Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 13-01-11, 16:20
Το avatar του χρήστη ΝΑΣΟΣ ΔΔΔ
ΝΑΣΟΣ ΔΔΔ Ο χρήστης ΝΑΣΟΣ ΔΔΔ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-12-2010
Περιοχή: Ακου
Μηνύματα: 184
Προεπιλογή

Χαιρετω σας Φιλοι,
Αγαπητε μου Tsilier, καποιος ο οποιος εχει νικησει τον εγωισμο του δεν εχει κανενα λογο να μην ειναι ειλικρινης στις σχεσεις του, και οχι μονο, και βεβαιως ειναι και ταπεινος, οχι ταπεινος κατα την 'χριστιανιζουσα' πρακτικη, αλλα με την πραγματικη εννοια της λεξεως.
Η ηττα του εγωισμου του, και κατοπιν η ελευση της ΔΙΑΥΓΕΙΑΣ του ειναι του, μοιαζει με τον ερχομο της Αυγης. Αισθανεται πλεον την νικη της ζωης εναντι του θανατου, ειναι πλεον καθαρος για το καινουργιο.....το οποιο καινουργιο...
Ερρωσθε....
__________________
Σιωπη....
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 15-01-11, 00:15
Το avatar του χρήστη no slave
no slave Ο χρήστης no slave δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2008
Περιοχή: βριλησσια
Μηνύματα: 700
Προεπιλογή

γενικοτερα συμφωνω με τον τριθεμιους ως προς τον τροπο που οριζει την ταπεινοτητα.
σημαντικο λοιπον ειναι το να προσεγγισουμε το σημειο αναφορας ωστε να καθοριστει εαν πρεπει να ειμαστε ταπεινοι η οχι.
βεβαια το μεγαλυτερο ενδιαφερον δεν το εχει το σημειο αναφορας ως σημειο,αλλα ο τροπος-οπτικη γωνια που το προσεγγιζουμε.

ετσι λοιπον,πρεπει να ειμαι ταπεινος με σημειο αναφορας μια πετρα?
η απαντηση θα μπορουσε να ειναι θετικη αν ο τροπος σκεψης μου ειχε ως εξης:η πετρα ειναι δομημενη απο υποατομικα σωματιδια-οπως και γω,τα οποια προερχονται απο κοινου απο το συμπαν (αστεροσκονη) και ως γνωστον τα υποατομικα σωματιδια δεν ερχονται σε επαφη μεταξυ τους.μεταξυ εμου και της πετρας παρεμβαλεται ο αερας,ο οποιος επισης αποτελειται απο υποατομικα σωματιδια.ετσι λοιπον στην ουσια,εγω,ο αερας και η πετρα ειμαστε ενας χυλος υποατομικων σωματιδιων (ενεργειας) χωρις να υπαρχει διαχωριστικος παραγοντας αναμεσα μας,πλην της ανθρωπινης ψευδαισθησης περι ατομικοτητας λογω περιορισμενης αντιληψης και αισθησεων.εφοσον λοιπον δεν υπαρχω εγω ως αναποσπαστος απο την ολοτητα του συμπαντος και ενω του χρωσταω τη συνειδηση μου,δεν εχω παρα να σταθω ταπεινα μπρος σε αυτο,αρα και στην πετρα!!!!

και κατι περι εγωισμου:
ο εγωισμος πυκνα συχνα ωφελει και αποκαλυπτει εξτρα δυνατοτητες του εαυτου μας.κανουμε το λαθος και συνδεουμε τον εγωισμο με κατι καθαρα αρνητικο.
ας δωσω ενα προσωπικο παραδειγμα,

μου αρεσει ο αθλητισμος και συγκεκριμενα να παιζω ποδοσφαιρο στα 5χ5 γηπεδακια.μαλιστα εχω παρει με την ομαδα μου αρκετα επαθλα

πολλες φορες οι αντιπαλοι ειναι καλυτεροι απο εμας και αυτο φαινεται δια γυμνου οφθαλμου.εγω προσωπικα την ωρα που αγωνιζομαι δεν μπορω να δεχτω οτι ο αλλος ειναι καλυτερος απο εμενα και πεισμωνω.αυτο το συναισθημα μου προσδιδει εξτρα παθος το οποιο μεταδιδεται και στους συμπαικτες μου,με αποτελεσμα πολλες φορες να κερδιζουμε παιγνιδια ενω φαινομασταν αουτσαιντερ.
βεβαια η εγωιστικη συμπεριφορα πηγαζει εν θερμω.μετα τη ληξη του ματς και αφου ηρεμησουμε,εχουμε τη διαυγεια να συνειδητοποιησουμε οτι ναι,υπαρχουν και καλυτεροι απο εμας,αλλιως μαλλον θα ημασταν εκατομυριουχοι και διασημοι

το συμπερασμα ειναι οτι μεσω του εγωισμου μπορει να επιτευχθει ο στοχος,χωρις απαραιτητα να χρησιμοποιηθουν αθεμιτα μεσα,η ο στοχος να εμπεριεχει αρνητικη και επιβλαβη διαθεση προς τριτους.
__________________
Αλλαι μεν βουλαί ανθρώπων,
άλλα δε Θεός κελεύει.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 15-01-11, 11:57
Το avatar του χρήστη ΝΑΣΟΣ ΔΔΔ
ΝΑΣΟΣ ΔΔΔ Ο χρήστης ΝΑΣΟΣ ΔΔΔ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-12-2010
Περιοχή: Ακου
Μηνύματα: 184
Προεπιλογή

Χαιρετω σας Φιλοι,
Φιλε no slave, εδω μιλαμε για τον εγωισμο ως εμποδιο στην ηθικη, και ψυχοπνευματικη ανοδο μας και την ολοκληρωση μας σαν μοναδες, σαν υποστασεις, και τελος σαν ανθρωποι. Και οχι εναν εγωισμο ο οποιος ειναι αναγκαιος στην επιβιωση μας, σε αυτον τον ανισοροπο κοσμο που ζουμε.
Πιθανον τα παρεξηγησες τα πραγματα.
Ευχαριστω.

Ερρωσθε....
__________________
Σιωπη....
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 16-01-11, 17:00
lmike Ο χρήστης lmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-12-2010
Μηνύματα: 245
Προεπιλογή

Φίλε No Slave μου άρεσε πολύ αυτό που είπες για την πέτρα, σωστότατη η ανάλυσή σου.

Αλλά η ταπεινότητα σημαίνει συγκεκριμένο πράγμα. Δεν υπάρχει ο ορισμός μου, ο ορισμός σου στην λέξη.

Ταπεινοτητα ο ορισμος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lmike : 16-01-11 στις 17:13
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 17-01-11, 01:00
Το avatar του χρήστη no slave
no slave Ο χρήστης no slave δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2008
Περιοχή: βριλησσια
Μηνύματα: 700
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nasosddd
Φιλε no slave, εδω μιλαμε για τον εγωισμο ως εμποδιο στην ηθικη, και ψυχοπνευματικη ανοδο μας και την ολοκληρωση μας σαν μοναδες, σαν υποστασεις, και τελος σαν ανθρωποι. Και οχι εναν εγωισμο ο οποιος ειναι αναγκαιος στην επιβιωση μας, σε αυτον τον ανισοροπο κοσμο που ζουμε.
Πιθανον τα παρεξηγησες τα πραγματα.
Ευχαριστω.
φιλε nasosddd,
δεν παρεξηγησα τιποτα και φυσικα εχω καταλαβει αυτο που λες,οπως και με βρισκει συμφωνο.
επειδη ομως ο εγωισμος ειναι ενας και συ εστιαζεις στην αρνητικη του υποσταση,εκρινα οτι καλο θα ηταν να αναφερω και τα οποια πλεονεκτηματα του,χωρις να ερχομαι σε αντιπαραθεση με αυτα που λες.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lmike
Αλλά η ταπεινότητα σημαίνει συγκεκριμένο πράγμα. Δεν υπάρχει ο ορισμός μου, ο ορισμός σου στην λέξη.

Ταπεινοτητα ο ορισμος
φιλε lmike,
κοιτα πως οριζεται η ταπεινοτητα απο το δικο μου λεξικο:
TAΠEINOΣ ->χαμηλος (μτφ),σεμνος,μετριοφρων,προστυχος,δουλοπρεπης

ΤΑΠΕΙΝΟΦΡΩΝ->οχι υπερηφανος,ΤΑΠΕΙΝΟΦΡΟΣΥΝΗ->ελλειψη αλαζονιας

ΤΑΠΕΙΝΩΝΩ->καταριπτω την υπερηφανια,εξευτελιζω

ο τριθεμιους κατα τη γνωμη μου ορισε οπως θα επρεπε τη λεξη,ωστε να συνεχιστει σωστα ο διαλογος.
διαφορετικα -και κατα το λεξικο- εχει δικιο ο Ενώχ που μιλαει για δουλεία.
__________________
Αλλαι μεν βουλαί ανθρώπων,
άλλα δε Θεός κελεύει.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη no slave : 17-01-11 στις 01:01
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 17-01-11, 17:21
lmike Ο χρήστης lmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-12-2010
Μηνύματα: 245
Προεπιλογή

Άλλο ταπεινός άλλο ταπεινώνω κάποιον φίλε μου.
Εμάς μας ενδιαφέρει η φιλοσοφική της ένια και όχι από την κάθε κουλτούρα και θρησκεία.

Για την φιλοσοφία η ταπεινότητα είναι αρετή. Είναι αυτό που θα σε κάνει να δεις ξεκάθαρα το κάθε τι ώστε να εξελιχτείς ως Άνθρωπος. Δεν νιώθεις ούτε κατώτερος ούτε ανώτερος, είσαι αυτό που είσαι και μέσα από αυτό εξελίσσεις τον εαυτό σου με σεβασμό προς εσένα και τους άλλους.

Η ταπεινότητα είναι δουλεία μόνο για τα δόγματα πάσης φύσεις.

Στην ουσία ο ταπεινός ο Άνθρωπος είναι ταπεινός ως προς τον εαυτό του και αυτό τον οδηγεί στο να δει ξεκάθαρα αυτό που είναι Τώρα, του δίνη την ευκαιρία να κάνει την αυτοκριτική του και να βάλει την ζωή του σε μια τάξη, να πετάξει τις σαβούρες που έχει μέσα του και να γίνει θετικός άνθρωπος.

Η ταπεινότητα δεν είναι αυτή που θα φας ένα χαστούκι και θα γυρίσεις και από την άλλη.
Η ταπεινότητα είναι αυτή που δεν θα οδηγήσεις κανέναν στο να σου ρίξει χαστούκι.

Ο ταπεινός ο άνθρωπος είναι αυτός που έχει επίγνωση της ζωής του όχι αυτός που έχει κόμπλεξ κατωτερότητας η ανωτερότητας.
Ο ταπεινός δεν βάζει τον εαυτό του κάτω από το ανώτερο αλλά φτάνει προς το ανώτερο γιατί έχει το μεγαλύτερο εργαλείο και αυτό είναι η επίγνωση του εαυτού του.
Και να ξέρεις ότι η επίγνωση του εαυτού μας, μας οδηγεί μόνο μπροστά, η επίγνωση του εαυτού μας, μας οδηγεί στο ανώτερο αποτέλεσμα.

Αυτά για την ταπεινότητα έστω και όπως θέλω εγώ να την βλέπω ή που προσπαθώ να φτάσω...

Υ.Γ. Απλά υποστηρίζω την ένια της λέξεις γιατί εγώ την έβαλα στο θέμα και εννοούσα τα παραπάνω και όχι την δουλεία. Δεν θέλω να περάσει η δικιά μου ένια ως η σωστότερη....
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 17-01-11, 21:34
Το avatar του χρήστη ΝΑΣΟΣ ΔΔΔ
ΝΑΣΟΣ ΔΔΔ Ο χρήστης ΝΑΣΟΣ ΔΔΔ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-12-2010
Περιοχή: Ακου
Μηνύματα: 184
Προεπιλογή

Xαιρετω σας Φιλοι,
Αναφερω την αποψη μου οπως εξ αρχης.
Ο εγωισμος ειναι το μεγαλυτερο εμποδιο στην 'εσωτερικη' μας αναπτυξη, καταρχην ο ανθρωπος που κυριευεται απο αυτον εχει βαλει ενα τειχος ενδον το οποιο δεν μπορει να υπερπηδηση οσο ζωντανευει τον εγωισμο του. Και του δινει ζωη σε σχεση με τις επιθυμιες του,
παρατηρηστε τον εαυτο σας για να καταλαβετε, καθε φορα που επιθυμουμε κατι, -και δεν εννοω μια επιθυμια μεσα στα πλαισια της επιβιωσης- αυτοματως τρεφετε ο εγωισμος μας, και κλεινει λιγο λιγο την εσωτερικη μας οραση. Αντιθετως καθε φορα σε στιγμες αυτοεπιγνωσης, οταν τον αποβαλουμε, ανοιγουμε την εσω οραση μας.
Και μονο αυτη η αποδοχη ειναι μια αρχη, κατοπιν στο γρεμισμα της σκαλας του εγωισμου επερχετε διαυγεια,
Και μονον εκει υπαρχει διμιουργια, εκει το τελος, εκει η αρχη εκει ο θανατος του θανατου, εκει το φως του καινουργιου
Απο εκει επανω ψηλα, μονο τοτε 'βλεπεις'
Να εχετε την υγεια σας και ευτηχειτε..
Ερρωσθε...Φιλοι
__________________
Σιωπη....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:15.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.