Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 16-03-06, 17:12
Το avatar του χρήστη ^Nocturnal^
^Nocturnal^ Ο χρήστης ^Nocturnal^ δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 06-06-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή

Στα περισσότερα από τα παραπάνω μηνύματα παρατηρώι μια σύγχιση ως προς τον όρο μαγεία. Από όσο έχω διαβάσει, η μαγεία δεν αφορά μόνο στην επίκλυση οντοτήτων αλλά γενικότερα στο να επιρρεάζει κάποιος το σύμπαν με μη συμβατικά μέσα.
Ανάμεσα, λοιπόν, στη μαγεία υπάρχει και η φολκλορική μαγεία, η χαοτική μαγεια και πολλά ακόμα είδη που δεν έχουν να κάνουν με εξωτερικές οντότητες αλλά με τον ίδιο τον εξασκούντα και το σύμπαν.

Επιπλέον, στα περισσότερα μαγικά και θρησκευτικά συστήματα (και κυρίως σε αυτά που αποδέχονται τη χρήση της μαγείας και δεν τη διώκουν εμποτίζοντας τα τυπικά-τελετές-μυστήριά τους με αγιότητα) η χρήση της δεν αποκτά κάποιο χρώμα ->λευκό/μαύρο , καλό/κακό. Αντιθέτως, ο "μάγος" καλείται να έρθει αντιμέτωπος με τα αποτελέσματα της πράξης του απέναντι στην ισορροπία του σύμπαντος και είτε να τα απολαύσει είτε να τιμωρηθεί γι'αυτά.

Είναι περίεργο πώς τα κυρίαρχα σημερινά θρησκευτικά συστήματα έχουν δημιουργήσει μια πολύ άσχημη εικόνα για τη μαγεία που χρησιμοποείται έξω από αυτά, ενώ σκεπάζουν τις μαγικές πρακτικές που χρησιμοποιούν τα ίδια με λευκό φως.Βλέπετε σύμβολα, σφραγίδες, τελετουργικά, μυστήρια, επικλύσεις υπάρχουν ακόμα και στις μεγαλύτερες θρησκείες. Όλες αυτές οι πρακτικές , όμως, είναι άγιες.

Η μαγεία είναι μέσα στη ζωή των περισσότερων από εμάς από τα πρώτα μας χρόνια, κι όμως τη θεωρούμε μαύρη, άσχημη, κακιά... Κι όμως, όσοι έχουμε βαπτισθεί χρηστιανικά δεχθήκαμε μαγικό χρίσμα (το λαδάκι), λάβαμε μέρος σε τελετουρικό (βάπτιση) και γητευτήκαμε (κόψιμο μιας τούφας από τα μαλλιά μας και διατήρησή τους σε ειδική παρακαταθήκη). Αλήθεια.. ποια είναι η άποψη του κόσμου για αυτού του είδους τη μαγεία που τους επιβλήθηκε (όταν είμαι τόσο μικρός πιστεύω ότι η βάπτιση μου δίνεται χωρίς καν την επιλογή μου).

Σχετικά με το "Αν για οποιοδήποτε λόγο κατα την επίκλυση των πνευμάτων ή κατά την διάρκεια της τελετής κάτι δεν πάει καλά, να επικαλεστείτε ένα όνομα: τον Χριστό." έχω να πω τα εξής: Εφόσον κάποιος δεν πιστεύει στο Χριστό, εξασκεί μαγεία αδιάφορη από Αυτόν και γενικότερα το σύμβολο και τα όσα αντιπροσωπεύει δεν μιλούν στην ψυχή του, τότε πόσο καλή μπορεί να είναι η επίκλυση του; Από την άλλη , η επίκλυση του μεγαλοδύναμου τι είναι ; Μαγεία ή όχι; Δηλαδή, πρέπει να χρησιμοποιηθεί κάποια ισχυρότερη οντότητα για να διώξει τις πιο αδύναμες... (προσωπικά μου ακούγεται για καθαρή τακτική μαγείας)

Επιπλέον, Arbiter , χαίρομαι που έθιξες το θέμα με τους Αγγέλους. Η επίκλυσή με χριστιανικό τρόπο , είναι άραγε μαγεία;(το ερώτημα δεν απευθύνεται σε σένα αλλά είναι γενικό).
Πιστεύω, τέλος, ότι κάθε "οντότητα" έχει ένα συγκεκριμένο τρόπο που καλείται. Για διάφορες οντότητες (αυτό που κάποιοι αναφέρουν ως δαίμονες...καθαρή στρεύλωση του αρχαιοελληνικού Δαήμων..αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία) χρειάζονται τα σύμβολα και οι τελετές από διάφορα βιβλία μαγείας. Για άλλες οντότητες όπως οι Άγγελοι χρειάζονται οι προσευχές που βρίσκονται στα θρησκευτικά μας κείμενα. Απλά, κάθε είδος θέλει και τον τρόπο του

Τέλος, τι εννοείτε όταν λέτε για επαγγελματική ενασχόληση με τη μαγεία; Προσωπικά, η κύρια εικόνα που μου έρχεται στο μυαλό, δεν είναι τίποτα άλλο από τους ιερείς της ενορίας μου. Είναι οι επαγγελματικά χρισμένοι να μου προσφέρουν κοινωνία, να με φέρνουν σε επαφή με το Μεγαλοδύναμο, να επικυρώσουν τη συμβίωσή μου με έναν άλλο άνθρωπο και τέλος να κάνουν κάνουν ότι μπορούν για την ανάπαυση της ψυχής μου... και όλα αυτά φυσικά με το αζημίωτο.

Τέλος, μαύρο-κακό λογισμικό για τον εγκεφαλό μας υπάρχει παντού γύρω μας. Είναι απλά κρίμα να μη το βλέπουμε αυτό και να θεωρούμε ότι αποφεύγοντας τη "μαύρη" μαγεία θα διατηρήσουμε νου και ψυχή καθαρά.

Κλείνοντας, το παραπάνω post δεν είναι ένας λίβελος υπέρ της μαγείας, αλλά η ταπεινή μου άποψη σχετικά με το τι είναι πραγματικά μαγεία και τι όχι. Δυστυχώς σήμερα , οι περισσότεροι ζούμε με τη "μαγεία" κάτω από τη μύτη μας (όχι δεν εννοώ τους τσαρλατάνους που εκμεταλλεύονται τον πόνο του κόσμου). Τα κυρίαρχα θρησκευτικά συστήματα, όμως, αν και χρησιμοποιούν τα ίδια μαγικές τακτικές , χρησιμοποιούν ως φόβητρο την έξω από αυτούς μαγεία κυκλοφορώντας φήμες ακόμα και για ταινίες του σινεμά που πραγματεύονται μια αποψή της βλ. Harry Potter.(Αλήθεια, αφού η μικρή Regan που έπαιζε στον Εξορκιστή αυτοκτόνησε πώς έπαιξε στην παρωδία της ταινίας σε ηλικία 26ετών; Και αφού ο σκηνοθέτης πέθανε σε περίεργο τρακάρισμα, πώς εμφανίζεται στα DVD extras να μιλάει για τη νέα μορφή της ταινίας

ΥΓ1. Αν θέλουμε να έχουμε μια γόνιμη συζήτηση στα παραπάνω, σας παρακαλώ μην πλακώσετε με χωρία από τα κατά τα άλλα υπέροχα θρησκευτικά κείμενα και απόλυτες φράσεις περί πραγματικού καλού. Όλα αυτά μπορεί για εσάς να είναι ένα στέρεο υπόβαθρο αλλά δεν παραμένουν ως απλές παραδοχές για κάποιους άλλους.
__________________
"Magic will not be free from occultism until we have strangled the last astrologer with the entrails of the last spiritual master"
-
Τεχνολογικός Σύμβουλος Διαδικτύου
Τεχνολογικός Υπεύθυνος της Κοινότητας του Μεταφυσικού
Ιδρυτικό μέλος Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κοινότητας Αναζήτησης Πανεπιστημίων Θεσσαλονίκης
--
κατασκευή ιστοσελίδων mvh networks
νέα για την τεχνολογία και όλο τον κόσμο
--
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 17-03-06, 08:34
Το avatar του χρήστη Antonia
Antonia Ο χρήστης Antonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2004
Μηνύματα: 928
Προεπιλογή

Και μετά απ' αυτό, έρχομαι να συμφωνήσω απόλυτα με όσα έγραψε ο ^Nocturnal^. Με κάλυψε πλήρως.
Θα ήθελα να προσθέσω βέβαια πως, ανάλογα με την κοινωνία στηνοποία μεγαλώνει και ζει ο καθένας, αποκτά και διαφορετικές αντιλήψεις για τον όρο "Μαγεία". Ο κάθε πολιτισμός, έχει μια βασική θρησκεία (υπάρχουν και πολύθρησκα κράτη, αλλά γενικά οι περισσότεροι ακολουθούν μια συγκεκριμένη γραμμή) και σύμφωνα με αυτή χρίζει "κακές" τις υπόλοιπες θρησκείες και "μαγικά" τα τεχνάσματα και τις τελετουργίες τους. Σκεφτείτε πώς θεωρούμε εμείς εδώ στην Ελλάδα τους ακόλουθους των voodoo τελετών, που σφάζουν κοκκόρια και χορεύουν γύρω απ' τη φωτιά. Μάγους και σατανιστές. Ίσως να μη διαφέρουν οι απόψεις εκείνων για εμάς. Οπότε όλα είναι σχετικά. Υπογραμμίζω λοιπόν ό,τι ανέφερε ο ^Nocturnal^ "σήμερα , οι περισσότεροι ζούμε με τη "μαγεία" κάτω από τη μύτη μας" όσον αφορά τα μυστήρια (άραγε γιατί ονομάζονται έτσι; ) και όλα όσα κάνει ένας ιερέας μέσα στα πλαίσια της "επαγγελματικής του κατάρτισης" (επάγγελμα δεν είναι, ή κάνω λάθος; ) στην ορθόδοξη χριστιανική θρησκεία: βάπτιση (με όλες τις λεπτομέριες που είπε ο Χάρης), ευχέλαιο (νερό, κεριά, αλεύρι κ.ά.), κυριακάτικη λειτουργία (κοινωνία, ύψωμα) κ.λπ. Ακόμα δεν μπορώ να θεωρήσω όλα τα παραπάνω "μαγεία", με έχουν "μυήσει" για τα καλά από μικρή, αλλά προβληματίζομαι όταν σκέφτομαι πόσο "περίεργα" μπορούν να φαίνονται όλα αυτά σε έναν ινδό για παράδειγμα.
__________________
Εις το επανιδείν...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Antonia : 17-03-06 στις 08:38
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 17-03-06, 11:13
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Είναι πολύ σωστές και οι επισημάνσεις του Nocturnal και της Αντωνίας για το πολύ θολό τοπίο της μαγείας, η οποία έχει αποκτήσει μια ξεκάθαρα αρνητική έννοια στο χριστιανισμό τουλάχιστον.
Σαφώς και μαγεία δεν είναι μόνο οι επικλήσεις πνευμάτων και κυρίως "κακών" πνευμάτων. Δεν είμαι γνώστης της για να μπορώ να μιλήσω για μαύρες και λευκές μαγείες, ωστόσο τέτοιες "πρακτικές" μπορεί κανείς, όπως λένε και οι συνομιλητές, να ανιχνεύσει σε τελετουργίες και τυπικά που γίνονται ακόμα και σήμερα. Ο κατάλογος των παραδειγμάτων είναι μακρύς, εγώ θα αναφέρω επιλεκτικά μερικές.
Κατά τη θεμελίωση ενός σπιτιού από κάποιους σφάζεται ένας κόκορας, από κάποιους άλλους τοποθετείται μια πέτρα με χαραγμένο σταυρό στα θεμέλια.
Το ξεμάτιασμα γενικώς, είτε γίνεται με ειδικές ευχές ή πολύ περισσότερο με τη χρήση του λαδιού μέσα σε νερό είναι ένα άλλο παράδειγμα.
Η τελετή του χρίσματος κατά το μυστήριο της Βάπτισης και η ίδια η Βάπτιση.
Η μετατροπή του άρτου και οίνου σε σώμα και αίμα Χριστού.
Το ράντισμα με αγιασμό των χωραφιών για καλή σοδειά και των στοιχείων της φύσης σε περιόδους ξηρασίας και γενικότερα δυσμενών καιρικών συνθηκών για καταπράυνσή τους.
Η πρακτική των σφαχτών που αναφέρεται στη Βίβλο, από τον Αβραάμ που τα χώρισε στη μέση και πέρασε ανάμεσά τους.
Το "θαυματουργικό" γκρέμισμα των τειχών της Ιεριχούς με το τελετουργικό με τις τρομπέτες.
Τα πάσης φύσεως φυλακτά με οστά Αγίων ή δήθεν Τίμιο ξύλο που μοιράζονται κατά κόρον, όπως και το "διάβασμα" προσωπικών αντικειμένων.
Το ράντισμα με αγιασμό χώρων του σπιτιού, ο σχηματισμός του Σταυρού στο κατώφλι της εξώπορτας με τη φλόγα από το κερί της Ανάστασης.
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 17-03-06, 12:07
mile Ο χρήστης mile δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2005
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

Θα ηθελα να κανω μια μικρη παρενθεση.εχω καποιον πολυ κοντινο μου φιλο που που ασχοληθηκε με την Σολωμονικη.εκτοσ απο τα διαφορα που περασε καποια στιγμη που ειπε οτι δεν μπορεισ να το ξεφορτωθεις ευκολα εκτος και αν βρεις καποιον για να το "μετεβιβασεις".Οτι και αν σημαινει αυτο...
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 17-03-06, 13:06
xarism Ο χρήστης xarism δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή

Δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι ζούμε σε ένα κόσμο υλικό, αλλά και πνευματικό.
Όπως λοιπόν υπάρχει το καλό, υπάρχει και το κακό. Αν το να επικοινωνείς ή να χρησιμοποιείς το κακό (και συνεπώς τον διάβολο) είτε με επικλύσεις πνευμάτων, είτε για να επηρεάσεις κάτι ή κάποιον, το χαρακτηρίζουμε ως μαγεία, πως χαρακτηρίζουμε το ίδιο για τις διάφορες χριστιανικές τελετές ή μυστήρια, όπου επικαλούμαστε τον Θεό.

Χωρίς να συμφωνώ με όλες τις "χριστιανικές τελετές" που σωστά ανέφερε ο Μιχάλης, δεν μπορώ να δεχτώ οτι χαρακτηρίζονται ως μαγεία.

Άλλα εδάφια από την Κ.Διαθήκη δεν θα αναφέρω αλλά μπορεί εύκολα κάθε ενδιαφερόμενος να διαβάσει πως ο Χριστός δίδαξε στους πρώτους αποστόλους για την "λειτουργία" της χριστιανικής εκκλησίας.
Το να σταυρώνουμε το κατόφλι της πόρτας, να ραντίζουμε τα χωράφια με αγιασμό και το να βαπτίζουμε μωρά παιδάκια είναι λίγα από τα πολλά λάθη που υιοθέτησε η ορθόδοξη εκκλησία αντίθετα από τα γραφόμενα του ευαγγελίου.

Ετσι όντως μια ορθόδοξη λειτουργία μπορεί ηθελημένα ή μη να χαρακτηριστεί από κάποιους σαν τελετή μαγείας.

Για μένα μάγος ή μαγεία αφορά οποιαδήποτε επίκλυση ή "συνεργασία" κάποιου ανθρώπου με τα δαιμόνια.
Αντίθετα για την επικοινωνία του ανθρώπου με τον Θεό, αυτό για μένα λέγεται προσευχή.
Και τα δύο "δουλέυουν" σε αυτόν που θα ασχοληθεί με κάποιο από αυτά, το μέγα θέμα όμως είναι, ποιο από τα δύο μας συμφέρει και ποιος από τους δύο (Χριστός ή Διάβολος) θέλει το συμφέρον μας;
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 17-03-06, 13:28
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Το να σταυρώνουμε το κατόφλι της πόρτας, να ραντίζουμε τα χωράφια με αγιασμό και το να βαπτίζουμε μωρά παιδάκια είναι λίγα από τα πολλά λάθη που υιοθέτησε η ορθόδοξη εκκλησία αντίθετα από τα γραφόμενα του ευαγγελίου.
Θα την δεχθώ ευχαρίστως την άποψή σου ΟΤΑΝ μας παραθέσεις χωρία από την Αγία γραφή που να την στηρίζουν (με την παραπομπή φυσικά πχ. Λουκάς β': 12-15).

Παράθεση:
Ετσι όντως μια ορθόδοξη λειτουργία μπορεί ηθελημένα ή μη να χαρακτηριστεί από κάποιους σαν τελετή μαγείας.

Για μένα μάγος ή μαγεία αφορά οποιαδήποτε επίκλυση ή "συνεργασία" κάποιου ανθρώπου με τα δαιμόνια.Αντίθετα για την επικοινωνία του ανθρώπου με τον Θεό, αυτό για μένα λέγεται προσευχή.
Μάλιστα μάλιστα, πολύ ωραία. Δηλαδή ο παπάς στην Εκκλησία συνεργάζεται με τα δαιμόνια.
Πολύ ενδιαφέρον. Κάτι που να στηρίζει την άποψη αυτή?

Αν δέχεσαι αυτόν τον ορισμό που έδωσες πώς συμπεραίνεις ότι μια λειτουργία στην εκκλησία μπορεί να χαρακτηριστεί μαγεία? Επειδή ο παπάς προσεύχεται φωναχτά δεν προσεύχεται? Πολύ περίεργα μας τα λες...
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 17-03-06, 13:39
Το avatar του χρήστη Antonia
Antonia Ο χρήστης Antonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2004
Μηνύματα: 928
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xarism
...το μέγα θέμα όμως είναι, ποιο από τα δύο μας συμφέρει και ποιος από τους δύο (Χριστός ή Διάβολος) θέλει το συμφέρον μας;
Και γιατί αγαπητέ μου να πρέπει το καλό και το κακό να εκπροσωπούντε από τα δύο πρόσωπα που αναφέρεις; Δεν μπορεί δηλαδή να είναι απρόσωπες έννοιες; Είναι καθαρά υποκειμενικό θέμα του καθενός, ποιον θα θεωρεί καλό και ποιον κακό. Καλύτερα να αποφεύγουμε τους ορισμούς και τα τελικά συμπεράσματα, εφόσον δεν εκφράζουμε παρά την ταπεινή μας άποψη εδώ μέσα και δε γνωρίζουμε τίποτα για το σύνολο των αρχών που διέπουν το σύμπαν.
__________________
Εις το επανιδείν...
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 17-03-06, 13:57
Το avatar του χρήστη Drymonia
Drymonia Ο χρήστης Drymonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2005
Μηνύματα: 817
Προεπιλογή

Παράθεση:
Το να σταυρώνουμε το κατόφλι της πόρτας, να ραντίζουμε τα χωράφια με αγιασμό και το να βαπτίζουμε μωρά παιδάκια είναι λίγα από τα πολλά λάθη που υιοθέτησε η ορθόδοξη εκκλησία αντίθετα από τα γραφόμενα του ευαγγελίου.
Κι εγώ, όπως ο rbt3r, θέλω πολύ να μάθω που στο ευαγγέλιο φαίνεται ότι ο Χριστιανισμός είναι αντίθετος με τις άνωθεν πρακτικές. ..Δεν έχω δει να αναφέρεται πουθενά!

Παράθεση:
Αν το να επικοινωνείς ή να χρησιμοποιείς το κακό (και συνεπώς τον διάβολο) είτε με επικλύσεις πνευμάτων, είτε για να επηρεάσεις κάτι ή κάποιον, το χαρακτηρίζουμε ως μαγεία,
Παλιά είχα διαβάσει κάπου ότι η ετυμολογία της λέξης μαγεία είναι στην ουσία η γνώση της φύσης και η δυνατότητα ελέγχου φυσικών φαινομένων. Αν λοιπόν δεχθούμε ότι στη φύση - στον νοητό και αισθητό μας κόσμο - υπάρχουν και το καλό και το κακό, τότε θα συμφωνήσω με Noctural, Αντωνία και Μιχάλη για το ότι - προφανώς - υπάρχει "καλή" και "κακή" μαγεία, με μια διευρυμένη έννοια και όχι με τη σημερινή που έχει στο μυαλό των περισσοτέρων αρνητική έννοια.
__________________
Για τα λεφτά τα κάνεις όλα..[?]
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 17-03-06, 14:15
xarism Ο χρήστης xarism δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή

Θα την δεχθώ ευχαρίστως την άποψή σου ΟΤΑΝ μας παραθέσεις χωρία από την Αγία γραφή που να την στηρίζουν (με την παραπομπή φυσικά πχ. Λουκάς β': 12-15).

Επειδή δεν έχω γραφή μαζί μου, διάβασε τα τελευταία εδάφια από το τελευταίο κεφάλαιο του κατα Λουκάν. Αναφέρει ό Χριστός, ότι όποιος πιστέψει και βαπτιστεί θα σωθει, όποιος όμως απιστήσει θα κατακριθεί.

Το πρωτο βήμα είναι κάποιος να πιστέψει (πως ένα μωρό μπορεί) και το δεύτερο να βαπτηστεί αυτός (εθελημένα) ο χριστιανισμός δεν είναι υποχρέωση ούτε εξαναγκασμός. Στο σύμβολο της πίστεος αναφέρεται στο τέλος: ομολογώς εν βάπτισμα, εις άφεσιν αμαρτιών. Εγώ το ομολογώ και όχι ο νονός μου, ότι ό Χριστός με συγχώρεσε γίάυτό και προχορώ στο βάπτισμα.

Βρες μού μία αναφορά στη Κ.Διαθήκη που ο Ιωάννης ή κάποιος απόστολος βάπτησε μικρό παιδί. Στη γραφή δεν υπάρχουν νονοί και νηπιοβαπτισμοί, αυτά μπήκαν μετά τον 4ο αιώνα όπου και επήλθε η πτώση στο χριστιανισμό από την απλότητα των γραφών και των πρώτων αποστόλων.

Μάλιστα μάλιστα, πολύ ωραία. Δηλαδή ο παπάς στην Εκκλησία συνεργάζεται με τα δαιμόνια.
Πολύ ενδιαφέρον. Κάτι που να στηρίζει την άποψη αυτή?

Αν δέχεσαι αυτόν τον ορισμό που έδωσες πώς συμπεραίνεις ότι μια λειτουργία στην εκκλησία μπορεί να χαρακτηριστεί μαγεία? Επειδή ο παπάς προσεύχεται φωναχτά δεν προσεύχεται? Πολύ περίεργα μας τα λες...

Ειλικρινά εδώ δεν σε καταλαβαίνω. Καμία σχέση με αυτά που έγραψα.
Είπα εγώ ότι ο παππάς συνεργάζεται με δαιμόνια; Είπα ότι κάποιοι κακοπρέραιτοι πιθανόν να ταυτίσουν την ορθόδοξη λειτουργία με τελετή μαγείας, όπου πάλι λέω δεν το ασπάζομε αυτό. Και σαφώς οι παπάδες προσεύχονται...



Και γιατί αγαπητέ μου να πρέπει το καλό και το κακό να εκπροσωπούντε από τα δύο πρόσωπα που αναφέρεις; Δεν μπορεί δηλαδή να είναι απρόσωπες έννοιες; Είναι καθαρά υποκειμενικό θέμα του καθενός, ποιον θα θεωρεί καλό και ποιον κακό. Καλύτερα να αποφεύγουμε τους ορισμούς και τα τελικά συμπεράσματα, εφόσον δεν εκφράζουμε παρά την ταπεινή μας άποψη εδώ μέσα και δε γνωρίζουμε τίποτα για το σύνολο των αρχών που διέπουν το σύμπαν.

Επειδή ζούμε και σε πνευματικό κόσμο, δεν υπάρχουν απρόσωπες έννοιες στο καλό και στο κακό. Ο διάβολος έχει την εξουσία του κακού, επειδή μισεί τον Θεό, και ωθεί τον άνθρωπο σε αυτό τον δρόμο. Ο Χριστός ήρθε στο κόσμο για να καταστρέψει τα έργα του διαβόλου και να βοηθήσει τον άνθρωπο σε αυτή τη ζωή του εδώ στη γή, αλλά και το κυριότερο να αποφύγει την αιώνια κόλαση και να ζήσει αιώνια με τον Δημιουργό του.
Ο καθένας κάνει τις επιλογές του, η μάχη όμως ενάντια στο κακό είναι περισσότερο δύσκολη και αόριστη, όταν το κακό το θεωρείς απρόσωπο και αόριστο, αυτός εδώ είναι και ο στόχος του διαβόλου, να διαβάλει την αλήθεια.
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 17-03-06, 14:33
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Βρες μού μία αναφορά στη Κ.Διαθήκη που ο Ιωάννης ή κάποιος απόστολος βάπτησε μικρό παιδί. Στη γραφή δεν υπάρχουν νονοί και νηπιοβαπτισμοί, αυτά μπήκαν μετά τον 4ο αιώνα όπου και επήλθε η πτώση στο χριστιανισμό από την απλότητα των γραφών και των πρώτων αποστόλων.
Χμμ εδώ είναι θεολογικό το ζήτημα και δεν είναι επί του παρόντος, άλλωστε δεν είμαι και ο αρμόδιος (λόγο ιδιότητας) να απαντήσω. Μπορώ να σου δώσω μια απάντηση αλλά θα είναι απλά μια απάντηση και τίποτα περισσότερο.

Βασικά είναι θέμα παράδοσης. Η Ορθόδοξη εκκλησία είναι προσκολλημένη στην παράδοση και σύμφωνα με αυτήν δρά. Τώρα πότε χρησιμοποιήθηκε αυτή η τακτική του νηπιοβαπτισμού, θα σε γελάσω, δεν το ξέρω. Το μόνο που μπορώ να σου πώ σχετικό με το θέμα είναι ότι τα αβάπτιστα παιδιά είναι πολύ ευάλωτα σε θέματα μαγείας. Τα μαλλιά αβάπτιστων παιδιών είναι υλικά για την άσκησει μαγείας να ξέρεις. Γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό?
Εγώ προσωπικά δεν ξέρω και δεν μπορώ να σου απαντήσω. Απλά το βάπτισμα έχει το νόημά του, τώρα αν αυτό συμβαδίζει με τις αρχές του χριστιανισμού είναι άλλο καπέλο.

Παράθεση:
Επειδή δεν έχω γραφή μαζί μου, διάβασε τα τελευταία εδάφια από το τελευταίο κεφάλαιο του κατα Λουκάν. Αναφέρει ό Χριστός, ότι όποιος πιστέψει και βαπτιστεί θα σωθει, όποιος όμως απιστήσει θα κατακριθεί.

Το πρωτο βήμα είναι κάποιος να πιστέψει (πως ένα μωρό μπορεί) και το δεύτερο να βαπτηστεί αυτός (εθελημένα) ο χριστιανισμός δεν είναι υποχρέωση ούτε εξαναγκασμός. Στο σύμβολο της πίστεος αναφέρεται στο τέλος: ομολογώς εν βάπτισμα, εις άφεσιν αμαρτιών. Εγώ το ομολογώ και όχι ο νονός μου, ότι ό Χριστός με συγχώρεσε γίάυτό και προχορώ στο βάπτισμα.

Βρες μού μία αναφορά στη Κ.Διαθήκη που ο Ιωάννης ή κάποιος απόστολος βάπτησε μικρό παιδί. Στη γραφή δεν υπάρχουν νονοί και νηπιοβαπτισμοί, αυτά μπήκαν μετά τον 4ο αιώνα όπου και επήλθε η πτώση στο χριστιανισμό από την απλότητα των γραφών και των πρώτων αποστόλων.
Εδώ δεν σε καταλαβαίνω, αυτό που εκφράζεις είναι άποψη σου και δεν τεκμηριώνεται από αυτό το κείμενο που παρέθεσες.
Όσο για την αντίθεση στις άλλες πρακτικές για το στάυρωμα εισόδων τον αγιασμό κτλ πού τα είδες?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη R-b-t3r : 17-03-06 στις 14:37
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:51.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.