Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικότητες της αναζήτησης

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #91  
Παλιά 20-12-07, 19:42
Το avatar του χρήστη OANNHSEA
OANNHSEA Ο χρήστης OANNHSEA δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2007
Μηνύματα: 1.182
Προεπιλογή

Παράθεση:
Κανόνια ήχου των γερμανών;;; που είναι τα σχέδια για να τα συγκρίνουμε; Για να τα συγκρίνεις και να έχεις φτάσει με τέτοια βεβαιότητα σε τέτοιο συμπέρασμα λογικά σημαίνει ότι έχεις μελετήσει τα σχέδια και την αποτελεσματικότητα και των δύο. Το έχεις κάνει όμως;
Εεεεπππ....
Μία φορά έκανα το λάθος και μίλησα χωρίς στοιχεία (που νόμιζα ότι τα είχα). Και σου ζήτησα συγγνώμη...
Τώρα το έψαξα τα έχω....
Υπομονή μέχρι τα χριστούγεννα που θα κάτσω...

ΥΓ. Είμαι φαν των όπλων...
__________________

ΟΥ ΠΑΝΤΟΣ ΠΛΕΙΝ ΕΙΣ ΚΟΡΙΝΘΟΝ
BELLUM OMNEUM CONTRA OMNE - ΦΩΤΙΑ ΠΕΡΠΑΤΑ ΜΑΖΙ ΜΟΥ
Απάντηση με παράθεση
  #92  
Παλιά 21-12-07, 08:43
Το avatar του χρήστη skeptic
skeptic Ο χρήστης skeptic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2006
Μηνύματα: 1.211
Προεπιλογή

χεχε θα περιμένω. Και για τα κανόνια των γερμανών ξέρεις ακούγεται πολύ νεομυθολογία περί του πώς τα χρησιμοποιούσαν και μαζί με τους ..εεε ..ιπτάμενους δίσκους τους εναντίον των συμμάχων στην ανταρκτική!!! Θέλω να πω δηλαδή ότι τα στοιχεία για τους γερμανούς και τα υπερόπλα τους είναι ελειπέστατα και περικλείονται συχνά άπο μύθους όπως περίπου και στην υπόθεση Γκιόλβα. Τουλάχιστον όμως ο Γκιόλβας μας έχει δώσει ένα πεντακάθαρο σχέδιο του κανονιού του..χρονολογείται το 1970. πολύ πιθανόν είναι βέβαια να είχε φτιάξει κάτι πολύ πιο ισχυρό πιο πριν και να έδωσε στη δημοσιότητα μια πιο ..λάιτ έκδοση του κανονιού..ξέρεις πόσο μυστικοπαθείς είναι αυτοί οι εφευρέτες!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη skeptic : 21-12-07 στις 08:53
Απάντηση με παράθεση
  #93  
Παλιά 21-12-07, 10:21
Το avatar του χρήστη skeptic
skeptic Ο χρήστης skeptic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2006
Μηνύματα: 1.211
Προεπιλογή

Kάποιες προσωπικές εμπειρίες που ψάρεψα στο διαδίκτυο...

Παράθεση:
1954. Λιτόχωρο Πιερίας.
Η εφεύρεση που θα άλλαζε την ανθρωπότητα, ήταν έτοιμη προς επίδειξη.
Ένας κύλινδρος 20 εκ. που περιείχε το υγρό, τοποθετείτο πάνω απο το ανακατασκευασμένο καρμπυρατέρ του οχήματος, θέτοντας σε λειτουργία τη μηχανή μέσω αυτού. Ανακατασκευή είχε δεχτεί και η εξάτμηση.
Παρόντες καλεσμένοι, οι δήμαρχοι Κατερίνης, Λαρίσης, Λιτοχώρου, δύο υπουργοί της κυβέρνησης, ο διοικητής της μονάδος αρμάτων Λιτοχώρου με το επιτελείο του, ανώτατοι και ανώτεροι αξιωματικοί της ΑΤΑΔ, πολίτες διαφόρων τεχνικών ειδικοτήτων. Φυσικά και πλήθος απλών ανθρώπων, που με υπομονή περίμεναν να ικανοποιηθεί η περιέργειά τους. Ανάμεσα στους παρευρισκόμενους και δύο θείοι μου. Ο πρώτος ήταν μηχανικός συντηρητής μηχανημάτων της υπό κατασκευήν Εθνικής οδού και ο δεύτερος δασονόμος περιοχής Ολύμπου.
Ο Γκιόλβας, αφού έκανε τις τελευταίες ρυθμίσεις στή μηχανή του στρατιωτικού τζίπ, έδωσε την εντολή εκκίνησής του.
Το όχημα άνετα ανέπτυξε ταχύτητα, έκανε τους ελιγμούς διαφυγής, ξεπέρασε τα χωμάτινα εμπόδια χωρίς ρεταρίσματα και επανήλθε στο σημείο εκκίνησης.
Έκπληκτοι οι παρόντες δεν πίστευαν στα μάτια τους (λόγια του θείου μου). Ο Γκιόλβας ζήτησε απο τον οδηγό να επαναλάβει την επίδειξη, πράγμα που έγινε.
Σε ερωτήσεις εξήγησε, οτι η συγκεκριμένη ποσότητα υγρού, μπορούσε να κινήσει άρμα μάχης για 3.000 χιλιόμετρα. Οι ρύποι στην ατμόσφαιρα είναι μηδενικοί. Η λειτουργία της μηχανής ομαλοποιείται λόγω της μή ύπαρξης κατάλοιπων και έτσι οι επισκευές της μειώνονται στο ελάχιστο.
Συγκινημένοι όλοι έδιναν συγχαρητήρια στον εφευρέτη. Ήδη με την φαντασία τους πλάθαν όνειρα για το μέλλον της Ελλάδας. Επιτέλους, μετά από τον διχαστικό εμφύλιο, πάλι η Ελλάς θα μεγαλουργούσε. Μέσω αυτής της εφεύρεσης όλοι οι Έλληνες θα αισθάνονταν υπερήφανοι............
.................................................. ..............................................
Ο Γκιόλβας "συνοδεύτηκε" στην Αμερική. Η εφεύρεση ειναι σε κάποιο συρτάρι του πενταγώνου.
.................................................. ..............................................
Τέλη του '55 ο πατέρας μου μετοίκησε στην Κατερίνη. Άκουσε την ιστορία, αφού αυτή αποτελούσε το κύριο θέμα συζήτησης ακόμη.
σημείωση δική μου:

Το υγρό που αναφέρει ο φίλος είναι ο υδράργυρος και με αυτό έκανε και το ταξίδι Αθήνα-Θεσσαλονικη με το ειδικά μετασκευασμένο τζίπ ο Γκιόλβας!
Έχω στα χέρια μου μάλιστα και φωτογραφία του τζιπ και των ανθρώπων πέριξ του που το δοκίμαζαν (διακρίνεται επίσης και ο Γκιόλβας)
H έμπνευση για αυτή την απίθανη εφεύρεση πρέπει να ήταν πάλι τα ινδικά αρχαία κείμενα και συγκεκριμένα τα οχήματα βιμάνας που απ'ότι λέγεται κινούνταν με υδράργυρο!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη skeptic : 21-12-07 στις 10:30
Απάντηση με παράθεση
  #94  
Παλιά 21-12-07, 10:22
Το avatar του χρήστη skeptic
skeptic Ο χρήστης skeptic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2006
Μηνύματα: 1.211
Προεπιλογή

Παρακάτω είναι η μαρτυρία του "ΒΕΛΟΣ" ενός ανθρώπου στρατιωτικού που είχε την τύχη να δει δοκιμή του ΗΧΗΤΙΚΟΥ ΑΡΤΕΜΙΣ!! Το ηχητικό άρτεμις ήταν η επέκταση των σχεδίων του πρωτότυπου ηχητικου κανονιού σε στρατιωτική έκδοση μεγάλης κλίμακας και ισχύος. Το ηχητικό κανόνι με τους υπόηχους που παράγει είναι ικανό να προκαλέσει ακόμα και τρομερές ζημιές σε οπλισμένο σκυρόδεμα. Αν είναι αρκετά ισχυρό πρακτικά είναι ικανό να γκρεμίσει ακόμα και πολυκατοικία!!!!!

Ο "ΒΕΛΟΣ" περιγράφει με εντυπωσιακές λεπτομέριες το περιστατικό:

Παράθεση:
Με αφορμή τις περιοδικές σας αναφορές στο έργο τόσο της Ομάδας Ε, όσο και ερευνητών-επιστημόνων, θα σταθώ στην περίπτωση του επιφανούς Γεωργίου Γκιόλβα, ενός μεγάλου μηχονολόγου-μηχανικού. Συγκεκριμένα θα ήθελα να καταθέσω μια δική μου μαρτυρία σχετικά με μια απο τις πιο πετυχημένες εφευρέσεις της ομάδας Γκιόλβα. Με την ιδιότητα μου ως στρατιωτικού (υπηρετώ στην Πολεμική Αεροπορία) είχα και έχω την τύχη να είμαι εκπαιδευμένος στην Αντιαεροπορική Άμυνα. Ένα απο τα οπλικά συστήματα που γνωρίζω κυριολεκτικά "απ΄έξω και ανακατωτά" είναι και το Δίδυμο Αντιαεροπορικό Πυροβόλο ΑΡΤΕΜΙΣ των 30χιλ. Σαν χειριστής αλλά και συντηρητής του εν λόγω συστήματος μπορώ με βεβαιότητα να πω οτι είναι οτι καλύτερο έχουμε παράγει σαν χώρα και σαν αμυντική-πολεμική βιομηχανία τα τελευταία χρόνια. Συνοπτικά θα σας παραθέσω σημαντικά στοιχεία που ίσως να μην γνωρίζετε αλλά και μια μαρτυρία που αναφέρω οχι για λόγους εντυπωσιασμού, αλλά απλά γιατί τόσα χρόνια ήθελα να την μοιραστώ με άλλα άτομα, που ίσως να συμμερίζονται έστω και στο ελάχιστο τις ανησυχίες μου. Συγκεκριμένα: Η πλήρης ονομασία του ΑΡΤΕΜΙΣ είναι ΜΟΝΑΔΑ ΠΥΡΟΣ ΠΥΡΟΒΟΛΟΥ Α-30 (ΜΠΠ Α-30), ΕΙΝΑΙ και το τονίζω αυτό, ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ αλλά (το σημαντικότερο) ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΠΡΟΕΛΕΥΣΗΣ. Κατασκευάζεται απο την Ελληνική Βιομηχανία Όπλων (ΕΒΟ) στο Συγκρότημα Εργοστασίων Μάνδρας (ΣΕΜ) στην Αττική. Οι κάννες του αλλά και τα 2 ογκώδη κλείστρα του όπλου κατασκευάζονται απο την γερμανική MAUSER αλλά (αργότερα) και απο την ίδια την ΕΒΟ, ύστερα απο σχετική συμφωνία. Η τρομερή ταχυβολία του όπλου (1,200 βλήματα των 30χιλ. ΑΝΑ ΚΑΝΝΗ/ΑΝΑ ΛΕΠΤΟ, άρα 2,400 ΒΛΗΜΑΤΑ ΑΝΑ ΛΕΠΤΟ!!!), σε συνδυασμό με τα 8,000 μέτρα μέγιστο βεληνεκές καθιστούν το Α-30 ένα πραγματικά υπολογίσιμο όπλο. Και εδώ σας παραθέτω την πρώτη μου μαρτυρία. Όταν στα τέλη της δεκαετίας του ΄80 η ΕΒΟ με την ομάδα Γ. Γκιόλβα παρουσίασε το όπλο στην τότε στρατιωτική και πολιτική ηγεσία της χώρας, κάποιοι γνωστοί "κύκλοι" [και μέσα απο την τότε Κ.Υ.Π. ...] "μίλησαν" στους "ομόλογους" τους πέρα απο τον Ατλαντικό. Οι Αμερικανοί λοιπόν ΠΙΕΣΑΝ την κυβέρνηση να τερματίσει το Πρόγραμμα ΑΡΤΕΜΙΣ προτάσοντας ως σημαντικότερο λόγο την τρομερή ισχύ του όπλου το οποίο ΕΙΧΕ, ΕΧΕΙ και ΘΑ ΕΧΕΙ την ικανότητα διασύνδεσης με ΡΑΝΤΑΡ ΕΥΡΕΙΑΣ ΣΑΡΩΣΗΣ (Search & Tracking Radar) με φανερή μεγιστοποίηση στο έπακρο των δυνατοτήτων του συστήματος Α-30, ΣΕ ΑΝΤΙΘΕΣΗ με την ΟΠΤΙΚΗ ΣΚΟΠΕΥΣΗ που γίνεται απο χειριστή (ειδικότητας ΑΜ.ΑΔ. ή/και ΠΥΡΟΒΟΛΗΤΗ). Οι αμερικανικές πιέσεις κατάφεραν να μην διαθέσει η ΕΒΟ τις 60 ΜΠΠ Α-30 που είχαν παραγγείλει οι Ε.Δ. με ραντάρ αλλά να εγκαταστήσει (κυριολεκτικά την τελευταία στιγμή) σκοπευτικά της αγγλικής εταιρείας FERRANTI τα οποία όμως είναι ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΑ για το συγκεκριμένο όπλο. Απο δική μου εμπειρία, ο σκοπευτής όταν ολοκληρώσει τη διαδικασία στοχοποίησης (δηλαδή τον εγκλωβισμό στο σκοπευτικό του εχθρικού στόχου) και χρειαστεί για οποιοδήποτε λόγο να αφήσει το στόχο έστω και για δευτερόλεπτα απο το σκοπευτικό του, το γυροσκοπικό σύστημα του FERRANTI "τρελαίνεται" στην κυριολεξία και ο σκοπευτής χάνει τον στόχο απλούστατα γιατί ο πυργίσκος του όπλου γυρίζει πολύ γρήγορα (ΣΗΜ: ΤΟ ΟΠΛΟ ΕΧΕΙ Η/Ζ ΜΕ ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΤΗΣ "VW" 80HP που κάνει τον πυργίσκο να φέρει μια πλήρη περιστροφή 360 μοιρών σε ΕΝΑ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΟ..!) αφού έχει σχεδιαστεί ΟΧΙ για να κάθεται απι του όπλου ο χειριστής αλλά να βρίσκεται στον κλωβό του ραντάρ και να το χειρίζεται απο εκεί με πλήρη τηλεμετρία και τακτική εικόνα απο το ραντάρ έρευνας και εγκλωβισμού. Η Πολεμική Αεροπορία όμως που πάντα πρωτοπορεί, προμηθεύτηκε λίγο αργότερα ΚΑΙ τα ραντάρ έρευνας και εγκλωβισμού απο το εξωτερικό με την δικαολογία οτι θέλει να αντικαταστήσει τα ραντάρ ενός έτερου αντιαεροπορικού συστήματος, του ΒΕΛΟΣ. Χωρίς να το γνωρίσουν ποτέ οι Αμερικανοί, οι Τούρκοι και το ΝΑΤΟ τα ραντάρ αποθηκεύτηκαν και αργότερα διανεμήθηκαν με άκρα μυστικότητα σε ΟΛΕΣ τις Πτέρυγες Μάχης της Π.Α. Πολλοί συνάδελφοι αναρωτιούνται μέχρι και σήμερα για το ΤΙ περιέχουν συγκεκριμένες αποθήκες-ΤΟLL, κατασκευασμένες απο ενισχυμένο μπετόν και με ειδικές προδιαγραφές ασφαλείας και με ελεγχόμενες κλιματολογικές συνθήκες λόγω του ευαίσθητου του εξοπλισμού. Εδώ ας μου επιτραπεί να μην αποκαλύψω τη θέση μου και το βαθμό μου, αλλά ούτε και την μονάδα στην οποία υπάγομαι. Ας πούμε οτι υπηρετώ σήμερα σε μονάδα..."κάτω απο το αυλάκι" όπως λένε μερικοί. Και ο νοών, νοείτω... Αυτά για την πραγματική ιστορία του ΑΡΤΕΜΙΣ 30. Και τώρα εν συντομία μια διπλή μαρτυρία-εμπειρία. Το 1997 βρισκόμουν στο ΠΕΔΙΟ ΒΟΛΗΣ ΚΡΗΤΗΣ (ΠΒΚ-NAMFI) στο οποίο εκτελεί βολές και το ΝΑΤΟ, στα Χανιά της Κρήτης. Κατά τακτά χρονικά διαστήματα η Π.Α. εκτελεί εκπαιδευτικές βολές βαθμολογίας με διάφορα αντιαεροπορικά όπλα. Εγώ συμμετείχα στην αποστολή της μονάδας μου στην κατηγορία του ΑΡΤΕΜΙΣ-30. Κατά τη διάρκεια της βολής χειριστής-πυροβολητής άλλης μονάδας εκτελεί ένα παρ΄όλίγο μοιραίο χειρισμό, χάνει τον έλεγχο του όπλου και το ΑΡΤΕΜΙΣ αρχίζει να εκτελεί συνεχόμενες περιστροφές και να πυροδοτεί ασταμάτητα εως ότου άδειασε η αποθήκη πυρομαχικών του...Το ΑΡΤΕΜΙΣ "γάζωσε" τους γύρω χώρους ευτυχώς χωρίς ανθρώπινα θύματα με απίστευτη ταχύτητα και μανία. Ήταν τότε που συνειδητοποίησα πως το ΑΡΤΕΜΙΣ-30 είχε κατασκευαστεί για ΑΛΛΟ ΛΟΓΟ και ήταν μόνο ενα ΕΠΙ ΜΕΡΟΥΣ ΚΟΜΜΑΤΙ ΕΝΟΣ ΑΛΛΟΥ, ΙΣΧΥΡΟΤΕΡΟΥ ΥΠΕΡ-ΟΠΛΟΥ με ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ. Αλλά, περισσότερα για το θέμα στον αγαπητό κ. Γ. Γκιόλβα...Αυτό που μπορώ να αναφέρω σαν κερασάκι στην τούρτα είναι προσωπικό βίωμα. Κατά τη διάρκεια επίδειξης-παραλλαβής μιας μονάδας ΑΡΤΕΜΙΣ σε μονάδα της Πελλοπονήσου, συνέβη το εξής τρομερό. Με το πέρας της επίδειξης και ΑΦΟΥ ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΠΡΟΣΚΕΚΛΗΜΕΝΟΙ ΕΦΥΓΑΝ, έγινε μια άλλου είδους "επίδειξη" σε παρακείμενο στεγασμένο χώρο. Εκεί υπήρχε ένα -όπως φαινόταν- "διασκευασμένο" ΑΡΤΕΜΙΣ χωρίς όμως την αποθήκη πυρομαχικών. Ο χειριστής-δοκιμαστής ζήτησε απο όλους μας να φορέσουμε ειδικά ακουστικά και να απομακρυνθούμε απο το όπλο αρκετά. Έθεσε το όπλο σε λειτουργία και...πυροδότησε. Μόνο που ούτε βλήματα είδα να βγαίνουν απο τις κάννες ούτε καμμένα λάδια απο τις κάννες, ούτε καπνό. Είδα όμως ένα παρακείμενο παροπλισμένο τζίπ Mercedes GD250 να γίνεται...ΣΚΟΝΗ. Αγαπητέ Ρωμύλε, εκείνη την μέρα του Γενάρη είχα την τιμή να είμαι απο τους λίγους και προνομιούχους αξιωματικούς των Ε.Δ. και απο τους ελάχιστους Έλληνες που είδα το περίφημο ΗΧΗΤΙΚΟ ΚΑΝΟΝΙ απόρεια των πειραμμάτων Νικολά Τέσλα-Κωνσταντίνου Καραθεοδωρί (Με "ι" και οχι με "η" καθώς ζούσε στο εξωτερικό), τελειοποιημένων απο τον μοναδικό επιστήμονα Γιώργο Γκιόλβα. Αυτό ΕΙΝΑΙ και το πραγματικό ΑΡΤΕΜΙΣ. Πιστεύω οτι σχεδόν όλες οι μονάδες της Π.Α. έχουν αποθηκευμενό σε ανάλογο χώρο απο μια τέτοια μονάδα. Συνήθως όπως προανέφερα σε αποθήκες που δεν ανοίγουν ποτέ και για κανένα λόγο. Στη δική μου μονάδα παντως γνωρίζω οτι σε 2 αποθήκες έχουμε απο 2 ραντάρ για το "συμβατικό" ΑΡΤΕΜΙΣ και μια υπόγεια αποθήκη (κρύπτη) όπου βρίσκεται το Ηχητικό ΑΡΤΕΜΙΣ. Η ονομασία του εξαιρετικά ευαίσθητου αλλά και ισχυρά φυλασόμενου χώρου είναι συνήθως "ΕΙΔΙΚΗ ΠΕΡΙΟΧΗ". Δυστυχώς δεν μπορώ να συνεχίσω για λόγους εθνικής ασφάλειας αφού "αυτιά" υπάρχουν παντού και πάντοτε. Χαφιέδες και ανθέλληνες υπάρχουν και θα υπάρχουν. Αξίζει να αναφέρω και τον δόλιο τρόπο που οι πουλημένοι πολιτικοί μας ΠΑΡΕΔΩΣΑΝ τα σχέδια του "συμβατικού" ΑΡΤΕΜΙΣ στο ΙΣΡΑΗΛ αμέσως μόλις η ομάδα Γκιόλβα τα παρέδωσε "καλή τη πίστη" στην Ελληνική ( ;;; ) Κυβέρνηση. Εις το επανειδείν.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη skeptic : 21-12-07 στις 10:45
Απάντηση με παράθεση
  #95  
Παλιά 21-12-07, 14:02
Το avatar του χρήστη OANNHSEA
OANNHSEA Ο χρήστης OANNHSEA δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2007
Μηνύματα: 1.182
Προεπιλογή

Παράθεση:
ξέρεις πόσο μυστικοπαθείς είναι αυτοί οι εφευρέτες!
Kαι φυσικά πόσο παραμυθάδες είναι...
Άσε που μετά από τόσα χρόνια μπορείς να φτιάξεις ένα σωρό παραμύθια....

Παράθεση:
Το υγρό που αναφέρει ο φίλος είναι ο υδράργυρος και με αυτό έκανε και το ταξίδι Αθήνα-Θεσσαλονικη με το ειδικά μετασκευασμένο τζίπ ο Γκιόλβας!
Θα σκίσω τα πτυχία μου...
Πες μου σε παρακαλώ με ποιό τρόπο θα πάρει κάποιος ενέργεια από τον υδράργυρο..

Παράθεση:
Παρακάτω είναι η μαρτυρία του "ΒΕΛΟΣ" ενός ανθρώπου στρατιωτικού που είχε την τύχη να δει δοκιμή του ΗΧΗΤΙΚΟΥ ΑΡΤΕΜΙΣ!!
Προσωπικά πιστεύω ότι είναι όλα ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ για ένα απλό λόγο:
Η δέσμη του ήχου ΔΕΝ μπορεί να κατευθυνθεί...
Πως λοιπόν θα κατευθύνεις τον ήχο ΧΩΡΙΣ να χτυπήσεις το περιβάλλον χώρο ή τους ανθρώπους που βρίσκονται από πίσω του;;;
10 desibel μπροστά είναι τουλάχιστον 6 desibel πίσω από το όπλο...
Και φυσικά ΔΕΝ έχει σημασία εάν είναι υπόηχος ή υπέρηχος.

Όσο για το μπετόν, αυτό είναι σχετικά εύκολο.
Χρειάζεσαι μόνο την ιδιοσυχνότητα του μπετόν.
Μόνο που πρέπει να έχεις άφθονη ενέργεια για να το πετύχεις...
Μην ξεχνάς και τις απώλειες που έχει ο ήχος σε σχέση με την απόσταση...
__________________

ΟΥ ΠΑΝΤΟΣ ΠΛΕΙΝ ΕΙΣ ΚΟΡΙΝΘΟΝ
BELLUM OMNEUM CONTRA OMNE - ΦΩΤΙΑ ΠΕΡΠΑΤΑ ΜΑΖΙ ΜΟΥ
Απάντηση με παράθεση
  #96  
Παλιά 21-12-07, 18:28
Το avatar του χρήστη skeptic
skeptic Ο χρήστης skeptic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2006
Μηνύματα: 1.211
Προεπιλογή

Δεν είναι παραμύθια, υπάρχουν καταθέσεις ονομάτων, διασταυρωμένες πληροφορίες, εμπειρίες από προσωπικές πηγές και φίλους του εφευρέτη, φωτογραφίες, σχέδια, πατέντες...

Δεν τον έχεις μελετήσει τον γκιόλβα και βγάζεις λανθασμένα συμπεράσματα. Μελέτησε τον και μετά τα ξαναλέμε.

Με κάθε καλή διάθεση στο λέω, κάνεις λάθος!

Υγ: όσον αφορά για τον υδράργυρο είναι παλιά ιστορία.. πλέον έχουν καταφέρει και με νερό..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη skeptic : 21-12-07 στις 18:50
Απάντηση με παράθεση
  #97  
Παλιά 21-12-07, 22:59
Το avatar του χρήστη skeptic
skeptic Ο χρήστης skeptic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2006
Μηνύματα: 1.211
Προεπιλογή

"Σάλπιγγα του Θανάτου"

Επιπλέον στοιχεία, φωτογραφία και το δίπλωμα γιατί έχω μάθει να μιλάω με ντοκουμέντα.

Eπίσης τα όσα αναγράφονται στο δίπλωμα το '70 επιβεβαιώνουν και διασταυρώνονται πλήρως με τα όσα έχει πει ο Γκιόλβας στις συνεντεύξεις του σχεδόν 3 δεκαετίες αργότερα.

Προσέξτε το χαρακτηρισμό "Μυστική" πάνω Στο δίπλωμα.

http://andromedios.blogspot.com/2007/12/blog-post.html

Για το λεγόμενο "ΗΧΗΤΙΚΟ ΑΡΤΕΜΙΣ" κρατάω τις επιφυλάξεις μου διότι ο Γκιόλβας ποτέ δεν το ανέφερε, επίσης η σάλπιγγα είχε απορριφθεί από το στρατό ως "μη ενδιαφέρον δια τας Ενόπλους Δυνάμεις μας"!!!
Βέβαια ποτέ δεν ξέρεις πως μπορεί να εξελίχθηκε η όλη κατάσταση... οπότε.. (υπάρχει και το απόρρητο)

Που θα είχε φτάσει πάντως την τεχνολογία αυτής της χώρας.. αν δεν τον εμπόδιζε το ίδιο το πανιλήθιο προδοτικό κράτος μας είναι να αναρωτιέται κανείς.. στο εργαστήριο σχέδον μέχρι το τέλος του έκανε πειράματα για τη σύντηξη της ύλης , με εξοπλισμό που έφτανε τα 800 εκατομμύρια, πειράματα εφάμιλα με αυτά του εξωτερικού (κύκλοτρο) και αναγκάζονταν και έκρυβε τα ισότοπα στον όλυμπο! Μετά τον έδιωξαν οι κληρονόμοι του κτιρίου! Είναι να τρελένεσε δηλαδή!!
-----
Πάρτε και το γαλλικό ηχητικό κανόνι..
Παρόμοια εξέλιξη και συμπτώματα με το κανόνι Γκιόλβα.. αλλά αυτή τη φορά στα 10hz, ενώ το κανόνι Γκιόλβα ήταν συντονισμένο στα 4.3hz ακόμα χαμηλότερα

http://davidszondy.com/future/war/infrasound.htm

Από το πρωτότυπο πέρασε μετά στην αφάνεια και από εκεί στο άκρως απόρρητο και στα σάιτ συνομωσιών..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tsilof : 22-12-07 στις 00:58 Αιτία: συγχώνευση/ μη χρησιμοποίηση edit
Απάντηση με παράθεση
  #98  
Παλιά 23-12-07, 19:25
Το avatar του χρήστη skeptic
skeptic Ο χρήστης skeptic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2006
Μηνύματα: 1.211
Προεπιλογή

Μια ακόμα εφεύρεση του Γκιόλβα ήταν και ο αντίρροπος ηλεκτρικός κινητήρας διπλής ενέργειας δι'αντιπεριστρεφόμενου στάτορος.



Ας δούμε τι έχει να πει ο ίδιος ο εφευρέτης και για αυτή την επινόηση του, πως προσπάθησε πάλι να την αξιοποιήσει προς όφελος της ελλάδος και της ενύσχησης της (ανύπαρκτης) βιομηχανίας της και πως για μια ακόμα φορά βρήκε κλειστές πόρτες, και "σνομπ" αντιμετώπιση, όχι όμως από την Κίνα...(!)

Παράθεση:
Είναι ένα σωρό ακόμη, αλλά ας σταθούμε στην τελευταία περίπτωση. Μόλις πριν λίγες μέρες έκλεισα συμφωνία με τους Κινέζους για να βγάλουν σε παραγωγή ένα πρωτοπορειακό δράπανο που επινόησα. Το θέμα έχει ως εξής με λίγα λόγια:

Όταν συνεργαζόμουν με τον Μποδοσάκη και επέβλεπα το μοντάρισμα μιας μεταλλικής γέφυρας, κάποιος εργάτης που χειριζόταν ένα μεγάλο δράπανο σκοτώθηκε από την αναστροφή που παρουσιάζουν αυτά τα εργαλεία, όταν το τρυπάνι τους μπλοκάρει κάπου. Το φρικτό θέαμα του χτυπημένου ανθρώπου, με έκανε να αποφασίσω να λύσω αυτό το πρόβλημα μια για πάντα.

Πράγματι σε λίγο καιρό είχα τα σχέδια έτοιμα. Κι όχι μόνο αυτά. Είχα σχεδιάσει και μελετήσει ολόκληρη την ανέγερση εργοστασίου, που θα έθετε σε παραγωγή τα νέα επαναστατικά εργαλεία. Είχα προβλέψει ακόμη και για την τοποθεσία του! Όλες οι γνωστές μάρκες θα έμεναν πίσω, στην παγκόσμια αγορά...

Υπέβαλα την μελέτη στους αρμόδιους υπογραμμίζοντας ότι πέρα από την οφθαλμοφανή ανθρώπινη πλευρά του θέματος, θα προέκυπταν και τεράστια οικονομικά ωφέλη για την Ελλάδα. Φυσικά ακολούθησαν πολύμηνες «εξετάσεις» και γραφειοκρατικές διαδικασίες, ώσπου έχοντας ήδη και προτάσεις από ξένους οίκους, απηύδησα. -«Οι κινέζοι είναι φτωχός λαός που όμως σέβεται και εκτιμά βαθειά τους Έλληνες, γιατί αναγνωρίζει την προσφορά τους στον πολιτισμό! Δώστο σε μας.» μου είπε ο φίλος μου ο πρέσβυς της Κίνας, την περίοδο των διαπραγματεύσεων.

Αυτά τα λόγια με έπεισαν. Οι λεπτομέρειες κανονίστηκαν και μετά από επίσημη πρόσκληση επισκέφθηκα την Κίνα, όπου οργάνωσα το εργοστάσιο και σήμερα είναι έτοιμο να παράγει το δράπανο και να δώσει δουλειά σε χιλιάδες ανθρώπους...

Όμως δεν είναι μόνο αυτό. Δεκάδες προτάσεις που όλες μπλοκαρίστηκαν από την αδιαφορία, τη γραφειοκρατία και ίσως όχι μόνο.
Παρακάτω θα βρείτε το δίπλωμα ευρεσιτεχνίας (Αρ. 871614, 7-12-1987) για αυτή την επινόηση όπου περιγράφει με λεπτομέριες τα σχέδια, τη συσκευή, τις εφαρμογές και τα πλεονεκτήματά της.

http://rapidshare.de/files/38115907/GR871614B.pdf.html

Ο άνθρωπος ήταν μηχανολογική εφυία που έμεινε αναξιοποίητος και αβοήθητος επειδή γενήθηκε σε λάθος χώρα (που όμως πάραυτα υπεραγαπούσε), όχι μόνο δεν τον βοήθησε το κράτος αλλά πολλές φορές το βρήκε απέναντι του. Αλλά όταν κυβερνούν γραικύλοι...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη skeptic : 23-12-07 στις 19:33
Απάντηση με παράθεση
  #99  
Παλιά 24-12-07, 07:58
Το avatar του χρήστη OANNHSEA
OANNHSEA Ο χρήστης OANNHSEA δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2007
Μηνύματα: 1.182
Προεπιλογή

Έλα βρε Sceptic...
Το παραπάνω είναι κάτι πολύ απλό, το οποίο το πετυχαίνουμε σήμερα μέσω των inverter... Δεν είναι κάτι σπουδαίο...
Ούτε καν στους Κινέζους δεν μπορεί να βρει χρήση!!!, γιατί είναι πολύ περίπλοκο και ακριβό, ενώ το inverter κάνει την ίδια ακριβώς δουλειά και μάλιστα ελέγχει και την ροπή και τις στροφές!

Σχεδόν κάθε χρόνο στην εταιρεία που εργάζομαι έρχονται διάφοροι ευφευρέτες για να μας παρουσιάσουν διάφορα κομμάτια τους. Τα περισσότερα έχουν ήδη ανακαληφθεί από άλλους πριν από χρόνια, ενώ τα περισσότερα είναι απλώς γελοία.
Τι θα έλεγες να βάλουμε τους μεγάλους τροχούς των τρακτέρ στον μπροστινό άξονα;;;
__________________

ΟΥ ΠΑΝΤΟΣ ΠΛΕΙΝ ΕΙΣ ΚΟΡΙΝΘΟΝ
BELLUM OMNEUM CONTRA OMNE - ΦΩΤΙΑ ΠΕΡΠΑΤΑ ΜΑΖΙ ΜΟΥ
Απάντηση με παράθεση
  #100  
Παλιά 24-12-07, 10:31
Το avatar του χρήστη skeptic
skeptic Ο χρήστης skeptic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2006
Μηνύματα: 1.211
Προεπιλογή

Παράθεση:
Το παραπάνω είναι κάτι πολύ απλό, το οποίο το πετυχαίνουμε σήμερα μέσω των inverter...
Σήμερα μπορεί, όχι όμως πριν 25 χρόνια. Εργάτες κινδύνευαν και σκοτώνονταν λόγω της αναστροφής. Τότε αυτό που πέτυχε ο Γκιόλβας ήταν κάτι το πρωτοποριακό, τουλάχιστον για τα ελληνικά δεδομένα αλλά και -γιατί όχι- και για τα παγκόσμια (εφόσον το πήραν οι Κινέζοι).

Επίσης ο Γκιόλβας είχε βγάλει μεγάλη σειρά από καινοτόμες πατέντες πάνω στους σιδηροδρόμους και τις ανισόπεδες διαβάσεις καθώς στις σπουδές του είχε πάρει ειδικότητα σ'αυτόν τον τομέα (προσέξτε το "Railroads" πάνω στην φίρμα του Γκιόλβα στο δίπλωμα ευρεσιτεχνίας του ηχητικού κανονιού). Θα τις παρουσιάσω περιληπτικά εδώ.

Θα συνεχίσω παρουσιάζοντας το σύντομο βιογραφικό που σκιαγραφεί αρκετά σημαντικά σημεία της ζωής του εφευρέτη.

υγ: Γιατί όμως τέτοια προσπάθεια υποτίμησης του Γκιόλβα ρε φίλε; μια μια τις πατέντες του άχρηστες πας να τις βγάλεις.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη skeptic : 24-12-07 στις 10:50
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.