Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 11-05-07, 16:50
Το avatar του χρήστη Litsa
Litsa Ο χρήστης Litsa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2006
Περιοχή: ολούθε
Μηνύματα: 2.315
Προεπιλογή

Καλέ μου Ιεροφάντη, πολύ καλησπέρα και από εμένα και σε εσένα και σε όλο το μεταφυσικό.

Αν κάθε φορά που με διαβάζεις εξαντλείται η υπομονή σου τότενες θα μπορούσες
να το θεωρήσεις αυτό σαν μια καλή ευκαιρία για άσκηση για καλλιέργεια αυτοσυγκράτησης
αυτοσυγκέντρωσης αυτοπειθαρχίας και αυτοελέγχου. Αυτά είναι αρετές. Άλλωστε να ξέρεις,
ο αντίπαλος πριν σε κάνει επίθεση φροντίζει να σε αποπροσανατολίσει και να χάσεις
την υπομονή σου.
Επίσης να σου αποκαλύψω και μια τεχνική που εφαρμόζω εγώ. Πριν απαντήσεις ένα μήνυμα και
αισθάνεσαι "κάπως" και χωρίς πολλά αποθέματα υπομονής τότε να μετρήσεις αργά ως το 100,
μετά να ξαναδιαβάσεις τι έγραψες σα να είσαι ένας άλλος άνθρωπος που τα διαβάζει κρεμασμένα
σε ένα περίπτερο και να μην διστάσεις να τα σβήσεις και να τα ξαναγράψεις αν δεν σε άρεσαν.

Εγώ σβήνω και ξαναγράφω περίπου το 40% των μηνυμάτων μου για να ξέρεις.

Και σε θεό πιστεύω και σε θρησκεία αλλά πάνω από όλα βάζω και σέβομαι την λογική μου.
Δεν υπάρχει περίπτωση να πιστέψω σε κάτι που δεν κατάλαβα. Αν η λογική μου πει οκ
τότε οκ μέχρι αποδείξεως του εναντίου. Φυσικά και δεν λατρεύω κανένα εργαστήρι και κατανοώ
απόλυτα αυτό που λες με τα διαπλεκόμενα συμφέροντα αλλά σε καμία περίπτωση δε θα
απαρνηθώ την λογική. Άλλωστε και συ έγραψες το ακόλουθο υπακούοντας στην δική σου λογική :
///τα οικονομικά συμφέροντα της δέν πρόκειται ποτέ να αφήσει τους επιστήμονες να αποκαλείψουν
αν όχι να δημιουργήσουν τα φάρμακα για τις μεγάλες ασθένειες /// και με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνη.

Χωρίς να ξέρω τι είναι αυτό το wiccan αλλά προσέχοντας αυτά που γράφεις αντιλαμβάνομαι ότι
μερικά πράγματα δεν "αλληλοσυνδέονται" και υπάρχουν κενά που με κάνουν αρκετά επιφυλακτική.
Εγώ κάποτε ήθελα να πάω για μετεκπαίδευση στο Αμέρικα και δε πήγα για δύο λόγους, ο ένας
ήταν τα πάρα πολλά λεφτά που θα ήθελα για περίπου 15 μήνες και δεν μπορούσα να διαθέσω.
Εδώ μαθαίνω από σένα πως /// Απλά μυήθηκε εκεί (στο USA) ο Ιερέας...Έλληνες είναι τα παιδιά///
Δηλαδή υπήρξαν τα κεφάλαια που έστειλαν "τα παιδιά" να πάνε να μυηθούν σαν Ιερείς στη λατρεία
της φύσης (και των θεών, δε ρωτάω ποιών θεών, άσχετο) λες και δε μπορούσανε να το κάνουν αυτό
στο ελλάντα, να πάνε σε κανένα νησάκι, να ξαπλώσουν κάτω από κανένα δέντρο να μυρίσουν κανένα
βότανο. . . δηλαδή γιατί πρέπει να "μυηθεί" κάποιος στο πως να λατρεύσει την φύση στο Αμέρικα
Μετά όμως Ιεροφάντη μας έρχεσαι καπάκι και μας λες
///Τα πανεπιστήμια που ζητάς από τους ξένους δέν τα έχουμε ανάγκη.///
Δηλαδή ενώ έχουμε ανάγκη από "τα παιδιά" μυημένους στο Αμέρικα σε "λατρεία της φύσης"
τα πανεπιστήμια και η γνώση δε σε αρέσει και πάρα πολύ. Μάλλον κάνεις επιλογές.
Η μήπως νομίζεις πως με "τα παιδιά" που μυήθηκαν μπορούμε να λύσουμε το εκπαιδευτικό
πρόβλημα ? ? Δε νομίζω βρε Ιεροφάντη.
Γιατί να λέμε "ΝΑΙ" σε μυημένα "παιδιά" στο ΑΜΕΡΙΚΑ
και ταυτόχρονα να λέμε "NO THANK YOU" σε πιθανές εκπαιδευτικού περιεχομένου δραστηριότητες ?

Μετά λες
///ο Έλληνας πρέπει να αφυπνιστεί και όχι να έρθει ο κάθε American boy να μας εκπολιτίσει///
Με τα σχόλια που έκανα παραπάνω νομίζω φαίνεται πιο ξεκάθαρα τώρα το "κενό" και την ανασφάλεια
που αισθάνομαι όχι τόσο με τους wiccan, αλλά με αυτά που διαβάζω 'πίσω" από αυτά που γράφεις.

Νομίζεις πως μερικά "τα παιδιά" μυημένοι σε παγανιστικές θρησκείες στο Αμέρικα θα
μας βοηθήσουν να αφυπνιστούμε αλλά γνώση από Αμερικάνικο πανεπιστήμιο, ας πούμε το ΜΙΤ
θα μας έβλαπτε σοβαρά .... θα μας έκανε κακό . . . μα τι λέμε τώρα ;
Μήπως κάτι άλλο είχες στο νους σου όταν τα έγραφες;
Μήπως επιθυμείς να κάνεις ένα αθώο promotion των wicca ; Λέω μήπως !



Άλλο

///3ον Στην Αμερική, όπως και παγκοσμίως η wicca είναι η 7ομη πολύπληθέστερη θρησκεία με δομή και
οργάνωση αξιοζήλευτη και βασικά αναγνωρισμένη.///
Μέχρι στιγμής έχω υπόψη μου την πρώτη και δεύτερη πολυπληθέστερη (Χριστιανισμό και Ισλαμισμό)
Είμαι απόλυτα πεπεισμένη ότι όχι στο νούμερο 7 να πας αλλά και στο νούμερο 1007 αυτό
που θα ανακαλύπτεις είναι μεταμοντέρνους μάγους απατεωνίσκους με διαφορετικές πινελιές
και ρούχα παραλλαγής αλλά πάντα τον ίδιο σκοπό. Να μαγνητίσουν ψυχές για δικό τους όφελος.

Τα υπόλοιπα είναι σάλτσες

Λίτσα
Θεσσαλονίκη 11 Μαίου 2007

υγ
Melian, γράψε αυτό που ξέρεις για τους wiccan να μου υποδείξεις
και το λάθος μου , αφού δεν γνωρίζω απλά αγνόησέ με και γράψε
ότι νομίζεις πως είναι σχετικό, αλλά μη με αναθεματίζεις για
"γνωστές τακτικές και απαράδεκτη" Με πληγώνεις άδικα. Δε κάνει.

Παράθεση:
Τι να πούμε τώρα χωρίς να έχει ιδέα;
Μα δεν είμαι μόνο εγώ στο φόρουμ . . . τόσος κόσμος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Litsa : 11-05-07 στις 16:56
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 11-05-07, 19:51
Το avatar του χρήστη melian
melian Ο χρήστης melian δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 26-01-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 920
Προεπιλογή

Λίτσα δε νομίζω ότι έχει νόημα να αρχίσω να λέω εγώ τι εστί wicca. Αν κάποιος θέλει να κάνουμε οποιοδήποτε διάλογο πάνω σε αυτό το θέμα είμαι διαθέσιμη. Το να αρχίσω να λέω όσα ξέρω δεν έχει κανένα νόημα. Άλλωστε είναι πολύ πιθανό να μεταφέρω και λάθος πράγματα.

Αν κάποιος ενδιαφέρεται να μάθει περισσότερα μπορεί να το ψάξει μόνος του. Και εγώ αυτό κάνω.

Φυσικά και δε θα πρέπει να ενθουσιαζόμαστε με οτιδήποτε νέο και θα πρέπει πρώτα να το ψάχνουμε καλά. Για αυτό απαιτείται βέβαια κάποιος να είναι αρκετά συνειδητοποιημένος και να ξέρει τι θέλει και ποιος είναι. Διαφορετικά κινδυνεύει να πέσει θύμα επιτηδείων. Αυτό είναι βέβαια ένα άλλο θέμα και αν σε ενδιαφέρει Λίτσα μπορείς να ανοίξεις ένα καινούριο topic και εκεί ευχαρίστως να συζητήσουμε τα όσα σε απασχολούν. Και ίσως εκεί να μην είναι και τόσο αντίθετες οι απόψεις μας.
__________________
Μέλος της ομάδας Gateway
Υπεύθυνη ανανεώσεων της Fantasy Gate


"Μη διδάσκεις τίποτα, αφού έχεις ακόμα να μάθεις τα πάντα." - Fernando Pessoa

-------------------------------------

WordsToCount

FantasyGate
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 11-05-07, 20:54
Το avatar του χρήστη the_black_planet
the_black_planet Ο χρήστης the_black_planet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-06-2005
Περιοχή: Καλαματα
Μηνύματα: 1.066
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Litsa
ο αντίπαλος πριν σε κάνει επίθεση φροντίζει να σε αποπροσανατολίσει και να χάσεις
την υπομονή σου.
Ρε συ Λίτσα μου στο έχω ξαναπεί,δεν έχεις κανέναν αντίπαλο εδώ στο φόρουμ,τώρα αν εσύ το βλέπεις έτσι,νομίζω ότι θα χάνεις τον καιρό σου πολεμώντας ανεμόμυλους.Η πραγματική μάχη είναι μεταξύ των ιδεών και όχι μεταξύ ανθρώπων.Όλοι οι άνθρωποι θα πρέπει να έχουμε σαν σκοπό την αυτοβελτίωση ώστε να είμαστε στη συνέχεια ικανοί να κάνουμε κάτι για το καλό του κόσμου.Όσοι δεν σκέφτονται έτσι είναι πλανεμένοι και κάνουν πρώτα από όλα κακό στον εαυτό τους.

Να σου πω και κάτι άλλο,χωρίς να τάσσομαι υπέρ της wicca σαν θρησκεία,αν και παγανιστής,νομίζω ότι κάτι τέτοιες κινήσεις είναι πολύ σημαντικές και κατά πολύ σημαντικότερες από την ενέγερση πανεπιστημίων που λες εσύ,είτε από το ελληνικό κράτος είτε από ξένους ιδιώτες.Γιατί αυτό που πραγματικά έχει ανάγκη τόσο ο Έλληνας όσο και ο δυτικός άνθρωπος γενικότερα είναι πνευματική παιδεία και όχι τεχνοκρατική.Και τα πανεπιστήμια με τη σημερινή μορφή τους τουλάχιστον δεν προσφέρουν σε καμία περίπτωση τέτοια παιδεία γιατί οι συντελεστές τους είναι όργανα του καπιταλιστικού συστήματος.Και αν έχεις την παραμικρή αμφιβολία περί τούτου μπορώ να σε βοηθήσω να την λύσεις,πίστεψε με...

Επίσης κάνεις μεγάλο λάθος να βάζεις όλες τις θρησκείες στο ίδιο τσουβάλι,η θρησκεία σαν έννοια,όπως και οι περισσότερες έννοιες άλλωστε δεν είναι ούτε καλή ούτε κακή,μάλιστα αν το θρησκευτικό συναίσθημα του ανθρώπου είναι υγειές και βοηθηθεί και από κάποιους με περισσότερη γνώση και εμπειρίες είναι κάτι πολύ σημαντικό και βοηθά τον άνθρωπο στο δρόμο της αυτοβελτίωσης στα πλαίσια ενός κοινωνικού συνόλου,το οποίο τα πανεπιστήμια που λες εσύ το έχουν κάνει μπ...λο.Επίσης για να σου πω και μια άλλη θετική παράμετρο που έχει το συγκεκριμένο θέμα,είναι πολύ καλό που δημιουργείθηκε μια τέτοια ομάδα ώστε τα άτομα αυτής της θρησκευτικής αντίληψης να μπορούν να συναθροίζονται και να έχουν μια αίσθηση αδελφοποίησης γιατί πολλοί από αυτούς σήμερα είναι περιθοριοποιημένοι ακριβώς λόγω των θρησκευτικών τους πεποιθήσεων.

Κατά τ'άλλα συμφωνώ με την άποψη που έχεις για τις μεγάλες θρησκείες και για κάποιες μικρότερες προερχόμενες από Αμερική μεριά,αλλά το ίδιο απατεώνες είναι και οι περισσότεροι συντελεστές των πανεπιστημίων οπότε και σε κάθε περίπτωση το κακό είναι πολύ μικρό...
__________________
Chaos is my life - Exploited
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 12-05-07, 09:29
Το avatar του χρήστη Litsa
Litsa Ο χρήστης Litsa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2006
Περιοχή: ολούθε
Μηνύματα: 2.315
Προεπιλογή

Black planet, ξαναδιάβασε τι έγραψα, ούτε και γω είπα ότι έχω αντίπαλο στο φόρουμ,
γενικά μίλησα και έδωσα την δική μου συμβουλή στον Ιεροφάντη.
Αντίπαλους έχουμε φυσικά εκτός του φόρουμ, στο μεταφυσικό μερικές αθώες
ψιλοεντάσεις.

Παράθεση:
νομίζω ότι κάτι τέτοιες κινήσεις είναι πολύ σημαντικές και κατά πολύ σημαντικότερες από την ενέγερση πανεπιστημίων που λες εσύ,είτε από το ελληνικό κράτος είτε από ξένους ιδιώτες.
Εγώ δεν μπήκα στην λογική του τι είναι καλύτερο, ένα πανεπιστήμιο ή μια
νέα παγανιστική θρησκεία με ναούς και μυημένους ιερείς αλλά ανέφερα
πως την αξιόλογη στατιστική λεπτομέρεια του ότι έχουμε κάθε φρούτο δωρεάν
απ το ένα στρατόπεδο της δοξασίας και πίστης και θρησκείας και ΤΙΠΟΤΑ απ το
άλλο στρατόπεδο.

Παράθεση:
Επίσης κάνεις μεγάλο λάθος να βάζεις όλες τις θρησκείες στο ίδιο τσουβάλι,η θρησκεία σαν έννοια,όπως και οι περισσότερες έννοιες άλλωστε δεν είναι ούτε καλή ούτε κακή,μάλιστα αν το θρησκευτικό συναίσθημα του ανθρώπου είναι υγειές και βοηθηθεί και από κάποιους με περισσότερη γνώση και εμπειρίες είναι κάτι πολύ σημαντικό και βοηθά τον άνθρωπο στο δρόμο της αυτοβελτίωσης στα πλαίσια ενός κοινωνικού συνόλου, .
Η πραγματικά μεγάλη αφέλεια θα ήταν να πιστέψουμε πως με ένα θρήσκευμα που παρέχει "εξαιρετικά αρχικά
διδάγματα και μας προτρέπει σε αναζήτηση άλλων ιδανικών" θα αλλάξουν προς το καλύτερο και οι κοινωνίες
που θα υιοθετήσουν αυτό το θρήσκευμα.
Κάθε θρησκεία είναι ένα περιτύλιγμα. Σκοπός της να εδραιωθεί και να συνδιαλεχθεί με την κοσμική εξουσία και
γιατί όχι, όπου μπορεί να αντικαταστήσει την εξουσία αυτή.
Οι πιστοί είναι τα θύματά της που ενδεχομένως να αισθάνονται αδελφοποιημένοι.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 12-05-07, 12:51
Melhisedek Ο χρήστης Melhisedek δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-02-2007
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 103
Cool Γειά σας είμαι ο Melhisedek.

Το θέμα με το ναό της ΄΄Ιερής φλόγας΄΄(μήπως έχει σχέση με το άγιο φως?) με αφήνει παντελώς αδιαφόρο.Πιστεύω ότι η Wicca δεν είναι μόνο τρόπος και φιλοσοφία ζωής.Ακόμη η γνώμη του καθενός μετράει και είναι σεβαστή, όπως και της Litsas και το θεωρώ ανάρμοστο να σου λέει κάποιο άτομο να μη με λες τη γνώμη σου επειδή είσαι ΄΄αδιάβαστη΄΄ στο θέμα των Wicca΄΄.Και η melian που είναι γιατί δεν κάνει τον κόπο να σε ενημερώσει τι είναι η wicca,το κίνημα των μαγισσών?Συμφωνώ με το σεβασμό του ανθρώπου στη φύση καθώς ο κόσμος δεν ανήκει στον άνθρωπο αλλά στον δημιουργό του.Όσο για τη wicca ναι αρχίζει να γίνεται γνωστή στην Ελλάδα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Melhisedek : 12-05-07 στις 12:52
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 12-05-07, 18:09
Το avatar του χρήστη ZEFYRA
ZEFYRA Ο χρήστης ZEFYRA δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-05-2007
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

Τέλος πάντων θα μας πει κανείς τι είναι αυτή η wicca ;Ξέρει κάποιος να μου πει και εμένα; thanks
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 12-05-07, 18:16
Το avatar του χρήστη ZEFYRA
ZEFYRA Ο χρήστης ZEFYRA δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-05-2007
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

Πραγματικά ενδιαφέρομαι να μάθω!
__________________
ΕΝ ΟΙΔΑ, ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ZEFYRA : 12-05-07 στις 18:20
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 12-05-07, 19:06
Το avatar του χρήστη melian
melian Ο χρήστης melian δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 26-01-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 920
Προεπιλογή

Για όποιον ενδιαφέρεται να μάθει τι εστί Wicca σας παραθέτω κάποια λινκ:

http://en.wikipedia.org/wiki/Wicca

http://www.skepdic.gr/entries/Gamma/wicca.htm

Αυτά είναι βέβαια μόνο για μια πρώτη γνωριμία. Δεν είναι άλλωστε παρά τα αποτελέσματα που βρήκα απο το google. Με μια μικρή δική σας αναζήτηση θα βρείτε αυτά και ακόμα περισσότερα. Όποιος ενδιαφέρεται ψάχνει για να μπορεί να διαμορφώσει και άποψη. Τι νόημα θα έχει να αρχίσω να σας λέω τι ξέρω εγώ για τη wicca;

Όλοι είναι ελεύθεροι να πουν την άποψη τους. Εγώ απλά τόνισα ότι είναι άσκοπο να διαφωνήσω με κάποιον που δε γνωρίζει για τον απλούστατο λόγο ότι η όλη συζήτηση θα είναι καθαρά επιφανειακή και άσκοπη. Ε και είναι νομίζω δικαίωμα μου να μη θέλω να διαθέσω έτσι τον χρόνο μου.

Από εκεί και πέρα ο καθένας είναι ελεύθερος να σχολιάσει ότι θέλει.

Φιλικά,
Melian
__________________
Μέλος της ομάδας Gateway
Υπεύθυνη ανανεώσεων της Fantasy Gate


"Μη διδάσκεις τίποτα, αφού έχεις ακόμα να μάθεις τα πάντα." - Fernando Pessoa

-------------------------------------

WordsToCount

FantasyGate

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη melian : 12-05-07 στις 19:07
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 12-05-07, 19:12
Το avatar του χρήστη leo morpheus
leo morpheus Ο χρήστης leo morpheus δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2006
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Melhisedek
Το θέμα με το ναό της ΄΄Ιερής φλόγας΄΄(μήπως έχει σχέση με το άγιο φως?) με αφήνει παντελώς αδιαφόρο.Πιστεύω ότι η Wicca δεν είναι μόνο τρόπος και φιλοσοφία ζωής.Ακόμη η γνώμη του καθενός μετράει και είναι σεβαστή, όπως και της Litsas και το θεωρώ ανάρμοστο να σου λέει κάποιο άτομο να μη με λες τη γνώμη σου επειδή είσαι ΄΄αδιάβαστη΄΄ στο θέμα των Wicca΄΄.Και η melian που είναι γιατί δεν κάνει τον κόπο να σε ενημερώσει τι είναι η wicca,το κίνημα των μαγισσών?Συμφωνώ με το σεβασμό του ανθρώπου στη φύση καθώς ο κόσμος δεν ανήκει στον άνθρωπο αλλά στον δημιουργό του.Όσο για τη wicca ναι αρχίζει να γίνεται γνωστή στην Ελλάδα.
Φίλε μου η wicca δεν είναι κάποιο κίνημα μαγισσών αλλά αναγνωρισμένη θρησκεία που απλά μέσα στα πολλά που διδάσκει κατέχει και σημαντική θέση η μαγεία...αυτό για να μην φαντάζονται κάποιοι σκουπόξυλα και χύτρες...
__________________
" WHAT RISES MUST FALL , WHAT HAS FALLEN MAY RISE AGAIN..."
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 12-05-07, 20:12
Το avatar του χρήστη ZEFYRA
ZEFYRA Ο χρήστης ZEFYRA δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-05-2007
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

Άρθρο της Σαρλότ Άλλεν

Μιλώντας ιστορικά, οι αρχαίες τελετές του κινήματος της Θεάς είναι σχεδόν σίγουρα αερολογία. Η Wicca, μερικές φορές γνωστή ως η κίνηση της Θεάς, η πνευματικότητα της Θεάς, φαίνεται ότι είναι η θρησκεία που διαδίδεται πιο γρήγορα στην Αμερική. Τριάντα χρόνια πριν μόνο μια χούφτα Wiccans υπήρχαν. Ένας ειδήμων εκτιμά ότι τώρα υπάρχουν περισσότεροι από 200.000 οπαδοί της Wicca και σχετικών νεοπαγανιστικών θρησκειών στης Ηνωμένες Πολιτείες, τη χώρα όπου ο νεοπαγανισμός, όπως πολλές άλλες τυπικές θρησκείες, ανθεί περισσότερο. Οι Wiccans, που μπορούν επίσης να αυτοαποκαλούνται Μάγισσες (το Μ κεφαλαίο χρησιμοποιείται για να τους διαχωρίσει από τα αρνητικά υπονοούμενα της λέξης, γιατί οι Wiccans ούτε λατρεύουν το σατανά, ούτε ασκούν μαύρη μαγεία, που παραδοσιακά είναι συνυφασμένη με τις μάγισσες), ή απλώς καθαρά παγανιστές (συχνά με κεφαλαίο Π), συνήθως είναι λευκοί, ανήκουν στη μεσαία τάξη, έχουν υψηλή μόρφωση και αναμιγνύονται με φιλελεύθερα και οικολογικά πολιτικά κινήματα. Περίπου το ένα τρίτο απ' αυτούς είναι άνδρες. Υπηρεσίες των Βικανών διατηρούνται σε τουλάχιστον 15 στρατιωτικές βάσεις και πλοία των ΗΠΑ.

Πολλοί έρχονται στη Wicca μετά την ανάγνωση του "Ο Σπειροειδής Χορός: Μία Αναγέννηση της Αρχαίας Θρησκείας της Μεγάλης Θεάς" (1979), ένα μπεστ σέλερ που είναι εισαγωγή στις διδασκαλίες και τελετουργίες των Βικανών, που γράφτηκε από την Στάρχοουκ, μια Μάγισσα (ο όρος που προτιμά) από την Καλιφόρνια. Η Στάρχοουκ παραθέτει μια έντονη περίληψη της ιστορίας της Θρησκείας, εξηγώντας ότι η τέχνη της μαγείας είναι "ίσως η πιο παλιά εκστατική Θρησκεία στη Δύση" και αυτή άρχισε περισσότερο από 35.000 χρόνια πριν, κατά τη διάρκεια της εποχής του Πάγου.

Οι πρώτοι οπαδοί της Θρησκείας λάτρευαν δύο θεότητες, μια από κάθε φύλο, "τη Μητέρα Θεά, τη ζωοδότρα, που δίνει ζωή σε όλα τα όντα" και "τον Κερασφόρο Θεό, έναν άνδρα κυνηγό, που πέθαινε και ανασταινόταν κάθε χρόνο". Οι άνδρες σαμάνοι, ντυμένοι με δέρματα και κέρατα για να ταυτίζονται με το Θεό και τις αγέλες, αλλά οι ιέρειες προέδρευαν γυμνές, ενσωματώνοντας τη γονιμότητα της Θεάς. Σ' όλη την προϊστορική Ευρώπη, οι άνθρωποι έκαναν ομοιώματα της Θεάς, μερικές φορές δείχνοντας την να γεννάει το "Θεϊκό Παιδί", το σύντροφο της, γιο και σπόρο. Την ήξεραν σαν μια τριπλή Θεά.

Οι πιστοί της σήμερα συνήθως αναφέρονται σ' αυτή σαν παρθένο, μητέρα, γριούλα, αλλά βασικά την βλέπουν σαν μια θεότητα. Κάθε χρόνο αυτοί οι προϊστορικοί πιστοί γιόρταζαν τους εποχιακούς κύκλους, που οδηγούσαν στις "οκτώ γιορτές του Τροχού": τα Ηλιοστάσια, τις Ισημερίες, και τέσσερα πανηγύρια, το Ιμπλόκ (2 Φεβρουαρίου, τώρα συμπίπτει με τη Χριστιανική γιορτή των κεριών), το Μπετλάν (Πρωτομαγιά), το Λάμας (αρχές Αυγούστου) και το Σαμαίην (των Αγίων Πάντων).

Αυτή η κουλτούρα, που είναι συντονισμένη με τη φύση, σέβεται τις γυναίκες, είναι φιλειρηνική και υπέρ της ισότητας, επικράτησε στη Δυτική Ευρώπη για χιλιάδες χρόνια, έγραψε η Στάρχοουκ, μέχρι οι Ινδοευρωπαίοι εισβολείς σάρωσαν την περιοχή, φέρνοντας θεούς του πολέμου, όπλα σχεδιασμένα να σκοτώνουν ανθρώπους και τον πατριαρχικό πολιτισμό. Μετά ήρθε ο Χριστιανισμός, που τελικά διείσδυσε μέσα στην άρχουσα τάξη της Ευρώπης. Αλλά η παλιά θρησκεία έζησε συχνά με την αμφίεση της Χριστιανικής λατρείας. Από τον 14ο αιώνα, υποστήριξε η Στάρχοουκ, οι θρησκευτικές και κοσμικές αρχές άρχισαν επί 400 χρόνια μια εκστρατεία για να ξεριζώσουν την Παλιά Θρησκεία, εξοντώνοντας ύποπτους πιστούς, τους οποίους κατηγόρησαν ότι είχαν συμμαχήσει με τον διάβολο. Οι πιο πολλοί που εκτελέστηκαν ήταν γυναίκες, γενικά αυτές που ζούσαν έξω από τους κοινωνικούς τύπους, όχι μόνο ηλικιωμένες ή διανοητικά ασθενείς, αλλά επίσης μαίες, βοτανοθεραπεύτριες και φυσικά πρόσωπα με επιρροή στην κοινωνία, αυτές δηλαδή οι γυναίκες που ο ανεξάρτητος τρόπος ζωής τους θεωρήθηκε σαν απειλή. Κατά τη διάρκεια της "Φλεγόμενης Εποχής", έγραψε η Στάρχοουκ, περίπου εννέα εκατομμύρια εκτελέστηκαν. Η παλιά Θρησκεία πήρε περισσότερο μυστικό χαρακτήρα και οι παραδόσεις της πέρασαν κρυφά σε οικογένειες και μεταξύ έμπιστων φίλων, μέχρι που ήρθε ξανά στην επιφάνεια τον 20ο αιώνα. Όπως οι αρχαίοι τους πρόγονοι, οι Wiccans λατρεύουν τη Θεά, ασκούν τη σαμανιστική μαγεία με διάφορους αβλαβείς τρόπους και γιορτάζουν τις οκτώ γιορτές ή Σάββατα, μερικές φορές γυμνοί.

ΓΙΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ http://www.esoterica.gr/articles/rel...m/wiceidim.htm
__________________
ΕΝ ΟΙΔΑ, ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ZEFYRA : 12-05-07 στις 20:18
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:04.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.