Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικές Εμπειρίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-01-15, 21:13
ALEXIA_22 Ο χρήστης ALEXIA_22 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-01-2015
Μηνύματα: 17
Exclamation Απλά όνειρα η μεταφέρομαι ψυχικά εκεί που θέλω?

Γειά σε όλους σας! Είμαι καινούργιο μέλος στο site. Ειμαι 17 χρονών και με λένε Αλεξία! Θέλω να σας αναφέρω κάτι πολύ περίεργο που δεν μπορώ να το πω σε κανέναν γιατί απλά δεν γνωρίζουν κάτι παραπάνω απο τα τετριμμένα και δεν μου δίνουν μια ικανοποιητική απάντηση! Λοιπόν οι μερες μου είναι πολύ γεμάτες κ κουραστικές με παίρνει τις περισσότερες φορές αμέσως ο ύπνος! Κάποια βραδιά αλλα πιο πολύ μεσημέρια κυριως βρίσκομαι σε μια κατάσταση ύπνου και ξυπνιου εκει που κοιμαμαι δηλαδή λειτουργεί ο εγκέφαλος μου και παω σε μεροι που θα ήθελα να είμαι! Δεν νομιζω οτι το εξηγω καλα. Πχ σήμερα το μεσημέρι ξαπλωσα στον καναπε χαλαρωσα υπερβολικά άρχισε να με πιάνει ενας πονοκέφαλος και ξαφνικά βρισκομαι δίπλα στο αγόρι μου που ειχε το κινητο στα χέρια του κ εκείνη την στιγμη χτυπάει το κινητο μου.(τον ειδα δηλαδή την ωρα που πηγε να με παρει τηλέφωνο) Επανηλθα και το σηκωσα! Κ αλλα παρόμοια please τι είναι αυτά???
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-01-15, 22:56
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

Γεια σου Αλεξία. Υπάρχουν δυο ερμηνείες στο περιστατικό.
Η συμβατική: Το κινητό σου χτύπησε μια-δυο φορρές, εσυ ονειρεύτηκες οτι σε έπαιρνε ο φίλος σου τηλέφωνο (μια πολύ πιθανή ή αναμενόμενη εξέλιξη), ήσουν σε κατάσταση REM εκείνη την ώρα και το υποσυνείδητό σου δημιούργησε την επιθυμία να τον δείς να σε παίρνει τηλέφωνο. Τα όνειρα ξέρεις τέτοιου τύπου διαρκούν δευτερόλεπτα.

Η μεταφυσική: Εχεις μια τάση για εξωσωματικές εμπειρίες μεγάλης εμβέλειας. Συγκεκριμένα κατα την διάρκεια του ύπνου σου κάνεις που και που βόλτες στο αστρικό πεδίο, με το αστρικό σου σώμα φυσικά. Το κάνουν όλοι οι άνθρωποι αυτό*, δεν πρέπει να σε ανησυχεί, απλά μερικές φορές δεν διαγράφονται οι αναμνήσεις (συναισθήματα κυρίως) των επισκέψεων μας και μας φαινεται περίεργο ή μεταφυσικό. Βασικά δεν είναι αν αποδεχτείς κάποια πράγματα.

* Το δύσκολο είναι να το κάνεις ηθελημένα και σε εγρήγορση.
__________________
Abyssus Abyssum Invocat
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-01-15, 11:24
Pholarchos Ο χρήστης Pholarchos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2004
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ALEXIA_22 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γειά σε όλους σας! Είμαι καινούργιο μέλος στο site. Ειμαι 17 χρονών και με λένε Αλεξία! Θέλω να σας αναφέρω κάτι πολύ περίεργο που δεν μπορώ να το πω σε κανέναν γιατί απλά δεν γνωρίζουν κάτι παραπάνω απο τα τετριμμένα και δεν μου δίνουν μια ικανοποιητική απάντηση! Λοιπόν οι μερες μου είναι πολύ γεμάτες κ κουραστικές με παίρνει τις περισσότερες φορές αμέσως ο ύπνος! Κάποια βραδιά αλλα πιο πολύ μεσημέρια κυριως βρίσκομαι σε μια κατάσταση ύπνου και ξυπνιου εκει που κοιμαμαι δηλαδή λειτουργεί ο εγκέφαλος μου και παω σε μεροι που θα ήθελα να είμαι! Δεν νομιζω οτι το εξηγω καλα. Πχ σήμερα το μεσημέρι ξαπλωσα στον καναπε χαλαρωσα υπερβολικά άρχισε να με πιάνει ενας πονοκέφαλος και ξαφνικά βρισκομαι δίπλα στο αγόρι μου που ειχε το κινητο στα χέρια του κ εκείνη την στιγμη χτυπάει το κινητο μου.(τον ειδα δηλαδή την ωρα που πηγε να με παρει τηλέφωνο) Επανηλθα και το σηκωσα! Κ αλλα παρόμοια please τι είναι αυτά???
Όπως λες είσαι 17 και σιγά σιγά διαπιστώνεις πως "κάτι τρέχει" με τα όνειρα.

Τι είναι αυτό;
Τα όνειρα μας προσφέρουν ένα "παράθυρο" (μην πω "πόρτα") προς άλλους κόσμους. Εσωτερικούς, νοητικούς, μεταφυσικούς... δεν υπάρχει οριστική απάντηση σ'αυτό κι έτσι άφησέ το σε μια άκρη (είναι η γνώμη μου) και να επανέρχεσαι εκεί όταν έχεις κάποιο στοιχείο για κάποια από τις πιθανότητες.
Υπερφόρτωση και κούραση είναι παλιά καλά εργαλεία για να βρεθεί κανείς σε «μια κατάσταση ύπνου και ξυπνιου» και – αν ξέρει πως – να επωφεληθεί από συνειδητή εξερεύνηση των ονειρικών κόσμων. Δηλ αυτό που σου συμβαίνει από τις καταστάσεις άλλοι το επιδιώκουν!
Επωφελήσου λοιπόν!
Πως θα ωφεληθείς;
Σε αρχική φάση καταστάσεις όπως αυτή που περιγράφεις δε φαίνονται να έχουν καμιά χρησιμότητα. Ωραία ένοιωσες την παρουσία του φίλου σου να κρατά κινητό και αμέσως χτύπησε το τηλ.... και τι έγινε; Κάτι τέτοια είναι προανακρούσματα μιας δυνατότητας – στρέφουν την προσοχή σου προς τα εκεί – αλλά άλλη ουσία δεν έχουν. Τα καταγράφεις λοιπόν και τα βάζεις κι αυτά σε μιά άλλη «άκρη» να τα έχεις πρόχειρα για να κάνεις συγκρίσεις και ως ενθύμηση. Μέχρι να διαφανεί χρησιμότητα.
(Οι επιμελείς καταγράφουν όχι μόνο το περιστατικό, αλλά και χρόνο, τόπο, στάση κτλ και μετά πειραματίζονται: αν λοιπόν αυτά έγιναν 14/1/15 – σελήνη 23 ημερών – δοκίμασε τον άλλο μήνα ίδια ώρα ίδιο σημείο με σελήνη 23ων ημερών να επιδιώξεις να «περιμένεις» όνειρο και δες τι γίνεται! Δοκίμασε και άλλες μέρες και ώρες για σύγκριση.)
H «μια κατάσταση ύπνου και ξυπνιου» αυτή που λένε «ανάμεσα σε κόσμους».
Καθώς εξερευνάς το φαινόμενο θα ανακαλύπτεις όλο και περισσότερα – επικεντρώσου σε τυχόν χρησιμότητες.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-01-15, 13:45
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

-Καθώς εξερευνάς το φαινόμενο θα ανακαλύπτεις όλο και περισσότερα επικεντρώσου σε τυχόν χρησιμότητες.

Pholarchos, τωρα ξανακάνεις αυτό που είχες κάνει με τα κόκκινα μπιζέλια. Εκτός του οτι όλες οι σοβαρές "παλιοδουλειές" γίνονται με το αστρικό σώμα εκτός (απο κάποιον προχωρημένο φυσικά), επιλέγουν και μια συγκεκριμένη φάση της Σελήνης που τους βολεύει. Αντε, πρότεινε και κανένα βιβλίο τελετουργικής μαγείας να μας ανοίξεις τα μάτια, να ολοκληρωθεί και η μύηση
__________________
Abyssus Abyssum Invocat

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη heretic : 15-01-15 στις 13:46
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-01-15, 14:53
ALEXIA_22 Ο χρήστης ALEXIA_22 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-01-2015
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

@heretic Εχω μια τάση για εξωσωματικες εμπειρίες με μεγάλη εμβέλεια.? Πως το καταλαβες αυτό απο ενα απλο κείμενο μου? Ηταν τόσο έντονο αυτο που έκανα? Και να σας ρωτήσω και κάτι ακόμα! Μπορώ αυτο να το κάνω όταν θέλω εγώ η έρχεται απο μόνο του???
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-01-15, 15:37
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

Που ήταν ο φίλος σου Αλεξία, στο διπλανό σου δωμάτιο; Ελπίζω πάντως η ιστορία αυτή να μην είναι δημιουργική γραφή, όπως το 99% αυτών που διαβάζω εδω μέσα...
__________________
Abyssus Abyssum Invocat
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-01-15, 16:05
ALEXIA_22 Ο χρήστης ALEXIA_22 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-01-2015
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Ούτε καν! Δημιουργική δηλαδή ψευτικη? Δεν θα εμπαινα στον κόπο να γράψω κάτι Χωρίς να ισχύει. Το αγόρι μου που ήταν?? Στην δουλειά του.. τον ρωτησα που είσαι μόλις το σηκωσα και μου είπε ακριβώς το μέρος που είδα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-01-15, 20:42
Το avatar του χρήστη Gnostic Student
Gnostic Student Ο χρήστης Gnostic Student δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-04-2014
Περιοχή: Αθήνα, μετρό Σεπόλια
Μηνύματα: 134
Exclamation

Καλησπέρα φίλη ALEXIA_22

Νομίζω οτι το θέμα το οποίο θίγεις θα μπορούσε να συζητηθεί και σε θέματα όπως:

Αστρικό Ταξίδι (φόρουμ Metafysiko.gr)

ΑΣΤΡΙΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ, 5ο μέρος (φόρουμ ESOTERICA.gr)

Θα σου πρότεινα πάντως να αποφεύγεις γενικά να παραθέτεις προσωπικά στοιχεία όπως ηλικία κ.λπ.


Παράθεση:
Μπορώ εγώ να επιλεξω το που θέλω να πάω η ποιον εγω θέλω να δω??? Και αν ναι πως? Γιατί έχω μπερδευτει. Εκείνη την ωρα που πετυχαινεις την αστρική προβολή που νιωθεις το σώμα σου να παραλυει και να φευγεις προς τα πανω πρεπει να σκεφτεις το άτομο και το μέρος που θέλεις να πας και θα μεταφερθεις εκεί κ τοσο απλα θα τον δεις?
Εξαρτάται, αν εκείνη τη στιγμή σκεφτείς ένα μέρος ή ένα άτομο, το πιο πιθανό κατά τη γνώμη μου είναι να προβάλεις την σκεπτομορφή αυτού του ατόμου ή αυτού του μέρους, παρά να βρεθείς όντως εκεί.
Όπως καταλαβαίνεις και στον αστρικό κόσμο υπάρχουν κάποιες συνθήκες. Δηλαδή έχεις μόνο ως ένα ορισμένο σημείο την ικανότητα να... φανείς αδιάκριτος.
Το να ταξιδέψεις πραγματικά σε ένα μέρος ή ένα άτομο είναι κατα τη γνώμη μου ζήτημα συνειδητής θέλησης.
Το τι ενοούμε συνειδητή θέληση, είναι μια μεγάλη κουβέντα.

Παράθεση:
Και ποση ωρα μπορείς να μεινεις εκει??
Εξαρτάται από τη δυνατότητά σου να παραμένεις συνειδητή.
Με άλλα λόγια αν είσαι ένα άτομο που εύκολα πέφτει σε νοητική φλυαρία, η πιθανότητα είναι οτι αργά ή γρήγορα θα καταλήξεις απλά να βλέπεις δικές σου προβολές και θα καταλήξεις στην ονειρική κατάσταση.

Παράθεση:
σύμφωνα με ολα αυτά που έχω διαβάσει για να πετυχεις την αστρική προβολή δεν πρέπει να νιωσεις οτι αιωρεισε στο δωμάτιο σου και βλεπεις το σώμα σου απο;ψηλά? Εγώ δεν ένιωσα κάτι τέτοιο! Απλα ενα πονοκεφαλο εντονο.
Ο καθένας μπορεί να 'χει διαφορετικού τύπου εμπειρίες, δεν υπάρχει κάποιο πρότυπο το οποίο θα πρέπει να ακολουθούν οπωσδήποτε. Το ζήτημα είναι πώς τις αξιοποιεί κάποιος αυτές και για ποιο σκοπό. Και αν τις προκαλεί ο ίδιος ή αν του προκαλούνται. Για περισσότερες πληροφορίες μπορείς να δεις το προφίλ μου.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gnostic Student : 18-01-15 στις 20:45
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 18-01-15, 22:22
ALEXIA_22 Ο χρήστης ALEXIA_22 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-01-2015
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Εξαρτάται, αν εκείνη τη στιγμή σκεφτείς ένα μέρος ή ένα άτομο, το πιο πιθανό κατά τη γνώμη μου είναι να προβάλεις την σκεπτομορφή αυτού του ατόμου ή αυτού του μέρους, παρά να βρεθείς όντως εκεί.
Όπως καταλαβαίνεις και στον αστρικό κόσμο υπάρχουν κάποιες συνθήκες. Δηλαδή έχεις μόνο ως ένα ορισμένο σημείο την ικανότητα να... φανείς αδιάκριτος.
Το να ταξιδέψεις πραγματικά σε ένα μέρος ή ένα άτομο είναι κατα τη γνώμη μου ζήτημα συνειδητής θέλησης.
Το τι ενοούμε συνειδητή θέληση, είναι μια μεγάλη κουβέντα.

Σε ευχαριστώ για την απαντηση! Τι εννοείς όταν λες να προβαλω την σκεπτομορφη??
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 18-01-15, 22:56
Το avatar του χρήστη Gnostic Student
Gnostic Student Ο χρήστης Gnostic Student δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-04-2014
Περιοχή: Αθήνα, μετρό Σεπόλια
Μηνύματα: 134
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ALEXIA_22
Σε ευχαριστώ για την απαντηση! Τι εννοείς όταν λες να προβαλω την σκεπτομορφη??
Εννοώ οτι δημιουργείς ας πούμε την εικόνα του πράγματος ή μέρους που σκέφτεσαι, χωρίς όμως να είσαι εκεί.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.