Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικές Εμπειρίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-05-15, 16:43
Το avatar του χρήστη Petalouda
Petalouda Ο χρήστης Petalouda δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-06-2009
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή Τρόμος μέσα στη νύχτα

Χαίρετε. Την πρώτη φορά που παρέλυσα στο κρεβάτι ήταν σε πολύ μικρή ηλικία. Δεν θυμάμαι αν ήταν τέλη δημοτικού ή αρχές γυμνασίου. Θυμάμαι ότι ξύπνησα και δε μπορούσα να κουνηθώ, είχα όμως συνείδηση, καταλάβαινα τα πάντα και μπορούσα να ανοίξω τα μάτια και να δω τι συνέβαινε τριγύρω. Τι το ήθελα; Απέναντί μου στεκόταν όρθια μια ψηλή μαύρη φιγούρα η οποία ένιωθα να με κοιτάζει και κόντεψα να πεθάνω από τον φόβο. Κατάφερα να κουνήσω 3 δάχτυλα και να σχηματίσω τον σταυρό και αμέσως συνήλθα. Μετά από αυτό έπαθα ισχυρό σοκ και δε μπορούσα να κοιμηθώ τα βράδια. Το έπαθα πολλές φορές αργότερα και πάντα με θυμάμαι να επικαλούμαι τα θεία και να συνέρχομαι.

Μετά από κάποια χρόνια έμαθα για μια Μόρα η οποία επισκέπτεται τους ανθρώπους όταν κοιμούνται και τους προκαλεί παράλυση, πίεση στο στήθος και δυσκολία στην αναπνοή, και το έμαθα από τον αδερφό μιας φίλης μου ο οποίος υποστήριζε ότι την είχε αγγίξει αυτή την οντότητα γιατί είχε πέσει πάνω του και θυμαται να πιάνει ένα πλάσμα τριχωτό. Σε μένα δεν συνέβη κάτι τέτοιο. Η ακολουθία ήταν η εξής: παράλυση, βουητό στα αυτιά, αίσθηση παρουσίας στο δωμάτιο και προσευχή. Κάθε φορά που το πάθαινα αποκτούσα και λίγη ανοσία, σκεφτόμουν οκ θα περάσει αν και όταν συνερχόμουν η καρδιά μου πήγαινε και ερχόταν.

Διάβασα μια μέρα για την υπνική παράλυση και είπα οκ δεν δέχομαι επίθεση από δαίμονα, αλλά έχω μια παράξενη εμπειρία την ώρα που είμαι στο κρεβάτι η οποία εξηγείται επιστημονικά. Ερχόμαστε όμως στο παρόν. Πριν από μερικούς μήνες ήμουν στο κρεβάτι μεταξύ ύπνου και ξύπνιου και ανοίγοντας τα μάτια με βλέπω ξαπλωμένη στο κρεβάτι, εγώ πετούσα, και δίπλα μου ξαπλωμένη μια άσχημη και κακιασμένη γριά με γκρίζα μακριά μαλλιά να με κοιτάζει με μίσος. Έλεγα στον εαυτό μου γύρνα στο κρεβάτι και ξύπνα και το έκανα. Ξύπνησα νορμάλ. Το ξεπέρασα. Πριν από λίγα βράδια ξύπνησα και λέω 'πωπω πιάστηκα, ας γυρίζω από την άλλη' και γύρισα και παραλύω και έρχεται στα αυτιά μου το γνωστό βουητό και λέω από μέσα μου 'δεν είσαι μόνη, αλλά μη φοβηθείς' και νιώθω κάτι να κάθεται πάνω στο μπράτσο μου και μια απόκοσμη φωνή να μου μιλάει ψιθυριστά στο αυτί και να μου λέει 'είσαι παράλογη' και θυμάμαι να λέω παναγία μου τι είναι αυτό. Συνήλθα φωνάζοντας και σηκώθηκα και άναψα όλα τα φώτα. Την επόμενη μέρα το είπα στον αδερφό μου, μου είπε ότι έχει ακούσει παρόμοιες ιστορίες και μετά από λίγο βγαίνει στο μπαλκόνι. Έρχεται μετά από λίγο μέσα και μου λέει 'Ρε τώρα το θυμήθηκα. Χθες τα ξημερώματα που ξύπνησες σε άκουσα και πριν σε ακούσω άκουσα ένα θόρυβο σαν κάτι να σέρνεται στο πάτωμα και πετάχτηκα και μετά άκουσα εσένα να βγαίνεις από το δωμάτιο.' Κοκάλωσα είναι η αλήθεια.

Γενικά προσπαθώ να εκλογικεύω κάθε τι που μπορεί να θεωρηθεί μεταφυσικό και πιστεύω στον Θεό αλλά και στην επιστήμη. Από μικρή έβλεπα διάφορα και στον ύπνο μου και στον ξύπνιο μου και αν σας τα διηγηθώ θα πείτε μα καλά σε κυνηγάει η κόλαση; Τώρα πια έχουν ηρεμήσει κάπως τα πράγματα και δεν τα αφήνω να με επηρεάζουν. Έχω όμως ερωτήματα σχετικά με το θέμα το βραδινο. Οκ λέγεται υπνική παράλυση. Γιατί όμως δεν το παθαίνουν όλοι; Γιατί βλέπουμε και ακούμε κάτι απόκοσμο και τρομακτικό και δεν βλέπουμε και δεν ακούμε όμορφα πράγματα; Να δούμε νεράιδες πχ ή να ακούσουμε πουλάκια να κελαηδούν. Πάντα βασιλεύει ο τρόμος. Και γιατί με την προσευχή φεύγει αυτό το πράγμα; Σας ευχαριστώ
__________________
Flip a coin, heads I win, tails you lose...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-05-15, 19:22
nikodhmos Ο χρήστης nikodhmos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2014
Μηνύματα: 681
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Petalouda Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί όμως δεν το παθαίνουν όλοι; Γιατί βλέπουμε και ακούμε κάτι απόκοσμο και τρομακτικό και δεν βλέπουμε και δεν ακούμε όμορφα πράγματα; Να δούμε νεράιδες πχ ή να ακούσουμε πουλάκια να κελαηδούν. Πάντα βασιλεύει ο τρόμος. Και γιατί με την προσευχή φεύγει αυτό το πράγμα; Σας ευχαριστώ
Δεν τα παθαίνουν όλα όλοι. Έχει συμβεί και σε μένα αρκετές φορές αλλά ποτέ με κακιές τριχωτές γριές. Έχω πάθει κι εγώ εμβοές, έχω ακούσει σφυρίγματα, τραγούδια, κραυγές. Τρόμαξα λίγο αλλά το ξεπέρασα. Η προσευχή βοηθάει εσένα μόνο επειδή πιστεύεις ότι βοηθάει. Εγώ ας πούμε δεν χρειάστηκε ποτέ να καταφύγω σε τέτοιες ενέργειες.

Παράθεση:
Γενικά προσπαθώ να εκλογικεύω κάθε τι που μπορεί να θεωρηθεί μεταφυσικό και πιστεύω στον Θεό
Δεν είσαι σε καλό δρόμο, τότε.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-05-15, 12:46
Pholarchos Ο χρήστης Pholarchos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2004
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Petalouda Εμφάνιση μηνυμάτων
...Έχω όμως ερωτήματα σχετικά με το θέμα το βραδινο. Οκ λέγεται υπνική παράλυση. Γιατί όμως δεν το παθαίνουν όλοι; Γιατί βλέπουμε και ακούμε κάτι απόκοσμο και τρομακτικό και δεν βλέπουμε και δεν ακούμε όμορφα πράγματα; Να δούμε νεράιδες πχ ή να ακούσουμε πουλάκια να κελαηδούν. Πάντα βασιλεύει ο τρόμος. Και γιατί με την προσευχή φεύγει αυτό το πράγμα; Σας ευχαριστώ
1. Δεν έχουν όλοι την ίδια αντιληπτική ικανότητα (όπως δεν έχουν όλοι το ίδιο ύψος ή το ίδιο χρώμα μαλλιών)
2. Όσοι αντιλαμβάνονται αυτά που είναι αόρατα γύρω τους - αντιλαμβάνονται αυτά που υπάρχουν κι όχι εκείνα που θα ήθελαν να υπάρχουν - κι όχι ανύπαρκτα. Άρα αν αυτά είναι απόκοσμα και τρομακτικά...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-06-15, 02:58
Radical Ο χρήστης Radical δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-06-2015
Μηνύματα: 260
Προεπιλογή

Υπνικη παραλυση ειναι οταν δεν μπορεις να κουνηθεις για λιγο χρονο αφου ξυπνησεις, η μορα ειναι αλλο. Δεν εξηγειτε επιστημονικα οτι ολοι μα ολοι βλεπουν μια γρια .
ειναι σαν να λεμε οτι εχουμε ολοι την ιδια φαντασια.

τωρα , ειναι δαιμονιο σιγουρα. εχει γινει καμια τελετη στο σπιτι?αυτοκτονια?δολοφονια?
κατι κακο γενικα?
ειναι παλιο το σπιτι?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-06-15, 15:36
Το avatar του χρήστη Petalouda
Petalouda Ο χρήστης Petalouda δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-06-2009
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Το σπίτι δεν είναι παλιό και δεν έχει συμβεί κάτι κακό μέσα σε αυτό. Πριν από λίγες μέρες ξύπνησα και είδα κάποιον από πάνω μου να με κοιτάζει, ενώ δεν είδα μάτια, ένιωσα το βλέμμα του. Είχε γκρίζα επιδερμίδα και φορούσε γκρίζα κουκούλα. Το γράφω και δεν το πιστεύω και θέλω από τη μια να βάλω τα γέλια κι από την άλλη τα κλάματα. Ευτυχώς που υπάρχουν άνθρωποι στους οποίους μπορώ να μιλήσω για αυτές μου τις εμπειρίες
__________________
Flip a coin, heads I win, tails you lose...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.