Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικές Εμπειρίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 09-01-09, 05:40
Το avatar του χρήστη Mirella_S
Mirella_S Ο χρήστης Mirella_S δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2008
Περιοχή: Athens-Greece
Μηνύματα: 559
Προεπιλογή

Γιατι να ερθει?????????????????
Προφανως το θεωρησε αναγκαιο, πιθανον για να σου δειξει οτι ειναι εκει.
Ασφαλως και "αλλη πλευρα" εννοουμε τον πνευματικο κοσμο.
__________________
Ο κοσμος δεν ειναι μονο οσα ξερουμε.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 09-01-09, 07:23
Το avatar του χρήστη Νηρηιδα
Νηρηιδα Ο χρήστης Νηρηιδα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2008
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

Αγαπητε rafael2020 διαβασα ολα τα post και για να πω την αληθεια νομιζω συμφωνω με τον Raistlin ως προς την παρουσια που ειδες.Ηθελες να δεις τον Πητερ Παν και οταν κοιμηθηκες τον ειδες.
Οσο για την ξαφνικη του αναχωρηση πριν ερθουν οι φιλοι σου, οταν κοιμομαστε ο εγκεφαλος εχει "αποστολη" να μας προστατευει απο εξωτερικα ερεθισματα ωστε να μην ξυπνησουμε.Καποια ενσωματωνονται στο ονειρο οπως πχ ενα τηλεφωνο που χτυπαει,καποιος που μας σπρωχνει απαλα κλπ. Οποτε δεν μου θα μου εκανε εντυπωση αν τελικα απομακρυνθηκε η μορφη γιατι ακουσες ασυνειδητα τους φιλους, την πορτα ή κατι σχετικο που θα εβαζε τελος στο ονειρο.
Πιστευω οτι ειναι ασχετο με το σημειο που λες οτι ειδες το δωματιο οπως θα ηταν στο μελλον.Αυτο δεν ειναι τοσο συνηθισμενο οσο το deja vu(εχω ξαναδει) αλλα ειναι το αντιθετο του Jamais vu(δεν εχω ξαναδει).Δηλ κατα το πρωτο βλεπεις μια σκηνη σαν να την εχεις ξαναζησει ενω στο δευτερο καποια που προκειται να ζησεις.
Προσωπικα δεν μου εχει συμβει αλλα μια πολυ αξιοπιστη φιλη(αξιοπιστη ακριβως γιατι δεν πολυπιστευε σε μεταφυσικα κλπ) περιεγραψε πως ακριβως ονειρευτηκε οτι ηταν το σπιτι μιας κοπελας που θα επισκεπτομασταν την επομενη μερα.(το εκανε πανω στην κουβεντα γιατι ηταν πολυ ζωντανο ονειρο)Και τελικα ειχε πεσει μεσα μεχρι σε λεπτομερειες-οπως μια μικρη πορτοκαλι κορνιζα με τη φωτογραφια του αγνωστου σε εμας αδερφου της κοπελας-οπως διαπιστωσαμε την επομενη.
Αν λοιπον λαβουμε υποψιν και την πεποιθηση σου πως εχεις καποια ανεπτυγμενη ικανοτητα μου φαινεται λογικο να σου συνεβει κατι τετοιο.
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Νηρηιδα : 09-01-09 στις 07:28
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 09-01-09, 09:19
Το avatar του χρήστη rafael2020
rafael2020 Ο χρήστης rafael2020 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-01-2008
Περιοχή: Διδυμότειχο, στη Θράκη
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή

αγαπητη mirella πραγματι ισως ενας λογος να ηταν αυτος. μηπως γνωριζεις καποιον ή μηπως εχεις ζησει εσυ κατι παρομοιο? τι αποτελεσματα ειχε αυτο σε εσενα αν το εζησες?

αγαπητη νηρηιδα σε ευχαριστω για την απαντηση σου ισως τελικα αυτη να ειναι μια απο τις πιθανες λυσεις για την περιεργη αυτη θεαση του δωματιου που ειχα. οσον αφορα αν ηταν ονειρο ή οχι και εγω αυτο πιστεψα στην αρχη. αλλα μολις ηρθαν οι φιλοι μου σπιτι ειπα την μητερα μου να τους ανοιξει για να ελεγξω το δωματιο. το στορι ηταν τραβιγμενο πιο επανω και η κλειδαρια απο το παραθυρο ηταν μισοκλειστη. ρωτησα την μητερα μου αν ηρθε να ανοιξει το στορι ή το παραθυρο ενω κοιμομουν. μου ειπε οχι. δηλαδη οντως κατι ή καποιος μπηκε μεσα. για αυτο επιμενω στο οτι δεν ηταν αυτο το πλασμα που ειδα ενα ονειρο. ξερω οτι ειχα ''κολλησει'' καπως εκεινο τον καιρο με τον συγκεκριμενο παιδικο ηρωα ,ομως να δω ενα τετοιο ονειρο που μετα, απο οτι καταλαβα, αποδειχτηκε οτι μονο ονειρο δεν ηταν λογω των παραπανω αποδειξεων . τι πιστευεις οτι μπορει να ηταν αυτο που μπηκε? γιατι εγω δεν μπορω να πιστεψω ευκολα οτι ηταν ενα ονειρο διοτι φανηκε οτι καποιος ηρθε στο δωματιο απο το παραθυρο. και εγω αυτο πιστευα μολις ξυπνησα αλλα μολις ειδα τις αποδειξεις φρικαρα
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 09-01-09, 23:34
Το avatar του χρήστη Νηρηιδα
Νηρηιδα Ο χρήστης Νηρηιδα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2008
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

Χμμμμμμμμ καποια απαντηση με βεβαιοτητα για να ειμαι ειλικρινης δεν εχω!Μονο υποθεσεις μπορω να κανω.
Αφου ειδες τετοιες αποδειξεις στον χωρο μετα, σαν καποιος να ηταν μεσα και αποκλειοντας φαινομενο υπνοβασιας, θα μπορουσε ισως να ειναι ο πνευματικος οδηγος σου.Αν το συνδιασω με το οραμα απο το μελλον ισως ειναι λογικο.
Υπαρχει η θεωρια πως καθε ενας απο εμας εχει εναν οδηγο.Αλλοι λενε οτι ειναι ο ανωτερος εαυτος μας, αλλοι αγγελος, αλλοι μια προσωποποιημενη εκδοχη του συλλογικου ασυνειδητου.Κι εμφανιζεται με μορφες καποιες φορες οικεια ή αγαπητη.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 10-01-09, 06:15
Το avatar του χρήστη rafael2020
rafael2020 Ο χρήστης rafael2020 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-01-2008
Περιοχή: Διδυμότειχο, στη Θράκη
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή

φιλη νηρηιδα ενα ειναι το σιγουρο. δεν υπνοβατω το σκεφτηκα και αυτο το ενδεχομενο αλλα ποτε μεχρι σημερα στην ζωη μου δεν εχω κανει υπνοβασια. να ρωτησω κατι ομως. εκτος απο κατι τοσο θετικο υπαρχει η περιπτωση να ηταν και κατι κακο αλλα μεταμφιεσμενο σε μια οικεια μορφη? αν ναι μηπως γνωριζεις τι μπορει να ηταν? και κατι αλλο. οταν λες οτι μπορεις να κανεις υποθεσεις εννοεις οτι υπαρχει περιπτωση να ηταν κατι αλλο εκτος απο πνευματικος οδηγος?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη rafael2020 : 10-01-09 στις 06:16
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 10-01-09, 07:42
Το avatar του χρήστη Νηρηιδα
Νηρηιδα Ο χρήστης Νηρηιδα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2008
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

Παράθεση:
οταν λες οτι μπορεις να κανεις υποθεσεις εννοεις οτι υπαρχει περιπτωση να ηταν κατι αλλο εκτος απο πνευματικος οδηγος?
Αυτο λεω ναι!Δεν μπορει κανεις να ειναι σιγουρος, απο φαντασιωση μεχρι οδηγος ή ο,τιδηποτε!Αν καποιος εδω μεσα ή εξω σου πει απλα και μονο απο μια διηγηση <<ακου φιλε ειναι αυτο σιγουρα>> τοτε ή νομιζει πως ειναι φωτεινος παντογνωστης ή απλα θελει να το νομιζεις εσυ
Απλα αναλογα τα συμβαντα προσπαθεις να βγαλεις μια εξηγηση κι εμενα μου φανηκε αρκετα λογικη αυτη που σου προτεινα
Οχι, αληθεια δεν πιστευω οτι ηταν κατι κακο.Δεν σου συνεβει κατι, δεν το ξαναειδες,δεν σε τρομαξε,δεν ειχε γενικα κατι απειλητικο η ολη εμπειρια.Αρα καλυτερα να μην σκεφτεσαι πως θα μπορουσε να ειναι κατι δαιμονικο.
οκ υπαρχουν και ασχημες οντοτητες αλλα στη δικη σου περιπτωση δεν νομιζω να ηταν καποια απο αυτες για τους λογους που ηδη σου ειπα.
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Νηρηιδα : 10-01-09 στις 07:43
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 10-01-09, 10:09
Το avatar του χρήστη rafael2020
rafael2020 Ο χρήστης rafael2020 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-01-2008
Περιοχή: Διδυμότειχο, στη Θράκη
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή

συμφωνω απολυτα μαζι σου. να ρωτησω κατι ομως. πιστευεις να επαιξε ρολο σε αυτη την εμπειρια το γεγονος οτι στο δωματιο εκεινο αφησε την τελευταια της πνοη η γιαγια μου 2 χρονια πριν το συμβαν?
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 10-01-09, 10:42
Το avatar του χρήστη Νηρηιδα
Νηρηιδα Ο χρήστης Νηρηιδα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2008
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

Η γνωμη μου ειναι πως οχι, δεν ειχε σχεση.Αν εβλεπες ή ενιωθες κατι σχετικο με εκεινη τοτε ισως να υπηρχε καποια συνδεση, αλλα νομιζω δεν ειναι κατι που εχει σχεση τοσο με τον χωρο οσο με εσενα, μιας και απ'οτι σου ειπα πιστευω πως ηταν ενα ειδος εμπειριας Jamais vu ή κατι παρομοιο, ισως το μονο σχετικο με τον χωρο ηταν οτι εκει ενιωθες ανετα και μπορουσες να χαλαρωσεις.
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Νηρηιδα : 10-01-09 στις 10:43
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 10-01-09, 14:33
Το avatar του χρήστη rafael2020
rafael2020 Ο χρήστης rafael2020 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-01-2008
Περιοχή: Διδυμότειχο, στη Θράκη
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή

δηλαδη για να καταλαβω το jamais vu δειχνει μια εικονα απο το μελλον? και κατι αλλο. το παραθυρο και το στορι τα βρηκα αφου ξυπνησα τοτε ενω το δωματιο που ειδα κατα την διαρκεια της εμπειριας μου ηταν το σημερινο. δηλαδη συνδεονται αυτα? και ενα τριτο. λογω του οτι ηρθα σε επαφη με μια μεταφυσικη οντοτητα το δωματιο ηταν μια εικονα του μελλοντος, αρα και το αγορι ειναι?δηλαδη μπορει να εμφανιστει αν το επιδιωξω? γιατι το δωματιο της εμπειριας ειναι το σημερινο
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 17-09-11, 04:03
Το avatar του χρήστη Marsia
Marsia Ο χρήστης Marsia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-06-2011
Μηνύματα: 188
Cool όνειρα και διαίσθηση

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rafael2020 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρίν απο 3 χρόνια, το καλοκαίρι εκείνης της χρονιάς, μου άρεσε πολύ να διαβάζω μυθιστορήματα κάθε είδους. αποφάσισα όμως να δώ ένα μυθιστόρημα σε ταινία για έναν γνωστό παιδικό ήρωα, τον Πήτερ Πάν. πήρα να δώ την ταινια (όχι το καρτούν) με τον συγκεκριμένο ήρωα. εκείνη την μέρα, σε μία διαρκεια ταξιδιού 2 ωρών σκεφτόμουν μόνο αυτο. βλέπετε ήμουν και 14 χρονών παιδι τότε. φανταζόμουν οτι θα περνούσα υπέροχα στην χώρα του ποτε και ηθελα να τον δω. το ζητουσα και το φανταζομουν με ολη μου την καρδια.
αυτο που με εκανε να τα γραψω ολα αυτα δεν ηταν μονο η θεληση μου να μαθω την αληθεια. ηταν η φρικη που ενιωσα τις προαλλες. οταν μπηκα σε εκεινο το δωματιο, ξαπλωσα και παρατηρησα το δωματιο με τον ιδιο τροπο που το ειχα παρατηρησει στην εμπειρια εκεινη. το δωματιο της εμπειριας μου πριν 3 χρονια ηταν ιδιο με το σημερινο δωματιο! το ιδιο μεν αλλα με περισσοτερα πραγματα δε, οπως ακριβως σε εκεινη την εμπειρια που ειχα. παρεπιπτοντως στο δωματιο εκεινο αφησε την τελευταια της πνοη η γιαγια μου οταν ημουν 12 χρονων.
Η ιστορία σου μου θυμίζει πολύ τα όνειρά μου, μόνο που τα βλέπω πολύ συχνά και επιβεβαιώνονται σε ανύποπτο χρόνο σαν φαινόμενο deja vu(βλέπω ένα όνειρο υπερπαραγωγή χωρίς σημασία, αλλά καιρό μετά-ακόμα και χρόνια- ζω κάποια λεπτόμέρεια του ονείρου με απόλυτη ακρίβεια)...έχω μιλήσει γι' αυτό σε άλλο τόπικ με τίτλο Ονειρα.... http://www.metafysiko.gr/forum/showt...?t=4220&page=2

Όσον αφορά τον Peter Pan πιστεύω απλώς έχει σχέση με το ότι ήθελες πολύ να τον δεις... Στην περίπτωση μου, στο όνειρο που αναφέρω με τις σκάλες, αυτό που δεν είπα ήταν ότι στον ύπνο μου(ως 6χρονο παιδάκι) έβλεπα ότι σε εκείνα τα σκαλάκια έτρεχα με τον πατέρα της Pocahontas απ' την ομώνυμη ταινία της Disney καθώς ήταν ένα απ' τα αγαπημένα μου παιδικά εκείνη την περίοδο και το 'βλεπα συνέχεια!!! Όπως κάποιος που παίζει όλη νύχτα pro και μετά βλέπουν στον ύπνο τους goal και πανηγυρισμούς!!!χαχαχα

Τώρα αυτό σχετικά με παράλληλους κόσμους που είναι παρόμοιοι με τους δικούς μας, το έχω σκεφτεί πολλές φορές υποθετικά, αλλά ποτέ δεν είδα τα όνειρά μου ως ένα ταξίδι σ' αυτούς τους κόσμους, αλλά ως διαίσθηση και μόνο...
__________________
Για να δεις το ουράνιο τόξο, πρέπει να αντέξεις την καταιγίδα...

Η αγωνία της ψυχής μου βρήκε διέξοδο σε μια δυνατή, μακριά και τελική κραυγή απελπισίας - Edgar Allan Poe

Τὸ ξέρω πὼς καθένας μοναχὸς πορεύεται στὸν ἔρωτα, μοναχὸς στὴ δόξα καὶ στὸ θάνατο. Τὸ ξέρω. Τὸ δοκίμασα. Δὲν ὠφελεῖ. Ἄφησέ με νἄρθω μαζί σου - Η Σονάτα του Σεληνόφωτος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:37.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.