Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #101  
Παλιά 25-10-08, 22:37
AVATARGR
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Θα μου επιτρέψετε να καταθέσω τις απόψεις μου για κάποια καταθέσεις
φίλων στο παρόν τόπικ.
Ο φίλος blackeyes αναφέρει...
<<υπαρχουν δασκαλοι που διδασκουν την μαγεια η μονο μεσα απο τα βιβλια
μπορεις να την μαθεις,αν υπαρχουν δασκαλοι που μπορω να τους βρω??? και
αν ξερει καποιος το τονιζω ΜΟΝΟ αν ξερει καποιος να μου προτηνει ειτε
καποιον δασκαλο,ειτε καποιο/α βιβλια για αρχαρια μαγεια... >>

Φίλε blackeyes πιστεύεις πως έστω και ένας να γνωρίζει διδάσκαλο μαγείας
ή έστω κάποιο βιβλίο πως θα σου το πει ?????????
Ετσι σκόρπια και χαλαρά πιστεύεις πως είναι η μαγεία ???????
Μαγεία σε εντατικά μαθήματα ?????
Ή μαγεία άνευ διδασκάλου ??????
Εσύ φίλε blackeyes θα εμπιστευθείς όποιον σου δώσει ένα όνομα ή ένα
βιβλίο ??????
Εσύ δεν πρέπει να διαβάσεις να ψάξεις ??
Η φίλη Νηρηιδα αναφέρει πως Μαγεία δεν είναι περίεργες λέξεις...
Να αναφέρω λοιπόν για αυτές τις <<περίεργες λέξεις>> πως αυτές έχουν
να κάνουν με την ΔΟΝΗΤΙΚΗ των λέξεων....(ΗΧΟΙ)

Ευχαριστώ..
Απάντηση με παράθεση
  #102  
Παλιά 22-11-08, 06:56
Το avatar του χρήστη TeknonSelinis
TeknonSelinis Ο χρήστης TeknonSelinis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-06-2004
Περιοχή: Παντού και πουθενά
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Οποιος ασχολειτε με μαγειες ειναι ατομο που δεν εχει ζωη.
Ζηλευει τους συναν8ρωπους του που ζουν και κανουν ονειρα ενω αυτος εχει ψυχολογικα προβληματα, απο8ημενα, ειναι παραγκονισμενος και δια μεσω διαφορων ψευτοτεχνικων [δη8εν σολομονικες και διαφορα τετοια καραγκιοζιλικια] 8ελει να φερει τους υγειης αν8ρωπους στο επιπεδο της δικιας του καταστασης ετσι ωστε να αισ8αν8ει ικανοποιηση και ηδονη.
Τετοια ατομα πρεπει να ριχνοντε στον Καιαδα,στην πυρα,στους 8αλαμους αεριων.
Απάντηση με παράθεση
  #103  
Παλιά 22-11-08, 11:54
Το avatar του χρήστη Ophelia
Ophelia Ο χρήστης Ophelia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-11-2006
Περιοχή: Milky Way
Μηνύματα: 443
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TeknonSelinis
Οποιος ασχολειτε με μαγειες ειναι ατομο που δεν εχει ζωη.
Ζηλευει τους συναν8ρωπους του που ζουν και κανουν ονειρα ενω αυτος εχει ψυχολογικα προβληματα, απο8ημενα, ειναι παραγκονισμενος και δια μεσω διαφορων ψευτοτεχνικων [δη8εν σολομονικες και διαφορα τετοια καραγκιοζιλικια] 8ελει να φερει τους υγειης αν8ρωπους στο επιπεδο της δικιας του καταστασης ετσι ωστε να αισ8αν8ει ικανοποιηση και ηδονη.
Τετοια ατομα πρεπει να ριχνοντε στον Καιαδα,στην πυρα,στους 8αλαμους αεριων.
Δυστυχώς η παραπάνω είναι άποψη πολλών ανθρώπων που είτε δεν διάβασαν ποτέ τους ένα σοβαρό βιβλίο για την μαγεία και την αληθινή της φύση, ή που έχουν βασιστεί εξ ολοκλήρου στην άποψη της εκκλησίας και της θεοκρατούμενης κοινωνίας σχετικά με την μαγεία.
Ο φόβος και η δυσπιστία δυστυχώς δεν αφήνουν πολύ κόσμο να δει απο μόνος του τι είναι πραγματικά η μαγεία, τι μπορεί να προσφέρει και μέχρι που μπορεί να βοηθήσει, αντί αυτού η πλειοψηφία αρκείται στο να ακούει και να πιστεύει τα στερεότυπα που μας πασάρουν τα media και ο κάθε φοβισμένος και δογματικός παπάς...
__________________
Τhe sun changes everything...ab tu jaag musafir pyaaray...
Απάντηση με παράθεση
  #104  
Παλιά 22-11-08, 12:11
Το avatar του χρήστη Νηρηιδα
Νηρηιδα Ο χρήστης Νηρηιδα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2008
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TeknonSelinis
Οποιος ασχολειτε με μαγειες ειναι ατομο που δεν εχει ζωη.
Ζηλευει τους συναν8ρωπους του που ζουν και κανουν ονειρα ενω αυτος εχει ψυχολογικα προβληματα, απο8ημενα, ειναι παραγκονισμενος και δια μεσω διαφορων ψευτοτεχνικων [δη8εν σολομονικες και διαφορα τετοια καραγκιοζιλικια] 8ελει να φερει τους υγειης αν8ρωπους στο επιπεδο της δικιας του καταστασης ετσι ωστε να αισ8αν8ει ικανοποιηση και ηδονη.
Τετοια ατομα πρεπει να ριχνοντε στον Καιαδα,στην πυρα,στους 8αλαμους αεριων.
Εσυ δηλαδη εναν αν8ρωπο με ψυχολογικα προβλημα θα τον εριχνες στον Καιαδα,στην πυρα και σε θαλαμο αεριων; Αυτη ειναι η αντιμετωπιση που τους αρμοζει απο φυσιολογικους, υγιεις ανθρωπους;!!
Επισης η μαγεια δεν ειναι απλα εναν μεσο για να κανεις κακο στους αλλους.
Αλλα οπως πολυ σωστα ειπε ηδη η Ophelia η λαν8ασμενη εικονα που προβαλλουν επηρεαζει οπως βλεπω πολυ ασχημα...Συνδιαζουν τη μαγεια με ομοιωματα και καρφιτσες λες και ειναι ενα και το αυτο με τη voodoo.Ή με κομπογιαννιτες που βγαινουν σε διαφημισεις...
Αλλα η αντιδραση για κατι που δεν καταλαβαινουμε ειναι που με εκπλησσει!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #105  
Παλιά 22-11-08, 14:19
Το avatar του χρήστη paul
paul Ο χρήστης paul δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-10-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 719
Προεπιλογή

Βασικά τα παραπάνω αρνητικά λεγόμενα περί μαγείας, θα ήταν σχεδόν σωστά αν αναφερόντουσαν στους πρακτικούς της μαύρης μαγείας. Αλλά και πάλι όχι απόλυτα σωστά.

Παίδες όλοι κατανοούμε ότι οι απόλυτες απόψεις περί ενός θέματος συνήθως προέρχονται από βαθιά άγνοια επί του θέματος αυτού και πολύ σπάνια από βαθιά γνώση. Προσπαθήστε να μην μετατραπεί το θέμα σε χαβούζα κακολογιών και πικρόχολων σχολίων.

Να είστε όλοι καλά και δυναμικοί.
__________________
Memento Mori
«Θυμηθείτε το θάνατο»
Απάντηση με παράθεση
  #106  
Παλιά 24-11-08, 15:32
Το avatar του χρήστη TeknonSelinis
TeknonSelinis Ο χρήστης TeknonSelinis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-06-2004
Περιοχή: Παντού και πουθενά
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από paul
Βασικά τα παραπάνω αρνητικά λεγόμενα περί μαγείας, θα ήταν σχεδόν σωστά αν αναφερόντουσαν στους πρακτικούς της μαύρης μαγείας. Αλλά και πάλι όχι απόλυτα σωστά.

Παίδες όλοι κατανοούμε ότι οι απόλυτες απόψεις περί ενός θέματος συνήθως προέρχονται από βαθιά άγνοια επί του θέματος αυτού και πολύ σπάνια από βαθιά γνώση. Προσπαθήστε να μην μετατραπεί το θέμα σε χαβούζα κακολογιών και πικρόχολων σχολίων.

Να είστε όλοι καλά και δυναμικοί.
Εγω την αποψη μου εξεφρασα πανω στο 8εμα [μαγεια] και δεν ζητησα κακολογα και πικροχολα σχολια.


Να εισαι και εσυ παντα καλα Paul και δυναμικος.
Απάντηση με παράθεση
  #107  
Παλιά 24-11-08, 17:33
Το avatar του χρήστη paul
paul Ο χρήστης paul δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-10-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 719
Προεπιλογή

Πιστεύω ότι οι περισσότερες παρεξηγήσεις στην ανθρωπότητα, προέρχονται από την αδυναμία να μεταδώσει ο ένας στον άλλο, αυτό που πραγματικά γνωρίζει ή που θέλει (να μεταδώσει). Πιστεύω ότι όλοι μας γνωρίζουμε εν μέρει το σωστό και την αλήθεια. Απλά ο καθένας γνωρίζει ένα κομμάτι μόνο. Για να ενώσουμε όλα τα κομμάτια, πρέπει να συνεργαστούμε. Για να συνεργαστούμε πρέπει να επικοινωνούμε. Για να επικοινωνούμε πρέπει να χρησιμοποιούμε ενιαίο κώδικα επικοινωνίας (γλώσσα) και ορολογίας. Το πρόβλημα ξεκινά από το γεγονός ότι ο καθένας όταν αναφέρεται σε μια ορολογία (π.χ. μαγεία) εννοεί κάτι διαφορετικό από κάποιον άλλο.

Αγαπητό «τέκνο σελήνης», κι εγώ ασχολούμαι με μαγεία σε μεγάλο βαθμό και εδώ και πολλά χρόνια. Σου μοιάζω για άτομο που δεν έχει ζωή; Σου μοιάζω να έχω ψυχολογικά προβλήματα; Σου μοιάζω να έχω αποθημένα και να είμαι παραγκωνισμένος; Σου μοιάζω ότι θέλω να φέρω κι άλλους ανθρώπους στην τρέλα των ψυχολογικών προβλημάτων μου και του παραγκωνισμού μου, για να ηδονιστώ και να ικανοποιηθώ; Πιστεύεις ότι πρέπει να πεθάνω;

Αυτά πίστευαν στο μεσαίωνα κι αυτοί που τα προσκυνούσαν ήταν τα όργανα που προκάλεσαν και δημιούργησαν τη σκοτεινότερη περίοδο της μετά Χριστού ανθρωπότητας.

Προσωπικά πιστεύω ότι εσύ όταν εσύ λες «μαγεία» εννοείς τις σκοτεινές τελετουργίες των κακόμοιρων ψευδο-σατανιστών και ψευδο-βουντούδων. Αυτών που πήραν ένα βιβλίο και 2 μήνες μετά το παίζουν μάγοι και δυνατοί. Αυτών που δε μπορούν να πουν ΟΧΙ, ούτε στον εαυτό τους. Αυτών που πηγαίνουν όχι μόνο εκεί που δεν τολμούν να πάμε οι άγγελοι, αλλά ούτε οι δαίμονες. Αυτών που τελικά και συνήθως γίνονται όλα αυτά που «εσύ» είπες. Αυτών που θεωρούν τη μαγεία «κακό» και τη φοβούνται.

Σχετικά με τη μαγεία τώρα. Όλοι γνωρίζουμε ότι στην αρχαιότητα μάγοι ήταν αυτοί που γνώριζαν πολλά σχετικά με την αόρατη (τότε) πλευρά της φύσης. Ένας κοινός σημερινός επιστήμονας θεωρείται άνετα μάγος για τα δεδομένα 300 μόλις χρόνων πριν. Σε αυτό το νήμα λοιπόν, καλό είναι να προσπαθήσουμε όλοι μας, να ορίσουμε τι εννοούμε ή τι ορίζει το λεξικό για τον όρο «μαγεία». Όταν το κάνουμε και όταν το αποδεχτούμε, τότε θα καταλάβουμε τι είναι η μαγεία. Και αφού καταλάβουμε τι είναι η μαγεία, θα συνειδητοποιήσουμε ότι το σύνολο των μεταφυσικών, παραψυχολογικών και μακρο-κοινωνιολογικών φαινομένων όπως και των δράσεων του ανθρώπινου πνεύματος, ΔΕΝ μπορεί να συμπεριληφθεί σε μία λέξη ή σε ένα γνωσιακό – πνευματικό αντικείμενο πραγματείας. Κατά τον ίδιο τρόπο που το σύνολο της ηλεκτρονικής (για παράδειγμα) τεχνογνωσίας της εποχής μας ΔΕΝ μπορεί να περιγραφεί από μια λέξη ή ένα γνωσιακό αντικείμενο.

Ολοκληρώνοντας, κατά τη δική μου άποψη, η λέξη «μαγεία» αναφέρεται στο σύνολο των γνώσεων που πραγματεύονται τις αόρατες δυνάμεις του σύμπαντός μας. Πολλές από αυτές τις γνώσεις, σήμερα τις μελετούν εξειδικευμένοι μάγοι – σοφοί, που τους ονομάζουμε επιστήμονες. Γνώσεις όπως η ηλεκτρική και η μαγνητική αρχαία δύναμη (στις μέρες μας γνωρίζουμε ότι υπάρχει μόνο μία δύναμη η ηλεκτρομαγνητική, όλοι μας όμως τις χωρίζουμε σε δύο ανεξάρτητες). Όπως η κοσμολογία, η ψυχολογία, η υποβολή, η χημεία, η αστρονομία και τόσες μα τόσες άλλες.

Το γεγονός ότι η επιστήμη, η κοινή γνώση και η κοινή πληροφόρηση έχει φτάσει σε ένα επίπεδο που τείνει να ξεπεράσει τη μαγεία και τη φιλοσοφία πίσω της, μου δείχνει ότι απαιτείται να γίνουν καλύτερες προσπάθειες από αυτούς που αγαπούν τη σοφία και τη γνώση των απόκρυφων της φύσεως.

Φυσικά όλα τα παραπάνω είναι απόψεις μου (σχεδόν). Επειδή τίποτε στο σύμπαν δεν είναι απόλυτο, τότε είναι εν μέρει σωστά και εν μέρει λάθος, αν και αυτό θα το αμφισβητούσα άνετα.
__________________
Memento Mori
«Θυμηθείτε το θάνατο»
Απάντηση με παράθεση
  #108  
Παλιά 12-12-08, 21:22
Το avatar του χρήστη Astral
Astral Ο χρήστης Astral δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-09-2003
Περιοχή: Planet Earth
Μηνύματα: 567
Προεπιλογή

Η καλύτερη μαγεία για να ασχοληθεί κανείς είναι η δημιουργία, πολλά επαγγέλματα που έχουμε σήμερα μπορεί να θεωρηθούν μαγεία. Επαγγέλματα όπως οι γιατροί, γλύπτες, γεωργοί, αρχιτέκτονες, μουσικοί, ποιητές, συγγραφείς και πολλά άλλα. Αλλά εμάς δεν μας κάνουν και θέλουμε να δούμε την μαγεία έτσι όπως μας την περιγράφουν διάφοροι νεοπαγανιστές και καμπαλιστές, (βλ. Κρόουλι, Μπλαβάτσκαια, Ρέριχ). Μπορεί όλοι αυτοί που έχουν γράψει τόσα και τόσα βιβλία να έχουν δίκαιο. Όμως όλα αυτά το μόνο που κάνουν είναι να μεγαλώνουν το “ΕΓΩ”. Που εγώ δεν το βλέπω να είναι και το πιό σωστό, ο κόσμος έχει δοκιμαστεί απο τέτοιες περιπτώσεις ουκ ολίγες φορές. Από τέτοια “εγώ” καταστράφηκαν πολιτισμοί, χυθήκανε άπειρα λίτρα αίματος και ακόμα δεν καταλάβαμε ότι ο άνθρωπος είναι ένα μηδενικό μπροστά σε όλα τα άγνωστα προς εμάς μυστήρια που συνυπάρχουν σε όλο αυτό το χώρο και το χρόνο, είμαστε ένα τίποτα. Αντί όμως να κάτσουμε και να μάθουμε να επικοινωνούμε μεταξύ μας, καθόμαστε τώρα και ψάχνουμε τρόπους να επικοινωνήσουμε με κάτι το οποίο δεν ξέρουμε καν τι είναι, στην χειρότερη αν υπάρχει κιόλας. Έτσι κάνοντας διάφορα τέτοια “κόλπα” αρχίζουμε και πιστεύουμε ότι αποκτάμε δύναμη, νιώθουμε σιγουριά και ικανοποίηση για το “εγώ” μας.. Κρίμα που αυτά τα αισθήματα είναι δανικά, μετά πρέπει να τα δώσεις πίσω, αλλά με τόκο.

Ο μάγος είναι μόνο ένας, και είναι το τίποτα... Από το τίποτα κάποτε πολύ παλαιά κάτι έγινε και φτάσαμε μέχρι τώρα. Θα σας πώ ένα ξόρκι πολύ απλό, δέν θέλει και πολύ προσπάθεια και θα ομορφαίνει την ζωή σας λίγο. Πάρτε μία γλάστρα και φυτέψτε μέσα ένα λουλούδι της αρέσκειας σας και φροντίστε το, αυτό είναι μαγεία.
Απάντηση με παράθεση
  #109  
Παλιά 13-12-08, 01:27
Το avatar του χρήστη paul
paul Ο χρήστης paul δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-10-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 719
Προεπιλογή

Astral,

Κατά τη δική μου άποψη, η οποία δε σημαίνει ότι είναι σωστή ή η μόνη σωστή, ο «παραφουσκωμένος εγωισμός» προέρχεται από τους ανθρώπους που αναζητούν μόνο τη δύναμη μέσω της μαγείας. Το λέω αυτό διότι στη διαδρομή για τη Θέωση, κάποιος πρέπει να καλλιεργήσει τόσο τις δυνάμεις του όσο και την αυτοπειθαρχία του.

Οι περισσότεροι απλοί ασκούμενοι με τη «μαγεία», αναζητούν τη δύναμη και καλλιεργούν στον εαυτό τους μόνο τις «δυνάμεις». Αυτό μοιάζει με κάποιον παλαιστή που μόνο προσπαθεί να βελτιωθεί ως παλαιστής και όχι ως άνθρωπος και ως μέρος κοινωνικού συνόλου. Ένας τέτοιος, φανταστικός, άνθρωπος σύντομα θα φερόταν στο σούπερ μάρκετ σαν να ήταν στο ρινγκ.

Έτσι και αυτοί οι μαθητευόμενοι μάγοι φέρονται στη καθημερινή τους ζωή, η οποία μπορεί να είναι ενός πολιτικού που επηρεάζει τις ζωές εκατομμυρίων άλλων, σαν να ήταν σε κατάσταση πνευματικής επίθεσης/άμυνας.

Θέλω να καταλήξω ότι ο κανονικός τρόπος πνευματικής ανάπτυξης μέσω της μαγείας, δεν είναι μόνο να καλλιεργήσεις την ατομικότητα και της δυνατότητές της, αλλά και να μάθεις να πειθαρχείς τον εαυτό σου, καλλιεργώντας πρώτα από όλα την αυταπάρνηση, το να βάζεις το προσωπικό σου θέλημα δεύτερο και πρώτο να βάζεις αυτό που πρέπει να κάνεις ώστε να διατηρηθεί η ισορροπία στο παγκόσμιο ωκεανό δύναμης πνεύματος.

Αυτά που λέω εδώ απαιτούν πολύ εξήγηση, δε περιμένω να με κατανοήσετε ολοκληρωτικά. Απλά να θυμόσαστε ότι κατά την άποψή μου, δεν αρκεί μόνο να καλλιεργούμε την ατομικότητα και τις δυνάμεις της. Χρειάζεται ταυτόχρονα και ισόποσα, να μαθαίνουμε και να την ελέγχουμε/πειθαρχούμε.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.
__________________
Memento Mori
«Θυμηθείτε το θάνατο»
Απάντηση με παράθεση
  #110  
Παλιά 14-12-08, 17:42
Το avatar του χρήστη ELPINIKI
ELPINIKI Ο χρήστης ELPINIKI δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2007
Μηνύματα: 776
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ο μάγος είναι μόνο ένας, και είναι το τίποτα... Από το τίποτα κάποτε πολύ παλαιά κάτι έγινε και φτάσαμε μέχρι τώρα. Θα σας πώ ένα ξόρκι πολύ απλό, δέν θέλει και πολύ προσπάθεια και θα ομορφαίνει την ζωή σας λίγο. Πάρτε μία γλάστρα και φυτέψτε μέσα ένα λουλούδι της αρέσκειας σας και φροντίστε το, αυτό είναι μαγεία.
γράφεις για τη μαγεία της ζωής, τη μαγεία του να είσαι άνθρωπος...
να φροντίζεις να μαθαίνεις κάθε μέρα μέσα απο απλά πράγματα, να δείχνεις σεβασμό στον εαυτό σου, στους υπόλοιπους ανθρώπους και στη φύση αν αυτό δεν είναι μαγεία...τότε δεν συμπαθώ καθόλου τους μάγους
ας μην κλείσουμε την έννοια της λέξης "μαγεία" μέσα σε καλούπια και σε συγκεκριμένους τρόπους συμπεριφοράς...
για εμένα όλα τα διαφορετικά "μονοπάτια" που η μαγεία έχει, είναι απλά διαφορετικά συστήματα προσέγγισης, διαλέγεις αυτό που είναι πιο κοντά σε εσένα και απλά το ακολουθείς. Δεν μιλάω εδώ, για ανθρώπους - δασκάλους συστημάτων μαγείας που απλά μια μέρα πήδηξαν στο καλάμι και είπαν "τώρα θα δημιουργήσω..." αυτός δεν είναι καν τρόπος προσέγγισης ζωής...
είμαστε ελεύθεροι να χορέψουμε, να ταξιδέψουμε, να ονειρευτούμε ακόμη και να πετάξουμε με τα δικά μας φτερά...φτάνει μόνο να το πιστέψουμε.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.