Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Στα ίχνη της Πυθέας > Θρύλοι και παραδόσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-03-08, 17:48
Το avatar του χρήστη Grigorios o Ellhn
Grigorios o Ellhn Ο χρήστης Grigorios o Ellhn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-08-2006
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 210
Lightbulb Υπόγειες στοές και λαβύρινθοι κάτω από Αθήνα και Θεσαλονίκη!

Έχουν ακουστεί κατά καιρούς διάφορα για τις υπόγειες σήραγγες κάτω απο τη Θεσσαλονίκη και την Αθήνα, και για τους σκοπούς που μπορεί να εξυπηρετούσαν.
Γνωρίζει όμως κανείς σημεία απο τα οποία να υπάρχει όντως πρόσβαση σε αυτά τα μέρη (ορατή όσο γίνεται στον παρατηρητή)?
__________________
1. "....τοις κείνων ρήμασι πειθόμενοι."
2. " Ο σκοπός αγιάζει τα μέσα...."
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-03-08, 19:17
Το avatar του χρήστη Old cave-dinosaur
Old cave-dinosaur Ο χρήστης Old cave-dinosaur δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-01-2006
Μηνύματα: 133
Talking

Φίλε μου Grigοrie Ellina.

...Για πολλοστή φορά: ΜΗΝ "τσιμπάτε" !

Μιλάω απο προσωπική πείρα -υπογείων- ερευνών, πανελλαδικά, τα τελευταία 32, μόλις, χρόνια !

Οι γνωστές, στους ενασχολούμενους, σε βεβαιώνω, τεχνητές στοές κάτω απο Αθήνα και Θεσσαλονίκη, δεν είναι τίποτα περισσότερο, ή, λιγότερο, απο:

- Εντελώς συγκεκριμένα αρχαία, ή και, νεότερα υδραγωγεία με γνωστή αρχή και τέλος.

- Οδούς διαφυγής απο παλαιότερα κάστρα και ακροπόλεις, μήκους -το πολύ- μερικών εκατοντάδων μέτρων.

- Νεότερα καταφύγια της εποχής του μεσοπολέμου (κυρίως: 1936-1940).

Και, σίγουρα, τίποτα το, πραγματικά άγνωστο, όπως έχει καλλιεργηθεί και μυθοποιηθεί απο διάφορους ..γνωστούς money-collectors.

Φιλικά,

Γερο Σπηλαιοδεινόσαυρος !
__________________
Πίστευε και, μη, ....... Ερεύνα !
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-03-08, 18:03
Το avatar του χρήστη Grigorios o Ellhn
Grigorios o Ellhn Ο χρήστης Grigorios o Ellhn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-08-2006
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 210
Προεπιλογή ----

Προς Θεού, δεν το πάω σε Κούφια Γή και τα συναφή...δεν πιστεύω σε αυτά άλλωστε..Απλά, έχω ακούσει συγκεκριμένους ανθρώπους να μιλάνε για αυτά τα μέρη, κανείς τους όμως δεν ανέφερε συγκεκριμένα πράγματα, μόνο αοριστίες. Έχω μάθει να μη δέχομαι κάτι σαν δεδομένο, παρά μόνο αν το δώ με τα μάτια μου, ή αν το ζήσω, γι' αυτό και η συγκεκριμένη ερώτηση του δεύτερου σκέλους....
__________________
1. "....τοις κείνων ρήμασι πειθόμενοι."
2. " Ο σκοπός αγιάζει τα μέσα...."
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-03-08, 19:30
Το avatar του χρήστη Old cave-dinosaur
Old cave-dinosaur Ο χρήστης Old cave-dinosaur δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-01-2006
Μηνύματα: 133
Προεπιλογή

Mπορώ, για Αθήνα τουλάχιστον, να σου υποδείξω (απο βδομάδα, λόγω υποχρεώσεων, που με κυνηγάνε !) μέσω π.μ.

...Προς το παρόν, ραντεβού στις αυριανές "Πύλες του Ανεξήγητου". - Θα είμαι, ο ανεξάρτητος-μεμονωμένος !
__________________
Πίστευε και, μη, ....... Ερεύνα !
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-08-08, 00:52
apolon2011 Ο χρήστης apolon2011 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-08-2008
Περιοχή: Αταλαντη φθιωτιδος
Μηνύματα: 38
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Old cave-dinosaur
Φίλε μου Grigοrie Ellina.

...Για πολλοστή φορά: ΜΗΝ "τσιμπάτε" !

Μιλάω απο προσωπική πείρα -υπογείων- ερευνών, πανελλαδικά, τα τελευταία 32, μόλις, χρόνια !

Οι γνωστές, στους ενασχολούμενους, σε βεβαιώνω, τεχνητές στοές κάτω απο Αθήνα και Θεσσαλονίκη, δεν είναι τίποτα περισσότερο, ή, λιγότερο, απο:

- Εντελώς συγκεκριμένα αρχαία, ή και, νεότερα υδραγωγεία με γνωστή αρχή και τέλος.

- Οδούς διαφυγής απο παλαιότερα κάστρα και ακροπόλεις, μήκους -το πολύ- μερικών εκατοντάδων μέτρων.

- Νεότερα καταφύγια της εποχής του μεσοπολέμου (κυρίως: 1936-1940).

Και, σίγουρα, τίποτα το, πραγματικά άγνωστο, όπως έχει καλλιεργηθεί και μυθοποιηθεί απο διάφορους ..γνωστούς money-collectors.

Φιλικά,

Γερο Σπηλαιοδεινόσαυρος !
φιλε old cave-dinosaur σου παραθετω μια φωταγραφια παλιων μεταλιων η σπηλια αυτη χρησιμοποιηθηκε σαν μεταλεια το 1942 και ειναι στην περιοχη αταλαντη λοκριδος.το διαφορετικο που εχει αυτη η σπηλια ειναι οτι συνδεεται με υπογιες συραγγες οι οποιες βγαινουν στην περιοχη της λαριμνας περιπου 20χιλιομετρα απο την αταλαντη.εξηγησετο μου πως γινεται αυτο.εσυ με την εμπειρια σου θα ξερεις καλυτερα απο μενα..περιμενω μυνημα σου γιατι εχω κανει αυτη την εξορμηση 3 μηνες τωρα και δεν μου εχουν λυθει ολες μου οι αποριες
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-08-08, 23:16
persefoni1821 Ο χρήστης persefoni1821 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 3
Smile

Γεια Apolon2011, πραγματικά παράξενο 20 χιλιόμετρα !!!
Πάντως και εγώ κάνω βόλτες υπόγειες. Σήμερα μάλιστα έκανα άλλη μια και στέφτηκε με πλήρη αποτυχία όπως σχεδόν πάντα γιατί πάντα βρίσκω μπροστά μου μια πλάκα από μπετόν.
Μου φαίνεται ότι της έλκω.
Μπορείς να γράψεις που είναι το μέρος για να πάω να ρίξω μια ματιά??
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-08-08, 00:54
apolon2011 Ο χρήστης apolon2011 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-08-2008
Περιοχή: Αταλαντη φθιωτιδος
Μηνύματα: 38
Προεπιλογή

Γειασου persefoni το μερος αυτο που πηγα ειναι στην περιοχη αταλαντη λοκριδος και σε μια κορφη του βουνου της αταλαντης και η κορφη ονομαζεται ροδα.αν ερθεις στην αταλαντη θα ρωτησεις τους ντοπιους εκει που ειναι η κορυφη ροδα ,θα σου πουνε .το μονο που εχω να σου πω εγω οτι η κορυφη εχει 1500 μετρα υψομετρο και θελεις πολυ καλο εξοπλησμο για να πας εκει και φυσικα οχι μονη η μονος .πρεπει να πας με ομαδα για ευνοιτους λογους.φιλικα απολον 2011
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-08-08, 01:26
Απέριττος Ο χρήστης Απέριττος δεν είναι συνδεδεμένος
Διεγραμμένο μέλος
 
Εγγραφή: 19-01-2004
Μηνύματα: 521
Προεπιλογή

Που είναι η φωτό που παραθέτεις αγαπητέ; Όσο για τα 20 χιλιόμετρα που λες τα έχεις περπατήσει προσωπικά ή κάποιος σου είπε πως κάποιος του είπε για κάποιον που είχε πει πως κάπου υπάρχει μια στοά;
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-08-08, 01:49
apolon2011 Ο χρήστης apolon2011 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-08-2008
Περιοχή: Αταλαντη φθιωτιδος
Μηνύματα: 38
Προεπιλογή

Για τους απιστους θωμαδες φιλε μου
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg Μεταλια παλια.jpg (50,1 KB, 204 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 09-08-08, 17:08
Απέριττος Ο χρήστης Απέριττος δεν είναι συνδεδεμένος
Διεγραμμένο μέλος
 
Εγγραφή: 19-01-2004
Μηνύματα: 521
Προεπιλογή

Καλέ μου φίλε άκουσε κάτι... επειδή τυχαίνει να έχω και αδελφό σπηλαιολόγο. Αν υπάρχει στοά 20 χιλιομέτρων και την περπάτησες προσωπικά τότε θα σε προσκυνήσω... ειλικρινά στο λέω.. Ξέρεις τι σημαίνει να περπατήσεις σε στοά 20 χιλιόμετρα;
Γι αυτό ρωτάω απο που είναι η πληροφορία; Την έχεις διασταυρώσει προσωπικά; Και αν ναι πόσα χιλιόμετρα περπάτησες εσύ προσωπικά; Άσε το τι σου είπε ο ένας ο άλλος και ο Φούφουτος. Μιλώ για σένα προσωπικά. Και αν θέλεις εγω θα σου φέρω τουλάχιστον πέντε άτομα να περπατήσουμε παρέα ΕΝΑ χιλιόμετρο και θα σε κάνω εικόνισμα στο φόρουμ στο υπόσχομαι. Έχω βαρεθεί τις μπούρδες. Και δεν λέω ότι πρόθεσή σου είναι να μας κοροϊδέψεις όμως μην πιστεύεις τον καθένα που σου λέει μια μπούρδα.
Όσο για την συγκεκριμένη φωτό εμένα δεν μου λέει τίποτε. Είναι ένα θολο πράγμα το οποίο θα μπορούσε να είναι απο οπουδήποτε. Μπορώ να σου βάλω φωτό απο στοές που θα σου σηκωθεί η τρίχα μόνο που θα τις δεις και να σου πω ότι βγάζουν στην Κούβα. Το θέμα είναι μπορώ να το αποδείξω;
Νίκο δεινόσαυρε!!!! πες κι εσύ κάτι αδελφέ...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.