Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Πλανήτης Γη Online > Nέα από την Ελλάδα και όλο τον κόσμο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 03-02-08, 13:39
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από beetlejuice
Σε μια Ελλαδικη εκκλησια που βρισκεται τις τελευταιες δεκαετιες σε μια πρωτοφανη παρακμη (μια βολτα απο τις εκκλησιες καθε Κυριακη θα σας κανει να πειστειτε)
Για εμένα ήταν αναμενόμενη μια τέτοια "επίθεση", απλά περίμενα το χρόνο που θα γινόταν και, χωρίς να είμαι Προφήτης, φυσικά και επιβεβαιώθηκα. Λοιπόν, δεν ξέρω σε ποιές εκκλησίες πηγαίνεις εσύ Μηνά μου, αλλά οι δικές μου πληροφορίες επάνω σε αυτό ειδικά το θέμα, άλλα λένε. Και, πίστεψέ με, πηγαίνω λιγότερο συχνά από παλιά σε εκκλησίες αλλά οπωσδήποτε πολύ συχνότερα και σε πολύ περισσότερους από εσένα. Αλλά το ζήτημα δεν είναι πόσος κόσμος πηγαίνει και που πηγαίνει. Ακόμη και στη μικρότερη ενορία της πόλης μου, παραβρίσκεται κάθε Κυραική και σχόλη πολύ περισσότερος κόσμος από τις συνάξεις των εθνικών στους αρχαιοελληνικούς ναούς. Και τα ποσοστά εκεί θα μείνουν.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από beetlejuice
Ο Χριστοδουλος ηταν επισης ο πρωτος αρχιεπισκοπος που μετα απο αρκετο καιρο ενεπλακη με δηλωσεις του σε εθνικα θεματα προκαλωντας αντιδρασεις στην πολιτικη και κοινωνικη ζωη της χωρας. Με ενα ακροδεξιο εθνικιστικο προφιλ που ταυτιζε απαραιτητως το προφιλ της Ελλαδας με την ορθοδοξια (αριστη επικοινωνιακη τακτικη απεναντι στις μαζες) προσπαθουσε να κρατησει το "ποιμνοιο" μεσα σε συγκεκριμενα ιδεολογικα καλουπια. Αξεχαστες θα μας μεινουν οι ημερες του περιφημου συλλαλητηριου για τις ταυτοτητες ("ο Ελληνας χανει την ταυτοτητα του με την εξαλειψη του θρησκευματος απο ενα δημοσιο εγγραφο!") στο οποιο και καταφερνει να συγκεντρωσει 3.000.000 υπογραφες (γεγονος βεβαια που αργοτερα στραφηκε μπουμερανγκ, μιας και πλεον αντιπαλα στρατοπεδα εχουν "πατημα" να μιλουν για μολις 3 εκατ. ορθοδοξους Ελληνες!
Η αλήθεια είναι πως δεν ενέκρινα αυτή την κίνηση και δεν υπέγραψα. Μαζί με εμένα και μερικά εκατομμύρια. Ακόμα όμως και 3.000.000 υπογραφές οι εθνικοί δεν παίζει να μαζέψουν, πολύ απλά γιατί δεν είναι τόσοι. Και πάλι, ο αριθμός αυτός όπως κι αν χρησιμοποιηεθί, αποτελεί το 1/3 του πληθυσμού. Αναρωτιέμαι με ποιό κλάσμα θα περιγράφαμε τους νοσταλγούς.
Επίσης, επειδή το πράγμα έχει ευτελιστεί πανταχόθεν, δικαίωμα για την πατρίδα του έχει ο οποιοσδήποτε να εκφράζει, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι ο Αρχιεπίσκοπος θα πρέπει να έχει πολιτικές βλέψεις. Πρωθυπουργός δεν θα γινόταν.



Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από beetlejuice
ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΙΑ***
(31/10/2004): «... σκεφθείτε πού έχουμε φτάσει. Σε ποιο κατάντημα έχει φτάσει σήμερα η ανθρωπότητα, η οποία αυτό που είναι αμαρτία βοώσα και κράζουσα θέλει να το καλύψει. Να μη λέμε, να μη μιλάμε, γιατί ενοχλούνται αυτοί που έχουνε το κουσούρι, γιατί θέλουνε όλοι οι άλλοι να το παραδεχθούν ως μία φυσιολογική κατάσταση».!
Έχω εκφράσει την άποψή μου, τόσο την επιστημονική όσο και την προσωπική στο αντίστοιχο θέμα που μερικοί σκίζατε τα ιμάτιά σας για το ότι οι αρχαίοι δεν ενέκριναν την ομοφυλφιλία. Σε αυτό τουλάχιστον το σημείο φαίνεται πως ο εκλιπών είχε απόψεις με τις οποίες ταυτίζονται πλήρως μερικοί, οι ίδιοι που δεν δέχονται την κατάσταση αυτή, που κακώς ο εκλιπών απεκάλεσε κουσούρι, για τους αρχαίους έλληνες.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από beetlejuice
ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΟΥΡΚΙΑ
(4/12/2003): «... γι΄ αυτό αντιστεκόμαστε. Δεν μπορούν οι βάρβαροι να έλθουν μέσα στην οικογένεια των χριστιανών, διότι δεν μπορούμε να ζήσουμε μαζί».
Παραβλέποντας το πας μη έλλην βάρβαρος, σε τι αυτή η θέση, που για μένα δεν είναι θέση που θα έπρεπε να έχει ένας Αρχιεπίσκοπος, διαφέρει λίγο πολύ από τις θέσεις της πλειοψηφίας του κόσμου; Φαντάζομαι έλληνας ένιωθε και ο ίδιος...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από beetlejuice
ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΚΤΑΤΟΡΙΑ
(4/3/2001): «... ομολογώ ότι δεν ήξερα πως γίνονταν βασανιστήρια, πως υπήρχε ΕΑΤ ΕΣΑ. Όλα αυτά ήρθαν στο φως μετά. Στον κύκλο μου δεν είχα ακούσει τέτοια πράγματα, δεν άκουγα ξένους σταθμούς, εκ των υστέρων τα έμαθα. Θα πει κανείς ότι ήμουνα βαθιά νυχτωμένος. Μπορεί, γιατί εγώ τότε σπούδαζα...».
ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΟΥΝΤΙΚΟ ΣΤΥΛΙΑΝΟ ΠΑΤΤΑΚΟ
(σε επιστολή που του είχε στείλει τον Μάιο του 2001): «Υπήρξατε εκφραστής ξεχωριστών προσόντων και αρετών, και γράψατε ιστορία, την οποία ο ιστορικός του μέλλοντος καλείται να εκτιμήσει και να προσδιορίσει».»
Δεν αποκλείω το να μην γνώριζε. Το ίδιο μου είχαν διηγηθεί αρκετοί από εκείνη την περίοδο. Ο Παττακός έγραψε τη δική του ιστορία, την οποία σαφώς και θα κατατάξει ο ιστορικός εκεί που της αξίζει. Το περίεργο ποιό είναι;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από beetlejuice
ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΥΘΑΝΑΣΙΑ
(21/9/2006) σε ομιλία του με θέμα «Ηθική και χειρουργική στον 21ο αιώνα»: «Είναι παρακμιακό κοινωνικό φαινόμενο, ως απαξίωση του ανθρώπου».
ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΚΤΡΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΗ ΧΡΗΣΗ ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΩΝ
(21/9/2006) στην ίδια ομιλία: «... η χρήση βλαστοκυττάρων είναι ανήθικη και η χρήση τους για θεραπευτικούς σκοπούς προϋποθέτει καταστροφή πλεοναζόντων κατεψυγμένων εμβρύων. Και μαζί με τα εκατομμύρια αυτών που φονεύονται με τις εκτρώσεις αποτελούν μια αφανή άφωνη γενοκτονία...»
Ξέρεις, πολλοί στην επιστημονική κοινότητα αυτού του τομέα, προβληματιζόμαστε το ίδιο και έχουμε ως ενός σημείου τις ίδιες απόψεις. Σχετικά με το πρώτο απόσπασμα, κάνε τον κόπο και πες μας λίγο παραπάνω σε ποιό παρακμιακό φαινόμενο αναφερόταν, γιατί ξέρεις μια τέτοια πρόταση από μόνη της δεν μπορεί να ερμηνευθεί σωστά.
Τα βλαστοκύτταρα έχουν απασχολήσει πολύ τους βιοηθικούς και όλους εμάς που, πολύ περισσότερο από εσένα, ασχολούμαστε με αυτά, είτε είμαστε χριστιανοί είτε όχι. Σχετικά με τις εκτρώσεις, σε τι ακριβώς διαφωνείς;


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από beetlejuice
ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΩΡΙΣΜΟ ΚΡΑΤΟΥΣ - ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ
(5/12/2006): «... είναι δύσκολο να χωριστεί ο λαός από την πίστη του σ΄ αυτό το έθνος.
Η Εκκλησία είναι δύσκολο να γίνει κλωτσοσκούφι στα πόδια αυτών που έχουν έρθει για να ευτελίσουν τα πάντα σ΄ αυτόν τον τόπο...»....»
Γουέλ, κρίση ρεαλισμού. Ή μήπως αυτό που λέει δεν ισχύει για την πλειοψηφία του κόσμου;



Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από beetlejuice
Γνωριζει αραγε κανεις με ποιο τροπο μεταδιδεται η Υπατητιδα Β απο την οποια επισης επασχε ο Αρχιεπισκοπος;
Τυγχάνει να γνωρίζω εγώ και μάλιστα πολύ καλύτερα από εσένα. Κοίταξε, γνωρίζοντας το ήθος σου, ειλικρινά απορώ με την τελευταία σου πρόταση. Αναφέρεσαι στη φημολογία περί ηπατίτιδας C και όχι Β που λες. Εάν το θεωρείς ηθικό να κάνουμε συζήτηση για την ασθένεια του καθενός, λυπάμαι αλλά εγώ δεν θα μπω σε μια τέτοια διαδικασία, σεβόμενος τον Όρκο που πριν από 6 χρόνια έδωσα. Ελπίζω μάλιστα να το αποσύρεις ως επιχείρημα, όχι για το πρόσωπο ή τη θέση του εκλιπόντα αλλά γιατί νομίζω ότι μπαίνεις σε μονοπάτια που δεν έχουν ηθική και από όσο σε ξέρω, δεν σου ταιριάζει κάτι τέτοιο. Άλλωστε δεν ξέρεις, μπορεί κι εγώ να έχω τέτοια ηπατίτιδα, οπότε σε αυτό το σημείο εν αγνοία σου μπορεί να με προσβάλεις.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 03-02-08, 13:55
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

Παράθεση:
Για εμένα ήταν αναμενόμενη μια τέτοια "επίθεση", απλά περίμενα το χρόνο που θα γινόταν και, χωρίς να είμαι Προφήτης, φυσικά και επιβεβαιώθηκα. Λοιπόν, δεν ξέρω σε ποιές εκκλησίες πηγαίνεις εσύ Μηνά μου, αλλά οι δικές μου πληροφορίες επάνω σε αυτό ειδικά το θέμα, άλλα λένε. Και, πίστεψέ με, πηγαίνω λιγότερο συχνά από παλιά σε εκκλησίες αλλά οπωσδήποτε πολύ συχνότερα και σε πολύ περισσότερους από εσένα. Αλλά το ζήτημα δεν είναι πόσος κόσμος πηγαίνει και που πηγαίνει. Ακόμη και στη μικρότερη ενορία της πόλης μου, παραβρίσκεται κάθε Κυραική και σχόλη πολύ περισσότερος κόσμος από τις συνάξεις των εθνικών στους αρχαιοελληνικούς ναούς. Και τα ποσοστά εκεί θα μείνουν.
Μιχαλη δεν μπορω να καταλαβω γιατι σε οσα λες αντιπαραβαλεις ξαφνικα απο το πουθενα τους Εθνικους... Σαφως και δε μιλαμε για τα ιδια μεγεθη. Αλλα η κριση στην εκκλησια και στην αποδοχη της απο τον κοσμο ειναι ενα γεγονος... Με το θεολογο το Μουστακη συζητουσαμε πριν απο λιγες εβδομαδες και μου τα ελεγε... Με πληροφορησε επισης (για να ξαναγυρισουμε στα του Χριστοδουλου) οτι μεγαλο μερος εκκλησιαστικων παραγοντων (πνευματικοι και θεολογοι με αριστεριζουσα ιδεολογια) εξωβελιστηκαν απο το προσκηνιο μετα την εγκαθιδρυση του εκλιποντος αρχιεπισκοπου στο θρονο και ολους αυτους τους μηνες περιμεναν πως και πως το θανατο του για να ανασυνταξουν την εκκλησια και να ξαναγυρισει παλι ο κοσμος στους ναους μεσω της οργανωσης των ενοριων!
Παράθεση:
ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΟΥΡΚΙΑ
(4/12/2003): «... γι΄ αυτό αντιστεκόμαστε. Δεν μπορούν οι βάρβαροι να έλθουν μέσα στην οικογένεια των χριστιανών, διότι δεν μπορούμε να ζήσουμε μαζί».


Παραβλέποντας το πας μη έλλην βάρβαρος, σε τι αυτή η θέση, που για μένα δεν είναι θέση που θα έπρεπε να έχει ένας Αρχιεπίσκοπος, διαφέρει λίγο πολύ από τις θέσεις της πλειοψηφίας του κόσμου; Φαντάζομαι έλληνας ένιωθε και ο ίδιος...
Και εσυ ο ιδιος μπερδευτηκες... Ο ανθρωπος δεν ειπε "Πας μη Ελλην βαρβαρος" (εκφραση που εχει ετσι κι αλλιως παραχαραχτει), αλλα ειπε "πας μη χριστιανος βαρβαρος"! Αυτη ειναι η εξωτερικη πολιτικη που προβαλλει στις μαζες!

Παράθεση:
ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΚΤΑΤΟΡΙΑ
(4/3/2001): «... ομολογώ ότι δεν ήξερα πως γίνονταν βασανιστήρια, πως υπήρχε ΕΑΤ ΕΣΑ. Όλα αυτά ήρθαν στο φως μετά. Στον κύκλο μου δεν είχα ακούσει τέτοια πράγματα, δεν άκουγα ξένους σταθμούς, εκ των υστέρων τα έμαθα. Θα πει κανείς ότι ήμουνα βαθιά νυχτωμένος. Μπορεί, γιατί εγώ τότε σπούδαζα...».
ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΟΥΝΤΙΚΟ ΣΤΥΛΙΑΝΟ ΠΑΤΤΑΚΟ
(σε επιστολή που του είχε στείλει τον Μάιο του 2001): «Υπήρξατε εκφραστής ξεχωριστών προσόντων και αρετών, και γράψατε ιστορία, την οποία ο ιστορικός του μέλλοντος καλείται να εκτιμήσει και να προσδιορίσει».»


Δεν αποκλείω το να μην γνώριζε. Το ίδιο μου είχαν διηγηθεί αρκετοί από εκείνη την περίοδο. Ο Παττακός έγραψε τη δική του ιστορία, την οποία σαφώς και θα κατατάξει ο ιστορικός εκεί που της αξίζει. Το περίεργο ποιό είναι;
Μα σοβαρολογεις; Ανθρωπος ο οποιος ηταν στην Αθηνα, εκανε Λυκειο εκει και σπουδασε στη Νομικη Αθηνων ως το 67 δε γνωριζε για τις πρακτικες της χουντας; Δε θα συνεχισω αναφερομενος στις σχεσεις της εκκλησιας με το καθεστος και πλατιασω... Η συγκεκριμενη φραση ηταν το μεγαλυτερο ανεκδοτο του με διαφορα.

Παράθεση:
Τυγχάνει να γνωρίζω εγώ και μάλιστα πολύ καλύτερα από εσένα. Κοίταξε, γνωρίζοντας το ήθος σου, ειλικρινά απορώ με την τελευταία σου πρόταση. Αναφέρεσαι στη φημολογία περί ηπατίτιδας C και όχι Β που λες. Εάν το θεωρείς ηθικό να κάνουμε συζήτηση για την ασθένεια του καθενός, λυπάμαι αλλά εγώ δεν θα μπω σε μια τέτοια διαδικασία, σεβόμενος τον Όρκο που πριν από 6 χρόνια έδωσα. Ελπίζω μάλιστα να το αποσύρεις ως επιχείρημα, όχι για το πρόσωπο ή τη θέση του εκλιπόντα αλλά γιατί νομίζω ότι μπαίνεις σε μονοπάτια που δεν έχουν ηθική και από όσο σε ξέρω, δεν σου ταιριάζει κάτι τέτοιο. Άλλωστε δεν ξέρεις, μπορεί κι εγώ να έχω τέτοια ηπατίτιδα, οπότε σε αυτό το σημείο εν αγνοία σου μπορεί να με προσβάλεις.
Δεν ειναι προσβολη και εξηγησα παραπανω τους λογους που το ανεφερα (και πιστεψε με δεν το γνωριζω μονο απο φημες... Ουτε και εκει θα ηθελα να επεκταθω).
Δεν το χρησιμοποιησα σαν επιχειρημα ή οτιδηποτε αλλο παρεμφερες, αλλωστε εδω δεν εκανα πολεμικη κατα του Χριστοδουλου, γεγονοτα παρεθεσα και σταθηκα πολυ λιγο στην προσωπικη μου αποψη. Ο ανθρωπος μιλουσε για "κουσουρια" και η μιση (και πλεον) ιερα συνοδος...
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη beetlejuice : 03-02-08 στις 13:57
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 03-02-08, 15:35
Το avatar του χρήστη skeptic
skeptic Ο χρήστης skeptic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2006
Μηνύματα: 1.211
Προεπιλογή

Παράθεση:
(πνευματικοι και θεολογοι με αριστεριζουσα ιδεολογια) εξωβελιστηκαν απο το προσκηνιο μετα την εγκαθιδρυση του εκλιποντος αρχιεπισκοπου στο θρονο και ολους αυτους τους μηνες περιμεναν πως και πως το θανατο του για να ανασυνταξουν την εκκλησια και να ξαναγυρισει παλι ο κοσμος στους ναους μεσω της οργανωσης των ενοριων!
Γι'όλα σε αυτή τη χώρα φταίει τελικά αυτή η άτιμη η δεξιά ε! Μήπως τυχόν μίλησες και με τον παπατσάκαλο;

Παράθεση:
Και εσυ ο ιδιος μπερδευτηκες... Ο ανθρωπος δεν ειπε "Πας μη Ελλην βαρβαρος" (εκφραση που εχει ετσι κι αλλιως παραχαραχτει), αλλα ειπε "πας μη χριστιανος βαρβαρος"! Αυτη ειναι η εξωτερικη πολιτικη που προβαλλει στις μαζες!
Παράθεση:
ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΟΥΡΚΙΑ
(4/12/2003): «... γι΄ αυτό αντιστεκόμαστε. Δεν μπορούν οι βάρβαροι να έλθουν μέσα στην οικογένεια των χριστιανών, διότι δεν μπορούμε να ζήσουμε μαζί».
Για τους Τούρκους μίλησε και γι'αυτούς χρησιμοποίησε αυτό τον όρο. Και δεν είχε καθόλου άδικο. Δείτε τι έκαναν στον ελληνισμό και στους αρμένιους αυτή η ράτσα από τότε που κατέβηκαν από τα Αλταια όρη και δείτε τι κάνουν μέχρι και σήμερα στο έθνος μας.. Τι έχει προσφέρει ο ελληνισμός στην ανθρωπότητα και τι έχουν "προσφέρει" αυτοί εκτός από συστηματική γενοκτονία και σκλαβιά γηγενών πληθυσμών;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη skeptic : 03-02-08 στις 15:43
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 03-02-08, 16:22
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από beetlejuice
Δεν ειναι προσβολη και εξηγησα παραπανω τους λογους που το ανεφερα (και πιστεψε με δεν το γνωριζω μονο απο φημες... Ουτε και εκει θα ηθελα να επεκταθω).
Δεν το χρησιμοποιησα σαν επιχειρημα ή οτιδηποτε αλλο παρεμφερες, αλλωστε εδω δεν εκανα πολεμικη κατα του Χριστοδουλου, γεγονοτα παρεθεσα και σταθηκα πολυ λιγο στην προσωπικη μου αποψη. Ο ανθρωπος μιλουσε για "κουσουρια" και η μιση (και πλεον) ιερα συνοδος...
Να με συγχωρείς αλλά εξαιτίας του ότι είμαι πολύ ευαίσθητος, λόγω θέσης και όχι μόνο, εξαιτίας της συγκεκριμένης φημολογίας που παρέθεσες αρκετά εμπρηστικά στη συζήτηση, κατά τη γνώμη μου πάντα, δεν θα συνεχίσω καθόλου το διάλογο, τουλάχιστον όχι μέχρι να δεχτείς να καταθέσεις μια συγγνώμη, γιατί σόρρυ που θα το πω, το να λες κάτι τέτοιο και να το χρησιμοποιείς με τον τρόπο του το έκανες, συνιστά μεγάλη προσβολή. Και ειλικρινά όχι, δεν έχεις καμία ενημέρωση σχετικά με το εάν είχε τη συγκεκριμένη νόσο ή όχι.
Λυπάμαι που παρατηρώ μια γενικότερη στάση από πολύ κόσμο που για μένα συνιστά απαράδεκτη κι αν θέλετε κι αναξιοπρεπή στάση απέναντι στο ευαίσθητο και πονεμένο θέμα των προσωπικών δεδομένων που αφορούν στην υγεία των ανθρώπων. Πράγματι, θα πρέπει να ντρέπεται όποιος, δικαίως ή αδίκως κυκλοφορεί τέτοιες φήμες και πόσο μάλλον όταν ο άλλος πλέον βρίσκεται στη δικαιοδοσία του Θεού και τα κόκκαλά του δεν έχουν καν λιώσει! Η δική μου αξιοπρέπεια δεν μου επιτρέπει επ ουδενί να σχολιάζω αυτά τα ζητήματα, όχι για τον Αρχιεπίσκοπο αλλά για τον οποιονδήποτε άνθρωπο. Και θεωρώ επίσης τουλάχιστον διπροσωπία από ορισμένους να κόπτονται περί των συγκεκριμένων θέσεων για την ομοφυλοφιλία, τη στιγμή που οι ίδιοι και ο ευρύτερος κοινωνικός κύκλος, ακόμη και μορφωμένων ανθρώπων, χαρακτηρίζει τη σεξουαλική αυτή επιλογή με όρους χειρότερους από το "κουσούρι".
Θέλω επίσης ανοιχτά και δημόσια να δηλώσω ότι δεν πρόκειται να συμμετάσχω σε παρόμοια θέματα γιατί συνήθως διακατέχονται από στρεψοδικεία, μονομέρεια, εμπάθεια και έλλειψη γνώσεων. Μπορείτε να συνεχίσετε τον κατινίστικο διάλογο όπως και όσο επιθυμείτε.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 03-02-08, 16:40
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

Παράθεση:
το να λες κάτι τέτοιο και να το χρησιμοποιείς με τον τρόπο του το έκανες, συνιστά μεγάλη προσβολή.
Επαναλαμβανω οτι οι λογοι που το χρησιμοποιησα ηταν αλλοι. Δε θες να το καταλαβεις...

Επικοινωνιακα θα ηταν εντελως ηλιθιο να χρησιμοποιησω ενα τετοιο επιχειρημα για να "τιναξω τη συζητηση στον αερα" οταν απο πανω ειχα παραθεσει μια συγκροτημενη αποψη με στοιχεια και δηλωσεις του ιδιου.


Παράθεση:
Και ειλικρινά όχι, δεν έχεις καμία ενημέρωση σχετικά με το εάν είχε τη συγκεκριμένη νόσο ή όχι.
Τωρα τι θες να σου πω, οτι μου το επιβεβαιωσε υψηλοβαθμο μελος του ελληνοαμερικανικου λομπυ που συμμετειχε στη χρηματοδοτηση της εκλογης του στον αρχιεπισκοπικο θρονο; Οριστε, το ειπα... Και τι θα βγει απο αυτο; Απλα θα παει η συζητηση στα των προσβολων, αντι να δουμε τα πραγματικα εργα και ημερες αυτου του ανθρωπου...
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 03-02-08, 16:44
Το avatar του χρήστη skeptic
skeptic Ο χρήστης skeptic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2006
Μηνύματα: 1.211
Προεπιλογή

Mηνά, μ'όλα το σεβασμό, θα πρέπει να παραδεχτείς εδώ ότι ήσουν τελείως "φάουλ", έχει δίκιο ο Μιχάλης.. μη το συνεχίζεις είναι άκομψο..
Σταματάω και εγώ τη συζήτηση μέχρι να επανέλθει σε κόσμια επίπεδα, αν δηλαδή επανέλθει..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη skeptic : 03-02-08 στις 16:46
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 03-02-08, 16:46
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από beetlejuice
Επαναλαμβανω οτι οι λογοι που το χρησιμοποιησα ηταν αλλοι. Δε θες να το καταλαβεις......
Δε νομίζω ότι βοηθάς κανέναν να τους καταλάβει.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από beetlejuice
Τωρα τι θες να σου πω, οτι μου το επιβεβαιωσε υψηλοβαθμο μελος του ελληνοαμερικανικου λομπυ που συμμετειχε στη χρηματοδοτηση της εκλογης του στον αρχιεπισκοπικο θρονο; Οριστε, το ειπα... Και τι θα βγει απο αυτο; Απλα θα παει η συζητηση στα των προσβολων, αντι να δουμε τα πραγματικα εργα και ημερες αυτου του ανθρωπου...
Πες μου έτσι ντε. Τι κρίμα που εγώ ας πούμε γνωρίζω την ιατρική ομάδα που τον παρακολουθούσε. Όχι, ξέρεις καλά ότι η συζήτηση πήγε στα των προσβολών εξαιτίας της παράθεσης που έκανες για την ασθένεια, οπότε νομίζω ότι αυτό το επικοινωνιακό σφάλμα δεν το απέφυγες.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 03-02-08, 16:48
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

Παράθεση:
Mηνά, μ'όλα το σεβασμό, θα πρέπει να παραδεχτείς εδώ ότι ήσουν τελείως "Fοul", έχει δίκιο ο Μιχάλης.. μη το συνεχίζεις είναι άκομψο..
Σταματάω και εγώ τη συζήτηση μέχρι να επανέλθει σε κόσμια επίπεδα, αν δηλαδή επανέλθει..
Skeptic αν εθιξα καποιους ζητω συγνωμη δεν ηταν αυτη η προθεση μου. Δεν ειχα δηλαδη τη βουληση να υποπεσω σε foul και ειπα παραπανω το γιατι. Αν ενοχλουνται κι αλλοι απο οσα ειπα ας ζητησουν απο καποιον συντονιστη να διαγραψει τα επιμαχα σημεια, δεν ηταν αλλωστε και καποιο σημαντικο spot για μενα.. Αυτο που θελω να ξακαθαρισω ειναι πως (προσπαθω) οσα λεω, να μην τα λεω στον αερα.
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 03-02-08, 17:30
Το avatar του χρήστη galadriel
galadriel Ο χρήστης galadriel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-10-2004
Μηνύματα: 213
Προεπιλογή

Αγαπητέ Beetlejuice,

πρέπει να ομολογήσω πως σαν αναγνώστη του παρόντος θέματος με έθλιψε πάρα πολύ η απάντηση σας, μετά τον "σεβασμό" που δείξατε στο τριήμερο πένθος όσων συμμετείχαν σ' αυτό.

Κυρίως γιατί δεν δείξατε κανέναν σεβασμό σε όσα προάγει η αρχαία ελληνική φιλοσοφία. Το σεβασμό στη Λογική και την Γλώσσα.

Και εξηγούμαι :

Καταρχήν, θα πρέπει να καταλάβετε ότι ο εκάστοτε ο αρχιεπίσκοπος, όσο προοδευτικός κι αν είναι, δεν μπορεί παρά να μείνει συνεπής σε όσα προτάσσει η Εκκλησία της οποίας είναι υπηρέτης. Δεν μπορεί λοιπόν κανείς να τον κατακρίνει προσωπικά για τις απόψεις που φέρει ολόκληρη η Ελληνική Ορθόδοξη Εκκλησία. Παρέμεινε συνεπής σε αυτές και αυτό είναι προσόν ως προς το ρόλο του. Δηλαδή τι περιμένατε Beetlejuice? Οτι θα έβγαινε να πει "μπράβο και ζήτω στην ευθανασία, τις εκτρώσεις, την ομοφυλοφιλία"?

Δεύτερο λάθος σας ως προς την Λογική (και το χειρότερο αν μου επιτρέπετε) είναι η απόδοση της ασθένειας της Ηπατίτιδας σε μία συγκεκριμένη αιτία. Θα περίμενα από έναν επιστήμονα σαν και σας να γνωρίζει στοιχειωδώς αυτό το γεγονός. Αν πάλι το γνωρίζατε και σκόπιμα το εκφέρετε έτσι, δεν αμαρτάνετε (ελπίζω να γνωρίζετε τη σημασία της λέξης αμαρτία στην αρχαία ελληνική) μόνο απέναντι στη Λογική αλλά και στη Δικαιοσύνη. Γιατί μεροληπτείτε σκοπίμως, προκειμένου να εκφέρετε μία συγκεκριμένη εντύπωση. Οπότε και το επιχείρημα σας σε αυτή την περίπτωση, ότι είπατε τα περί ηπατίτιδας για να αναδείξετε την ασυνέπεια έργων και λόγων του τέως αρχιεπισκόπου, πάει χαμένο. Αντιθέτως μάλιστα δείχνει εσάς ασυνεπή, αφού απ' την μία καταφέρεστε για τη δήλωση που αφορά την ομοφυλοφιλία και αμέσως μετά χρησιμοποιείτε εσείς ο ίδιος αυτό το επιχείρημα για να θεωρηθεί αναξιόπιστος ο αρχιεπίσκοπος. Μη σας βάλω δύσκολα με το περίφημο λογικό παράδοξο που λέει "αυτή η πρόταση είναι ψευδής" , αλλά αυτό κάνατε.

Τέλος, ως προς την χρήση της Γλώσσας δύο τινά συμβαίνουν. Ή ασχολείστε με φημολογίες (κοινώς κουτσομπολιά) οπότε και δεν έχετε δει γραπτώς την λέξη "ηπατίτιδα" ώστε να την αναπαράγετε σωστά, ή είστε τόσο εμπαθής ως προς το θέμα, που δεν προσέχατε τι γράφετε. Δεν μου πέρασε φυσικά απ' το μυαλό, πως είναι δυνατόν κάποιος σαν εσάς που προασπίζεται τόσο συχνά τα της αρχαίας ελλάδας να αγνοεί την ορθογραφία της λέξης ή ακόμα και την ετυμολογία της (βλ.ήπαρ).
__________________
Πολλές φορές το Φως
είναι πιο απειλητικό
από το σκοτάδι...
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 04-02-08, 11:45
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αγαπητέ Beetlejuice,

πρέπει να ομολογήσω πως σαν αναγνώστη του παρόντος θέματος με έθλιψε πάρα πολύ η απάντηση σας, μετά τον "σεβασμό" που δείξατε στο τριήμερο πένθος όσων συμμετείχαν σ' αυτό.
Αγαπητη galadriel, δεν συζηταμε για να κανουμε τους παντες χαρουμενους. Αυτη ειναι μια απο τις πτυχες της μαγειας του διαλογου.

Θα απαντησω ως προς το μονο ουσιαστικο που εντοπισα στο μηνυμα σας:

Παράθεση:
Καταρχήν, θα πρέπει να καταλάβετε ότι ο εκάστοτε ο αρχιεπίσκοπος, όσο προοδευτικός κι αν είναι, δεν μπορεί παρά να μείνει συνεπής σε όσα προτάσσει η Εκκλησία της οποίας είναι υπηρέτης. Δεν μπορεί λοιπόν κανείς να τον κατακρίνει προσωπικά για τις απόψεις που φέρει ολόκληρη η Ελληνική Ορθόδοξη Εκκλησία. Παρέμεινε συνεπής σε αυτές και αυτό είναι προσόν ως προς το ρόλο του. Δηλαδή τι περιμένατε Beetlejuice? Οτι θα έβγαινε να πει "μπράβο και ζήτω στην ευθανασία, τις εκτρώσεις, την ομοφυλοφιλία"?
Η εκκλησια, οπως και καθε πνευματικος οργανισμος, οφειλει να ειναι προοδευτικη, γιατι αλλιως μαραζωνει και παρακμαζει, μιας και οι εξελιξεις την ξεπερνουν. Σαφεστατα και εχουμε το δικαιωμα να κατακρινουμε καθε θρησκευτικο ηγετη ο οποιος παραμενει προσκολημμενος σε ταμπου αλλων εποχων. Δηλαδη οι υποχωρησεις που εχει κανει ο Παπας στο Βατικανο σε μια πληθωρα θεματων, ή οι γαμοι μεταξυ ομοφυλοφιλων ιερεων που επιτρεπονται πλεον στο Ην. Βασιλειο τι αποτελουν; Παραδοση στην οποια επεμειναν οι θρησκευτικοι τους ηγετες; Ο θρησκευτικος ηγετης οφειλει να συντασσεται με τις αναγκες και τα προταγματα της κοινωνιας και το κυριοτερο να μην φανατιζει και εγκλωβιζει το ποιμνιο σε μια εκτος εποχης θρησκευτικη εσωστρεφεια.

Τα υπολοιπα περι Λογικης και Γλωσσας δεν αξιζουν σχολιασμου μιας και ειναι επι προσωπικου. Εαν θελεις να βγαλεις μη λογικη μια πληροφορια μπορεις ελευθερα να το κανεις. Οπως ελευθερα μπορεις να μου κανεις ελεγχο ορθογραφιας στα 2828 μηνυματα που εχω αφησει σε αυτο το φορουμ.
Βλεπεις οταν διαβαζεις Πολυμεταβλητη Αναλυση και ταυτοχρονα διαβαζεις οσα διαβαζεις, ε, δεν ειναι και τοσο δυσκολο να σου πρηστει το ηπαρ και να σου ξεφυγει και κανα ορθογραφικο!
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:40.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.