Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Στα ίχνη της Πυθέας > Αποστολές - Ομάδα Πυθέας

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 31-05-07, 14:29
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

Παράθεση:
το θέμα είναι ποιός ναυλώνει τα λεοφωρεία .....δε μας λες....
Ειχα την αισθηση οτι το ειχα αναφερει αλλα τελικα αυτο μαλλον ισχυε για προωσπικες διαδικτυακες συζητησεις που ειχα με αρκετους ενδιαφερομενους τις προηγουμενες ημερες. Το Ε.Α.Ρ ειναι αυτο που κανει την εξυπηρετηση και ναυλωνει τα λεωφορεια.

Ουδεις απο τους φιλους στο φορουμ ειναι υποχρεωμενος σωνει και καλα να ερθει στα Προμηθεια μονο με τα συγκεκριμενα λεωφορεια, ο Lux αλλωστε προτεινε και αλλους τροπους.

Προσωπικα εχω συνηθισει τα ταξιδια-εκδρομες με λεωφορεια και καλη παρεα, οποτε δηλωνω πως πιθανοτατα θα προτιμησω αυτη τη λυση.

Για το 5ο που ανεφερες δεν εχω σκοπο -οπως και περσυ- να εγκαταλειψω το αλσος ουτε λεπτο κατα τη διαρκεια του τριημερου Υποψιν οτι στο χωρο υπαρχει ταβερνουλα απο την οποια μπορεις να προμηθευτεις τα παντα!
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη beetlejuice : 31-05-07 στις 14:30
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 01-06-07, 18:37
Το avatar του χρήστη Solon Aimonas Eautou
Solon Aimonas Eautou Ο χρήστης Solon Aimonas Eautou δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 25-09-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.102
Προεπιλογή

Χμ, εγώ από την άλλη θα παρακολουθήσω μεν τις εκδηλώσεις, όμως θα τιμήσω παράλληλα και το κάστρο του Πλαταμώνα, καθώς και την όμορφη θάλασσα της περιοχής.
Οπότε, όποιος δεν θέλει να αφιερώσει 3 ολόκληρες μέρες στις εκδηλώσεις, θέλει όμως να πάρει μία καλή γεύση από αυτές με παράλληλες άλλες δραστηριότητες, ας μην διστάσει να έρθει (άντε μπίζελε ).

Α, και αν δεν καταφέρουμε να συννενοηθούμε όλοι από πριν, όποιος εμφανιστεί ας ψάξει τις σημαίες της Gateway και της Πυθέας για να στήσει τη σκηνή του.. Από ότι φαίνεται θα στήσουμε μία μεταφυσική παροικία μέσα στο χώρο των Προμηθείων.

Φιλικά,
__________________
Σόλον Αίμωνας Εαυτού

"Αυτός που το πρόσωπο του δεν αναδίνει φως, δεν θα γίνει ποτέ άστρο.."

Μέλος της Gateway Team
Γενική αρχισυνταξία www.metafysiko.gr και www.explorers.gr
Ιδρυτικό μέλος "Κοινότητας Αναζήτησης Πανεπιστημίων Θεσσαλονίκης"

Προσωπικό site: nkoumartzis.metafysiko.gr
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 01-06-07, 20:41
Το avatar του χρήστη xontro_mpizeli
xontro_mpizeli Ο χρήστης xontro_mpizeli δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής της κοινότητας του μεταφυσικού
 
Εγγραφή: 22-11-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 949
Προεπιλογή

Πρώτη άποψη:

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από beetlejuice
δεν εχω σκοπο -οπως και περσυ- να εγκαταλειψω το αλσος ουτε λεπτο κατα τη διαρκεια του τριημερου

Δεύτερη άποψη:

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Solon Aimonas Eautou
Χμ, εγώ από την άλλη θα παρακολουθήσω μεν τις εκδηλώσεις, όμως θα τιμήσω παράλληλα και το κάστρο του Πλαταμώνα, καθώς και την όμορφη θάλασσα της περιοχής.


Κ φυσικά κλίνω προς την δεύτερη άποψη! Sorry beetlejuice αλλά μου ακούγεται πιο ενδιαφέρουσα!

Οι πιθανότητες να παρευρεθώ κ εγώ στα φετινά Προμήθεια έχουν αυξηθεί σημαντικά τα τελευταία 24ωρα οπότε κρατήστε κ μία θέση για μένα στην μεταφυσική παροικία που θα διαμορφωθεί στο χώρο!
__________________
Η Ελλάδα και το εξωτερικό κατακλύζονται από όμορφους και μυστήριους τόπους. Αυτοί συνοδεύονται από μυστήρια που ζητάνε την ανακάλυψή τους...
Βάλτε την φαντασία σας, βγείτε έξω και εξερευνήστε κάθε γωνιά του πλανήτη μας και δείτε τα πράγματα με διαφορετική "ματιά" . . .
Μείνετε, ακόμη, ενημερωμένοι με οτιδήποτε παράξενο συμβαίνει στον πλανήτη μας!
--> Κυκλοφορεί το βιβλίο μου 88 Μύθοι & Αλήθειες (περισσότερες πληροφορίες καθώς και online παραγγελίες εδώ) <--
-
-> ΝΕΟ ΒΙΒΛΙΟ: Σεπτέμβριος [αστυνομικό μυθιστόρημα] (εκδόσεις Πηγή). Περισσότερα δείτε εδώ <--
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 01-06-07, 23:51
ieroslohos Ο χρήστης ieroslohos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-06-2007
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή

Γεια σας συνΕλληνες. Χαιρομαι πραγματικα που εγω, η γυναικα μου και τα δυο παιδια μου θα παρευρεθουμε σ'αυτην την μεγαλη γιορτη των Ελληνων.
Θελω να προτεινω μια ιδεα που εχω και αν ειναι δυνατον να συμπεριληφθει στο ηδη πλουσιο προγραμμα της διοργανωσης. Ο γιος μου ειναι 4 χρονων και τους τελευταιους 6 μηνες εχει αρχισει με το <<Εν Ολυμπιαι το καλλιστον>> δηλαδη το Παγκρατιον. Αν υπαρχουν και αλλα παιδια με την ιδια ασχολια θα ηταν πολυ ομορφο να γινει μια μικρη επιδειξη των ικανοτητων τους και με την εξικειωση με την Αρχαια Ελληνικη γλωσσα λογω των παραγγελματων των ασκησεων. Ειμαι σιγουρος οτι ο κοσμος θα το λατρεψει και γιατι οχι να μαθει αν δεν γνωριζει την αρχαιοτερη πολεμικη τεχνη που χαρη της τεχνικης της λατρευτηκε αργοτερα και στους Ολυμπιακους αγωνες. Με πολλους χαιρετισμους Δημητρης.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 03-06-07, 01:26
Το avatar του χρήστη Αδωνης
Αδωνης Ο χρήστης Αδωνης δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-05-2007
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

Γεια σου Δημήτρη

Μόλις έμαθα οτι στα φετινά Προμήθεια θα έχει και αρχαία αθλητικά αγωνίσματα στα οποία θα συμμετάσχει και ο κόσμος που θα παρευρίσκεται! Μπορεί λοιπόν εκτός απ' τα αθλήματα που είναι στο πρόγραμμα (δρόμος, πάλη και ρίψεις στο λιθάρι), αν υπάρχουν και άλλα παιδιά που ασχολούνται με το Παγκράτιο να γίνουν και επιδείξεις των νεαρών!

Παρακάτω παραθέτω το πρόγραμμα όπως ανακοινώθηκε
συμπληρωμένο με τις νέες εκδηλώσεις:


ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΠΡΟΜΗΘΕΙΩΝ 2007

Πρόγραμμα Προμηθείων 2007


Παρασκευή 22 Ιουνίου

ώρα 7:30 μ.μ., Αφή Προμηθεϊκού Πυρός

Τελετουργική έναρξη των εκδηλώσεων του τριημέρου με καλλιτεχνικό δρώμενο της Αφής, μέσω του Ηφαίστου, από τις Ιέρειες.

ώρα 9:00 μ.μ., Φιλοσοφικό Συμπόσιο

Έναρξη: Ύμνος Φύσεως, Ύμνος Έρωτος (Ορφικά)

Μελωδός: Βασίλης Μιχαήλ με συνοδεία πανδωρίου.

ώρα 9:30 μ.μ., Θέμα συμποσίου: Η φιλοσοφία των Στωικών

Εισηγητές: Βασίλειος Γούσιος - Πελασγός, Σεμέλη Τραυλού, Μανώλης Τσάμης - Εύμολπος, Μαρία Σιδέρη, Γεώργιος Καλλίμαχος Κλήμης.

Ακολουθεί συζήτηση με τη συμμετοχή των παρευρισκομένων.

Συντονιστής: Βασίλειος Γούσιος - Πελασγός

Σάββατο 23 Ιουνίου

Στη διάρκεια της ημέρας καλλιτεχνικά και αθλητικά δρώμενα στο χώρο του Άλσους:

Ορφικοί Ύμνοι και ποίηση από την Γεωργία Αλεξίου - Γοργώ

Τραγούδια των Καλάς από τους Καλάς με τη συμμετοχή Ελλήνων

Αρχαία αγωνίσματα: Δρόμου, Πάλης, Ρίψεις στο λιθάρι με συμμετοχή των παρευρισκομένων.

Απόγευμα, Διανομή του Κυκεώνα

(αρχαιοελληνικό έδεσμα μαγειρεμένο από ποικιλία δημητριακών).

ώρα 9:00 μ.μ., Χαιρετισμοί, Τιμώμενα πρόσωπα

Χαιρετισμός στα Προμήθεια 2007 του Τρύφωνα Ολύμπιου

Τιμώμενα πρόσωπα: Θα τιμηθεί ο συγγραφέας Μιχάλης Καλόπουλος

ώρα 9:30 μ.μ., Έναρξη δρώμενων υπό τον τίτλο:

«Προμηθεϊκόν Πυρ. Αείζωον και αεί υπάρχων»

Ησίοδος, κοσμογονικό ταξίδι της γενέσεως του Κόσμου

Αισχύλου, Προμηθεύς Δεσμώτης

Απολλώνιο Φως, Διόνυσος & γένεση της Αρετής.

Ανάδειξη και πεμπτουσία του ελληνικού πνεύματος

ώρα 11:30 μ.μ., Βακχικός Χορός με τη συμμετοχή όλων των παρευρισκομένων.

Ακολουθεί μουσική από τον Αγάθωνα και την κομπανία του, ευωχία μέχρι πρωίας.

Κυριακή 24 Ιουνίου

ώρα 9:00 π.μ., Τελετή θερινού ηλιοστασίου

ώρα 10:30 π.μ., Ονοματοδοσίες με το τυπικό της πατρώας παράδοσης.

ώρα 11:30 π.μ., Κοινό των Ελλήνων: Συζήτηση με θέμα «Αμφικτυονία συλλογικών φορέων προς τέλεση πολιτισμικών δρώμενων ανά το πανελλήνιο με σκοπό την πνευματική αναγέννηση».
Συντονιστής: Μανώλης Σαραλής - Ηράκλειτος.


Τα Προμήθεια αποτελούν υπόθεση όλων των Ελλήνων στο έθος. Στα Προμήθεια 2007 συμμετέχουν ενεργώς οι εξής συλλογικοί φορείς:

ΑΠΟΛΛΩΝ, ΔΕΥΚΑΛΙΩΝ, ΔΕΛΦΥΣ, ΕΥΜΟΛΠΙΔΕΣ, ΛΑΚΩΝΙΚΗ ΑΓΩΓΗ, ΑΡΧΑΙΟΕΛΛΗΝΙΚΟΝ ΑΓΗΜΑ – ΣΠΑΡΤΙΑΤΙΚΕΣ ΜΟΡΕΣ


Χώρος εκδηλώσεων: Άλσος Προμηθέως, Όλυμπος
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 03-06-07, 01:29
Το avatar του χρήστη Αδωνης
Αδωνης Ο χρήστης Αδωνης δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-05-2007
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΠΡΟΜΗΘΕΙΩΝ 2007

Προς τους επισκέπτες που έρχονται για πρώτη φορά: Βγαίνετε από το Λιτόχωρο προς Όλυμπο και ακολουθείτε την αριστερή ορεινή οδό (ασφαλτοστρωμένη) προς Ξενώνα Μέγα.


- Ο χώρος του Άλσους Προμηθέως διαθέτει τουαλέτες με τρεχούμενο νερό, φυσική πηγή, παραδοσιακή ταβέρνα – καφετέρια (ξενώνας του Μέγα).
- Για όσους θέλουν να κατασκηνώσουν, στο Άλσος Προμηθέως υπάρχει χώρος για σκηνές.
- Αν παίζετε κάποιο μουσικό όργανο πάρτε το μαζί σας.
- Η ενδυμασία να είναι απλή εκδρομής για να μπορείτε να κάθεστε στο γρασίδι.
- Αν θέλετε προμηθευτείτε κάτι για να κάθεστε (κουβέρτα, καρεκλάκι κλπ) όπως επίσης και φακό (για το χώρο του πάρκινγκ).

Η είσοδος στο χώρο των εκδηλώσεων είναι δωρεάν. Τα έξοδα των Προμηθείων καλύπτονται από την πώληση λαχνών της λαχειοφόρου αγοράς, μην αμελείτε λοιπόν να ενισχύσετε το θεσμό προμηθευόμενοι λαχνούς.

Η τιμή εκάστου λαχνού είναι 5 €

Τα δώρα της λαχειοφόρου αγοράς είναι:
1ος Λαχνός: Άγαλμα Κόρης (γνήσιο αντίγραφο του Αρχαιολογικού Μουσείου Αθηνών)
2ος Λαχνός: Χειροποίητη Αρχαϊκή Λύρα Κίθαρις (Απόλλωνος) δια χειρός Γεωργίου Αγρόδιου
3ος Λαχνός: Χειροποίητη Λύρα Ποντιακή, δωρεά του εργαστηρίου μουσικών οργάνων Αλέξανδρος Παπαδόπουλος
4ος και 5ος Λαχνός: Από ένα μαρμάρινο τραπέζι, δωρεά των ΜΑΡΜΑΡΩΝ ΔΑΣΚΑΛΑΚΗ (Ριτσώνα Χαλκίδος)
Οι υπόλοιποι λαχνοί που θα κερδίσουν περιλαμβάνουν δέσμες βιβλίων και άλλα αξιόλογα δώρα.



Για να ζητήσετε πληροφορίες:
Μανώλης Σαραλής 6974 005144, Βασίλειος Γούσιος 6944 810701
Θεσσαλονίκη: Δημήτρης Μυλωνάς 2310 613748
Αθήνα: Σεμέλη Τραυλού 210 2232712
Αλεξανδρούπολη: Θανάσης Γιαλαμάς 25510 31670
Βέροια: Δημήτρης Δαμιανός 23310 71996
Ελασσόνα: Αθανάσιος Δαρδούμπας 24930 24980
Κοζάνη: Γιώργος Δαδαμόγιας 24610 36636, Ντίνα Ματίνα 24610 38486
Λάρισα: Στέλιος Τουρβάτσιος 2410 253081
Χαλκίδα: Λεωνίδας Μάνδρας 22210 77700
Διαδίκτυο: www.e-e-apollon.gr email: apollon@e-e-apollon.gr promitheia2007@yahoo.gr

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Αδωνης : 03-06-07 στις 01:30
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 06-06-07, 00:53
ELASTELLITSA Ο χρήστης ELASTELLITSA δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-01-2007
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

παιδια κι εγω θα ερθω!
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 11-06-07, 19:45
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

Απο την ιστοσελιδα του ΕΑΡ ενημερωθηκα πως λεωφορεια δεν θα ναυλωθουν τελικα. Αυτο σημαινει πως οι "νοτιοι" θα πρεπει να αναζητησουμε εναλλακτικους τροπους μεταφορας για το Αλσος.

Για να μη χρονοτριβουμε υπαρχει ηδη η προταση Lux (που εαν την πραγματοποιησει θα μπορεσει να εξυπηρετησει μερικους), αλλα και η επιλογη του να μεταβουμε με λεωφορεια ή τρενα ως το Λιτοχωρο και απο εκει να μας "μαζεψουν" ( ) με αυτοκινητα οι Θεσσαλονικεις που θα εχουν ηδη μεταβει στο Αλσος (προκειται για αποσταση 5-10 περιπου λεπτων οδικως).

Παρακαλουνται οι ΚΑΝΕ black planet Ελευθερος Νους Pertinax Lux και Antonia που εχουν εκδηλωσει ενδιαφερον να συμμετεχουν στο διαλογο ή να επικοινωνησουν μεσω π.μ μαζι μου για να αναζητησουμε λυσεις.
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 12-06-07, 09:27
Το avatar του χρήστη Antonia
Antonia Ο χρήστης Antonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2004
Μηνύματα: 928
Προεπιλογή

Προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα για τον τρόπο μεταφοράς από την Αθήνα στο χώρο των εκδηλώσεων. Ωστόσο οφείλω να ομολογήσω πως η ιδέα του αγαπητού LuX είναι η καλύτερη αν σκεφτεί κανείς τη δυνατότητα επιλογών για στάσεις. Επίσης, αν πούμε πως στα αυτοκίνητα είναι 4 άτομα τα έξοδα μοίραζονται και πάνω-κάτω έρχονται τα ίδια χρήματα σε σχέση με το τραίνο ή το λεωφορείο.

Επειδή βέβαια καταλαβαίνω πως το θέμα αυτοκίνητο έχει και κάποια ευθύνη, δεν θα επιμείνω. Είμαι ανοιχτή στην όποια τελική απόφασή σας.
__________________
Εις το επανιδείν...
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 12-06-07, 21:56
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

Αν και δεν εχει να κανει με την οργανωση της μεταβασης μας, οφειλω να παραθεσω εδω την επιστολη που απεσταλη προ ολιγων ωρων απο τον Τρυφωνα Ολυμπιο (ιδρυτη των Προμηθειων) που εστω και την τελευταια στιγμη παιρνει τη διοργανωση των Προμηθειων στα χερια του και μαζευει τις ασχημες εντυπωσεις απο οσα διαδραματιστηκαν παρασκηνιακα τον τελευταιο μηνα στον οργανωτικο τομεα.


Αγαπητοί Έλληνες τη συνειδήσει

Μετά από μικρή απουσία μου από τα Προμήθεια, ευγενώς απευθύνω την παράκληση να μου επιτρέψετε να θέσω αυτή την εκδήλωση υπό την επίβλεψή μου. Και τούτο διότι θεωρώ ότι μπορώ ακόμη να συμβάλλω στην διατήρηση και την προαγωγή αυτού του θεσμού σε συνεργασία με όλους οι οποίοι καλή τη πιστη εργάζονται για την επιτυχία τους.

Έστωσαν οι πατρώοι θεοί αρωγοί

Τρύφων Ολύμπιος



Καλη ανταμωση στο βουνο των Θεων!
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:15.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.