Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Στα ίχνη της Πυθέας > Ταξιδιωτικά Νέα

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Πιστεύετε ότι υπάρχουν ευρήματα ανώτερων πολιτισμών τις στοές του Τσούτσουρου;
NAI 54 71,05%
OXI 22 28,95%
Ψήφισαν: 76. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 18-11-05, 19:26
Το avatar του χρήστη Άπαν
Άπαν Ο χρήστης Άπαν δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής της κοινότητας του μεταφυσικού
 
Εγγραφή: 26-09-2003
Περιοχή: Utopia
Μηνύματα: 294
Προεπιλογή

Οι επισημάνσεις και η βοήθεια οποιουδήποτε είναι χρήσιμες και καλό είναι να δίνουμε τη δέουσα προσοχή.Παρακαλώ να μείνουμε στο θέμα που είναι η περιοχή του Τσούτσουρου στη Κρήτη.Δημοσιεύσεις που είναι εκτός θέματος ή παραβιάζουν τους όρους χρήσης θα απομακρύνονται.Καλή συνέχεια.
__________________
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
Παραγωγός της "Ραδιοφωνικής Αστρικής Πύλης"
Albedo14 web radio , www.albedo14.com
Podcast Αστρικής Πύλης .................. Αρχείο Εκπομπών
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 18-11-05, 20:37
Το avatar του χρήστη GIWRGOS
GIWRGOS Ο χρήστης GIWRGOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2004
Περιοχή: SALONIKA
Μηνύματα: 235
Προεπιλογή q

Το να προσπαθησω να απαντησω σε καποιους που το παιζουν εξυπνοι ,και υπερανω ολων ,δεν το βλεπω σωστο.Καθως θα πρεπει να υπαρχει και καποιο επιππεδο συζητησης, τωρα εαν καποιος ξερει κατι παραπανω απο εμενα ,γουστο και καπελο του ,αλλα να κανει και παρατηρηση σε κατι που ειναι προφανες ,και το γνωριζουν ολοι....τι να πω τοτε ....!!!


Υ.Γ
Αναφερομουν στον Vril που το παιζει κριτης στα γραφομενα μου ,και του απαντησα....!

Την άλλη φορά που θα μπει παρατήρηση στο πόστ ,χωρίς από το μέρος μου,να προκαλώ , τότε θα σημαίνει ότι είστε προκαταλημενοι ,και γίνετε για κάποιο σκοπο.Οταν κάποιους άλλους τους αφήνεται να γράφουν ,και τους υπόλοιπους τους κριτικάρεται.
__________________
G.D

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GIWRGOS : 20-11-05 στις 11:43
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 18-11-05, 23:53
Το avatar του χρήστη keith-x
keith-x Ο χρήστης keith-x δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-01-2005
Περιοχή: ΚΟΡΙΝΘΙΑ
Μηνύματα: 76
Thumbs up Καλή επιτυχία!

Τα φαινόμενα και τα ευρήματα στη τοποθεσία του Τσούτσουρου είναι άκρως ενδιαφέροντα.
Κάθε αποστολή οποιασδήποτε ομάδας θα έχει να προσφέρει οπωσδήποτε πολλά στην επίλυση του μυστηρίου σε αυτήν την τοποθεσία της Κρήτης. Εφόσον αυτή αποστολή πραγματοποιηθεί θα πρέπει να είναι πάρα πολύ καλά προετοιμασμένη από κάθε άποψη. Κυρίως στον τομέα της ασφάλειας κάθε μέλους που θα λάβει μέρος στην αποστολή .Εφόσον αυτή πραγματοποιηθεί εύχομαι κάθε επιτυχία
Πέρα απ'αυτό όμως έχω να τονίσω το εξής. Όσα ακουστήκαν για τις αμερικανικές δυνάμεις που έχουν βάσεις στο νησί είναι αλήθεια και δεν είναι καθόλου υπερβολές. Το ενδιαφέρον τους για συγκεκριμένες τοποθεσίες και μέρη πάνω στο νησί είναι το λιγότερο που θα μπορούσα να πω περίεργο.
Σύμφωνα με κουβέντα που έχω κάνει με φίλους μου, συγκεκριμένα δύο που ήταν μόνιμοι στο πολεμικό Ναυτικό (5 ετης) και υπηρέτησαν για μεγάλο χρονικό διάστημα στη Σούδα ,οι αμερικανικές δυνάμεις έχουν σχετική ελευθερία πάνω στο νησί και ιδιαίτερα σε μερικές τοποθεσίες που ούτε καν υπάρχει στρατιωτικό υλικό ή οποιαδήποτε βάση του αμερικανικού ή του ελληνικού στρατού! Συγκεκριμένα γίνονται διακριτικές η φανερές περιπολίες σε αυτές τις τοποθεσίες. Ακόμα κάποιες φορές επεμβαίνουν για να εκδιώξουν και να απομακρίνουν κάθε «περίεργο».
Μια στρατιωτική βάση είναι μια στρατιωτική βάση , και δικαιολογείται η περιφρούρηση της.
Ένα βουνό παραμένει ένα βουνό ; Για τους Αμερικανούς μάλλον όχι ...
Και πάλι παιδιά σας εύχομαι καλή επιτυχία !!!
__________________
!!ΣΤΗ ΚΟΡΕΑ ΒΡΕΧΕΙ!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη beetlejuice : 19-11-05 στις 07:08
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 20-01-06, 04:45
Το avatar του χρήστη Giorgos
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2004
Περιοχή: Stockholm
Μηνύματα: 775
Προεπιλογή

Εγω ενα εχω να πω και δε θελω να φανω περιεργος.
Αν ειμουνα στην ΕΛΛαδα καθε βδομαδα θα τρυπωνα σε τρυπες και σπυλαια. Αυτο δε συμαινει πως θα πηγαινα με τα σπορτεξ και ενα σακιδιο με ξηρα τροφη.. Φανταζομαι πως ολοι αν οχι οι περισσοτεροι εδω μεσα εχουν μια καποια οριμοτητα να κρινουν τι ειναι επικινδυνο και τι ειναι βλακωδες.

Ειναι κατι πολυ επικινδυνο και χρειαζετε μελετη στα πρακτικα στα νομικα και σε οτι αλο ειναι απαρετιτο.. αλλα αυτο δε συμαινει πως οποιοσδηποτε σπηλαιολογος μπορει να μου απαγορεψει να κανω κατι που με κανει να νιωθω ζωντανος.

Πριν απο 50 χρονια αλλωστε δε νομιζω να ερχοτανε καποιος και να μου εκανε μαθηματα ορημοτητας οταν του ελεγα πως παω καταβαση σπηλαιου!

Ο Τσουτσουρος και καθε Τσουτσουρος ειτε ειναι αληθεια ειτε ψεμα, δεν με πειθει και αυτο επειδη δεν υπαρχουν αποδηξεις, και με τις ενδηξεις και μονο δεν βγενει τπτ.

Ολα αυτα τα παλαβα με τα ιπταμενα αγαλματα και τις λογικες σαχλαμαρες που τις πηραν οι αμερικανοι γιαυτο δεν υπαρχουν πλεον και οι αμερικανοι τωρα εχουν τα ιπταμενα αγαλματα και τα πετανε ο ενας στον αλο για σπασιμο.. αυτα ειναι καραγκιοζιλικια.

Αναθεμα με πια, φερτε μου ενα ιπταμενο αγαλμα που να τραγουδαει βανδη και θα πω ΝΑΙ ειχαν τεχνολογια οι αρχαιοι.

Οταν δεν υπαρχει ενδηξη, παρα μονο μυθολογια (οπου μυθολογια στην τελικη μπορει να ειναι και απλη φαντασια) τοτε τα ποδια του αγαλματος βρωμανε..
__________________
"Knowledge speaks, but wisdom listens." (Jimi Hendrix)
Για αυτούς που με ξέρουν... Γεώργιος Σαββίδης!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 20-01-06, 10:31
Το avatar του χρήστη CaveMan
CaveMan Ο χρήστης CaveMan δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-12-2005
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giorgos
αλλα αυτο δε συμαινει πως οποιοσδηποτε σπηλαιολογος μπορει να μου απαγορεψει να κανω κατι που με κανει να νιωθω ζωντανος.
Μια διευκρίνηση.

Κανένας Σπηλαιολόγος δεν σου απαγόρευσε να μπείς σε σπήλαιο. Η απαγόρευση έχει δοθεί από τη Νομοθεσία του Ελληνικού Κράτους. Άν θελεις να τα βάλεις με τη Νομοθεσία και τους μηχανισμούς επιβολής τους στην ελληνική επικράτεια, ορίστε κάντο. Στην περίπτωση αυτή να ξέρεις, ότι μιλάμε για τα γνωστά βραχιολάκια.

Μια δεύτερη διευκρίνηση.

Οι Σπηλαιολόγοι είναι άνθρωποι που έχουν μάθει κάποιες τεχνικές εισόδου, εξόδου, παραμονής και διαβίωσης μέσα σε σπήλαια. Είναι θέμα εκπαίδευσης και όχι φυσικού ταλέντου. Άν θέλεις λοιπόν να μπείς σε σπήλαια, καλό είναι να ακολουθείς Σπηαλιολόγους, γιατί αυτοί έχουν και τον τρόπο να μπαίνουν ΝΟΜΙΜΑ στα σπήλαια, όπως έχουν και τα ΜΕΣΑ να σε κρατήσουν ζωντανό, μια που όπως δείχνεις από το πόστ σου, δίνεις μεγάλη σημασία σε αυτό. Όχι μόνο να νοιώθεις ζωντανός, αλλά και να μείνεις ζωντανός.

Αν τα κατάλαβες αυτά που σου έγραψα, ίσως να κατάλαβες ότι η τοποθέτησή σου απέναντι στου Σπηλαιολόγους είναι λίγο ... όφ σάιτ.

Ευχαριστώ για την προσοχή σου/σας.

Ανδρέας "Βρίλ"
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 25-05-07, 11:03
koytabaki Ο χρήστης koytabaki δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-05-2007
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή Τσούτσουρας

Καλησπέρα! Λοιπόν, εγώ πάω Τσούτσουρα απο μικρό παιδί. Οι ιστορίες που έχω ακούσει απο μικρή ειναι άπειρες όμως είναι όλες απο κατοικους του Τσουτσουρα και πιστεύω ότι σκοπό έχουν μόνο την διαφήμιση του. Έχετε γνωρίσει τους κατοικους του??Γνωρίστε τους πρώτα και τα ξαναλέμε!!Επίσης, ακούγεται πολύ οτι αρκετοι απο αυτούς έχουν κάνει περιουσίες βρίσκοντας αρχαία και πουλώντας τα στο εξωτερικό. Για όσους θυμούντε την εκπομπή, θυμόσαστε την γυναίκα με το παραμορφωμένο πρόσωπο?Αυτή με τα γυαλιά.. Ε, πως νομίζετε οτι χτύπησε??Κάτι έψαχνε σε σπηλιές.. Τέλος πάντων, αυτά όλα απλά ακούγοντε, δεν υπάρχουν αποδείξεις. Πάντωςαν υπήρχαν έστω και τα μισά απο αυτά που λένε, κάτι δεν θα είχε βρεθεί?Απλά ο Τσούτσουρας βρίσκεται στα ερείπια μιας αρχαίας πόλης και υπάρχουν πολλά αρχαία, τίποτα το μεταφυσικό όμως..
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 30-05-07, 18:35
sumotori Ο χρήστης sumotori δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-03-2007
Μηνύματα: 152
Προεπιλογή

Μια ερώτηση μόνο παιδιά...τι και που είναι αυτός ο Τσούτσουρος ??
__________________
sumo is the way to the top
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 30-05-07, 18:38
koytabaki Ο χρήστης koytabaki δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-05-2007
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή Tsoutsouros

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sumotori
Μια ερώτηση μόνο παιδιά...τι και που είναι αυτός ο Τσούτσουρος ??

Einai ena parathalassio xwrio , notia tou Irakliou, sthn Krhth.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 30-05-07, 19:28
sumotori Ο χρήστης sumotori δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-03-2007
Μηνύματα: 152
Προεπιλογή

Σέυχαριστώ φίλε !
Απλά παρακολουθούσα τη συζήτηση και ήθελα να καταλάβω τι παίζεται
__________________
sumo is the way to the top
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 04-11-07, 00:41
koytabaki Ο χρήστης koytabaki δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-05-2007
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Το άλλο Σάββατο 10/10/2007 θα κάνει πάλι εκπομπή ο Χαρδαβέλλας με θέμα τον Τσούτσουρο.. Αυτό που έχω να πω είναι οτι δεν έχει θέματα να παρουσιάσει και έχει κάνει 10 εκπομπές με τον Τσούτσουρο.. Έλεος πια.. Ακόμα και οι κάτοικοι απο τον Τσούτσουρο τον κοροιδεύουν..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:32.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.