Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 11-03-06, 18:59
Το avatar του χρήστη KANE
KANE Ο χρήστης KANE δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 11-04-2004
Περιοχή: Πελοπόννησος
Μηνύματα: 287
Προεπιλογή

Όπως νομίζεις...
Εγώ επειδή γνωρίζω κάποιες περιπτώσεις δεν θα το συνιστούσα, αλλά δεν μπορώ εγώ να γίνω ελεγκτής και δικτάτορας στην ζωή σου, ούτε το επιθυμώ.



Οπως προανεφερα R-b-t3r, δεν εχει τυχει να ψαχτω με το παρον θεμα, επομενως δεν μπορω να εκφερω μια εμπεριστατωμενη αποψη. Ουτε διαφωνω μαζι σου. Απλα μου ειναι λιγακι δυσκολο να ενστερνιστω την αποψη οτι "κατι", οπως ενα βιβλιο (η οτιδηποτε υποτιθετε οτι κρυβεται πισω απ'τα λογια του βιβλιου) μπορει να σου κανει καλο η κακο και αυτο να εχει να κανει παραφυσικα η οπως αλλιως θελεις πες τα, "πραγματα". Ασχετα με το τι πιστευω εγω ομως (εως αυτη την ωρα), αυτο που βλεπω ειναι μια πολυ καλη συζητηση απο ανθρωπους που ξερουν καποια πραγματα οπως εσυ και οι υπολοιποι που γραφετε σε αυτο το θεμα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 11-03-06, 21:56
Το avatar του χρήστη smoralis
smoralis Ο χρήστης smoralis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-03-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 117
Προεπιλογή

Η λέξη μαγεία (ή μάγος ή μάγισσα) μας προκαλεί φόβο.
Τον φόβο αυτόν τον προκάλεσε σε εμάς αυτός ο οποίος πρωτοφοβήθηκε τους μάγους, τις μάγισσες και την μαγεία και τον μετέδωσε σε εμάς. Το κάψιμο της πρώτης μάγισσας σίγουρα έγινε μπροστά σε πολύ κόσμο (σίγουρα όχι στο CNN) και προκάλεσε φόβο σε αυτόν τον κόσμο, φόβος που κρατάει μέχρι σήμερα. Και όποιος κρατάει τον φόβο κρατάει την εξουσία.
Σε όλες τις εποχές υπήρχαν κάποιες ομάδες τις οποίες κυνηγούσαν οι έχοντες εξουσία. Ή αλλιώς αυτός που έχει την εξουσία κάπου πρέπει να εξασκήσει αυτήν την εξουσία.
Όταν ρωτάμε, δηλαδή, τι είναι η μαγεία, πρέπει να αφαιρέσουμε πρώτα τους φόβους που έχουμε για αυτήν και έπειτα να αναλύσουμε τι είναι.

Με τον τρόπο που μιλάμε τώρα σε αυτό το θέμα θα μπορούσαμε αντίστοιχα να μιλήσουμε για τους Έλληνες στις αρχές του Βυζαντίου, για τους αιρετικούς και τις μάγισσες στον μεσαίωνα, για τους κομμουνιστές στις αρχές του εικοστού αιώνα, για τους τρομοκράτες στις μέρες μας κ.ά. Ο λόγος είναι ότι όλα αυτά έχουν κοινό παρονομαστή.

Αν όμως θέλουμε να μιλήσουμε για την μαγεία απαλλαγμένοι από τους φόβους μας, τότε θα καταλήξουμε στο ότι η μαγεία σήμερα λέγεται επιστήμη. (Εξάλλου επιστήμονες δεν λέγονται, για παράδειγμα, κάποιοι γιατροί της Γερμανίας του Γ΄Ράιχ, οι όποιοι εγκλημάτησαν με τον τρόπο που εγκλημάτησαν κάποιοι μάγοι; )
__________________
“When the power of Love
Replaces the love of power
Man will have a new name:
God.” - Sri Chinmoy
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 12-03-06, 15:30
Το avatar του χρήστη metatron
metatron Ο χρήστης metatron δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 33
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από R-b-t3r
Και κάτι για να αναρωτηθείτε: Ο πρώτος άνθρωπος που κάλεσε "πνεύμα" από που έμαθε τα σύμβολα που μπορείς να χρησιμοποιείς για να φωνάξεις τα "πνεύματα"???
Λέτε να δοκίμαζε σύμβολα μέχρι να πετύχει το σωστό??
Προφανώς κάποιος ή κάτι του τα αποκάλυψε. Ε λοιπόν σας αφήνω να μαντέψετε τί ή ποιός του τα αποκάλυψε.
Αναφερεις πραγματα λες και εχεις καποια θεια γνωση. Μου φαινετε πολυ αιρετικος ο λογος σου πανω στο θεμα.
__________________
You talk about redefining my identity. I want a guarantee that I can still be myself.
There isn't one. Why would you wish to? All things change in a dynamic environment. Your effort to remain what you are is what limits you.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 12-03-06, 15:54
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αναφερεις πραγματα λες και εχεις καποια θεια γνωση. Μου φαινετε πολυ αιρετικος ο λογος σου πανω στο θεμα.
Η ερώτηση είναι ερώτηση προβληματισμού. Αν έχεις κάποιες ενστάσεις σε αυτά που έγραψα, απλά διατύπωσέ τες. Προφανώς εσύ κάτι παραπάνω ξέρεις οπότε είσαι ελεύθερος να μας πείς (αν θέλεις).

Το "Αιρετικός" πόθεν προκύπτει;; Εννοείς ότι τα ερμηνεύω όπως θέλω ή ότι διαφοροποιούμαι σε σχέση με κάποια κοινή πεποίθηση. Σε ρωτάω γιατί δεν κατάλαβα ακριβώς τί εννοείς και δεν ξέρω τί να σου απαντήσω.

Εμένα πάντως η θεία μου λέγεται Ρούλα και όχι Γνώση από ότι θυμάμαι. (αστείο)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη R-b-t3r : 12-03-06 στις 15:59
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 13-03-06, 20:15
Το avatar του χρήστη leo morpheus
leo morpheus Ο χρήστης leo morpheus δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2006
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 726
Wink

Αρχική δημοσίευση από R-b-t3r Ο πρώτος άνθρωπος που κάλεσε "πνεύμα" από που έμαθε τα σύμβολα που μπορείς να χρησιμοποιείς για να φωνάξεις τα "πνεύματα"???
Λέτε να δοκίμαζε σύμβολα μέχρι να πετύχει το σωστό??
Προφανώς κάποιος ή κάτι του τα αποκάλυψε. Ε λοιπόν σας αφήνω να μαντέψετε τί ή ποιός του τα αποκάλυψε.


Αυτή είναι μια ερώτηση που είναι πολύ δύσκολο να απαντηθεί.Το μόνο που ξέρω είναι ότι τα σύμβολα είναι πιο αρχαία και από τον άνθρωπο.Αυτό που αποκάλυψε στον άνθρωπο τα σύμβολα δεν είναι αναγκαστικά κάτι το δαιμονικό,απλά ορισμένοι τα χρησιμοποίησαν με λάθος τρόπο και για λάθος σκοπούς.Αντί να μας αφήσεις να μαντέψουμε,αποκάλυψε μας την αλήθεια.Πιστεύω πως θα είναι πολύ επικοδομητικό για την συζήτηση.
__________________
" WHAT RISES MUST FALL , WHAT HAS FALLEN MAY RISE AGAIN..."

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη leo morpheus : 13-03-06 στις 20:19
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 13-03-06, 22:46
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Μα εγώ δεν είπα ότι την κατέχω, αλλά υποψιάζομαι (και τίποτα περισσότερο) ότι είναι γνώση που προήλθε εξ αποκαλύψεως και όχι από τους γνωστούς τρόπους που μαθαίνει ο άνθρωπος.

Την πηγή δεν μπορώ να την ξέρω γιατί όπως είπες και εσύ τα σύμβολα αυτά χάνονται στα βάθη των αιώνων.

Έχω πάντως μια συγκεκριμένη υποψία:
Αν πάρουμε για παράδειγμα το απόκρυφο βιβλίο του Ενόχ, εκεί λέει ότι οι έκπτωτοι άγγελοι και πιο συγκεκριμένα ο Semjaja έμαθε στους ανθρώπους την τέχνη της γητείας και ο Armaros να λύνουν τα μάγεια. O Kokabel τους έμαθε αστρολογία.

Βέβαια δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να χαρακτηριστεί το βιβλίο του Ένοχ αξιόπιστη πηγή, αλλά αναφέρει μέσα και τους αγγέλους Γαβριήλ, Μιχαήλ, Ραφαήλ και Ουριήλ.
Το λέω αυτό γιατί οι δύο τελευταίοι δεν αναφέρονται πουθενά στην Αγία Γραφή, αλλά οι μάγοι τους επικαλούνται και τους 4 μαζί ως τετράδα (τα 4 στοιχεία της φύσης και τα 4 σημεία του ορίζοντα).
Και ρωτώ πώς στο καλό τους γνωρίζουν και τους επικαλλούνται οι μάγοι αν είναι αναξιόπιστα τα κείμενα από όπου ήρθαν? Ιδίως Ο Ουριήλ αναφέρεται μόνο στα απόκρυφα κείμενα των εβραίων. Άρα έχουν κάποια αλήθεια μέσα τους αυτά τα απόκρυφα και πιθανόν να έχει κάποια βάση η ιστορία με τους έκπτωτους αγγέλους.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 14-03-06, 10:15
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το βιβλίο του Ενώχ, σε παραπέμπω στο αντίστοιχο άρθρο μου ή μπορείς κάλλιστα να αγοράσεις το βιβλίο αυτό και να ενημερωθείς. Συμφωνώ ότι κάποιος πρέπει να δίδαξε στους ανθρώπους όλες αυτές τις διαδικασίες που απαιτούνται, οι οποίες μάλιστα είναι και λεπτομερείς και αυστηρές(με την έννοια ότι πρέπει να ακολουθηθεί πιστά το τελετουργικό). Το βιβλίο του Ενώχ υποστηρίζει πως ήταν οι Εκπεσόντες Άγγελοι (Εγρήγοροι) εκείνοι που δίδαξαν στις θυγατέρες των ανθρώπων τις απόκρυφες τέχνες. Μάλιστα δίνει μια λίστα με τα ονόματά τους και το τι δίδαξε καθένας από αυτούς.
Αιώνες αργότερα, ο Τζον Ντη και ο Έντουαρντ Κέλυ υποστήριξαν ότι είχαν έρθει σε επαφή με αγγελικές οντότητες, που τους έδωσαν τους Ενωχιανούς Πίνακες (ή την Αγγελική Μαγεία όπως προτιμούν μερικοί να την αποκαλούν), την οποία, πάλι μετά από αιώνες, ο Άλιστερ Κρόουλι προσπάθησε να εφαρμόσει, λίγο πριν τις αρχές των Παγκοσμίων Πολέμων.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 14-03-06, 12:08
Το avatar του χρήστη leo morpheus
leo morpheus Ο χρήστης leo morpheus δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2006
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Ίσως το βιβλίο του Ενώχ περιέχει κάποια αλήθεια(πιστεύω πως πίσω από όλους τους θρύλους κρύβεται κάποια αλήθεια),αλλά δεν μπορούμε να το πάρουμε ως αξιόπιστη πηγή.Γράφτηκε σε πανάρχαιους χρόνους,δεν ξέρουμε ακριβώς πότε και επίσης ίσως είναι ψευδεπίγραφο.Ήταν μια εποχή(περίπου λίγο μετά την εποχή των αποστόλων,που κάποιοι έγραφαν ένα βιβλίο,το ονόμαζαν ευαγγέλιο κι απέδιδαν τη συγγραφή του σε κάποιον "διάσημο" απόστολο,είτε σε κάποια μορφή από την Παλαιά Διαθήκη,ώστε να έχει κύρος.Πολλά από τα απόκρυφα ευαγγέλια έχουν τέτοια προέλευση.Ίσως λοιπόν,το βιβλίο του Ενώχ να είναι ένα από αυτά.Το έχω διαβάσει στα ελληνικα αλλά δεν πιστεύω πως είναι η καλύτερη μετάφραση(π.χ. η λέξη Ελοχείμ έχει 3 διαφορετικες ερμηνείες).Επιχείρησα να το διαβάσω στα εβραϊκά(ξέρω λίγα λόγω της σχολής που σπουδάζω),αλλά δεν τα κατάφερα.Οπότε καλύτερα να μην το παίρνουμε σαν αξιόπιστη πηγή,αλλά αξίζει να το ψάξουμε.
__________________
" WHAT RISES MUST FALL , WHAT HAS FALLEN MAY RISE AGAIN..."
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 15-03-06, 16:11
Το avatar του χρήστη shadowman
shadowman Ο χρήστης shadowman δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-11-2004
Περιοχή: karlovasi
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Εγω με τη σειρα θα ηθελα να το παμε καπου αλλου το θεμα μαγειας.Γιατι οχι να μην το συνδεσουμε τις κρυφες δυναμεις του εγκεφαλου-διαλογισμος.
Δεν χρειαζεται να κινδυνολογουμε τοσο με τις επιπτωσεις διαφωνοντας λιγο με την αποψη του rb3t.¨

Eπισης με βρισκει συμφωνο η αποψη της Αντονιας:"τον όρο "μαγεία" δε νομίζω ότι εννοούμε μόνο την επίκληση πνευμάτων, δαιμόνων και άλλων τέτοιων ( ). Ο όρος περιλαμβάνει και διάφορες ενέργειες (πράξεις) που κάνει ο "μάγος" για να πετύχει κάποιο συγκεκριμένο αποτέλεσμα. Ο σκοπός του μπορεί να ποικίλει. Μπορεί να θέλει να αλλάξει κάποιο αντικείμενο, μπορεί να θέλει να βλάψει κάποιον, μπορεί να θέλει να βοηθήσει κάποιον, να θέλει να μεταμορφωθεί, να θέλει να επικοινωνήσει. Τέλος ένας "μάγος" μπορεί να έχει μοναδικό στόχο τη δική του θεοποίηση ή την αθανασία. Πολλά μπορεί..."
Συμπληρωνοντας μαγεια ειναι και να μπορεις διαβαζεις τη σκεψη ενος ανθρωπου.(προχωρημενο σταδιο).

Εχει αμεση και αμοιβαια σχεση με την ενεργεια.Αλλωστε προσωπικη μου αποψη και την εχω ξαναεκφρασει στο forum αυτο,ειναι οτι τα παντα ειναι θεμα ενεργειας.

Αν κανεις κατι με σωστο τροπο με συνεση και κυριως να ξερεις μεχρι που φτανουν οι δυναμεις,οι αντοχες σου και η αμυνα σου δεν θα ειναι τοσο τρομακτικα τα πραγματα.Συμφωνω οτι υπαρχουν συνεπειες καθως ασκοντας μαγεια διαταρασεις την ισορροπια και οσο ανεβαινεις επιπεδα τοσο πιο σοβαρες θα ειναι ,αν κανεις κατι λαθος.Ξεκινωντας ομως απο μικρα βηματα και εχοντας υπομονη και επιμονη αρχιζεις μονος σου να καταλαβαινεις τι πραγματικα ειναι επικινδυνο και τι οχι.Δεν υπαρχει λευκη και μαυρη μαγεια.Μια ειναι και ειναι ουδετερη π.χ. οπως η επιστημη.Τωρα για τη Σολομονικη αν καποιος την εχει ας την δωσει και σε μενα...Αποσπασματα υπαρχουν και χρησιμοποιουνται παντως.
Ολα αυτα που λεω δεν τα εβγαλα απο το μυαλο μου,ουτε εχω ψαξει ιστορικα το θεμα μαγειας απλα τυχαινει να ξερω καποια εμπιστα ατομα που ασχολουνται με το πρακτικο της μερος.
__________________
Quoth the raven, "Nevermore."

Υπεύθυνος επικοινωνίας Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
(Κ.Α.Π.Α.)
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 15-03-06, 18:20
Παθοκτόνος Ο χρήστης Παθοκτόνος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 452
Smile Προειδοποίησις

Παράθεση:
Τωρα για τη Σολομονικη αν καποιος την εχει ας την δωσει και σε μενα...
Αγαπητέ,όσοι την έχουν προσπαθούν να την ξεφορτωθούν-ή να την κρύψουν εκεί που κανείς δεν μπορεί να την βρει- κι εσείς θέλετε να την έχετε;..
__________________
"Βουβές ψυχές,θλιμμένες!Και τ'απόβραδο/
Προσμένουν το Χριστό μας από πέρα.....

.....Κ'εκείνος έρχεται...../
με τ'άγιο φως αχνόφεγγο στεφάνι του/
.....με τα θεικά,χαμηλωμένα μάτια....../

του κάμπου τα στρουθιά και τα πετούμενα......
άμα τον δούνε χαμηλώνουν πρόσχαρα......

Και σκύβει στις ψυχές που τον προσμένουν/
Σιγά...
πονετικά"

Από: "Εσπερινός" του Λάμπρου Πορφύρα(1894-1932), "Πας ο επί γης και υπό γην χρυσός αρετής ουκ αντάξιος"-Πλάτων
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:53.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.