
Το να χαρακτηρλιζεται κάποιο σύνολο απο μεμονωμένες ατομικές πράξεις, είναι ενα συνηθισμένο φαινόμενο στο Ελλάντα (στη προκειμμένη περίπτωση περι ελιτισμού).
Σωστά. Το κακό όμως είναι να γνωρίζει κάποιος την παγίδα, αλλά παρόλα αυτά να πέφτει μέσα. Τέλος πάντων...


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από perastikos
Φυσικά και δεν έχω τις γνώσεις πώς και γιατί ξεκίνησε ο τεκτονισμός, αυτό όμως δεν με εμποδίζει να έχω μια γενική εικόνα : ασχολείται με πνευματική, ηθική (και μορφωτική) βελτίωση, κοινώς ΠΑΙΔΕΙΑ. Υποχρέωση της κάθε κοινωνίας. Άρα λογικό επακόλουθο είναι οτι αναπτύχθηκε λόγω αποτυχίας (ή ανεπάρκειας) της κοινωνίας στους τομείς αυτούς.
Εξακολουθώ και δεν συμφωνώ.
Μορφωτική βελτίωση ή και κάποιου άλλους είδους βελτίωση, δεν προσφέρει ο Τεκτονισμός. Ο Τεκτονισμός ουσιαστικά δεν προσφέρει τίποτε.
Το μόνο που προσφέρει είναι πνευματικά και ψυχικά ερεθίσματα τα οποία μάλιστα δεν απευθύνονται στους Τέκτονες ως σύνολο, αλλά στον καθένα ατομικά.
Άλλα ψυχικά και πνευματικά κέντρα θα ενεργοποιήσει σε εμένα, άλλα σε εσένα κ.ο.κ. κι όπως δεν υπάρχουν δύο όμοιοι άνθρωποι, έτσι κι ο Τεκτονισμός για τον κάθε τέκτονα είναι διαφορετικός.
Ο κάθε τέκτονας (ανάλογα με τους στόχους που είχε όταν ζήτησε να μυηθεί), ασχολείται είτε με την έρευνα, είτε με την πνευματική βελτίωση, είτε με την ηθική βελτίωση, κλπ. Όχι ο τεκτονισμός.
Αν στόχος του ήταν η κοινωνική εξέλιξη, ο πλουτισμός κλπ. τότε σίγουρα θα ασχοληθεί με αυτά... Τέκτονες καλοί και κακοί υπάρχουν.
Ο τεκτονισμός δεν είναι όμως ούτε καλός, ούτε κακός. Είναι μέθοδος, εργαλείο. Είναι σαν το κλασσικό παράδειγμα με το μαχαίρι. Το μαχαίρι το χρησιμοποιείς και για να κόψεις ψωμί και για να σκοτώσεις. Το ίδιο δεν ευθύνεται. Η απόφαση είναι του χρήστη.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από perastikos
Θα διαφωνήσω μαζί σου στο επόμενο:
Για να έχω εξωτερικές προσλαμβάνουσες πρέπει να είμαι ταγμένος κάπου?
Δεν μπορώ να συζητήσω καποιο θέμα εαν δεν είμαι ταγμένος?
Δεν μπορώ να πάρω πληροφορίες και γνώση εάν ο συνομιλητής δεν είναι ταγμένος?
Σαφώς και δεν είναι απαραίτητο να είσαι ενταγμένος οπουδήποτε. Η ένταξη εν προκειμένω στον Τεκτονισμό -γιατί μόνο για αυτή την ένταξη μπορώ να έχω άποψη- δεν είναι δείγμα δύναμης αλλά ουσιαστικής αδυναμίας. Διαπιστώνει δηλαδή κάποιος πως δεν έχει τις δυνάμεις, ή όπως αλλιώς θέλεις να το πεις, να προχωρήσει μόνος του σε μια επίπονη εσωτερική εργασία και πως χρειάζεται βοήθεια και στήριξη.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από perastikos
Τελικά είναι μασώνος ή μασόνος?
Τέκτονας...
Το Μασόνος (Μασώνος) και Μασονία (Μασωνία) προέρχονται από το Mason και Masonry αντίστοιχα, οι ελληνικές λέξεις είναι τέκτονας και τεκτονική (καταχρηστικά τεκτονισμός γιατί δεν είναι -ισμος)
Παλαιότερα πάντως το έγραφαν με ω. Τώρα με την "απλοποίηση" της γραμματικής γράφεται με ο.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ELPINIKI
αν ασχοληθεί κάποιος σοβαρα θα αναθεωρήσει πολλές αρνητικές απόψεις που μπορεί να έχει για τον τεκτονισμό.
ο τεκτονισμός για εμένα είναι ένα απο τα μονοπάτια που οδηγούν προς τη Γνώση και την Αλήθεια
"κακοί" υπάρχουν παντού.
Συμφωνώ απόλυτα !
__________________
Cogito ergo sum

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alet : 22-05-08 στις 16:22
Απάντηση με παράθεση
  #792  
Παλιά 22-05-08, 16:51
Το avatar του χρήστη perastikos
perastikos Ο χρήστης perastikos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2008
Περιοχή: Flegrea fields
Μηνύματα: 53
Προεπιλογή

Αγαπητή Elpiniki
Λόγω της κοινωνίας που βρισκόμαστε πρέπει να προσέχουμε τι λέμε και σε ποιόν το λέμε.
Μου έχει τύχει πολλές φορές να συμετέχω σε παρέες και για να αναπτύξω τη κοσμοθεωρία ( ) μου, έπρεπε να πετάξω μια σπόντα και να περιμένω τις αντιδράσεις. Φυσικά, στις περισσότερες απο αυτές, η 'κοροϊδία' επικράτησε και το θέμα δε συνεχίστηκε.
Με το πέρασμα όμως του χρόνου, βρήκα τα άτομα που μου ταιριάζουν σε τέτοιου είδους συζητήσεις.
Θα συμφωνήσω στο οτι πρέπει να υπάρχη μυστικότητα αλλά όχι μυστικοπάθεια.

Πιστεύω οτι τα τυπικά και τα τελετουργικά, μόνο περιορίζουν και βάζουν καλούπια στα πρόσωπα που αναζητούν. Πάνω σε αυτό θα ήθελα μια απάντηση.

Φυσικά και στο ίντερνετ δεν κάνεις πλήρη συζήτηση με επιχειρήματα, αρπάζεις όμως μία λεξη και αναπτύσσεις δικές σου θεωρίες, μεχρι να ξανακολήσεις.
Χαίρομαι ιδιαίτερα για το κλίμα που διεξάγεται η συζήτηση.
__________________
history became legend, legend became myth
Απάντηση με παράθεση
  #793  
Παλιά 22-05-08, 17:05
Το avatar του χρήστη alet
alet Ο χρήστης alet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από perastikos
Θα συμφωνήσω στο οτι πρέπει να υπάρχη μυστικότητα αλλά όχι μυστικοπάθεια.
Έχεις απόλυτο δίκιο.
Για τον Τεκτονισμό, οι ίδιοι οι Τέκτονες έλεγαν πάντα πως δεν είναι μυστική εταιρεία, αλλά εταιρεία με μυστικά.
Τα μυστικά αυτά μάλιστα εξυπηρετούν συμβολικούς και μόνο λόγους.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από perastikos
Πιστεύω οτι τα τυπικά και τα τελετουργικά, μόνο περιορίζουν και βάζουν καλούπια στα πρόσωπα που αναζητούν.
Και έχεις και δεν έχεις δίκιο.
Αν κάποιος αντιληφθεί (και υπάρχουν δυστυχώς αρκετοί τέτοιοι τέκτονες) πως τα τυπικά είναι το Α και Ω και οι τελετουργίες ο σκοπός, τότε ναι, "δουλεύουν" μέσα σε καλούπια έχοντας παρωπίδες.

Αν όμως κάποιος αντιληφθεί (και ευτυχώς αυτοί είναι περισσότεροι) πως τα τυπικά και οι τελετουργίες είναι μεν ένα σημαντικό κομμάτι, πως είναι σαν τον τίτλο και την περίληψη στο οπισθόφυλλο ενός βιβλίου που αν όμως διαβάσεις μόνο αυτά κι όχι το βιβλίο δεν έκανες τίποτε, τότε η αναζήτηση και η εργασία δεν περιορίζονται.
__________________
Cogito ergo sum
Απάντηση με παράθεση
  #794  
Παλιά 22-05-08, 17:09
Το avatar του χρήστη perastikos
perastikos Ο χρήστης perastikos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2008
Περιοχή: Flegrea fields
Μηνύματα: 53
Προεπιλογή

Φίλε Alet
Στέκομαι στο τεκτονισμό, καθαρά ως κοινωνικό φαινόμενο.
Μόνο εκ του αποτελέσματος μπορούμε να κρίνουμε αν κάτι είναι καλό ή κακό (στη συντέλεια του κόσμου ).
Οι (ελάχιστες) γνώσεις μου δεν μου επιτρέπουν να έχω ολοκληρωμένη άποψη, όπως αλλωστε και οποιονδήποτε άλλο που δεν ξέρει τι πραγματικά γίνεται.
__________________
history became legend, legend became myth
Απάντηση με παράθεση
  #795  
Παλιά 22-05-08, 17:55
Το avatar του χρήστη alet
alet Ο χρήστης alet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από perastikos
Φίλε Alet
Στέκομαι στο τεκτονισμό, καθαρά ως κοινωνικό φαινόμενο.
Μόνο εκ του αποτελέσματος μπορούμε να κρίνουμε αν κάτι είναι καλό ή κακό (στη συντέλεια του κόσμου ).
Αυτό είναι μια πολύ μεγάλη συζήτηση. Θίγεις 2 πολυ σημαντικά ζητήματα. Επιγραμματικά:

- Τι είναι καλό και τι είναι κακό ;
Είναι έννοιες αυθύπαρκτες ή αλληλοσυμπληρωματικές ; Υπάρχει δηλαδή η μία χωρίς την άλλη ;
Είναι πάγιες - σταθερές έννοιες ή αένεα μεταβαλλόμενες οι οποίες προκύπτουν από κοινωνικές συμβάσεις που δημιουργούνται σύμφωνα με τα εκάστοτε εθνικά, πολιτιστικά, θρησκευτικά, πολιτικά κλπ. κριτήρια ή/και συμφέροντα ;
Για εμένα φίλε Περαστικέ, είναι συνεχώς μεταβαλλόμενες έννοιες, πράγμα που σημαίνει ότι αν αποφασίσω να χαράξω τη ζωή μου με γνώμονα το εκάστοτε "καλό", δεν θα είμαι ένας "καλός άνθρωπος" όπως πιθανώς θα φαντασιώνομαι αλλά ένας ακόμα συμβαλλόμενος.
Το "καλό" και το "κακό" νομίζω πως ο καθένας, αν ψάξει, αργά η γρήγορα θα το βρει μέσα του.

- Το "αποτέλεσμα" είναι ένα ή υπάρχουν αναρίθμητα επιμέρους "αποτελεσμάτα" ;
Η ζωή είναι κίνηση, η κίνηση προϋποθέτει βούληση, η βούληση προϋποθέτει πνευματική και ψυχική επεξεργασία.
Κάθε πράξη μας, είναι αποτέλεσμα πνευματικής και ψυχικής επεξεργασίας, από την μικρότερη μέχρι την μεγαλύτερη.
Κάθε πράξη μας έχει "αποτέλεσμα"... άρα, για εμένα, κρίνεσαι ναι μεν εκ του αποτελέσματος, αλλά του αποτελέσματος κάθε μιας πράξης σου και μάλιστα από έναν κριτή που δεν σηκώνει δικαιολογίες και ψέμματα: από τον εαυτό σου.
__________________
Cogito ergo sum

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alet : 22-05-08 στις 17:59
Απάντηση με παράθεση
  #796  
Παλιά 22-05-08, 18:55
Το avatar του χρήστη Trithemius
Trithemius Ο χρήστης Trithemius δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: v.a.l.i.s.
Μηνύματα: 1.299
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από perastikos
Στέκομαι στο τεκτονισμό, καθαρά ως κοινωνικό φαινόμενο.
Μόνο εκ του αποτελέσματος μπορούμε να κρίνουμε αν κάτι είναι καλό ή κακό
Πολύ σωστά και ας μην ξεχνάμε πως υπάρχουν περιπτώσεις όπου η ίδια τακτική-πρακτική-εφαρμογή, μπορεί στον Χ να έχει θετικό αποτέλεσμα αλλά στον Ψ να έχει αρνητικό αποτέλεσμα. Πραγματικά η υποκειμενικότητα και η ποικιλομορφία διέπουν απόλυτα αυτά τα ζητήματα...
__________________
... Spes mea in mens mentis est ...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Trithemius : 22-05-08 στις 18:56
Απάντηση με παράθεση
  #797  
Παλιά 23-05-08, 16:08
Το avatar του χρήστη ELPINIKI
ELPINIKI Ο χρήστης ELPINIKI δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2007
Μηνύματα: 776
Προεπιλογή

Παράθεση:
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από perastikos
Αγαπητή Elpiniki
Λόγω της κοινωνίας που βρισκόμαστε πρέπει να προσέχουμε τι λέμε και σε ποιόν το λέμε.
όλα τα παραπάνω αγαπητέ φίλε είναι προσωπική μου άποψη, απο την στιγμή που δεν θίγω ανθρώπους είμαι ελεύθερη μέσα στα πλαίσια ενός φόρουμ να γράφω και να εκφέρω άποψη.

Παράθεση:
Μου έχει τύχει πολλές φορές να συμετέχω σε παρέες και για να αναπτύξω τη κοσμοθεωρία ( ) μου, έπρεπε να πετάξω μια σπόντα και να περιμένω τις αντιδράσεις. Φυσικά, στις περισσότερες απο αυτές, η 'κοροϊδία' επικράτησε και το θέμα δε συνεχίστηκε.
Με το πέρασμα όμως του χρόνου, βρήκα τα άτομα που μου ταιριάζουν σε τέτοιου είδους συζητήσεις.
Θα συμφωνήσω στο οτι πρέπει να υπάρχη μυστικότητα αλλά όχι μυστικοπάθεια.
και εγώ έκανα συζητήσεις με ανθρώπους που ταίριαζα αλλά όπως κατάλαβα αργότερα όλα αυτά είναι θεωρία και τίποτα παραπάνω...τουλάχιστον για εμένα έτσι ήταν...ας το πούμε η αρχή ενός ταξιδιού τίποτε άλλο.
αν πάρεις το θέμα της πνευματικής αναζήτησης σοβαρά θα διαπιστώσεις και μόνος σου οτι και η μυστικοπάθεια και η μυστικότητα καλό είναι να τηρούνται.
όχι επειδή έχεις καβαλήσει το καλάμι και αυτό ήταν απλά η Γνώση δυστυχώς δεν είναι για όλους και αυτό γιατί πολλοί άνθρωποι δεν θέλουν να ψάξουν και πιο πέρα, χωρίς αυτό να είναι κακό.

Παράθεση:
Πιστεύω οτι τα τυπικά και τα τελετουργικά, μόνο περιορίζουν και βάζουν καλούπια στα πρόσωπα που αναζητούν. Πάνω σε αυτό θα ήθελα μια απάντηση.
τα τελετουργικά και τα τυπικά όπως και τα σύμβολα είναι μέρος της όλης διαδικασίας. δεν περιορίζουν και σαφώς δεν βάζουν καλούπια.
το να ανήκεις κάπου αυτό απο μόνο του δεν σε κάνει να χάσεις την ελευθερία σου (εντάξει υπάρχουν και τέτοιες περιπτώσεις αλλά δεν μιλάμε για αυτές εδώ)

Παράθεση:
Φυσικά και στο ίντερνετ δεν κάνεις πλήρη συζήτηση με επιχειρήματα, αρπάζεις όμως μία λεξη και αναπτύσσεις δικές σου θεωρίες, μεχρι να ξανακολήσεις.
Χαίρομαι ιδιαίτερα για το κλίμα που διεξάγεται η συζήτηση.
Ε ναι...
μέσα απο έναν υπολογιστή δεν βγάζεις τις πιο πολλές φορές "άκρη" αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι δεν μπορούμε να κάνουμε όμορφες συζητήσεις και να ανταλ/με απόψεις
και ίσως μπορεί να σου δοθεί η ευκαιρία να γνωρίσεις ανθρώπους αξιόλογους και με ήθος που να έχουν το κουράγιο και τη χαρά να σε βοηθήσουν σε αυτό το ταξίδι που καλείται ως Πνευματικό...

Υ.Γ. το β' πρόσωπο που κάνω χρήση εδώ είναι επειδή με βολεύει πιο πολύ...δεν αναφέρομαι σε εσένα
Απάντηση με παράθεση
  #798  
Παλιά 23-05-08, 19:33
AVATARGR
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα σας...

Η φίλη ELPINIKI αναφέρει.....
<<αυτές τις απορίες τις είχα και εγώ...και μάλιστα θύμωνα με την σκέψη και
μόνο πως πρέπει να είσαι "ταγμένος" για να σου δωθούν απαντήσεις σε κάποιες
ερωτήσεις που μπορεί να έχεις...

απαντήσεις στις απορίες μου αυτές αλλά και σε κάποιες απαντήσεις που έχω τις
πήρα μέσα απο συζήτηση, όχι βέβαια μέσα απο internet, που είχα.
τότε κατάλαβα το πόσο σοβαρά βλέπουν οι άνθρωποι αυτοί (τέκτονες) το θέμα
της Γνώσης και της Αλήθειας.

αγαπητέ μου...
κάποιες απαντήσεις σε απορίες που έχεις (πνευματικής φύσεως και
αναζήτησης) και να σου λυθούν θα θεωρήσεις άρκαπη και ίσως και ανώφελη τη
προσπάθειά σου να τις περιγράψεις στους άλλους...μπορεί να σου έχει τύχει
κάποια στιγμή να αισθανθείς το παραπάνω ποιυ γράφω...και να μην μπείς στην
διαδικασία μετάδοσης έστω και αυτής της μικρής γνώσης που μπορεί να κατέχεις...

άλλωστε ακούμε όταν είμαστε έτοιμοι να ακούσουμε... (χρυσός κανόνας) που
για εμένα οι τέκτονες καλά κάνουν και τον διατηρούν τόσο αυστηρά. το
περιγράφω πολύ απλά εδώ.

"διαβάζοντας βιβλία αλχημείας είδα πως ο τεκτονισμός είναι αλχημεία" και όχι
αυτό που μας έμαθαν "οι κακοί... στη πυρά...θέλουν να μας υποτάξουν..."
αν ασχοληθεί κάποιος σοβαρα θα αναθεωρήσει πολλές αρνητικές απόψεις που
μπορεί να έχει για τον τεκτονισμό.
ο τεκτονισμός για εμένα είναι ένα απο τα μονοπάτια που οδηγούν προς
τη Γνώση και την Αλήθεια
"κακοί" υπάρχουν παντού.>>
Θα τολμίσω να πω πως χρόνια είνα να διαβάσω ένα τόσο ΑΔΟΓΜΑΤΙΣΤΟ
κείμενο σε φορουμ και μάλιστα σε θεμα δύσκολο οπως ειναι ο ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΣ.

Μεστό κείμενο και χωρίς να βγάζει κορόνες εκφράζει τις απόψεις τις αλλά
βεβαια και τις όποιες απορίες...

Βέβαια το ίδιο ισχύει και για τους φίλους Trithemius,alet,perastikos....
Πιστεύω πως η προσέγγιση γίνεται με σωστο τρόπο...

Σας ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #799  
Παλιά 25-05-08, 11:13
Το avatar του χρήστη the_black_planet
the_black_planet Ο χρήστης the_black_planet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-06-2005
Περιοχή: Καλαματα
Μηνύματα: 1.066
Προεπιλογή

Ρε παιδιά ωραία όλα αυτά που λέτε αλλά θα μου επιτρέψετε να διατηρήσω κάποιες επιφυλάξεις.Και ο λόγος είναι απλός.Εσείς είστε χαμηλόβαθμοι τέκτονες,πώς μπορείτε λοιπόν να μιλάτε με σιγουριά για το τι συμβαίνει στα ανώτερα κλιμάκια;Πιθανόν να υπάρχουν πράγματα που δεν γνωρίζεται από σχέσεις με την εξουσία μέχρι οτιδήποτε...
__________________
Chaos is my life - Exploited
Απάντηση με παράθεση
  #800  
Παλιά 25-05-08, 11:52
AVATARGR
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλημέρα σας.

Φίλε μου the_black_planet καλές και θεμιτές οι όποιες επιφυλάξεις για τους
τέκτονες και τον τεκτονισμό....

Αναφέρεις σε κάποιο σημείο.....
<<πώς μπορείτε λοιπόν να μιλάτε με σιγουριά για το τι συμβαίνει στα ανώτερα
κλιμάκια;
Πιθανόν να υπάρχουν πράγματα που δεν γνωρίζεται από σχέσεις με την
εξουσία μέχρι οτιδήποτε...>>

Σωστό και αυτό....
Μιά ένσταση μόνο...
Αυτό δύναται να συμβαίνει και στην Εξουσία (στην όποια εξουσία) στις
επιχειρήσεις και στα όποια κέντρα αποφάσεων....

Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.