Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Πλανήτης Γη Online > Nέα από την Ελλάδα και όλο τον κόσμο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #51  
Παλιά 17-12-07, 13:08
SaveOurSouls Ο χρήστης SaveOurSouls δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-05-2007
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή

Αγαπητή Λίτσα,
Ακριβώς δεν κάνω παζάρια.Μου ζήτησε να προσαρμόσω τη μελέτη μου στο 2 π.Χ. Αυτό του είπα ότι είναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ.Ίσως η φράση Αδιαπραγμάτευτο που χρησιμοποίησα να είναι λάθος.
Φυσικά είμαι ανοιχτός στο να διορθώσω κάτι στη μελέτη μου που ίσως να είναι λάθος. Δεν διεκδίκησα ποτέ το αλάθητο.Φίλος αστροφυσικός που διάβασε τη μελέτη μου ξέρεις τι μου είπε;
Σωτήρη αυτό που έχεις κάνει είναι σχεδόν διδακτορική διατριβή επάνω στη σύνοδο Δία-Κρόνου του 7 π.Χ.
Κανονικά θα έπρεπε να την έχει αναλάβει κάποιος καθηγητής αστρονομίας, με δυό-τρεις λέκτορες και καμιά 10αριά φοιτητές για τις λεπτομέρειες. Όλη λοιπόν αυτή τη δουλειά την έκανα μόνος μου. Την μελέτησα και την πληκτρολόγησα μόνος μου. Όλους τους υπολογισμούς χωρίς την παραμικρή βοήθεια.
Φυσικά ήξερα από την πρώτη στιγμή, ότι το αστρονομικό κατεστημένο θα αντιδράσει. Το βλέπω ήδη στην πράξη. Αν τη μελέτη αυτή την είχε βρει κάποιος επώνυμος αστρονόμος-ονόματα να μη λέμε-θα ήταν πρώτη είδηση στα κανάλια και σε όλα τα αστρονομικά συνέδρια.
Επειδή εγώ δεν είμαι μέλος της πανεπιστημιακής αστρονομικής κοινότητας, αλλά ένας απλός ερασιτέχνης αστρονόμος, πολύ δύσκολα θα παραδεχτούν ότι κάποιος "άλλος" και όχι αυτοί βρήκε κάτι που οι ίδιοι "όφειλαν" να βρουν.
Φυσικά είμαι καλά προετοιμασμένος, και στην παρουσίαση μπορώ να δεχτώ την οποιαδήποτε δύσκολη ερώτηση και να την απαντήσω τεκμηριωμένα.
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 17-12-07, 22:47
Το avatar του χρήστη OANNHSEA
OANNHSEA Ο χρήστης OANNHSEA δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2007
Μηνύματα: 1.182
Προεπιλογή

Συνέχεια από τα παραπάνω...

Ο Ματθαίος είναι ο μόνος από τους αποστόλους που μας δίνει μία αναφορά σε σχέση με το άστρο.
Ο Λουκάς, ο οποίος είναι ο άλλος που μας δίνει την γέννεση δεν το αναφέρει καθόλου. Γιατί; Γιατί αναφέρει τους βοσκούς αλλά όχι κάτι τόσο σημαντικό όπως το αστέρι ή τους μάγους;
Από τους 4 δε ευαγγελιστές, μόνο οι δύο αναφέρουν την γέννηση και μόνο ο ένας αναφέρει μάγους και αστέρι.
Ποιός ο λόγος;
Ο Ματθαίος ήταν εβραίος - έγραψε δε το ευαγγέλιο του στα εβραϊκά και κύρηξε ως απόστολος σε Ιουδαία, Αιθιοπία και Παρθία.
Ο Λουκάς ήταν εθνικός - έγραψε δε το ευαγγέλιο του στα ελληνικά, όπως και τις πράξεις των αποστόλων, και ακολούθησε τον απόστολο Παύλο σε κάποια από τα ταξίδια του.

Μήπως τελικά ο κάθε ευαγγελιστής έγραψε για εκείνους που ΠΡΟΩΡΙΖΟΤΑΝ το κείμενο; Οι εβραίοι χρειάζονταν έναν βασιλιά και δη την επιβεβαίωση ότι είναι βασιλιάς - οι έλληνικές αποικίες και δη ο δυτικός κόσμος ΟΧΙ...
ΔΙαφορετική φιλοσοφία βλέπετε....

Ας πάμε λοιπόν και στο πρωτοευαγγέλιο του Ιακώβου - ένα από τα πιο ισχυρά κείμενα για την ορθοδοξία. Ένα κείμενο όμως που "συγγράφηκε" μετά το 150μ.χ και ΜΑΚΡΙΑ από την Ιουδαία, βασιζόμενο πάνω στην παράδοση...
Γράφει λοιπόν:
"""21,1· ήλθαν μάγοι ρωτώντας: «Πού βρίσκεται ο νεογέννητος βασιλιάς των Ιουδαίων; Είδαμε το αστέρι Του να ανατέλλει στην ανατολή και ήρθαμε να Τον προσκυνήσουμε».2. Όταν το άκουσε ο Ηρώδης, ταράχτηκε και έστειλε υπηρέτες στους μάγους. Έστειλε και κάλεσε τους αρχιερείς και τους ανέκρινε ρωτώντας: «Πώς αναφέρονται τα σχετικά με τον Χριστό; Πού γεννιέται;» Εκείνοι απάντησαν: «Στη Βηθλεέμ της Ιουδαίας, έτσι έχει γραφτεί». Αφού τους απέλυσε, ανέκρινε τους μάγους ρωτώντας: «Τι σημάδι είδατε για το γεννημένο βασιλιά;» Οι μάγοι απάντησαν: «Είδαμε ένα υπερμεγέθη αστέρα που έλαμψε και συσκότισε τους υπολοίπους, ώστε να μην φαίνονται· """"

Προσέξτε ότι και εδώ οι μάγοι ΔΕΝ λένε τον ακολουθήσαμε τον αστε΄ρα από την ανατολή.
Λένε τον είδαμε και ήρθαμε...
Επίσης λένε: το αστέρι του... (αυτό που είχα γράψει πιο πάνω για την αστρολογία).
Το πιο ωραίο όμως το λένε πιο κάτω:
"""Είδαμε ένα υπερμεγέθη αστέρα που έλαμψε και συσκότισε τους υπολοίπους, ώστε να μην φαίνονται·"""
Τώρα πως είναι δυνατόν μία σύνοδος να συσκοτίσει όλα τα άλλα αστέρια ώστε να μην φαίνονται, είναι κάτι που δεν μπορούν να καταλάβουν όσοι ξέρουν το μέγεθος μία συνόδου...

Γράφει επίσης:
"""3. Έφυγαν οι μάγοι και να ο αστέρας που είχαν δει στην ανατολή, τους οδηγούσε έως οτου έφτασαν στο σπήλαιο, και στάθηκε στην κορυφή του."""

Ναι, ο αστέρας """που είχαν δει στην ανατολή", τους οδήγησε από την Ιερουσαλήμ μέχρι το σπήλαιο στην Βηθλεέμ και στάθηκε στην κορυφή του...
Από που μωρέ τον ακολουθούσαν;
Αφού κατά αυτή την διήγηση ήταν ΗΔΗ στην Βηθλεέμ...
Μήπως γιατί υπάρχει και το χωρίο που γράφει:
""3. Είχαν διασχίσει τη μισή διαδρομή και είπε η Μαριάμ: «Κατέβασε με από το υποζύγιο, επειδή αυτό που υπάρχει μέσα μου με πιέζει να εξέλθει».""
Και
""18. 1. Εκεί βρήκε ένα σπήλαιο, την έβαλε μέσα και άφησε τους γιους του να την φροντίζουν. Κατόπιν βγήκε να αναζητήσει μαμή στα μέρη της Βηθλεέμ.""
Άρα τελικά ΔΕΝ είχε φτάσει στην Βηθλεέμ σύμφωνα με αυτή την εκδοχή....

Έχουμε δει λοιπόν τις δύο κυριότερες πηγές που αναφέρουν το αστέρι και τις τρεις που αναφέρουν την γέννηση.
Έχουμε λοιπόν:
Α) Κατά Ματθαίο:
1) Μάγοι - δεν αναφέρει αριθμό.
2) Είδαν το αστέρι στην ανατολή προς τα δυτικά- ΔΕΝ το ακολούθησαν μέχρι την Ιερουσαλήμ.
3) Το που Χριστός γεννάται τους το λένε οι ίδιοι οι Εβραίοι...
4) Ακολουθούν ένα αστέρι από βορρά προς νότο για Βηθλεέμ.
5) Το αστέρι προπορεύεται από αυτούς και έρχεται και στέκεται πάνω από τον τόπο γέννησης.
6) Οι ΙΔΙΟΙ όμως οι μάγοι έχουν πει στον Ηρώδη ότι το παιδί ήταν κάτω από 2 ετών...

Β) Κατά Λουκά:
1) Δεν αναφέρει άστρο
2) Δεν αναφέρει μάγους
3) Αναφέρει αγγέλους και ύμνους που δεν αναφέρουν οι άλλοι δύο...

Γ) Το κατά Ιακώβου.
1) Αναφέρει τους μάγους.
2) Αναφέρει ότι οι μάγοι ΕΦΤΑΣΑΝ στην Βηθλεέμ και ότι ενώ αναζητούσαν τον Χριστό το έμαθε ο Ηρώδης...
3) Αναφέρει σπήλαιο (νρτοπή για την κατάσταση της Μαρίας) και όχι φάτνη, όπως επίσης και τους υπόλοιπους γιούς του Ιακώβ...
4) Αναφέρει ότι οι Εβραίοι τους είπαν μόνο στον Ηρώδη ότι Χριστός γεννάται.
5) Οι μάγοι ακολουθούν και πάλι το άστρο - ΌΜΩΣ είναι ΗΔΗ στην Βηθλεέμ...
6) Είναι ένα άστρο που σκεπάζει σε φωτεινότητα όλα τα υπόλοιπα.

Τώρα τι ζουμί μπορεί κάποιος να βγάλει από τα παραπάνω, θα το δούμε στο επόμενο επεισόδιο...
__________________

ΟΥ ΠΑΝΤΟΣ ΠΛΕΙΝ ΕΙΣ ΚΟΡΙΝΘΟΝ
BELLUM OMNEUM CONTRA OMNE - ΦΩΤΙΑ ΠΕΡΠΑΤΑ ΜΑΖΙ ΜΟΥ
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 18-12-07, 11:00
SaveOurSouls Ο χρήστης SaveOurSouls δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-05-2007
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή

Αγαπητή Λίτσα,
Ο άνθρωπος που έχει γράψει το άρθρο το Αστρο της Βηθλεέμ στο Τρίτο Μάτι, τεύχος Ιανουαρίου 2006 είναι ο κ.Θεοδόσης και δεν έχει σχέση με τον Θεοδοσίου, τον αστροφυσικό.Όπως είπα βασίζεται μόνο στην ερμηνεία της βίβλου και δεν είναι σε καμμία περίπτωση αστρονομική έρευνα.
Εγώ έγραψα βιβλίο 100% αστρονομικό και απλά, θέλησα με τις όποιες μικρές θεολογικές γνώσεις που έχω, να ερμηνεύσω κωδικοποιημένες φράσεις του Ευαγγελίου.
Τις όποιες μικρές ή μεγάλες απορίες θα τις απαντήσω αύριο στις 8 το βράδυ 19 Δεκεμβρίου, στην αίθουσα ΑΛΣ Στουρνάρη 51 και Πατησίων, στον 4ο όροφο.
Όσα παιδιά του Μεταφυσικού έρθουν, πιστεύω ότι θα ακούσουν μια πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση. Κανένας δεν είναι υποχρεωμένος να πειστεί ότι έχω δίκαιο. Όμως ο καθένας μπορεί να βγάλει τα συμπεράσματά του και να κρίνει την έρευνά μου καθώς και να θέσει τις όποιες απορίες σχετικά με το αστρονομικό φαινόμενο.
Ακόμη και τις θεολογικές ερωτήσεις θα απαντήσω, αρκεί να μην άπτονται του υπερφυσικού.
Καλή αντάμωση λοιπόν αύριο βράδυ.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SaveOurSouls : 18-12-07 στις 11:01
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 19-12-07, 14:41
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Μιχάλης
Την Τετάρτη στις 19 Δεκεμβρίου του 2007 και ώρα 20.00 στην αίθουσα ΑΛΣ , στον 4ο όροφο της οδού Στουρνάρη 51 & Πατησίων (από την κάτω πλευρά του Πολυτεχνείου), θα γίνει η παρουσίαση του βιβλίου του κυρίου Σωτήρη Σοφιά "ΚΩΔΙΚΑΣ ΑΣΤΡΟ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ".
Υπενθυμίζω σε όλους πως σήμερα το βράδυ γίνεται η επίσημη παρουσίαση του βιβλίου. Όποιος το επιθυμεί, μπορεί να παραβρεθεί.
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 20-12-07, 10:55
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Παρουσιάστηκε χθες βράδυ η μελέτη του κυρίου Σωτήρη Σοφιά σχετικά με το Άστρο της Βηθλεέμ. Ο συγγραφέας εξήγησε στο ακροατήριο τα κεντρικά σημεία της έρευνάς του και δέχτηκε ερωτήσεις από τους παριστάμενους, ενώ τόνισε ιδιαίτερα και ορισμένα σημεία που από μερικούς θεωρούνται ως αμφιλεγόμενα.
Ήταν μια ζεστή βραδιά, σε έναν μικρό χώρο που είχε όμως το χαρακτηριστικό της οικογενειακής ατμόσφαιρας και το ακροατήριο έμεινε ενθουσιασμένο.
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 20-12-07, 11:59
SaveOurSouls Ο χρήστης SaveOurSouls δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-05-2007
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή

Θέλω να ευχαριστήσω τα παιδιά του μεταφυσικού για την φιλοξενία στο φόρουμ αλλά και για την παρουσία τους στη συζήτηση.
Φυσικά θέλω να ευχαριστήσω δημόσια το Μιχάλη, όχι μόνο για την εν γένει του στάση απέναντί μου, αλλά και γιατί παρευρέθηκε στη συζήτηση, ενώ του είχε τύχει απρόοπτο της τελευταίας στιγμής και κανονικά θα έπρεπε να μείνει στο Άργος.
Παρ' όλα αυτά με τίμησε με την παρουσία του και πραγματικά είναι κάτι που πιστώνεται στο ήθος του Μιχάλη.
Κρίμα που δεν μπόρεσε να έρθει ο Μηνάς για να ανάψουν λίγο τα αίματα.
Δυστυχώς κάποιο ηλεκτρικό βραχυκύκλωμα στην αίθουσα ΑΛΣ, δεν επέτρεψε την παρουσίαση στην αίθουσα αυτή, που είναι άνετη και χωρητικότητας 80-100 ατόμων και η συζήτηση την τελευταία κυριολεκτικά στιγμή, για να μην ματαιωθεί , μεταφέρθηκε σε άλλη αίθουσα πολύ μικρότερη , αλλά ευτυχώς σε διπλανή πολυκατοικία.
Όμως επειδή η χωρητικότητά της ήταν περίπου 40 ατόμων, δυστυχώς κάποιοι φίλοι άκουσαν την ομιλία από τους καναπέδες του διαδρόμου, έξω από την αίθουσα.
Την συζήτηση τίμησαν με την παρουσία τους, ο αστροφυσικός κ.Ν. Ματσόπουλος, ο π.Γεώργιος εκπρόσωπος της Αρχιεπισκοπής, και ο κ. Σταυρινός δημοτικός σύμβουλος Ελληνικού καθώς και αρκετοί φίλοι που για πρώτη φορά είχα τη χαρά να τους γνωρίσω από κοντά.
Εύχομαι σε όλους τους φίλους του Μεταφυσικού, να έχουν πάντοτε πνευματικές ανησυχίες γιατί στη σημερινή κονωνία της αποχαύνωσης είναι το μόνο που μπορεί να μας κρατάει ζωντανούς. Καλά Χριστούγεννα και Δημιουργική νέα χρονιά σε όλους
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:21.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.