Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 21-07-09, 11:08
Το avatar του χρήστη NostradamuS
NostradamuS Ο χρήστης NostradamuS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-10-2008
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από demi
ελατε τωρα....μην τρελαθούμε...
αμαρτία είναι αυτό που η καρδιά σου, σου λέει να μη το κάνεις....και μόνο αυτό....και όχι μια λίστα από την εκκλησία

φυσικά μόνον αν έχεις συνείδηση...αν δεν έχεις τότε δεν υπάρχει αμαρτία για σένα και φυσικά ποιος θα σε κρίνει?? ο...αναμάρτητος???
ουδής αναμάρτητος.

η παραδοχή της αμαρτολότητας μάς είναι το πρώτο βήμα για την συνχώρεση απο τον θεό.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 21-07-09, 11:50
Το avatar του χρήστη Lestat7
Lestat7 Ο χρήστης Lestat7 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-02-2009
Περιοχή: Τωρα.....
Μηνύματα: 122
Προεπιλογή

elenitsa δεν θα εξομολογιομουν για κατι που το ηθελα και δεν το θεωρω αμαρτια......Ετσι και σε αυτο δεν θεωρω οτι ειναι αμαρτια αρα οχι δεν θα μπορουσα να εξομολογιθω γι αυτο αλλα και η εντολη αυτη ειναι ακραια και οταν ειχε λεχθει ειχε σκοπο να συγκραετοιο.Σημερα δεν εχουμε πλεον τησει τους ανθρωπους εκεινο τον καιρο απο κατι τετοια κριτηρια.....
__________________
Το μονο που θελω ειναι να βρω το νησι μου....
Εκει θα κανω τις στιγμες ευτυχιας καθημερινοτητα,εκει θα διωξω τα ''θελω'',εκει θα βρω καθε μου ναι και οχι,εκει θα ''ζησω'' καθε μου θανατο,εκει θα αφησω εμενα ελευθερο.Το μονο που θελω ειναι να με βρω.....Το μονο που θελω ρε, ειναι να ζησω καθε μου στιγμη και να μην καταληξω δυο ημερομηνιες με μια παυλα αναμεσα........
Ζηταω πολλα?




Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 21-07-09, 14:35
Το avatar του χρήστη NostradamuS
NostradamuS Ο χρήστης NostradamuS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-10-2008
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lestat7
elenitsa δεν θα εξομολογιομουν για κατι που το ηθελα και δεν το θεωρω αμαρτια......Ετσι και σε αυτο δεν θεωρω οτι ειναι αμαρτια αρα οχι δεν θα μπορουσα να εξομολογιθω γι αυτο αλλα και η εντολη αυτη ειναι ακραια και οταν ειχε λεχθει ειχε σκοπο να συγκραετοιο.Σημερα δεν εχουμε πλεον τησει τους ανθρωπους εκεινο τον καιρο απο κατι τετοια κριτηρια.....
το θέμα είναι οτι εμείς ερμηνεύουμε το λόγο του θεού κατα το συμφέρον.
Το σέξ εκτός γάμου είναι αμαρτία(μεγάλη ή μικρή δέν το ξέρω),αλλα είναι. είμαστε άνθρωποι όχι ζώα.

και για όσους πιστεύουμε στον θεό θα πρέπει να το παραδεχτούμε οτι αμαρτάνουμε, και να μήν κρυβόμαστε πίσω απο το δάκτυλό μας.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NostradamuS : 21-07-09 στις 14:39
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 21-07-09, 15:10
Το avatar του χρήστη Lestat7
Lestat7 Ο χρήστης Lestat7 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-02-2009
Περιοχή: Τωρα.....
Μηνύματα: 122
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από NostradamuS
το θέμα είναι οτι εμείς ερμηνεύουμε το λόγο του θεού κατα το συμφέρον.
Το σέξ εκτός γάμου είναι αμαρτία(μεγάλη ή μικρή δέν το ξέρω),αλλα είναι. είμαστε άνθρωποι όχι ζώα.

και για όσους πιστεύουμε στον θεό θα πρέπει να το παραδεχτούμε οτι αμαρτάνουμε, και να μήν κρυβόμαστε πίσω απο το δάκτυλό μας.
Αδερφε μου πραγματικα δεν το ερμηνευω κατα το πως το θελω απλα δεν μπορω να αντιληφθω την συγκεκριμενη κινηση σαν αμαρτια.Δεν νιωθω οτι κανοντας κατι τετοιο οτι αμαρτανω.Θεωρω αμαρτια την δολοφονια την κλεψια το ψεμα και γενικα την εξαπατηση των συνανθρωπων μου....Πρεπει να αντιληφθουμε οτι η αμαρτια και τα κριτηρια της πρεπει να ''βλεπουν'' και στον τροπο ζωης που υπαρχει γι αυτο και αλλωστε δεν ημαστε και μοναχοι,διοτι δεν μπορουμε να τηρησουμε αυτου του ειδους τις εντολες διοτι πολυ απλα δεν γινετε....Για τα τηρησεις ολα αυτα κατα γραμα πρεπει να εισαι πνευματικα τοσο δυνατος που να φτασεις να απομακρυνθεις απ ολους και απ ολα και εγω δεν ειμαι τετοιο ατομο και να σου την αληθεια μου αρεσει που ειμαι ανθρωπος και μπορω να γευομαι την ανθρωπινη πλευρα μου,δεν τα θεοποιο ολα ουτε τα κανω υλιστικα απολυτα κοιταω να βρω το μεσον με σκοπο να μην ειμαι καθ ολα αμαρτολος αλλα και να μην ειμαι και μακρια απο την ανθρωπινη πλευρα μου.Θεωρω οτι αυτο ειναι ισσοροπια...Βεβαια αν καναμε πραξη αυτη την εντολη τοτε δεν θα ειχαμε και τις ασθενειες που βλεπουμε και τις εκτροσεις (ειμαι καθετα αντιθετος με την εκτροση) αλλα και εκει υπαρχει τροπος να ξεφυγεις και να μην εισαι ολοκληροτικα δοσμενος στις εντολες του σωματος σου με την προφυλαξη και την σταθερη σχεση.....Δεν καταλαβαινω γιατι το σεξ ειναι αμαρτια αφου μας εχει προικιση με το ερωτικο ενστικτο και την ικανοτητα να το κανουμε πραξη....Το θεωρω πολυ τραβηγμενο.......Γιατι οταν καποια την αγαπω να μην δεθω μαζι της ερωτικα δηλαδη ενα δαχτυλιδι η ενα συμβολαιο θα αλλαξει κατι?Ο γαμος ειναι ενα δωρο,ενας ορκος η πραξη ομως ειναι πραξη....
__________________
Το μονο που θελω ειναι να βρω το νησι μου....
Εκει θα κανω τις στιγμες ευτυχιας καθημερινοτητα,εκει θα διωξω τα ''θελω'',εκει θα βρω καθε μου ναι και οχι,εκει θα ''ζησω'' καθε μου θανατο,εκει θα αφησω εμενα ελευθερο.Το μονο που θελω ειναι να με βρω.....Το μονο που θελω ρε, ειναι να ζησω καθε μου στιγμη και να μην καταληξω δυο ημερομηνιες με μια παυλα αναμεσα........
Ζηταω πολλα?




Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 21-07-09, 16:39
demi Ο χρήστης demi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-05-2009
Μηνύματα: 894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από NostradamuS
Το σέξ εκτός γάμου είναι αμαρτία(μεγάλη ή μικρή δέν το ξέρω),αλλα είναι.

εξηγήστε μου το γιατί είναι αμαρτία
__________________
be no good, be real
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 21-07-09, 19:12
Το avatar του χρήστη NostradamuS
NostradamuS Ο χρήστης NostradamuS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-10-2008
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από demi
εξηγήστε μου το γιατί είναι αμαρτία
είναι αμαρτία γιατί το γράφει ο λόγος του θεού.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lestat7
Αδερφε μου πραγματικα δεν το ερμηνευω κατα το πως το θελω απλα δεν μπορω να αντιληφθω την συγκεκριμενη κινηση σαν αμαρτια.Δεν νιωθω οτι κανοντας κατι τετοιο οτι αμαρτανω.Θεωρω αμαρτια την δολοφονια την κλεψια το ψεμα και γενικα την εξαπατηση των συνανθρωπων μου....Πρεπει να αντιληφθουμε οτι η αμαρτια και τα κριτηρια της πρεπει να ''βλεπουν'' και στον τροπο ζωης που υπαρχει γι αυτο και αλλωστε δεν ημαστε και μοναχοι,διοτι δεν μπορουμε να τηρησουμε αυτου του ειδους τις εντολες διοτι πολυ απλα δεν γινετε....Για τα τηρησεις ολα αυτα κατα γραμα πρεπει να εισαι πνευματικα τοσο δυνατος που να φτασεις να απομακρυνθεις απ ολους και απ ολα και εγω δεν ειμαι τετοιο ατομο και να σου την αληθεια μου αρεσει που ειμαι ανθρωπος και μπορω να γευομαι την ανθρωπινη πλευρα μου,δεν τα θεοποιο ολα ουτε τα κανω υλιστικα απολυτα κοιταω να βρω το μεσον με σκοπο να μην ειμαι καθ ολα αμαρτολος αλλα και να μην ειμαι και μακρια απο την ανθρωπινη πλευρα μου.Θεωρω οτι αυτο ειναι ισσοροπια...Βεβαια αν καναμε πραξη αυτη την εντολη τοτε δεν θα ειχαμε και τις ασθενειες που βλεπουμε και τις εκτροσεις (ειμαι καθετα αντιθετος με την εκτροση) αλλα και εκει υπαρχει τροπος να ξεφυγεις και να μην εισαι ολοκληροτικα δοσμενος στις εντολες του σωματος σου με την προφυλαξη και την σταθερη σχεση.....Δεν καταλαβαινω γιατι το σεξ ειναι αμαρτια αφου μας εχει προικιση με το ερωτικο ενστικτο και την ικανοτητα να το κανουμε πραξη....Το θεωρω πολυ τραβηγμενο.......Γιατι οταν καποια την αγαπω να μην δεθω μαζι της ερωτικα δηλαδη ενα δαχτυλιδι η ενα συμβολαιο θα αλλαξει κατι?Ο γαμος ειναι ενα δωρο,ενας ορκος η πραξη ομως ειναι πραξη....
οκ δέν διαφωνώ, όπως το βλέπει κανένας.
και για μένα το σέξ εκτός γάμου δέν είναι τόσο σοβαρό όπως πχ το ψέμα ή η κλεψιά,
αλλα δέν οδηγεί και στην πνευματική άνοδο του ανθρώπου.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 21-07-09, 19:36
elenitsa Ο χρήστης elenitsa δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από NostradamuS
είναι αμαρτία γιατί το γράφει ο λόγος του θεού.
Ξέρεις που ακριβώς το γραφει; Μπορεί εκεί να εξηγεί και το λόγο
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 21-07-09, 20:17
demi Ο χρήστης demi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-05-2009
Μηνύματα: 894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από NostradamuS
είναι αμαρτία γιατί το γράφει ο λόγος του θεού.




οκ δέν διαφωνώ, όπως το βλέπει κανένας.
και για μένα το σέξ εκτός γάμου δέν είναι τόσο σοβαρό όπως πχ το ψέμα ή η κλεψιά,
αλλα δέν οδηγεί και στην πνευματική άνοδο του ανθρώπου.

δηλ, για μένα που δεν ειμαι χριστιανή ορθόδοξη ( δεν ανήκω σε καμιά θρησκεία )είναι αμαρτία?
είμαι μια αμαρτωλή που έκανα sex με τον αντρα μου πριν τον παντρευτω? και τώρα που είμαστε παντρεμένοι και περιμενουμε παιδί, δεν έχουμε πνευματική άνοδο σαν ζευγάρι?
δεν το καταλαβαίνω αυτό με το λόγο του θεού, είναι σίγουρο ότι ο θεός των χριστιανών είναι ο αληθινός?
και γω δηλαδή αν διαπράξω μια αμαρτία, που μπορώ και σε ποιον να εξομολογηθώ?
δηλαδή εγω δεν έχω ηθική αφού είμαι αθρησκη?( όχι άθεη, αλλό το ένα αλλο το άλλο...)
γεννιούνται πολλά ερωτήματα, τα οποία τα θέτω χωρίς κακία και σκοπό να θίξω την θρησκεία του καθενός...απλά αναρωτιέμαι...

φιλικά
__________________
be no good, be real
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 21-07-09, 21:36
Το avatar του χρήστη Raistlin
Raistlin Ο χρήστης Raistlin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-10-2004
Περιοχή: Kavala
Μηνύματα: 1.286
Προεπιλογή

Zhtw ek twn proterwn sygnwmi gia ta greeklish,

Vlepw pws exete parei to 8ema dinontas vash perissotero sthn amartia.
Oloi mas exoume amartanei kapoia stigmh ths zwhs mas me ton ena h ton allon tropo, eksallou h koinwnia pou zoume einai gemath peirasmous. Alloi antistekonte se aftous perissotero kai alloi ligotero.

To sex prin ton gamo kata thn apopsh mou einai amartia giati parolo pou mporei na to kaneis me ton syntrofo sou, mporei avrio, m8avrio gia kapoin logo na xwriseis kai na vreis allon syntrofo, kai paei legontas...

Kata thn apopsh mou to shmantikotero sthn epoxh mas einai na eimaste toulaxistwn oso mporoume egkrateis.

Alla kai pali den einai afth h ousia efoswn oles oi amarties (ektos apo mia) sygxwrounte. Shmasia otan eksomologitai kaneis einai na metanohsei me thn kardia tou kai na zhthsei sygxwresh gia tis amarties tou prospa8ontas apo kei kai pera na periorisei kapoies kai na mhn epanalavei kapoies alles.

Me to na metaniwseis gia kati pou ekanes den shmainei anagkastika pws sygxwre8ikes. An egw vlapsw kapoion kai meta to metaniwsw pragmatika, an den paw na zhthsw sygnwmi apo afton pou evlapsa kai na symfiliw8w mazi tou den symainei pws me sygxwrese. Ekei aposkopei h eksomologish. Kapoioi iereis exoun thn dynatothta na eksomologoun, kai anelavan afto to ergo. Akomi kai oi idia h ekklhsia omws leei pws an 8es na eksomologi8eis prepei na psakseis poly prosektika ton ierea pou 8a se eksomologisei. An aftos einai pragmatika evlavhs tote 8a kerdisei thn sympa8eia sou, kai akoma kai an sou valei kanona, 8a to kanei gia to kalo sou.
Filh demi, amartia den einai mono oti h kardia sou sou leei na mhn to kaneis giati tote oi ani8hkoi an8rwpoi einai anamartitoi mias kai den exoun endoiasmous se oti kanoun. Episis den kanei ton an8rwpo amartolo mono to an kanei sex prin ton gamo.
__________________
Δεν είναι δύσκολο σαν γελάς, εύκολα να κλάψεις...
δύσκολο είναι σαν κλαις εύκολα να γελάσεις...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 21-07-09, 23:14
Το avatar του χρήστη Lestat7
Lestat7 Ο χρήστης Lestat7 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-02-2009
Περιοχή: Τωρα.....
Μηνύματα: 122
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από elenitsa
Ξέρεις που ακριβώς το γραφει; Μπορεί εκεί να εξηγεί και το λόγο
Ακριβος.Δεν το λεει ο θεος η ο Ιησους αλλα η θρησκεια.....Πουθενα δεν το λεει.....
__________________
Το μονο που θελω ειναι να βρω το νησι μου....
Εκει θα κανω τις στιγμες ευτυχιας καθημερινοτητα,εκει θα διωξω τα ''θελω'',εκει θα βρω καθε μου ναι και οχι,εκει θα ''ζησω'' καθε μου θανατο,εκει θα αφησω εμενα ελευθερο.Το μονο που θελω ειναι να με βρω.....Το μονο που θελω ρε, ειναι να ζησω καθε μου στιγμη και να μην καταληξω δυο ημερομηνιες με μια παυλα αναμεσα........
Ζηταω πολλα?




Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:14.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.