Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικές Εμπειρίες

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 10-05-15, 15:28
Brimstone Ο χρήστης Brimstone δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member

Προεπιλογή περίεργο όνειρο

Πριν αρκετο καιρο και συγκεκριμενα πριν δυο χρονια,ενα καλοκαιρινο βραδυ ειδα ενα περιεργο ονειρο που με τρομαξε πολυ. Βρισκομουν λοιπον στο δωματιο της μητερας μου και μιλουσαμε οπως συνηθιζουμε να κανουμε τα απογευματα. Εξω εβρεχε και ακουγονταν βροντες. Ξαφνικα μεσα απο τις κουρτινες περασε μια περιεργη γυναικα, ψηλη και ομορφη,με ασπρο φορεμα,οχι πολυ νεα σε ηλικια,γυρω στα 35-40.
Θυμαμαι οτι με το που την ειδα αρχισα να κλαιω.Ελεγα στην μητερα μου να την κανει να φυγει και πως ειναι φαντασμα.Εκεινη με κρατουσε στην αγκαλια της και μου ελεγε οτι ειναι κατι αλλο.Η γυναικα ηρθε κοντα μου και αρχισε να μου λεει οτι ειμαι πολυ ομορφη,οτι εχω πολυ ωραια ματια κλπ. Ενω ηταν χαμογελαστη,ξαφνικα το προσωπο της σκοτεινιασε και μου ειπε πως ειναι κριμα γιατι οταν παντρευτω θα χασω την γη κατω απο τα ποδια μου.
Εκει ξυπνησα εγω,προφανως τρομοκρατημενη.
Φοβαμαι μηπως οντως το ονειρο σημαινει κατι για το μελλον μου.
Αν εχει κανεις καποια υποθεση,ευπροσδεκτες ολες
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-05-15, 21:47
Tempus Ο χρήστης Tempus δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member

Προεπιλογή

ηταν μια γυναικα ντυμενη με συγχρονα ρουχα η με ρουχα εποχης?? απο οσο μπορεις να θυμηθεις βεβαια αφου εχει περασει αρκετος καιρος...δεν νομιζω να σημαινει κατι για το μελλον ισως να ειναι μια προσωποποιηση των φοβων σου η αντιστοιχα αντικατοπτριση της επιθυμιας δεσμευσης αν και εφοσον εχεις για το θεμα του γαμου γενικοτερα
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-05-15, 22:35
Junior Member

Προεπιλογή

Η γυναικα φορουσε ενα ασπρο φορεμα σαν νυχτικο,σχεδον μεχρι τους αστραγαλους,με κουμπια κοντα στον λαιμο της.Ενα τετοιο θα μπορουσε να φοραει και μια μεγαλυτερη γυναικα σημερα.
Επιθυμια δεσμευσης δεν εχω αλλα γενικα φοβαμαι πολυ την πιθανοτητα αποτυχιας και δυστυχιας στο μελλον οποτε ισως αυτο το εξηγει.
Σ'ευχαριστω πολυ για την απαντηση.
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-05-15, 23:55
Το avatar του χρήστη Morticia
Morticia Ο χρήστης Morticia δεν είναι συνδεδεμένος
Member

Προεπιλογή

Brimstone, δε θεωρώ το ονείρεμα αυτό, προβλεπτικό. Να μη φοβάσαι δηλαδή. Θα συμφωνήσω με την Tempus ως προς τον φόβο και τις επιθυμίες. Ο φόβος, είναι παντοτινά αφοσιωμένος με την σκηνοθεσία-εκ γενετής. Ως σκηνοθέτης ευθύνεται, για κάθε πτυχή ενός οπτικοακουστικού "έργου". Είσαι υποσυνείδητα η σεναριογράφος και συνεργάζεσαι με τον φόβο. Αντίστοιχα συνεργάζεσαι και με την σκηνοθέτιδα Επιθυμία. Τα έργα (μικρού μήκους) αναδύονται κάθε βράδυ, αφότου αποκοιμηθείς και (ω ναί) έχεις το προνόμιο της πρώτης ονειρικής προβολής!¡
Παλιά 11-05-15, 04:05
panosfromlydian Ο χρήστης panosfromlydian δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Brimstone Εμφάνιση μηνυμάτων
Πριν αρκετο καιρο και συγκεκριμενα πριν δυο χρονια,ενα καλοκαιρινο βραδυ ειδα ενα περιεργο ονειρο που με τρομαξε πολυ. Βρισκομουν λοιπον στο δωματιο της μητερας μου και μιλουσαμε οπως συνηθιζουμε να κανουμε τα απογευματα. Εξω εβρεχε και ακουγονταν βροντες. Ξαφνικα μεσα απο τις κουρτινες περασε μια περιεργη γυναικα, ψηλη και ομορφη,με ασπρο φορεμα,οχι πολυ νεα σε ηλικια,γυρω στα 35-40.
Θυμαμαι οτι με το που την ειδα αρχισα να κλαιω.Ελεγα στην μητερα μου να την κανει να φυγει και πως ειναι φαντασμα.Εκεινη με κρατουσε στην αγκαλια της και μου ελεγε οτι ειναι κατι αλλο.Η γυναικα ηρθε κοντα μου και αρχισε να μου λεει οτι ειμαι πολυ ομορφη,οτι εχω πολυ ωραια ματια κλπ. Ενω ηταν χαμογελαστη,ξαφνικα το προσωπο της σκοτεινιασε και μου ειπε πως ειναι κριμα γιατι οταν παντρευτω θα χασω την γη κατω απο τα ποδια μου.
Εκει ξυπνησα εγω,προφανως τρομοκρατημενη.

Παιζει να μην ηταν ονειρο.Τετοια μορφη εχω δει στον ξυπνιο μου ορθιος και εν πληρη συνειδηση... Κοιμοταν και η μανα σου εκεινο το βραδυ εκινη την ωρα?Ισως να βγηκατε και οι δυο απο το σωμα σας..Ειπες τιποτα στη μανα σου.Γιατι αν ηταν ετσι οπωςλεω θα επρεπε να ειναι κοινη εμπειρια.
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-05-15, 04:11
panosfromlydian Ο χρήστης panosfromlydian δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member

Προεπιλογή

Απο την αλλη λεω... ειτε ξυπνιος οπως μου συνεβη ειτε κοιμισμενος η σε εξωσωματικη εμπειρια οπως σου συνεβη,μηπως οι κοινες αυτες μορφες ερχονται για να μας εμφυτευσουν κατι σημαντικο στη συνειδηση μας και ο ρολος τους ειναι συμπαντικος?
Γιατι οι σχετικες εμπειριες με τις γυναικειες μορφες με ασπρα νυφικα ειναι ΑΠΕΙΡΕΣ.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη panosfromlydian : 11-05-15 στις 04:12
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-05-15, 15:01
Junior Member

Προεπιλογή

Η μητερα μου δεν ειχε καποια ενοχληση στον υπνο της ή καποιο παρομοιο ονειρο. Δεν ειχε δει καν κατι εκεινη την νυχτα.
Δεν ξερω,μου φανηκε πως ηταν ονειρο αν και το ζουσα πολυ εντονα και οταν σηκωθηκα ημουν ακομα τρομαγμενη και νομιζα πως θα πεταχτει απο καμια γωνια
Δεν το γνωριζα πως αυτες οι μορφες εμφανιζονται συχνα,ενδιαφερον.
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-05-15, 15:02
Junior Member

Προεπιλογή

Morticia, ευχαριστω για την απαντηση!
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-05-15, 15:31
Το avatar του χρήστη apofasismenos
apofasismenos Ο χρήστης apofasismenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Brimstone Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα...ας το δούμε υπό ορθή γωνία.

Το όνειρο δεν νομίζω να σημαίνει τίποτα. Το ότι όταν παντρευτείς θα χάσεις την γη κάτω από τα πόδια σου δεν εξηγεί τι.
Σε βεβαιώνω όμως ότι θα χάσεις την γη κάτω από τα πόδια σου. Πολύ πιθανό να χωρίσεις και να αγαπάς κάποιον που θα τύχει να πέσεις
μόνο εσύ στον έρωτά του κι όχι αυτός, πολύ πιθανόν να αποκτήσεις παιδί που θα μπλέξει με ποικίλα προβλήματα ή πολύ πιθανόν
να πιάσεις τον άνδρα σου καβάλα με άλλον...ή γιατί όχι; με άλλους.

Πολλά τα πιθανά και με όλα αυτά θα πεις: "έλα φιλενάδα, έχασα την γη κάτω από τα πόδια μου". Να το όνειρο.
Το όνειρο δεν ήταν όνειρο λοιπόν, ήταν κάτι από όσα έχεις παρατηρήσει γύρω σου και το υποσυνείδητο αποφάσισε να σου δώσει
μία δωρεάν παράσταση. Θεατής εσύ στην πιο κυριλέ θέση. Πριβε παράσταση με άδειο θέατρο, όλοι οι ηθοποιοί έπαιξαν για πάρτη σου.

Μάλλον δεν ηταν καν όνειρο, ήταν το "μεγάλωμα" της ηλικίας σου. Αρχίζεις και καταλαβαίνεις παραπάνω.

Πάρε ως δεδομένο ότι όλο και κάτι θα σου συμβεί σε όλη την διάρκεια της ζωής σου. Έτσι γίνεται με όλους μας. Δεν τρέχει "κάστανο".

"Σπάσε τη" στο όνειρο λοιπόν, αν βρεις ποτέ κάποιον κι αγαπηθείτε, παντρευτείτε αν το επιθυμείτε. Αλλιώς το όνειρο θα γινει ο εφιάλτης σου.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη apofasismenos : 11-05-15 στις 15:41
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-05-15, 22:19
ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ Ο χρήστης ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member

Προεπιλογή

Εμένα οι περισσότερες γνωστές μου που παντρεύτηκαν έχασαν την γη κάτω απ΄ τα πόδια τους.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:38.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.