Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Πλανήτης Γη Online > Nέα από την Ελλάδα και όλο τον κόσμο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-02-06, 01:21
Το avatar του χρήστη xontro_mpizeli
xontro_mpizeli Ο χρήστης xontro_mpizeli δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής της κοινότητας του μεταφυσικού
 
Εγγραφή: 22-11-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 949
Προεπιλογή Επιβατικές πτήσεις στο Διάστημα ίσως ξεκινήσουν το 2008

Οι ΗΠΑ προγραμματίζουν να αδειοδοτήσουν ιδιωτικές επιβατικές πτήσεις στο Διάστημα το 2008, ακολουθώντας ένα χρονοδιάγραμμα «που δεν βασίζεται στην επιστημονική φαντασία» δήλωσε ο Αμερικανός υπουργός Μεταφορών σε συνέδριο της αεροδιαστημικής βιομηχανίας.

«Θα κινηθούμε γρήγορα για να δώσουμε το πράσινο φως σε [διαστημικές] πτήσεις οι οποίες γνωρίζουμε ότι είναι ασφαλείς, δήλωσε ο υπουργός Νόρμαν Μινέτα στο ένατο Ετήσιο Συνέδριο Εμπορικών Διαστημικών Μεταφορών που πραγματοποιήθηκε στην Ουάσιγκτον, παρουσία δημοσιογράφων του Γαλλικού Πρακτορείου.

Το χρονοδιάγραμμα του Μινέτα βασίζεται σε δοκιμαστικές πτήσεις ιδιωτικών επιβατικών που προγραμματίζονται για το 2007. «Το χρονοδιάγραμμα δεν βασίζεται στην επιστημονική φαντασία. [...] Βασίζεται στην σημερινή κατάσταση του εμπορικού Διαστήματος και την κατάσταση στην οποία αναμένουμε να βρίσκεται σε δύο χρόνια» αναφέρει το υπουργείο Μεταφορών στην ανακοίνωσή του.

Μόλις τον περασμένο Οκτώβριο, το SpaceShipOne έγινε το πρώτο ιδιωτικό επανδρωμένο σκάφος που έφτασε στο όριο του Διαστήματος, φτάνοντας σε ύψος 112 χιλιομέτρων στη διάρκεια δύο πτήσεων διάρκειας 90 λεπτών.

Δύο μήνες αργότερα, το αφεντικό της Virgin Group Ρίτσαρντ Μπράντον ανακοίνωσε τα σχέδιά του για την κατασκευή ιδιωτικού διαστημικού κέντρου στο Νέο Μεξικό, απ' όπου θα αναχωρούν τα οκταθέσια SpaceShipTwo, τα οποία βρίσκονται σήμερα στο στάδιο του σχεδιασμού.

Οι εργασίες για την κατασκευή του διαστημοδρομίου θα μπορούσαν να ξεκινήσουν ακόμα και φέτος, με συγχρηματοδότηση από την πολιτεία του Νέου Μεξικού. Οι δοκιμαστικές πτήσεις της Virgin Galactic προγραμματίζονται για το 2008, ενώ οι εμπορικές επιχειρήσεις για το 2009-2010.

Περίπου 40.000 άτομα έχουν δηλώσει ενδιαφέρον για τα πρώτα εισιτήρια, τα οποία εκτιμάται ότι θα κοστίζουν 200.000 δολάρια.

Πηγή : news.in.gr

Προσωπικά, άμα μου περίσσευαν 200.000 δολάρια, θα δήλωνα αμέσως συμμετοχή για να παρεβρεθώ σε ενα ταξίδι προς το διάστημα!

Ενδιαφέρον και προτώτυπο, τι λέτε;
__________________
Η Ελλάδα και το εξωτερικό κατακλύζονται από όμορφους και μυστήριους τόπους. Αυτοί συνοδεύονται από μυστήρια που ζητάνε την ανακάλυψή τους...
Βάλτε την φαντασία σας, βγείτε έξω και εξερευνήστε κάθε γωνιά του πλανήτη μας και δείτε τα πράγματα με διαφορετική "ματιά" . . .
Μείνετε, ακόμη, ενημερωμένοι με οτιδήποτε παράξενο συμβαίνει στον πλανήτη μας!
--> Κυκλοφορεί το βιβλίο μου 88 Μύθοι & Αλήθειες (περισσότερες πληροφορίες καθώς και online παραγγελίες εδώ) <--
-
-> ΝΕΟ ΒΙΒΛΙΟ: Σεπτέμβριος [αστυνομικό μυθιστόρημα] (εκδόσεις Πηγή). Περισσότερα δείτε εδώ <--
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-02-06, 16:49
Το avatar του χρήστη Kamelot
Kamelot Ο χρήστης Kamelot δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-12-2005
Περιοχή: Ονειροχώρα
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Αργά ή γρήγορα θα γινόταν κι αυτό...
Προσωπικά xontro_mpizeli το να πάω στο διάστημα είναι από τα μεγαλύτερα όνειρά μου! Αλλά όπως φαίνεται σ'αυτό τον κόσμο η πραγματοποίηση κάποιων ονείρων περνάει από την τσέπη...
Αnyway, αυτό το "..σημερινή κατάσταση του εμπορικού Διαστήματος και την κατάσταση στην οποία αναμένουμε να βρίσκεται σε δύο χρόνια" δε μου έκατσε και πολύ καλά. Δεν ξέρω, αλλά αυτό το επίθετο δίπλα στη λέξη Διάστημα μου φαίνεται κάπως...
__________________
Strange things are reflections of our dreams into reality
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-02-06, 18:57
Το avatar του χρήστη quendi
quendi Ο χρήστης quendi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-07-2005
Περιοχή: middle earth
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kamelot
Αnyway, αυτό το "..σημερινή κατάσταση του εμπορικού Διαστήματος και την κατάσταση στην οποία αναμένουμε να βρίσκεται σε δύο χρόνια" δε μου έκατσε και πολύ καλά. Δεν ξέρω, αλλά αυτό το επίθετο δίπλα στη λέξη Διάστημα μου φαίνεται κάπως...
K εμενα ακριβως αυτο το σημειο μου φανηκε καπως..αλλα ας μην ειμαστε επικριτικοι απο τωρα.Να δουμε πως θα εξελιχθουν τα πραγματα. Εξαλλου για ολους εμας τους "κοινους θνητους" που το ονειρο τους ειναι να ταξιδεψουν στο διαστημα ή σε αλλους πλανητες κ στην Σεληνη (κ τι δεν θα εδινα να δω την Γη να ανατελλει απ την Σεληνη.. http://community.webshots.com/photo/...0926706JwfSax# ) εινα ευχαριστα νεα! Επρεπε να πεταμε απ την χαρα μας που υπαρχει τετοια κινητικοτητα απο πλευρας εταιρειων κ που αποφασισαν επιτελους να αναλαβουν ενα τετοιο ρισκο. Σιγα σιγα με την παροδο του χρονων κ την εξελιξη της τεχνολογιας τα ταξιδια στο διαστημα θα γινουν ρουτινα κ θα μπορουμε να τα απολαμβανουμε,ακομα κ αυτοι που δεν θα ειναι παμπλουτοι . Τα εγγονια μας ισως..Εγω φανταζομαι την εποχη που ισως μια "κρουαζερια" στους δακτυλιους του Κρονου να ειναι εφικτη.. Αχ..
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-02-06, 09:45
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Λέτε να είναι κοντά η εποχή που, σαν τους Πόλεμους των Άστρων να πεταγόμαστε έτσι για πλάκα από το ένα πλανητικό σύστημα στο άλλο? Μακάρι, the world is not enough έτσι κι αλλιώς. Ένα Σαββατοκύριακο για σκι στον Πλούτωνα θα ήταν ό,τι έπρεπε!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-02-06, 11:51
Το avatar του χρήστη quendi
quendi Ο χρήστης quendi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-07-2005
Περιοχή: middle earth
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ένα Σαββατοκύριακο για σκι στον Πλούτωνα θα ήταν ό,τι έπρεπε!!
Ωραιος Μιχαλη!! Αυτες θα ηταν χειμερινες διακοπες!! Τι Αραχωβα κ Καλαβρυτα!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-02-06, 11:27
Το avatar του χρήστη mystica
mystica Ο χρήστης mystica δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2004
Περιοχή: Θούλη
Μηνύματα: 153
Talking

Ε πετάγομαι τότε να κλείσω ένα εισιτήριο μετ'επιστροφής....!
__________________
«ΤΗΝ ΑΡΕΤΗΝ ΑΡΜΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΑΓΑΘΟΝ Α.ΠΑΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΘΕΟΝ»
(Διογένης Λαέρτιος, 8, 33)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:13.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.