Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 29-07-17, 00:06
darktruth77 Ο χρήστης darktruth77 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2017
Μηνύματα: 104
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από valhalla Εμφάνιση μηνυμάτων
Άρα ο άνθρωπος είναι εν δυνάμει θεός με unlocked potential... δεν υπάρχει εξωγενής θεός (όπως το θέτεις).
Περίπου. Απλά ο όποιος εξωγενής θεός υπάρχει και έχει συναισθήματα, θέληση, επιθυμίες κλπ δεν είναι ο αληθινός θεός. Τώρα δεν μπορώ να είμαι σίγουρος για το τι υπάρχει και τι όχι.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 29-07-17, 00:18
valhalla Ο χρήστης valhalla δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-01-2008
Μηνύματα: 768
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από darktruth77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Περίπου. Απλά ο όποιος εξωγενής θεός υπάρχει και έχει συναισθήματα, θέληση, επιθυμίες κλπ δεν είναι ο αληθινός θεός. Τώρα δεν μπορώ να είμαι σίγουρος για το τι υπάρχει και τι όχι.
Τι εννοείς εδώ; Είναι κάποιο ταραχοποιό πνεύμα που υποκρίνεται ότι είναι κάτι άλλο;
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 29-07-17, 00:22
Jo_Loucoumis Ο χρήστης Jo_Loucoumis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-07-2017
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 62
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από darktruth77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Περίπου. Απλά ο όποιος εξωγενής θεός υπάρχει και έχει συναισθήματα, θέληση, επιθυμίες κλπ δεν είναι ο αληθινός θεός. Τώρα δεν μπορώ να είμαι σίγουρος για το τι υπάρχει και τι όχι.
Αν και δεν γνωρίζω τί πραγματεύεται το τάγμα του Οφέως, απο τα συμφραζόμενα αντιλαμβάνομαι ότι πρέπει η θεωρία τους να είναι σχετική ή να μοιράζονται κάοια κοινά στοιχεία με το παρακλάδει του χριστιανισμού τους Γνωστικιστές, όπου και αυτοί απορίπτουν τον δημιουργό αυτού του Σύμπαντος ώς τον αληθινό Θεό μιάς και φέρεται να έχει πάθη και επιθυμίες.
π.χ η Παλαιά διαθήκη βρίθει απο τέτοιες αναφορές όπως μίσους, ικανοποίησης κλπ. (η καινή διαθήκη είναι κάτι το εντελώς διαφορετικό)
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 29-07-17, 00:59
darktruth77 Ο χρήστης darktruth77 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2017
Μηνύματα: 104
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Jo_Loucoumis Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν και δεν γνωρίζω τί πραγματεύεται το τάγμα του Οφέως, απο τα συμφραζόμενα αντιλαμβάνομαι ότι πρέπει η θεωρία τους να είναι σχετική ή να μοιράζονται κάοια κοινά στοιχεία με το παρακλάδει του χριστιανισμού τους Γνωστικιστές, όπου και αυτοί απορίπτουν τον δημιουργό αυτού του Σύμπαντος ώς τον αληθινό Θεό μιάς και φέρεται να έχει πάθη και επιθυμίες.
π.χ η Παλαιά διαθήκη βρίθει απο τέτοιες αναφορές όπως μίσους, ικανοποίησης κλπ. (η καινή διαθήκη είναι κάτι το εντελώς διαφορετικό)
Ναι κάτι τέτοιο πιστεύουνε, ότι ο Όφις είναι μία έκδήλωση του αληθινού θεού για να καταστρέψει τα έργα του ψεύτικου θεού γιαχβέ, κάτι σαν τους οφίτες και καϊνίτες γνωστικούς, αν τους έχεις ακουστά. https://en.wikipedia.org/wiki/Ophites
Όμως εγώ προτιμώ να το βλέπω από μία πιο συμβολική, επιστημονική, εσωτεριστική και φιλοσοφική ματιά.
Πχ αυτό που είχα γράψει "Σε αυτό το επίπεδο ο σκοτεινός μύστης περνάει από το τέλος της μαύρης τρύπας. Και εκεί είναι που ο σατανάς/όφις καταστρέφει το σύμπαν Α, στο οποίο ο μάγος είναι μια δημιουργία και ανοίγει το σύμπαν Β, στο οποίο ο μάγος είναι δημιουργός" και επίσης πιστεύουν και στην διάσταση των άπειρων πιθανοτήτων, οι χαοτικοί γνωστικιστές λάτρες του Όφι, και πιστεύουν ότι το χάος είναι αυτό που περιέχει μέσα του όλες τις πιθανότητες και όλους τους πιθανούς χωροχρόνους και πραγματικότητες. "Chaos is the pandimensional plane and/or power with infinite
amounts of time and space dimensions, in contrast to cosmos
which only has three spatial dimensions and one linear time
dimension.[...]All possibilities exist within the boundless Chaos and among them
also is the possibility for the birth of cosmic existence...
"
Αυτό θα μπορούσε να περιγραφτεί ως η ανώτερη διάσταση στην κβαντική φυσική.
Και το προηγούμενο ότι ο άνθρωπος από δημιούργημα γίνεται ο δημιουργός της πραγματικότητας του, είναι το ίδιο με αυτό που λένε μερικοί σύγχρονοι επιστήμονες άλλα και οι μυστικιστές ότι ο παρατηρητής δεν βιώνει την αντικειμενική πραγματικότητα δηλαδή το σύνολο όλως των άπειρων πιθανών πραγματικοτήτων άλλα την υποκειμενική όπου με την παρατήρηση του τα κύματα των άπειρων πιθανοτήτων καταρρέουν και επικρατεί μόνο μια πιθανότητα, και αυτό γίνεται από το μυαλό του παρατηρητή, δηλαδή στην ουσία ο ίδιος δημιουργεί την πραγματικότητα του απλά δεν έχει συνείδηση αυτού του γεγονότος όμως αν το συνειδητοποιήσει και αντιληφθεί και την αληθινή πραγματικότητα θα μπορεί να δημιουργεί την πραγματικότητα του συνειδητά.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη darktruth77 : 29-07-17 στις 01:10
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 29-07-17, 01:25
Jo_Loucoumis Ο χρήστης Jo_Loucoumis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-07-2017
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 62
Cool ΧΑΟΣ Vs Τάξη

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από darktruth77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι κάτι τέτοιο πιστεύουνε, ότι ο Όφις είναι μία έκδήλωση του αληθινού θεού για να καταστρέψει τα έργα του ψεύτικου θεού γιαχβέ, κάτι σαν τους οφίτες και καϊνίτες γνωστικούς, αν τους έχεις ακουστά. https://en.wikipedia.org/wiki/Ophites
Όμως εγώ προτιμώ να το βλέπω από μία πιο συμβολική, επιστημονική, εσωτεριστική και φιλοσοφική ματιά.
Πχ αυτό που είχα γράψει "Σε αυτό το επίπεδο ο σκοτεινός μύστης περνάει από το τέλος της μαύρης τρύπας. Και εκεί είναι που ο σατανάς/όφις καταστρέφει το σύμπαν Α, στο οποίο ο μάγος είναι μια δημιουργία και ανοίγει το σύμπαν Β, στο οποίο ο μάγος είναι δημιουργός" και επίσης πιστεύουν και στην διάσταση των άπειρων πιθανοτήτων, οι χαοτικοί γνωστικιστές λάτρες του Όφι, και πιστεύουν ότι το χάος είναι αυτό που περιέχει μέσα του όλες τις πιθανότητες και όλους τους πιθανούς χωροχρόνους και πραγματικότητες. "Chaos is the pandimensional plane and/or power with infinite
amounts of time and space dimensions, in contrast to cosmos
which only has three spatial dimensions and one linear time
dimension.[...]All possibilities exist within the boundless Chaos and among them
also is the possibility for the birth of cosmic existence...
"
Αυτό θα μπορούσε να περιγραφτεί ως η ανώτερη διάσταση στην κβαντική φυσική.
Και το προηγούμενο ότι ο άνθρωπος από δημιούργημα γίνεται ο δημιουργός της πραγματικότητας τους, είναι το ίδιο με αυτό που λένε μερικοί σύγχρονοι επιστήμονες άλλα και οι μυστικιστές ότι ο παρατηρητής δεν βιώνει την αντικειμενική πραγματικότητα δηλαδή το σύνολο όλως των άπειρων πιθανών πραγματικοτήτων και με την παρατήρηση του τα κύματα των άπειρων πιθανοτήτων καταρρέουν και επικρατεί μόνο μια πιθανότητα, και αυτό γίνεται από το μυαλό του παρατηρητή, δηλαδή στην ουσία ο ίδιος δημιουργεί την πραγματικότητα του απλά δεν έχει συνείδηση αυτού του γεγονότος όμως αν το συνειδητοποιήσει και αντιληφθεί και την αληθινή πραγματικότητα θα μπορεί να δημιουργεί την πραγματικότητα του συνειδητά.
οκ αλλά έχουν βαλθεί να χαλάσουν το παιχνίδι που συμετέχουμε, αντιλαμβάνεσαι ότι εάν η δόση του Χάους μπεί σε αυτή τη παγωμένη πραγματικότητα είναι μεγάλη, θα καταρεύσουν οι κανόνες και το παιχνίδι πάει περίπατο.
Δεν είναι σωστό να χαλάς του αλλουνού το παιχνίδι ειδικά εάν οικοιοθελώς συμετέχει.

Αν και δεν διαφωνώ με όλα τα παραπάνω, αντιλαμβάνεσαι ότι εάν εξισώσεις στη παρούσα φάση όλα τα πιόνια σε συνδημιουργούς σε ένα παιχνίδι χωρίς κανόνες (Τάξη) θα γίνει της πόπης.....

Επιπλέον και επειδή έχω την ταμπέλα του πρόβατου στο κούτελο μου,ναί μεν μου αρέσει να τρέχω ανέμελα στη καταιγίδα μέσα στους λασπωμένους αγρούς, αλλά το βράδυ θέλω να μπώ στη Στάνη με το φαγητό να με περιμένει και το τζάκι αναμένο.

θυμάσαι τη σκηνή στο Matrix όπου ο Μορφέας λέει στο ΝΙΟ ότι όποιον δεν έχουμε απελευθερώσει και είναι μέσα στο σύστημα είναι εχθρός σου και επιπλέον πολλοί είναι τόσο εξαρτημένοι απο το σύστημα όπου θα σε πολεμήσουν εάν πάς να τους ξυπνήσεις.
ή τη σκηνή με το τύπο που προδίδει στους ελεγκτές τους φίλους του με ανταμοιβή την εισαγωγή του στο σύστημα.

Διαβάζοντας καποιος τα παραπάνω θα έλεγε όπα ρε μεγάλε όλα μαζί δεν γίνονται Τάξη όπου μας συμφέρει και Χάος όπου εκτιμάμε ότι μας παίρνει (γιατί είμαι χέστης).
Εδώ είναι το ζουμί της ερώτησης μπορώ και τα δύο όποτε εκτιμώ ότι με παίρνει?
μην βιαστείς να απαντήσεις η ερωτηση είναι παγίδα.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 29-07-17, 12:40
darktruth77 Ο χρήστης darktruth77 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2017
Μηνύματα: 104
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Jo_Loucoumis Εμφάνιση μηνυμάτων
οκ αλλά έχουν βαλθεί να χαλάσουν το παιχνίδι που συμετέχουμε, αντιλαμβάνεσαι ότι εάν η δόση του Χάους μπεί σε αυτή τη παγωμένη πραγματικότητα είναι μεγάλη, θα καταρεύσουν οι κανόνες και το παιχνίδι πάει περίπατο.
Δεν είναι σωστό να χαλάς του αλλουνού το παιχνίδι ειδικά εάν οικοιοθελώς συμετέχει.

Αν και δεν διαφωνώ με όλα τα παραπάνω, αντιλαμβάνεσαι ότι εάν εξισώσεις στη παρούσα φάση όλα τα πιόνια σε συνδημιουργούς σε ένα παιχνίδι χωρίς κανόνες (Τάξη) θα γίνει της πόπης.....

Επιπλέον και επειδή έχω την ταμπέλα του πρόβατου στο κούτελο μου,ναί μεν μου αρέσει να τρέχω ανέμελα στη καταιγίδα μέσα στους λασπωμένους αγρούς, αλλά το βράδυ θέλω να μπώ στη Στάνη με το φαγητό να με περιμένει και το τζάκι αναμένο.

θυμάσαι τη σκηνή στο Matrix όπου ο Μορφέας λέει στο ΝΙΟ ότι όποιον δεν έχουμε απελευθερώσει και είναι μέσα στο σύστημα είναι εχθρός σου και επιπλέον πολλοί είναι τόσο εξαρτημένοι απο το σύστημα όπου θα σε πολεμήσουν εάν πάς να τους ξυπνήσεις.
ή τη σκηνή με το τύπο που προδίδει στους ελεγκτές τους φίλους του με ανταμοιβή την εισαγωγή του στο σύστημα.

Διαβάζοντας καποιος τα παραπάνω θα έλεγε όπα ρε μεγάλε όλα μαζί δεν γίνονται Τάξη όπου μας συμφέρει και Χάος όπου εκτιμάμε ότι μας παίρνει (γιατί είμαι χέστης).
Εδώ είναι το ζουμί της ερώτησης μπορώ και τα δύο όποτε εκτιμώ ότι με παίρνει?
μην βιαστείς να απαντήσεις η ερωτηση είναι παγίδα.
Εγώ νομίζω ότι η καταστροφή του παιχνιδιού αναφέρεται υποκειμενικά και όχι αντικειμενικά. Δηλαδή από την οπτική γωνία του παρατηρητή. η ψευδαίσθηση του αισθητού κόσμου καταστρέφεται και καταλαβαίνει ότι όλες οι πιθανότητες συνυπάρχουν και με την παρατήρηση του επικρατεί μια μόνο πιθανότητα και έτσι αντιλαμβάνεται είναι αυτός που δημιουργεί την πραγματικότητα του και από δημιούργημα γίνεται δημιουργός.

Επιπλέον θα ήθελα να τονίσω ότι με αυτόν τον τρόπο δεν καταρρέει το παρόν 4δ σύμπαν. Απλά μόλις κάποιος αφυπνιστεί και αντιληφθεί ότι είναι δημιουργός της πραγματικότητας του θα μπορεί νοητά να επιλέγει πια πιθανότητα θα επικρατήσει και θα αλλάζει την υποκειμενική πραγματικότητα, αφού θα κινείται νοητά μεταξύ των πιθανών πραγματικοτήτων που βιώνει χωρίς ενδεχομένως να επηρεάζεται το παρόν 4δ σύμπαν.

Μα ο σκοπός είναι να απελευθερωθούν τουλάχιστον αυτοί που γνωρίζουν ότι είναι μάτριξ/ψευδαίσθηση/maya κλπ η πραγματικότητα και επιθυμούν να είναι πραγματικά ελεύθεροι.

Λογικά αν φτάσεις στο επίπεδο του Χάους θα μπορείς να έχεις και την Τάξη αφού και η Τάξη από το Χάος προέρχεται και μέσα στο Χάος είναι.
Και το Χάος και η Τάξη έχουν σχετίζονται με την συνείδηση και με τον παρατηρητή οπότε ίσως να μπορείς.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 29-07-17, 14:00
Jo_Loucoumis Ο χρήστης Jo_Loucoumis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-07-2017
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 62
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από darktruth77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ νομίζω ότι η καταστροφή του παιχνιδιού αναφέρεται υποκειμενικά και όχι αντικειμενικά. Δηλαδή από την οπτική γωνία του παρατηρητή. η ψευδαίσθηση του αισθητού κόσμου καταστρέφεται και καταλαβαίνει ότι όλες οι πιθανότητες συνυπάρχουν και με την παρατήρηση του επικρατεί μια μόνο πιθανότητα και έτσι αντιλαμβάνεται είναι αυτός που δημιουργεί την πραγματικότητα του και από δημιούργημα γίνεται δημιουργός.

Επιπλέον θα ήθελα να τονίσω ότι με αυτόν τον τρόπο δεν καταρρέει το παρόν 4δ σύμπαν. Απλά μόλις κάποιος αφυπνιστεί και αντιληφθεί ότι είναι δημιουργός της πραγματικότητας του θα μπορεί νοητά να επιλέγει πια πιθανότητα θα επικρατήσει και θα αλλάζει την υποκειμενική πραγματικότητα, αφού θα κινείται νοητά μεταξύ των πιθανών πραγματικοτήτων που βιώνει χωρίς ενδεχομένως να επηρεάζεται το παρόν 4δ σύμπαν.
συμφωνώ αφορά την ατομική προοπτική.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από darktruth77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Λογικά αν φτάσεις στο επίπεδο του Χάους θα μπορείς να έχεις και την Τάξη αφού και η Τάξη από το Χάος προέρχεται και μέσα στο Χάος είναι.
Και το Χάος και η Τάξη έχουν σχετίζονται με την συνείδηση και με τον παρατηρητή οπότε ίσως να μπορείς.
Και εγώ αυτό πιστεύω... άρα μένει να βρούμε το χαμένο βιβλιαράκι με τις οδηγίες
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 29-07-17, 14:10
darktruth77 Ο χρήστης darktruth77 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2017
Μηνύματα: 104
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Jo_Loucoumis Εμφάνιση μηνυμάτων
συμφωνώ αφορά την ατομική προοπτική.



Και εγώ αυτό πιστεύω... άρα μένει να βρούμε το χαμένο βιβλιαράκι με τις οδηγίες
Αυτό το "βιβλιαράκι" μπορεί να κρύβεται μέσα μας.
Όπως λέει και το δελφικό ρητό "Άνθρωπε, γνώρισε τον εαυτό σου και θα γνωρίσεις το σύμπαν και τους θεούς"

**Νομίζω στο προηγούμενο ποστ μου έβαλα, λόγω απροσεξίας, ένα επιπλέον έχουν, μέσα στην πρόταση.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη darktruth77 : 29-07-17 στις 14:11
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 29-07-17, 14:14
Jo_Loucoumis Ο χρήστης Jo_Loucoumis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-07-2017
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 62
Wink Υπόσχεση

όταν με το καλό γυρίσω στην έδρα (τώρα κάνω μπανάκια) θα ανοίξω ένα σχετικό θέμα στο forum για το βιβλιαράκι θα ήταν τίμή μου να συμετέχεις
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 29-07-17, 14:27
darktruth77 Ο χρήστης darktruth77 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2017
Μηνύματα: 104
Προεπιλογή

Ωραία θα ήταν ωραίο να το ανοίξεις μιας και λες ενδιαφέροντα πράγματα και φυσικά είναι και εμένα τιμή μου που με καλείς να συμμετέχω.

Προς το παρόν απόλαυσε τα μπανάκια σου, πρόσεχε μην καείς. Βασικά εμένα μερικές φορές με καίει πάρα πολύ ο ήλιος , ενώ υπάρχουν άλλοι που ήταν μαζί και ενώ μου έχουν εκτεθεί λιγότερο στον ήλιο δεν παθαίνουν τίποτα.
Αλλά εντάξει χωρίς μπανάκι δεν την πολυβγάζουμε.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:55.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.