Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Στα ίχνη της Πυθέας > Αποστολές - Ομάδα Πυθέας

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-11-05, 13:33
t4ng0 Ο χρήστης t4ng0 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-11-2005
Περιοχή: Glyfada
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή Ασφαλεια Στην Εξερευνηση Σπηλαιων, Βαραθρων Και Ορυχειων

Καταρχάς να σας τονίσω ότι δεν είμαι μέλος κανενός ακόμη σπηλαιολογικού ομίλου και ούτε προσπαθώ να σας κάνω κήρυγμα... Αυτή τη στιγμή είμαι εκπαιδευόμενος στον ΦΟΣ (Φυσιολάτρες Ορειβάτες Σπηλαιολόγοι) και κάνω τα σεμινάρια Α’ επιπέδου Σπηλαιολογίας. Από μικρό παιδί με συνάρπαζε η εξερευνηση και πάντα τα σπήλαια μου έκαναν κάποιο κλικ... Πρίν από ενάμιση χρόνο αφού τελείωσα σπουδές και στρατιωτικό αποφάσισα να ασχοληθώ εντατικά με αυτά. Η υπόγεια Ελλάδα είναι ένα φανταστικός κόσμος με πολύ ομορφιά και πολλούς κινδύνους. Το έμαθα από πρώτο χέρι αυτό όταν παραλίγο να εγκλωβιστώ σε ένα βάραθρο και είπα στον εαυτό μου ...δεν παει άλλο πρέπει να μάθω σωστά να κάνω αυτό που μου αρέσει. Και έτσι ξεκίνησα σεμινάρια... Βέβαια και πρίν τα σεμινάρια μην φανταστείτε οτι έμπαινα χύμα μέσα στα σπήλαια... Πάντα είχα κράνος, φακούς και σωστό ρουχισμό... Το φόρουμ σας είναι πολύ ωραίο και ενδιαφέρον και σας εύχομαι ολόκαρδα να βρείτε αυτό που αναζητείτε αλλά επειδή το διαβάζουν πολλοί οι οποίοι εύκολα ενθουσιάζονται, προσωπικά βλέπω οτι διαφημίζετε την αναζήτηση του παράξενου (και καλά κάνετε) αλλά όχι και την ασφάλεια κατά την διάρκεια της αναζήτησης...
Είναι εξωφρενικό να βλέπει κανείς φωτογραφίες μέσα από αρχαία ορυχεία από παιδιά που ψάχνουν και εξερευνούν ... και να είναι μέσα εκεί χύμα στο κύμα... ΟΥΤΕ ΚΡΑΝΗ ...ΟΥΤΕ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ΡΟΥΧΙΣΜΟ...και με κεράκια να μαρκάρουν το δρόμο τους ώστε να βρουν τον γυρισμό.... Αυτά τα βλέπουν και άλλοι και λένε ....εεε αφού το έκαναν αυτοί έτσι γιατί όχι και εμείς.... και κατά αυτόν τον τρόπο προτρέπετε και άλλους στον κίνδυνο...
Μην με παρεξηγήσετε .... ΝΑΙ ΣΤΗΝ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΤΟΥ ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΟΥ...ΤΟΥ ΠΑΡΑΞΕΝΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΜΥΣΤΗΡΙΟΥ...ΑΛΛΑ...ΠΡΩΤΑ ΑΠ΄ ΟΛΑ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ... ώστε σε κάποια κακιά στιγμή να μπορέσετε να επιβιώσετε και να συνεχίσετε την αναζήτηση κάποια άλλη φορά.....

Τα παιδία που είναι σπηλαιολόγοι θα χαρούν πολύ να σας βοηθήσουν ... αλλά κανείς από μας δεν είναι χαρούμενος βλέποντας προτροπή του κόσμου από το φόρουμ σας προς την αναζήτηση χωρίς έστω την υποτυπώδη ασφάλεια....

Θα χαρώ πολύ κάποτε να συναντηθούμε και να συζητήσουμε.

Νικόλας
(T4NG0)
  #2  
Παλιά 21-11-05, 16:43
Το avatar του χρήστη Giorgos
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2004
Περιοχή: Stockholm
Μηνύματα: 775
Προεπιλογή

Πολυ ωραια ιδεα λοιπον για τοπικ φιλε Νικολα,
καλοσωρισες

Πιστεβω πως θα ηταν πολυ ωραιο να ειχαμε εδω μερικες φοτογραφιες εξοπλισμου καταληλου για ορειβασια/καταβαση κτλ..
__________________
"Knowledge speaks, but wisdom listens." (Jimi Hendrix)
Για αυτούς που με ξέρουν... Γεώργιος Σαββίδης!
  #3  
Παλιά 21-11-05, 18:40
t4ng0 Ο χρήστης t4ng0 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-11-2005
Περιοχή: Glyfada
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giorgos
Πιστεβω πως θα ηταν πολυ ωραιο να ειχαμε εδω μερικες φοτογραφιες εξοπλισμου καταληλου για ορειβασια/καταβαση κτλ..
Γιώργο σε ευχαριστώ για το καλοσώρισμα...

Τι να πω τωρα... πάτα Caving στο Google και θα βρείς πολλά πραγματα..Βλέποντας όμως μια φωτογραφία του εξοπλισμου δεν σημαινει οτι ξέρεις αυτομάτος να χειριζεσαι και τον εξοπλισμό αυτό....
...εγω δεν μίλησα για μαθηματα δια αλληλογραφίας...μιλάω για ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ .... ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ ... ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ... και όχι από μένα ...αλλά απο έμπειρο εκπαιδευτή σπηλαιολόγο...

Νικόλας
  #4  
Παλιά 21-11-05, 23:23
Το avatar του χρήστη anti
anti Ο χρήστης anti δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-04-2004
Μηνύματα: 847
Προεπιλογή

Επίσης στο Αριστοτελειο πανεπιστημειο γίνονται μαθήματα σπηλαιολογίας και είναι ανοιχτα για όλους....
Κάποιος απο εκεί ίσως μπορέσει να μας ενημερώσει καλύτερα....
Και φυσικά η ασφάλεια πρέπει να υπερέχει της περιεργειας!
  #5  
Παλιά 22-11-05, 16:48
Το avatar του χρήστη xontro_mpizeli
xontro_mpizeli Ο χρήστης xontro_mpizeli δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής της κοινότητας του μεταφυσικού
 
Εγγραφή: 22-11-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 949
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από anti
Επίσης στο Αριστοτελειο πανεπιστημειο γίνονται μαθήματα σπηλαιολογίας και είναι ανοιχτα για όλους....
Πολύ σωστά anti!
Στη σχολή μου(Γεωλογία) στο κτίριο των Θετικών Επιστημών υπάρχουν ανακοινώσεις για όποιον ενδιαφέρεται. Από ό,τι γνωρίζω τα σεμινάρια αυτά τα διοργανώνει η Ελληνική Σπηλαιολογική Εταιρεία. Γίνονται διαλέξεις από ειδικούς και επισκέψεις σε σπήλαια για εξερεύνηση. Ο εξοπλισμός από ό,τι θυμάμαι είναι λίγο ακριβούτσικος.
Όποιος ενδιαφέρεται να μάθει περισσότερα ας επικοινωνήσει με προσωπικό μύνημα μαζί μου για να ρωτήσω κάποιους γνωστούς που παρακολοθούν τα μαθήματα αυτά και να τον ενημερώσω περισσότερο.
__________________
Η Ελλάδα και το εξωτερικό κατακλύζονται από όμορφους και μυστήριους τόπους. Αυτοί συνοδεύονται από μυστήρια που ζητάνε την ανακάλυψή τους...
Βάλτε την φαντασία σας, βγείτε έξω και εξερευνήστε κάθε γωνιά του πλανήτη μας και δείτε τα πράγματα με διαφορετική "ματιά" . . .
Μείνετε, ακόμη, ενημερωμένοι με οτιδήποτε παράξενο συμβαίνει στον πλανήτη μας!
--> Κυκλοφορεί το βιβλίο μου 88 Μύθοι & Αλήθειες (περισσότερες πληροφορίες καθώς και online παραγγελίες εδώ) <--
-
-> ΝΕΟ ΒΙΒΛΙΟ: Σεπτέμβριος [αστυνομικό μυθιστόρημα] (εκδόσεις Πηγή). Περισσότερα δείτε εδώ <--
  #6  
Παλιά 24-11-05, 00:52
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

Αγαπητε t4ng0 κατ'αρχας θα ηθελα να σε καλωσορισω στο φορουμ μας και να αναγνωρισω τις πραγματικα αγνες προθεσεις σου για συζητηση και αναπτυξη διαλογου. Ανοιξες ενα τοπικ θετοντας ενα συγκεκριμενο ζητημα και ελπιζω να μας δωσεις τα φωτα σου.

Ειπες το εξης :
Παράθεση:
ΝΑΙ ΣΤΗΝ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΤΟΥ ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΟΥ...ΤΟΥ ΠΑΡΑΞΕΝΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΜΥΣΤΗΡΙΟΥ...ΑΛΛΑ...ΠΡΩΤΑ ΑΠ΄ ΟΛΑ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ...
Εδω νομιζω οτι υπαρχει μια τεραστια παρεξηγηση η οποια μαλλον εχει καλλιεργηθει απο εξωγενεις παραγοντες. Εαν νομιζεις οτι οι επισκεψεις μας στα σπηλαια και τις στοες αποσκοπουν στη συναντηση μας με το μεταφυσικο και το παραξενο τοτε μαλλον πλανασαι οικτρα.. Οι λογοι για τους οποιους ο Kane , o mystica, το xamini, o apan@samos, o beetlejuice και τοσοι ακομη μεσα απο την Πυθεας επισκεπτονται τα σπηλαια δε νομιζω να διαφερουν και πολυ απο τα στοιχεια που ωθουν και σενα σε αυτη την εξερευνηση. Μπορεις να το πεις αγαπη για τη φυση και το περιβαλλον, διψα για περιπετεια και αποκτηση νεων εμπειριων...Οσο για το θεμα του εξοπλισμου, μπορω να σου πω οτι ηδη εχουμε δωσει ορισμενες παραγγελιες(μιλαω παντα για μελη της ΚΑΠΑ) και πολυ συντομα θα εμπλουτισουμε τον εξοπλισμο μας.
Δεν θα ηθελα ομως να διατηρησω αυτο το στυλ (το οποιο μερικοι ισως θα χαρακτηριζαν απολογητικο ενω δεν ειναι). Η ασφαλεια μας ειναι ενα θεμα που αφορα αποκλειστικα εμας. Τελος να σε ενημερωσω για το οτι δεν υπαρχει κανενος ειδους προτροπη (οπως το εννοεις εσυ τουλαχιστον) απο μερους μας για διενεργεια αποστολων. Προτροπη υπαρχει για αλλου ειδους αναζητησης, αυτο της πνευματικης.

Εκει που θα ηθελα να σταθω -για να κλεισω αυτο το κεφαλαιο που μας ταλαιπωρησε τις τελευταιες μερες- ειναι η απιστευτη κακοηθια ορισμενων ατομων. Ατομα οπως ο dim-kar ή ο Vril ,που αναστατωναν -μεσω των ειρωνικων τους σχολιων προς τους συνομιλητες τους- ολους αυτους τους μηνες ενα αλλο μεγαλο φορουμ αναζητησης και εφαγαν πορτα οπως ηταν φυσικο, νομισαν πως θα μπορουσαν να επιτυχουν το ιδιο και εδω για το ιδιο χρονικο διαστημα. Δυστυχως -για αυτους- το εδαφος δεν ηταν τοσο γονιμο για τις ορεξεις τους. Και πιστεψε με φιλε t4ng0 οταν μιλαω για προθεσεις ξερω πολυ καλα τι λεω.

Παρακολουθηστε λοιπον παρακατω το απιστευτο θρασσος αυτων των "απογοητευμενων" -λεγε με βρεγμενη γατα- κυριων που αφου εφαγαν πορτα απο το φορουμ του μεταφυσικου αρχισαν να το κατασυκοφαντουν.

Απο ενα σπηλαιολογικο φορουμ σας μεταφερω τα εξης:

dim.kar
Από: Ελλάδα
μηνύματα: 46

Απάντηση 21/11/2005

Καλημέρα σε όλες και όλους!

Το πλέον γελοίο του πράγματος: ο αγαπητός beetlejuice και η ομάδα του τονίζουν συνεχώς την συνδρομή στην δράση τους από το "μεγαλο ελληνα σπηλαιολογο Νικο Λελουδα" (σλουρπ - σλουρπ) ( http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=539 ).

Κι ο αγαπητός Νίκος Λελούδας, ο άνθρωπος μου με έβαλε για πρώτη φορά σε σπήλαιο με χρήση σπηλαιολογικών τεχνικών ήταν αυτός που απέτρεψε την ένταξη στην ΕΣΕ εμένα και της συζύγου μου Κατερίνας ως "οπαδών της κούφιας γης"...

O tempora, o mores...

Δημήτρης Καραγιάννης








Στο παραπανω τοπικ ο dimkar πιανει με ενα... ποστ δυο τρυγωνια!Αφ' ενος μεν σχολιαζει αρνητικα το γεγονος οτι ο κ. Λελουδας προθυμοποιηθηκε να συνοδεψει νεαρους εξερευνητες οπως ο ΚΑΝΕ σε μια αποστολη στα λατομεια του Λαυριου και αφ'εταιρου βγαζει την πικρα του για αλλη μια πορτα που εφαγε στο παρελθον (ισως σε αυτες τις πορτες να οφειλεται και η εξαιρετικα επιθετικη και ειρωνικη συμπεριφορα του προς τους μικροτερους σε ηλικια συνομιλητες του.

Πιο κατω ομως ο Vril περνει τη σκυταλη ...




vril
Από: Υπερβορέα
μηνύματα: 25

Απάντηση 21/11/2005

Και εμένα μου φάνηκε περιέργο και δεν ήθελα να δώσω κάποια ερμηνεία. Διαβάζοντας τα βιβλία του κ. Λελούδα, γνώρισα την άποψη του για την θεωρία της Κούφιας Γής και πόσο ένθερμα την υπερασπίζεται.

Από την άλλη όμως, κάποιος που τον γνωρίζει, ας τον ενημερώσει για το ποιόν των κυρίως αυτών, γιατί από τη μιά επικαλούνται τον κ. Λελούδα και το κύρος του, από την άλλην όμως προσελκύουν νέους "πελάτες" και τους ξεμυαλίζουν με άθρα όπως το ακόλουθο.

Δέστε εδώ http://www.blackstate.gr/koufiagi.htm

Κάντε "κλικ" στο κουμπί "back" στο βάθος και θα ξαναβρείτε τον beatlejuice και την παρέα του.

Δεν ξέρω άν ο κ. Λελούδας τα γνωρίζει πράγματι όλα αυτά και άν πράγματι γίνονται "εν γνώση" του. Τι γίνεται, αν βρεθεί πρό εκπλήξεων ... σχετικά με το διάσημο όνομά του !








Εδω εχουμε 2 φαουλ. Και τα δυο θα τα χαρακτηριζα υπουλα. Το πρωτο ειναι η προσπαθεια διαστρεβλωσης των σκοπων ενος αρθρου που ειχα γραψει πριν 2 χρονια σχετικα με τη θεωρια της Κουφιας Γης. Εκει, μετα απο μια βιβλιογραφικη ερευνα, παρουσιασα τις αποψεις των υποστηρικτων της συγκεκριμενης θεωριας διχως να παρω ξεκαθαρη θεση. Σημερα μπορω να πω πως στεκομαι αρνητικα απεναντι στην ολη θεωρια.
Τη δευτερη και πιο ανανδρη επιθεση τη δεχομαστε (ως αναζητητες) αμεσως μετα. Εντελως αυθεραιτα ο κ. Λελουδας εχει πεσει θυμα απατεωνων και κουφιολογων!!! Ω ,ποσο λαθος εκανε που εδειξε σε μερικους νεους οι οποιοι δεν πληρωνουν για σπηλαιολογικα σεμιναρια τη μαγεια της αναζητησης μεσα απο τα ματια ενος εμπειρου σπηλαιολογου, πως μπορει να εξαπατηθηκε που του πηραν συνεντευξη αυτοι οι απατεωνες που κυνηγουν πελατες (εννοει τα μελη της κοινοτητας του φορουμ μας!!!). Απιστευτο θρασσος και προσβολη για το metafysiko.gr και τους φιλους του!

Τη λυση τελικα δινει και παλι ο δικαιος dim kar:



dim.kar
Από: Ελλάδα
μηνύματα: 46
από: 23/11/2005
Απάντηση 21/11/2005

Γιάννη με τον Νίκο τα έχω βρει εδώ και καιρό: αλλά μήπως πρέπει να τον ενημερώσει για ένα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ κίνδυνο να εκτεθεί ο ίδιος (όχι φυσικά η ΕΣΕ);

Απ' ότι ξέρω δεν πολυπαρακολουθεί forums κλπ, οπότε πάρτε τον κανένα τηλέφωνο...

Δημήτρης






Τηλεφωνο δεν γνωριζω εαν τον πηραν...E-mail παντως του εστειλαν...

Ετσι χωρις να εχουν δημοσιευσει την απεσταλμενη επιστολη τους πηραν την παρακατω απαντηση απο τον κ. Λελουδα:




Φίλε κύριε Ζήνα, Καλησπέρα.

Μόλις σήμερα είδα ότι γίνεται κάποιος "θόρυβος" γύρω απ' τ' όνομά μου.

Επειδή, ειλικρινά, δεν ξέρω πως ξεκίνησε το θέμα, σας έστειλα ανάλογο μήνυμα στο forum, δηλώνοντας, για μια ακόμη φορά, (..μέχρι τελευταίας ρανίδας..!) ότι, ΣΙΧΑΙΝΟΜΑΙ, απο κάθε πλευρά, τους ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ "ΚΟΥΦΙΟΛΟΓΟΥΣ" και δεν ξέρω πως, κάποιοι απ' αυτούς θέλουν να με χαρακτηρίσουν υποστηρικτή τους !

Παρακαλώ, δημοσιεύστε την απάντησή μου στο forum.
(Αν σας ενδιαφέρει, μόλις χθές κυκλοφόρησε το FHM Δεκεμβρίου, με ανάλογό "κράξιμο" απο εμένα προς τους ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ του χώρου.

Ευχαριστώ - Φιλικά,

Νίκος Λελούδας.




Θα φανταζεστε με τι απιστευτα ψευδη και στρεβλωσεις "φορτωσαν" τον ανθρωπο. Εμεις θα εχουμε μια επαφη μαζι του αυριο ετσι ωστε να του εξηγησουμε ακριβως τι εχει συμβει και ποιοι ειναι αυτοι που προσπαθησαν να χρησιμοποιησουν το ονομα του για να δυσφημησουν την προσπαθεια μας.



t4ngo καλως ορισες και παλι
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη beetlejuice : 24-11-05 στις 01:02
  #7  
Παλιά 24-11-05, 08:55
Το avatar του χρήστη Cap-10
Cap-10 Ο χρήστης Cap-10 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-11-2005
Περιοχή: Κάπου Βορειοανατολικά
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή

Φίλε beetlejuice
Δεν χρειάζεται να πεις πολλά εδώ μέσα. Aπλός ας να κάνουν όλοι μια βόλτα από τις συνεντεύξεις και να διαβάσουν αυτή από τον κύριο Λελούδα που ο άνθρωπος με λίγα λόγια λεει πολλά και πληροφορεί το κόσμο σχετικά με τη σπηλαιολογία.
Πολύ καλή συνέντευξη, με σωστές ερωτήσεις που όταν τη διαβάσει κανείς θα καταλάβει αμέσως εάν ο άνθρωπος μιλάει με Κουφιολόγους και Απατεώνες ή με σοβαρούς ανθρώπους με ενδιαφέρον και μεράκι.
Και όπως είπα διάφοροι εγκάθετοι προσπαθούν να αποπροσανατολίσουν, γι τον λόγω αυτό πρέπει να σταματήσουμε το θέμα που δημιούργισαν, να τους αγνοήσουμε και να ασχοληθούμε ξανά με τα δικά μας θέματα.

Ευχαριστώ

Cap-10
__________________
Καλός με τους καλούς και κακός με τους κακούς
  #8  
Παλιά 24-11-05, 13:34
Το avatar του χρήστη dim.kar
dim.kar Ο χρήστης dim.kar δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 17-11-2005
Περιοχή: Στη βρωμόπολη της Αθήνας
Μηνύματα: 12
Thumbs down

Mέρα!!!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από beetlejuice
Ατομα οπως ο dim-kar ή ο Vril ,που αναστατωναν -μεσω των ειρωνικων τους σχολιων προς τους συνομιλητες τους- ολους αυτους τους μηνες ενα αλλο μεγαλο φορουμ αναζητησης και εφαγαν πορτα οπως ηταν φυσικο, νομισαν πως θα μπορουσαν να επιτυχουν το ιδιο και εδω για το ιδιο χρονικο διαστημα.
Αγαπητέ beetlejuice μετά λύπης μου σε πληροφορώ πως καμμιά "πόρτα" δεν έφαγα: για του λόγου το αληθές ρίξ(τ)ε μια ματιά εδώ: http://esoterica.gr/forums/topic.asp...age=3&ARCHIVE=

Υπάρχει μια καταχώριση με σημερινή ημερομηνία δική μου...

dim.kar
  #9  
Παλιά 24-11-05, 15:50
Το avatar του χρήστη epimytheas
epimytheas Ο χρήστης epimytheas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-02-2004
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 466
Προεπιλογή

Θεωρώ πως το συγκεκριμένο ζήτημα έχει τραβήξει πολύ και μάλιστα αναίτια.. Ξεκάθαρα, πίσω από αυτό βρίσκονται προσωπικές διενέξεις και κόντρες, που λίγο ή πολύ όλοι γνωρίζετε.
Το κακό εδώ είναι πως άρχισαν οι διαστρεβλώσεις. Ο έγκριτος σπηλαιολόγος κ. Νίκος Λελούδας "εμφυτεύτηκε" σε αυτή την ιστορία και μάλιστα αυτοί που τον "έσυραν" με το ζόρι εκεί, ήταν οι ίδιοι που τώρα λένε πως εμείς κάναμε άδικη χρήση του ονόματος του!
Είπαμε κύριοι, να υπερασπίζεστε την θέση σας, αλλά όχι με τόσο δόλιους τρόπους, καθόλου δεν σας τιμάει αυτό. Παρακαλώ όλους να δούν τι έχει γραφτεί από εμάς για τον κ. Λελούδα και να το συγκρίνουν με αυτά που κατηγορούν εμάς πως γράψαμε. Η απόλυτη διαστρέβλωση. Όχι, ο σκοπός δεν αγιάζει τα μέσα, δεν δεχόμαστε εδώ τα Ιησουίτικα κόλπα, ούτε η παραπληροφόρηση θα σας βοηθήσει κύριοι, γιατί ευτυχώς τα γραπτά μένουν. Δείξατε το χείριστο πρόσωπο που θα μπορούσατε, φανήκατε απίστευτα μικροί και συνεχίζετε να βάλλετε με φτηνά κόλπα.
Νομίζω πως θα επανέλθει ο κ. Λελούδας για να αποκαταστήσει τα πράγματα, οπότε εκεί θα φανεί μια και καλή η φαυλότητα αυτών των κυρίων που χρησιμοποίησαν το όνομα του για να βλάψουν εμάς.
Φανήκατε μικροί...
__________________
In circles, in circles we spin, neverending beginning the end...

Ιδρυτικό Μέλος της Κοινότητας Αναζήτησης Ιονίων Νήσων (Κ.Α.Ι.Ν.)
  #10  
Παλιά 24-11-05, 17:04
Το avatar του χρήστη Άπαν
Άπαν Ο χρήστης Άπαν δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής της κοινότητας του μεταφυσικού
 
Εγγραφή: 26-09-2003
Περιοχή: Utopia
Μηνύματα: 294
Προεπιλογή

Δεν είναι λίγα τα χρόνια που περιδιαβαίνω όποιο forum βρω μπροστά μου.Κυρίως αφορούν εφαρμογές της τεχνολογίας στη σύγχρονη ζωή όπως κινητή τηλεφωνία,ασύρματα δίκτυα,adsl,υπολογιστές.Βέβαια δε απουσιάζουν τα fora (pl. forum) του ευρύτερου χώρου που ονομάζεται "Αναζήτηση".
Στα περισσότερα (αν όχι σε όλα) υπάρχουν κόντρες,διαμάχες,κτυπήματα κάτω απ' τη ζώνη κτλ. Από ένα σημείο και μετά είναι τόσο προβλέψιμο και αναμενόμενο που δεν είναι κάτι το οποίο αξίζει την όποια ενασχόληση.
Αν θέλετε μια απόπειρα εμηνείας αυτού του φαινομένου συνυπολογίστε τη φύση της επικοινωνίας ενός forum που είναι μείγμα προφορικού με γραπτό λόγο,επίσης προσθέστε μπόλικη ψυχολογία πχ. φανταστείτε μια σκηνή όπου τα έξαλλα αρσενικά (αυτοί που "συζητούν") προσπαθούν τα κατακτήσουν το θηλυκό (η πολυπόθητη αλήθεια).
Έχουμε λοιπόν δυο μεριές που κρίνουν ότι έχουν την αλήθεια με το μέρος τους.Στη μία μεριά συνοπολογίστε και μένα δε θέλω να το παίξω αντικειμενικός.Η κάθε μεριά χρησιμοποιεί τα μέσα που κρίνει ότι είναι κατάλληλα για υπερασπιστεί την "μονογαμική" σχέση της με την αλήθεια.Έλα όμως που η αλήθεια έχει διπλή ή μάλλον πολλαπλή ζωή.Είναι όπως οι παρωπίδες που φορά ο απατημένος σύζυγος.
Έρχεται από το μακρινό παρελθόν και συνεχίζει το διάβα του στους αιώνες.Είναι το μήνυμα που σέρνουν τα άλογα του Επίκουρου που έχει κερδίσει το φιλί της Αθανασίας.Προσθέστε το απροσδιόριστο ανάμεσα στο αληθές και το ψευδές.Οι κομπιουτεράδες αυτό το ξέρουν ως fuzzy logic.
Τα παραπάνω είναι για να ξορκίσω τη ματαιότητα που υπάρχει -συχνά- σε διαδικτυακές συζητήσεις.
Για να προχωρήσουμε στο ψητό (vrill λεμονάτο με dim.kar στο φούρνο ) ας μιλήσουμε (εγώ και το συλλογικό μας ενσυνείδητο) καίρια και λιτά.

ΜΗΠΩΣ ΤΗΝ ΕΧΕΤΕ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΟΤΙ ΕΙΣΤΕ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ ΣΚΕΨΗΣ?

Ζηλέψατε τη δόξα του Fox Molder και της Dana Scully και θέλετε να φτιάξετε τα αντι-X-files αρχίζοντας για άλλη μια φορά (αυτό κι αν είναι φάρσα) το κυνήγι των μαγισσών?Για να κλείσω με τις ρητορίες,πουλάτε κανα συγχωροχάρτι για εμάς τους αμαρτωλοί?Στη κόλαση έχει πολύ ζέστη...

Αρκετό καιρό πριν,όταν μίλαγα για γκουρού της γνώσης εν γνώση μου υπερέβαλα.Είναι ένα μέσο ώστε να τονίζεις την αλήθεια σου.Το ξαναλέω όμως και αυτή τη φορά χωρίς καμμία δόση υπερβολής.Δυστυχώς δε ξέρω με ποια κίνητρα (μάλλον για να τα λέμε με τη παρέα πίνoντας ουζάκια και τσιμπώντας από μια ποικιλία),έξελίσσεται μπροστά στα μάτια μας μια συκοφαντική και άδικη επίθεση εναντίον της ομάδας "Πυθέας" και γενικότερα της κοινότητας του μεταφυσικού.Οι "guru" λοιπόν της σπηλιάς και της γνώσης κτυπούν ξανά αλλά αυτή τη φορά θα σπάσουν τα μούτρα τους.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vrill σε σπηλαιολογικό forum
Και εμένα μου φάνηκε περιέργο και δεν ήθελα να δώσω κάποια ερμηνεία. Διαβάζοντας τα βιβλία του κ. Λελούδα, γνώρισα την άποψη του για την θεωρία της Κούφιας Γής και πόσο ένθερμα την υπερασπίζεται.
Από την άλλη όμως, κάποιος που τον γνωρίζει, ας τον ενημερώσει για το ποιόν των κυρίως αυτών, γιατί από τη μιά επικαλούνται τον κ. Λελούδα και το κύρος του, από την άλλην όμως προσελκύουν νέους "πελάτες" και τους ξεμυαλίζουν με άθρα όπως το ακόλουθο.
Δέστε εδώ http://www.blackstate.gr/koufiagi.htm
Κάντε "κλικ" στο κουμπί "back" στο βάθος και θα ξαναβρείτε τον beatlejuice και την παρέα του.
Δεν ξέρω άν ο κ. Λελούδας τα γνωρίζει πράγματι όλα αυτά και άν πράγματι γίνονται "εν γνώση" του. Τι γίνεται, αν βρεθεί πρό εκπλήξεων ... σχετικά με το διάσημο όνομά του !
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dim.kar σε σπηλαιολογικό forum
Γιάννη με τον Νίκο τα έχω βρει εδώ και καιρό: αλλά μήπως πρέπει να τον ενημερώσει για ένα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ κίνδυνο να εκτεθεί ο ίδιος (όχι φυσικά η ΕΣΕ);
Aπ' ότι ξέρω δεν πολυπαρακολουθεί forums κλπ, οπότε πάρτε τον κανένα τηλέφωνο...
Δημήτρης
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από κ. Λελούδας σε σπηλαιολογικό forum
Φίλε κύριε Ζήνα, Καλησπέρα.
Μόλις σήμερα είδα ότι γίνεται κάποιος "θόρυβος" γύρω απ' τ' όνομά μου.
Επειδή, ειλικρινά, δεν ξέρω πως ξεκίνησε το θέμα, σας έστειλα ανάλογο μήνυμα στο forum, δηλώνοντας, για μια ακόμη φορά, (..μέχρι τελευταίας ρανίδας..!) ότι, ΣΙΧΑΙΝΟΜΑΙ, απο κάθε πλευρά, τους ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ "ΚΟΥΦΙΟΛΟΓΟΥΣ" και δεν ξέρω πως, κάποιοι απ' αυτούς θέλουν να με χαρακτηρίσουν υποστηρικτή τους !
Παρακαλώ, δημοσιεύστε την απάντησή μου στο forum.
(Αν σας ενδιαφέρει, μόλις χθές κυκλοφόρησε το FHM Δεκεμβρίου, με ανάλογό "κράξιμο" απο εμένα προς τους ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ του χώρου.
Ευχαριστώ - Φιλικά,
Νίκος Λελούδας.
Από τα παραπάνω βγαίνουν τα εξής συμπεράσματα:

Vrill--> Το άρθρο που γράφτηκε προ δύο (2) ετών από το beetlejuice,το οποίο παρουσιάζει τις διάφορες θεωρίες περί Κούφιας Γης,θεωρήθηκε ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΔΙΚΑ ως προπαγανδιστικό υπέρ αυτής της θεωρίας.Δυστυχώς ο Vrill δε γνωρίζει ότι πριν πέσει το site την άνοιξη είχαμε άρθρο απο το Xamini που ήταν εναντίον της θεωρίας αυτής.Αυτό το άρθρο θα επανέλθει μαζί με άλλα που είχαν χαθεί σε λίγες μέρες.

dim.kar --> Πέρνει τη πάσα από Vrill και αρχίζει η ταύτιση της Πυθέας και της κοινότητας του μεταφυσικού με τους γνωστούς "ελλαδέμπορους" που πέρνουν όποια εναλλακτική θεωρεία βρουν και τη γελοιοποιούν.

κ. Λελούδας --> Έντεχνα τον φέρνουν αντιμέτωπο με το τέρας των "ελλαδέμπορων" με τους οποίους ΣΥΚΟΦΑΝΤΙΚΑ ΚΑΙ ΧΑΙΡΕΚΑΚΑ μας έχουν ταυτίσει.Προφανής η αντίδραση όποιου λογικά σκεπτόμενου.

Αλήθεια Vril και dim.kar ποιος σας έδωσε το δικαίωμα να μας παρουσιάζεται ως "ελλαδέμπορους" και τη κοινότητα του μεταφυσικού ως "πελάτες"?
Ποιοι νομίζετε ότι είστε όταν διαδίδετε κατασκευασμένες συκοφαντίες με σκοπό να χτυπήσετε τη κοινότητα του μεταφυσικού?

Δε θα πέσω στη παγίδα να αρχίσω να χρησιμοποιώ νομικίστικες διατυπώσεις ώστε να προωθήσω τις απόψεις μου,ωστόσο όταν με ταυτίζουν με ανθρώπους όπως ο "φουμαράκης", ο "παραλιακός" και ο "παπάτζας" ΔΙΑΡΡΗΓΝΥΩ ΤΑ ΙΜΑΤΙΑ ΜΟΥ ("βγαίνω" απ' τα ρούχα μου ..).
Αυτή η γενίκευση που γίνεται συχνά από ανθρώπους που θέλουν να πλήξουν το χώρο της αναζήτησης ΔΕ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ.
Αν έχετε κάποιο δίκιο έτσι το χάσατε για τα καλά.

Έχω πάει πολλές φορές σε σπήλαια,ορύγματα,βουνά κ.α. πραγματικά μια σχολή αναρρίχισης,σπηλαιολογίας,ορειβασίας θα μου ήταν ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ χρήσιμες.Αλλά στη Σάμο που βρίσκομαι αυτά είτε δεν υπάρχουν,είτε είναι σε άλλη πόλη.Δε ψάχνω να βρω vrill,deros,εσωγήινους,νεράιδες,ξωτικά και ότι άλλο ανάγεται στη φαντασία ή είναι ακόμα ανεξήγητο.
Όταν πάω σε μία αποστολή ψάχνω να βρω τον εαυτό μου και τα οριά του.Θέλω να περάσω καλά με τη παρέα μου.Θέλω να ζήσω έντονες στιγμές.Θέλω να ξεφύγω από αυτό που λέγεται αστική μελαγχολία.Να έρθω πιο κοντά σε αυτό που λέγεται Μάνα Φύση.
Δε θα αφήσω κανένα να με καταδικάσει επειδή κάνω αυτό που θέλω χωρίς να ενοχλώ τον άλλο.Όταν αρχιζω να μιλάω για κάτι τουλάχιστον ξέρω για τι πράγμα μιλάω και δε κάνω γελοίες γενικεύσεις.Νομίζετε ότι κυνηγάτε ανεμόμυλους αλλά μάλλον στη σκιά σας καταλήγετε.Οπότε το θέμα δεν είμαστε εμείς και αν "πουλάμε" κάτι.Το θέμα είναι να βρείτε μια άκρη με τα εσωτερικά σας αδιέξοδα.Αλλιώς θα ταλαιπωρείτε και εσάς και τους άλλους.
Ειδικά όταν δεν υπάρχει λόγος.
__________________
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
Παραγωγός της "Ραδιοφωνικής Αστρικής Πύλης"
Albedo14 web radio , www.albedo14.com
Podcast Αστρικής Πύλης .................. Αρχείο Εκπομπών
Κλειστό Θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:24.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.