Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #691  
Παλιά 02-06-14, 22:28
mars Ο χρήστης mars δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-06-2007
Μηνύματα: 212
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BrightSpirit Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Μέχρι που μπορεί να φτάσει κάποιος με το αστρικό του σώμα; Πως θα βρει το δρόμο να γυρίσει πίσω;
Πρώτο απ’ όλα φίλε μου.. το ταξίδι δεν είναι αστρικό αλλά αιθερικό.
Το αιθερικό σώμα είναι αυτό που ταξιδεύει και όχι τα αστρικό.
Και αυτό γιατί το αστρικό σώμα δεν αντέχει τους κραδασμούς της ύλης
ούτε και των αιθερικών πεδίων.
Ούτε λίγο ούτε πολύ μας έχουν τρελάνει όλοι οι ειδήμονες
με τις θεωρίες τους και τα παραμύθια τους.
Έχει μεγάλη διαφορά το πραγματικό ταξίδι από το κατά φαντασίαν..
μέσα από δασκάλους, θεωρίες, διαλογισμούς, συστήματα και πράσινα άλογα.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BrightSpirit Εμφάνιση μηνυμάτων
2. Τι δυνατότητες έχει κάποιος σε αυτήν την κατάσταση; Υπάρχει περιορισμός μόνο στην παρατήριση;
Μεγάλος ο περιορισμός.
Δεν είναι παιχνίδι.
Χρειάζεται πολύ προετοιμασία από κάποιον που γνωρίζει το θέμα πολύ καλά και
κυρίως να έχει μια μακροχρόνια εμπειρία.
Αυτοί βλέπεις που γνώριζαν πολύ καλά το αιθερικό ταξίδι και ήταν
οι κάτοχοι της υπέρτατης γνώσης.. αποχώρησαν από τούτο το υλικό βάραθρο
κυνηγημένοι από τους σκοτεινούς της γης.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BrightSpirit Εμφάνιση μηνυμάτων
3. Τι υπάρχει εκεί; Μπορεί κανείς να αλληλεπιδράσει με κάποιο άλλο αστρικό σώμα;
Όταν λες εκεί.. τι ακριβώς εννοείς;
Το αιθερικό σώμα μπορεί να ταξιδέψει όλο το υλικό σύμπαν, την τετραδιαστική
περιοχή και τα αιθερικά πεδία.
Πιο πάνω δεν μπορεί να ταξιδέψει εκτός του ότι μπορεί να περάσει σε κάποιο
τούνελ και από εκεί η επιστροφή δύσκολη.
Τι εννοείς όταν λες αλληλεπίδραση;
Απλά επικοινωνείς μαζί τους νοητικά.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BrightSpirit Εμφάνιση μηνυμάτων
4. Σε αυτή τη διάσταση (ή ό,τι άλλο είναι τέλος πάντων) υπάρχει κίνδυνος από κακόβουλα πνεύματα;
Φυσικά και υπάρχει κίνδυνος ειδικά σε κάποιο άπειρο και ανεκπαίδευτο
αιθερικό σώμα.
Το πιο σίγουρο αιθερικό ταξίδι μπορεί να πραγματοποιηθεί
μόνο με έναν αιθερικό οδηγό.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BrightSpirit Εμφάνιση μηνυμάτων
5. Το υλικό σώμα είναι ευάλωτο όταν "φεύγουμε" από αυτό;
Το υλικό σώμα παραμένει αδρανές κατά την διάρκεια του ταξιδιού..
το οποίο σημειωτέον δεν μπορεί να διαρκέσει πάνω από ένα λεπτό.
Απουσιάζει το ενεργειακό του πεδίο.
Αν παρέλθει το ένα λεπτό.. δυστυχώς το υλικό σώμα τελειώνει την διαδρομή του.
Είναι απαραίτητο η καρδιά να κάνει έναν κτύπο το λεπτό.

Θα σου πω την γνώμη μου και αν θέλεις την κρατάς.
Να είσαι ο εαυτός σου και τίποτε άλλο.
Μην μπαίνεις σε δρόμους που δεν γνωρίζεις.
Μην ανοίγεις πόρτες που δεν ξέρεις τι είναι πίσω από αυτές.

Ο άνθρωπος πρώτα ΕΙΝΑΙ και μετά ΘΕΛΕΙ.
Απάντηση με παράθεση
  #692  
Παλιά 03-06-14, 06:06
Ιέρεια Ο χρήστης Ιέρεια δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2013
Μηνύματα: 140
Προεπιλογή

Mars είσαι πολύ σωστός, απλά θα ήθελα να διευκρινίσω κάτι ως προς το αιθερικό ταξίδι.

Ο αιθέρας υπάρχει και είναι στην διάσταση μας, μπορούμε να το συνδυάσουμε και με το zero point, είναι ποιο γρήγορος όμως από τις ταχύτητες που φανταζόμαστε γιαυτό και έχει να κάνει με το αιθερικό πεδίο, ο αιθέρας ταξιδεύει με απίστευτες ταχύτητες.

Αυτά όμως είναι ως προς το παρόν, δηλαδή όταν κάνουμε μία αστρική προβολή και βλέπουμε το τώρα και να διαδραματίζεται μία κατάσταση, δεν έχει να κάνει όμως το αιθερικό πεδίο, με το παρελθόν και προπαντός το μέλλον.

Και αυτό είναι και το επικίνδυνο γιατί πρέπει το ασυνείδητο του ανθρώπου όταν θέλει να ταξιδέψει στο παρελθόν ή το μέλλον να γνωρίζει το δρόμο, οπότε ναι αυτό του το μαθαίνει ο αιθερικός οδηγός, εγώ τον ονομάζω φύλακα, αλλά θέλω να μείνουμε σε αυτό, πολύ πιστεύουν ότι θα εμφανιστεί κάποιος σε αυτό το αιθερικό ταξίδι όπως λες και θα αρχίσει να τους καθοδηγεί δεν είναι έτσι όμως, αυτό το έχουμε στο ασυνείδητο μας και το γνωρίζουμε, δεν είναι ότι θα μας συστηθεί κιόλας, μπορεί να μην θυμόμαστε την πρώτη επαφή μαζί του, μπορεί να ήμασταν παιδιά.

Το καλύτερο για εμένα γιαυτό αναφέρω και την παιδική ηλικία, είναι να το έχουμε έμφυτο (όλοι οι άνθρωποι το έχουν δηλαδή) ή μάλλον να το αντιλαμβανόμαστε από τότε, δεν μπορεί κανείς να μας μάθει και συμφωνώ ότι όλοι το παίζουν γνώστες, ο γνώστης αυτό που πρέπει να κάνει είναι να σε βοηθήσει να βρεις τις μνήμες σου από αυτά τα ταξίδια, άρα συνεπάγεται και το δρόμο για το πως να το κάνεις πλέον συνειδητά.

Οπότε συνοψίζω και λέω ότι αιθερικός φύλακας είναι καθαρά για τα αρχικά μας βήματα όπως λες και να μας δείχνει τους δρόμους, ιδίως για το παρελθόν και το μέλλον, γιατί πιστεύω ακράδαντα ότι όταν προχωρήσεις και κάνεις χρόνια αστρικές προβολές όπως ονομάζονται, συνεπάγεται ότι πηγαίνεις και στα άλλα δύο επίπεδα και γιαυτό που ρώτησε ο φίλος μας, τρία μάλλον να κάνουμε αστρική προβολή και την ώρα που είμαστε σε εγρήγορση δηλαδή ξύπνιοι, αυτό βέβαια συνήθως το νιώθουμε από τα ακούσματα και λέω πάλι με σιγουριά ότι μπορούμε να επέμβουμε νοητικά, αλλά δεν είναι σωστό.

Ναι το υλικό σώμα παραμένει αδρανές, γιαυτό και κατεβάζει τους χτύπους και κατ επέκταση συνήθως όταν συνέρχεται το σώμα από μία αστρική προβολή ή μάλλον ξυπνήσει πολύ γρήγορα και δεν έχει το χρόνο να προσαρμοστεί, αισθανόμαστε ένα κρύο και παγωμένοι, αυτό γίνετε γιατί δεν προλάβαμε να προσαρμοστούμε και λόγο των χαμηλών χτύπων.

Και επειδή μακρηγορώ πάλι, τελειώνω λέγοντας, ότι έχουν βγει τώρα κάποιοι επιτήδειοι και μιλάνε για αστρικές προβολές, ή έχουν γίνει όλοι δάσκαλοι γκουρού, δήθεν όμως και διδάσκουν και σου μαθαίνουν επί πληρωμής βέβαια κάποιες τεχνικές και καλά, με την αυτοσυγκέντρωση για να κάνεις αστρικά ταξίδια, όπου σου μαθαίνουν και το λεγόμενο μάνδρα για να μην χαθείς, αυτό μου θυμίζει την ταινία με τον Λεονάρντο Ντι Κάμπριο, Inception με τα όνειρα, όπου ο πρωταγωνιστείς είχε ένα ζάρι να του θυμίζει ότι ονειρεύεται, ή μάλλον το πως να επανέρχεται.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ιέρεια : 03-06-14 στις 06:08
Απάντηση με παράθεση
  #693  
Παλιά 08-06-14, 21:15
mars Ο χρήστης mars δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-06-2007
Μηνύματα: 212
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ιέρεια Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο αιθέρας υπάρχει και είναι στην διάσταση μας, μπορούμε να το συνδυάσουμε και με το zero point, είναι ποιο γρήγορος όμως από τις ταχύτητες που φανταζόμαστε γιαυτό και έχει να κάνει με το αιθερικό πεδίο, ο αιθέρας ταξιδεύει με απίστευτες ταχύτητες.
Καλή μου ιέρεια θα μου επιτρέψεις να κάνω κάποιες διευκρινήσεις.
Διότι, αρκετά από αυτά που θα σου γράψω δεν υπάρχουν σε βιβλιογραφία.
Τα αιθερικά πεδία είναι βεβαίως στην 13η διάσταση αλλά είναι μετά
τα ηλεκτρομαγνητικά πεδία και την τετραδιαστική περιοχή.
Στην ύλη εισέρχεται τέτοια ποσότητα αιθέρα η οποία είναι απαραίτητη
για την διαμόρφωση της ύλης.
Ότι ακριβώς συμβαίνει και με την αντιύλη.
Αυτό που ταξιδεύει με υπερβατικές ταχύτητες είναι το αιθερικό σώμα.
Μιλάμε για στρέβλωση του χρόνου.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ιέρεια Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτά όμως είναι ως προς το παρόν, δηλαδή όταν κάνουμε μία αστρική προβολή και βλέπουμε το τώρα και να διαδραματίζεται μία κατάσταση, δεν έχει να κάνει όμως το αιθερικό πεδίο, με το παρελθόν και προπαντός το μέλλον.
Το ταξίδι στο παρελθόν και στο μέλλον μπορεί να πραγματοποιηθεί μόνο μέσα
από πύλες.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ιέρεια Εμφάνιση μηνυμάτων
Και αυτό είναι και το επικίνδυνο γιατί πρέπει το ασυνείδητο του ανθρώπου όταν θέλει να ταξιδέψει στο παρελθόν ή το μέλλον να γνωρίζει το δρόμο, οπότε ναι αυτό του το μαθαίνει ο αιθερικός οδηγός, εγώ τον ονομάζω φύλακα, αλλά θέλω να μείνουμε σε αυτό, πολύ πιστεύουν ότι θα εμφανιστεί κάποιος σε αυτό το αιθερικό ταξίδι όπως λες και θα αρχίσει να τους καθοδηγεί δεν είναι έτσι όμως, αυτό το έχουμε στο ασυνείδητο μας και το γνωρίζουμε, δεν είναι ότι θα μας συστηθεί κιόλας, μπορεί να μην θυμόμαστε την πρώτη επαφή μαζί του, μπορεί να ήμασταν παιδιά.
Τώρα εδώ τι να σου πω;
Ο καθένας έχει τις εμπειρίες του.
Θα μπορούσα να σου πω πολλά αλλά δεν μπορώ να τα γράψω δημόσια.
Βλέπεις για πολλά τέτοια θέματα σφάλλει και αυτός που μιλάει κυρίως..
μα και αυτός που ακούει.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ιέρεια Εμφάνιση μηνυμάτων
Το καλύτερο για εμένα γιαυτό αναφέρω και την παιδική ηλικία, είναι να το έχουμε έμφυτο (όλοι οι άνθρωποι το έχουν δηλαδή) ή μάλλον να το αντιλαμβανόμαστε από τότε, δεν μπορεί κανείς να μας μάθει και συμφωνώ ότι όλοι το παίζουν γνώστες, ο γνώστης αυτό που πρέπει να κάνει είναι να σε βοηθήσει να βρεις τις μνήμες σου από αυτά τα ταξίδια, άρα συνεπάγεται και το δρόμο για το πως να το κάνεις πλέον συνειδητά.
Μην μου μπερδεύεις συνειδητά, υποσυνείδητα και ασυνείδητα.
Αυτά έχουν κατατριφθεί πλέον.
Η πληροφορία της εμπειρίας καταγράφεται από τον υλικό εγκέφαλο σε ροή
από τον υπέρτατο νου.. μέσω του συμπαντικού πεδίου.
Είναι η μόνη επαφή που υπάρχει με το υλικό σώμα.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ιέρεια Εμφάνιση μηνυμάτων
Οπότε συνοψίζω και λέω ότι αιθερικός φύλακας είναι καθαρά για τα αρχικά μας βήματα όπως λες και να μας δείχνει τους δρόμους, ιδίως για το παρελθόν και το μέλλον, γιατί πιστεύω ακράδαντα ότι όταν προχωρήσεις και κάνεις χρόνια αστρικές προβολές όπως ονομάζονται, συνεπάγεται ότι πηγαίνεις και στα άλλα δύο επίπεδα και γιαυτό που ρώτησε ο φίλος μας, τρία μάλλον να κάνουμε αστρική προβολή και την ώρα που είμαστε σε εγρήγορση δηλαδή ξύπνιοι, αυτό βέβαια συνήθως το νιώθουμε από τα ακούσματα και λέω πάλι με σιγουριά ότι μπορούμε να επέμβουμε νοητικά, αλλά δεν είναι σωστό.
Εντελώς ξύπνιοι ταξίδι δεν γίνεται.
Εντελώς ξύπνιοι και σε εγρήγορση μόνο κάποιες επαφές μπορεί να έχεις.
Καλή μου ιέρεια το πραγματικό ταξίδι επιβάλλεται να πληρεί κάποιες προϋποθέσεις.
Προϋποθέσεις που δεν τις έχω διαβάσει πουθενά σε όλα αυτά που κυκλοφορούν.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ιέρεια Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι το υλικό σώμα παραμένει αδρανές, γιαυτό και κατεβάζει τους χτύπους και κατ επέκταση συνήθως όταν συνέρχεται το σώμα από μία αστρική προβολή ή μάλλον ξυπνήσει πολύ γρήγορα και δεν έχει το χρόνο να προσαρμοστεί, αισθανόμαστε ένα κρύο και παγωμένοι, αυτό γίνετε γιατί δεν προλάβαμε να προσαρμοστούμε και λόγο των χαμηλών χτύπων.
Δεν χαμηλώνουν οι κτύποι καλή μου.
Δεν υπάρχουν κτύποι χωρίς το ενεργειακό πεδίο.
Το αιθερικό σώμα μπορεί να ταξιδέψει μόνο 59 δευτερόλεπτα.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ιέρεια Εμφάνιση μηνυμάτων
Και επειδή μακρηγορώ πάλι, τελειώνω λέγοντας, ότι έχουν βγει τώρα κάποιοι επιτήδειοι και μιλάνε για αστρικές προβολές, ή έχουν γίνει όλοι δάσκαλοι γκουρού, δήθεν όμως και διδάσκουν και σου μαθαίνουν επί πληρωμής βέβαια κάποιες τεχνικές και καλά, με την αυτοσυγκέντρωση για να κάνεις αστρικά ταξίδια, όπου σου μαθαίνουν και το λεγόμενο μάνδρα για να μην χαθείς, αυτό μου θυμίζει την ταινία με τον Λεονάρντο Ντι Κάμπριο, Inception με τα όνειρα, όπου ο πρωταγωνιστείς είχε ένα ζάρι να του θυμίζει ότι ονειρεύεται, ή μάλλον το πως να επανέρχεται.
Μόνο με την αυτοσυγκέντρωση ταξίδι σαφώς και δεν γίνεται.
Αυτά είναι τα κατά φαντασία ταξίδια.
Απέχουν πολύ από την πραγματικότητα.
Άλλο η φαντασία και το όνειρο και άλλο το πραγματικό ταξίδι.
Τέλος, οφείλω να πω.. πως ότι γράφω προκύπτει από τις εμπειρίες μου
και από μια μακροχρόνια έρευνα και μελέτη.
Δεν προσπαθώ όμως να πείσω κανέναν.
Απάντηση με παράθεση
  #694  
Παλιά 08-06-14, 21:39
Το avatar του χρήστη Gnostic Student
Gnostic Student Ο χρήστης Gnostic Student δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-04-2014
Περιοχή: Αθήνα, μετρό Σεπόλια
Μηνύματα: 134
Προεπιλογή

~Τεχνικές αστρικής προβολής~

(Βιβλίο "Μαθήματα Εσωτερικής Αστρολογίας") του Δασκάλου Σαμαέλ Α.Β.

1) Ο μαθητής ξαπλώνει στο κρεβάτι του, ανάσκελα. Χαλαρώνει το σώμα, ώστε κανένας μυς να μη πιέζει το αστρικό σώμα. Κατόπιν θα μισοκοιμηθεί προφέροντας το μάντραμ, ΡΟΥΣΤΙ τοιουτοτρόπως: Ρρρρρουουουσσσστίίίίί. Το μάντραμ αυτό προφέρεται διανοητικά. 0 μαθητής σε αυτές τις στιγμές πρέπει να μετατρέπεται σ' ένα "κατάσκοπο" του ύπνου του.
Όταν ο μαθητής βρεθεί στην κατάσταση νάρκης ή υπνηλίας που προηγείται του ύπνου, να σηκωθεί απ' το κρεβάτι του και να βγει απ' το δωμάτιό του. ∆εν πρέπει να ασχολείται με το φυσικό του σώμα, σ' αυτές τις στιγμές θα σηκωθεί απ' το κρεβάτι του και θα βγει απ' το δωμάτιό του.
Πώς; Με ποιο τρόπο; Σχεδόν όλοι οι μαθητές πιστεύουν ότι πρόκειται για μία άσκηση μαγνητισμού ή αυθυποβολής κτλ., αλλά απατώνται αξιοθρήνητα, διότι αυτό δεν έχει να κάνει με την αυθυποβολή ή τον υπνωτισμό. Απλά και μόνο να σηκωθεί απ' το κρεβάτι του και η Φύση θα κάνει τα υπόλοιπα. Αυτή θα γνωρίζει το πώς θα διαχωρίσει το αστρικό σώμα από το φυσικό σώμα. Αρκεί λοιπόν στον μαθητή να σηκωθεί, να βγει απ' το δωμάτιό του και η φύση θα κάνει τα υπόλοιπα.
Έξω πλέον από το δωμάτιό του, ο μαθητής θα κάνει ένα μικρό πήδημα με την πρόθεση να αιωρηθεί στο διάστημα (...) Εάν όμως δεν αιωρηθεί, θα ξαναξαπλώσει ο μαθητής στο κρεβάτι του και θα επαναλάβει το πείραμα.
Μερικοί θριαμβεύουν αμέσως, άλλοι χρειάζονται μήνες ή ακόμη και χρόνια για να μάθουν. Αλλά' αυτός που "επιμένει" στο τέλος θριαμβεύει.

2)Μέσα στον εγκέφαλο κάθε ζωντανού όντος αντηχεί πάντα μία νότα κλειδί, κατά τρόπο σχεδόν ανεπαίσθητο. Αυτή η νότα κλειδί είναι αυτή της Ακτίνας, στην οποία καθένας ανήκει, και φαίνεται να εξέρχεται από τα κύτταρα της παρεγκεφαλίδας. Μερικοί θ' ακούσουν τον ήχο φλογέρων και αυλών της Αιγυπτιακής Ακτίνας, άλλοι θ' ακούσουν το Γκονγκ της Ανατολικής Ακτίνας, άλλοι πάλι, το βρυχηθμό της θάλασσας, της ακτίνας της Σελήνης κτλ.
Εάν ο μαθητής αποσιωπήσει όλες του τις σκέψεις, στη σιγαλιά της νύχτας, θα ακούσει τη νότα-κλειδί του, τότε θα κάνει να δονείται πιο ισχυρά αυτή η νότα, μέσω της θέλησης και όταν αυτή η νότα καταστεί τόσο δυνατή ώστε να πλημμυρίσει και ημι-παραλύσει όλο το φυσικό σώμα, ο μαθητής θα σηκωθεί απ' το κρεβάτι του, θα βγει απ' το δωμάτιό του (...)

3) Εάν ονειρεύεστε ότι βρίσκεστε σ' ένα καθορισμένο τόπο και ξυπνήσετε, τότε μη κουνιέστε, ξανά αποκοιμηθείτε, συγκεντρώνοντας την φαντασία στον τόπο που ονειρευόσασταν, αισθανόμενοι ότι είστε πάλι εκεί και σαν να προσπαθείτε να συνεχίσετε το όνειρο από εκεί που το ‘χατε αφήσει, αγκιστρωμένοι με όλη σας την θέληση στον τόπο αυτόν του ονείρου σας. Το μυστικό του κλειδιού αυτού είναι η φαντασία και η θέληση ενωμένες σε δονούμενη αρμονία.


4) Τη στιγμή που είστε έτοιμοι ν' αποκοιμηθείτε, συγκεντρώστε ζωηρά
τη φαντασία σας και την θέλησή σας, ενωμένες σε δονούμενη αρμονία, σε μία καθορισμένη θέση ή περιοχή.
Η συγκέντρωση πρέπει να είναι τέλεια. Μετά, αρχίστε να περπατάτε με "πίστη" στον τόπο που έχετε "φανταστεί." ∆εν θα πρέπει να φαντάζεστε ότι εκείνη τη στιγμή φαντάζεστε, διότι τότε το πείραμα θ' αποτύχει. Πρέπει να αισθάνεστε ότι βρίσκεστε πραγματικά στην περιοχή που φαντάζεστε και ξεχάστε τελείως το υπνοδωμάτιό σας.
Αυτό το πείραμα πρέπει να πραγματωθεί μεταξύ εγρήγορσης και ύπνου. Άπαξ και βρεθείτε στην περιοχή που επιθυμείτε, γονατίστε και ζητήσατε απ' τον δικό σας Εσώτερο Θεό να σας οδηγήσει στην Αγία Γνωστική Εκκλησία, που είναι ο μεγάλος Καθεδρικός της Ψυχής και ο Ναός όπου ιερουργεί ο Ηλιακός Λόγος (...)

5) Έχοντας υπ' όψιν ότι κατά τη διάρκεια του νυχτερινού ύπνου η ψυχή περιπλανάται σ' όλες τις περιοχές που τις είναι γνωστές και ότι σε κατάσταση ύπνωσης ασχολείται με τα ίδια καθήκοντα και ασχολίες της ημέρας, θα πρέπει να συνηθίσετε κατά τη διάρκεια όλης της ημέρας να ρωτάτε τους εαυτούς σας: "Πού είμαι; Είμαι μέσα στο φυσικό μου σώμα ή έξω απ' αυτό;" Κάντε, στη συνέχεια, ένα μικρό πήδημα με πρόθεση να αιωρηθείτε στον αέρα. Είναι λογικό λοιπόν ότι εάν αιωρείσθε, είναι διότι βρίσκεστε έξω από το σώμα σας και αν δεν αιωρείσθε, είναι διότι είστε με σάρκα και οστά και τότε συνεχίστε τον δρόμο σας. (...)


Πρέπει κάποιος να θέσει στον εαυτό του αυτές τις ερωτήσεις όταν προκαλείται κάτι που του τραβά την προσοχή, όπως μία συγκέντρωση ανθρώπων, μία επικήδειος λιτανεία, ένα παράξενο αντικείμενο, κλπ.


Πολλοί έχουν αφυπνίσει τη συνείδησή τους με αυτό το τρομερό κλειδί, διότι κάνοντας την ερώτηση, μετά αιωρήθηκαν στον αέρα και συνειδητοποίησαν ότι βάδιζαν έξω απ’ το φυσικό τους σώμα, το οποίο είχαν αφήσει να κοιμάται στο κρεβάτι.
Είναι τότε που όταν το σώμα κοιμάται, η Ψυχή περιπλανάται. Αλλά η Ψυχή μπορεί να βγει απ' το ασυνείδητο λήθαργό της, μέσω αυτού του κλειδιού. Θα πρέπει να συνηθίσετε να κάνετε αυτή την πρακτική κατά την διάρκεια της ημέρας, για να χαραχθεί στο υποσυνείδητο και να ενεργεί κατά τη διάρκεια του ύπνου.


6) Πριν αποκοιμηθείτε, ξαπλωμένοι στο κρεβάτι, εξασκήσατε την ακόλουθη πρακτική αυθυποβολής. Πέστε στον εαυτό σας: "Πρόκειται να αποκοιμηθώ". Εκεί που θα εμφανιστώ, θα’μαι με αστρικό σώμα. Θα αναγνωρισθώ, θα αναγνωρισθώ, θα αναγνωρισθώ (...)
Θα μπορείτε να κάνετε στους εαυτούς σας αυτήν την αυθυποβολή επί μισή ώρα. Μετά απ' αυτό θ’ αποκοιμηθείτε ήρεμα. Όταν βρεθείτε στο Αστρικό, θ' αναγνωρισθείτε αυτόματα και κατά τη στιγμή του ξυπνήματος, μην κινείστε, κάντε μία άσκηση αναδρομική, για να θυμηθείτε πού πήγατε.


7) Μισοκοιμηθείτε, προφέροντας το μάντραμ ΟΜΝΙΣ ΜΠΑΟΥΜ ΙΓΚΝΕΟΣ ως εξής: Οοοοοομμμμμννννννιιιιιιςςςςςςς Μπαααααουουουουμμμμμμ Ιιιιιιγκννννννεεεεεοοοοοςςςςςςς, συλλαβίζοντας το μάντραμ και τονίζοντας το κάθε φωνήεν και παρακαλώντας τον Εσώτερό σας να σας βγάλει από το σώμα σας. Μετά σηκωθείτε απαλά από το κρεβάτι σας (...)

(Βιβλίο "Μαθήματα Εσωτερικής Αστρολογίας" Κεφάλαιο 4ο : ζώδιο των διδύμων).


-Διευκρινίζουμε οτι τα μάντρα ("μαγικές λέξεις/ήχοι") προφέρονται είτε λεκτικά είτε διανοητικά (νοερά).
-Διευκρινίζουμε οτι όταν ο Δάσκαλος αναφέρεται στην "ψυχή" εννοεί το αστρικό σώμα, και όχι αυτό που γενικά στην Γνωστική κουλτούρα αποκαλείται ψυχή.


(Αφαιρέθηκαν απο το κείμενο κομμάτια που θεωρήθηκε οτι μπορεί να δημιουργήσουν έριδα, με εξαίρεση ένα σημείο)
Απάντηση με παράθεση
  #695  
Παλιά 09-06-14, 12:40
Ιέρεια Ο χρήστης Ιέρεια δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2013
Μηνύματα: 140
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mars Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλή μου ιέρεια θα μου επιτρέψεις να κάνω κάποιες διευκρινήσεις.
Διότι, αρκετά από αυτά που θα σου γράψω δεν υπάρχουν σε βιβλιογραφία.
Τα αιθερικά πεδία είναι βεβαίως στην 13η διάσταση αλλά είναι μετά
τα ηλεκτρομαγνητικά πεδία και την τετραδιαστική περιοχή.
Στην ύλη εισέρχεται τέτοια ποσότητα αιθέρα η οποία είναι απαραίτητη
για την διαμόρφωση της ύλης.
Ότι ακριβώς συμβαίνει και με την αντιύλη.
Αυτό που ταξιδεύει με υπερβατικές ταχύτητες είναι το αιθερικό σώμα.
Μιλάμε για στρέβλωση του χρόνου.
Θα συμφωνήσω μαζί σου σε πολλά πράγματα, αλλά έχω μία ένταση ως προς την δέκατη τρίτη διάσταση, όπου πιστεύω ότι δεν υπάρχει, ή αν υπάρχει καλό θα ήταν να μην την πλησιάζουμε, γιατί δεν είναι στα φυσικά μας πεδία, οι διαστάσεις δεν είναι πύλες, ούτε πόρτες, απλή διευκρίνηση.

Αλλά θα ήθελα να μου πεις μια που μιλάς γι αυτήν την διάσταση, ποια είναι τα φυσικά της χαρακτηριστικά και η ιδιότητα της.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mars Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ταξίδι στο παρελθόν και στο μέλλον μπορεί να πραγματοποιηθεί μόνο μέσα
από πύλες.
Δεν είναι πύλες, αμάν ποια με αυτές τις πύλες και τους κλειδοκράτορες, επίπεδα είναι γιαυτό και λέγονται διαστάσεις κατά κάποιο τρόπο, αν φτάσουμε στην τέταρτη που είναι ο χωροχρόνος όλα τα άλλα είναι εύκολα, γιατί είναι αλληλένδετες, φαντάσου τους σαν σκαλοπάτια, που έχουν την αρχή και το τέλος και ενώ το ένα είναι ποιο ψηλά από το άλλο, ενώνονται.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mars Εμφάνιση μηνυμάτων
Τώρα εδώ τι να σου πω;
Ο καθένας έχει τις εμπειρίες του.
Θα μπορούσα να σου πω πολλά αλλά δεν μπορώ να τα γράψω δημόσια.
Βλέπεις για πολλά τέτοια θέματα σφάλλει και αυτός που μιλάει κυρίως..
μα και αυτός που ακούει.

Ναι συμφωνώ, ο καθένας έχει τον τρόπο του και αυτό που είπα είναι ότι κανείς δεν μπορεί να σου δείξει πως, γιαυτό και μίλησα για μνήμες και την παιδική ηλικία.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mars Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν χαμηλώνουν οι κτύποι καλή μου.
Δεν υπάρχουν κτύποι χωρίς το ενεργειακό πεδίο.
Το αιθερικό σώμα μπορεί να ταξιδέψει μόνο 59 δευτερόλεπτα.
Επέτρεψε μου να σου πω, ότι στο φυσικό μας σώμα χαμηλώνουν οι χτύποι, οι παλμοί, αν δεν γινόταν αυτό δεν θα μπορούσε η καρδιά μας να αντέξει, ούτε θα μπορούσε το αιθερικό μας σώμα να βγει, σου λείπει ένα κομμάτι σου ότι γίνεται αυτό έτσι δεν είναι;

Εξάλλου άποψη μου είναι ότι για να λειτουργήσει η Άργυρος Χορδή, πρέπει να γίνει αυτό στο φυσικό μας σώμα.

Μετά το έχεις χρονομετρήσει;

Δεν είναι απόλυτο ότι μπορείς μόνο για τόσα δευτερόλεπτα, αλλά για να το επιτύχεις αυτό, πρέπει να κάνεις το ποιο πάνω και πολλά που πρέπει να σου εξηγήσω, αλλά δεν είναι του παρόντος.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ιέρεια : 09-06-14 στις 12:43
Απάντηση με παράθεση
  #696  
Παλιά 10-06-14, 10:15
Pholarchos Ο χρήστης Pholarchos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2004
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BrightSpirit Εμφάνιση μηνυμάτων
...Τι κινδύνους θα μπορούσε να κρύβει ο αποχωρισμός από το υλικό σώμα; Τι θα πρέπει να προσέξει κάποιος που το δοκιμάζει για πρώτη φορά;
Μερικά ενδιαφέροντα ερωτήματα θα μπορούσαν να είναι:
1. Μέχρι που μπορεί να φτάσει κάποιος με το αστρικό του σώμα; Πως θα βρει το δρόμο να γυρίσει πίσω;
2. Τι δυνατότητες έχει κάποιος σε αυτήν την κατάσταση; Υπάρχει περιορισμός μόνο στην παρατήριση;
3. Τι υπάρχει εκεί; Μπορεί κανείς να αλληλεπιδράσει με κάποιο άλλο αστρικό σώμα;
4. Σε αυτή τη διάσταση (ή ό,τι άλλο είναι τέλος πάντων) υπάρχει κίνδυνος από κακόβουλα πνεύματα;
5. Το υλικό σώμα είναι ευάλωτο όταν "φεύγουμε" από αυτό;
Σας ευχαριστώ όλους εκ των πρωτέρων.
Ο βασικός "κίνδυνος" έχει να κάνει με το ερώτημα 0 (που δεν κάνεις!) και που είναι:
0. Πόσο "αληθινά" είναι αυτά που αντιλαμβάνεται κανείς κατά την "αστρική προβολή;" (όπου με το «αληθινά» εδώ αναφέρομαι στο πόσο αυτά που βλέπει, ακούει, μαθαίνει κτλ. ανταποκρίνονται στα γεγονότα.)

Η απάντηση είναι «όχι και πολύ αληθινά».
Έτσι όλες τις υπόλοιπες απαντήσεις στις ερωτήσεις 1-5 αλλά και τα όσα βιώσει τελικά, θα κάνει καλά ο αστρικός ταξιδευτής να τα παίρνει με «μικρό καλάθι». Να μάθει να ξεχωρίζει το αστρικό από την καθημερινή πραγματικότητα και να καταλαβαίνει πότε εφάπτονται και πότε όχι. Εννοείται ότι αν το κάνεις για κάποιο σκοπό και πετύχεις το σκοπό, το πόσο «αληθινό» είναι δεν έχει σημασία!

Στις ερωτήσεις τώρα:
1. Το μέχρι που δεν έχει όρια. Το πως βρίσκεις το δρόμο για πίσω: απλά «θέλεις» να επιστρέψεις.Ή ακολουθείς ένα είδος ομφάλιου λώρου (αργυρή αλυσσίδα) που σε συνδέει με το σώμα.
2. Ξεκινάς με παρατήρηση (άρα πρόσκτηση γνώσεων) αν μπορείς να επηρεάσεις και τίποτα... θα δείξει...
3. Οτιδήποτε μοιράζεται το ίδιο περιβάλλον αλληλεπδρά.
4. Ναι.
5. Μόνο αν είναι σε κακή κατάσταση ή αν δεν μπορεί (ή δεν θέλει) ο άνθρωπος να επιστρέψει. Εξαιρετικά σπάνιο. Αλλά να έχεις ελαφριά τροφή κοντά για την περίπτωση να είσαι εξουθενωμένος μετά την 'επιστροφή'.
Απάντηση με παράθεση
  #697  
Παλιά 22-06-14, 10:19
Το avatar του χρήστη Gnostic Student
Gnostic Student Ο χρήστης Gnostic Student δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-04-2014
Περιοχή: Αθήνα, μετρό Σεπόλια
Μηνύματα: 134
Προεπιλογή

Το πιο σημαντικό για την ύπαρξη αστρικών εμπειριών είναι το να είσαι συνειδητός μέσα στην ημέρα, δηλαδή το να ζείς στο εδώ και τώρα. Γιατί ο λόγος που "κοιμόμαστε" στο αστρικό είναι οτι "κοιμόμαστε" και στον φυσικό κόσμο, όταν λέμε οτι είμαστε ξύπνιοι.
Το οτι έχεις τα μάτια σου ανοιχτά δε σημαίνει οτι είσαι ξύπνιος.
Αν ονειρεύεσαι μέσα στη μέρα ονειρεύεσαι και όταν κοιμάσαι. Αυτό έχει να κάνει με την νοητική φλυαρία, την ασυνειδησία μέσα στη μέρα κ.τ.λπ.
Βλέπε διδασκαλία Gurdjieff, Samael Aun Weor, Krishnamurti κ.α.
Όλοι λένε το ίδιο, οτι πρέπει να αφυπνίσουμε τη συνείδηση, που είναι αυτό που μας επιτρέπει την άμεση αντίληψη της πραγματικότητας.
Συνείδηση είναι η πραγματική κατάσταση εγρήγορσης.

Π.χ. όταν κάποιος έχει ένα ατύχημα, ο χρόνος μοιάζει να πηγαίνει σε slow motion.
Αυτό συμβαίνει γιατί εκείνη τη στιγμή βγαίνει ο νους (η σκέψη) απο την εξίσωση, και είμαστε πραγματικά στο εδώ και τώρα.


υγ: Όταν διαβάζουμε "συνείδηση" παραπάνω, ας μη μπερδεύουμε τη συνείδηση με το νοητικό περιεχόμενο ή τη σκέψη.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gnostic Student : 22-06-14 στις 10:24
Απάντηση με παράθεση
  #698  
Παλιά 01-12-14, 17:49
Εστερικός Δεσμός Ο χρήστης Εστερικός Δεσμός δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-12-2014
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή Απορία για τυχόν συμβάν αστρικής προβολής

Καθ'ότι καινούριος στην παρέα σας ελπίζω να είναι εδώ το σωστό μέρος για αυτή την απορία. Με αφορμή διάφορα γεγονότα θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας κάτι και όσοι τυχόν ξέρετε επί του θέματος να με διαφωτίσετε. Μικρός ειχα αρκετά συχνά κατά τον ύπνο μου ένα περιέργο αίσθημα. Συγκεκριμένα ένιωθα σαν να είμαι εξώ από το σώμα μου αλλά ταυτόχρονα ένιωθα και μια σύνδεση μαζί του. Προς το τελος του "ονείρου" ένιωθα από εκεί που είναι το πνέυμα μου να κινούμαι με απίστευτη ταχύτητα και να φρενάρω επίστης τρομερά στο σώμα μου σαν να "ταιριάζει ακριβώς" το πνεύμα με το σώμα μου. Ήταν μάλιστα τόσο έντονο όλο αυτό που τιναζόμουν από τον ύπνο μου με κομμένη την ανάσα σαν να με είχε χτυπήσει κεραύνος, τόσο έντονο. Είναι αυτό αστρική προβολή; Η απλά μια σειρά από περιέργα όνειρα;
Απάντηση με παράθεση
  #699  
Παλιά 01-12-14, 20:25
naeb Ο χρήστης naeb δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-04-2009
Μηνύματα: 557
Προεπιλογή

Φαίνεται να είχες επίγνωση της επιστροφής στο σωμα μετα απο αστρικό ταξίδι και προηγουμένως πιθανόν επίγνωση οτι ήσουν εκτός σωματος.
Ρίξε μια ματιά στο τρέχον νήμα (και το μεγαλύτερο κυρίως) για το τι να κάνεις αν ξανασυμβεί
__________________
"I maintain that Truth is a pathless land, and you cannot approach it by any path whatsoever, by any religion, by any sect. That is my point of view, and I adhere to that absolutely and unconditionally."

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη naeb : 01-12-14 στις 20:27
Απάντηση με παράθεση
  #700  
Παλιά 11-01-15, 00:36
Το avatar του χρήστη Gnostic Student
Gnostic Student Ο χρήστης Gnostic Student δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-04-2014
Περιοχή: Αθήνα, μετρό Σεπόλια
Μηνύματα: 134
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BrightSpirit
5. Το υλικό σώμα είναι ευάλωτο όταν "φεύγουμε" από αυτό;
Το υλικό σώμα χρειάζεται την "φόρτωση" ή την ενέργεια του ζωτικού σώματος προκειμένου να επιβιώσει. Αυτό γίνεται κάθε βράδυ κάποιες συγκεκριμένες ώρες: Το ζωτικό σώμα 'φορτίζει' το φυσικό και ταυτόχρονα την ώρα του ύπνου η συνειδητότητα του ανθρώπου μεταφέρεται στο αστρικό σώμα.
Τότε έχουμε την δυνατότητα, σύμφωνα με την θεωρία, αν αφυπνιστούμε, να κάνουμε αστρικά ταξίδια συνειδητά.
Συνήθως όμως, πάλι σύμφωνα με την θεωρία, αυτό που συμβαίνει είναι οτι βλέπουμε μόνο προβολές του νου μας - υποσυνειδήτου μας - στον αστρικό μας κόσμο, δηλαδή όνειρα. Αυτό συμβαίνει γιατί η συνείδηση - η ικανότητα της καθαρής αντίληψης του ανθρώπου - κοιμάται.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.