Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικές Εμπειρίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 17-01-11, 15:57
anton Ο χρήστης anton δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-12-2010
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Νε φιλε μου, ευχαριστω για την απαντιση σου ομως καλυτερα να μιλησουμε για τις σκεψεις για να μην το κλειδωσουν παλι το θεμα.

Demi νομιζω πως αυτο που λες δεν εχει καμια σχεση με την περιπτωση μου. Μπορεις να το εξηγησεις λιγο καλυτερα;
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 18-01-11, 00:04
Το avatar του χρήστη darkspawn
darkspawn Ο χρήστης darkspawn δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-01-2010
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Εγω θυμαμε ενα παιχνιδι που επαιζα στο Play το πρωτο πριν αρκετα χρονια,ειχε ενα γρυφο και δε μπορουσα να το λυσω με τιποτα,το βραδυ που κοιμιθικα ονειρευτικα την λυση,ξυπνησα και αμεσως ανοιξα τη κονσολα,παλι καλα θυμομουν ακομα την λυση και οντως πετυχε
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 19-01-11, 06:48
Το avatar του χρήστη Tsilier
Tsilier Ο χρήστης Tsilier δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-12-2010
Μηνύματα: 151
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από anton
Νε φιλε μου, ευχαριστω για την απαντιση σου ομως καλυτερα να μιλησουμε για τις σκεψεις για να μην το κλειδωσουν παλι το θεμα.
Θεμιτόν, ας μιλήσουμε τότε για σκέψεις.
Οι σκέψεις επηρεάζουν πραγματικά την δική μας συμπεριφορά απέναντι σε όλα όπως και την συμπεριφορά των άλλων απέναντι μας γιατί άν κάνεις κάποιες κακές αδικιολόγητες σκέψεις απέναντι σε κάποιον άλλον υποσυνείδητα θα τον στρέψεις σταδιακά εναντίον σου. Το κατα πόσο αυτό θα επηρεάσει τα γεγονότα δέν είμαι σε θέση να ξέρω, εξαρτάται απο την περίπτωση.
Υπάρχουν γεγονότα που μπορούν να αλλάξουν, υπάρχουν άλλα που είναι καταδικασμένο να γίνουν απο τον θεό? Απο ανώτερες δυνάμεις? Όπως θέλεις πέστο.
Κάτι επηρεάζει πάντως
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 21-01-11, 17:56
anton Ο χρήστης anton δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-12-2010
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Να σας πω ακόμα ένα παράδειγμα για να καταλάβετε. Χθες περπατούσα έξω και κοίταξα τον ήλιο. Μετά από λίγο (10 λεπτά) κοίταξα πάλι τον ουρανό και είδα πάλι τον ήλιο αλλά ήταν σε διαφορετικό σημείο και νόμισα πως υπήρχαν 2 ήλιοι. Τελικά δεν ήταν 2, δεν ξέρω πως μου ήρθε. Τότε άρχισα να σκέφτομαι πως θα ήταν αν υπήρχαν 2 ήλιοι. Το σκεφτόμουν αυτό για κανένα 20λεπτο και σήμερα βλέπω αυτό το άρθρο στο ίντερνετ. Το άρθρο το είδα εντελώς τυχαία χωρίς να ψάξω καθόλου. Και αυτό το θέμα το είχα ξεχάσει, ώσπου είδα το άρθρο. Δεν ξέρω πότε γράφτηκε πάντως σήμερα το δημοσίευσαν στην ιστοσελίδα που το βρήκα.

Η Γη μπορεί να αποκτήσει και δεύτερο Ήλιο, έστω και αν αυτό κρατήσει μόνο για λίγες εβδομάδες. Αυτό τουλάχιστον ισχυρίζεται ο Δρ. Brad Carter λέκτορας φυσικής στο πανεπιστήμιο του Southern Queensland στην Αυστραλία.

Ο επίμαχος δεύτερος «Ήλιος» που μπορεί να φανεί στη Γη είναι το άστρο του Betelgeuse επιστημονικώς γνωστό ως Alpha Orionis, που βρίσκεται στον αστερισμό του Ωρίωνα και σε απόσταση 640 έτη φωτός από τη Γη. Σύμφωνα με τον αυστραλιανό καθηγητή το άστρο Betelgeuse παρουσιάζει σοβαρή μείωση στη μάζα του γεγονός που σημαίνει πως το «καύσιμο» του άστρου τελειώνει με αποτέλεσμα, όπως συμβαίνει σε όλες τις ανάλογες περιπτώσεις- το άστρο να καταρρεύσει κάτω από το ίδιο του το βάρος για να μετατραπεί σε ένα υπερκαινοφανή αστέρα (Supernova) όταν φτάσει στο κρίσιμο όριο απορρόφησης μάζας και ακολουθήσει μια μεγάλης ισχύος θερμοπυρηνική έκρηξη.

Την έκρηξη αυτή, σύμφωνα πάντα με τον Αυστραλό καθηγητή, θα παρατηρήσουμε στη Γη η φωτεινότητα της οποίας θα μπορεί να φτάσει στα επίπεδα μιας πανσελήνου. Έτσι και για κάποιες εβδομάδες θα υπάρχουν δύο «Ήλιοι» στον ουρανό προσφέροντας ένα μοναδικό θέαμα.

Η φωτεινότητα του Supernova πάντως δε θα διαρκέσει για πολύ καθώς θα αρχίσει να υποχωρεί σταδιακά και σε διάστημα λίγων μηνών θα εξαφανιστεί εντελώς σε σημείο που θα σταματήσει να εκπέμπει ακτινοβολία. Το ενδιαφέρον όμως σημείο στην υπόθεση του Carter είναι ότι αυτό μπορεί να συμβεί σύντομα και όταν λέμε σύντομα εννοούμε μέχρι και τα τέλη του 2012, αφήνοντας όμως και το ενδεχόμενο αυτό να συμβεί αργότερα έως και πολύ αργότερα.

Όταν τελικά πάντως το φαινόμενο αυτό συμβεί τότε η εικόνα μπορεί και να θυμίζει τη σκηνή από την ταινία ο πόλεμος των άστρων με τους δίδυμους Ήλιους από το σύστημα του Tatooine.


Κατι τετοια μου συμβαινουν καθημερινα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη anton : 21-01-11 στις 17:59
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 25-01-11, 13:59
Donnie_Darko Ο χρήστης Donnie_Darko δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-06-2008
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

To άστρο αυτό υπήρχε δεν δημιουργήθηκε ξαφνικά. Είναι κάτι το οποίο μπορεί να συμβεί και σε εκατομμύρια χρόνια...
__________________
ANOTHER LEGENDARY THREAD !
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 16-07-11, 20:45
anton Ο χρήστης anton δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-12-2010
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Λίγο αργά όμως δεν πειράζει...

Παράθεση:
To άστρο αυτό υπήρχε δεν δημιουργήθηκε ξαφνικά. Είναι κάτι το οποίο μπορεί να συμβεί και σε εκατομμύρια χρόνια...
Δεν λέω ότι το δημιούργησα εγώ με την σκέψη μου Απλά το σκέφτηκα τυχαία και είδα ενα αρθρο με το ίδιο θέμα.. Αυτο λέω, ότι σκεφτώ το βλέπω

Ο τίτλος που έχει μπει Επηρεάζει η σκέψη μου τα γεγονότα;
είναι λάθος.. δεν τον έγραψα εγω και δεν ξέρω γιατί δεν ζήτησα να τον αλλάξουν..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:57.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.