Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προβλήματα Τεχνικής Φύσεως και Συντονισμού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #131  
Παλιά 29-06-08, 00:23
Απέριττος Ο χρήστης Απέριττος δεν είναι συνδεδεμένος
Διεγραμμένο μέλος
 
Εγγραφή: 19-01-2004
Μηνύματα: 521
Προεπιλογή

Επανέρχομαι φίλε Νϊκο.. επειδή έμαθα τι έγινε πριν το γράψεις νομίζω ότι τελικά έχεις δίκιο και με την ευκαιρία να πω κάτι. Βρε παιδιά ας μην γενικεύουμε συμπεριφορές μερικών ατόμων με το φόρουμ. Στην τελική ένα ή δυο άτομα δεν χαρακτηρίζουν όλο το φόρουμ. Γιατί με αυτόν τον τρόπο ακυρώνεται και τους υπόλοιπους. Νομίζω λοιπόν αγαπητή Εσθήρ (Κατερίνα αν δεν κάνω λάθος) ότι η αντίδρασή σου είναι υπερβολική. Και επειδή έχω δικαίωμα να μιλώ μόνο για τον εαυτό μου και όχι για άλλους θα σου κάνω μια πολυ απλή ερώτηση. Έχεις κάτι μαζί μου; Αν όχι τότε γιατί ακυρώνεις την παρουσία μου εδω και εστιάζεσαι σε μια ενδεχομένως κακή συμπεριφορά του Λούξ; Δεν έχω πρόβλημα απλά σου το λέω έτσι μήπως και το δεις διαφορετικά...
Απάντηση με παράθεση
  #132  
Παλιά 29-06-08, 07:34
Το avatar του χρήστη KANE
KANE Ο χρήστης KANE δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 11-04-2004
Περιοχή: Πελοπόννησος
Μηνύματα: 287
Προεπιλογή

Γιάννη είναι προτιμότερο να βρείτε ότι έχετε ή δεν έχετε με π.μ.

Παρακαλώ όλους τους φίλους και φίλες να μείνουμε εδώ, όπως είπε και ο Νικόλας τέτοια θέματα σε τίποτε δεν βοηθούν την εξέλιξη του φόρουμ.
Απάντηση με παράθεση
  #133  
Παλιά 29-06-08, 21:28
Το avatar του χρήστη libero
libero Ο χρήστης libero δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-06-2008
Περιοχή: ...πολη
Μηνύματα: 247
Προεπιλογή Απορίες...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Solon Aimonas Eautou
Έτσι, όταν κάποιος κακοχαρακτηρίζει άλλους τότε τα μηνύματα του απομακρύνονται ως άσχετα και προσβλητικά, όταν μία προσωπική διαμάχη ξεκινάει μέσα σε μία συζήτηση τότε τα σχετικά μηνύματα απομακρύνονται για την προστασία της συζήτησης και αυτών που μετέχουν σε αυτήν, και ούτω καθ' εξής.
Με αφορμή την παραπάνω πρόταση θα ήθελα να ρωτήσω μερικά πράγματα για τους διαχειριστές όχι μόνο του “forum του μεταφυσικού” αλλά γενικώς. Φυσικά μπορεί να απαντήσει οποιοσδήποτε που γνωρίζει.

Πως καταλαβαίνουν οι διαχειριστές, ότι ένα μέλος προσβλήθηκε?

Θεωρούν τα μέλη ανίκανα να προστατέψουν την συζήτηση μόνοι τους και να μην ανταλλάξουν προσβλητικούς χαρακτηρισμούς?

Έχει διαγραφεί ποτέ μήνυμά τους? έχουν βρεθεί ποτέ σε αυτήν την θέση? ευχαριστιούνται με την επιβολή?

Πως καταλαβαίνουν, ότι αρχίζει μια διαμάχη?
Διαθέτουν σύστημα τύπου "Minority Report"? Έχουν σπουδάσει «διαχείριση συζητήσεων»? Ή λόγο εμπειρίας?

Αν ισχύει ένα ή περισσότερα από αυτά, νομίζω πως δεν έχει νόημα να διαφωνήσουμε για κάποια ενέργεια των διαχειριστών αφού θα επικαλούνται τις παραπάνω ιδιότητες (ή και άλλες) οι οποίες αποτρέπουν το λάθος. Γίνονται δηλαδή αλάνθαστοι.(κάτι σαν τον Πάπα ).
Από την άλλη, αν η διαχειριστική ομάδα αρχίσει να παραδέχεται σφάλματα στο έργο της (έστω κι ένα) τότε τα μέλη δεν θα δίνουν σημασία στις παρατηρήσεις των συντονιστών, με αποτέλεσμα αυτοί να χάσουν το κύρος τους και γίνεται μπ…λο το forum. Άρα αναγκαστική επιβολή.

Απλά να υπάρχει βρε παιδάκι μου κι ένα topic, όπως αυτό, για να λένε τον πόνο τους οι members. (κάτι σαν βαλβίδα εκκένωσης πίεσης)

Καλά, για ελευθερία έκφρασης, ούτε λόγος.

--------------------------------------------------------------------------
Τουλάχιστον έμαθα σήμερα πως η φράση:

«Χμμμ… Μάλιστα»

Απαγορεύεται στο forum του μεταφυσικού. Έτσι, δεν θα την επαναλάβω ούτε εδώ, ούτε πουθενά αλλού (να μην φάω καμιά μήνυση στα καλά καθούμενα) και μόλις δω κάποιο member να την λέει, αμέσως θα ειδοποιώ τους συντονιστές για το παράπτωμα. Ελπίζω οι κανόνες να μην είναι επιλεκτικοί (όπως σε άλλους διαδικτυακούς χώρους) ή τουλάχιστον τα members που έχουν ασυλία, να εμφανίζεται στο προφίλ τους αυτή τους η ιδιότητα, για να μην ενοχλώ άσκοπα την συντονιστική ομάδα.

Αυτά.
__________________
Ubi Dubium, Ibi Libertas
Απάντηση με παράθεση
  #134  
Παλιά 29-06-08, 23:20
Το avatar του χρήστη tsilof
tsilof Ο χρήστης tsilof δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2005
Περιοχή: Κάτω από το βουνό των Θεών
Μηνύματα: 730
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από libero

Πως καταλαβαίνουν οι διαχειριστές, ότι ένα μέλος προσβλήθηκε?

Θεωρούν τα μέλη ανίκανα να προστατέψουν την συζήτηση μόνοι τους και να μην ανταλλάξουν προσβλητικούς χαρακτηρισμούς?
Φίλε μου μάλλον έχεις μπερδέψει λιγάκι τα πράγματα.
η συντονιστική ομάδα δεν είναι ούτε μέντιουμ ούτε τίποτε άλλο. Ο ρόλος μας εδώ μέσα είναι απλά και μόνο να διευκολύνουν τις συζητήσεις και όταν αυτές "παρεκτρέπονται" από το αρχικό τους θέμα, να προσπαθούν να την επαναφέρουν.. Τόσο απλά.
Παράθεση:
Έχει διαγραφεί ποτέ μήνυμά τους? έχουν βρεθεί ποτέ σε αυτήν την θέση? ευχαριστιούνται με την επιβολή?
Αν εννοείς αν έχει διαγραφεί ποτέ κάποιο μήνυμα των συντονιστών, να σου θυμίσω πως εκτός των παιδιών της Ομάδας Gateway που ίδρυσαν και τον παρόντα χώρο (και που επεμβαίνουν όσο το δυνατό λιγότερο στον συντονισμό) ,οι υπόλοιποι είμασταν απλά μέλη για πολύ καιρό πριν αναλάβουμε κάποια θέση ως συντονιστές. Και πίστεψέ με, το να διαγραφονται κάποια ποστς δεν είναι "μείωση" του ιντερνετικού "εγώ", ούτε γίνεται για κάποιο άλλο λόγο, πλην της εύρυθμης λειτουργίας των συζητήσεων...



Παράθεση:
Αν ισχύει ένα ή περισσότερα από αυτά, νομίζω πως δεν έχει νόημα να διαφωνήσουμε για κάποια ενέργεια των διαχειριστών αφού θα επικαλούνται τις παραπάνω ιδιότητες (ή και άλλες) οι οποίες αποτρέπουν το λάθος. Γίνονται δηλαδή αλάνθαστοι.(κάτι σαν τον Πάπα ).
Καμία σχέση... Ποιος Πάπας; Και λίγα λες
60 Πάτερ ημών και θα λάβεις άφεση... (ελα και να σοβαρευτούμε λιγάκι)
Παράθεση:
Από την άλλη, αν η διαχειριστική ομάδα αρχίσει να παραδέχεται σφάλματα στο έργο της (έστω κι ένα) τότε τα μέλη δεν θα δίνουν σημασία στις παρατηρήσεις των συντονιστών, με αποτέλεσμα αυτοί να χάσουν το κύρος τους και γίνεται μπ…λο το forum. Άρα αναγκαστική επιβολή.
Φίλε μου, πάλι τα λαμβάνεις από λάθος οπτική γωνία.
Εδώ μέσα απλά και μόνο ανταλάσσουμε απόψεις και εμπειρίες... Τα γουνάκια του Αρείου Πάγου στα πέτα, τα χουμε πετάξει προ πολλού


Παράθεση:
Καλά, για ελευθερία έκφρασης, ούτε λόγος.
Αυτό δε μπορώ να το καταλάβω. Αν θες διασαφήνισέ το κάποια στιγμή...

--------------------------------------------------------------------------
Παράθεση:
Τουλάχιστον έμαθα σήμερα πως η φράση:

«Χμμμ… Μάλιστα»

Απαγορεύεται στο forum του μεταφυσικού. Έτσι, δεν θα την επαναλάβω ούτε εδώ, ούτε πουθενά αλλού (να μην φάω καμιά μήνυση στα καλά καθούμενα) και μόλις δω κάποιο member να την λέει, αμέσως θα ειδοποιώ τους συντονιστές για το παράπτωμα. Ελπίζω οι κανόνες να μην είναι επιλεκτικοί (όπως σε άλλους διαδικτυακούς χώρους) ή τουλάχιστον τα members που έχουν ασυλία, να εμφανίζεται στο προφίλ τους αυτή τους η ιδιότητα, για να μην ενοχλώ άσκοπα την συντονιστική ομάδα.

Αυτά.
Πάλι γίνεσαι άδικος και δε καταλαβαίνω τον λόγο...

Φιλικά
__________________
Quid tibi opus est, ut sis bonus? Velle!


blog:
mantri


blog:
adioristos


radio station
dRadio


Τα καλύτερα έρχονται ! ! !
Απάντηση με παράθεση
  #135  
Παλιά 30-06-08, 01:05
Το avatar του χρήστη libero
libero Ο χρήστης libero δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-06-2008
Περιοχή: ...πολη
Μηνύματα: 247
Προεπιλογή

Έκανα κάποιες ερωτήσεις και εξέφρασα την άποψη μου.

Πιστεύω πως δεν υπάρχει γενικά, ελευθερία έκφρασης ούτε στα φόρουμς ούτε κι έξω, γι'αυτό tsilof, μην το παίρνεις προσωπικα, ως "μείωση του ιντερνετικού εγώ".

Κι επειδή είναι το πρώτο μήνυμα σου, ως απάντηση σε δικό μου, θεωρώ άτοπο να ξεκινάς δύο προτάσεις σου με την λέξη "Πάλι". Παρόλα αυτα κατανοώ τον λόγο.

Να 'σαι καλά.
__________________
Ubi Dubium, Ibi Libertas
Απάντηση με παράθεση
  #136  
Παλιά 30-06-08, 01:55
Το avatar του χρήστη Solon Aimonas Eautou
Solon Aimonas Eautou Ο χρήστης Solon Aimonas Eautou δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 25-09-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.102
Προεπιλογή

Να ξεκινήσω ολοκληρώνοντας τη σκέψη μου στα όσα συζητήσαμε με τον Γιάννη (κατά φόρουμ Απέριττο).
Εγώ πάλι θα ζητήσω να μην εστιάσουμε στην Εσθήρ και στην όποια Εσθήρ (μιας και η κοπέλα ίσως έχει περισσότερους λόγους), αλλά να δούμε τα όσα ανέφερα παραπάνω ως έχουν. Υπάρχει μία παρεξήγηση του τι εστί φόρουμ και τι όχι από κάποια μέλη, τα οποία προχωράνε συχνά σε μία γενίκευση των όποιων προβλημάτων έχουν με 1, 2 ή και 10 άτομα/ μέλη του φόρουμ ακυρώνοντας το σύνολο. Ας έχει, αν προχωράνε μέσα σε αυτό το χώρο σε τέτοιες γενικεύσεις πιθανόν είναι κάτι που κάνουν και στην "έξω" ζωή τους. Όπως είπα, κανένας δεν είναι αργόσχολος να λύνει παρεξηγήσεις, μήτε σκοπός μας εδώ είναι να διδάξουμε κανέναν τίποτα. Ανταλλαγή απόψεων επιδιώκουμε και οι όποιες παρεξηγήσεις μόνο να χάσουμε την εστίαση μας μπορούν να καταφέρουν.
Το θέμα είναι όλοι εμείς οι υπόλοιποι τι κάνουμε, τι σκεφτόμαστε. Βλέπουμε 1, 2, 10 ή και 50 άτομα να φεύγουν μέσα σε ένα χρόνο και προχωράμε και εμείς οι ίδιοι σε μία γενίκευση αρχίζοντας να αναρωτιόμαστε και να ακυρώνουμε ένα σύνολο, ένα χώρο. Όταν όμως αυτός ο χώρος δέχεται καθημερινά κατά μέσο όρο 5 νέα μέλη, από τα οποία έστω το 1 να συμμετέχει στις συζητήσεις φθάνουμε σε 365 διαφορετικές φωνές επιπλέον το χρόνο.
Ε... όταν μία παρέα είναι τόσο ποθητή με αποτέλεσμα να προσελκύει καθημερινά 5 άτομα, τότε το 1 που φεύγει κάθε μήνα δεν μπορεί σε καμία περίπτωση να μας ωθήσει σε γενικά συμπεράσματα. Και μην ακούσω φιλοσοφήματα περί ποιότητας και ποσότητας, γιατί ζήτημα τα 1-2 άτομα από κάθε 10 που φεύγουν να έχουν πράγματι αυτή την ποιότητα που επιζητούμε, όπως ακριβώς συμβαίνει αναλογικά και με τα μέλη που έρχονται.

Οπότε, το θέμα δεν είναι η κάθε Εσθήρ (στην οποία ήδη ευχήθηκα καλή συνέχεια και καλές επιλογές για το μέλλον), αλλά όλοι εμείς οι υπόλοιποι.

Στα όσα αναφέρεις φίλε libero, να πω απλά ότι οι κανόνες υπάρχουν και έχουν δημιουργηθεί και αλλαχθεί με βάση το feedback των απλών μελών του φόρουμ, έως και "δημοψηφίσματα" έχουμε διενεργήσει κατά το παρελθόν όπου οι χρήστες πήραν αποφάσεις για κανόνες που πιστεύουν ότι προστατεύουν τις συζητήσεις τους και γενικά τον αρχικό στόχο ύπαρξης και συμμετοχής τους στο παρόν χώρο. Λυπάμαι αν δεν έλαβες μέρος σε αυτές τις δραστηριότητες της κοινότητας μας, όμως πιστεύω ότι στο μέλλον θα σου δοθεί ξανά αυτή η ευκαιρία.
Επίσης, ως προς το που επιβάλλονται οι κανόνες η απάντηση είναι απλή και η καλύτερη απόδειξη είναι το προϊστορικό συντονισμού της κοινότητας μας. Έχουμε σβηστεί μηνύματα συντονιστών και μελών της ομάδας Gateway κατά το παρελθόν, όπως ακριβώς γίνεται και με μηνύματα απλών μελών που καταπατούσαν ή μείωναν το χώρο αυτό (βάση πάντα με τους κανόνες που έχουν οριστεί όπως ανέφερα παραπάνω). Οπότε, η καλύτερη απόδειξη για τι γίνεται σχετικά με τα ερωτήματα σου βρίσκεται μέσα στο ίδιο το φόρουμ. Αν είσαι νέο μέλος, όπως υποδηλώνουν τα 17 μηνύματα που έχεις κάνει, τότε απλά ψάξε λίγο περισσότερο τις συζητήσεις μας ή επικοινώνησε με κάποιο παλαιότερο μέλος. Αν τώρα είσαι παλιό μέλος, αλλά απλώς δεν συμμετέχεις, τότε σαφώς και ξέρεις από πρώτο χέρι τι γίνεται σε αυτό το χώρο.
Κάποια πράγματα που αναφέρεις και κάποιες απόλυτες εκφράσεις που χρησιμοποιείς δεν μπορώ να τις αντιμετωπίσω ως θέσεις που χρίζουν αντεπιχειρήματα, μιας και δεν φροντίζεις να τα στηρίξεις με λογικά επιχειρήματα ο ίδιος. Αν θέλεις επομένως να προχωρήσουμε σε περαιτέρω συζήτηση και να μην αντιμετωπιστούν οι θέσεις σου ως "φιλοσοφήματα", μπες στον κόπο να στηρίξεις τα όσα πιστεύεις με λογικό τρόπο και εδώ είμαστε όλοι μας να συζητήσουμε τι και πως.

Τώρα, μονολεκτικά ή μερικών λέξεων posts που δεν προσφέρουν ουσιαστικά σε μία συζήτηση σαφώς και δεν γίνονται δεκτά εδώ μέσα, μιας και δεν θέλουμε να καταντήσουμε το χώρο αυτό σε chatroom (με ελάχιστες περιπτώσεις threads που αυτός είναι ο αυτοσκοπός τους εξαρχής. Βλ. thread ενημέρωσης για εκδηλώσεις, εκδρομές και λοιπές δραστηριότητες). Αν τώρα θεωρείς τόσο σημαντικό να έχεις την ελευθερία να κάνεις τέτοιου είδους post, τότε υπάρχουν δεκάδες άλλα φόρουμ που κάτι τέτοιο επιτρέπεται και είναι στη δική σου ευχέρεια να τα επισκεφθείς. Στόχος του φόρουμ του μεταφυσικού δεν είναι να τα έχει καλά με όλους και να ευχαριστεί τους πάντες, αλλά να προάγει ουσιαστικές και ποιοτικές συζητήσεις με πλήθος σωστά στοιχειοθετημένων απόψεων (ανεξαρτήτως χροιάς και περιεχομένου).

Για να γυρίσω τώρα στην ουσία, θα ήθελα και άλλα μέλη να πουν την άποψη τους σχετικά με τα όσα συζητήσαμε με τον φίλο Απέριττο, μιας και πραγματικά αυτή η κατάσταση με το "μου φταίει αυτός, μου φταίνε όλοι, αποχωρώ με ηρωϊκή έξοδο" έχει καταντήσει πραγματικά πιπίλα.

Φιλικά,
Νίκος.
__________________
Σόλον Αίμωνας Εαυτού

"Αυτός που το πρόσωπο του δεν αναδίνει φως, δεν θα γίνει ποτέ άστρο.."

Μέλος της Gateway Team
Γενική αρχισυνταξία www.metafysiko.gr και www.explorers.gr
Ιδρυτικό μέλος "Κοινότητας Αναζήτησης Πανεπιστημίων Θεσσαλονίκης"

Προσωπικό site: nkoumartzis.metafysiko.gr
Απάντηση με παράθεση
  #137  
Παλιά 30-06-08, 07:02
Απέριττος Ο χρήστης Απέριττος δεν είναι συνδεδεμένος
Διεγραμμένο μέλος
 
Εγγραφή: 19-01-2004
Μηνύματα: 521
Προεπιλογή

Καλημέρα αγαπητοί φίλοι
μπήκα για να πω δυο λόγια στον φίλο Libero. Νομίζω φίλε μου ότι εσύ με την τοποθέτησή σου πέρασες στην άλλη άκρη. Θα ήθελα να σου πω ότι προσωπικά αν και πολλές φορές έχω εκφράσει αντιρρήσεις για κάποια θέματα, ο λόγος που έμεινα σε αυτό το φόρουμ ήταν ακριβώς το γεγονός ότι υπήρχε όριο και τάξη. Δεν μπορεί να μπαίνει ο καθένας και να βρίζει να προσβάλλει, να γράφει ότι του κατέβει και να φεύγει. Θα στο δώσω σχηματικά για να καταλάβεις καλύτερα τι θέλω να πω. Ας πούμε ότι αυτός ο χώρος είναι το σπίτι σου. Το ότι είναι δικτυακό σπίτι δεν έχει καμία σημασία. Ψυχολογικά είναι η εστία όπου καταθέτεις τις σκέψεις σου τους προβληματισμούς σου κλπ. Αυτήν λοιπόν την εστία αποφασίζεις να την μοιραστείς με άλλους και να τους φιλοξενήσεις στον χώρο που δημιούργησες ανταλλάσοντας σκέψεις, αγωνίες κάνοντας διάφορες δραστηριότητες. Θα έβαζες λοιπόν κάποιον στο σπίτι σου ο οποίος θα άρχιζε να βρίζει, να λερώνει, να φτύνει κάτω και να αποπατεί όπου του κατέβει; Νομίζω πως κάθε λογικός άνθρωπος εκτός αν είναι βιτσιόζος θα σου έλεγε πως όχι δεν θα το ανεχόμουν αυτό. Οπότε δεστο έτσι.
Η ελευθερία είναι πολυ σημαντικό πράγμα. Η διαχείρισή της όμως είναι πολύ σημαντικότερο. Ο Όσσο έλεγε ότι δεν πρέπει να δίνουμε την ελευθερία στους ανθρώπους αν δεν είναι έτοιμοι να την διαχειριστούν σωστά. Και ένας βασικός κανόνας της ελευθερίας είναι ότι αυτή δεν πρέπει να παραβιάζει τα όρια της ελευθερίας του διπλανού σου. Για σκέψου λοιπόν και απάντησε με ειλικρίνεια. Πόσοι άνθρωποι απο αυτούς που γνωρίζεις πιστεύεις ότι είναι έτοιμοι για κάτι τέτοιο;
Σου εύχομαι καλημέρα φίλε μου και καλή εβδομάδα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Απέριττος : 30-06-08 στις 07:03
Απάντηση με παράθεση
  #138  
Παλιά 03-07-08, 23:32
Το avatar του χρήστη libero
libero Ο χρήστης libero δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-06-2008
Περιοχή: ...πολη
Μηνύματα: 247
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Solon Aimonas Eautou
Τώρα, μονολεκτικά ή μερικών λέξεων posts που δεν προσφέρουν ουσιαστικά σε μία συζήτηση σαφώς και δεν γίνονται δεκτά εδώ μέσα, μιας και δεν θέλουμε να καταντήσουμε το χώρο αυτό σε chatroom (με ελάχιστες περιπτώσεις threads που αυτός είναι ο αυτοσκοπός τους εξαρχής. Βλ. thread ενημέρωσης για εκδηλώσεις, εκδρομές και λοιπές δραστηριότητες).
Δεν το ήξερα αυτό. Θα μπορούσατε τουλάχιστον να με ενημερώσετε, για τον λόγο της διαγραφής (και αν θέλατε, να το στηρίζατε με λογικά επιχειρήματα).
Από την πρώτη παράγραφο του μηνύματος σου όμως, βλέπω μετά λύπης, πως αντιμετωπίζετε τα μέλη ως “στατιστικά νούμερα”.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Solon Aimonas Eautou
Κάποια πράγματα που αναφέρεις και κάποιες απόλυτες εκφράσεις που χρησιμοποιείς δεν μπορώ να τις αντιμετωπίσω ως θέσεις που χρίζουν αντεπιχειρήματα, μιας και δεν φροντίζεις να τα στηρίξεις με λογικά επιχειρήματα ο ίδιος. Αν θέλεις επομένως να προχωρήσουμε σε περαιτέρω συζήτηση και να μην αντιμετωπιστούν οι θέσεις σου ως "φιλοσοφήματα", μπες στον κόπο να στηρίξεις τα όσα πιστεύεις με λογικό τρόπο και εδώ είμαστε όλοι μας να συζητήσουμε τι και πως.
Έκανα μερικές ερωτήσεις. Δεν χρειάζεται να αντιμετωπίσεις της παράλογες και απόλυτες θέσεις μου, αρκούσε να απαντήσεις εσύ και οιοσδήποτε άλλος, στις από πάνω, ερωτήσεις μου.
Αν δεν θέλεις να απαντήσεις για κάποιο λόγο πες το, να μην σας πρήζω με άλλες ερωτήσεις.

Φίλε Απέριττε...

Συμφωνώ μαζί σου
Δικό τους μαγαζί είναι ας βάλουν όσο αυστηρούς κανόνες θέλουν. Να υπάρχουν όμως σαφείς κανονισμοί, για να ξέρω να μην τους παραβιάζω. Κι όχι να τρώω καρπαζιά από τον ιδιοκτήτη(με το καλημέρα), χωρίς να μου εξηγεί τον λόγο ή να σκαρφίζεται εκείνη την στιγμή έναν. Διότι τι θα πει «δεν προσφέρει στην συζήτηση» ποιος/οι το καθορίζει/ουν ;

Όπως καταλαβαίνεις τέτοιου είδους κανόνες, όχι με παραθυράκια, αλλά οι ίδιοι σκέτο παράθυρο, δημιουργούν πρόσφορο έδαφος για αδικίες, αιτία πολλών κακών (και από μόνη της ένα μίασμα είναι).
Εκ’ πρώτης όψεως φαίνονται πιασάρικοι και λογικοί, είναι όμως σαθροί, αναμενόμενο αν έχεις δάσκαλο τους βουλευτές μας.
Έτσι, νομίζω πως η διατύπωση: (αυτή με την bold γραμματοσειρά, και στις παρενθέσεις τα παραθυράκια)
[Τώρα],- μονολεκτικά ή μερικών λέξεων posts (που) δεν προσφέρουν "κατά την αντίληψη της συντονιστικής ομάδας του forum του μεταφυσικού"(ουσιαστικά) σε μία συζήτηση [σαφώς] και δεν γίνονται δεκτά εδώ μέσα. - είναι πιο σωστή.
Η δευτερεύουσα πρόταση που ακολουθεί «μιας και δεν θέλουμε να καταντήσουμε το χώρο αυτό σε chatroom» είναι μια δικαιολογία για να στηρίξει τα προηγούμενα υποτιμώντας τα chatrooms, (ως αποτέλεσμα έχει την δημιουργία ευφορίας στον αναγνώστη, ότι δηλαδή βρίσκεται σε κάποιο ανώτερο χώρο, με άλλα λόγια τον κολακεύει.


________________________________
Απ’ ότι κατάλαβα το Άρθρο 14 εδώ, δεν ισχύει για τα φόρουμς.
__________________
Ubi Dubium, Ibi Libertas
Απάντηση με παράθεση
  #139  
Παλιά 04-07-08, 19:09
Το avatar του χρήστη Solon Aimonas Eautou
Solon Aimonas Eautou Ο χρήστης Solon Aimonas Eautou δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 25-09-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.102
Προεπιλογή

Φίλε libero,

ο καθένας μπορεί να καταλάβει ότι θέλει από τα λόγια ενός άλλου, άλλωστε είμαστε υπεύθυνοι για τα λόγια και τις πράξεις μας (συμπεριλαμβανομένης και της κατανόησης). Ως προτοπή, ως άνθρωπος και μέλος του παρόντος χώρου και όχι ως συντονιστής, θα σε συμβούλευα να μην προχωράς άμεσα σε συμπεράσματα αλλά να εκμεταλλεύεσαι την κινητήριο δύναμη αυτού του χώρου, τη συζήτηση. Έτσι, θα γλιτώσεις πολλές παρεξηγήσεις που το μόνο που προσφέρουν είναι απώλεια χρόνου.
Οπότε, διάβασε σε παρακαλώ ξανά την απάντηση μου και εδώ είμαι αν θέλεις επεξήγηση για κάτι. Άσε τους χαρακτηρισμούς στην άκρη, μεγάλο παιδί είμαι (και είσαι πιθανόν) για να λάβουμε μέρος σε ουσιαστική και παραγωγική συζήτηση.

Οι κανόνες του παρόντος χώρους είναι προσβάσιμοι από όλους και έχουν ξεκάθαρα πλαίσια. Οποιαδήποτε πρόταση για διόρθωση τους είναι ευπρόσδεκτη, από όλα τα μέλη, μιας και έτσι ο χώρος συζητήσεων μας βελτιώνεται. Ρίξε μια ματιά εδώ για τα υπόλοιπα: http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=600. Γενικότερα, ψάξε λίγο το χώρο που σε φιλοξενεί και ενημερώσου πριν προχωρήσεις σε συμπεράσματα και χαρακτηρισμούς. Είναι το λιγότερο που μπορεί να κάνει ένα νέο μέλος μίας παρέας, εφόσον θέλει να συμβάλλει ουσιαστικά στο δημιουργικό κομμάτι αυτής.

Τέλος, ως προς το chatroom, δεν καταλαβαίνω γιατί θεωρείς υποτιμητική τη συμμετοχή σε μία τέτοιου είδους επικοινωνία. Ο στόχος της είναι εξαρχής ξεκάθαρος: η άμεση και αυθόρμητη επικοινωνία (με τα καλά και τα κακά της). Ο στόχος ενός φόρουμ διαφέρει παρασάγγας. Όταν ένα φόρουμ καταντάει chatroom ή όταν ένα chatroom καταντάει φόρουμ, τότε υπάρχει πρόβλημα και απομάκρυνση από τους αρχικούς στόχους δημιουργίας τους. Η υποτίμηση ενός εκ των δύο παραπάνω χώρων είναι σίγουρα ένα θέμα προσωπικό και σεβαστό, αλλά δεν συμφωνώ σε καμία περίπτωση όταν ακούω τέτοιες απόψεις.
Ως προς τους βουλευτάς μας, θα σε γελάσω μιας και δεν ασχολούμαι συνειδητά με το "άθλημα".

Θα σε παρακαλέσω να διαβάσεις προσεκτικά τα όσα ανέφερα εφόσον θέλεις να συνεχίσουμε τη συζήτηση, κάτι που θα κάνω και εγώ από την πλευρά μου αντίστοιχα, μιας και δεν έχω την πολυτέλεια χρόνου (όπως και εσύ κατά πάσα πιθανότητα) να λύνω παραξηγήσεις με κανέναν.

Φιλικά,
Νίκος.
__________________
Σόλον Αίμωνας Εαυτού

"Αυτός που το πρόσωπο του δεν αναδίνει φως, δεν θα γίνει ποτέ άστρο.."

Μέλος της Gateway Team
Γενική αρχισυνταξία www.metafysiko.gr και www.explorers.gr
Ιδρυτικό μέλος "Κοινότητας Αναζήτησης Πανεπιστημίων Θεσσαλονίκης"

Προσωπικό site: nkoumartzis.metafysiko.gr
Απάντηση με παράθεση
  #140  
Παλιά 05-07-08, 09:18
Το avatar του χρήστη LuX
LuX Ο χρήστης LuX δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Μηνύματα: 1.811
Προεπιλογή

ΧΘΕΣ ΒΡΑΔΥ ΑΝΟΙΞΑ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΕΡΙ ΤΩΝ ΠΟΣΩΝ ΚΥΚΛΩΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΣ ΓΥΡΩ ΑΠ ΤΟΝ ΗΛΙΟ !

ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΨΑΧΝΩ ΝΑ ΤΟ ΒΡΩ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΦΑΝΤΟ !

ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΕΚ ΤΩΝ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΩΝ ΤΗ ΤΥΧΗ ΤΟΥ ;


@
__________________
προσωπικη σελιδα - http://ΩΚΥΑΛΟΣ & ΟΡΕΙΘΥΙΟΣ.com
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:52.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.