Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Αρχαία Ελλάδα – Ιστορία –Πολιτισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #141  
Παλιά 31-01-06, 13:54
Παθοκτόνος Ο χρήστης Παθοκτόνος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ελευθερος Νους
1.Περί τρόπου λατρείας:
Μπορεί εσείς με το ΔΟΛΙΟ τρόπο του "προβάλλουμε ΕΠΙΛΕΚΤΙΚΑ μόνο ό,τι μας ΣΥΜΦΕΡΕΙ" να λέτε ότι οι Αρχαίοι
ατομαστιγώνονταν μπροστά σε αγάλματα επειδή αναφέρατε μια ΜΕΜΟΝΩΜΕΝΗ περίπτωση, εμείς όμως δεν πέφτουμε στην παγίδα
σας. Όλοι γνωρίζουμε τον κατεξοχήν τρόπο δεήσεως των Αρχαίων. ΥΠΕΡΗΦΑΝΟΣ με τα χέρια υψωμένα προς τον ουρανό.
Αντίθετα ο τρόπος των χριστιανών είναι πάντα ΔΟΥΛΟΠΡΕΠΗΣ (παναγία της Τήνου, άγιος Γεράσιμος Κεφαλονιάς κλπ). Η λέξη
"προσκυνώ " σημαίνει "ΣΚΥΒΩ και φιλώ". Κι επειδή αναφερθήκατε σε Σπαρτιάτες: Δύο Σπαρτιάτες κάποτε που εμφανίστηκαν
στον βασιλέα των Περσών ΑΡΝΗΘΗΚΑΝ ΝΑ ΤΟΝ ΠΡΟΣΚΥΝΗΣΟΥΝ λέγοντας απλά ότι είναι Έλληνες.............


2.Περί ειδωλολατρίας:
ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΗΣΑΤΕ (και φυσικά δεν περιμένω λογική απάντηση,γιατί απλούστατα δεν υπάρχει) στην ουσία της ερώτησης
για τις εικονες. Η εικονίτσα της παναγίας που κάποιος έχει σπίτι του και η εικόνα στην παναγία της Τηνου απεικονίζουν
ΤΟ ΙΔΙΟ πρόσωπο (που λέτε ότι ΜΟΝΟ αυτό τιμάτε). Πώς λοιπον η μία εικόνα ΕΙΝΑΙ θαυματουργη και η άλλη ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ;
ΓΙΑΤΙ οι πιστοί συνέρρεαν κατά εκατοντάδες στη μητρόπολη να προσκυνήσουν την εικόνα "ΑΞΙΟΝ ΕΣΤΙ" όταν την έφεραν από
τον Άθω; ΤΙ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ είχε αυτή η εικόνα από άλλες της παναγίας; Είναι ΚΑΘΑΡΗ ΕΙΔΩΛΟΛΑΤΡΙΑ παραδεχτείτε το.
Η κοινή λογική το λέει. Οι πιστοί ΔΕΝ ΠΑΝΕ ΝΑ ΠΡΟΣΚΥΝΗΣΟΥΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣΩΠΟ, ΑΛΛΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ
ΕΙΚΟΝΑ ! Αυτά τα φαινόμενα, όπως και άλλα (π.χ. φυλαχτα με δήθεν τίμιο ξύλο) δεν αποτελούν ΦΕΤΙΧΙΣΜΟ; Πολύ εύκολα
κατηγορείτε τους Αρχαίους για "υλοφροσύνη και ζόφωση του νοός που αυτή φέρνει" αλλά η αλήθεια είναι αμείλικτη:
Κρίνετε εξ' ιδίων τα αλλότρια. Οι χριστιανοί είναι πολύ χειρότεροι..................
Έχω απαντήσει,αγαπητέ μου...Άραγε,οι χριστιανοί γιατί δεν πάνε να προσκυνήσουν την εικόνα της οικίας των και υπάγουν στην εκκλησία να προσκυνήσουν(=φιλήσουν-το σκύψιμο είναι η λεγόμενη "μετάνοια" και είναι άλλο πράγμα)εκεί;

Γενικά,δεν υπάρχει καμμία λατρεία ειδώλων(άλλωστε τα είδωλα εξ ορισμού απεικονίζουν ΑΝΥΠΑΡΚΤΑ ΠΡΟΣΩΠΑ) στον χριστιανισμό...Αυτά τα λέγουν ωρισμένοι έχοντες"βαθιά άκραχτα μεσάνυχτα,τρισκότεινους ουρανούς"με το θέμα νεοπαγανιστές(έχω υπ'όψιν μου-πολύ-συγκεκριμένους).Απλώς,κάποιες εικόνες γίνονται φορείς της Χάριτος περισσότερο,απ'ό,τι άλλες.Επίσης,φορεάς της Χάριτος γίνεται και το νερό,όταν αγιάζεται(και φυσικά ουδέποτε σήπεται κατόπιν)για να γίνει Αγιασμός...Μεταστοιχειώνεται,θα έλεγα(όποιος γνωρίζει Χημεία,κατανοεί την αλληγορία),όπως και τα υπόλοιπα αντικείμενα...

Ποτέ δεν υπάρχει,λοιπόν,τιμή και λατρεία στα υλικά αυτά που,όπως είπαμε,είναι φορείς της Χάριτος(εάν είναι επιδεκτικά για κάτι τέτοιο) του Αγ.Πνεύματος το οποίο όντως λατρεύουμε(ως Θεό) εμείς οι Χριστιανοί...Επίσης,θεωρώ την υποταγή στον Θεό και στο θέλημα του όχι δουλοπρέπεια,αλλά πειθαρχία,αρετή και συναίσθηση της πραγματικότητος...Οι διάφορες σκληραγωγήσεις του σώματος(σύμμετρες) σαφέστατα δεν είναι της σημασίας που είναι η τελεία νέκρωση των παθών,στην οποία ευρίσκεται η χριστιανική τελειότης...(συγκεκριμένα,αυτό με τις γονυκλισίες κ.λπ. που αναφέρετε στην Τήνο είναι εκπλήρωση ιδίας ευχής του προσώπου-τάματος)Το σώμα μας το τιμούμε εν αντιθέσει π.χ. με τους νεοπλατωνικούς ή τον Πλάτωνα του Φαίδωνος και το θεωρούμε ισότιμο με την ψυχή μας...Όπως έλεγε κι ένας Πατέρας (πρέπει να)είμαστε"παθοκτόνοι και όχι σωματοκτόνοι"...

Και κάτι ακόμα:δεν έχω κανένα δόλο,αλλά,αφού επιμένετε,θα σας παρουσιάσω και την αρνητική πλευρά της αρχαίας ελληνικής θρησκευτικής πραγματικότητος κι αυτό όχι από τάση προς...ελληνομαχία ή...εβραιοπληξία(ω ποία μωρία και προκατάληψη...),αλλά ως "αναγκαίο κακό"...
Παράθεση:
3.Περί κωδίκων:
Το θέμα είναι ότι τα γραφόμενα του Ομήρου, του Ησιόδου και των φιλοσόφων δεν υπήρχε κανένας λόγος και κανένα
ΣΥΜΦΕΡΟΝ να παραχαραχτούν. Όταν όμως θέλεις να στήσεις ένα οικοδόμημα όπως ο χριστιανισμός, εκεί ΥΠΑΡΧΟΥΝ
συμφέροντα. Και αυτό φαίνεται από την απόρριψη των λεγομένων και ΑΠΟΚΡΥΦΩΝ ευαγγελίων. Αλήθεια αυτά τι...έγιναν;
Δεν εγράφησαν με τη...βοήθεια του αγίου πνεύματος όπως τα επίσημα 4; Είναι φανερή η ΔΟΛΙΑ ΑΠΟΣΙΩΠΗΣΗ
όσων ΔΕΝ ΣΥΜΦΕΡΟΥΝ. Γι' αυτο μιλάω για παραχάραξη. Και όσο για τα επίσημα 4 ευαγγέλια, απ' όσο ξέρω
ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΟΥΝ απόλυτα μεταξύ τους. Μα καλά...τι σόι άγιο πνεύμα είναι αυτό; Διαφορετικά τα υπαγορευε στον έναν
και διαφορετικά στον άλλον;;;!!! Εδώ μάλλον η περίφημη θεοπνευστότητα πάει περίπατο..............
__________________
Αγαπητέ μου φίλε,δεν θέλω να γίνω δηκτικός,αλλά υπνώττετε.Κατ'αρχάς,δεν αμφισβήτησα την γνησιότητα των κειμένων αυτών,είπα πως είναι αυθαίρετες οι συλλήψεις των περί των θεοτήτων που πρέπει κιόλας να λατρεύονται(τις οποίες βεβαίως και ο Όμηρος "στολίζει"με διάφορα κοσμητικά επίθετα).Ακόμη κι αν θεωρήσουμε πως υπάρχει(υπήρχε) σχέδιο(!!)να επιβληθεί ο χριστιανισμός για έλεγχο των μαζών κ.λπ.,δεν είναι και πολύ πιθανό να είναι όλοι αυτοί οι κώδικες παραχαραγμένοι(!),δεν νομίζετε;Επίσης,αντιγράφετε κάποιες στην εντέλεια ανεπέρειστες παγανιστικές απόψεις περί δήθεν αποκρύφων Ευαγγελίων που η κακή Εκκλησία έθεσε στο περιθώριο κ.λπ.Από τα απόκρυφα η Εκκλησία παίρνει κάποια στοιχεία τα οποία στέκουν ιστορικά,κατά τα άλλα είναι ένα ιστορικό χάος αυτά τα κείμενα...Πλήρως αναξιόπιστα,με ανείπωτες χοντράδες...Για να μην πούμε ότι υπήρχε σχέδιο από ωρισμένους παγανιστές της εποχής να παραχαράξουν την χριστιανική Αλήθεια και τα γεγονότα στα οποία στηρίζεται ήδη από πολύ νωρίς και,έτσι,(όπως εξάγεται και από αυτό το στοιχείο)χρειάζεται πολύ μεγάλη προσοχή...Τώρα,το πιο τραγικό,φίλε μου,είναι πως δεν γνωρίζετε καν τι σημαίνει θεοπνευστία κάποιων γραφών.Ποτέ δεν είναι αργά:όταν λέγει η Εκκλησία πως ένα κείμενο ανήκει στον λεγόμενο"κανόνα της Αγίας Γραφής",όπως τα 4 Ευαγγέλια,οι πράξεις των Αποστόλων,οι επιστολές Παύλου,Πέτρου,Ιωάννη,Ιούδα (στον της Κ.Δ.)κ.λπ.τότε εννοεί πως αυτά τα κείμενα περιέχουν Θείαν Αποκάλυψιν .Δεν εννοεί πως ό,τι γράφεται εκεί είναι θεόπνευστο,δηλαδή πως έχει υπαγορευθεί από το Άγιο Πνεύμα...Στην Ορθόδοξη Εκκλησία,έχει μεγάλο(ίδιο με την Αγία Γραφή) βάρος η λεγόμενη(εκκλησιαστική) Ιερά Παράδοση,η οποία "συμπληρώνει" την λειτουργία της Αγία Γραφής και την ερμηνεύει...Έτσι,αυτά τα λάθη που υπάρχουν υποδηλώνουν ακριβώς και αυτό.Και,μάλιστα,υπάρχουν και λάθη "κράζοντα και διακεκυρηγμένα",όπως το λάθος σε μία παραπομπή ενός ευαγγελιστού στις προφητείες του Ιερεμίου αντί για κάποιον άλλο προφήτη...Αυτά τα λάθη και η μη συγκάλυψή των(τόσους αιώνες),όπως και άλλα πολλά(π.χ.ότι γράφονται και τα"δοκούντα επονείδιστα",δηλαδή η ανθρώπινη μεριά και η μη ηρωική του Ιησού Χριστού)δεικνύουν"άνευ ετέρου"και την μη ύπαρξη δόλου από πλευρά τωνν ευαγγελιστών.Μέχρι και ο Ερνέστος Ρενάν αναγκάστηκε να παραδεχθεί πως τα Ευαγγέλια είναι "documents serieux",δηλαδή σοβαρά έγγραφα... Αυτά τα ολίγα προς το παρόν.Ευχαριστώ που με ανεχθήκατε.
__________________
"Βουβές ψυχές,θλιμμένες!Και τ'απόβραδο/
Προσμένουν το Χριστό μας από πέρα.....

.....Κ'εκείνος έρχεται...../
με τ'άγιο φως αχνόφεγγο στεφάνι του/
.....με τα θεικά,χαμηλωμένα μάτια....../

του κάμπου τα στρουθιά και τα πετούμενα......
άμα τον δούνε χαμηλώνουν πρόσχαρα......

Και σκύβει στις ψυχές που τον προσμένουν/
Σιγά...
πονετικά"

Από: "Εσπερινός" του Λάμπρου Πορφύρα(1894-1932), "Πας ο επί γης και υπό γην χρυσός αρετής ουκ αντάξιος"-Πλάτων
Απάντηση με παράθεση
  #142  
Παλιά 31-01-06, 16:06
Το avatar του χρήστη the_black_planet
the_black_planet Ο χρήστης the_black_planet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-06-2005
Περιοχή: Καλαματα
Μηνύματα: 1.066
Προεπιλογή

Πιαδια σας χαιρετω ολους αλλα κυριως τον Archangel,τον βενιαμιν της παρεας(για να δειξω οτι δεν εχω κανενα προβλημα με την Εβραικη μυθολογια την οποια θεωρω κομματι καποιου παναρχαιου μεν,υποτηπωδου δε πολιτισμου.Αλλα σιγουρα η μελετη του απο εναν ερευνητη εκτος απο ιστορικες γνωσεις προσφερει και καποια καλα μυνηματα οπως το "ασμα ασματων" αλλα τα κρινουμε παντα ως μυθοπλασια).Ο Archangel,χωρις να μπορω να πω οτι ενστερνιζομαι πληρως τις αποψεις του,οπως πχ για τον Αθανασιο Διακο,εντουτις με εχει εντυπωσιασει με την εξελιξη της σκεψης του και ως νεοτερο του εχω μια αδυναμια!Απο εκει και περα δεν εχω να προσθεσω πολλα,αλλωστε ο Παθοκτονος αυτη τη φορα επραξε ως αληθινος παθοκτονος και δεν καταφερθηκε κατα του Ελληνικου πολιτισμου και θρησκειας,οποτε δεν εχω λογο να τον ψεξω.Αν και ξερω καλα οτι συντομα θα ξαναυποπεσει στο ιδιο ατοπημα.Αγαπητε μου,σε κατανοω που εχεις εξοργιστει για τον πολεμο που κανουν καποιοι στην θρησκεια σου αλλα αντι να υπερασπιστεις αντρικια την θρησκεια σου,φερεσαι θυληπρεπως με το να καταφερεσαι με αβασιμα και αμφισβητουμενα στοιχεια που εσυ παρουσιαζεις σαν αναμφισβητητα δεδομενα κατα του Ελληνισμου.Εφτασες δλδ σε παραλληριματα(ξερεις φανταζομαι τι θα πει παθολογικα το παραλληριμα)κατα της πατριδας σου.Βεβαια δε λεω οτι εισαι τρελος γιατι παω στοιχημα οτι αυτα που παραθετεις απο αυτες τις τουλαχιστον αμφιλεγομενες σελιδες δεν τα επεξεργαζεσαι καν και ισως δεν ξερεις και ουτε και συμφωνεις με ολα οσα λενε.Αλλα επειδη γι'αυτα που εδω παραθετουμε κρινομαστε,να εισαι πιο προσεκτικος την επομενη φορα...Οσον αφορα τον κοσμικτσακ,εγω παιδια δεν μισω κανεναν,και ουτε μπορω να πω οτι αν τον εβλεπε θα παιζαμε μπουνιες,εγω αγαπαω ολο τον κοσμο(και τους Εβραιους). Αγαπητε μου κοσμικ,νομιζω οτι θα συμφωνεις οτι ηταν καλο τελικα που σβηστηκε το προηγουμενο ποστ σου που ηταν προιον εκνευρισμου και παρηγαγε με τη σειρα του προκλητικοτητα.Θα σου απαντησω φιλικα και νηφαλια.Οι ανισοτητες φιλε μου μεταξυ των ανθρωπων και των λαων ειναι γεγονος αναμφησβητητο,δε θα πω νομος αλλα παραγωγο των νομων της εξελιξης.Απο εκει και περα ρατσισμος ειναι το να θεωρεις οτι οι ανθρωποι δεν εχουν κοινη καταγωγη και οτι υπαρχουν ανθρωποι απο τη φυση τους κατωτεροι.Εγω ουδεποτε ειπα κατι τετοιο οποτε οσο και να θελεις δεν μπορεις να με κατηγορησεις ως ρατσιστη.Οι ανισοτητες ναι υπαρχουν αλλα ειναι θεμα παιδειας.Εκεινη την εποχη,οι Εβραιοι δεν ειχαν ανακαλυψει την εννοια παιδεια.Οταν τους την μεταλαμπαδευσαν οι Ελληνες,οι Εβραιοι εβγαλαν αξιολογες μορφες οπως ο Φλαβιος Ιωσηπος(για καποιους και ο Φιλων ο Αλεξανδρευς αλλα εγω τουλαχιστον δεν τον θεωρω κατι ιδιαιτερο παρα εναν μπουρδολογο) και κυριως η μεγαλη μορφη του Ιησου Χριστου που συμφωνα με στοιχεια ειχε και Ελληνικη παιδεια.Αλλα δεν χρειαζονται καν στοιχεια γιατι ειναι εμφανεις οι επιροες της διδασκαλιας του.Οποτε φιλε μου κοσμικτσακ να σκεφτεσαι λιγο παραπανω πριν προσαψεις σε καποιον τετοιες βαρυτατες κατηγοριες.Αλλωστε η κοινωνια με το να προσφερει ιση παιδεια σε ολους αμβλυνει αυτες τις ανισοτητες.Βεβαια οι ανισοτητες δεν γινεται να εκλειψουν ποτε,αλλα απεναντι στο νομο ειμαστε ολοι ισοι,οπως ειμαστε ισοι απεναντι στο νομο του Θεου...Η εξελξη της κοινωνιας ακολουθει την εξελιξη της ανθρωπινης σκεψης,και η επιστημη προσπαθει να κατανικησει τα λαθη ή τις παραλειψεις της φυσης,με αλλα λογια τα κακα της φυσικης ελευθεριας.Ο πραγματικα σοφος ειναι αυτος που εχει σαν κυριο εργο το να προστατευει και να νουθετει τους λιγοτερο σοφους.Και επισης πρεπει να εχουμε σαν πρωτυπο την σοφια σε μια κοινωνια και οχι την ωμη δυναμη,αν και χρειαζεται και αυτη αλλα μονο για καλο σκοπο,δλδ μονο σε συνδιασμο με τη σοφια.Η σοφια ειναι αρετη,η δυναμη οχι.Οχι το μεγαλο ψαρι τρωει το μικρο λοιπον,ισα δικαιωματα!
__________________
Chaos is my life - Exploited

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη the_black_planet : 31-01-06 στις 16:11
Απάντηση με παράθεση
  #143  
Παλιά 31-01-06, 16:36
Το avatar του χρήστη cosmictsak
cosmictsak Ο χρήστης cosmictsak δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2004
Περιοχή: Aθήνα
Μηνύματα: 568
Προεπιλογή

the_black_planet πραγματικά με αφήνεις άφωνο. Προσπαθώ να καταλάβω το ύφος σου αλλά μου είναι πολύ δύσκολο. Δεν μπορώ να καταλάβω από που και ως τι εντυπωσιάζεσαι για την εξέλιξη της σκέψης κάποιου ακριβώς επειδή αρχίζει και συμφωνεί μαζί σου. Δεν ξέρω αν προηγούμενα πόστ σου ή σχόλια από άλλα μέλη σου έχουν δώσει το δικαίωμα να μιλάς ως ο σοφός και ο ψαγμένος του φόρουμ, αυτός που πάντα λέει τα πράγματα με το όνομά τους. Δεν ξέρω αν αυτή η σιγουριά σου δικαιολογείται λογικά από κάτι ή εσύ από μόνος σου έχεις πάρει αυτόν τον ρόλο.
Από εκεί και πέρα να σου πω ότι ρατσισμός είναι να μην καταλαβαίνεις, να μην σέβεσαι και να μην δέχεσαι την προσφορά άλλων πολιτισμών παρά μόνο του ελληνικού και βάσει αυτού να θεωρείς τον ελληνικό πολιτισμό ανώτερο από άλλους. Ρατσισμός είναι να θεωρείς ότι οι έλληνες έδωσαν τα φώτα στους εβραίους και πριν από αυτό τίποτα. Ρατσισμός είναι πολλά πράγματα αλλά θα σταματήσω εδώ μιας και το θέμα του τόπικ δεν είναι αυτό.

Παράθεση:
Οι ανισοτητες φιλε μου μεταξυ των ανθρωπων και των λαων ειναι γεγονος αναμφησβητητο,δε θα πω νομος αλλα παραγωγο των νομων της εξελιξης
Εδώ θέλω βοήθεια. Τι εννοείς?

Φιλικά.
__________________
When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.
Απάντηση με παράθεση
  #144  
Παλιά 31-01-06, 20:00
Το avatar του χρήστη the_black_planet
the_black_planet Ο χρήστης the_black_planet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-06-2005
Περιοχή: Καλαματα
Μηνύματα: 1.066
Προεπιλογή

Αγαπητε cosmictsak,πρεπει να παραδεχτω οτι δεν μπορω να καταλαβω τον τροπο σκεψης σου και πως εφτασες σε αυτα τα αυθαιρετα παντως συμπερασματα.Εγω φιλε μου δεν το παιζω παντογνωστης,απλα καταθετω τη γνωση μου σε πραγματα που οντως γνωρισω.Οταν σε καποιο θεμα δεν εχω γνωση,ή δεν γραφω τπτ ή εκφραζω την απορια μου.Αλλα παντα οταν γραφω κατι το γραφω με στοιχεια ή ειναι προιον της σκεψης καποιων μεγαλων διανοητων που με εχουν βοηθησω να εχω μια πολυ καλη κατανοηση της πραγματικοτητας και επιστημονικη σκεψη.Οι ανισοτητες οχι μονο απο λαο σε λαο αλλα και απο ανθρωπο σε ανθρωπο εξηγουνται απο τη θεωρια του Δαρβινου,δε θα πω τπτ αλλο.Αλλα η σημαντικη διαφοροποιηση απο ανθρωπο σε ανθρωπο γινεται μεσω της παιδειας,η παιδεια βοηθαει τον ανθρωπο να εξελιξει ταχυτατα τη σκεψη του και να ωριμασει.Οι Εβραιοι δεν ειχαν παιδεια,αυτο ειναι ενα αναμφισβητητο ιστορικο γεγονος,οσο και να χτυπιεσαι εσυ.Και οταν λεω οτι οι Εβραιοι μισουσαν τον Ελληνισμο,δεν απευθυνομαι φυσικα στους Εβραιους ως Εθνος,αυτοι ειναι πολυ φιλελλεληνες,αλλα στους θρησκευτικα φονταμενταλιστες Εβραιους.Διαβασε την ιστορια των Μακαβαιων και γενικα για την αλληλεπιδραση Ελληνων και Εβραιων απο τα ελληνιστικα χρονια και μετα.Οσον αφορα αυτο που λες για τον ρατσισμο,ειναι μια δικια σου και μαλιστα εντελως αυθαιρετη αποψη.Ρατσισμος σαν θεωρια δεν εχει σχεση με αυτο που λες εσυ.
__________________
Chaos is my life - Exploited
Απάντηση με παράθεση
  #145  
Παλιά 31-01-06, 22:37
Παθοκτόνος Ο χρήστης Παθοκτόνος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 452
Smile

Κατ'αρχάς:επικόλλησα το κείμενο λόγω της θέσεως της φίλης Λίτσας ότι οι Άραβες και οι Ινδοί διέσωσαν περισσότερα από τους Ρωμηούς/Βυζαντινούς...Όπως και τις θέσεις των χριστιανών Αγίων-απολογητών,για να δείξω πως θα ήταν ολιγοπίθανη από χριστιανούς μία τέτοια απέχθεια της ελληνικής φιλοσοφίας και,συνεπώς,η καύση βιβλίων και η μη φροντίδα αυτών...

Τώρα,τους τρισκότεινους ουρανούς(είναι από ποίημα του Ιωάννου Γρυπάρη οι στίχοι)δεν τους είπα πως τους έχετε εσείς,αγαπητέ Μαύρε Πλανήτη.Αν είναι κάτι το αντεθνικό και θηλυπρεπές το να είμαι χριστιανός και να επισημαίνω τα αρνητικά στοιχεία του δωδεκαθεισμού(που δεν έχει καμμία σχέση με τις υψιπετείς καλές στιγμές του ελληνικού πολιτισμού),από το να λέω ψεύδη για να τους υψώσω(τους αρχαίους εννοείται) δήθεν,τότε έστω(=ας είναι).Είναι γνωστό το πόσο αρχαιοελληνολάτρης είμαι,αλλά θα πρέπει να βάλουμε τα πράγματα εκεί που είναι.Το έχω ξαναπεί:ο αρχαίος ελληνικός πολιτισμός είναι εξαιρετικώς σπουδαίος,αλλά είναι 1)προ Χριστού(δεν μπορούμε να έχουμε ιδιαίτερες απαιτήσεις από αυτούς τους ανθρώπους,τότε δεν είχε νικηθεί η αμαρτία,δεν είχε αρχίσει η περίοδος της Χάριτος κ.λπ.),2)είναι ξεπερασμένη η ζήτηση Αληθείας του(την οποία σώζει η Ορθοδοξία,κατά τον Κλήμη τον Αλεξανδρέα)...Οι μεγάλοι αρχαίοι Έλληνες φιλόσοφοι θα είχαν δει την Αλήθεια στο πρόσωπο του Ιησού Χριστού,όπως οι Στωικοί και οι Επικούρειοι κατά την επίσκεψη του Παύλου στην Αθήνα που "προσεκολλήθησαν[συνέβαλον] αυτώ"...


Και κάτι ακόμη:υποτιμάτε τους δαιμόνιους Εβραίους,αγαπητέ φίλε Πλανήτη,αντιγράφοντας μωρές απόψεις του κ.Φουράκη και άλλων νεοπαγανιστών(ο οποίος,ως γνωστόν,θεωρεί πως δεν...υπήρξε καν εβραική φυλή).Αν επιμείνετε για τους Μακκαβαίους,θα αναγκαστώ να παραθέσω το τι κάναν κάποιοι ανάξιοι πρόγονοι ημών και ανάξιοι επίγονοι του-όντως Μεγάλου-εκπολιτιστού Αλεξάνδρου στους Μακκαβαίους,για την Αλήθεια και μόνο.Από τα βιβλία των Μακκαβαίων,το τέταρτο είναι ψευδεπίγραφο.Έχω διαβάσει και απόψεις του "Δαυλού"που εξετάζουν προκατειλημμένα τα πράγματα και τα χαρακτηρίζουν "ανθελληνικότατα",αλλά δυστυχώς διακατέχονται από την πεποίθηση ότι ό,τι κάναν οι Αρχαίοι είναι καλόν και αγαθόν,αντίληψη που δεν θέλω να χαρακτηρίσω(ανεξαρτήτως της τιμής που οφείλουμε στους προγόνους μας).Θα περίμενα,αδελφέ μου,μεγαλύτερη εντιμότητα από εσένα από το να μου καταλογίσεις πως γράφω "παραλήρημα",κατά νεοπαγανιστικά πρότυπα,σύμφωνα με τα οποία όταν κάποιος μας "κολλάει στον τοίχο",τον χαρακτηρίζουμε"πνευματικά αναστατωμένο"τα λόγια του είναι"θρησκευτικά παραληρήματα",την περίπτωση του πρέπει να αναλάβει η"κλινική ψυχοπαθολογία"κ.λπ.Τέτοια φθήνια δεν αρμόζει ούτε σε άνδρες,ούτε σε Έλληνες...Εγώ για την θρησκεία της ειδωλολατρίας δεν είπα παρά όσα υποστηρίζει η Θεολογία...Είναι δικαίωμα του καθενός να πιστεύει σε είδωλα ή ό,τι άλλο εάν αυτό θεωρεί αληθινό...

Ειλικρινά με αγάπη(και ιδιαίτερα στον crackdown),
Παθοκτόνος.
__________________
"Βουβές ψυχές,θλιμμένες!Και τ'απόβραδο/
Προσμένουν το Χριστό μας από πέρα.....

.....Κ'εκείνος έρχεται...../
με τ'άγιο φως αχνόφεγγο στεφάνι του/
.....με τα θεικά,χαμηλωμένα μάτια....../

του κάμπου τα στρουθιά και τα πετούμενα......
άμα τον δούνε χαμηλώνουν πρόσχαρα......

Και σκύβει στις ψυχές που τον προσμένουν/
Σιγά...
πονετικά"

Από: "Εσπερινός" του Λάμπρου Πορφύρα(1894-1932), "Πας ο επί γης και υπό γην χρυσός αρετής ουκ αντάξιος"-Πλάτων

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Παθοκτόνος : 02-02-06 στις 13:00
Απάντηση με παράθεση
  #146  
Παλιά 01-02-06, 01:30
Το avatar του χρήστη the_black_planet
the_black_planet Ο χρήστης the_black_planet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-06-2005
Περιοχή: Καλαματα
Μηνύματα: 1.066
Προεπιλογή

Αγαπητε Παθοκτονε μαζι μιλαμε και χωρια καταλαβαινομαστε.Εγω τουλαχιστον προσπαθω να σε κατανοησω,εσυ ουτε καν.Τωρα αν ακουω για περιοδους χαριτος,τοτε τι μπορω να πω;Αλλο να λεμε οτι καποια πραγματα βελτιωθηκαν τα τελευταια χρονια αλλα οχι να ακυρωνουμε 1500 χρονια ιστοριας και να λεμε οτι η αμαρτια νικηθηκε.Δεν εχεις ακουσει για διαστροφες που δεν υπηρχαν στην Αρχαια Ελλαδα,που οι πιο πολλες εχουν σαν σημειο αναφορας τον ερωτα.Διαβασε το τοπικ που ανοιξα.Παντως σε παρακαλω πιστευε οτι θελεις αλλα οταν ακουω για φετιχισμο και παγανισμο αυτοακυρωνεσαι ο ιδιος,σαν να μου λες οτι το δεντρο απεναντι το λενε Κωστα!Και κατι αλλο ακραιο που ακουσα,οτι ειδωλο ειναι αυτο που το αντικειμενο του ειναι ανυπαρκτο.Αυτο ηταν τραγικο λαθος.Για την ακριβεια συμβαινει το αντιθετο.Η σεληνη εχει ειδωλο,ειναι ανυπαρκτη;
__________________
Chaos is my life - Exploited

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη the_black_planet : 01-02-06 στις 01:32
Απάντηση με παράθεση
  #147  
Παλιά 01-02-06, 02:53
Το avatar του χρήστη excellent
excellent Ο χρήστης excellent δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-12-2005
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 527
Question

Βλέποντας τον τίτλο μου φάνηκε ενδιαφέρον το θέμα.
Διαβάζοντας όμως λίγο παρατήρησα ότι η "Litsa" τουλάχιστον σε αυτά που εγώ διάβασα κάνει άσχετες παρεμβάσεις κρίνοντας τους άλλους από το αν χρησιμοποιούν σωστά τη γλώσσα ή όχι. Αν είναι δυνατόν...!!! έχετε ξεφύγει πολύ από το θέμα...
Προφανώς η "Litsa" έχει μία ροπή προς την αρχαία γλώσσα και την ορθή χρήση της. Και κάνω το εξής σχόλιο για τις γνώσεις της: Τα αρχαία που διδάσκονται στα σχολεία (γιατί δε νομίζω να σπουδάζει φιλολογία ) δεν είναι αρχαία ελληνικά, αλλά αττική διάλεκτος των αρχαίων ελληνικών.
Την επόμενη φορά θα σας δείξω τον τύπο επίλυσης της δευτεροβάθμιας εξίσωσης και πως φτάσαμε σε αυτόν... Τi είναι άσχετο με το θέμα...???
__________________
Νικόλαος< νίκη + λαός
Ἀνακοίνωσις
Στρατιωτικὸς νόμος. Ἡ χώρα κηρύσσεται εἰς κατάστασιν πολιορκίας. Αναστέλλεται ἡ λειτουργία τοῦ Συντάγματος ἐπὶ 6 μήνας. Ἡ κυκλοφορία πεζῶν καὶ ὀχημάτων ἀπαγορεύεται μετὰ τὴν δύσιν τοῦ ἡλίου εἰς τὰς πόλεις καὶ εἰς τὴν ὕπαιθρον. Οἱ παραβάται θὰ πυροβολούνται ἄνευ προειδοποιήσεως. Ζήτω τὸ Ἔθνος.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη excellent : 01-02-06 στις 02:55 Αιτία: Διόρθωση σφάλματος... Μην μας την "πεί" η Litsa...
Απάντηση με παράθεση
  #148  
Παλιά 01-02-06, 11:31
Ελευθερος Νους Ο χρήστης Ελευθερος Νους δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-12-2004
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή

Λέγει ο Παθοκτόνος:
Είναι γνωστό το πόσο αρχαιοελληνολάτρης είμαι,αλλά θα πρέπει να βάλουμε τα πράγματα εκεί που είναι.Το έχω ξαναπεί:ο αρχαίος ελληνικός πολιτισμός είναι εξαιρετικώς σπουδαίος,αλλά είναι 1)προ Χριστού(δεν μπορούμε να έχουμε ιδιαίτερες απαιτήσεις από αυτούς τους ανθρώπους,τότε δεν είχε νικηθεί η αμαρτία,δεν είχε αρχίσει η περίοδος της Χάριτος κ.λπ.),2)είναι ξεπερασμένη η ζήτηση Αληθείας του(την οποία σώζει η Ορθοδοξία,κατά τον Κλήμη τον Αλεξανδρέα)...Οι μεγάλοι αρχαίοι Έλληνες φιλόσοφοι θα είχαν δει την Αλήθεια στο πρόσωπο του Ιησού Χριστού,όπως οι Στωικοί και οι Επικούρειοι κατά την επίσκεψη του Παύλου στην Αθήνα που "προσεκολλήθησαν αυτώ"...



Είδατε που σας τα ΄λεγα; Διαλογος κωφων.Δεν υπάρχει σημείο ταύτισης. Όταν ο ένας επιμένει σε θείες αποκαλύψεις και θείες χάρες και ο άλλος τα απορρίπτει (λόγω απουσίας αποδείξεων βέβαια), τι να περιμένει κανείς από το διάλογο... Πάντως πώς γίνεται ο καλός θεούλης να αφήνει στο...σκοτάδι τόσες χιλιετίες τους ανθρώπους και τις ψυχές τους να βασανίζονται στον Αδη (=κόλαση για τους χριστιανούς) και να έρχεται έτσι τσουπ(!) ξαφνικά για να μας...αποκαλύψει την...αλήθεια είναι ανεξήγητο. Αλλά όλο και κάποια εξήγηση θα ανακάλυψαν οι αγιοι πατέρες... Άτυχε Σωκράτη και λοιποι φιλόσοφοι...δεν γνωρίσατε την εξ'αποκαλύψεως αλήθεια...Αλλά αν τη γνωρίζατε δεν θα υπήρχατε! Αφού μετά την έλευση του χριστιανισμού κάθε φιλοσοφική συζήτηση είναι περιττή...Όλα τα εξηγεί...η αγία τριάς...!

Υ.Γ. Μην παρερμηνεύουμε το "προσεκολλήθησαν αυτώ". Να συζητήσουν πήγαν οι άνθρωποι, να συμμετάσχουν σε μια φιλοσοφική συζήτηση με τον Παύλο (και καλά έκαναν κατά τη γνώμη μου...).
Απάντηση με παράθεση
  #149  
Παλιά 01-02-06, 11:44
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

Παράθεση:
Είδατε που σας τα ΄λεγα; Διαλογος κωφων.Δεν υπάρχει σημείο ταύτισης.
Μα αγαπητε Ελευθερε Νου, δεν καταλαβαινεις οτι το παραπανω συμπερασμα σου (και τα οσα εχουν λεχθει στις προηγουμενες σελιδες) ειναι και ο αντικειμενικος σκοπος του θεματος μας;

"Πως δέχτηκαν οι Έλληνες φιλόσοφοι την έλευση του Χριστιανισμού" ειναι ο τιτλος μας και ο σκοπος μου οταν ανοιξα το θεμα ηταν να καταδειξω αυτο ακριβως το τεραστιο χασμα αναμεσα στο ελληνικο και το χριστιανικο πνευμα. Οποτε καλο θα ηταν να μην χανουμε το χρονο μας σε τετοιου ειδους αντιπαραθεσεις, παρα να συνεχιζουμε να αρθρωνουμε "Λογο ελληνικο και αυθεντικο"
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)
Απάντηση με παράθεση
  #150  
Παλιά 01-02-06, 12:48
Το avatar του χρήστη Archangel
Archangel Ο χρήστης Archangel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-11-2005
Περιοχή: ΕΛΛΑΣ
Μηνύματα: 230
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από the_black_planet
Πιαδια σας χαιρετω ολους αλλα κυριως τον Archangel,τον βενιαμιν της παρεας(για να δειξω οτι δεν εχω κανενα προβλημα με την Εβραικη μυθολογια την οποια θεωρω κομματι καποιου παναρχαιου μεν,υποτηπωδου δε πολιτισμου.Αλλα σιγουρα η μελετη του απο εναν ερευνητη εκτος απο ιστορικες γνωσεις προσφερει και καποια καλα μυνηματα οπως το "ασμα ασματων" αλλα τα κρινουμε παντα ως μυθοπλασια).Ο Archangel,χωρις να μπορω να πω οτι ενστερνιζομαι πληρως τις αποψεις του,οπως πχ για τον Αθανασιο Διακο,εντουτις με εχει εντυπωσιασει με την εξελιξη της σκεψης του και ως νεοτερο του εχω μια αδυναμια!!

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια φίλε πλανήτη...αλλά αδυνατό να καταλάβω κάτι.Ανεφερα ποτέ ότι είμαι υπέρ της εβραϊκής μυθολογίας(δεν την γνωρίζω καν)[όπως το ανέφερες είναι σαν να έκανα κάποια αναφορά σε αυτό]?
Όσο για τον Αθανάσιο Διάκο δεν είπα ότι είναι σωστό απλώς εμένα μου φάνηκε λογικό όταν το άκουσα, το πιο πιθανόν είναι να κάνω λάθος.Οι γνώσεις μου εδώ μέσα σε σχέση με μερικούς είναι σε μια κατάσταση Βενιαμήν γι' αυτό ήρθα εδώ για να φωτιστω .
__________________
Βαριέμαι http://s2.bitefight.gr/c.php?uid=22502
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:46.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.