Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιά 17-03-06, 14:51
Το avatar του χρήστη Antonia
Antonia Ο χρήστης Antonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2004
Μηνύματα: 928
Προεπιλογή

Νομίζω ότι για ακόμα μια φορά καταφέραμε να μιλάμε για το χριστιανισμό, το καλό που κάνει ο Χριστός και τη μάχη του με το διάβολο. Βρε παιδιά, συγγνώμη, αλλά μπορούμε μια φορά να μιλήσουμε για ένα θέμα και να αφήσουμε απέξω τη θρησκεία στην οποία πιστεύουμε; Παρακαλώ, να μη με παρεξηγήσετε οι πιο "φανατικοί" χριστιανοί (καθώς φανερά υπάρχουν και χριστιανοί που δεν το φωνάζουν σε κάθε τους μήνυμα) αλλά καταφέρνετε κάθε φορά να αλλοιώσετε ένα θέμα και μέσα από κάθε συζήτηση προσπαθείτε να μας φέρετε όλο και πιο κοντά στη θρησκεία σας. Έχετε ανάγκη από πιστούς; Ευχαριστούμε, αλλά προσωπικά κουράστηκα!! Όχι άλλο κάρβουνο!


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από R-b-t3r
Το μόνο που μπορώ να σου πώ σχετικό με το θέμα είναι ότι τα αβάπτιστα παιδιά είναι πολύ ευάλωτα σε θέματα μαγείας. Τα μαλλιά αβάπτιστων παιδιών είναι υλικά για την άσκησει μαγείας να ξέρεις. Γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό?
Εγώ πάντως ξέρω πώς ο διάβολος ( ? ) επιτίθεται στους πιο πιστούς και όχι στους άθεους. Επίσης, μαλλιά χρησιμοποιούνται γενικά στην άσκηση μαύρης μαγείας. Δεν ισχύει μόνο για παιδιά, πόσο μάλλον για αβάπτιστα στη χριστιανική θρησκεία. Ξέρω περιπτώσεις που ισχυρίζονται ότι έχουν υποβληθεί σε μάγεια και δε νομίζω ότι έχει να κάνει με τη θρησκεία τους και το κατά πόσο έχουν βαπτιστεί ή όχι. Ο "μάγος" δε τους ρώτησε σε ποιο θεό πιστεύουν πριν τους κάνει κακό.
__________________
Εις το επανιδείν...
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 17-03-06, 15:02
xarism Ο χρήστης xarism δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή

Αυτό για τα μαλιά των παιδιών ούτε εγώ το γνωρίζω, πόσοι όμως ενήλικοι χριστιανοί, βαπτισμένοι και μυρομένοι, πέφτουν θύματα της μαγείας;

Αυτό που ξέρω είναι ότι αν ο Θεός είναι μαζί σου, ο διάβολος δεν έχει εξουσία πάνω σου, ούτε τα μάγεια, ούτε το "κακό" μάτι.
Ο Χριστός καλούσε τα μικρά παιδιά κοντά Του και τα ευλογούσε, δεν τα βάπτηζε. Αυτό πρέπει να κάνουν και οι γονείς σήμερα, να έχουν τα παιδιά τους κοντά στο Θεό και στην εκκλησία.


Όσο για την αντίθεση στις άλλες πρακτικές για το στάυρωμα εισόδων τον αγιασμό κτλ πού τα είδες?

Επειδή δεν τα είδα πουθενα στο ευαγγέλιο γι' αυτό το, λέω.
Αν θέλεις να καρποφορήσουν τα χωράφια σου, ή να σου φυλάξει ο Θεός το σπίτι σου και την οικογένειά σου, απλά προσεύχεσαι γι'αυτό.
Ο αγιασμός είναι τρόπος ζωής, ο Θεός λέει: "άγιοι γίνεσται, διότι εγώ είμαι Αγιος", δεν είναι να αγιάζουμε τα νερά και εμείς να ζούμε μέσα στην αμαρτία, αλλά κάθε πρωί θα πίνουμε λίγο αγιασμό ή θα ραντίζουμε τους τοίχους και τα χωράφια μας. Παράδοξο, υποκριτικό, και εκτός ευαγγελίου (για μένα πάντα).
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 17-03-06, 15:28
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

Ενδυναμωνοντας κι εγω την αποψη της Αντωνιας ερχομαι να απευθυνω εκκληση να σωθει το τοπικ και να μην καταληξει αλλο ενα προπαγανδιστικο χριστιανικο παιδωμαζωμα. Το θεμα μας εδω ειναι η μαγεια και οι διαφορες πτυχες της. Θα παρακαλουσα λοιπον να συμμετασχουν στη συζητηση οσοι γνωριζουν ή οσοι θα ηθελαν να μαθουν και να αποφευγονται οι αφορισμοι (βλ. ουυυυυ 666 κτλ ) .

Την μαγεια την αντιλαμβανομαι ως μια παναρχαια τεχνικη που εχει να κανει με δυναμεις της φυσης και δυναμεις του ανθρωπου. Γιαυτο ας αφησουμε απ'εξω χριστιανισμους,διαβολους και λοιπα κυρηγματα για μικρα παιδακια(και μαλιστα παιδακια αλλων εποχων...)
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 17-03-06, 15:34
Το avatar του χρήστη tsilof
tsilof Ο χρήστης tsilof δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2005
Περιοχή: Κάτω από το βουνό των Θεών
Μηνύματα: 730
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Antonia
Νομίζω ότι για ακόμα μια φορά καταφέραμε να μιλάμε για το χριστιανισμό, το καλό που κάνει ο Χριστός και τη μάχη του με το διάβολο. Βρε παιδιά, συγγνώμη, αλλά μπορούμε μια φορά να μιλήσουμε για ένα θέμα ... αλλά καταφέρνετε κάθε φορά να αλλοιώσετε ένα θέμα και μέσα από κάθε συζήτηση προσπαθείτε να μας φέρετε όλο και πιο κοντά στη θρησκεία σας. ...Όχι άλλο κάρβουνο!
Ε μα....
Όντως ρε παιδιά, αν κοιτάξετε όλα τα θέματα που έχουν ανοιχτεί με παρεμφερή τίτλους και ουσία (βλ. Αγιο φως, Χριστιανισμός =victim κλπ...) από αλλού ξεκινάμε ,μα καταλήγουμε στο να παλεύει ο καθένας να αποδείξει και πολλές φορές να επιβάλλει τα πιστεύω του..
Και Αντωνία να συμπληρώσω πως αυτό γίνεται και από τις δύο πλευρές, όχι μόνο από τους υπέρμαχμους του Χριστιανικού ιδεώδους.
Λες και "τώρα στα γεράματα" υπάρχει περίπτωση να αλλάξουν απόψεις και μυαλά.. .
Δε πιστεύω πως αυτός είναι ο σκοπός των συζητήσεων μας μέσα σ΄αυτή την "αγορά"...
Λέω εγώ,,, μπορεί (και ίσως) να κάνω λάθος
__________________
Quid tibi opus est, ut sis bonus? Velle!


blog:
mantri


blog:
adioristos


radio station
dRadio


Τα καλύτερα έρχονται ! ! !
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 17-03-06, 16:00
xarism Ο χρήστης xarism δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή

Την μαγεια την αντιλαμβανομαι ως μια παναρχαια τεχνικη που εχει να κανει με δυναμεις της φυσης και δυναμεις του ανθρωπου. Γιαυτο ας αφησουμε απ'εξω χριστιανισμους,διαβολους και λοιπα κυρηγματα για μικρα παιδακια(και μαλιστα παιδακια αλλων εποχων...)

Συμφωνώ στο πανάρχαια τεχνική, ποιες είναι όμως οι δυνάμεις της φύσεις και ποιές οι δυνα΄μεις του ανθρώπου;

Αν αφήσουμε έξω χριστιανισμούς και διαβόλους, τότε πολύ απλά δεν έχουμε μαγεία. Η μαγεία δεν έχει να κάνει με τη φύση, ούτε με οτιδήποτε υλικό, κινείται και λειτουργεί πνευματικά, υπερφυσικά, με τρόπο που ο άνθρωπος δεν μπορεί να αντιληφθεί και να εξηγήσει γιατί απλά τα πνεύματα δεν έχουν σάρκα για να φαίνονται.

Πνεύματα είναι ο Θεός, οι άγγελοι και τα δαιμόνια, όσο παραμυθένιο κι αν ακούγεται. Δεν κάνουμε κυρηγματάκια για μικρά παιδάκια, όλοι πιστεύω είμαστε ώριμοι να διακρίνουμε και να δεχτούμε αυτό που θέλουμε.

Η φύση δεν έχει αυτιά για να ακούει τις επικλύσεις των μάγων, τα πνεύματα όμως έχουν και ακούνε περισσότερους ήχους από κάθε ανθρωπο.
Γι' αυτό όταν παίζεις με όντα που έχουν δυνάμεις ανώτερες από εσένα και θέλουν το κακό του ανθρώπου (μιλαώ για τα "παραμυθένια" για κάποιους δαιμόνια), τότε σίγουρα εδώ υπάρχει πρόβλημα. Η λύση στο πρόβλημα είναι ο Χριστός, δεν ξέρω γιατί αυτό μοιάζει με "κηρυγματάκια".
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 17-03-06, 16:13
vagkri Ο χρήστης vagkri δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2006
Περιοχή: αθήνα
Μηνύματα: 284
Προεπιλογή

Οπως ανέφερε η αντωνία η συζήτηση εχει πάει σε διαμάχη χριστιανών και μη.
Η συζήτηση ειναι γενικά για την μαγεία με ανταλλαγη απόψεων και εμπειριών και οχι κόντρα μεταξύ μας.Προτείνω αν υπάρχει κάποιος που έχει κάποιο περιστατικό να αναφέρει να το κάνει μπας και σταματήσει η "κόντρα".Αλλιώς ας πούμε πιο γενικά τι πιστέυει ο καθένας (αν πιστέυει ) και τρόπους να προφυλαχθούμε.Η μαγεία ειναι παγκόσμιο φαινόμενο και δεν πιστευω ότι μονο οι χριστιανοι μπορουν να προφυλαχθούν.
Περιμένω (ολο ενδιαφέρον ) τις απόψεις σας.
__________________
( Το παλαιό μου Nickname (Ελληνιστί Ψευδώνυμο) ήταν "VAGKRI"...)
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 17-03-06, 16:41
Το avatar του χρήστη metatron
metatron Ο χρήστης metatron δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 33
Προεπιλογή

Εγω δε μπορω να καταλαβω γιατι ασχολειστε κατα ποσο τα βιβλια οπως η σολομωνικη και η καινη διαθηκη ειναι εγκυρα. Η αληθεια ειναι οτι κανενας δε μπορει να επιβεβαιωσει κατα ποσο αυτα που εχουν γραφτει ειναι εγκυρα. Καθως και τα 2 χρονολογουντε πολυ πισω. Αντιθετως ομως μπορει ο καθε ενας να ασχοληθει πρακτικα απο μονος του. Στη πορεια μπορει να προσκομησει στοιχεια απο διαφορες πηγες. Για μενα μαγεια ειναι να μπορεις να επηρεαζεις το μελλον κατα βουληση, απο το πιο απλο μεχρι και το πιο δυσκολο πραγμα.
__________________
You talk about redefining my identity. I want a guarantee that I can still be myself.
There isn't one. Why would you wish to? All things change in a dynamic environment. Your effort to remain what you are is what limits you.
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 17-03-06, 17:00
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xarism
Συμφωνώ στο πανάρχαια τεχνική, ποιες είναι όμως οι δυνάμεις της φύσεις και ποιές οι δυνα΄μεις του ανθρώπου;
Ο άνθρωπος είναι μέρος της υλικής κτίσης (Δημιουργίας) και δεν θα πρέπει να τον διαχωρίζουμε από τις δυνάμεις της φύσης.
Σε μια συζήτηση για τη Μαγεία, νομίζω πως δεν είναι δυνατόν να αφήσει κανείς απ'έξω τα θρησκευτικά του πιστεύω, όπως δεν μπορεί να μη λάβει υπόψη του τη δική του κοσμοθεωρία, μέρος της οποίας αποτελούν τα προαναφερόμενα θρησκευτικά πιστεύω. Έτσι, θεωρώ πως η συζήτηση δεν έχει ξεφύγει, αρκεί να μην αναλωθεί στις γνωστές και πλέον κουραστικές αντεγκλίσεις μεταξύ οπαδών και πολέμιων του χριστιανισμού.
Νομίζω είναι σωστή η αναρώτηση ενός φίλου (που συγγνώμη αλλά δεν θυμάμαι ποιός ήταν), η οποία λίγο πολύ ρωτούσε πως είναι δυνατόν να επικαλούμαστε φυσικές δυνάμεις με τέτοιες "τελετουργίες". Νομίζω πως όποιος έχει ασχοληθεί, θα μπορούσε να μας διαφωτίσει για αυτό.
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 17-03-06, 17:49
Το avatar του χρήστη ^Nocturnal^
^Nocturnal^ Ο χρήστης ^Nocturnal^ δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 06-06-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή

Γενικότερα θα έλεγε κάποιος πως η μαγεία είναι ο επιρρεασμός του γύρω μας κόσμου (παρόντος και μέλλοντος) κατά βούληση. Η μαγεία και ο τρόπος που εξασκείται αλλάζει από τη μια χρονολογική περίοδο στην άλλη.

Για παράδειγμα, στην περίοδο του Μεσαίωνα η μαγεία βασιζόταν κυρίως στην επίκλυση πνευμάτων που θα έκαναν αλήθεια τη βούληση του "μάγου" (συγχωρείστε με για τυχόν χρονολογική ανακρίβεια στο παραπάνω, μιας και το κίνημα της Γοητείας -όχι του μικρού κλειδιού του Σολωμόντα - κινήθηκε πάνω κάτω σε αυτή την περίοδο). Εκείνη την περίοδο, λοιπόν, χρειαζόταν η βοήθεια από ανώτερες δυνάμεις-πνεύματα- για να επιτύχει ο μάγος το σκοπό του.

Σήμερα, τα περισσότερα έχουν αλλάξει μιας και νέες μορφές μαγείας έχουν εμφανιστεί. Τα περισσότερα νεο-μαγικά συστήματα ντύνονται με νεοτερισμούς και χρησιμοποιούν τη σύγχρονη επιστήμη της φυσικής και της στατιστικής για να αποδείξουν τα γραφόμενα.

Προσωπικά, πιστεύω ότι όλες οι πρακτικές της μαγείας δεν έχουν να κάνουν με καμία εξωτερική οντότητα, αλλά με τις ίδιες τις δυνάμεις που έχει ο άνθρωπος στο σύμπαν(και δε μιλάω για "εξωτικές" υπερδυνάμεις, αλλά τη δυνατότητα να επιρρεάζει το σύνολο όντας μέλος του -κάποιοι σύγχρονοι μύστες παραλληλίζουν τη δυνατότητα αυτή του ανθρώπου με τη δύναμη που μπορεί να έχει ένα μόνο κύτταρο να επιρρεάζει έναν ολόκληρο οργανισμό - αν και απτό τέτοιο παράδειγμα δεν μπορώ να βρω-)

Τα διάφορα συστήματα μαγείας απλά χρησιμοποιούν σύμβολα και τεχνικές οι οποίες μπορούν να προκαλέσουν τη διάθεση για τον "επιρρεασμό του σύμπαντος" από τον άνθρωπο. Τα σύμβολα και οι τεχνικές αυτές αλλάζουν και εξελίσσονται ώστε να επιρρεάζουν τον άνθρωπο κατάλληλα σε κάθε περίοδο και να μιλάνε μέσα του.

Παλαιότερα οι δαίμονες, σήμερα η φυσική , στο μέλλον ποιος ξέρει τι.
__________________
"Magic will not be free from occultism until we have strangled the last astrologer with the entrails of the last spiritual master"
-
Τεχνολογικός Σύμβουλος Διαδικτύου
Τεχνολογικός Υπεύθυνος της Κοινότητας του Μεταφυσικού
Ιδρυτικό μέλος Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κοινότητας Αναζήτησης Πανεπιστημίων Θεσσαλονίκης
--
κατασκευή ιστοσελίδων mvh networks
νέα για την τεχνολογία και όλο τον κόσμο
--
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 17-03-06, 18:48
Το avatar του χρήστη leo morpheus
leo morpheus Ο χρήστης leo morpheus δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2006
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Κατάλαβα ότι κάνουμε μία κουβέντα χωρίς νόημα.Πρέπει όλοι να γνωρίζοουν ότι η μαγεία δεν μπορεί να σε βλάψει αν δεν πιστεύεις σε αυτήν.Τώρα τα περί Σολωμονικής που δεν καίγεται κ.λ.π.,τα θεωρώ αστειότητες.Στην τελική ποιος από εμάς κατέχει τη Σολωμονική αυθεντική;Κανείς κατά τη γνώμη μου.Όλες οι θρησκείες έχουν και την αποκρυφιστική τους πλευρά,οπότε δεν υπάρχει λόγος να μαλώνουμε για τον χριστιανισμό ακόμα μια φορά.Έχει καταντήσει βαρετό.
Τέλος,φίλε Παθοκτόνε το αν είμαι ή δεν είμαι παγανιστής αφορά εμένα και δεν δέχομαι χαρακτηρισμούς και ταμπέλες.Όπως έμένα δεν με αφορά το που πιστεύεις και δεν σε χαρακτηρίζω έτσι και εσύ να απαντάς στο θέμα που εξετάζουμε χωρίς ειρωνικά σχόλια.Πιστεύω στη δύναμη του Φωτός(πες το Ιησού,Ζευς ή όπως θες) και δεν δέχομαι αδιαμαρτύρητα τη σκοτεινή γνώση της Σολωμονικής.Επειδή όμως θέλω να έχω άποψη και εικόνα για όλα,μελετώ πάντα όλες τις πλευρές.Έτσι μόνο μπορείς να αποφύγεις τον φανατισμό και την στείρα λογική και να έχεις ισορροπία.
__________________
" WHAT RISES MUST FALL , WHAT HAS FALLEN MAY RISE AGAIN..."

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη leo morpheus : 17-03-06 στις 19:08
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:23.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.