Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-05-08, 13:12
laraska Ο χρήστης laraska δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-05-2008
Μηνύματα: 150
Προεπιλογή Aξιοπιστια της Αγ.Γραφης off-topic

Μιλτος01


αν θελει καποιος συμορφωνεται , αν δεν θελει δεν συμορφωνεται .
Εκει εγκειται το ολο θεμα . Θα πιστεψεις ή δεν θα πιστεψεις .
Για αυτο λεμε πως ειναι δυσκολο και θελει αφοσοιωση και πνευματικη επαγρυπνιση .
Λες οτι νομιζεις , διαβαζοντας κατι το απορριπτεις απλα .
Εχεις κανει πχ μοναχος για να κρινεις μονος σου τι γινεται ουσιαστικα ή δεν σε αφορα και βγαζεις ''το μακρυ και το κοντο '' σου και εσυ ?
  #2  
Παλιά 16-05-08, 13:37
f.nikolaos Ο χρήστης f.nikolaos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-04-2008
Μηνύματα: 98
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Miltos01


Πάτερ μ' όλο το σεβασμό...ας σταματήσει επιτέλους ο ΜΥΘΟΣ των αγράμματων ψαράδων που "μέσα σε μια νύχτα" μεταμορφώθηκαν σε πεφωτισμένους κήρυκες της ΑΛΗΘΕΙΑΣ...
Ας μη ξεχνάμε ότι για 3 ολόκληρα χρόνια της ζωής τους οι άνθρωποι αυτοί έζησαν ΜΑΖΙ με μια ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΥΧΑΙΑ ΜΟΡΦΗ...και ΔΙΔΑΧΘΗΚΑΝ απ' αυτήν!
Άλλωστε είναι γνωστό ότι οι μαθητές ΔΕΝ ΓΕΝΝΙΟΥΝΤΑΙ αλλά γίνονται...Με άλλα λόγια θέλω να πώ ότι ΔΕΝ είναι απαραίτητο ντε και καλά πίσω απ' όλα να βλέπουμε ΥΠΕΡΦΥΣΙΚΕΣ και ΑΟΡΑΤΕΣ παρεμβάσεις......

αγαπητε μιλτο ειναι καλη η παρατηρηση σου αλλα πρεπει να γνωριζει οτι οι μαθητες ηταν αγραμματοι διοτι και ο διδασκαλος ηταν αγραμματος.
και εμηναν αγραματοι οπως μαρτυρουν και αλλες πηγες απο την εξωβιβλικη γραμματια.
εγω παντως εκανα 8 χρονια αγγλικα και ζοριστηκα πολυ και ας ζω σε αλλη εποχη ενω αυτοι μιλουσαν δεν ξερω και εγω ποσες γλωσες και ποτε τα εμαθαν αυτα μεσα σε τρια χρονια....?ο Πετρος ηταν και σε προχορημενη ηλυκια.

επισης οι επιστολες εχουν υπογορευθει δεν εχουν γραφτει απο τους ιδιους οπως και το ευαγγελιο του ιωαννη και η αποκαλυψη.

αυτοι λοιπον μεσα σε τρια χρονια ειναι αδυνατον να εμαθαν ολες αυτες τις γλωσσες...

επισης γιατι οι μαθητες οταν ειδαν το Χριστο να σταυρωνεται τον εγκατελυψαν και κρυφτηκαν ολοι και τουσ βλεπουμε μετα την πεντικοστη με παρισια να ομολογουν μπροστα σε ολους. τι συνεβει? πως καταφεραν να σκορπιστουν σε ολο τον κοσμο αυτοι οι ψαραδες και να φερουν τα πανω κατω στην ιστορια? πως μπορεσε ο απ. θωμας π.χ. να συνενοηθει στις ινδιες κ.τ.λ. ψαξτε καλυτερα λοιπον και μεν λετε λιακοπουλικα πραγματα που δεν ευσταθουν....
  #3  
Παλιά 16-05-08, 22:37
Το avatar του χρήστη Miltos01
Miltos01 Ο χρήστης Miltos01 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-12-2006
Μηνύματα: 291
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από f.nikolaos
αγαπητε μιλτο ειναι καλη η παρατηρηση σου αλλα πρεπει να γνωριζει οτι οι μαθητες ηταν αγραμματοι διοτι και ο διδασκαλος ηταν αγραμματος.
Πάτερ, οι μαθητές ήταν αγράμματοι αλλά ο Διδάσκαλος είχε ΓΝΩΣΗ...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από f.nikolaos
αυτοι μιλουσαν δεν ξερω και εγω ποσες γλωσες
.

Γιατί μπερδεύεται μήλα με πορτοκάλια; Η Γνώση για την οποία μιλάμε εδώ δεν κοινωνείται απαραίτητα με ανάγνωση και γραφή αλλά πρώτιστα με το ΒΙΩΜΑ.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από f.nikolaos
...και τουσ βλεπουμε μετα την πεντικοστη με παρισια να ομολογουν μπροστα σε ολους. τι συνεβει?
Ακριβώς! Είναι η στιγμή που η ΓΝΩΣΗ (η αποκτηθείσα στο "φροντιστήριο" των 3 ετών") γίνεται ΕΠΙΓΝΩΣΗ...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από f.nikolaos
...καλύτερα λοιπον και μεν λετε λιακοπουλικα πραγματα που δεν ευσταθουν....
Δεν έχω ΚΑΜΙΑ σχέση με τον παραπάνω κύριο και τις μυθολογίες του...η ουσία των πραγμάτων με ενδιαφέρει και η ΑΛΗΘΕΙΑ...
  #4  
Παλιά 17-05-08, 00:26
Το avatar του χρήστη Τάκης Παπαδόπουλος
Τάκης Παπαδόπουλος Ο χρήστης Τάκης Παπαδόπουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-01-2008
Περιοχή: Locarno Swizzera
Μηνύματα: 704
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Miltos01
Πάτερ, οι μαθητές ήταν αγράμματοι αλλά ο Διδάσκαλος είχε ΓΝΩΣΗ...

.

Γιατί μπερδεύεται μήλα με πορτοκάλια; Η Γνώση για την οποία μιλάμε εδώ δεν κοινωνείται απαραίτητα με ανάγνωση και γραφή αλλά πρώτιστα με το ΒΙΩΜΑ.



Ακριβώς! Είναι η στιγμή που η ΓΝΩΣΗ (η αποκτηθείσα στο "φροντιστήριο" των 3 ετών") γίνεται ΕΠΙΓΝΩΣΗ...



Δεν έχω ΚΑΜΙΑ σχέση με τον παραπάνω κύριο και τις μυθολογίες του...η ουσία των πραγμάτων με ενδιαφέρει και η ΑΛΗΘΕΙΑ...
Μίλτε, πέφτεις στην παγίδα του Νίκου και μιλάς σαν να είναι ιστορικές αλήθειες τα αναφερόμενα στην γραφή...

Τα περί "επιφοίτησης" κλπ., ούτε για μικρά παιδιά δεν κάνουν και συ κάθεσαι και προσπαθείς να κάνεις σοβαρή συζήτηση παίρνοντας σαν ιστορικά δεδομένα τα παραμύθια;

Αδιαφορώ αν οι χαρακτηρισμοί μου που αποδίδουν την αλήθεια ενοχλούν τύπους σαν τον Νίκο, που μέσα στο πέλαγος της αγνοίας του νομίζει ότι έχει να κάνει με κρετίνους που θα δεχθούν τις ποικιλότροπες προσβολές του για το Αρχαίο Ελληνικό Πνεύμα...

Πότε μας τσαμπουνά ότι οι φιλόσοφοι ήσαν "λάθος", πότε του κάθεται στο στομάχι το "δωδεκάθεο", αλλά όταν τον προκάλεσα για τα "πρωτότυπα" που αναφέρονται στην γραφή, απλώς έκανε τον αδιάφορο...

Πού να τολμήσει βέβαια να απαντήσει με σαφήνεια στον Τριθέμιο...

Τι λες Νίκε, κάνουμε μία αντιπαράθεση του τι είπαν και δίδαξαν οι Έλληνες φιλόσοφοι σε σχέση με αυτά που γράφονται στην γραφή και που τα αποδίδεις στην "θεοπνευστία" της; Σου είπα, έχω ξαναδημοσιεύσει σχετικά, ένα ολόκληρο κατεβατό...

Εκτός αν ο κατασκευασμένος από τους Εβραίους και ανακαινισμένος σε νέα βερσιόν από τον Παύλο θεός σου ( ! ) προτιμά αντί για πρωτότυπες ρήσεις, για να μην κουράζεται βέβαια, να αντιγράφει - είναι πιό εύκολο...

Τελικά Νίκε, είσαι ΠΟΛΥ επικίνδυνος - παρασύρεις τους καλοπροαίρετους σε συζήτηση, μόνο και μόνο για να κάνεις "επίδειξη" του καλαμοκαβαλήματός σου...

Αν δεν κάνω λάθος, ΔΕΝ ΤΟΛΜΑΣ να απαντήσεις φράση - φράση στα προηγούμενα δημοσιεύματά μου - εγώ ( ΚΑΙ ο Τριθέμιος, αλλά έχει πιό γερό στομάχι από μένα όσο και περισσότερη υπομονή ) ΔΕΝ μασάω και το ξέρεις πολύ καλά.
__________________
Takispapa
Στον Ωκεανό της ανθρώπινης βλακείας, επιπλέουν ακόμη σκάφη με ΣΤΕΓΝΟΥΣ επιβάτες...
  #5  
Παλιά 17-05-08, 01:40
BigBang Ο χρήστης BigBang δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-05-2008
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Ας αποφασιστεί πρώτα απ'όλα από τους συνομιλητές αν η Αγία Γραφή είναι θεόπνευστη ή όχι για να υπάρχει και μια βάση προς συζήτηση...
  #6  
Παλιά 17-05-08, 02:21
laraska Ο χρήστης laraska δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-05-2008
Μηνύματα: 150
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BigBang
Ας αποφασιστεί πρώτα απ'όλα από τους συνομιλητές αν η Αγία Γραφή είναι θεόπνευστη ή όχι για να υπάρχει και μια βάση προς συζήτηση...


αυτο ειναι το προβλημα προς συζητηση του θρεντ .
  #7  
Παλιά 17-05-08, 09:49
Το avatar του χρήστη Τάκης Παπαδόπουλος
Τάκης Παπαδόπουλος Ο χρήστης Τάκης Παπαδόπουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-01-2008
Περιοχή: Locarno Swizzera
Μηνύματα: 704
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BigBang
Ας αποφασιστεί πρώτα απ'όλα από τους συνομιλητές αν η Αγία Γραφή είναι θεόπνευστη ή όχι για να υπάρχει και μια βάση προς συζήτηση...
Δημοψήφισμα θα κάνουμε, ή θα βάλουμε το μυαλό μας να δουλέψει;

Δεν απαντήθηκε, πώς ένα "θεόπνευστο" κείμενο, στο κυριώτερο μέρος του - την διδασκαλία - αποτελεί αντίγραφο φιλοσοφικών απόψεων άλλης πηγής ( τι σόι "θεοπνευστία" είναι αυτή! ) και στα υπόλοιπα, φαίνεται από μακρυά ότι είναι η μυθιστορία ενός λαού - και όχι με ιδιαίτερη λογοτεχνική αξία - διανθισμένη με στοιχεία "λατρείας" από άλλες επιρροές γειτονικών λαών και μυθολογιών, με ατελή αναφορά σε ιστορικά γεγονότα ( η ελληνική μυθολογία είναι απείρως πλέον αξιόπιστη - τρεις κατακλυσμοί, π.χ., αναφέρονται σε σχέση με τον κατακλυασμό του Νώε ) πάνω στην οποία μυθιστορία "στήθηκε" μιά νέα θρησκεία που επεκράτησε με τις γνωστές "άγιες" μεθοδεύσεις.

Ποιό θεόπνευστο κείμενο επιβάλλεται να γίνει αποδεκτό με φωτιά και τσεκούρι;

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΘΕΟΠΝΕΥΣΤΑ ΚΕΙΜΕΝΑ ( με την σημασία στον όρο που δίνουμε εδώ ).

Όσον αφαρά την αξιοπιστία, ας ρίξει ο αμφιβάλλων μιά ματιά στα προηγούμενα μηνύματα του παρόντος νήματος, ιδιαίτερα του φίλου Τριθέμιου, που είχε την υπομονή να αναπτύξει τις θέσεις του με διεξοδική αναφορά και σαφήνεια.

Μην επαναλαμβάνουμε τα ίδια.

Βέβαια, τα όσα γράφονται εδώ αναφέρονται σε ανοιχτά μυαλά που έχουν συνηθίσει να λειτουργούν και που δεν τυφλώνονται από το θρησκοληπτικό μένος, όπως του Νίκου.

Έχω γνωρίσει ιερείς που έχω θαυμάσει το μυαλό και την σοφία τους - σε αυτούς δυστυχώς ΔΕΝ συμπεριλαμβάνεται ο φίλτατος καλαμοκαβαλλημένος ιερωμένος μας.

Και μιά ρητορική ερώτηση:
Από την στιγμή που ένα δόγμα γίνεται δεκτό μόνον από μη ισορροπημένους ανθρώπους που τους λείπει η αίσθηση της λογικής, πώς περιμένουμε από ένα δογματικό να κάνει σοβαρή συζήτηση; Καλύπτεται πίσω από ένα "έτσι είναι" επειδή "έτσι πιστεύω" και τελειώνει το πανηγύρι εκεί...
__________________
Takispapa
Στον Ωκεανό της ανθρώπινης βλακείας, επιπλέουν ακόμη σκάφη με ΣΤΕΓΝΟΥΣ επιβάτες...
  #8  
Παλιά 16-05-08, 14:00
Το avatar του χρήστη Miltos01
Miltos01 Ο χρήστης Miltos01 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-12-2006
Μηνύματα: 291
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από laraska
Μιλτος01
αν θελει καποιος συμορφωνεται , αν δεν θελει δεν συμορφωνεται .
Εκει εγκειται το ολο θεμα . Θα πιστεψεις ή δεν θα πιστεψεις.
Αμ...ΔΕΝ είναι εκεί το θέμα! Πριν ζητήσεις απ' κάποιον να συμορφωθεί με κάτι πρέπει πρώτα αυτός να "ΔΕΙ"... Ζητάς από ένα τυφλό να ασπαστεί το ΔΟΓΜΑ σου λέγοντας του πόσο ωραία είναι αυτά που βλέπεις εσύ, ενώ αυτός ΛΑΧΤΑΡΑ να "ΔΕΙ"! Στο σημείο αυτό έχει ανάγκη όχι από συμμόρφωση και καταναγκασμό στο ΔΟΓΜΑ ΣΟΥ αλλά από ΑΓΓΙΓΜΑ...και σ' αυτό ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ να τον βοηθήσεις ούτε εσύ, ούτε βέβαια και εγώ...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από laraska
Εχεις κανει πχ μοναχος για να κρινεις μονος σου τι γινεται ουσιαστικα ή δεν σε αφορα και βγαζεις ''το μακρυ και το κοντο '' σου και εσυ ?
Εγώ λέγω την άποψή ΜΟΥ...αν δεν σου κάνει μπορείς κάλλιστα να την πετάξεις στα σκουπίδια...Ή ΟΧΙ;
  #9  
Παλιά 16-05-08, 14:58
Το avatar του χρήστη PUCK
PUCK Ο χρήστης PUCK δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-06-2005
Περιοχή: Ονειροπολία
Μηνύματα: 744
Προεπιλογή

Σε παλαιότερες συζητήσεις σ' αυτό το forum, είχα ζητήσει από συμφορουμίτες χριστιανούς να μου δώσουν το "κλειδί"
που οδήγησε τον καθένα τους στο να ασπαστούν το συγκεκριμένο Δόγμα.

( Οι παλαιότεροι ίσως θυμούνται τις περιπτώσεις "Παθοκτόνος" και "Ρομφαία" ).

Φαντάζομαι, ότι δεν υπάρχει άνθρωπος που να πιστεύει κατά γράμμα τα παραμυθάκια περί Αδάμ και Εύας, κιβωτού του νώε, κλπ.
Κάτι άλλο είναι εκείνο που τους "αφύπνισε" και τους "αναγέννησε".

Δυστυχώς, δεν πήρα κάποια απάντηση (η οποία, φυσικά, μόνο υποκειμενική μπορεί να είναι).

Θα ήθελε κάποιος/α από τους νέους φίλους, να μας πει το "μυστικό" που του/της άλλαξε τη ζωή; Προσοχή, μιλάω για "κλειδί", γι αυτό το "κλικ"
που ανοίγει τα μάτια της Ψυχής, δεν ζητάω αποδείξεις, ιστορικές ή μη, περί θεοπνευστίας, πραγματικής ύπαρξης κλπ.

Ευχαριστώ
  #10  
Παλιά 16-05-08, 15:24
f.nikolaos Ο χρήστης f.nikolaos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-04-2008
Μηνύματα: 98
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PUCK
[FONT=Lucida Sans Unicode]Θα ήθελε κάποιος/α από τους νέους φίλους, να μας πει το "μυστικό" που του/της άλλαξε τη ζωή; Προσοχή, μιλάω για "κλειδί", γι αυτό το "κλικ"
που ανοίγει τα μάτια της Ψυχής, δεν ζητάω αποδείξεις, ιστορικές ή μη, περί θεοπνευστίας, πραγματικής ύπαρξης κλπ.

Ευχαριστώ

η σχεση του καθε ανθρωπου με τον θεο ειναι μοναδικη οπως μοναδικο ειναι και το καθε ατομο. μοναδικη και ανεπαναληπτη. το κλειδι σ αυτη τη σχεση μοναδικο. ειναι το προσωπικο password στην σχεση μας αυτη.

μην ζητας το κλειδι μου να ανοιξεις το δικη σου πορτα στη σχεση αυτη.


επισης η απλοτητα που χαρακτηριζει τη γραφη δεν ειναι τυχαια καθως φανταστειτε ποσα δις εκ. ανθρ. εχουν διαβασει την Α.Γ. δεν απευθυνθηκε μονο στους διαβασμενους. ολοι ,φτωχοι,αγραμματοι,πλουσιοι και μορφωμενοι εχουν το δικαιωμα της αναγνωσης της. επισης τα νοηματα της Α.Γ. εχουν κλημακα ,για τον ιδιο λογο. γι αυτο και επιμενω στην θεοπνευστια. βελεπετε οτι ολα τα φιλοσοφικα συγγραματα ειναι δυσνοητα και ακαταλυπτα για τους απλους ανθρωπους.

ο αδαμ και η ευα ειναι μια ιστορια που στον πηρυνα της κρυβει την αληθεια. δεν εφαγαν κανεναν καρπο ηθελαν απλα να γινουν θεοι χωρις θεο(αυτο που κανει σημερα η επιστημη,που αντι να υπηρετει τον ανθρωπο ψαχνει να βρει στο σερεν το σωματιδιο του Θεου... ελεος). αυτο μονο ο εωσφορος το ειχε πρωτοεπιχειρησει και εγινε το αντιθετο του θεου. ο ανθρωπος ομως εχει την δυνατοτητα επιστροφης...

αυτοι που πραγματικα μπορουν να επαληθευσουν την θεοπνευστια ειναι καπιοι απο εδω μεσα που ασχολουνται με αποκρυφυσμο. γνωριζουν πως αν κοντα στην τελετη που κανουν βρεθει καποια Α.Γ. τοτε λυσαει ο δαιμονας. οι αλοι απλα θα με πειτε μεσαιωνικο ανθρωπο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη f.nikolaos : 16-05-08 στις 15:25
Κλειστό Θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:43.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.