Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Σας αγγίζει καθόλου το θέμα της ιστορικότητας του Ιησού;
Ναι θεωρώ καταλυτική τη συγκεκριμένη πληροφορία 153 56,88%
Όχι ,καθώς με ενδιαφέρει αποκλειστικά η διδασκαλία του 57 21,19%
Δε με αφορά το θέμα 59 21,93%
Ψήφισαν: 269. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1031  
Παλιά 14-04-13, 10:54
Το avatar του χρήστη Vakryle
Vakryle Ο χρήστης Vakryle δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-01-2012
Μηνύματα: 994
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Old Guard Grenadier Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν είναι το ίδιο? Από όσο ξέρω οι λέξεις ελευθεροτέκτονας και μασόνος περιγράφουν το μέλος της ίδιας αδελφότητας, αν και mason στα αγγλικά μπορεί να είναι οποιοσδήποτε χτίστης....
Δηλαδή, εγώ είμαι αρχιμασόνος;
__________________
"The needs of the many outweigh the needs of the few"
-Mr. Spock, Starfleet's First Officer, 2230 A.D. - 2387 A.D.
Απάντηση με παράθεση
  #1032  
Παλιά 14-04-13, 11:55
Το avatar του χρήστη PUCK
PUCK Ο χρήστης PUCK δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-06-2005
Περιοχή: Ονειροπολία
Μηνύματα: 744
Προεπιλογή

"Μασόνος" είναι η αγγλική λέξη mason εξελληνισμένη. Η σωστή ελληνική είναι Τέκτων.
Αντίστοιχα, freemason είναι ο ελευθεροτέκτων. Δεν υπάρχει διαφορά σε "Τεκτονισμός και Μασονία"

Το πρόβλημα στην Ελλάδα, είναι πως η λέξη "μασόνος" έφτασε να εννοεί κάτι το σατανικό, την κλίκα, τους κακούς που κυβερνούν τον κόσμο
και λοιπές χαριτωμενιές που σπέρνουν διάφοροι μυρωδιάδες.

Είναι ξεκάθαρο, λοιπόν, το τι προσπαθεί να κάνει ο Bernie Rico Jr με την "τυχαία" αναφορά στην τεκτονική ιδιότητα του καθηγητή,
αλλά και με την αναφορά στο βιβλίο μαγειρικής (τύπου: σιγά τον καθηγητή, σε λίγο θα βγάλει βιβλίο για τη σταυροβελονιά).

Το να θέλει κάποιος να υπερασπιστεί τον Χριστιανισμό απέναντι στο Μυθικισμό ή οποιαδήποτε άλλη "ιδέα" είναι θεμιτό.
Ας το κάνει, όμως, με το σωστό τρόπο, χωρίς να χρησιμοποιεί τη λάσπη που πολλές φορές χρησιμοποιούν οι "άλλοι" και κατηγορούνται γι αυτό.
Απάντηση με παράθεση
  #1033  
Παλιά 14-04-13, 19:50
Το avatar του χρήστη Old Guard Grenadier
Old Guard Grenadier Ο χρήστης Old Guard Grenadier δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-03-2013
Μηνύματα: 164
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vakryle Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδή, εγώ είμαι αρχιμασόνος;
Ναι και η γη έχει μασονικές πλάκες που κινούνται και προκαλούν τους σεισμούς


Από beetlejuice: Θα παρακαλούσα οι συζητήσεις να μην ξεφεύγουν από το θέμα του εκάστοτε thread. Για τον τεκτονισμό παραπέμπεστε εδώ ----> http://metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=3093
__________________
Nothing is true, Everything is permitted

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη beetlejuice : 14-04-13 στις 21:23
Απάντηση με παράθεση
  #1034  
Παλιά 14-04-13, 22:47
Το avatar του χρήστη Vakryle
Vakryle Ο χρήστης Vakryle δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-01-2012
Μηνύματα: 994
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PUCK Εμφάνιση μηνυμάτων
Το πρόβλημα στην Ελλάδα, είναι πως η λέξη "μασόνος" έφτασε να εννοεί κάτι το σατανικό, την κλίκα, τους κακούς που κυβερνούν τον κόσμο και λοιπές χαριτωμενιές που σπέρνουν διάφοροι μυρωδιάδες.

Είναι ξεκάθαρο, λοιπόν, το τι προσπαθεί να κάνει ο Bernie Rico Jr
Αυτό ακριβώς ήθελα να τονίσω με τα posts μου. Μου φάνηκε περίεργο που δεν έγινε αναφορά από την Κοινότητα και απάντησε σε μία ερώτηση πέφτοντας έτσι στην παγίδα.

Όπως και να 'χει...
__________________
"The needs of the many outweigh the needs of the few"
-Mr. Spock, Starfleet's First Officer, 2230 A.D. - 2387 A.D.
Απάντηση με παράθεση
  #1035  
Παλιά 15-04-13, 11:10
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vakryle Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό ακριβώς ήθελα να τονίσω με τα posts μου. Μου φάνηκε περίεργο που δεν έγινε αναφορά από την Κοινότητα και απάντησε σε μία ερώτηση πέφτοντας έτσι στην παγίδα.

Όπως και να 'χει...
Τέτοιες... παγίδες Vakryle τις έχω "φάει" με το κουτάλι σε αυτό το φόρουμ τόσα χρόνια. Οπότε μην ανησυχείς, ήθελα και απάντησα αναλυτικά σε όλα αυτά γιατί εκ των προτέρων γνώριζα ότι η επιλογή του κ. Παϊπέτη (έστω και για τον πρόλογο) θα προκαλούσε τέτοιου είδους αντιδράσεις.
Τις επόμενες εβδομάδες θα επανέλθω επί του συγκεκριμένου θέματος με περισσότερες πληροφορίες μιας και οι εξελίξεις τρέχουν


Παρεπιπτόντως αυτές τις μέρες κυκλοφόρησε ένα πολύ ενδιαφέρον μυθικιστικό έργο στο εξωτερικό που όμοιό του δεν έχει υπάρξει.
Eίναι συλλογικό και έχε τίτλο "Bart Ehrman and the Quest of the Historical Jesus" (κυκλοφορεί αύριο και σε paperback edition). Πρόκειται για έναν πρωτοφανή... συνασπισμό αρκετών αξιόλογων Μυθικιστικών της σύγχρονης Αμερικανικής σχολής που "αποκρούουν" τα επιχειρήματα του αντιμυθικιστικού έργου του Bart Ehrman "Did Jesus Exist?".
Γενικά το θέμα είναι on fire στο εξωτερικό όπως έχω τονίσει και άλλες φορές μέσα από το thread (και από την πλευρά των υποστηρικτών και από αυτήν των αμφισβητιών).
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη beetlejuice : 15-04-13 στις 11:17
Απάντηση με παράθεση
  #1036  
Παλιά 15-04-13, 12:14
Bernie Rico Jr Ο χρήστης Bernie Rico Jr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Μηνύματα: 696
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PUCK Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι ξεκάθαρο, λοιπόν, το τι προσπαθεί να κάνει ο Bernie Rico Jr με την "τυχαία" αναφορά στην τεκτονική ιδιότητα του καθηγητή, αλλά και με την αναφορά στο βιβλίο μαγειρικής (τύπου: σιγά τον καθηγητή, σε λίγο θα βγάλει βιβλίο για τη σταυροβελονιά).
Η αναφορά δεν είναι προβληματική όπως υποννοείς. Ως καθηγητής στον τομέα της μηχανικής μπορεί να είναι κορυφαίος και δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω, τουλάχιστον άμεσα (άμα χρειαστεί βέβαια το μαθαίνω χθες). Σκέφτηκα απλώς δυνατά για τις "εξωγηπεδικές" ασχολίες του ανθρώπου και διερωτήθηκα για το πόσο προκατειλλημένος ενδέχεται να είναι εξαιτίας των ασχολιών αυτών. Άσε που σκέφτεσαι ρε παιδί μου.. ποιός λογικός άνθρωπος ορκίζεται να του κοπεί ο λαιμός σύριζα, να τον κόψουν κομμάτια, να τα πετάξουν στους ωκεανούς και λοιπά ανατριχιαστικά προκειμένου να βρει την αλήθεια. Ρώτησα κιόλας εαν έχει ασχοληθεί με τους μύθους εν γένει ή μόνο με τον συγκεκριμένο μύθο όπως αυτός περιγράφεται από του μυθικιστές.

Τέλος πάντων, επειδή ξεφεύγουμε και θα πέσει πέλεκυς από τον σκαθαροζούμη... θα ήθελα να του επισημάνω την έρευνα μιας αμερικανίδας καθηγήτριας ιστορίας (αν δεν με απατά η μνήμη μου) η οποία αναφέρει σχετικά με έναν άλλο μύθο (όπως υποστηρίζει η ίδια), αυτόν της μη ύπαρξης διωγμών των πρώτων χριστιανών. Ίσως βέβαια να το γνωρίζει ήδη, σε κάθε περίπτωση όμως, μόλις βρω χρόνο για περαιτέρω στοιχεία, θα του τα αναφέρω. Ενδεχομένως να βοηθήσει την παραπάνω η άλλη σχετική δημοσιογραφική έρευνα. Και για τους εξυπνοπώληδες, το τελευταίο δεν αποτελεί παγίδα ή ειρωνία.
Απάντηση με παράθεση
  #1037  
Παλιά 15-04-13, 14:10
Το avatar του χρήστη PUCK
PUCK Ο χρήστης PUCK δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-06-2005
Περιοχή: Ονειροπολία
Μηνύματα: 744
Προεπιλογή

Εγώ από την πλευρά μου, να συμπληρώσω πως παρακολουθώ το θέμα με ενδιαφέρον, χωρίς να έχω καταλήξει σε άποψη.

Κάποτε, με ενοχλούσε το γεγονός πως η μεγάλη απομυθοποίηση γινεται στο χριστιανισμό και όχι στις υπόλοιπες θρησκείες
(τουλάχιστον στο Ελληνικό διαδίκτυο, δεν ξέρω για ξενόγλωσσα fora).
Αλλά αυτό είναι φυσικό μιας κα στην Ελλάδα είναι κυρίαρχη θρησκεία, ενώ, συζήτηση για τέτοια θέματα δεν μπορεί να γίνει
με ανεγκέφαλους που ευχαρίστως θα έκοβαν το κεφάλι του συνομιλητή για χάρη του θεού τους.
Απάντηση με παράθεση
  #1038  
Παλιά 15-04-13, 16:20
Bernie Rico Jr Ο χρήστης Bernie Rico Jr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Μηνύματα: 696
Προεπιλογή

@σκαθαροζούμη

Βρήκα τα εξής: "Σε λίγες μέρες πρόκειται να κυκλοφορήσει ένα από τα πλέον αμφιλεγόμενα βιβλία της χρονιάς, το οποίο αναμένεται να πυροδοτήσει πλείστες συζητήσεις και διαμάχες στον αγγλοσαξωνικό και όχι μόνο ακαδημαϊκό κόσμο. Τίτλος του: Ο μύθος των διωγμών: Πώς οι Πρωτοχριστιανοί επινόησαν την ιστορία των μαρτύρων.Συγγραφέας της ιστορικής μελέτης είναι η ακαδημαϊκός Καντίντα Μος, καθηγήτρια της Καινής Διαθήκης και της ιστορίας των πρωτοχριστιανικών χρόνων στο Πανεπιστήμιο της Νοτρ Νταμ, η οποία υποστηρίζει ότι οι αφηγήσεις για τις δοκιμασίες των χριστιανών μαρτύρων, την εύρεση καταφυγίου στις κατακόμβες, τις μυστικές συναντήσεις τους και τη ρίψη τους στις αρένες με τα λιοντάρια, απόρροια της άρνησής τους να προδώσουν την πίστη τους, είναι όλες ψευδείς, αποκύημα της φαντασίας, επινοήματα με σκοπό την κυριαρχία στη συνείδηση της ανθρωπότητας" Αν και η πηγή δεν παίζει άμεσα ρόλο: http://athriskos.gr/7289/ Κάνοντας μια μικρή (η αλήθεια είναι), δεν βρήκα κάτι ιδίατερα μεμπτό στην παραπάνω έρευνα. Επιφυλάσσομαι βέβαια big time μιας και δεν είχα αρκετο χρόνο για κάτι περαιτέρω. Τέλος πάντων, δεν ξέρω κατά πόσο βοηθά την υπάρχουσα αναζήτηση ή κάποια επόμενη. Σκέφτηκα απλώς να το παραθέσω.

@PUKE
Μα αυτό ακριβώς λέμε. Ή έστω περίπου αυτό. Φαντάσου δηλαδή πόσο ανεγκέφαλος είναι κάποιος εαν φθάσει να ορκιστεί να του κοπεί ή να κόψει ένα λαιμό για χάρη κάποιου ανώτερου, όχι όντος αλλά ακόμη χειρότερα, ενός καθόλα ισάξιου ανθρώπου. Συμφωνώ δηλαδή για το μεσαιωνικό του πράματος.
Απάντηση με παράθεση
  #1039  
Παλιά 15-04-13, 19:31
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

Καλησπέρα και πάλι.

Σχετικά με το βιβλίο της Moss, "The Myth of Persecution" («Ο Μύθος των διωγμών) παρουσίασα αυτό το κείμενο στις 9 Μαρτίου στα Φαινόμενα του Ελ. Τύπου ---------> http://meta-journalist.blogspot.gr/2...blog-post.html
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη beetlejuice : 15-04-13 στις 19:38
Απάντηση με παράθεση
  #1040  
Παλιά 16-04-13, 10:39
Bernie Rico Jr Ο χρήστης Bernie Rico Jr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Μηνύματα: 696
Προεπιλογή

Φαίνεται πως πρόκειται για μια αξιόλογη μελέτη από άνθρωπο ανεπηρέαστο με προσήλωση στην έρευνα και μόνο.Όπως προείπα, δεν έχω κάνει μεγάλη έρευνα στο θέμα, αλλά αντελήφθην το παραπάνω από όσο τουλάχιστον έψαξα.

*ζητώ συγγνώμη για τη διαστρέβλωση του nickname του PUCK (γράφοντας PUKE). Αν και έχω "πειράξει" συνομιλητή για το παρατσούκλι του, στον συγκεκριμένο δεν θα το έκανα παρά τις όποιες τυχόν ιδιολογικές διαφορές έχω μαζί του.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:59.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.