Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > UFO – Εξωγήινοι – Διαστημική

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #51  
Παλιά 11-12-05, 21:54
cHrIsToS1 Ο χρήστης cHrIsToS1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-04-2005
Περιοχή: Άργος
Μηνύματα: 324
Προεπιλογή

Το σκεπτικο καποιου προσωπικα αδυνατω να το αντιληφθω μεσω μιας και μονης παραθεσης ενος ρητου, μιας αποψης, μιας θεσης, ισως λογω της (πιθανης) πολυπλοκοτητας της δικης μου προσωπικοτητας.
Στο συγκεκριμενο ρητο η (δικη μου θεωρουμενη) ουσια, εκτος της ιστορικης πραγματικοτητας που μπορει να βρει καποιος σε αυτο, ειναι οτι το μονο που μπορει καποιος ειναι να δειξει ΤΙ γινεται.
Τυχον προσπαθεια αυτης της αποδειξης, που θα οδηγησει στην μη ευρεση του αποτελεσματος, στο τι μπορει να γινει και πως δηλαδη, ειναι αποδειξη οτι ''αυτο'' το συγκεκριμενο ΔΕΝ μπορει να γινει με τον ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ τροπο που διεξειχθει το ''πειραμα''.
Τιποτα σε αυτο το διεξαγουμενο και αποτυχες πειραμα δεν αποδεικνυει την μη υπαρξη αλλου, πιθανον αγνωστου τροπου επιτευξης του.
Κατι το οποιο ειναι επιθυμητο και χρησιμο, γιατι το χρονο και τον κοπο που διεθεσαν καποιοι για το ''πειραμα'' αυτο, δεν θα το διαθεσουν και οι μελλοντικα αλλοι που θα το επιθυμουσαν.Θα κερδιζαν αυτον τον χρονο και κοπο.
Μιας και θα γνωριζαν οτι με τον συγκεκριμενο τροπο (και μεσα) αυτο το κατι, ΔΕΝ αποδυκνειεται, και ετσι θα ειχαν αποκλεισει το συγκεκριμενο τροπο διεξαγωγης του πειραματος.
Εφοσον ομως τονιζεται (το οποιο δεν γινεται απο σενα) οτι το μονο που αποδυκνειεται (και καθολα χρησιμο, οπως ειπα) ειναι η αποτυχια του συγκεκριμενου τροπου, τοτε αυτος ο μελλοντικα αλλος, θα μπορει, θα εχει την δυνατοτητα να στραφει σε αλλους τροπους αποδειξης ''αυτου'' του αναζητουμενου.
Οταν ομως αυτο που τονιζεται ειναι η απολυτοτητα του οτι ''αυτο'' ΔΕΝ γινεται (και μονο) τοτε αποκλειεις την προσπαθεια ευρεσης με καποιον αλλο τροπο απο καποιον αλλον.
Οταν λες οτι κατι δεν γινεται, επειδη γινεται κατι αλλο που εχει αποδειχθει μεσω διεξαγομενων πειραματων με αυτα και αυτα τα αποτελεσματα, τοτε αυτο που κανεις στην ουσια ειναι να λες το τι ΓΙΝΕΤΑΙ.

Οσο για το αν δονειται η Γη, ο σκοπος μου ηταν η συνεχιση των ερωτησεων, πως δονειται, σε τι ''συχνοτητες'', αν δονειται ο ανθρωπος, εαν ο λογος( η φωνη του ανθρωπου) ειναι δονηση σε ποιες ''συχνοτητες'' (δεν ξερω αν ο ορος συχνοτητα ειναι αυτος που χρησιμοποιειται για τις δονησεις γι αυτο και τα εισαγωγικα) γινεται αυτη η δονηση, αν υπαρχει περιπτωση επιτευξης δονησης του ανθρωπινου λογου με την δονηση της Γης στην ιδια ''συχνοτητα'', εαν υπαρχουν στην Γη σημεια, τοποι, οπου κατι τετοιο θα μπορει να γινει με ευκολοτερο τροπο, εαν σε αυτα (τα πιθανα) σημεια ειναι χτισμενο τιποτα, τι ειναι αυτο που ειναι χτισμενο, με βαση τα στοιχεια που εχουμε για την εποχη και τους ανθρωπους που το εχτισαν, ποιος ηταν ο σκοπος του, η λειτουργια του χτισματος, εαν η δονηση της Γης ''περναει'' της ατμοσφαιρα, εαν με την παρεμβαση του ανθρωπου μεσο δονησεων, ο ''λογος'' της δονησης της Γης αλλαζει και αλλες και αλλες και αλλες πολλες ερωτησεις, των οποιων οι απαντησεις θα μου διεγειραν πολυ περισσοτερα ακομα ερωτηματα...................................
με τελικο σκοπο και επιθυμητο αποτελεσμα, την προσπαθεια αποδειξεως της συνδεσης: δονηση Γης, ανθρωπινου λογου, γεωγραφικης τοποθεσιας, ανθρωπινου χτισματος,και...... ''θεων αστροναυτων''.

Το σκεπτικο μου αυτο ηταν, αλλα επειδη βλεπω μη συνδεση οχι σκεπτικου, αλλα εκφρασεως αυτου, με αλλους, η συνεχιση αυτου του σκεπτικου μου το μονο που θα μπορουσε να κανει θα ηταν να οδηγησει το θεμα εκτος θεματος, πραγμα καταστροφικο, και αναλωση σε θεματα μη θεματος.εν ολιγοις με τις (εμφανιζονενες σε εμενα) υπαρχουσες προυποθεσεις και καταστασεις συνεχιση του σκεπτικου μου απο την δικια μου πλευρα δεν μπορει να γινει.

Συγνωμμη λοιπον για το (και αυτο) εκτος θεματος, θεμα, του μηνυματος μου.
Ειλικρινα συγνωμμη παιδια.Δεν γινεται συνειδητα, αλλα λογο σκεπτικου.Μη ικανου εξ αρχης να εκδηλωθει σκεπτικου.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη cHrIsToS1 : 12-12-05 στις 07:03
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 13-12-05, 02:05
Astria Ο χρήστης Astria δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-12-2005
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Φίλε quenti
Καταρχάς θέλω να σου πω ότι το ύφος σου δεν ταιριάζει σε έναν καλόπιστο διάλογο («καταπίνεται αμάσητα ότι διαβάζετε»… ). Σου υπενθυμίζω ότι εδώ κάνουμε συζήτηση, δεν κάνουμε ούτε διαγωνισμό γνώσεων ούτε διαγωνισμό εξυπνάδας.
Στο θέμα μας τώρα:
Εγώ δεν υιοθέτησα τον ισχυρισμό ότι οι Θεοί ήταν εξωγήινοι που τους καλούσαμε με επικλήσεις και ερχόντουσαν. Όπως δεν έχω υιοθετήσει και καμία από τις υπόλοιπες θέσεις που έχουν διατυπωθεί. Απλώς ανέφερα ότι μέσα στην πλούσια βιβλιογραφία για το θέμα των 12 Θεών του Ολύμπου υπάρχει και αυτός ο ισχυρισμός, ο οποίος τεκμηριώνεται από τους υποστηρικτές του στο πλαίσιο μιας μεγάλης βιβλιογραφίας (την οποία και προφανώς δε μπορώ να σου αναπτύξω μέσα σε λίγες γραμμές). Μην ξεχνάς ότι ακόμη και οι παραστάσεις στο δίσκο της Φαιστού έχουν ερμηνευτεί κατ’ αυτόν τον τρόπο (μια σειρά ιστορικών και άλλων μελετητών έχουν γράψει ότι απεικονίζει την έλευση από κάποιο άλλα πλανήτη στη Γη των Θεών και του ανθρώπινου γένους).
Πιστεύω, τέλος, ότι ούτε η άκριτη υιοθέτηση θέσεων, ούτε οι άκριτοι αφορισμοί βοηθούν το διάλογο και την έρευνα.
Το ίδιο θα ήθελα να πω και σε σένα φίλε Μιχάλη.
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 13-12-05, 18:46
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Και για να μην παρεξηγούνται τα πράγματα, Astria, οφείλω να σου πω ότι οι αντιρρήσεις τόσο οι δικές μου όσο και του Quendi, καθώς και οι "συμβουλές" δεν απευθύνονταν σε σένα προσωπικά. Οφείλουμε να τονίζουμε στους νέους και στους παλιούς διαδικτυακούς μας φίλους, ότι στη βιβλιογραφία υπάρχει μεγάλη δόση υπερβολής και ψεύδους, χωρίς να διεκδικούμε κανένα μονοπώλιο στη γνώση, τουλάχιστον εγώ που παραδέχομαι ότι δεν είμαι κανένας Γκουρού της Μεταφυσικής.
Οι ενστάσεις μας κατευθύνονται προς εκείνους που διασπείρουν τέτοιες ανακρίβειες (και τονίζω ξανά ότι δεν εννοώ εσένα, αλλά τους κατ' ευφημισμόν συγγραφείς). Από εκεί και πέρα, θεωρώ ότι το να ακούει κανείς τις όποιες συμβουλές του δίνονται και να τις εφαρμόζει στο βαθμό που το θεωρεί αναγκαίο για τον ίδιο, είναι δείγμα εξελιγμένου τρόπου σκέψης, σχεδόν μεταφυσικού. Για αυτό, το θέμα δεν θα αναλωθεί σε προσωπική αντιπαράθεση και παρακαλώ να συνεχιστεί ο διάλογος. Οι Συντονιστές είμαστε πάντα διαθέσιμοι μέσω προσωπικών μηνυμάτων να επιλύουμε τέτοιες πιθανές, αλλά κατά τη γνώμη μου άσκοπες "διαμάχες."
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 13-12-05, 19:19
Το avatar του χρήστη quendi
quendi Ο χρήστης quendi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-07-2005
Περιοχή: middle earth
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή

Αstrial o Mιχαλης σου απαντησε νομιζω.Αν λεμε κατι κ μαλιστα με αυτον τον τροπο ειναι επειδη προσπαθουμε να "προφυλαξουμε" τους νεους φιλους.Δεν το κανουμε για αν δειξουμε οτι εχουμε γνωσεις αλλα επειδη τυχαινει λογω του αντικειμενου ενασχολησης του καθενος να εχουμε καποιες γνωσεις τις οποιες θεωρουμε πρεπει να τις μοιραστουμε μαζι σας.Μην βλεπετε με λαθος τροπο τις προθεσεις μας.Απλα διατυπωσαμε μια αποψη αντιθετη συμφωνα με αυτα που θεωρουμε οτι ισχυουν.Κ πραγματικα δεν ειπα οτι υιοθετησες τον ισχυρισμο αυτο.Απλα ανεφερα τις σκεψεις μου πανω σε αυτην την θεωρια κ αν νομιζεις οτι μιλησα με ασχημο ή προσβλητικο τροπο ζηταω συγνωμη.Να ξερεις πως ειμαστε εδω για να ενθαρρυνουμε τον διαλογο. Μπορεις να σχολιασεις αυτα που ειπα αν διαφωνεις.Κ για να επιστρεψουμε:

Παράθεση:
Απλώς ανέφερα ότι μέσα στην πλούσια βιβλιογραφία για το θέμα των 12 Θεών του Ολύμπου υπάρχει και αυτός ο ισχυρισμός, ο οποίος τεκμηριώνεται από τους υποστηρικτές του στο πλαίσιο μιας μεγάλης βιβλιογραφία
Η λεξη "τεκμηριωνεται" θα μου επιτρεψεις να πω οτι δεν ταιριαζει στην περιπτωση,ουτε θεωρω τους ερευνητες αξιολογους ουτε τη βιβλιογραφια (την οποια θα ελεγα οτι γνωριζω) αξιοπιστη για την συγκεκριμενη θεση (μιλαω μονο για τις επικλησεις).Οπως κ να το κανεις δεν γινεται να καταπατουν ολους τους νομους της φυσικης αυτοι οι "ερευνητες" κ να βγαζουν λεφτα πουλωντας χαζομαρες στα βιβλια τους..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη quendi : 13-12-05 στις 19:39
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.