Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > UFO – Εξωγήινοι – Διαστημική

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-01-12, 13:10
AD ASTRA PER ASPERA Ο χρήστης AD ASTRA PER ASPERA δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-10-2011
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή Επικοινωνια με οντοτητα παραλληλου συμπαντος

παιδια σημερα το βρηκα στο διαδικτυο αυτο δεν ξερω κατα ποσο ειναι αληθεια αλα δεν ειναι και απιθανο να γινει!!http://makedonia-is-greece.blogspot....A+IS+GREECE%29θα ηθελα οποιος ξερει κατι παραπανω να πει την αποψη του!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη AD ASTRA PER ASPERA : 10-01-12 στις 13:11
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-01-12, 12:33
Optimus Ο χρήστης Optimus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-08-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή

Ενδιαφέρον θέμα που δεν ήξερα.

Πάντως οι απαντήσεις είναι συνδυασμός δωδεκάχρονου που μόλις γνώρισε το ίντερνετ και του μάστερ γίοντα

http://thechaniproject.com/nexus.html
__________________
Δεν χρειάζεται να αποφασίσω ποιόν δρόμο θα ακολουθήσω. Έτσι κι αλλιώς ο δρόμος αυτός με ακολουθεί..
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-01-12, 15:25
AVATARGR
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε AD ASTRA PER ASPERA να φτιαχτεί κάτι τέτοιο που αναφέρει η
ιστοσελίδα χρειάζεται όχι μόνο τεχνικούς από όλο τον κόσμο αλλά μηχανήματα
ενέργεια τεράστια για να λειτουργείσει....
Πιστεύεις πως κάτι τέτοιο θα πέρναγε απαρατήρητο????????

Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-01-12, 23:40
Το avatar του χρήστη Grayscull
Grayscull Ο χρήστης Grayscull δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-10-2007
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

Συμφωνώ με τον φίλο avatargr.
Δεν θα αναφερθώ καθόλου στο τέρας από άλλη διάσταση.. Θα σταθώ λίγο στην απίστευτου μεγέθους κοτσάνα περί βλαβερής επίδρασης του φεγγαριού στην ζωή στη Γη. ΠΟΣΟ ΜΑ ΠΟΣΟ ΑΣΧΕΤΟΣ και ανενημέρωτος μπορεί να είναι όποιος υποστηρίζει ότι χωρίς τη Σελήνη η ζωή στη Γη θα βελτιωνόταν.
http://www.scientificamerican.com/ar...oon-life-tides
__________________
Live long and prosper
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-01-12, 23:44
Το avatar του χρήστη Grayscull
Grayscull Ο χρήστης Grayscull δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-10-2007
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

Πάνω στο ίδιο θέμα περί σελήνης και πόσο σημαντική ήταν για την δημιουργία συνθηκών ζωής στη Γη http://www.astronomytoday.com/astronomy/earthmoon.html .
__________________
Live long and prosper
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-01-12, 16:55
Το avatar του χρήστη GrizX3
GrizX3 Ο χρήστης GrizX3 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-01-2012
Περιοχή: Kilkis
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

"η πληροφορία καταστρέφεται μέσα στις μαύρες τρύπες", θεωρία που στη συνέχεια ανασκεύασε, αλλά και για το πείραμα του CERN που μπορεί όπως είπε να φέρει επανάσταση στην κατανόηση των φυσικών για το σύμπαν...

*Στίβεν Χόκινγκ*
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-01-12, 17:42
Το avatar του χρήστη Vakryle
Vakryle Ο χρήστης Vakryle δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-01-2012
Μηνύματα: 994
Exclamation ....

Χαιρετώ...
Είμαι "αόρατο" μέλος της παρέας σας, πολύ πριν γραφτούν οι περισσότεροι σ' αυτό το forum και πολύ πριν γνωρίσουν τούτη την σελίδα. Από το mIRC ακόμη, στο κανάλι #metafysiko (εκεί έγινε η πρώτη επαφή). Για ευσυνείδητους λόγους είχα αποφασίσει να μην εγγραφώ στη νέα προσπάθεια, αλλά σας παρακολουθούσα σχεδόν κάθε μέρα. Καταλαβαίνετε ότι μετά από πολλά (πάρα πάρα πολλά χρόνια) είναι περίεργο για 'μένα να συνομιλώ μαζί σας. Τονίζω την "παλαιότητα", απλά και μόνο για να σας υποδείξω ότι δεν είμαι κατά τύχη εδώ και επίσης για να εκφράσω τα συγχαρητήριά μου για το επίτευγμά σας.

Στο θέμα μας τώρα...

Κανείς δεν κατακρίνει τίποτα. Και καμία ιστοσελίδα. Ούτε αυτή και τις άλλες "τρελές". Ειδικά τούτη τη σελίδα είμαι ο τελευταίος που θα την κρίνη αφού πορεύομαι μαζί της πριν καν την δημιουργία της. Όμως! (Πάντα υπάρχει ένα όμως)...

Αν εκεί έξω βρεις κάποιον και του πεις: "Ξέρεις, στο metafysiko.gr υπάρχει ένα thread που μιλάει για έναν ερπετοειδή, μπες και ρίξε μια ματιά", το πρώτο πράμα που θα σου πει είναι ότι "Είσαι ηλίθιος!" και το δεύτερο πράμα που θα σου πει είναι ότι (αν διαβάσει π.χ. το link που έδωσε ο χρήστης) "Είσαι δέκα φορές πιο ηλίθιος απ' όσο νόμιζα!".

Και δεν θα έχει άδικο...

Το να γράφει ο καθένας ιστορίες για αγρίους είναι το πιο εύκολο και το πιο απλό. Το να υπάρχει κόσμος που να τις πιστεύει, είναι καταστροφικό για τον πλανήτη μας. Πριν πολλά χρόνια πίστευε ο κόσμος ότι το να ζωγραφίζεις φτερά αγγέλων μεγαλύτερα από ένα fix μέγεθος είναι αμάρτημα. Και το ασπαζόταν αυτό ο κόσμος. Γιατί; Γιατί ήταν αγράμματος και αμόρφωτος. Και οι γιαγιάδες μας το ίδιο. Όσο σκληρό κι αν ακούγεται αυτό. Δεν νοείται πλέον κόσμος, να πιστεύει ότι υπάρχει "σόφρων" μέγεθος στα φτερά. Από την στιγμή που αμφισβητούνται οι ίδιοι οι άγγελοι. Για όλη αυτήν την στροφή 1000 μοιρών, φταίει ένα πράμα και μόνο: Η μόρφωση, το "ψάξιμο" και οι αστείρευτες πηγές πληροφοριών (όπως το Net π.χ.).

Υπάρχει και η αντίθετη πλευρά όμως....
Ότι το Net είναι τόσο μεγάλο που μας χωρά όλους. Και αυτό είναι κακό. Γιατί; Γιατί μπορεί (καλώς) να βγουν στην επιφάνεια 30 τέτοιες ερπετοειδείς ιστορίες, αλλά οι 28 (κακώς) να είναι απλά η φαντασία κάποιου.

Μπορώ να σας πω με βεβαιότητα ότι αν το google έχει 1 τρις σελίδες, οι 2,5 δις είναι fake. Σε ότι κι αν αφορά αυτό. Από metafysiko έως αυτοκίνητα. Από αστρονομία μέχρι γαριδάκια. Σ' αυτό εδώ το forum έχω διαβάσει τις άπειρες ανοησίες! Από τις 20 σελίδες ενός topic αξίζουν μόνο οι 4 - 5 απαντήσεις. Τις ξεχωρίζεις, όχι γιατί απλά σου αρέσουν περισσότερο από τις άλλες, αλλά γιατί είσαι έμπειρος να τις ξεχωρίσεις. Δυστυχώς, όμως, ο καθείς δεν είναι έμπειρος και μπορεί να πέσει στην παγίδα των .... 28 κακώς γραμμένων ιστοριών!

Θέλω να πω ότι αν έκει έξω υπάρχει κόσμος που κοροϊδεύει το περιεχόμενό σας (όχι της συγκεκριμένης σελίδας), ή δε το πιστεύει, ή απλά χαβαλεδιάζει, ή και τέλος το φοβάται είναι γιατί εσείς το αφήσατε να πάρει αυτόν τον δρόμο!

Να είστε πιο προσεκτικοί για ότι διαβάζετε και να έχετε την κατάλληλη κρίση να κρίνετε ορθά οτιδήποτε σας πλασάρουν. Ακόμη και μέλη αυτού του forum!

Υ.Γ.: Δεν θίγω το metafysiko.gr, αλλά τους χρήστες όλων των σελίδων όλου του Net, γιατί απλά τις 2 ώρες της εβδομάδας (π.χ.) που θα ασχοληθούν με αυτό το site, την 1.30 ώρα θα την περάσουν γράφοντας αρλούμπες!

Υ.Γ. 2: Ήμουν από τους πρώτους "αόρατους" χρήστες αυτής της σελίδας και σας λέω ότι ενώ υπάρχουν πολλές παρόμοιες σελίδες, αποφάσισα να γραφτώ σ' αυτήν, γιατί είναι η μόνη που αξίζει, καθώς έχει κάποια (λίγα) σοβαρά μέλη που αξίζεις να διαβάζεις.

Υ.Γ. 3: Παρόμοιους χρήστες σα κι εμένα, να ξέρει η ομάδα του metafysiko.gr ότι υπάρχουν κι άλλοι. Απλά δεν εμφανίζονται. Η αρχή όμως, θα γίνει. Κι αν γίνει, θα χαλαστούν πολλές καρδιές!
__________________
"The needs of the many outweigh the needs of the few"
-Mr. Spock, Starfleet's First Officer, 2230 A.D. - 2387 A.D.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-01-12, 21:49
AVATARGR
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε Vakryle αναφέρεις πως είσαι <<"αόρατο" μέλος της παρέας σας, πολύ
πριν γραφτούν οι περισσότεροι σ' αυτό το forum και πολύ πριν γνωρίσουν
τούτη την σελίδα.>>
Αυτό τι σημαίνει ??????

Χιλιάδες άτομα έρχονται στον ιστότοπο αυτόν που προσπαθεί να κρατήσει
ένα επίπεδο αλλά ταυτόχρονα προσπαθεί να μην περιορίσει την έκφραση
προβληματισμών......
Άλλοι σαν επισκέπτες και άλλοι σαν μέλη...
Σίγουρα υπάρχουν λανθασμένες πληροφορίες στο ΝΕΤ αλλά μόνο εκεί
υπάρχουν ????
Σε βιβλία ?????

Ο σκοπός της όποιας παραπληροφόρησης δεν είναι πάντα ορατός.....
Από έλλειψη γνώσης μέχρι και εσκεμμένη παραπληροφόρηση....
Ίσως και πώληση βιβλίων βασιζόμενα σε σαθρά στοιχεία....
Το αποδεικνύουν εξ' άλλου και η πληθώρα των θεωριών συνωμοσίας......

Σου εύχομαι ένα καλό ταξίδι στον Ιστότοπο του ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΟΥ...

Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-01-12, 22:09
Το avatar του χρήστη Vakryle
Vakryle Ο χρήστης Vakryle δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-01-2012
Μηνύματα: 994
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AVATARGR Εμφάνιση μηνυμάτων
Σίγουρα υπάρχουν λανθασμένες πληροφορίες στο ΝΕΤ αλλά μόνο εκεί υπάρχουν ???? Σε βιβλία ?????
Σε ότι μπορεί να ειδωθεί, να ακουστεί και να διαβαστεί!
Ακούμπησα το ευαίσθητο σημείο του Net, γιατί είναι πολύ της μοδός τώρα τελευταία και σχεδόν όλες οι πληροφορίες προέρχονται (και θα προέρχονται αποκλειστικά και μόνο) απ' αυτήν!

Σκέψου ότι το 14χρονο που παίζει στο Google είναι διατεθημένο να κατεβάσει απόκρυφο από το rapidshare, να το εκτυπώσει από το PDF και να το διαβάσει (και να χαρεί). Το 14χρονο είναι η καλή πλευρά του πράματος. Ο 40χρονος ανόητος είναι το ζήτημα!

Δεν κατακρίνω κανέναν...
Απλά αισθάνομαι ότι χάνεται η "μαγεία" και ότι αυτή η new age πλευρά των ζητημάτων που συζητιούνται στα fora παγκοσμίως, έχουν σαν αποτέλεσμα την ισοπέδωση των πάντων...

Αισθάνομαι ακριβώς το ίδιο, σαν να μου λες ότι υπάρχει ακόμη η gothic μουσική μέσα από τα τωρινά συγκροτήματα.

Σε όλα τα παραπάνω πάει η πρώτη σου απορία.

Υ.Γ.: Είσαι ένας από τους λίγους.

Υ.Γ.2: Δεν μ' ενδιαφέρουν τα posts του καθενός που διαβάζω σ' αυτό το forum. Πρέπει να αποδεχτώ την νοοτροπία του 2012 και επομένως να σεβαστώ τις απόψεις. Αλλά το αν είδα UFO στο χωριό μου ή αν διαβάζω περί αναγραμματισμένες λέξεις που ούτε ο ίδιος ο συντάκτης δεν καταλαβαίνει τι γράφει, τότε απογοητεύομαι γιατί είμαι σε δίλλημα: Ή να βγάλουμε μόνοι μας το φίδι από την τρύπα, ή τ' αφήσουμε εκεί να κοιμάται!


Πιστεύω ότι οι σελίδες του θ' αποκτήσουν ενδιαφέρον...
__________________
"The needs of the many outweigh the needs of the few"
-Mr. Spock, Starfleet's First Officer, 2230 A.D. - 2387 A.D.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:46.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.