Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Στα ίχνη της Πυθέας > Θρύλοι και παραδόσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 09-08-08, 19:05
Το avatar του χρήστη Old cave-dinosaur
Old cave-dinosaur Ο χρήστης Old cave-dinosaur δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-01-2006
Μηνύματα: 133
Προεπιλογή

Φίλε Apolon2011.

Θα έλεγα ότι, ο φίλος Απέριττος, έχει απόλυτο δίκιο.

Πραγματικά, για όσους έχουν ιδία πείρα, τα 20 χλμ περπάτημα, μέσα σε στοά, απαιτούν, τουλάχιστον, 24 ώρες !

Φυσικά, επειδή έχω μπεί σε όλες τις στοές -ενεργές και ανενεργές- της Λάρυμνας:

- ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση, να επικοινωνεί στοά μεταλλείου κλπ απο κορυφή βουνού στην Αταλάντη με την Λάρυμνα.
- Δεν είναι μόνο η μεγάλη απόσταση, αλλά, κυρίως, η τεράστια υψομετρική διαφορά κλπ.

Απλά, υπάρχει μια, ή, περισσότερες στοές στην κορυφή του βουνού στην Αταλάντη, και, κάμποσες στη Λάρυμνα, που, φυσικά ΔΕΝ έχουν απολύτως καμία σχέση μεταξύ τους, με εξαίρεση ίσως ότι έβγαζαν το ίδιο μετάλλευμα (νικέλιο, κυρίως).
--> Παρόλα αυτά, αν επιμένεις, παίρνω και τον φίλο -αδελφό του Απέριττου- και, το αποδεικνύουμε, ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ - ΠΑΝΤΑ...

(..Μου φαίνεται πάντως ότι, το έχει η περιοχή: Πρίν μερικά χρόνια, αναγκαστήκαμε να πάμε τρείς αποστολές, ώσπου να βρούμε - στην ίδια περιοχή περίπου, την "Πδιού σπλιά" (..σύμφωνα με την τοπική προφορά..), για την οποία, μας διαβεβαίωναν - χωρίς καμία αντίρρηση, ότι "βγαίνει σε άλλο χωριό κάμποσα χιλιόμετρα παραπέρα".
Το αποτέλεσμα; - Αφού μας βγήκε η Παναγία να τη βρούμε: Ολικό μήκος, σε δύο παρακλάδια: 15 μέτρα το ένα και, καμιά εικοσαριά το άλλο !!)


ΥΓ: Η πρόταση για επιτόπου έρευνα ισχύει..
__________________
Πίστευε και, μη, ....... Ερεύνα !

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Old cave-dinosaur : 09-08-08 στις 19:13
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 10-08-08, 00:37
persefoni1821 Ο χρήστης persefoni1821 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 3
Smile

Αpolon σε ευχαριστώ για την ενημέρωση. Μπήκα στο Google earth και είδα το μέρος, μου φάνηκε γενικά δύσκολο να μπορέσω να βρω μια σπηλιά στην κορυφή Ρόδα χωρίς να έχω κάποιες λεπτομέρειες π.χ. αν μπορείς να πας με το αυτοκίνητο μέχρι κάποιο σημείο, αν έχει μονοπάτι που να σε οδηγεί στη σπηλιά η κάποια σήμανση.
Η αλήθεια είναι ότι μου φαίνεται λίγο δύσκολο η στοά να είναι 20 χιλιομέτρων γιατί μέχρι τώρα οι στοές ( εκτός από αυτές που βρήκα μπετόν ) ήταν πολύ μικρές με μια – δυο διακλαδώσεις
Σε περίπτωση που έκανες όλη την βόλτα μέχρι την Λαριμνα και η είσοδος εκεί είναι βατή μήπως μπορείς να μου πεις το σημείο?
Πάντως στο Πήλιο υπάρχει πάνω σε έναν λόφο μια σπηλιά που έχει δυο στοές. Δεν μπόρεσα να μπω στις στοές γιατί οι βοσκοί είχαν βάλει αρκετές πέτρες - ευτυχώς μικρές - στις εισόδους γιατί έμπαιναν μέσα τα ζωντανά για να γεννήσουν.
Πήρα την άδεια του βοσκού του οποίου ανήκει το κομμάτι αυτό να ανοίξω τις στοές. Όταν θα ξαναπαω κατά τον Οκτώβρη και σε ενδιαφέρει μπορώ να σε ενημερώσω για το αν αξίζει να πας να το επισκεφθείς. Ευχαριστώ, Persefoni

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη persefoni1821 : 10-08-08 στις 00:56
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 10-08-08, 01:19
apolon2011 Ο χρήστης apolon2011 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-08-2008
Περιοχή: Αταλαντη φθιωτιδος
Μηνύματα: 38
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Old cave-dinosaur
Φίλε Apolon2011.

Θα έλεγα ότι, ο φίλος Απέριττος, έχει απόλυτο δίκιο.

Πραγματικά, για όσους έχουν ιδία πείρα, τα 20 χλμ περπάτημα, μέσα σε στοά, απαιτούν, τουλάχιστον, 24 ώρες !

Φυσικά, επειδή έχω μπεί σε όλες τις στοές -ενεργές και ανενεργές- της Λάρυμνας:

- ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση, να επικοινωνεί στοά μεταλλείου κλπ απο κορυφή βουνού στην Αταλάντη με την Λάρυμνα.
- Δεν είναι μόνο η μεγάλη απόσταση, αλλά, κυρίως, η τεράστια υψομετρική διαφορά κλπ.

Απλά, υπάρχει μια, ή, περισσότερες στοές στην κορυφή του βουνού στην Αταλάντη, και, κάμποσες στη Λάρυμνα, που, φυσικά ΔΕΝ έχουν απολύτως καμία σχέση μεταξύ τους, με εξαίρεση ίσως ότι έβγαζαν το ίδιο μετάλλευμα (νικέλιο, κυρίως).
--> Παρόλα αυτά, αν επιμένεις, παίρνω και τον φίλο -αδελφό του Απέριττου- και, το αποδεικνύουμε, ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ - ΠΑΝΤΑ...

(..Μου φαίνεται πάντως ότι, το έχει η περιοχή: Πρίν μερικά χρόνια, αναγκαστήκαμε να πάμε τρείς αποστολές, ώσπου να βρούμε - στην ίδια περιοχή περίπου, την "Πδιού σπλιά" (..σύμφωνα με την τοπική προφορά..), για την οποία, μας διαβεβαίωναν - χωρίς καμία αντίρρηση, ότι "βγαίνει σε άλλο χωριό κάμποσα χιλιόμετρα παραπέρα".
Το αποτέλεσμα; - Αφού μας βγήκε η Παναγία να τη βρούμε: Ολικό μήκος, σε δύο παρακλάδια: 15 μέτρα το ένα και, καμιά εικοσαριά το άλλο !!)


ΥΓ: Η πρόταση για επιτόπου έρευνα ισχύει..
old cave dinosaur φιλε μου η προκληση σου και η προσκληση σου ειναι δεκτη να κανονισουμε μια ημερομηνια που να μπορουμε ολοι μας να εχουμε ελευθερο χρονο.το ιδιο ισχυει και για σενα περσεφονη και φιλε μου απεριττε ησπηλια αυτη ειναι στην περιοχη ροδα και ναι πας με αυτοκινητο ως ενα σημειο την σπηλια αυτη την επισκεφτηκα προσφατα και φυσικα δεν την περπατησα ολη αλλα οπως ειδα συνεχιζει λενε οτι φτανει λαρυμνα εγω προσκαλω ολους σε μια φιληκη περιπετεια ετσι να αποδρασουμε και αποτην καθημερινοτητα μας τι λετε περιμενω απαντηση σας.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 10-08-08, 01:48
persefoni1821 Ο χρήστης persefoni1821 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 3
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από apolon2011
old cave dinosaur φιλε μου η προκληση σου και η προσκληση σου ειναι δεκτη να κανονισουμε μια ημερομηνια που να μπορουμε ολοι μας να εχουμε ελευθερο χρονο.το ιδιο ισχυει και για σενα περσεφονη και φιλε μου απεριττε ησπηλια αυτη ειναι στην περιοχη ροδα και ναι πας με αυτοκινητο ως ενα σημειο την σπηλια αυτη την επισκεφτηκα προσφατα και φυσικα δεν την περπατησα ολη αλλα οπως ειδα συνεχιζει λενε οτι φτανει λαρυμνα εγω προσκαλω ολους σε μια φιληκη περιπετεια ετσι να αποδρασουμε και αποτην καθημερινοτητα μας τι λετε περιμενω απαντηση σας.
Ευχαριστώ για την πρόσκληση. Εγώ είμαι μέσα, μπορώ όμως από Σεπτέμβρη λόγω του ότι αύριο φεύγω για διακοπές και θα γυρίσω τέλος του μήνα.
Αν τελικά πάτε μέσα στον Αύγουστο θα ήθελα μια ‘αναφορά’ για την κατάληξη της περιπέτειας. Φιλικά Περσεφόνη
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 10-08-08, 16:01
Το avatar του χρήστη Old cave-dinosaur
Old cave-dinosaur Ο χρήστης Old cave-dinosaur δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-01-2006
Μηνύματα: 133
Προεπιλογή

Φίλε Αpolon2011.

Όποιο Παρασκευο-Σαββατο-Κύριακο, νομίζεις ότι μπορείς, θα κοιμηθούμε (εγώ και 2-3 απο την ομάδα μου) - Παρασκευή βράδυ - Αταλάντη (θα μας κανονίσεις κάτι), θα αφιερώσουμε ολόκληρο ( ; ) το Σάββατο "μέσα" κλπ.

Για λεπτομέρειες, στείλε μου μια-δυό βδομάδες πριν, π.μ.
__________________
Πίστευε και, μη, ....... Ερεύνα !
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 10-08-08, 19:47
Απέριττος Ο χρήστης Απέριττος δεν είναι συνδεδεμένος
Διεγραμμένο μέλος
 
Εγγραφή: 19-01-2004
Μηνύματα: 521
Προεπιλογή

Κι εγω αγαπητέ είμαι μέσα και να είσαι σίγουρος ότι θα είναι και ο Πάνειος εκεί. Κάτι τέτοια περιμένει. Άντε κανόνισε όρισε σαββατοκύριακο (εκτός κάποιου συγκεκριμένου που θα σου πω με προσωπικό μήνυμα ότι δεν μπορώ) και θα έλθουμε τρέχοντας... Εγω στο υποσχέθηκα αν είναι αλήθεια θα σε προβάλλω στο φόρουμ και θα δεχτείς συγχαρητήρια για την ανακάλυψή σου... Τώρα το "πήγαινε κι άλλο" με τα 20 χιλιόμετρα που λες ότι είναι.. μου κάνει κάπως....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Απέριττος : 10-08-08 στις 19:48
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 27-02-10, 22:45
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

Μια μάλλον άγνωστη στους περισσότερους υπόγεια διαδρομή της Αθήνας και μάλιστα κάτω από το Ελληνικό Κοινοβούλιο.

Από εφημερίδα μιας άλλης εποχής, όταν αυτού του είδους οι παράξενες πληροφορίες δεν ήταν και τόσο παράξενες...:


__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 24-06-10, 06:40
HLIOS Ο χρήστης HLIOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Old cave-dinosaur Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε μου Grigοrie Ellina.

...Για πολλοστή φορά: ΜΗΝ "τσιμπάτε" !

Μιλάω απο προσωπική πείρα -υπογείων- ερευνών, πανελλαδικά, τα τελευταία 32, μόλις, χρόνια !

Οι γνωστές, στους ενασχολούμενους, σε βεβαιώνω, τεχνητές στοές κάτω απο Αθήνα και Θεσσαλονίκη, δεν είναι τίποτα περισσότερο, ή, λιγότερο, απο:

- Εντελώς συγκεκριμένα αρχαία, ή και, νεότερα υδραγωγεία με γνωστή αρχή και τέλος.

- Οδούς διαφυγής απο παλαιότερα κάστρα και ακροπόλεις, μήκους -το πολύ- μερικών εκατοντάδων μέτρων.

- Νεότερα καταφύγια της εποχής του μεσοπολέμου (κυρίως: 1936-1940).

Και, σίγουρα, τίποτα το, πραγματικά άγνωστο, όπως έχει καλλιεργηθεί και μυθοποιηθεί απο διάφορους ..γνωστούς money-collectors.

Φιλικά,

Γερο Σπηλαιοδεινόσαυρος !
οι περισσότερες στοές δεν είναι τεχνίτες. Είναι φυσικές και χρησιμοποιήθηκαν για διαφόρους λόγους στο παρελθόν . Σε Ασβεστολιθηκα πετρώματα το έχουμε αυτό το φαινόμενο και στην αττική αθήνα υπάρχουν πολλεσ τέτοιες στοές. Το βρίσκω εξαιρετικα ενδιαφέρον θέμα! Αυτό που έχω ακούσει είναι ότι το εκκλησάκι στην μητροπόλεως αγία δύναμη συνδέεται με την μόνη πεντέλης που ανήκει στην συγκεκριμένη μόνη...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:14.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.