Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προβλήματα Τεχνικής Φύσεως και Συντονισμού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #111  
Παλιά 01-07-06, 00:09
Το avatar του χρήστη Drymonia
Drymonia Ο χρήστης Drymonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2005
Μηνύματα: 817
Προεπιλογή

Παράθεση:
Όχι ότι είχε άδικο ο μηνάς, ή η Αντωνία , (αντέδρασε όπως ένοιωσε και όπως έπρεπε με τα στοιχεία που παρουσιάστηκαν).


..εντάξει συνήλθα..

Λοιπόν, τα παιδιά κάναν μεγάλο λάθος και είναι χρέος μας να τους το επισημάνουμε [όπως κι εγώ σε αντίστοιχη περίπτωση θα ήμουν πρόθυμη να φάω χαστούκι], διότι είμαστε φίλοι τους και οι φίλοι τραβάν αυτιά όπως άριστα λέει ο Agaliarep, και πάνω απ'όλα γιατί όλοι μας θέλουμε το φόρουμ να έχει κύρος και επίπεδο, σεβόμενο τις αξίες που προωθεί και προσπαθεί να καλλιεργήσει.
Δεν είμαστε εδώ για να αλληλοθαυμαζόμαστε/αλληλογλυφόμαστε, αλλά για να βελτιωθούμε ως άνθρωποι.

Επίσης να πώ ότι συμφωνώ με κάθε λέξη και σημείο στίξης του Agaliarep..

Συγγνώμη => συν+χωρώ => σε βάζω πάλι στον κοινό χώρο

Μετανοώ => μετά+νοώ => μετά βάζω μυαλό [και το δείχνω έμπρακτα]
__________________
Για τα λεφτά τα κάνεις όλα..[?]
Απάντηση με παράθεση
  #112  
Παλιά 01-07-06, 00:20
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Όταν κλήθηκα, ως μέλος της Gateway και της συντονιστικής επιτροπής να λάβω θέση στο ζήτημα που είχε ανακύψει με την πιθανότητα χρήσης του ψευδώνυμου «Παθοκτόνος» από περισσότερα του ενός άτομα, ομολογώ ότι βρέθηκα σε πολύ δύσκολη θέση. Δύσκολη, αφενός, επειδή ήθελα να είμαι κατά το δυνατόν δίκαιος, μελετώντας ένα θέμα για το οποίο ελάχιστες τεχνικές γνώσεις έχω και αφετέρου γιατί ήθελα η θέση που θα έπαιρνα να είναι σύμφωνη με τις προσωπικές μου αρχές, τις ίδιες που ορισμένοι φίλοι από εδώ μέσα έχουν καταλάβει για εμένα και έχουν εκτιμήσει. Δεν θα ήθελα ποτέ να έκανα κάτι που θα τους απογοήτευε, όπως δεν θα ήθελα να λάβω και καμία απόφαση ορμώμενος από κάθε άλλου είδους κίνητρα.
Θεώρησα σωστό να καταφύγω σε δικούς μου ειδικούς, να τους ενημερώσω (όπως και έκανα), για να λάβω τελικά την απάντηση πως τα στοιχεία που είχαν προσκομιστεί δεν επαρκούσαν για να στοιχειοθετηθεί μια τέτοια κατηγορία, τουλάχιστον όχι πριν πάρουμε και τη γνώμη της εταιρείας τηλεφωνίας. Η γνώμη αυτή ήταν επίσης διφορούμενη, άφηνε περιθώρια για δυο σωστές απαντήσεις. Δύσκολο θέμα.
Έπειτα, υπήρξαν κατηγορίες για διαφορά στον τρόπο γραφής, η οποία αποδόθηκε στην ύπαρξη περισσότερων του ενός Παθοκτόνων, όμως δεν διαπίστωσα καμία τέτοια διαφορά που να μην μπορεί να εξηγηθεί από τις δεκάδες επιθέσεις στο Δόγμα του Παθοκτόνου, στις απόψεις του, στον τρόπο γραφής του, στο ίδιο του το ψευδώνυμο, στο άνοιγμα θεμάτων που είχαν στόχο να τον «κεντρίσουν» και καμία μα καμία διάθεση για συζήτηση, προβληματισμό και έρευνα. Όλα αυτά έγιναν από την πρώτη ημέρα που γράφτηκε στο Μεταφυσικό. Περιμέναμε, μετά από όλα αυτά, να έχει ένα σταθερά ευγενικό και μετριοπαθές ύφος; Περιμέναμε να μην εκνευριστεί, όσο και αν ο συγκεκριμένος το έκανε με πολύ ήπιο τρόπο, αν κρίνει κανείς το μέγεθος της επίθεσης που είχε δεχτεί; Αν το περίμενε, τότε δικαίως μπορεί να αναρωτιέται για ορισμένες μικροδιαφορές στο ύφος της γραφής του.
Διαπίστωσα πως ανοίχτηκε ολόκληρο θέμα για τη δήθεν απατεωνιά του Παθοκτόνου, ένα θέμα που σημείωσε ρεκόρ αναγνώσεων και δημοσιεύσεων για τόσο σύντομο χρονικό διάστημα, ένα θέμα που έχει όλες εκείνες τις ιδιότητες που θα το καθιστούσαν άμεσα διαγραμμένο, αν δεν υπήρχε ένα μούδιασμα, τουλάχιστον από μέρους μου, με την καταιγιστική ροή πληροφοριών. Δεν το διέγραψα αμέσως και εδώ είναι το λάθος που παραδέχομαι δημόσια και δημόσια ζητώ συγγνώμη, όχι μόνο από τον παθοκτόνο αλλά και από τους φίλους που έχω κάνει εδώ και από την ίδια την ομάδα. Δεν αποτελεί δικαιολογία εκ μέρους μου η αναφορά μου στο «μούδιασμα», αποτελεί ειλικρινή τοποθέτηση, καθώς το μυαλό μου δεν μπορούσε να δεχτεί την πιθανότητα (έστω), ένα άτομο που δηλώνει χριστιανός, να έχει κάνει κάτι τέτοιο τόσο αντιχριστιανικό, που θα αποτελούσε απογοήτευση για μένα. Γιατί πιστεύω στην ύπαρξη ευσεβών ανθρώπων, χριστιανών και μη.
Δέχτηκα πολλά μηνύματα που εξέφραζαν την απογοήτευσή τους για την εξέλιξη του θέματος, για την αντιδεοντολογική συμπεριφορά εκ μέρους μας και την αναρώτηση αν οι χριστιανοί είναι δεκτοί στην παρέα του Μεταφυσικού. Η απάντηση είναι ξεκάθαρα «Ναι». Ίσως έχει δοθεί η εντύπωση πως υπάρχει μια τάση επιθετικότητας κατά των χριστιανών, μια τάση απαξίωσης κυρίως του χριστιανισμού και λιγότερο των άλλων θρησκειών, μια εμπάθεια. Αυτή την εμπάθεια έχω προσπαθήσει να εμποδίσω και όχι μόνο στα θρησκειολογικά, αλλά από την άλλη είναι δικαίωμα του καθενός να έχει όποια άποψη θέλει, αρκεί να σέβεται. Υπήρξε σεβασμός στην περίπτωση Παθοκτόνου; ΌΧΙ.
Στο θέμα «τελικά μας δουλεύουν…» δημοσιεύθηκαν κάποια αποσπάσματα από emails μελών του ΟΟΔΕ. Λανθασμένη κίνηση, μιας και την αξιοπιστία τους την αμφισβητώ, ως άλλα Πρωτόκολλα των Σοφών της Σιών. Και, στην τελική, είναι δικαίωμα του καθενός να ανήκει όπου θέλει.
Η ευθύνη όλων ημών συνοψίζεται στα εξής, λοιπόν:
1. πρόχειρη δημόσια κατηγορία του Παθοκτόνου
2. Άνοιγμα ενός απαράδεκτου θέματος που τον εξέθεσε, πέρα από κάθε κανόνα δεοντολογίας
3. Δημοσιοποίηση αμφιλεγόμενων, μη ελεγμένων κειμένων, που προφανώς αποτελούν προσωπικά δεδομένα
4. Εκ των υστέρων κλείδωμα του θέματος και αναμονή των αποτελεσμάτων.
Ωστόσο, παρά τα σοβαρά λάθη, η Ομάδα αποφάσισε να μην αποκρύψει τίποτα, να δημοσιεύσει τη συγγνώμη της στους λάθος χειρισμούς και να δώσει την ευκαιρία στον κάθε συντονιστή να καταθέσει την προσωπική του άποψη.
Από την άλλη, προσωπικά δεν θα επιτρέψω σε κανέναν να αμφισβητήσει την εντιμότητά μου ως άτομο και ως μέλος της Ομάδας και αυτό το λέω διακρίνοντας τι μουρμουρίζουν κάποιοι, σε δημόσιο και προσωπικό επίπεδο. Γιατί, είναι εύκολο εκ των υστέρων να βγαίνουν και να υποστηρίζουν τον Παθοκτόνο (και τον κάθε Παθοκτόνο) όταν δημιουργείται θέμα, όμως ποτέ δεν έδειξαν τη δυσαρέσκειά τους εν τη γενέση. Ποτέ δεν διαμαρτυρήθηκαν στους συντονιστές για τις επιθέσεις και το ειρωνικό – προσβλητικό ύφος απέναντί του μόνο, συμμετέχοντας και οι ίδιοι στο παιχνίδι, όταν τα πράγματα εξετράπησαν, έβαλαν μονομερώς κατά της Ομάδας.
Για να μη σας κουράζω άλλο, Παθοκτόνε, αναλαμβάνω την ευθύνη που μου αναλογεί για τα ολέθρια σφάλματα, καταθέτω τη συγγνώμη μου σε σένα και σε όλους τους χρήστες και διαβεβαιώνω τους φίλους πως, όπου και αν ανήκω, δεν υποχωρώ σε ζητήματα ήθους και χαρακτήρα. Δηλώνω δε απερίφραστα πως δεν πιστεύω στην ενοχή του, έστω και αν κάποιοι θεωρούν πως με μια τέτοια στάση διυλίζεται ο κώνωπας.
----------------------------------------------------------------------------------
Μιχάλης
Μέλος της Ομάδας Gateway. Η παραπάνω δημοσίευση εκφράζει τις θέσεις μου και μόνο
Απάντηση με παράθεση
  #113  
Παλιά 01-07-06, 00:48
Το avatar του χρήστη excellent
excellent Ο χρήστης excellent δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-12-2005
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 527
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Mixalhs
Η ευθύνη όλων ημών συνοψίζεται στα εξής, λοιπόν:
1. πρόχειρη δημόσια κατηγορία του Παθοκτόνου
2. Άνοιγμα ενός απαράδεκτου θέματος που τον εξέθεσε, πέρα από κάθε κανόνα δεοντολογίας
3. Δημοσιοποίηση αμφιλεγόμενων, μη ελεγμένων κειμένων, που προφανώς αποτελούν προσωπικά δεδομένα
4. Εκ των υστέρων κλείδωμα του θέματος και αναμονή των αποτελεσμάτων.
Ας επικεντρωθούμε στο 1ο. Ας αφήσουμε τελείως το 2ο. Για την όλη κατάσταση ευθύνεται ο Beetlejuice ο οποίος με μία πολύ πρόχειρη έρευνα για τα ip έβγαλε το συμπέρασμα ότι ο Παθοκτόνος είναι "πολλοί". Όσον αφορά τη δημιουργία του παρόντος θέματος νομίζω ότι δεν ευθύνεται η Αντωνία που βιάστηκε, αλλά η εμπιστοσύνη της στα λεγόμενα του Μηνά.

Θα έπρεπε αυτό το θέμα να κλειδωθεί και αν θέλουν οι συντονιστές να τοποθετηθούν ας το ανοίγουν και να το ξανα κλείνουν.
__________________
Νικόλαος< νίκη + λαός
Ἀνακοίνωσις
Στρατιωτικὸς νόμος. Ἡ χώρα κηρύσσεται εἰς κατάστασιν πολιορκίας. Αναστέλλεται ἡ λειτουργία τοῦ Συντάγματος ἐπὶ 6 μήνας. Ἡ κυκλοφορία πεζῶν καὶ ὀχημάτων ἀπαγορεύεται μετὰ τὴν δύσιν τοῦ ἡλίου εἰς τὰς πόλεις καὶ εἰς τὴν ὕπαιθρον. Οἱ παραβάται θὰ πυροβολούνται ἄνευ προειδοποιήσεως. Ζήτω τὸ Ἔθνος.
Απάντηση με παράθεση
  #114  
Παλιά 01-07-06, 11:32
Το avatar του χρήστη agaliarep
agaliarep Ο χρήστης agaliarep δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-08-2005
Περιοχή: Mandri
Μηνύματα: 1.621
Προεπιλογή

Μιλώντας για λάθη πρέπει να πω και ένα τελευταίο.

Σε καμία περίπτωση δεν βγήκα και δεν υπερασπίσθηκα τον Παθοκτόνο.
Σε καμία περίπτωση δεν έκανα ούτε εγώ αυτό που έπρεπε.
Σε καμία περίπτωση δεν θεωρώ ότι είμαι καλύτερος ή ότι θα τα έκανα καλύτερα.
Αντίθετα μέσα στην σιγουριά που μου έδωσε η συγνώμη σας, βγήκα και έκανα κριτική. Δεν είμαι αλάνθαστος. Δεν είμαι καλός. Είμαι άνθρωπος. Και κρίνομαι και εγώ όπως όλοι. Και ποιο σκληρά από εμένα.
Είναι εύκολο να κάνεις κριτική; Όχι.
Αλλά σε καμία περίπτωση δεν θεώρησα ότι είναι εύκολο να κανεις συντονισμό και ποτέ δεν θα αναλάμβανα να το κάνω. Όπως έχω ξαναπει έχω πολύ φασιστικές εξάρσεις για να το κάνω.
Αλλά έκανα κριτική. Ανέλαβα να την κάνω. Και έκανα λάθος, γιατί άρχισα πρώτα από την κριτική των συντονιστών και μετά την δική μου.
Όταν εξελίσσονταν τα γεγονότα δεν πήρα καθαρή θέση ούτε είπα τίποτα για τους συντονιστές.
Δεν ήμουν πουθενά και έχω μερίδιο ευθύνης όσο αναλογεί και στους υπόλοιπους.
Ίσως και λίγο περισσότερο τώρα που το σκέφτομαι γιατί αυτοί είχαν να πάρουν και αποφάσεις και είχαν και πιο δύσκολη θέση από μένα.
Αντίθετα κλείστηκα στο καβούκι μου και μόλις είπατε συγνώμη έκανα επίθεση.
Πόσο ειλικρινές είναι αυτό;
Όχι πολύ φαντάζομαι.
Απάντηση με παράθεση
  #115  
Παλιά 04-07-06, 16:49
Το avatar του χρήστη Drymonia
Drymonia Ο χρήστης Drymonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2005
Μηνύματα: 817
Προεπιλογή

Συμφωνώ με τον Agaliarep και πιστεύω ότι και εγώ δεν έπραξα όσο σωστά θα ήθελα..
__________________
Για τα λεφτά τα κάνεις όλα..[?]
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:51.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.