Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 19-02-07, 17:53
Το avatar του χρήστη the_black_planet
the_black_planet Ο χρήστης the_black_planet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-06-2005
Περιοχή: Καλαματα
Μηνύματα: 1.066
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Epsylon
Η ΕΞΟΥΣΙΑ, σύμφωνα με την αρχαιοελληνική αντίληψη- είναι κάτι ΕΚΤΟΣ ΟΥΣΙΑΣ.

Ως ουσία θεωρούνταν το ΓΝΩΘΙ ΣΕΑΥΤΟΝ.

Φυγή απο το Γνώθι σεαυτόν - είναι η ενασχόληση με τα πάντα, εκτός απο την μελήτη του εαυτού σου.
Φίλε μου Epsylon,θα μου επιτρέψεις με όλο το σεβασμο να κάνω μια παρατήρήση εκτός θέματος πάνω σε αυτό που υποστηρίζεις.Είναι σωστό αυτό που λες αλλά κάνεις και μια γενίκευση.Με το γνώθι σεαυτόν γνωρίζουμε την δική μας ουσία και όχι την ουσία των πάντων.Ενδυκνύεται φυσικά να ξεκινάμε από εκεί,εκτός των άλλων και γιατί μέσω της διαδικασίας που μας οδηγεί στην αυτογνωσία μαθαίνουμε και πως να προσεγγίζουμε την ουσία των άλλων πραγμάτων,μέσω του τι επίδραση έχουν σε εμάς σε επίπεδο ουσίας,εξ ου και ήταν το βασικότερο δελφικό παράγγελμα,αλλά δε θα πρέπει να μείνουμε και μόνο σε αυτό.

Με συγχωρείς αν κάνω λάθος,εσύ μπορεί να μην το εννοείς έτσι αλλά εμένα αυτή σου η άποψη μου έφερε στο μυαλό κάποιες σύγχρονες και βραχύβιες αντιλήψεις που υποστηρίζουν ότι ο κόσμος είναι αυτό που προβάλουμε εμείς από τις σκέψεις μας και εγώ προσωπικά δε συμφωνώ με αυτές τις αντιλήψεις όπως και με ότιδήποτε νεοτερίστικο,εγωκεντρικό ή έστω ανθρωποκεντρικό.

Για να πω και την άποψη μου πάνω στο θέμα,αν και οι προλαλλήσαντες με κάλυψαν σε μεγάλο βαθμό,πιστεύω ότι στο 99% των περιπτώσεων(αν όχι όλων),η θέληση για εξουσία έχει να κάνει είτε με άγνοια,δηλαδή πρόκειτε για κάποιο ένστικτο,μια εσωτερική ορμή που ο άνθρωπος ακολουθεί ακούσια,άλλωστε αυτές τις τάσεις συναντάμε κυρίως σε άτομα με όχι ιδιαίτερο μορφωτικό επίπεδο,είτε κατά δεύτερον πρόκειτε για άτομα με διάφορα συμπλέγματα κατωτερώτητας και μίσους που προσπαθούν έτσι να εκδικηθούν τους υπόλοιπους.Σε κάθε περίπτωση δηλαδή πρόκειται για ψυχική αρρώστια.

Πάντως θεωρώ ότι θα ήταν εξαιρετικά ενδιαφέρον είτε στα πλαίσια αυτού το τόπικ είτε κάποιου άλλου να αναλύσουμε και την έννοια της ηγεσίας σε αντιδιαστολή με την εξουσία αλλά και με την έννοια της αναρχίας.Είναι πιστεύω το κλειδί για τον ορισμό των σωστών πολιτευμάτων.
__________________
Chaos is my life - Exploited
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 19-02-07, 20:28
Το avatar του χρήστη dragoness_crysta
dragoness_crysta Ο χρήστης dragoness_crysta δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-12-2006
Περιοχή: Athens, Glyfada
Μηνύματα: 272
Προεπιλογή

Αγαπητε black_planet αν θελεις μπορεις να αναπτυξεις το θεμα αυτο εδω γιατι πιστευω οτι εχει σχεση. Το σημειο που αναφερεσαι στον συσχετισμο της ηγεσιας με την εξουσια.
Ειμαι της αποψης οτι οταν ενα κομμα η ενας πολιτικος παιρνει την ηγεσια του κομματος η της χωρας αυτοματα, του μεταβιβαζεται εξουσια και μαλιστα μεγαλων διαστασεων.
Καταληγω λοιπον στο συμπερασμα, οτι αυτα τα δυο ειναι αλληλενδετα μεταξυ τους και οτι συμπληρωνουν το ενα το αλλο.
__________________
Some of us fall...some of us fly...most of us live to try...
'till the edge of forever....
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 23-02-07, 20:47
Το avatar του χρήστη Jissard
Jissard Ο χρήστης Jissard δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2006
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 154
Thumbs down

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από the_black_planet
Πάντως θεωρώ ότι θα ήταν εξαιρετικά ενδιαφέρον είτε στα πλαίσια αυτού το τόπικ είτε κάποιου άλλου να αναλύσουμε και την έννοια της ηγεσίας σε αντιδιαστολή με την εξουσία αλλά και με την έννοια της αναρχίας.Είναι πιστεύω το κλειδί για τον ορισμό των σωστών πολιτευμάτων.
Τι εννοείς αναρχία? Δηλαδή πιστεύεις πραγματικά ότι αυτό το μπάχαλο δεν είναι αναρχία? Ο άνθρωπος θέλει χαλινάρι και ένα πραγματικό άντρα να το κρατάει. Το μόνο που φέρνει η αναρχία ή έστω η αδύναμη εξουσία είναι χάος. Ο καθένας φροντίζει τα του εαυτού του και κάνει ότι του καπνίσει. Για να μπορεί να λειτουργήσει κάποιο πολίτευμα τέτοιου στιλ είναι απαραίτητο να ωριμάσει ο άνθρωπος. Και κάτι τέτοιο φυσικά δεν έχει συμβεί!

Και οι αρχηγοί κόμματος και ακόμη και οι πρωθυπουργοί έχουν ελάχιστη δύναμη. Είναι απλές μαριονέτες αυτών που τους δίνουν τα κεφάλαια για να βγουν στην εξουσία. Περιορίζονται επίσης από τους άλλους πολιτικούς και τον ίδιο το λαό.
__________________
είμαι εγώ βιονικός
άντρας άγριος, σωστός
σα ταυρί μπροστά ορμάω
και τους πάντες διαλάω
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.