Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προβλήματα Τεχνικής Φύσεως και Συντονισμού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 14-06-06, 17:38
JustAnotherGoneOff Ο χρήστης JustAnotherGoneOff δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-06-2005
Μηνύματα: 175
Προεπιλογή

Αγαπητέ/οί Παθοκτόνε/οι

Θα συνιστούσα να τροποποιήσετε ελαφρώς την υπογραφή σας και να αναγράψετε:

"...είδα τον Μ η ν ά,
μ έ σ α σ ε λ ά μ ψ η,...
... να με κοιτάζει αυστηρά"
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 14-06-06, 18:08
Παθοκτόνος Ο χρήστης Παθοκτόνος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 452
Smile I never knew you were such a funny guy...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από JustAnotherGoneOff
Αγαπητέ/οί Παθοκτόνε/οι

Θα συνιστούσα να τροποποιήσετε ελαφρώς την υπογραφή σας και να αναγράψετε:

"...είδα τον Μ η ν ά,
μ έ σ α σ ε λ ά μ ψ η,...
... να με κοιτάζει αυστηρά"
Αν και αυτό που γράφετε είναι μάλλον προκλητικό και παράλογο μετά απ΄αυτά που σας είπα,θα έλεγα πως τώρα εγώ είμαι αυτός που θα κοιτάει με αυστηρότητα (αν και δεν είμαι φιλύποπτος και καχύποπτος γενικά)και αγάπη μαζύ τον κ.Σκαθαροζούμη,όπως ακριβώς ο Χριστός που έχει στο ένα χέρι Του σε "στάσι"ευλογίας(=αγάπη),ενώ στο άλλο κρατάει τον Νόμο-Ευαγγέλιο(=δικαιοσύνη)...

Τι να πω,μάλλον δεν θέλετε να καταλάβετε...Αλλά,ας περιμένουμε και τον "firestarter"κ.beetlejuice να τοποθετηθεί και θα απαντήσω το βράδυ από τον ίδιο υπολογιστή του ίδιου net cafe...

Πάντα φιλικά,
Παθοκτόνος.
__________________
"Βουβές ψυχές,θλιμμένες!Και τ'απόβραδο/
Προσμένουν το Χριστό μας από πέρα.....

.....Κ'εκείνος έρχεται...../
με τ'άγιο φως αχνόφεγγο στεφάνι του/
.....με τα θεικά,χαμηλωμένα μάτια....../

του κάμπου τα στρουθιά και τα πετούμενα......
άμα τον δούνε χαμηλώνουν πρόσχαρα......

Και σκύβει στις ψυχές που τον προσμένουν/
Σιγά...
πονετικά"

Από: "Εσπερινός" του Λάμπρου Πορφύρα(1894-1932), "Πας ο επί γης και υπό γην χρυσός αρετής ουκ αντάξιος"-Πλάτων

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Παθοκτόνος : 14-06-06 στις 18:14 Αιτία: abstract-minded...
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 14-06-06, 18:26
Το avatar του χρήστη Voel
Voel Ο χρήστης Voel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-07-2004
Περιοχή: Queensland, Australia
Μηνύματα: 1.008
Προεπιλογή Παθοκτονοι.....


Φωτογραφια του παθοκτονου/Παθοκτονων

Αγαπητοι φιλοι.....

Ειμαι γραμμενος στο φορουμ απο το 2004 και ενω εχω συγκρουστει παμπολλες φορες με αλλους χρηστες για θεματα ιδεολογιας αποψεων κτλ, και ενω εχω διατυπωσει παμπολλες αμφιβολιες, ποτε δεν αμφεβαλλα για το ηθος και τις αγαθες προθεσεις των συνομιλητων μου. Ακομα και οταν «σκοτωνομασταν» με ατομα τα οποια δεν θα μπορουσαν να στεκονται πιο μακρια απο την ιδεολογια/αποψεις που ασπαζομαι, ημουν ΣΙΓΟΥΡΟΣ για το ηθος και τις αγαθες προθεσεις τους.

Ολα αυτα μεχρι σημερα.....

Ο χρηστης Παθοκτονος, απο την στιγμη που εμφανιστηκε στο φορουμ κατεστησε σαφες οτι δεν ηλθε να κουβεντιασει, αλλα να κανει κυρηγμα. Δεν ηλθε να κανει διαλογο, αλλα προσυλιτισμο. Δεν ηλθε για να τονισει τα οποια καλα της πιστης του, αλλα για να την υπερασπιστει πασει θυσια (απο ποιον; ), να απολογηθει γι αυτην και να μειωσει τις αλλες θρησκειες και αποψεις. Επανηλλημενως του εχουν γινει συστασεις προς αυτην την κατευθυνση τις οποιες εχει επανηλλημενως επιλεξει να αγνοησει.

Παρ ολη την συμπεριφορα του αυτη, η οποια σε πολλες περιπτωσεις παραβαινει τους κανονισμους του φορουμ, παρολη την μισαλοδοξια και το θρησκευτικο φανατισμο που ζεχουν τα ποστ του, κανεις μα κανεις, απο τους συντονιστες δεν εχει παρεμβει να τον λογοκρινει. Στην προκειμενη περιπτωση ο εν λογω χρηστης δεν κατηγορειται για τις ιδεες του, αλλα για την τακτικη που φαινεται να χρησιμοποιει. Μια τακτικη δολια και υποπτη η οποια αντιβαινει καθε κανονισμο, καθε φορουμ.

Ο Βασικος κανονας του μεταφυσικου και καθε αλλου φορουμ που ξερω ειναι ο εξης «Ενας χρηστης – Ενας λογαριασμος – ενα ψευδομημο». Ο χρηστης παθοκτονος φαινεται να εχει παραβει τον κανονα αυτο. Θα πρεπει λοιπον ολοι μας να αναρρωτηθουμε γιατι.
Στην καλυτερη των περιπτωσεων μια τετοια συμπεριφορα υποδηλωνει περιφρονηση των συνομιλητων ενος και προσπαθεια «καπελωματος» τους με τις σουπερ γνωσεις 7 η 17 ατομων. Στην χειροτερη προκειται για οργανωμενο σχεδιο δημιουργιας ενος πανσοφου υπερ-χρηστη ο οποιος θα μονοπωλει τα «αντιδραστικα» φορουμ. Μια απλη αναγνωση των υποκλαπεντων e-mail που παραθετουν οι «διαλογισμοι» θα βοηθησουν τον καθε χρηστη να βγαλει τα οποια συμπερασματα του. Η ομαδα των συντονιστων εχει δει τα στοιχεια και εχει βγαλει τα συμπερασματα της.

Ας παμε ομως στο απαραδεκτο μυνημα-απαντηση του παθοκτονου.....

1)Κατηγορει τον Σκαθαροζουμη οτι ψευδεται ασυστολα.
2)Τον κατηγορει οτι αποτελει φερεφωνο της νεας εποχης
3)Αφηνει ενα παραθυρακι οτι προκειται για λαθος (μας)
4)Επιστρεφει να κατηγορησει τον Σκαθαροζουμη για αγυρτια


Θα του απαντησω λοιπον οπως πρεπει και οπως του αρμοζει

1) Τιθεται θεμα ηθους/χαρακτηρα/ποιον να πιστεψει κανεις, τον Σκαθαροζουμη η τον Παθοκτονο. Λυπαμαι κυριε παθοκτονε, αλλα σε μια τετοια συγκριση εχετε μετρηθει και εχετε αποδειχτει λιγος, πολυ λιγος

2) Ο Χριστοδουλος θα ηταν περηφανος για την επιχειρηματολογια σας, αλλα δυστυχως κρινεστε σε αντιπαραθεση με τον συνομιλητη σας, και παλι χανετε. Ενας μαλιστα πιο κακοπιστος θα ελεγε οτι ΕΣΕΙΣ ειστε που μοιαζετε με παπαγαλακι καποιων

3) Καλοσυνη σας

4) Εσεις ειστε που μας εχετε συνηθισει σε τετοιες αγυρτιες. Αληθεια ποτε παραδεχτηκατε εσεις τα λαθη της εκκλησιας σας; Ποτε αναρρωτηθηκατε για την ορθοτητα των αποψεων σας; Ποτε παραθεσατε μια εξω-εκκλησιαστικη πηγη; Ποτε σεβαστηκατε τις αποψεις των αλλων;


Παράθεση:
Αν και αυτό που γράφετε είναι μάλλον προκλητικό και παράλογο μετά απ΄αυτά που σας είπα,θα έλεγα πως τώρα εγώ είμαι αυτός που θα κοιτάει με αυστηρότητα (αν και δεν είμαι φιλύποπτος και καχύποπτος γενικά)και αγάπη μαζύ τον κ.Σκαθαροζούμη,όπως ακριβώς ο Χριστός που έχει στο ένα χέρι Του σε "στάσι"ευλογίας(=αγάπη),ενώ στο άλλο κρατάει τον Νόμο-Ευαγγέλιο(=δικαιοσύνη)...
Aηντεεεεεε
__________________
"And you shall know the truth, and the truth shall make you free."
"καὶ γνώσεσθε τὴν ἀλήθειαν καὶ ἡ ἀλήθεια ἐλευθερώσει ὑμᾶς."
John 8:32

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Voel : 14-06-06 στις 18:41
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 14-06-06, 19:37
Το avatar του χρήστη agaliarep
agaliarep Ο χρήστης agaliarep δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-08-2005
Περιοχή: Mandri
Μηνύματα: 1.621
Προεπιλογή

Ο καθένας από εμάς έχει γραφτεί για τους δικούς του λόγους στο forum. Όποιος είναι έκπληκτος αν κάποιοι (και δεν λέω για τον Παθοκτόνο αλλά μιλάω γενικά) μπαίνουν μέσα για να κάνουν προσηλυτισμό, μάλλον κοιμούνται τον ύπνο του δικαίου. Όλοι έχουν τον δικό τους λόγο που σαφώς δεν μπορούμε να ξέρουμε. Δεν με απασχολεί ή μάλλον δεν θέλω να διαγραφεί ο Παθοκτόνος γιατί πιστεύω ότι αυτά που έγραφε/αν τα στήριξαν όσο καλύτερα μπορούσαν και βοήθησαν να βγουν κάποια συμπεράσματα. Γενικά όπως έχω ξαναπεί είμαι ενάντια στα μόνιμα κλειδώματα, στις διαγραφές κτλ. Αρκεί να μην προσβάλλονται προσωπικότητες. Στην προκειμένη περίπτωση κατά κάποιο τρόπο (εάν ισχύουν όλα αυτά επαναλαμβάνω) έχουν προσβληθεί όλοι όσοι πίστεψαν σε αυτόν όχι σε αυτά που έλεγε αλλά σε αυτό που ήταν, πολλοί δηλ…
Παρόλα αυτά δεν θέλω να διαγραφεί ο «παθοκτόνος» αλλά όπως διακηρύσσει ο ίδιος/οι είμαι έτοιμος να τον/τους συγχωρέσω φτάνει να φανεί/ουν ειλικρινής.
Άλλωστε κάθε νοήμον άνθρωπος θα καταλάβαινε ότι μια τέτοια συμπεριφορά θα οδηγούσε στο μέλλον μεγάλη επιθετικότητα απέναντι του, ώστε να αποφασίσει να μην ξαναμπεί ποτέ ξανά από μόνος του. Καλό το κόλπο με την καθαρεύουσα για να μην εντοπίζεται εύκολα η αλλαγή του ύφους, αλλά μάλλον δεν ήταν αρκετό…
Πάντα κρατώ τις επιφυλάξεις μου και λέω εάν ισχύουν όλα αυτά, για τον απλούστατο λόγο ότι οι γνώσεις μου είναι λιγοστές πάνω σε αυτά τα θέματα.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 14-06-06, 19:58
Το avatar του χρήστη agaliarep
agaliarep Ο χρήστης agaliarep δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-08-2005
Περιοχή: Mandri
Μηνύματα: 1.621
Προεπιλογή

Μια φανουρόπιτα θα μας φανέρωνε άραγε την αλήθεια;
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 14-06-06, 19:59
Το avatar του χρήστη mrpv
mrpv Ο χρήστης mrpv δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-12-2003
Μηνύματα: 389
Exclamation

ADSL

Όταν κάποιος έχει πρόσβαση από το Σπίτι του μέσω dial-up ή ISDN τότε πάντα παίρνει τοπική IP. θεσσαλονικιοτική στην Θεσσαλονίκη, πατρινή στην Πάτρα.


Όταν όμως αποκτά πρόσβαση μέσω ευριζωνικού φορέα και δη ADSL τότε 9 στους δέκα ISPs η πόρτα τους ακούει στην Αθήνα άρα και η ανίχνευση του τόπου μέσω IP ή Ethernet είναι μάταιη.

Αυτά
__________________
Mr PV
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 14-06-06, 20:00
Το avatar του χρήστη Αναστάσιος
Αναστάσιος Ο χρήστης Αναστάσιος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-02-2004
Μηνύματα: 599
Προεπιλογή

Νομίζω πως εδώ που έφτασε το θέμα χρίζει απευθείας συννενόησης.Πιο συγκεκριμένα προτείνω να συναντηθούν οι παθοκτόνοι με τους συντονιστές και να λυθεί το θέμα με απευθείας διάλογο.Μια ιδέα είναι αφού οι παθοκτόνοι συναντηθούν με τους συντονιστές και δοθούν εξηγήσεις,να πάρουν νέα ψευδώνυμα και κωδικούς και να μπαίνουν μέσα σαν ξεχωριστά άτομα, όπως είναι και το σωστό.Όμως σε κάθε περίπτωση ο εικονικός χρήστης παθοκτόνος πρέπει να διαγραφεί.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 14-06-06, 20:04
Το avatar του χρήστη Old cave-dinosaur
Old cave-dinosaur Ο χρήστης Old cave-dinosaur δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-01-2006
Μηνύματα: 133
Wink

...Μια πολύ μικρή παρέμβαση :

...Καλά ! - Ένα τόσο σώφρον και "ηθικό" άτομο (Παθοκτόνος), πηγαίνει και σε αμαρτωλά internet cafe, για να στείλει τα μακροσκελέστατα θρησκευτικά φληναφήματά του ;
Ντροπή ! - Το γνωρίζουν, αυτό οι προϊστάμενές του ιεραρχικές υπηρεσίες ;
__________________
Πίστευε και, μη, ....... Ερεύνα !
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 14-06-06, 20:08
Το avatar του χρήστη mrpv
mrpv Ο χρήστης mrpv δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-12-2003
Μηνύματα: 389
Exclamation

Βλέπω ότι αυτό που έγραψα δεν σας προβλημάτισε καθόλου.
__________________
Mr PV
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 14-06-06, 20:11
Το avatar του χρήστη Αναστάσιος
Αναστάσιος Ο χρήστης Αναστάσιος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-02-2004
Μηνύματα: 599
Προεπιλογή

Η εταιρία όμως φαίνεται...μπορεί αυτό να αλλάζει?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.