Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > UFO – Εξωγήινοι – Διαστημική

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-10-07, 15:52
Astoxastos Ο χρήστης Astoxastos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-10-2007
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή UFO ή οχι?

Καταρχήν να καλησπερίσω όλους εσάς του forum καθώς είμαι καινούργιος Με πολύ ενδιαφέρον ασχολήθηκα με τούτο το site από τότε που έμαθα την υπαρξή του..Το πρώτο post που διάβασα είχε περιεχόμενο UFO-εγωγηινοι..Έχω μια προσωπική εμπειρία επί τους θέματος και απορία εν τέλη την οποια θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας και νομίζω θα την βρείτε πολύ ενδιαφέρουσα.Η βάση μου για να ξεκινήσω είναι να πω ότι σε αυτά που γράφω είμαι απόλυτα ειλικρινή όπως και η photo που θα παραθέσω είναι 100% αυθεντική.Φυσικά δεν κάνω προσπάθεια να σας πίσω ο καθένας μπορεί να κρίνει,όμως απο μεριά μου θέλω να ξεκαθαρίσω ότι δεν θα απαντήσω σε ερωτήσεις τύπου:αν είναι πλαστή,μονταρισμένη κτλ.


Λοιπόν επί του θέματος τώρα και οσο μπορώ συνοπτικα,στις 29-7-2006 είχαμε κανονίσει με τον καθηγητή μου της έκθεσης να πάμε στον Όλυμπο για τσάι.Εγώ κατοικώ στο Λιτόχωρο που είναι στους πρόποδες του Ολύμπου για όσους δεν γνωρίζουν!Όταν κάναμε την στάση(κοντά στην περιοχή λιβαδάκι σε μια πλαγια πιο βόρεια όπου θα ξεκουραζόμασταν για να ξεκινήσουμε το κατέβασμα)για φαΐ-νερό και κοιτάζοντας προς τα κάτω παρατήρησα κάτι πολύ περίεργο..Είχε συννεφιάσει ο τόπος και 2 μικρές λάμψεις διακρίνονταν.Αμέσως έβγαλα την φωτογραφική που ευτυχώς είχα μαζί και τράβηξα δύο photos μια κουνημένη και μια καλή(καταλαβαίνετε πάνω στον πανικό,καθώς δεν βλέπεις τόσο συχνά δυο ξεκάρφωτα φώτα στον ουρανό και μάλιστα χαμηλά!).





Το θέμα είναι ότι το συγκεκριμένο γενονός με έκανε να ψάξω αρκετά.Ρώτησα ανθρώπους που ξέραν τα βουνό αν υπήρχε περίπτωση τα συγκεκριμένα να είναι προειδοποιητικά φώτα για χαμηλές πτήσεις αεροπλάνων και μου απάντησαν όχι δεν υπάρχουν.Επίσης ρώτησα αν θα μπορούσε να ήταν αεροπλάνα και πήρα την εξής απάντηση:Τόσο χαμηλά?Μετά σκέφτηκα και παρατήρησα τα δυο φώτα είναι σχεδόν σε ευθεία..Σε αυτό το σημείο πρέπει να πω ότι έχω μελετήσει κάποια πράματα για τα UFO και δεν είμαι ούτε oufologos ούτε φαντασιόπληκτος ούτε φυσικά βέβαιος ότι υπάρχει κάτι εκεί πάνω,αυτό για να πω ότι ο τίτλος είναι απλά απορία και όχι άποψη.

Μετά χαράς θα ακούσω τις απόψεις σας και το τι ήταν αυτό που φάνηκε και μάλιστα χωρίς να ακουγόταν κάτι(βεβαια ήταν μακριά)..Κάθε άποψη είναι σεβαστή..Μαρτυρας δεύτερος υπάρχει και είναι ο καθηγητής μου που απλά δεν έδωσε και τόσο σημασία..Μακάρι μέσα από τις απαντήσεις να γίνει ένας καλός διάλογος και να καταλάβω τι ήταν,να δώσω μια απάντηση πρώτα πρώτα στον εαυτό μου..δεν αποκλείεται μια από αυτές να είναι ότι ήταν UFO,φυσικό φαινόμενο,αεροπλάνα οτιδήποτε..

PS:Τόσο καιρό δεν είχα βρει το ιδανικό site για να γράψω κάτι τέτοιο για αυτό είχε "μείνει στο ράφι".Φυσικά οι φίλοι μου έχουν ακούσει την ιστορία μου αρκετές φορες!!

PS2:Όταν ξεκινήσαμε η ατμόσφαιρα ήταν καθαρή και είχε ηλιοφάνεια!Τα σύννερφα ήταν λίγο απρόσμενα..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Astoxastos : 10-10-07 στις 16:04
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-10-07, 16:06
Το avatar του χρήστη evripidis
evripidis Ο χρήστης evripidis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη - Μακεδονία
Μηνύματα: 175
Προεπιλογή

Μια ερώτηση φίλε μου.

Είπες τα είδες και τα κατέγραψες με το φακό σου και το βλέπουμε, πολύ ωραία.

Τα είδες ξαφνικά απ' όσο αντιλήφθηκα.

Τα είδες να κινούνται; Μετά τι έγινε; Απλά εξαφανίστηκαν ;
__________________
.:::Είθε το μάτι της Thundera να είναι πάντα δίπλα σου...

http://eye-of-thundera.blogspot.com/


"Όταν μάθουμε να ελέγχουμε τον εγκέφαλό μας, θα απαντήσουμε πολλά ερωτήματα..."
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-10-07, 16:25
Το avatar του χρήστη Julliet
Julliet Ο χρήστης Julliet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-11-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 305
Προεπιλογή

Όλυμπος!!! Μμμμ....υπάρχει μια περίεργη δραστηριότητα τώρα τελευταία εκεί (?!)...Φίλε Αστόχαστε, τί ώρα περίπου είδες αυτές τις 2 λάμψείς? Ήταν πρωί, απόγευμα? Όπως είπε και ο Evripidis, δώσε μας μια εικόνα του μετά. Κινούνταν? Εξαφανίστηκαν ξαφνικά? Ακουγόνταν κάτι?
__________________
~*Gp*~

«Γιατί άραγε ενώ δεν με καταλαβαίνει κανένας με συμπαθούν όλοι?»
Albert Einstein


"Όσοι ψάχνουν για χρυσό, σκάβουν πολύ και βρίσκουν λίγο" Ηράκλειτος

Το όνειρο μου χάρισε τη ζωή, τωρα δεν μου μένει παρά να χαρίσω στη ζωή το όνειρο.

"Δεν πρόκειται ποτέ να ανακαλύψεις νέους ωκεανούς αν δεν έχεις το κουράγιο να χάσεις από τα μάτια σου την ακτή"

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Julliet : 10-10-07 στις 16:26
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-10-07, 17:40
Το avatar του χρήστη skeptic
skeptic Ο χρήστης skeptic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2006
Μηνύματα: 1.211
Προεπιλογή

Στον όλυμπο δεν είναι η μυστική βάση του Γκιόλβα; έτσι εξηγείτε! αφού βρισκόσουν κοντά στη Γκιόλβας-51

anyway, για να σοβαρευτούμε λίγο, πρόκειται για ενδιαφέρουσα θέαση. Μπορείς να μας πεις τι ώρα της ημέρας τραβήχτηκε;

(αν δεν θυμάσε, το γράφει η ψηφιακή)

Επίσης χρήσιμο θα ήταν αν μπορούσες να ανεβάσεις ολόκληρο το αυθεντικό αρχείο DSCxxxx.jpg της ψηφιακής που αναπαριστά αυτή τη φωτογραφία.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη skeptic : 10-10-07 στις 17:44
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-10-07, 18:24
open mind Ο χρήστης open mind δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2006
Μηνύματα: 217
Προεπιλογή

Ενδιαφέρον φωτογραφία αλλα φοβάμαι ότι δεν μπορεί να βγάλει
Κάποιος ασφαλή συμπεράσματα βλέποντας την.
__________________
ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΟΥΝ
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-10-07, 18:57
Astoxastos Ο χρήστης Astoxastos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-10-2007
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Λοιπόν την ώρα την έχω:Σάββατο, 29 Ιουλίου 2006, 10:39:46 πμ
Είναι απο τις πληροφορίες της εικόνας.Επίσης για να συμπληρώσω κάτι για την ερώτηση σας πως τα είδα.Πριν την στάση που περιέγραψα ανεβαίναμε άρα κοιτούσαμε προς τα πάνω(δυτικά) οποτε δεν αντιλήφτηκα ποτε εμφανίστηκαν.Όταν σταματήσαμε κάτσαμε κοιτώντας το βουνό προς τα κάτω(ανατολικά).Τότε πρόσεξα αυτές τις λάμψεις.Τις παρατηρούσα για λίγη ώρα αλλα δυστυχώς δεν μπόρεσα να δω πως χάθηκαν αφού συννέφιασε ακόμα περισσότερο.Οποτε ή εξεφανίστηκαν(γρήγορα η όχι)ή απλά χάθηκαν.Χωρίς να ακούσω κάποιο θόρυβο.Τέλος μου αρέσει να είμαι αντικειμενικός οποτε πρέπει να αναφέρω ότι η συννεφιά και μάλιστα γρηγορη δεν είναι σπάνιο φαινόμενο για ένα βουνό.Τουλάχιστον έτσι νομίζω


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Astoxastos : 10-10-07 στις 19:18
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-10-07, 19:19
Το avatar του χρήστη chaoticblue
chaoticblue Ο χρήστης chaoticblue δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-01-2007
Μηνύματα: 170
Προεπιλογή

Γεια σου Αστοχαστε. Ας προσπαθησουμε να τα παρουμε με την σειρα. Το ενδεχομενο να ειναι αεροπλάνα. Αρχικα το ύψος ειναι λάθος οτι ειναι πολυ χαμηλο. Κρινοντας το υψος απο την φωτογραφια ειναι υπερ αρκετο για ασκηση. Στην πραγματικότητα ασκησεις γίνονται και πολύ πιο χαμηλα. Το εχω δει με τα ματια μου παρα πολλες φορες. Τωρα αν ήταν αεροπλάνο (πολεμικό εννοείται) δεν θα έπρεπε να ειχε φως καθως δεν ειναι νυχτα και αν δεν εκτελούσε ασκηση δεν ειχε λογο να πετα τοσο χαμηλα. Συν τις αλλοις δεν θα επρεπε να βλεπουμε μονο ενα λευκο φως. Επισης κανονικα θα έπρεπε να ακουστει και ο ηχος. Δεν ειναι και αμελητέος. Το ενδεχομενο να αναψανε τα φωτα για να αποφυγουν συγκρουση λόγω χαμηλής ορατότητας δεν θα πρεπει βεβαια να αποκλείεται. Αλλα και παλι θα φαινοταν τουλαχιστον ενα απο τα δύο αλλα φωτα (πρασινο ή κοκκινο). Αρα αν τα αρθοισουμε τα παραπάνω μαλλον δεν ήταν αεροσκάφος (μαλλον εως σίγουρα). Τωρα να ηταν κατι αλλο το "νορμαλ"? Μαλλον οχι. Καθως τα γνωστα που θα ελεγε καποιος φανατικος της επιστημης οτι ειναι και καλα αφροδιτη αποκλειεται φυσικα, μπαλονια (μετεωρολογικά) και τα λοιπα δεν εχουν φως και παει λέγοντας. Τωρα. Σημαντικότατο στοιχείο ειναι να θυμηθείς πως κινούνταν τα σκαφη. Δηλαδη, ταχύτητα και ελιγμοι. Ειναι ευκολο σχετικα ακομα και για καποιον που δεν ξερει πολλα πραγματα απο αεροσκαφη να ξεχωρισει εναν ακραιο ελιγμο μη δυνατό να επιτευχθει απο τα αεροσκάφη ΑΛΛΑ και απο τους πιλοτους. Αυτα. Αν θυμηθεις την κινηση τους, πως ηταν, πιστευω οτι θα κρινουμε με ασφαλεια. Αν και το γεγονος οτι δεν ακουγοταν ηχος ειναι απο μονο του ισχυρό στοιχείο (μιας που εδω ειναι Ελλαδιτσα και δεν εχουμε F-117 κλπ)



Α βασικη λεπτομερεια. Τα μερη οπου γινονται τετοιου είδους ασκήσεις ειναι καθορισμένα. Αρα θα επρεπε να γινονται ασκησεις χαμηλών πτήσεων στην περιοχή συχνα.
__________________
"When you make your peace with authority, you become authority." J. Morrison

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chaoticblue : 10-10-07 στις 19:34
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-10-07, 19:33
Astoxastos Ο χρήστης Astoxastos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-10-2007
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chaoticblue
Γεια σου Αστοχαστε. Ας προσπαθησουμε να τα παρουμε με την σειρα. Το ενδεχομενο να ειναι αεροπλάνα. Αρχικα το ύψος ειναι λάθος οτι ειναι πολυ χαμηλο. Κρινοντας το υψος απο την φωτογραφια ειναι υπερ αρκετο για ασκηση. Στην πραγματικότητα ασκησεις γίνονται και πολύ πιο χαμηλα. Το εχω δει με τα ματια μου παρα πολλες φορες. Τωρα αν ήταν αεροπλάνο (πολεμικό εννοείται) δεν θα έπρεπε να ειχε φως καθως δεν ειναι νυχτα και αν δεν εκτελούσε ασκηση δεν ειχε λογο να πετα τοσο χαμηλα. Συν τις αλλοις δεν θα επρεπε να βλεπουμε μονο ενα λευκο φως. Επισης κανονικα θα έπρεπε να ακουστει και ο ηχος. Δεν ειναι και αμελητέος. Το ενδεχομενο να αναψανε τα φωτα για να αποφυγουν συγκρουση λόγω χαμηλής ορατότητας δεν θα πρεπει βεβαια να αποκλείεται. Αλλα και παλι θα φαινοταν τουλαχιστον ενα απο τα δύο αλλα φωτα (πρασινο ή κοκκινο). Αρα αν τα αρθοισουμε τα παραπάνω μαλλον δεν ήταν αεροσκάφος (μαλλον εως σίγουρα). Τωρα να ηταν κατι αλλο το "νορμαλ"? Μαλλον οχι. Καθως τα γνωστα που θα ελεγε καποιος φανατικος της επιστημης οτι ειναι και καλα αφροδιτη αποκλειεται φυσικα, μπαλονια και τα λοιπα δεν εχουν φως και παει λέγοντας. Τωρα. Σημαντικότατο στοιχείο ειναι να θυμηθείς πως κινούνταν τα σκαφη. Δηλαδη, ταχύτητα και ελιγμοι. Ειναι ευκολο σχετικα ακομα και για καποιον που δεν ξερει πολλα πραγματα απο αεροσκαφη να ξεχωρισει εναν ακραιο ελιγμο μη δυνατό να επιτευχθει απο τα αεροσκάφη ΑΛΛΑ και απο τους πιλοτους. Αυτα. Αν θυμηθεις την κινηση τους, πως ηταν, πιστευω οτι θα κρινουμε με ασφαλεια. Αν και το γεγονος οτι δεν ακουγοταν ηχος ειναι απο μονο του ισχυρό στοιχείο.

Πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορίες και σε ευχαριστώ!Περιγράφω πιο πάνω οτι τα είδα οταν γύρισα και ήταν ακίνητα.Έτσι παρέμιναν όσο τα κοιτούσα.Προσπάθησα να βγάλω μια σταθέρη photo και έτσι κάποια στιγμή μπορεί να αποσπάστικα,να τα έχασα απο τα μάτια μου.Επίσης να τονίσω ότι η ψηφιακή μου είναι sony 2.1 mp(η παλιά του αδερφού μου,για βουνό δεν παίρνεις κάτι καλύτερο αν και ίσως χρειάζεται telika:P) και καταλαβαίνετε ότι σε video δεν φαινόταν τίποτα(xωρίς να είμαι σίγουρος πρέπει να είχα κάνει και μια προσπάθεια για video αλλα ήταν απογοητευτική,δεν διακρίνονταν τίποτα)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Astoxastos : 10-10-07 στις 19:34
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-10-07, 19:39
Το avatar του χρήστη chaoticblue
chaoticblue Ο χρήστης chaoticblue δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-01-2007
Μηνύματα: 170
Προεπιλογή

Ακινητα ε? Αρα δεν ηταν αεροσκάφη. Το να΄ηταν ελικόπτερα καταρρίπτεται γιατι θα επρεπε κατι να ακουγες. Εκτος του οτι τα ελικοπτερα δεν κινουνται τοσο γρηγορα ωστε να τα χασεις μεσα σε μια στιγμη απο τα ματια σου. Τωρα τι φωτα φερουν τα ελικοπτερα δεν ξερω για να σου πω. Αυτο που ξερω ομως ειναι οτι δεν φερουν μονο ενα λευκο. Αν και το θεμα με τα φωτα δεν θα πρεπει να απασχολει στην περιπτωση των ελικοπτερων καν, λόγω του οτι δεν μπορει να χασει κανεις ελικόπτερο απο τα ματια του οπως σου ειπα και πανω, μεσα σε μια στιγμη.
__________________
"When you make your peace with authority, you become authority." J. Morrison

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chaoticblue : 10-10-07 στις 19:39
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 10-10-07, 19:48
Astoxastos Ο χρήστης Astoxastos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-10-2007
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Κοίτα δεν είπα ότι τα έχασα σε μια στιγμή,απλά ότι στην περίπτωση που έφυγαν γρήγορα(λέμε τώρα) μπορεί να μην το πρόσεξα επειδή είχα κοιτάξει αλλού η οτιδήποτε.Αν έφευγαν αργά θα το πρόσεχα πιστεύω.Βγάζω το συμπέρασμα ότι η έφυγαν γρήγορα ή ότι χάθηκαν στην συννεφιά που πύκνωσε(αν πύκνωσε αφού ήταν στο βάθος και δεν μπορώ να είμαι σίγουρος,απλά αυτή ήταν η αισθησή μου).

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Astoxastos : 10-10-07 στις 19:51
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.