Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #181  
Παλιά 08-06-09, 02:20
Το avatar του χρήστη eloxim69
eloxim69 Ο χρήστης eloxim69 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2009
Περιοχή: Σπάρτη
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Mr.Nobody
Η χορδη αυτη δεν κοβεται ΠΟΤΕ μεσα σε αστρικο ταξιδι.Για να κοπει η χορδη οπως και ο raistlin προανεφερε πρεπει να πεθανεις.Συμφωνα με την αποψη του αποκρυφισμου οταν πεθαινεις αυτη κοβεται και το ενεργειακο σωμα παει αλλου...
Σε καμια αλλη περιπτωση δεν κοβεται μην φοβασαι.Ο φοβος ειναι το μονο εμποδιο του ανθρωπου.Αρα προσπαθησε να το ξεπερασεις γιατι οτιδηποτε απαιχθανεσαι και φοβασαι,στο αστρικο ταξιδι παιρνει σαρκα και ωστα.Αυτα απο μενα...
Συνφωνώ απόλυτα
Απάντηση με παράθεση
  #182  
Παλιά 08-06-09, 02:27
Το avatar του χρήστη eloxim69
eloxim69 Ο χρήστης eloxim69 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2009
Περιοχή: Σπάρτη
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GALANDRIEL
ΞΑΝΑΕΓΙΝΕ...2 ΦΟΡΕΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΠΩ...ΦΟΒΑΜΑΙ...ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΚΛΕΙΣΩ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ...ΝΑ ΞΑΠΛΩΣΩ ΜΗΠΩΣ ΝΥΣΤΑΞΩ Κ ΑΦΕΘΩ...
σημερα ειμαι ξυπνια απο τισ 4μιση...δεν μπορουσα να κοιμηθω...καποια στιγμη γυρω στις 5μιση νιωθω ξαφνικα τα ματια μου βαρια...κ σκεφτηκα νυσταζω...κ προσπαθουσα να κοιμηθω...δευτερολεπτα μετα νιωθω να βρισκομαι σε αλλο κοσμο...προσπαθω να ανοιξω τα ματια μου μα δεν μπορω...!!!!!!!μπροστα μου βλεπω ενα οχι τοσο καλο προσωπο δε θα ηθελα να αναφερθω στο ποιον νομιζω πως ειδα...ισως να καταλαβατε καποιοι...αυτη τη φορα δεν βγηκα απο το σωμα μου...αυτο το ελεγξα,ετσι νομιζω τουλαχιστον...εκανα το σταυρο μου αυτη τη φορα προσπαθουσα σωματικα....τα ψιλοκαταφερα αλλα δεν αλλαξε τιποτα!!!!!ελεγα το πατερ ημων παλι δεν εγινε κατι...!!!!!προσπαθουσα να φωναξω μα δεν εβγαινε μιλια απο το στομα μου...καποια στιγμη ψιλο ανοιξα τα βλεφαρα μου νομισα πως θα τελειωνε αλλα κατι τα εκανε παλι βαρια κ γυρισα στην προηγουμενη κατασταση...!!!!παλι η ιδια ασχημη κ κακια μορφη...μετα απο πιεση το μονο που ελεγα ειναι:''αφησε με!αφησε με!"
ειχες δικιο για το φως δεν αλλαζει κατι...φοβαμαι...φοβαμαι...φοβαμαι....δε θελω να ξαναξαπλωσω...κ μη πει καποιος οτι ισως ηταν ονειρο...ΔΕΝ ΗΤΑΝ...ξερω τι ειδα...ειχα συναισθηση....ξερω ποτε κατι ειναι ονειρο κ ποτε πραγματικο...θελω βοηθεια...θελω να σταματησει ν μου συμβαινει...θελω να ηρεμησω...
κ τις τρεις φορες που εγινε ειχα ξαπλωσει μονη...εχει σημασια?σας παρακαλω βοηθηστε με...
Καλό θα ήταν να φοράς σταυρό ή να έχεις κάποιο θείο εικόνισμα κάτω από το μαξιλάρι σου.Επίσης βρες ένα μάντρα να λες πριν τον ύπνο στον φύλακα άγγελό σου να σε προστατεύει (3 φορές)
Απάντηση με παράθεση
  #183  
Παλιά 08-06-09, 16:51
Eisheth Ο χρήστης Eisheth δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-04-2009
Περιοχή: Αthens
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από eloxim69
Μάλιστα όταν τον συνάντησα με αποκάλεσε με το όνομά μου και μου είπε και την πόλη απο όπου ερχόμουν.Φυσικά δεν τον είχα συναντήσει ποτέ πριν και δεν ήξερε κανεις από την μονή ότι θα την επισκεπτόμουν
Ζει αυτός ο γέροντας eloxim69? Και σε ποιο μοναστήρι, αν επιτρέπεται?
Απάντηση με παράθεση
  #184  
Παλιά 08-06-09, 17:10
Το avatar του χρήστη Raistlin
Raistlin Ο χρήστης Raistlin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-10-2004
Περιοχή: Kavala
Μηνύματα: 1.286
Προεπιλογή

Φίλε Eisheth, ένας Γέροντας που μπορούσε να είναι ταυτόχρονα σε δύο σημεία, και με μάρτυρες που ήρθαν και σε επαφή μαζί με <την μορφή> του γέροντα καθώς και γνώριζε και πολύ προσωπικά στοιχεία ατόμων που τον έβλεπαν για πρώτη φορά είναι και ο Γέροντας Παΐσιος (δεν ξέρω αν ο eloxim69 αναφέρεται σ' αυτόν γιατί φαντάζομαι πως αυτό δεν αποτελεί αποκλειστικό προνόμιο ενός ανθρώπου και μόνο). Ο Γέροντας Παΐσιος όμως όπως πιθανός να γνωρίζεις έχει πεθάνει, το 1994 αν θυμάμαι καλά. Παρ' όλα αυτά πολλοί μαρτυρούν ότι έχουν αισθανθεί την παρουσία του με διάφορους τρόπους.
__________________
Δεν είναι δύσκολο σαν γελάς, εύκολα να κλάψεις...
δύσκολο είναι σαν κλαις εύκολα να γελάσεις...
Απάντηση με παράθεση
  #185  
Παλιά 08-06-09, 17:16
Το avatar του χρήστη Raistlin
Raistlin Ο χρήστης Raistlin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-10-2004
Περιοχή: Kavala
Μηνύματα: 1.286
Προεπιλογή

Όσο για το αν κόβεται η <ασημένια Κλωστή> δεν πρέπει να είμαστε απόλυτοι ότι δεν κόβεται. Μπορεί οι οντότητες που υπάρχουν σε άλλα επίπεδα να μην μπορούν να σε βλάψουν υλικά αλλά ο φόβος που είναι ικανές να προκαλέσουν μπορεί να προκαλέσει ανακοπή καρδιάς.
Τέλος ας μην το αποκλείουμε γιατί πολλές είναι οι περιπτώσεις ατόμων που πέθαναν στο ύπνο τους, και επιπλέον αν κάποιος πεθάνει κατ'αυτόν τον τρόπο δεν νομίζω πως θα έχει πολλές ευκαιρίες να το ανακοινώσει σε αυτούς που πειραματίζονται.
__________________
Δεν είναι δύσκολο σαν γελάς, εύκολα να κλάψεις...
δύσκολο είναι σαν κλαις εύκολα να γελάσεις...
Απάντηση με παράθεση
  #186  
Παλιά 09-06-09, 13:32
naeb Ο χρήστης naeb δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-04-2009
Μηνύματα: 557
Προεπιλογή

Σχετικά με αυτό που λες για τον φόβο στο άστρικο, μπορώ να πω ότι μου φαίνεται εξαιρετικά απίθανο κάποιος να τρομάξει τόσο πολύ και με τέτοιο τρόπο που να μην προλάβει να ξυπνήσει αλλά να προλάβει να πάθει ανακοπή. Βέβαια λέω απίθανο και όχι αδύνατο.

Μου φαίνεται όμως ότι είναι πολύ πιο επικίνδυνο όταν κοιμόμαστε ασυνείδητα, βλέπουμε όνειρα ή εφιάλτες, δεν γνωρίζουμε ότι αυτό που βλέπουμε είναι όνειρο και έτσι είμαστε τελείως απροστάτευτοι στις οντότητες που κυκλοφορούν γύρω μας.

Όταν είσαι συνειδητός στο αστρικό, έχεις τη δυνατότητα να προστατεύεσαι και μάλιστα αρκετά εύκολα.

Αν διαλογιστείς πάντως πάνω σε αυτό που αποκαλούμε φόβο, θα βρεις αν κρύβεται κάτι από πίσω και τι είναι αυτό και αν ο φόβος είναι κάτι που ανήκει στην ανθρώπινη φύση μας ή τη ζωώδη.
Απάντηση με παράθεση
  #187  
Παλιά 09-06-09, 14:16
demi Ο χρήστης demi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-05-2009
Μηνύματα: 894
Προεπιλογή

είναι επικίνδυνο να προσπαθήσω να κάνω αστρική προβολή ενώ είμαι έγκυος??

προσπαθώ εδώ και πολλά χρόνια να φύγω από το σώμα μου και μερικές φορές είχα κάποια αποτελέσματα...ο φόβος φυσικά με κρατησε πίσω σε κάποιες περιπτώσεις...από τότε που έμεινα έγκυος, στάματησα τα πειράματα.
καλά έκανα, όντως υπαρχει κίνδυνος ή μπορώ να συνεχίσω?
__________________
be no good, be real
Απάντηση με παράθεση
  #188  
Παλιά 09-06-09, 14:39
Το avatar του χρήστη Raistlin
Raistlin Ο χρήστης Raistlin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-10-2004
Περιοχή: Kavala
Μηνύματα: 1.286
Προεπιλογή

Φίλε naeb, το μεγαλύτερο σφάλμα που κάνουμε πάντα είναι η υπερεκτίμηση των δυνατοτήτων μας. Θεωρούμε τον εαυτό μας έτοιμο, ατρόμητο και πάει λέγοντας και τελικά πολλές είναι οι φορές που την πατάμε.
Επίσης υπάρχει διαφορά στις λέξεις φοβάμαι και τρομάζω. Ο φόβος λειτουργεί και σαν <ζώνη ασφαλείας> σε κάποιες δραστηριότητες που κρύβουν κίνδυνο ώστε να μην προχωρήσουμε παραπέρα εάν δεν αισθανόμαστε άνετα και έτοιμοι. Τον φόβο μπορούμε όλοι να τον ελέγξουμε ως ένα σημείο.
Το να τρομάξεις όμως μπορείς να το ελέγξεις μιας και που έρχεται σε στιγμή που δεν το περιμένεις? Αλλά ακόμα και να το περιμένεις θα τρομάξεις. Είναι μια αντίδραση που έχει να κάνει με την καρδιά εφ όσων λέμε πολλές φορές όταν τρομάζουμε <έφυγε η καρδιά μου από την θέση της...> Η ένταση επίσης προκαλεί ταχυπαλμία. Πχ όταν κάποιος πέσει από μια ψιλή πολυκατοικία είναι πολύ πιθανό να πεθάνει πριν καν φτάσει στο έδαφος.
Τέλος όταν μιλάμε για κάτι που ούτε καν γνωρίζουμε τι είναι, όπως αυτές οι οντότητες που στην τελική μπορεί απλά να παίζουν μαζί μας σαν γάτα με το ποντίκι, πως ξέρουμε πως να τις αντιμετωπίσουμε, ή ακόμα όταν θεωρήσαμε πως πλέον νικήσαμε, ποιος μας λέει με σιγουριά ότι δεν είναι κάποιου είδους παγίδα για να μας παρασύρει η ματαιοδοξία σε ένα πιο επικίνδυνο παιχνίδι?
Αλλά και να μην πεθάνουμε θα τα αντέξουμε όλα αυτά που μπορεί να δούμε?
Αν διαταραχθεί η ψυχική μας ισορροπία μετά τι γίνεται? Αξίζουν όλα αυτά τον κίνδυνο? Και οι λόγοι για να τολμήσουμε κάτι τέτοιο είναι σοβαροί? Υπάρχει σοβαρός λόγος για κάτι τέτοιο ή απλά για να ικανοποιήσουμε την ματαιοδοξία μας?
__________________
Δεν είναι δύσκολο σαν γελάς, εύκολα να κλάψεις...
δύσκολο είναι σαν κλαις εύκολα να γελάσεις...
Απάντηση με παράθεση
  #189  
Παλιά 09-06-09, 14:41
Το avatar του χρήστη Raistlin
Raistlin Ο χρήστης Raistlin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-10-2004
Περιοχή: Kavala
Μηνύματα: 1.286
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από demi
είναι επικίνδυνο να προσπαθήσω να κάνω αστρική προβολή ενώ είμαι έγκυος??

προσπαθώ εδώ και πολλά χρόνια να φύγω από το σώμα μου και μερικές φορές είχα κάποια αποτελέσματα...ο φόβος φυσικά με κρατησε πίσω σε κάποιες περιπτώσεις...από τότε που έμεινα έγκυος, στάματησα τα πειράματα.
καλά έκανα, όντως υπαρχει κίνδυνος ή μπορώ να συνεχίσω?
Αν θέλεις τόσο πολύ να συνεχίσεις την πρακτική γιατί δεν κάνεις ένα διάλειμμα για λίγο καιρό για σιγουριά? Το μωράκι σου είναι σίγουρα πολύ σημαντικότερο από μια α.π. άρα γιατί να το διακινδυνεύσεις?
__________________
Δεν είναι δύσκολο σαν γελάς, εύκολα να κλάψεις...
δύσκολο είναι σαν κλαις εύκολα να γελάσεις...
Απάντηση με παράθεση
  #190  
Παλιά 09-06-09, 15:41
demi Ο χρήστης demi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-05-2009
Μηνύματα: 894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raistlin
Αν θέλεις τόσο πολύ να συνεχίσεις την πρακτική γιατί δεν κάνεις ένα διάλειμμα για λίγο καιρό για σιγουριά? Το μωράκι σου είναι σίγουρα πολύ σημαντικότερο από μια α.π. άρα γιατί να το διακινδυνεύσεις?
ναι...αυτό σκέφτηκα κι εγώ γιαυτό σταμάτησα

σιγουρα θα υπάρχουν κάποιοι κίνδυνοι ε?

και αν...με βρει τίποτα άλλο από αυτά που έχουμε κατά καιρους αναφέρει?? πως θα μπορούσα να προστατέψω εμένα και το μωρό?
ουφ!! αγχώθηκα...
__________________
be no good, be real
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:57.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.