Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #931  
Παλιά 17-11-14, 12:41
rados Ο χρήστης rados δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2009
Μηνύματα: 381
Προεπιλογή

Πριν σχολιάσω κάποια από τις τελευταίες αναρτήσεις, θα ήθελα να εξηγήσω κάτι που είναι φανερό ότι διαφεύγει από ορισμένους συνομηλητές.
Υποστηρίζω ότι η θρησκεία και η εξελικτική δεν εμφανίζουν εγγενή αντίθεση. Έκανα τον κόπο να γράψω σχετικό κείμενο και να υπερασπιστώ αυτή την θέση εδώ και αλλού. Γιατί;
Ας κάνουμε ότι κάνω λάθος, και η εξελικτική και η θρησκεία έχουν εγγενή αντίφαση. Τι μας λέει αυτό;
Ότι η μια ή η άλλη άποψη είναι λάθος. Η συσσώρευση πλήθους σχετικών πληροφοριών και η επεξεργασία τους από πλήθος ειδικών σε αρκετές ειδικότητες, έχει καταστήσει την εξελικτική αποδεκτή από ΌΛΗ την ειδική επιστημονική κοινότητα. Αντίθετα ο δημιουργησμός, υποτίθεται η αντίθετη θεωρία, μένει μια αντιεπιστημονική θεωρία περιορισμένη σε ένα πλήθος πιστών, που δεν είναι σε θέση να υποστηρίξουν την θέση τους.

Άρα είτε αρέσει σε μερικούς πιστούς, είτε όχι, η εξελικτική είναι ορθή προσέγγιση, όσο ορθή μπορεί να είναι μια ανθρώπινη προσέγγιση. Άρα αν υπάρχει λάθος βρίσκεται στην θρησκεία.......
Ναι γνωρίζω ότι για σας η θρησκεία είναι Θεϊκής προέλευσης, αλλά συμβαίνει να είστε άνθρωποι και να μην είστε σε θέση να αποδείξετε ότι οι απόψεις σας έχουν Θεϊκή προέλευση.

Αναλογιζόμενοι το γεγονός ότι ο μόνος που χάνει από την υποθετική εγγενή αντίθεση θρησκείας και εξελικτικής, είναι η θρησκεία, ένα μεγάλο μέρος των θρησκευτικών ταγών, έχει ήδη αποδεχθεί την συμβατότητα της εξελικτικής με την θρησκεία. Για παράδειγμα οι Καθολικοί την δέχονται πλέον, όπως και ένα μέρος των ορθοδόξων.

Προσωπικά σε αντίθεση με άλλους "ελεύθερους πίστης" θεωρώ ότι η πίστη είναι θετική για μια ευρεία ομάδα ανθρώπων. Έτσι νομίζω ότι η πίστη ήταν κάτι το θετικό για μένα, όσο δεν ήμουν αρκετά ώριμος ώστε να αναζητήσω την πνευματική εξέλιξη πέρα από την πίστη, αλλά και όταν απέρριψα την πίστη σαν εργαλείο πνευματικής εξέλιξης, δεν θέλησα ποτέ να κλονίσω την πίστη της μητέρας μου....
Και για χάρη λοιπόν αυτών των ανθρώπων που θεωρώ ότι χρειάζονται σε κάποια φάση της ζωή τους την πίστη, υπερασπίζομαι την συμβατότητα της θρησκείας και της πίστης.

Με κάποια ευτράπελα που γράφτηκαν θα ασχοληθώ αν έχω χρόνο, κάποια άλλη στιγμή.
Απάντηση με παράθεση
  #932  
Παλιά 17-11-14, 13:21
Pholarchos Ο χρήστης Pholarchos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2004
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PUCK Εμφάνιση μηνυμάτων
Τώρα εξηγούνται πολλά αγαπητέ heretic.

Κι αναρωτιέμαι τι είδους δημιουργός-πατέρας είναι αυτός που φτιάχνει τέτοιους ιούς για να κάνει βλαμμένα τα παιδιά του.

...
Ας το ψάξουμε ...
Αν αναρρωτιέσαι στ'αλήθεια η απάντηση είναι απλή και από θρησκευτική άποψη είναι δηλωμένη από την αρχή του κόσμου. Κανένας πατέρας δεν "φτιάχνει τέτοιους ιούς για να κάνει βλαμμένα τα παιδιά του" - για τη Χριστιανική κοσμολογία τουλάχιστον η βλαπτική δράση πλασμάτων, ζώων, ιών, φυτών, μικροβίων κτλ. είναι "παρά φύση" - εκφυλισμός μιας αρχικής πλάσης (που ορίζει το "κατά φύση" όπου αυτά δεν υπήρχαν.) Δηλαδή η τρέχουσα "φύση" δεν είναι η αρχικά φυσική αλλά εκφυλισμός της αρχικά φυσικής.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rados Εμφάνιση μηνυμάτων
Πριν σχολιάσω κάποια από τις τελευταίες αναρτήσεις, θα ήθελα να εξηγήσω κάτι που είναι φανερό ότι διαφεύγει από ορισμένους συνομηλητές.
Υποστηρίζω ότι η θρησκεία και η εξελικτική δεν εμφανίζουν εγγενή αντίθεση. Έκανα τον κόπο να γράψω σχετικό κείμενο και να υπερασπιστώ αυτή την θέση εδώ και αλλού. Γιατί;
Ας κάνουμε ότι κάνω λάθος, και η εξελικτική και η θρησκεία έχουν εγγενή αντίφαση. Τι μας λέει αυτό;
Ότι η μια ή η άλλη άποψη είναι λάθος. Η συσσώρευση πλήθους σχετικών πληροφοριών και η επεξεργασία τους από πλήθος ειδικών σε αρκετές ειδικότητες, έχει καταστήσει την εξελικτική αποδεκτή από ΌΛΗ την ειδική επιστημονική κοινότητα. Αντίθετα ο δημιουργησμός, υποτίθεται η αντίθετη θεωρία, μένει μια αντιεπιστημονική θεωρία περιορισμένη σε ένα πλήθος πιστών, που δεν είναι σε θέση να υποστηρίξουν την θέση τους.

Άρα είτε αρέσει σε μερικούς πιστούς, είτε όχι, η εξελικτική είναι ορθή προσέγγιση, όσο ορθή μπορεί να είναι μια ανθρώπινη προσέγγιση. Άρα αν υπάρχει λάθος βρίσκεται στην θρησκεία.......
Ναι γνωρίζω ότι για σας η θρησκεία είναι Θεϊκής προέλευσης, αλλά συμβαίνει να είστε άνθρωποι και να μην είστε σε θέση να αποδείξετε ότι οι απόψεις σας έχουν Θεϊκή προέλευση.

Αναλογιζόμενοι το γεγονός ότι ο μόνος που χάνει από την υποθετική εγγενή αντίθεση θρησκείας και εξελικτικής, είναι η θρησκεία, ένα μεγάλο μέρος των θρησκευτικών ταγών, έχει ήδη αποδεχθεί την συμβατότητα της εξελικτικής με την θρησκεία. Για παράδειγμα οι Καθολικοί την δέχονται πλέον, όπως και ένα μέρος των ορθοδόξων.

Προσωπικά σε αντίθεση με άλλους "ελεύθερους πίστης" θεωρώ ότι η πίστη είναι θετική για μια ευρεία ομάδα ανθρώπων. Έτσι νομίζω ότι η πίστη ήταν κάτι το θετικό για μένα, όσο δεν ήμουν αρκετά ώριμος ώστε να αναζητήσω την πνευματική εξέλιξη πέρα από την πίστη, αλλά και όταν απέρριψα την πίστη σαν εργαλείο πνευματικής εξέλιξης, δεν θέλησα ποτέ να κλονίσω την πίστη της μητέρας μου....
Και για χάρη λοιπόν αυτών των ανθρώπων που θεωρώ ότι χρειάζονται σε κάποια φάση της ζωή τους την πίστη, υπερασπίζομαι την συμβατότητα της θρησκείας και της πίστης.

....
Φαίνεται ότι η πίστη ορισμένων απειλείται από κάτι τέτοια. Αυτό πιθανά οφείλεται στο ότι βρίσκουν για την πίστη του στήριγμα σε ερμηνείες ερμηνειών κι όχι στην ουσία. Άλλο τι λέει ο Θεός, άλλο, τη εννοεί, άλλο τι κατάλαβε ο βιβλικός συγγραφέας, άλλο πως το έγραψε (απευθυνόμενος σε ανθρώπους πριν 3000 χρόνια) άλλο τι διαβάζουμε εμείς κι άλλο τι καταλαβαίνουμε (3000 χρόνια μετά ζώντας πολύ αλλιώτικες ζωές).

Η όλη εικόνα τη ίδιας της θρησκείας αναδύεται μέσα από τη Βίβλο.... εξελικτικά (!) αφού πρώτα η αποκάλυψη του Θεού γίνεται με βάση την προθυμία και τη διάθεση, σε ένα πρόσωπο, ακόλουθα σε ένα λαό και μετά ανοίγει ο δρόμος και για άλλους... μήπως ο Χριστός δεν είναι "κι άλλα έχω να σας πω αλλά δεν είστε σε θέση να βαστάξετε;" ή πάλι "είπε ο Μωυσής και γράφει ο νόμος αλλά εγώ σας λέω....γιατί ήταν ημιτελή; "για τη σκληροκαρδία σας" του έλεγε ο Χριστός.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Pholarchos : 17-11-14 στις 13:22
Απάντηση με παράθεση
  #933  
Παλιά 17-11-14, 13:50
Το avatar του χρήστη PUCK
PUCK Ο χρήστης PUCK δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-06-2005
Περιοχή: Ονειροπολία
Μηνύματα: 744
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rados Εμφάνιση μηνυμάτων
αλλά συμβαίνει να είστε άνθρωποι και να μην είστε σε θέση να αποδείξετε ότι οι απόψεις σας έχουν Θεϊκή προέλευση.

Προσωπικά σε αντίθεση με άλλους "ελεύθερους πίστης" θεωρώ ότι η πίστη είναι θετική για μια ευρεία ομάδα ανθρώπων. Έτσι νομίζω ότι η πίστη ήταν κάτι το θετικό για μένα, όσο δεν ήμουν αρκετά ώριμος ώστε να αναζητήσω την πνευματική εξέλιξη πέρα από την πίστη, αλλά και όταν απέρριψα την πίστη σαν εργαλείο πνευματικής εξέλιξης, δεν θέλησα ποτέ να κλονίσω την πίστη της μητέρας μου....
Συμφωνώ στα παραπάνω. Αυτό προσπάθησα να δείξω αυτόν τον σχεδόν ένα χρόνο που ήρθε ξανά στην επιφάνεια το παρόν νήμα.
Και αυτό προσπάθησαν να δείξουν και αρκετοί άλλοι, αλλά ... στου κουφού την πόρτα ...

Είναι απαράδεκτο να κολλάνε κάποιοι σε παραμύθια και να μην ψάχνουν την ουσία σε κάτι που πιστεύουν. Ο κόσμος προχωράει σε όλα. Δεν είναι κακό να αλλάξουμε οπτική όταν υπάρχουν πράγματα που μας δείχνουν αυτήν την αλλαγή. Αυτό προσπάθησα να δείξω και σε παλαιότερα μηνύματα όταν ρωτούσα "ποια είναι η απόδειξη που έχεις για την πίστη σου;", "τι σε έκανε να πεις ότι αυτή είναι η αλήθεια;", "ποιο το κλειδί που βρήκες για να ξεκλειδώσεις αυτό το τεράστιο θέμα;". Δυστυχώς, ή δεν πήρα απάντηση ή πήρα απάντηση τύπου "είναι προσωπικό, δεν μπορώ νατο συζητήσω" (για τις "απαντήσεις" του Μπιλάρα, δεν συζητάω καν). Οκ! κι εγώ μπορώ να υποθέσω ό,τι θέλω.

Φόλαρχε, προφανώς το μήνυμά μου είναι σκωπτικό, αλλά η απάντηση που μου δίνεις δεν συνάδει με το ότι ο Θεός έθεσε τις παραμέτρους και άφησε την εξέλιξη για τα υπόλοιπα (όπως δείχνει και ο rados; ). Αλλιώς, τι μπορεί να είναι το "παρά φύση;"
Απάντηση με παράθεση
  #934  
Παλιά 17-11-14, 15:10
Vassilis_1 Ο χρήστης Vassilis_1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2013
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρίστος Έλ Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε Vassilis_1… δεν υπάρχει περίπτωση να λάβεις απάντηση...
Μα αγαπητέ Χρίστος Έλ, φυσικό είναι αυτό. Δεν έχουν την κατάλληλη επιχειρηματολογία ώστε να αρθρώσουν έστω, μια απάντηση στο ερωτηματολόγιο που έχει διατυπωθεί εδώ, όπου έγινε το Βατερλό της «επιστήμης», με συνέπεια να καθίσταται αναρμόδια ως προς την εξιχνίαση όλων των μεγάλων θεμάτων (και της εξέλιξης που φαντάστηκε, σχετιζόμενης με το θέμα της “ζωής”), στα οποία απουσιάζει παντελώς η άμεση παρατήρηση, με φυσική συνέπεια να ισχύουν τα εξής:
Παράθεση:
οι δυνατότητες της επιστήμης σχετικά με την εξιχνίαση όλων των μεγάλων θεμάτων, ήταν, είναι, και θα είναι παντελώς ανύπαρκτες, διότι ακριβώς, η εξιχνίαση αυτών των θεμάτων είναι πάνω από το ταβάνι των δυνατοτήτων της.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρίστος Έλ Εμφάνιση μηνυμάτων
...Εγώ βλέπω μόνο προσωπικές προσβολές...
Το πιο θλιβερό φίλε Χρίστος Έλ, είναι ότι δεν υπάρχει κανείς να βοηθήσει την καημένη σωριασμένη «επιστήμη». Και αυτό είναι ορατό σε όλους, καθώς βλέπουν τους υποστηρικτές της, να καταφεύγουν σε αστήρικτες προσβολές, λόγω του ότι δεν έχουν την κατάλληλη επιχειρηματολογία να απαντήσουν στο ερωτηματολόγιο, ξέροντας ότι σίγουρα θα γελοιοποιηθούν, και θα γίνουν αιτία να γελοιοποιηθεί έτι περισσότερο και η «επιστήμη».

Άντε κάντε κουράγιο αδέλφια, προσπαθήστε να απαντήσετε έστω και σε μία ερώτηση, μπας και ανορθώσετε με κάποιο δεκανίκι τη σωριασμένη «επιστήμη», μήπως και προλάβετε, πριν την μαζέψουμε με τα κουταλάκια.
Απάντηση με παράθεση
  #935  
Παλιά 17-11-14, 16:25
rados Ο χρήστης rados δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2009
Μηνύματα: 381
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρίστος Έλ Εμφάνιση μηνυμάτων
Αφού λοιπόν έδειξα την αντίθεση κλασικής θρησκείας και εξέλιξης, προχωράω στον χαρακτηρισμό της εξέλιξης.
Αφού "δεν έδειξες" θα έπρεπε να γράψεις, αλλά δεν πειράζει προχώρα....

Παράθεση:
Έχω παρατηρήσει πως οι εξελικτές χρησιμοποιούν στα βιβλιά τους πολύ λεπτομερείς και επιστημονικές περιγραφές των διάφορων δομών-συστημάτων του ανθρώπινου οργανισμού. Νομίζουν άραγε πως έτσι θα ξεγελάσουν τον αναγνώστη και θα παρουσιάσουν την θεωρία τους ως πολύ επιστημονική; Η παρουσίαση της πολυπλοκότητας μπορεί να στραφεί εναντίον τους, την στιγμή που δέχονται ως χειριστή της εξέλιξης το τίποτα και την τύχη!
Συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο. Κάθε άνθρωπος με στοιχειώδη νοημοσύνη δεν θα συναντήσει δυσκολίες στο να κατανοήσει το θέμα, ενώ οι περιγραφές είναι ιδιαίτερα απλές ώστε κανείς να μπορεί να τις κατανοήσει με μεγάλη ευκολία. Φυσικά πρέπει να ξεκινήσεις από την αρχή για να καταλάβεις και όχι από το τέλος ή από κάποια σελίδα άσχετων με το θέμα, πχ δημιουργηστών.
Άλλωστε η απλότητα της θεωρίας είναι βασικό στοιχείο που την καθιστά λογικά ορθή.

Πάντως αν τα βρίσκεις δύσκολα, μάλλον γιατί δεν έχεις την διάθεση να ενημερωθείς στο συγκεκριμένο αντικείμενο, δεν έχεις παρά να δεχθείς την θέση των ειδικών....

Παράθεση:
Ένα γονίδιο μπορεί να ελέγχει πολλά χαρακτηριστικά, και πολλά χαρακτηριστικά μπορεί να ελέγχονται από ένα γονίδιο. Άγγιξε ένα τέτοιο πολύπλοκο σύστημα και σε χρόνο μηδέν έχεις το τέλος του.

Οι άθεοι εξελικτές νομίζουν πως κάποιος θα χάψει το παραμύθι της αργής εξέλιξης μέσω της συσσώρευσης εκατοντάδων τυφλών και θετικών μεταλλάξεων. Ο οργανισμός δεν είναι ένα τυχερό παιχνίδι όπου δοκιμάζεις την τύχη σου. Ένα σοβαρό λαθάκι και έσβησες σε χρόνο μηδέν.

Ή μήπως μπορεί κάποιος να χάψει το παραμύθι της αβιογένεσης, όπου οι συνθήκες για την υποστήριξη της ζωής αλλάζουν απότομα σε χρόνο μηδέν, εμφανίζονται από το πουθενά τα φυτά (με βιολογικό κώδικα) κτλ κτλ
Δηλαδή ζωντανεύει(με κεραυνό?) ξαφνικά ένας οργανισμός!(πως σχηματίστηκε και διατηρήθηκε?) με ενσωματωμένο κώδικα!(από που προήλθε?) και προτού προλάβει να ξεψυχήσει αλλάζει απότομα το περιβάλλον, εμφανίζονται τα φυτά από το πουθενά κτλ κτλ
Ενημερώσου αντί να βγάζεις θεωρίες από το μυαλό σου ή να αντιγράφεις βλακείες.
Ενημερωτικά πάντα, η αβιογένεση δεν είναι μέρος της εξελικτικής θεωρίας.

Παράθεση:
Το εκνευριστικό είναι πως οι εξελικτές θεωρούν ανόητους αυτούς που δεν πιστεύουν αυτά τα παραμύθια. Μάλιστα χρησιμοποιούν ένα επιχείρημα μυστικισμού παρόμοιο με κάποια θρησκευτικά δόγματα. Δεν μπορείτε να την καταλάβετε λένε. Είναι πάνω από την χαζή και περιορισμένη αντίληψή σας. Τί δεν καταλάβαμε από την θεωρία σας εξελικτές; Δεν λέτε πως δεν υπάρχει νοήμων κατευθυντήρια δύναμη στην εξέλιξη; Πολύ καλά καταλάβαμε.
Ποτέ δεν ισχυρίστηκα κάτι τέτοιο, ούτε και οι ειδικοί γνωρίζω να ισχυρίζονται κάτι ανάλογο. Σου ξαναλέω, η θεωρία είναι πολύ απλή, όποιος έχει την διάθεση να την μάθει μπορεί να το κάνει. Δεν είναι ίσως δυνατό όλοι να γίνουμε μοριακοί βιολόγοι, αλλά δεν χρειάζεται να έχουμε ανώτερη εφυία για να μάθουμε τα βασικά.

Παράθεση:
Η εξέλιξη θα ήταν κάτι πιθανόν αν υπήρχε κάποιος που να την κατευθύνει και να την ελέγχει, όπως κάνει μια κατασκευαστική εταιρειά υπολογιστών, αυτοκινήτων. Πως είναι δυνατόν οι άνθρωποι να πιστεύουν ότι παίζεις με τέτοια συστήματα στην τύχη; Πόσο μάλλον όταν πρόκειται για ζωές. Και όμως το πιστεύουν.
Η άγνοια δεν σου επιτρέπει να συνομιλήσεις σοβαρά στο θέμα.
Η λέξη "τύχη" στην εξελικτική θεωρία, έχει πολύ ειδική έννοια, και πρέπει να καταβάλεις κάποιον κόπο για να την καταλάβεις.
Πάντως πληροφοριακά ή εξελικτική δεν στηρίζεται σε κάποια θεωρία τυχαιότητας τύπου κβαντομηχανικής, αλλά έχει μάλλον ντετερμινιστικό χαρακτήρα.

Παράθεση:
Πιστεύω η ισχυρή βάση του μύθου της εξέλιξης είναι η ομοιότητα του ανθρώπου με τα υπόλοιπα ζώα(χώρις βέβαια να αποτελεί απόδειξη της εξέλιξης). Αυτό όμως είναι απλούστατα φυσικό την στιγμή που ζεις στο ίδιο περιβάλλον και τρέφεσαι με τα ίδια στοιχεία.
Ποιος σου είπε ότι είναι φυσικό παλικάρι μου;
Δεν υπάρχει κανένας κανόνας που να δηλώνει ότι σε ένα συγκεκριμένο περιβάλλον υπάρχει μόνο μια εφαρμόσιμη λύση έμβιων όντων.

Παράθεση:
Συμπληρώνω και έναν άλλο μύθο. Οι εξελικτές όταν δεν μπορούν να κατανοήσουν την λειτουργία κάποιου μέλους το θεωρούν ως άχρηστο κομμάτι του εξελικτικού παρελθόντος. Και όμως η φυσική επιλογή τους θα έπρεπε να το εξαφανίσει. Επίσης αγνοούν πως ζούμε μακρυά από τον Θεό, σε έναν κόσμο φθοράς και θορύβου. Το ότι μπορεί να γίνει λάθος στην διαδικασία μετάφρασης του dna είναι το ίδιο φυσικό με το πρόβλημα θορύβου κατά την διάρκεια μιας επικοινωνίας τηλεφωνικής ή διαδικτυακής.
Εσύ λοιπόν με το υπερυψηλό iq θα εξηγήσεις σε όλη την επιστημονική κοινότητα, τα λάθη της. Μήπως έχεις πολύ ψηλά σηκώσει την μύτη σου;

Δεν θυμάμαι όμως κάπου να διάβασα για κάποιο μέλος οργανισμού που οι εξελικτικοί να μην μπορούν να κατανοήσουν τη λειτουργία του, και να μπορεί κάποιος άλλος. Και φυσικά δεν είδα πουθενά να αναφέρεται ότι η φυσική επιλογή εξαφανίζει με το μαγικό της ραβδάκι μέλη, για την ακρίβεια γνωρίζουμε ότι συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο, τουλάχιστον σε οργανισμούς με αυξημένη πολυπλοκότητα, όπως ο άνθρωπος.

Παράθεση:
Ο Δαρβίνος δεν ήξερε τίποτα για dna και μεταλλάξεις στην εποχή του(αλλά ούτε και οι σημερινοί εξελικτές έχουν καταλάβει την σημασία του κώδικα του dna, ακόμη και αν το ξέρουν πως υπάρχει). Υπέθεσε λοιπόν πως η εξέλιξη γίνεται με την φυσική επιλογή, δηλαδή πως σε ένα συγκεκριμένο περιβάλλον θα επιζήσει το τάδε χαρακτηριστικό. Δεν ήξερε πως τα χαρακτηριστικά καθορίζονται από γονίδια. Την σημερινή εποχή η φυσική επιλογή έχει τον τελευταίο λόγο στην αθειστική θεωρία της εξέλιξης, προηγούνται οι μεταλλάξεις.

Και για να σου απαντήσω πιο απλά για να καταλάβεις, στην θεωρία σου η "φυσική επιλογή" δεν προκαλεί καμμιά εξέλιξη. Είναι απλά η επιβίωση των τάδε χαρακτηριστικών σε ένα δεδομένο περιβάλλον. Οι μεταλλάξεις υποτίθεται πως
προκαλούν εξέλιξη.
Το σόου της άγνοιας συνεχίζεται...
Το ότι ο Δαρβίνος είχε ελλειπή γνώση για τα γονίδια, και η γνώση μας εξελισσόμενη ταίριασε με τις βασικές παραδοχές της θεωρίας του, αποτελεί απόδειξη της ορθότητας της εξελικτικής. Η φυσική επιλογή γνωρίζουμε σήμερα ότι προκαλεί ειδογέννεση, είναι κάτι εμπειρικά διαπιστωμένο, εντός και εκτός πειραμάτων. Ενημερώσου.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη rados : 17-11-14 στις 16:31
Απάντηση με παράθεση
  #936  
Παλιά 17-11-14, 16:31
Pholarchos Ο χρήστης Pholarchos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2004
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PUCK Εμφάνιση μηνυμάτων
.... Αυτό προσπάθησα να δείξω και σε παλαιότερα μηνύματα όταν ρωτούσα "ποια είναι η απόδειξη που έχεις για την πίστη σου;", "τι σε έκανε να πεις ότι αυτή είναι η αλήθεια;", "ποιο το κλειδί που βρήκες για να ξεκλειδώσεις αυτό το τεράστιο θέμα;". Δυστυχώς, ή δεν πήρα απάντηση ή πήρα απάντηση τύπου "είναι προσωπικό, δεν μπορώ νατο συζητήσω" (για τις "απαντήσεις" του Μπιλάρα, δεν συζητάω καν). Οκ! κι εγώ μπορώ να υποθέσω ό,τι θέλω.

Φόλαρχε, προφανώς το μήνυμά μου είναι σκωπτικό, αλλά η απάντηση που μου δίνεις δεν συνάδει με το ότι ο Θεός έθεσε τις παραμέτρους και άφησε την εξέλιξη για τα υπόλοιπα (όπως δείχνει και ο rados; ). Αλλιώς, τι μπορεί να είναι το "παρά φύση;"
Ποιος είπε ότι ο Θεός έθεσε παράμετρους και τα άφησε (κι ότι γίνει
Στην ιουδαιοχριστιανική (αν θέλεις να την πω έτσι) κοσμογονία και κοσμολογία υπάρχει σαφής ακολουθία που δείχνει τα γιατί. Χρησιμοποιώ την δόκιμη (στη ανατολικη΄εκκλησία ορολογία για να το περγράψω, με τα παρα-φύση & κατα-φύση, αν δεν τη γνωρίζεις γίνεται να το πω απλούστερα αλλά αυτό που λέω με δυο λέξεις "παρα φύση" θα θέλει παράγραφο και βάλε γι'αυτό το έγραψα έτσι και ο νοοών νοιείτω... Τέτοιες και παρόμοιες "απορίες" πάντως που με λίγη σκωπτική ή και άλλη διάθεση κυκλοφορούν δεν έχουν βάση όταν γνωρίζεις το συνολικό πλαίσιο (της ιουδαιοχριστιανικής, κοσμογονία, κοσμολογία, φυσιολογίας και ανθρωπολογίας εννοώ) όταν ληθφούν υπόψη όλες οι παράμετροι.
Απάντηση με παράθεση
  #937  
Παλιά 17-11-14, 16:42
rados Ο χρήστης rados δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2009
Μηνύματα: 381
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vassilis_1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ ωραία φίλε rados. Καλούμαι λοιπόν, να αποδείξω ότι είναι τσαρλατάνοι.

Πράγματι γνωρίζω τις απαντήσεις της «επιστήμης». Βρίσκονται εδώ.
Αλλά αυτές είναι σκέτες αρλούμπες. Γελάνε και οι κότες. Άσε σου λέω! Ας είναι όμως.
Ελλείψει κωμικών επιπέδου Βέγγου μας είναι άκρως απαραίτητες.

Τώρα, αν νομίζεις ότι η «επιστήμη» έχει αποδεδειγμένες θέσεις στα θέματα του ερωτηματολογίου, εμφάνισέ τες. Θα σου κάνω και ευκολίες. Δεν είσαι υποχρεωμένος να εμφανίσεις αποδεδειγμένες θέσεις της «επιστήμης» και στα τέσσερα θέματα. Εμφάνισε όμως τουλάχιστον μία αποδεδειγμένη θέση. Εάν όμως δεν εμφανίσεις ούτε μία αποδεδειγμένη θέση, θα είσαι υποχρεωμένος να παραδεχθείς, ότι αυτοί που απαρτίζουν την «επιστήμη» είναι τσαρλατάνοι. Και γενικά, οι δυνατότητες της επιστήμης σχετικά με την εξιχνίαση όλων των μεγάλων θεμάτων, ήταν, είναι, και θα είναι παντελώς ανύπαρκτες, διότι ακριβώς, η εξιχνίαση αυτών των θεμάτων είναι πάνω από το ταβάνι των δυνατοτήτων της.
Αγαπητέ Βασίλη, ήδη σου ζήτησα να εξηγήσεις που συγκεκριμένα κάνει λάθος η θεωρία του Β.Β. σε συγκεκριμένα μαθηματικά η πειραματικά στοιχεία που βασίστηκε.
Υποθέτω ότι η γνώση σου πάνω στο θέμα για να την θεωρείς γελοία θα είναι εμβριθής. Περιμένω εδώ και αρκετά ποστ να εξηγήσεις την άποψή σου, αλλά δεν είδα κάτι.
Προσωπικά δεν έχω εντρυφήσει στη θεωρητική φυσική και κοσμολογία, οπότε δεν είμαι σε θέση να δώσω σαφείς εξηγήσεις πάνω στην θεωρία. Οπότε δέχομαι την άποψη της επιστημονικής κοινότητας πάνω στο θέμα. Εσύ που έχεις εντρυφήσει και γνωρίζεις τα λάθη φώτισε μας.
Απάντηση με παράθεση
  #938  
Παλιά 17-11-14, 16:44
Χρίστος Έλ Ο χρήστης Χρίστος Έλ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 11-08-2014
Μηνύματα: 1.497
Προεπιλογή

Καλά, δεν μπορούν να γράψουν κάποιο επιχείρημα; Πρέπει να ασχολούνται συνέχεια με το πρόσωπο που εκφράζει την αντίθετη άποψη; Μήπως νιώθουν ότι παίζουν σε κάποιο αγώνισμα και πρέπει να κερδίσουν πάση θυσία;

"Η φυσική επιλογή προκαλεί ειδογένεση". Ξερή δήλωση.

Καταρχήν τί είναι η "φυσική επιλογή" και ΠΩΣ δημιουργεί νέα είδη;
Απάντηση με παράθεση
  #939  
Παλιά 17-11-14, 16:47
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

Μα κι εσύ βρε rados... αφού σου προσφέρει το υπέρ-επιχείρημα ότι επειδή σύγχρονη επιστήμη δεν έχει δώσει μέχρι σήμερα ξεκάθαρη απάντηση σε όλα αυτά, άρα η μόνη εξήγηση είναι ότι πρόκειται για κατασκευές του Γιαχβέ (ο γνωστός κακοήθης θεός της παλαιάς διαθήκης), τότε δεν πρέπει να μιλάμε με μισόλογα και με υπαινιγμούς πια.

Μόλις αδειοδοτηθήκαμε και πρέπει να αποκαλύψουμε στο χριστεπώνυμο πλήρωμα την πραγματική μας θρησκεία, τον πραγματικό θεό-δημιουργό των πάντων, αυτόν που ουσιαστικά λατρεύουμε. Και επίσης τον ουσιαστικό λόγο που βρισκόμαστε εδώ, για να προσηλυτίσουμε δηλαδή τους χριστιανούς του forum.

Πιστοί, σας αποκαλύπτω:





Το Μέγα Ιπτάμενο Τέρας από Σπαγγέτι, the Flying Spaggeti Monster ή FSM και η εκκλησία του Pastafarianism.
Η μόνη αληθινή θρησκεία στον πλανήτη, του ενός και μοναδικού Θεού!

Έχουμε όσες αποδείξεις έχετε κι εσείς για τον δικό σας Θεό, και αρκετά ακόμη που θα τα μάθετε μόνο αν φάτε... εεε συγνώμη... αν ασπαστείτε την αληθινή θρησκεία!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη heretic : 17-11-14 στις 16:53
Απάντηση με παράθεση
  #940  
Παλιά 17-11-14, 16:51
Χρίστος Έλ Ο χρήστης Χρίστος Έλ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 11-08-2014
Μηνύματα: 1.497
Προεπιλογή

Καλά, δεν μπορούν να γράψουν κάποιο επιχείρημα; Πρέπει να ασχολούνται συνέχεια με το πρόσωπο που εκφράζει την αντίθετη άποψη; Μήπως νιώθουν ότι παίζουν σε κάποιο αγώνισμα και πρέπει να κερδίσουν πάση θυσία;

"Η φυσική επιλογή προκαλεί ειδογένεση*". Ξερή δήλωση.

Καταρχήν τί είναι η "φυσική επιλογή" και ΠΩΣ δημιουργεί νέα είδη;


*Μάλιστα λέει ότι είναι και εμπειρικά αποδεδειγμένη!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:35.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.