Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 23-09-07, 14:56
Candela Ο χρήστης Candela δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-03-2007
Μηνύματα: 150
Προεπιλογή

NO1 boogieman συμφωνω μαζι σας παιδια!!!

Ρε παιδια ποσο αλλο θα σινεχιζεται αυτη η...ας μην εκφραζομαι...με τις ταμπελες που βαζετε στις εθνικοτητες του κοσμου ε;! ΕΛΕΟΣ!

Δηλαδη ειναι κακο που προχωραμε μπροστα, προοδευομαστε;!



Αν σας πειραξε τοσο πολυ το βιβλιο αυτο- καθηστε να ψαξτε κατι κι εσεις που κατα τη γνωμη σας θα μπορουσε να βοηθησει να αλλαξει λιγο τον κοσμο στην καλλιτερη πλευρα και γραψτε το βιβλιο το δικο σας!

************************************************** ********

ΝΟ1 εγω προσωπικα θα περιμενω να βγει αυτο το βιβλιο στα ρωσσικα. Για να το διαβασω ολοκληρο και προσεκτικα καθε λεξη του. Κοιτα απο μενα μπορω να πω οτι ο νομος της ελξης υπαρχει και υσχυει . Τουλαχιστον απο την προσωπικη μου εμπειρια το ξερω πως πρεπει να χειριζομαι και να πετυχαινω κατι με την βοηθεια των σκεψεων+φαντασιας+αισθησεων μου. Ειναι πολυ ενδιαφερον αλλα κι θα'λεγα απλο. Βασικα εγω για το "νομο της ελξης" το ακουσα πριν πολυ καιρο, απο την μητερα μου πρωτη φορα και το πηρα σαν "διαταγη" προς το νου μου να "υπακουει τις επιθυμιες μου", materializing them (συγνωμη δεν ειμαι συγουρη οτι ξερω πως λεγεται στα ελληνικα αυτη η λεξη ) στελνοντας μυνημα στο συμπαν. Δλδ οποιος ειδε χτες την εκπομπη "Πυλες του Ανεξηγητου" αυτο που ακουσατε να λενε οι καλεσμενοι και ο ιδιος ο κ.Χαρδαβελλας ειναι ετσι τα πραγματα ειναι σοφα τα λογια τους και αληθινα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 23-09-07, 14:58
Το avatar του χρήστη PUCK
PUCK Ο χρήστης PUCK δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-06-2005
Περιοχή: Ονειροπολία
Μηνύματα: 744
Προεπιλογή

Δεν γνώριζα το συγκεκριμένο βιβλίο, μέχρι χθες που είδα τις Πύλες του Ανεξήγητου. Αν και δεν είναι σωστό να εκφέρω γνώμη
χωρίς να το έχω διαβάσει, θα επιχειρήσω μια απλή και μικρή διαπίστωση (ή προσέγγιση, αν θέλετε).

Το όλο θέμα, μου θύμισε την γνωστή και κλασσική πλέον ατάκα του Πάολο Κοέλιο σχετικά με το Σύμπαν και τις δικές μας επιθυμίες. Χιλιοειπωμένα πράγματα που, στην τελική, υπήρχαν και πριν το εκτυπώσει ο Κοέλιο.

Δεν βρήκα στην όλη συζήτηση ή παρουσίαση κάποια σύνδεση με το Μεταφυσικό πεδίο, πράγμα που το περίμενα πως και πως, καθώς πιστεύω σε μια τέτοια σύνδεση, αλλά θέλω να ξεφύγω από το επίπεδο τής Πίστης και να πάω στο επίπεδο τής Απόδειξης ή έστω τής Ισχυρής Ένδειξης.

Τέλος, δεν έχω καμμιά εμπιστοσύνη σε ανθρώπους που ανακαλύπτουν "Μυστικά" τα οποία χιλιάδες χρόνια τώρα όλοι οι άλλοι (και Πολιτισμοί, κατά τη γνώμη μου, ανώτεροι του δικού μας) αγνοούσαν, ενώ, το τεράστιο Καλό που μπορεί να γίνει στον Συνάνθρωπο και την Ανθρωπότητα αντί να μοιράζεται απλόχερα πρέπει να πληρώνεται χρυσό.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 23-09-07, 16:13
NO1 Ο χρήστης NO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-01-2007
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή κάτι για τις ατάκες...

[QUOTE=PUCK][FONT=Lucida Sans Unicode][COLOR=Purple]
Το όλο θέμα, μου θύμισε την γνωστή και κλασσική πλέον ατάκα του Πάολο Κοέλιο σχετικά με το Σύμπαν και τις δικές μας επιθυμίες. Χιλιοειπωμένα πράγματα που, στην τελική, υπήρχαν και πριν το εκτυπώσει ο Κοέλιο.

Σαφώς και υπήρχαν αυτά τα πράγματα πριν τα εκτυπώσει ο Πάολο Κοέλο και σαφώς και είναι χιλιοειπωμένα, αλλά οκ επειδή αυτά έχουν υποθεί απο πρίν δεν θα πρέπει να τα συναντάμε σε νεότερους συγγραφείς? και εξάλλου άλλη προσέγγιση δίνει ο κάθε συγγραφέας μέσα απο τα βιβλία του και ας αναφέρεται σε κλασσικές ατάκες...

η ΑΛΗΘΕΙΑ είναι μια αλλά παίζει μεγάλο ρόλο απο πια πλευρά την κοιτάς και πώς την κοιτάς....
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 14-12-07, 01:07
kostikakis Ο χρήστης kostikakis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2007
Μηνύματα: 1
Προεπιλογή Δική μου γνώμη !!!!

Επειδή το διάβασα , είδα το DVD και το δοκίμασα , σκεπτόμενος πως "δεν έχω να χάσω κάτι , αν όμως κερδίσω,θα είναι μια "ονειρεμένη" (τραβηγμένο για πολλούς) ζωή" , μπορώ να επιβεβαιώσω οτι λειτουργεί. Συνεχίζω να το δοκιμάζω και συνεχώς εκπλήσσομαι. Η προκατάληψη άλλωστε , δεν έχει βοηθήσει κανένα μέχρι τώρα από όσους γνωρίζω ! Αν το προωθούσε κάποιος Έλληνας συγγραφέας θα σχολιαζόταν το ίδιο αρνητικά? Το να ψάχνει κάποιος το "ανώτερω" συμπεριλαμβάνει και το "κατώτερο" !!!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από NO1
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PUCK
Το όλο θέμα, μου θύμισε την γνωστή και κλασσική πλέον ατάκα του Πάολο Κοέλιο σχετικά με το Σύμπαν και τις δικές μας επιθυμίες. Χιλιοειπωμένα πράγματα που, στην τελική, υπήρχαν και πριν το εκτυπώσει ο Κοέλιο.
Σαφώς και υπήρχαν αυτά τα πράγματα πριν τα εκτυπώσει ο Πάολο Κοέλο και σαφώς και είναι χιλιοειπωμένα, αλλά οκ επειδή αυτά έχουν υποθεί απο πρίν δεν θα πρέπει να τα συναντάμε σε νεότερους συγγραφείς? και εξάλλου άλλη προσέγγιση δίνει ο κάθε συγγραφέας μέσα απο τα βιβλία του και ας αναφέρεται σε κλασσικές ατάκες...

η ΑΛΗΘΕΙΑ είναι μια αλλά παίζει μεγάλο ρόλο απο πια πλευρά την κοιτάς και πώς την κοιτάς....
Προκατάληψη και εκζήτηση είναι δεν διασταυρώνονται !!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη apan@samos : 14-12-07 στις 02:28
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 22-01-08, 00:11
Το avatar του χρήστη Ποσειδώνιος
Ποσειδώνιος Ο χρήστης Ποσειδώνιος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-08-2006
Περιοχή: Κρητικιστάν
Μηνύματα: 631
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από boogieman
...ειναι περιεργο πως και μεχρι τωρα δεν εχει αναφερθει κανενας εδω στο "Secret"
Ειλικρινά Boogie το είχα στο πρόγραμμα. Το καλοκαίρι που πέρασε είδα την ταινία (χεράτη που λένε) αλλά δεν βρήκα χρόνο να γράψω τίποτα.

Κατά τα άλλα τι να πω. Νομίζω απλά ότι το σύστημα δουλεύει αν είσαι μαθητής ... (στο συγκεκριμένο δύσκολο μάθημα) ... άνω του 18,5. Και δεν είναι θέμα ικανοτήτων παρά μόνο μόχθου όπως κάθε τι. Μόχθου ονειρικού .... Και να ξέρεις πραγματικά τι θέλεις. Εκεί και αν έχει μόχθο.

Προσωπικά γνωρίζω το μυστικό από παιδάκι. Όλοι το γνωρίζουμε δηλαδή. Σε μια μεγαλύτερη ηλικία πλήρωσα ένα βιβλίο (όχι το Secret) για να διαβάσω το ίδιο πράγμα.

Ξέρω το μυστικό και ξέρω ότι δουλεύει προσωπικά, αλλά δεν ξέρω τι πραγματικά θέλω για να το αποκτήσω. Και το χειρότερο είναι ότι δεν θέλω να ξέρω τι πραγματικά θέλω ....

Ίσως το να μην θέλω τίποτα, το να μην ζητώ τίποτα, το να μην έχω τίποτα δικό μου. Μα είναι δικιά μου δουλειά το θέλω, το έχω, το ζητώ;

Ίσως την ειρήνη, την αγάπη στον κόσμο. Μα εγώ θα αποφασίσω για αυτό ο ανύπαρκτος;

Αν εγώ γίνω πιο πλούσιος, μήπως κάποιος άλλος γίνει πιο φτωχός; Αυφού τα χρήματα είναι στάνταρ. Για να πάνε κάπου από κάπου θα φύγουν. Και μην πει κανείς ότι δίνει κάθε άνθρωπος και από ένα ευρώ και γίνεσαι δισσεκατομυριούχος χωρίς κανείς να πάθει τίποτα. Διότι αν είναι έτσι να πάνε τα λεφτά στα παιδιά που πεθαίνουν και όχι σε μένα. Αν έρθουν σε μένα θα τα βλέπω αυτά τα λεφτά να στάζουν αίμα. Ή μήπως αυτά τα παιδιά πεθαίνουν επειδή κάποιοι ονειρεύτηκαν βίλες των 4,5 εκατομμυρίων ευρώ και τις απόκτησαν χάρη στο σύμπαν.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 15-02-08, 13:20
Το avatar του χρήστη freya
freya Ο χρήστης freya δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-01-2006
Μηνύματα: 238
Προεπιλογή

Ως η βιβλιοθηκονόμος εδώ μέσα (άντε και το πήρα το πτυχίο...λίγο ακόμα...) οφείλω να σας ενημερώσω για ορισμένα πράγματα.

α) Το βιβλίο είναι αυστραλιανής παραγωγής. Το ότι το παρουσίασε η Oprah στην εκπομπή της και στην συνέχεια έκανε ολόκληρο θέμα και ο Χαρδαβέλλας είναι άλλου παπά ευαγγέλιο!!!

β) Το βιβλίο καθώς και το βίντεο δεν σου λένε ότι πρόκειται για ένα τεράστιο μυστικό που αν το ανακαλύψεις μέσα σε δευτερόλεπτα θα αλλάξει η ζωή σου. Αν μη τι άλλο σου γίνεται ξεκάθαρο από την αρχή ότι το μυστικό το γνωρίζεις ήδη και ότι απλά πρέπει να κοπιάσεις αρκετά εκπαιδεύοντας τον εαυτό σου να κάνει θετικές σκέψεις.

γ) Στο βιβλίο καθώς και στο βίντεο γίνεται αναφορά σε διάφορους προγόνους μας που ακολουθούσαν το σύστημα της θετικής σκέψης. Δεν είναι λοιπόν μυστικό. Απλά είναι κάτι που ξεχνάμε να κάνουμε εγκλωβισμένοι καθώς είμαστε μέσα στην καθημερινότητα μας.

δ) Το βιβλίο εντάσσεται στην κατηγορία της ψυχολογίας και εσωτερικής αναζήτησης. Πολλοί ψυχολόγοι πλέον το προτείνουν στους ασθενείς τους που πάσχουν από κατάθλιψη. Σίγουρα είναι φθηνότερο από το κόστος άπειρων επισκέψεων στο ιατρείο τους και λιγότερο εξουθενωτικό από το να μιλάς συνέχεια... Επομένως δεν πρόκειται για κάποιο μυθιστόρημα.

Έτυχε να δω το βιντεάκι εντελώς τυχαία (το κατέβασα νομίζοντας ότι πρόκειται για κάποια συναισθηματικού τύπου ταινία) στην πιο κρίσιμη ίσως περίοδο της ζωής μου. Για κάποιον περίεργο λόγο προσωπικά μου έδωσε δύναμη και βρήκα απόλυτα λογικό το όλο σκεπτικό. Από τότε προσπαθώ, όσο είναι δυνατόν φυσικά, να ακολουθώ μία πορεία θετικής σκέψης. Από πάντα πίστευα άλλωστε ότι οι σκέψεις μας είναι υπεύθυνες για τον τρόπο που αισθανόμαστε και αντιδράμε. Είναι απόλυτα λογικό όταν σκεφτόμαστε τα χειρότερα, αυτά να συμβαίνουν. Εμείς προκαλούμε την τύχη μας, μοίρα μας, γραφτό μας ή όπως αλλιώς το ονομάζει ο καθένας μας.

Η άποψη μου: Ωραίο και αναζωογονητικό!!!
__________________
Death is but a fraction of life...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 16-02-08, 01:43
Το avatar του χρήστη henriksmir
henriksmir Ο χρήστης henriksmir δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-03-2007
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή

Για μένα λειτούργησε πάντως! Βρήκα όλους εσάς!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 16-02-08, 12:46
Oddb@llSoul Ο χρήστης Oddb@llSoul δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-11-2007
Περιοχή: Somewhere over the rainbow...
Μηνύματα: 220
Προεπιλογή

To Secret το έχει διαβάσει λίγο η μητέρα μου. Απο όσα μπόρεσα να δώ δεν είναι παρά μία απλή ΠΟΛΥΛΟΓΙΑ γύρω απο μια μονάχα φράση: "Αν θές μπορείς..." και υποτείθεται οτι εκδήδεται σαν κάτι το σημαντικό και πρωτότυπο.

Φίλοι μου η δύναμη είναι μέσα σας και μην με κάνετε να πιστέψω οτι πρωτού το διαβάσετε δεν είχατε ήδη σκεφτεί τα όσα αυτό λέει μέσα του...

Πάντως δεν σημαίνει οτι το βιβλίο είναι άχρηστο για εμένα...Ίσα ίσα, αφυπνίζει κάπως αλλά και πάλι αν δεν το διαβάσετε δεν θα χάσετε τίποτα...Πιό πολύ να διαβάσετε κανένα έργο του Νίτσε ή του Ντοστογιέφσκι αν είναι και τότε θα αφυπνιστεί και η σκέψη καί η δημιουργηκοτητά σας...

(Δεν έχω διαβάσει κανένα απο τους δύο, αλλά φυσικά υπάρχουν άλλοι καλοί διανοητές...)

Αυτά απο εμένα. Δεν είπα και τίποτα το διαφορετικό φυσικά αλλά τουλάχιστον μίλησα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Oddb@llSoul : 16-02-08 στις 12:50
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 16-02-08, 13:06
Το avatar του χρήστη leo morpheus
leo morpheus Ο χρήστης leo morpheus δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2006
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Oddb@llSoul

Φίλοι μου η δύναμη είναι μέσα σας και μην με κάνετε να πιστέψω οτι πρωτού το διαβάσετε δεν είχατε ήδη σκεφτεί τα όσα αυτό λέει μέσα του...

Απλα μερικοι ανθρωποι(η πλειοψηφια μαλλον...)θελουν να διαβασουν,να ακουσουν,να τους πει καποιος κατι...ωστε να ειναι σιγουροι γι'αυτο που κανουν.Περιοριζεται ο δρομος και ετσι νιωθουν πιο σιγουροι για τα βηματα τους.Εξαλλου ολα αυτα ειναι μεσα μας και το βιβλιο αυτο που κανει ειναι να ξυπναει καπως αυτα τα πραγματα και να αφυπνιζει!
__________________
" WHAT RISES MUST FALL , WHAT HAS FALLEN MAY RISE AGAIN..."
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 16-02-08, 13:12
Oddb@llSoul Ο χρήστης Oddb@llSoul δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-11-2007
Περιοχή: Somewhere over the rainbow...
Μηνύματα: 220
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leo morpheus
Εξαλλου ολα αυτα ειναι μεσα μας και το βιβλιο αυτο που κανει ειναι να ξυπναει καπως αυτα τα πραγματα και να αφυπνιζει!
Φίλε Λίο Μορφέα το ανέφερα ήδη αν το πρόσεξες...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Oddb@llSoul
Πάντως δεν σημαίνει οτι το βιβλίο είναι άχρηστο για εμένα...Ίσα ίσα, αφυπνίζει κάπως αλλά και πάλι αν δεν το διαβάσετε δεν θα χάσετε τίποτα...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Oddb@llSoul : 16-02-08 στις 13:13
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.