Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #251  
Παλιά 14-11-08, 14:57
Το avatar του χρήστη sunborn
sunborn Ο χρήστης sunborn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Πήλιο
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ευρυνοος
κάτσε ρε φίλε..
εδώ υπάρχουν εκκρεμότητες άλλες,
ένας ένας..
http://www.metafysiko.gr/forum/showp...&postcount=240
ακόμη περιμένω απάντηση..
μην ανεβάζεις κι εσύ τον πήχυ..
θα κάψουμε κύτταρα εδώ μέσα..
προφανώς υπάρχει ΛΑΘΟΣ θεώρηση του ζητήματος απο τον φίλο oannhsea
LoL . Ok φιλε Ευρυνοε, θα περιμενω, αλλα πιστεψε με εγω τουλαχιστον διασκεδαζω προς το παρον. Ο φιλος oannhsea δεν ειναι τοσο προσβλητικος ωστε να με εκνευρισει !
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #252  
Παλιά 14-11-08, 15:01
Το avatar του χρήστη sunborn
sunborn Ο χρήστης sunborn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Πήλιο
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από wasd
Ωραία. Χρειάζεται να επαναλάβω τα περί επικίνδυνου των απόλυτων και αφοριστικών απόψεων, μάλιστα σε θέμα που -όπως λες και συ- "οι τρεχουσες αποψεις απεχουν πολυ η μια απο την αλλη"; Αν αυτό δε σημαίνει ότι χρειάζεται σοβαρότητα, τι σημαίνει;
Συμφωνω, αλλα η ελευθερια Λογου, Αποψης και Εκφρασης ειναι ΠΑΝΩ απο ολα. Χωρις συμβιβασμους. Τουλαχιστον αυτο ειναι το προσωπικο μου πιστευω.
Οποιαδηποτε αντιθετη αποψη ειναι σεβαστη, εκτος μιας.
Αυτης που παει να επιβαλλει αυθαιρετα το οτιδηποτε σε οποιονδηποτε.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #253  
Παλιά 14-11-08, 15:39
Το avatar του χρήστη the_black_planet
the_black_planet Ο χρήστης the_black_planet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-06-2005
Περιοχή: Καλαματα
Μηνύματα: 1.066
Προεπιλογή

Δεν έχω να πω πολλά,τα είπαν όλα τα παιδιά.

wasd θα μου επιτρέψεις να μην πάρω στα σοβαρά αυτά που γράφεις.Με αποκαλείς απόλυτο και αφοριστικό ενώ το μόνο που έκανα ήταν να δώσω ΜΙΑ εναλλακτική άποψη πάνω στην απόλυτη άποψη που επικρατεί πάνω στους χρήστες και στα ναρκωτικά γενικότερα.Οπότε αν θες να έρθουμε σε αντιπαράθεση προσπάθησε περισσότερο.Φίλε μου OANNHSEA δεν σου λέω τίποτα περισσότερο γιατί καλό είναι να διαβάσεις προσεκτικά όσα σου έγραψαν τα παιδιά.Δεν είναι κακό να πιστεύεις στην μία πραγματικότητα και ότι όλα μπορούν να εξηγηθούν επιστημονικά,κακό είναι να είσαι απόλυτος πάνω σε αυτό,πόσο μάλλον από τη στιγμή που οι αντίθετες απόψεις είναι πολυπληθείς και συντριπτικές σε επιχειρήματα και στοιχεία.Ελπίζω να μην κουραστείς να μελετήσεις αυτές τις απόψεις.Εγώ προσωπικά στο πρόσφατο παρελθόν μπήκα και μάλιστα με πολύ δυσκολία στην διαδικασία να αναθεωρήσω πολλές "αρχές" μου.Και δεν είναι θέμα μόνο διαβάσματος σε καμία περίπτωση αλλά κυρίως εμπειρίας-αλλαγής του τρόπου σκέψης και συζήτησης ώστε να αποκτήσεις εικόνα της αντίληψης άλλων ανθρώπων!Πίστεψε με,μου ήταν δύσκολο όπως σου είπα όμως αξίζει τον κόπο!
__________________
Chaos is my life - Exploited
Απάντηση με παράθεση
  #254  
Παλιά 14-11-08, 16:39
Το avatar του χρήστη OANNHSEA
OANNHSEA Ο χρήστης OANNHSEA δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2007
Μηνύματα: 1.182
Προεπιλογή

the_black_planet
Παράθεση:
κακό είναι να είσαι απόλυτος πάνω σε αυτό,πόσο μάλλον από τη στιγμή που οι αντίθετες απόψεις είναι πολυπληθείς και συντριπτικές σε επιχειρήματα και στοιχεία
α) Είμαι απόλυτος γιατί τα μαθηματικά είναι απόλυτα... ΟΙ άνθρωποι καταστρατηγούν τα μαθηματικά για τους δικούς τους σκοπούς και συνήθως το πληρώνουν ακριβά...
β) Οι αντίθετες απόψεις μπορεί να είναι όντως πολυπληθείς ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ επιχειρήματα βασιζόμενα στην λογική και οι αποδείξεις τους και τα στοιχεία τους είναι ΜΗΔΕΝΙΚΑ...
Άρα ξαναερχόμαστε στο αρχικό μας στάδιο: που είναι οι αποδείξεις με τις οποίες πειστήκατε για την ύπαρξη της Ατλαντίδας (πάντα κατά Πλάτωνα); Γιατί εάν θέσουμε και στόχους όπως οι κύριοι στο πιο άνω συνέδριο τότε πάμε πολύ μακριά και σε βαθιά νερά που δεν έχετε ποτέ μπει...

Παράθεση:
Πίστεψε με,μου ήταν δύσκολο όπως σου είπα όμως αξίζει τον κόπο!
Το δοκίμασα πριν χρόνια αυτό.
Δυστυχώς δεν μπορώ να το καταλάβω και να το εννοήσω. Η μαθηματική απόδειξη με στοιχεία είναι το μόνο που μπορεί να αντιληφθεί ο εγκέφαλός μου...
__________________

ΟΥ ΠΑΝΤΟΣ ΠΛΕΙΝ ΕΙΣ ΚΟΡΙΝΘΟΝ
BELLUM OMNEUM CONTRA OMNE - ΦΩΤΙΑ ΠΕΡΠΑΤΑ ΜΑΖΙ ΜΟΥ
Απάντηση με παράθεση
  #255  
Παλιά 14-11-08, 17:01
Το avatar του χρήστη the_black_planet
the_black_planet Ο χρήστης the_black_planet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-06-2005
Περιοχή: Καλαματα
Μηνύματα: 1.066
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από OANNHSEA
Άρα ξαναερχόμαστε στο αρχικό μας στάδιο
Δηλαδή φίλε όλα αυτά τα μέλη για 2 μέρες μιλούσαν στον τοίχο...Νομίζω ότι αυτό που σου αξίζει πραγματικά είναι να σε αγνοούν όλα τα μέλη που συμμετέχουν στη συζήτηση.Δεν λέω ότι οι ενστάσεις σου δεν έχουν να προσφέρουν τίποτα,απλά όταν γίνονται με αυτόν τον απόλυτο και προκλητικό τρόπο σίγουρα δεν προσφέρονται για επικοδομιτική συζήτηση.Από την άλλη βέβαια εγώ δεν θεωρώ ότι όλα αυτά που είπαμε τις τελευταίες 2 μέρες έπεσαν στον βρόντο γιατί ελπίζω ότι θα έβαλαν σε σκέψεις αρκετά νεότερα μέλη που παρακολουθούν τις συζητήσεις.Εσύ συνέχισε να ασχολείσαι με τις αγαπημένες σου επιστήμες(καλό) και να αγνοείς επιδεικτικά την παράμετρο φιλοσοφία(κακό).Άρα επέτρεψε μου να θεωρώ τις απόψεις σου πάνω σε αυτό και σε παρόμοια θέματα εξαιρετικά ελλειπής αφού σου λείπει παντελώς η γνώση φιλοσοφίας.Και φιλοσοφία δεν είναι ο Καρτέσιος και ο Καντ,αυτοί ασχολούνται με τη λογική που λες και εσύ.Η φιλοσοφία είναι άλλο πράγμα.Φιλοσοφία είναι ο Νίτσε,ο Σοπενχάουερ,ο Σαρτρ και φυσικά οι αρχαίοι εσωτεριστές.Γιατί η (κάθε) πραγματικότητα έχει να κάνει καθαρά με την προοπτική,δηλαδή με την ανθρώπινη ψυχή.Τα υπόλοιπα είναι ωραία να διδάσκονται στο σχολείο,η ζωή όμως αρχίζει όταν τελειώνει το σχολείο .

ΥΓ:Και εγώ διαβάζω με μεγάλο ενδιαφέρον Καντ και Αριστοτέλη όταν θέλω να χαλαρώσω.Όταν όμως κάτι μέσα μου αποζητά προβληματισμό,ή όταν η πραγματικότητα μου με οδηγεί εκεί,διαβάζω άλλα πράγματα...
__________________
Chaos is my life - Exploited

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη the_black_planet : 14-11-08 στις 17:03
Απάντηση με παράθεση
  #256  
Παλιά 14-11-08, 17:05
Το avatar του χρήστη Mallen
Mallen Ο χρήστης Mallen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-06-2008
Περιοχή: from Beyond...
Μηνύματα: 409
Προεπιλογή

Λοιπόν, ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή:

Εδώ είναι φόρουμ του ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΟΥ. μ-ε-τ-α-φ-υ-σ-ι-κ-ο-ύ!

Οι πλουραλιστικές απόψεις δεκτές. Οι συγκρούσεις ιδεών, εφόσον δημιουργικές και προς στην ορθή κατεύθυνση, δεκτές όλες. Αλλά:

ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ανοικτό μυαλό: Ο.Κ. αν κάποιος παραθέσει τις πανεπιστημιακές γνώσεις του,την εξειδικευσή του σε ένα φλέγον /αμφιλεγόμενο θέμα, αρκεί να ΑΦΗΝΕΙ χώρο και για ένα "ΠΙΘΑΝΟΝ", ένα "ίσως", ένα "αλλά", ένα "μήπως", μια εναλλακτική τέλος πάντων. ΟΧΙ απολυτότητες, στείρο ορθολογισμό και δογματική "ψυχρή μαθηματική λογική" -συχνά αυτά οδηγούν σε πλάνες και αδιέξοδα. Σκοτώνουν αυτό το πρόθεμα ΜΕΤΑ- της λέξεως, διότι εάν το παρόν φόρουμ ασχολούνταν μόνο με τα ΦΥΣΙΚΑ (ήγουν "Φ-Υ-Σ-Ι-Κ-Η)τότε άπαντες ΔΕΝ θα'χαμε κανένα πρόβλημα με την ψυχρή/μαθηματική λογική. Απεναντίας!

Ας πούμε, τα μαθηματικά ΑΠΕΤΥΧΑΝ να εξηγήσουν κάποια κβαντικά παράδοξα, αλλά ΟΧΙ η ΕΥΕΛΙΚΤΗ λογική: αυτή δεν απέτυχε-κατάφερε μάλιστα, να εξηγήσει πολλά τέτοια παράδοξα της κβαντικής. π.χ. Τα βιβλία των εκδ. ΤΡΑΥΛΟΣ είναι και προσιτά και δίνουν πολλά παραδείγματα αυτού που λέω.Και αυτό συμβαίνει επειδή τα μαθηματικά, όσο θαυμάσια επιστήμη κι αν είναι (και εγώ τα ευλογημένα τα σέβομαι) εντούτις όμως, έχουν περιορισμένο "πεδίο δράσης" -ΔΕΝ μπορούν /τα ευλογημένα!/ να εξηγήσουν τα πάντα. Ειδάλλως η Θεωρία των Πάντων θα'ταν γνωστή εδώ και καιρό! Κάπου αυτά πιάνουν, κάπου όμως ΟΧΙ: συνεπώς απαιτούνται διαφορετικά δεδομένα και διαφορετική λογική.

Και αυτή η διαφορετική λογική (μέσα στο πλουραλισμό της) είναι που μπορεί να δουλέψει σε ένα φόρουμ με θεματικές σαν του metafysiko.gr. Η στείρα-μαθηματική-ψυχρή λογική ΟΧΙ. Αυτή είναι για δογματικούς (θυμάστε το παράδειγμα με τον Ιούλιο Βερν, σε άλλο θρεντ; ο ΟANNHSEA περιέργως κάνει ελαφρά πηδηματάκια όποτε το αναφέρω...) και λάτρεις της άνευρης "ψυχρής λογικής"(εισαγωγικά δικά μου)σαν αυτούς που συχνάζουν στο http://www.skepticforum.com/,όπου όποιος αγαπάει τις αποδείξεις "των ματιών μου",μπορεί να εγγραφεί και να αφήσει τους υπόλοιπους στην μακάρια ησυχία τους...

Οι καντιανισμοί μας μάραναν...
__________________________________________________ _______

[σίγουρα, η όλη φάση στο παρόν θρεντ είναι διασκεδαστική μεν -κουραστική δε, και δεν έχω προσωπικά ή έχθρα με κανέναν,και ούτε θέλω / παρά την αποψή μου απλώς να καταθέτω και να ευχαριστώ τους μοντεράτορς για τη φιλοξενία, οπότε θα την κάνω για άλλες παραλίες...ΕΠΙΤΈΛΟΥΣ!]

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mallen : 14-11-08 στις 17:13
Απάντηση με παράθεση
  #257  
Παλιά 14-11-08, 18:11
Το avatar του χρήστη Giorgos
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2004
Περιοχή: Stockholm
Μηνύματα: 775
Προεπιλογή

Βασικά συμφωνώ με τον φίλο "ΟΑΝΗΣΕΑ" γιατί καταλαβαίνω τον προβληματισμό του. Είναι αλήθεια ότι ο κόσμος όπως φαίνεται όσο πάει αποφασίζει να ονειρεύεται περισσότερο. Δεκτόν. Αλλα τουλάχιστο να έχουμε και κάποιες βάσεις.. ’Αλλο δηλαδή να ονειρευτούμε ότι θα μπορούσαμε να ταξιδέψουμε στα άστρα ενδεχομένως σε μερικά λεπτά, και άλλο να πούμε ότι παλιά είχε πάπιες στο φεγγάρι..

Ξεκινώντας λοιπόν από μια και μονο περιγραφή ενός ολοκληρου πολιτισμού από ένα και μονο άτομο, χωρίς κανένα απόλυτος άλλο στοιχειο, και ενώ ακολουθούμε τις περιγραφές πευτούμε σε άτοπα(όπως την ατλαντίδα στον ατλαντικό όπου ως γνωστόν δεν υπήρξε ποτε κανένα νησί για γεωλογικούς λόγους..), τότε πράγματι ονειρευόμαστε πάπιες..

Σίγουρα δε πρέπει να κλείνουμε τα ματια μας, πρέπει να έχουμε ανοιχτό μυαλό, αλλα ρε παιδιά, ας μείνουμε στα στοιχεια.. που είναι τα στοιχεια; Αν ο Πλάτωνας δεν μιλούσε για την ιδανική πολιτεία που είχε στο μυαλό του, τότε γιατί κανένας άλλος δεν μίλησε για τους ’Ατλαντες; Γιατί κανένας αιγύπτιος δε ξέρει για την Ατλαντίδα; Γιατί κανένα αρχείο δε μιλάει για αυτό τον τεράστιο πολιτισμό; Υπάρχουν πολλές πιθανότητες να υπάρχουν διάσπαρτα πολλά μνημεία πολιτισμών που εξαλείφθηκαν, και να τα βρούμε.. αλλα δε νομίζω να βρούμε καμια Ατλαντίδα.
Ο μονος τρόπος να υπάρχει Ατλαντίδα και εκεί αποδεικνύω ότι και εγώ μπορώ και ονειρεύομαι, είναι αν αυτή ήταν μια ιπτάμενη πόλη, και τώρα είναι κάπου αλλου.. ίσως και σε άλλο γαλαξία.

Η ομώνυμη σειρά δίνει επαρκείς εξηγήσεις για πολλά άτοπα που συναντήσαμε στην ιστορία του Πλάτωνα. Αλλα δημιουργεί αλλα τόσα.. πάντως φανταζόμαστε τι μπορεί να συμβαίνει με αυτές τις σειρές.. και τα έργα τύπου Χόλιγουντ.

Όσο για το φίλο "ΟΑΝΗΣΕΑ" να πω μονο να μην είναι τόσο σκληρός με τους άλλους, δεν υπάρχει ανάγκη να μαλώνουμε μεταξύ μας και να δημιουργούμε παρεξηγήσεις.. όσο κουλά και να σου πει ο άλλος, μπορείς να του εξηγήσεις το σκεπτικό σου αλλα δε μπορείς να του αλλάξεις αυτό που πιστεύει αν δε το αποδείξεις και εσύ αυτό που λες.. με λίγα λόγια μη ζητάς αποδείξεις όταν δεν έχεις και εσύ να προσφέρεις.

Φιλικά
giorgos
__________________
"Knowledge speaks, but wisdom listens." (Jimi Hendrix)
Για αυτούς που με ξέρουν... Γεώργιος Σαββίδης!
Απάντηση με παράθεση
  #258  
Παλιά 14-11-08, 18:25
Το avatar του χρήστη Giorgos
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2004
Περιοχή: Stockholm
Μηνύματα: 775
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Mallen
ΔΕΝ μπορούν /τα ευλογημένα!/ να εξηγήσουν τα πάντα. Ειδάλλως η Θεωρία των Πάντων θα'ταν γνωστή εδώ και καιρό! Κάπου αυτά πιάνουν, κάπου όμως ΟΧΙ: συνεπώς απαιτούνται διαφορετικά δεδομένα και διαφορετική λογική.
Προσωπικά διαφωνώ.. τα μαθηματικά μπορούν να εξηγήσουν τα πάντα. Όταν μιλάμε όμως για κβαντική φυσική, τα πράγματα είναι κάπως διαφορετικά. Όταν καταλάβουμε πως λειτουργεί, βγάλουμε τους καταλληλους νομους, θα δεις ότι τα μαθηματικά δουλεύουν μια χαρά και εκεί. Όσο καλά και σωστά και να είναι τα μαθηματικά δε νομίζω να μπορείς να μετρήσεις το συναίσθημα.. πρέπει να καταλάβεις πρώτα περί τίνος πρόκειται. Στην κβαντική φυσική έχουμε καινούργιους παράγοντες που μπαίνουν στις εξισώσεις. Έχουμε καταστάσεις ύπαρξης-ανυπαρξίας που δε ξέρουμε τι σημαίνουν ακόμα.. που αν καταλάβουμε θα μπορέσουμε να το αποδείξουμε με τα μαθηματικά.
Για την θεωρία των πάντων δεν φταίνε τα μαθηματικά που δε μπορούμε να την δημιουργήσουμε, αλλα η νόηση μας. Ποιος είπε ότι τα μαθηματικά αποδεικνύουν από μονα τους τα πάντα..; Πρώτα έρχεται η νόηση, η θεωρία, και μετά η απόδειξη με τα μαθηματικά. Αρκεί πάντα η νόηση να είναι η σωστή, για να μπορούν τα μαθηματικά να είναι ακριβή.

Μπορεί ένα σπουργίτη και ένα αυγό να είναι ισάξια αριθμητικά.. αλλα δεν είναι το ίδιο πράγμα.. σε αυτό δε φταίνε τα μαθηματικά που βγάζουν λάθος ισότητα.. αλλα η νόηση.

φιλικά
giorgos
__________________
"Knowledge speaks, but wisdom listens." (Jimi Hendrix)
Για αυτούς που με ξέρουν... Γεώργιος Σαββίδης!
Απάντηση με παράθεση
  #259  
Παλιά 14-11-08, 21:00
Το avatar του χρήστη OANNHSEA
OANNHSEA Ο χρήστης OANNHSEA δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2007
Μηνύματα: 1.182
Προεπιλογή

Παράθεση:
Δεν λέω ότι οι ενστάσεις σου δεν έχουν να προσφέρουν τίποτα,απλά όταν γίνονται με αυτόν τον απόλυτο και προκλητικό τρόπο σίγουρα δεν προσφέρονται για επικοδομιτική συζήτηση
Συγγνώμη, αλλά είναι απόλυτος και προκλητικός ο τρόπος να ζητάς αποδείξεις για ένα θέμα και οι συνομιλητές σου ΔΕΝ σου τις δίνουν;;;
Δηλαδή τα ίδια θα έλεγες στο δικαστήριο όταν θα σου έλεγαν να αποδείξεις τα λεγόμενα σου με επιμονή; Θα τους έλεγες "είναι απόλυτος και προκλητικός ο τρόπος σας" και θα τους έλεγες για εναλλακτικές αλήθειες και πιστεύω;

Το ξαναγράφω γιατί θα αρχίσω να πιστεύω ότι μάλλον παίζω σε κάποιο έργο του Κάφκα: μιλάμε για αποδείξεις...
ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ!!!
Για την απόδειξη που λέει ότι το αεροσκάφος με το οποίο ταξιδεύεται εσείς, η μητέρα σας, τα παιδιά σας είναι ασφαλές - και δεν θα φάνε ανθρώπους τα σκουλίκια...
Για την απόδειξη που λέει ότι το βρεφικό γάλα που δίνεται στα παιδιά σας είναι ασφαλές και δεν θα θρηνήσετε...
Για την απόδειξη ότι οι ηλεκτρικές συσκευές είναι ασφαλείς και δεν θα πάτε στον άλλο κόσμο καπνίζοντας...
Δηλαδή ΟΛΟΙ οι άλλοι κλάδοι ΠΡΕΠΕΙ να είναι απόλυτα λογικοί και να έχουν τις αποδείξεις ανά χείρας για να να μην καταλήξετε ΕΣΕΙΣ και οι αγαπημένοι σας στο νεκροτομείο, αλλά ΕΣΕΙΣ μπορείτε να γράφετε ότι θέλετε και για όποια "αλήθεια", και μάλιστα ΧΩΡΙΣ να το αποδεικνύεται γιατί αυτό είναι ένα φόρουμ μεταφυσικού;;;
Μήπως γράφει κάπου ότι είναι φόρουμ παραμυθιού και φιλολογίας και δεν το έχω πάρει χαμπάρι; Ή μήπως όλες οι θέσεις και τα παραμύθια είναι ευπρόσδεκτα, μια και είναι ευκολόπεπτα και δεν χρειάζεται να κάνουμε κόπο να βρούμε αποδείξεις για αυτό που συζητάμε; Απλώς μπαίνουμε και γράφουμε ότι μας κατέβει ή ότι αισθανόμαστε εκείνη την ώρα;
Και να το κάνατε αυτό σε ένα θέμα με φαντάσματα ή σε θέμα με θρησκείες ή σε θέμα για φιλοσοφία πάει στο καλό - διαλέγετε όμως σαν θέμα, ένα τεχνολογικό τομέα: την αρχαιολογία:!!!

Παράθεση:
ΟΧΙ απολυτότητες, στείρο ορθολογισμό και δογματική "ψυχρή μαθηματική λογική" -συχνά αυτά οδηγούν σε πλάνες και αδιέξοδα.
ΠΟΤΕ η ψυχρή λογική δεν οδήγησε σε πλάνες και σε αδιέξοδα - εκεί την οδήγησαν οι άνθρωποι με πάθη, με δόγματα και με μη ικανότητα αντίληψης της λογικής και της πραγματικότητας... Η ψυχρή λογική ποτέ δεν κολλάει σε κάτι, ποτέ δεν καταδικάζει άνθρωπο που φέρει απόδειξη ανά χείρας, ποτέ δεν θολώνεται από το προσωπικό πιστεύω ή τα ψυχολογικά προβλήματα του κάθε μελετητή... Η απόδειξη π.χ για το g (g=9,81 m/sec^2) θα είναι η ίδια και εδώ στην Ελλάδα, και στην Ιαπωνία, και στο Γιοχάνεσμπουρκ.

Εάν λοιπόν δούμε σε ένα πίνακα το άθροισμα 2+2=;
Τι θα πούμε; Ότι υπάρχουν και άλλες λύσεις εκτός από το 4?
Εάν ναι, ΜΠΟΡΕΙΣ να το αποδείξεις;;;;;;;
Μπορείς να το αποδείξεις έτσι ώστε ο κάτοικος της Ιαπωνίας, της Νοτίου Αφρικής ή της Αργεντινής να το ξανακάνει και να βρει το ίδιο αποτέλεσμα;
Εάν ναι, τότε έχεις την απόδειξη ανά χείρας και όλοι σου βγάζουν το καπέλο...

Παράθεση:
Και αυτό συμβαίνει επειδή τα μαθηματικά, όσο θαυμάσια επιστήμη κι αν είναι (και εγώ τα ευλογημένα τα σέβομαι) εντούτις όμως, έχουν περιορισμένο "πεδίο δράσης" -ΔΕΝ μπορούν /τα ευλογημένα!/ να εξηγήσουν τα πάντα.
Δυστυχώς μπορούν να εξηγήσουν τα πάντα...
ΕΜΕΙΣ είμαστε που δεν έχουμε βρει ακόμα τους μαθηματικούς τύπους για να το προσδιορίσουμε...
Παράδειγμα η αποθήκευση ενός συνόλου από σφαίρες: ο καλύτερος τρόπος είναι σε πυραμίδα. Αποδείχτηκε πριν από 4 μόλις χρόνια!!!! με μία απόδειξη 500 σελίδων Α4... Δηλαδή περίμενε κάποιος ότι είναι μαγεία; Ότι κάποιο δαιμόνιο ή άγγελος τις κρατούσε στις θέσεις τους;;;
Αυτή η παραπάνω διατύπωση μου θυμίζει (ριμάδα μνήμη) τον Τετράρχη που έγραφε αναφερόμενος στο μεγαλείο του Θεού: ποιός είναι αυτός που μπορεί να μετρήσει τα βάθη των θαλασσών;;;
Με λίγα λόγια mallen η πιο πάνω τοποθέτηση σου είναι ένα αντιεπιστημονικό δόγμα...
Παράθεση:
υτή είναι για δογματικούς (θυμάστε το παράδειγμα με τον Ιούλιο Βερν, σε άλλο θρεντ; ο ΟANNHSEA περιέργως κάνει ελαφρά πηδηματάκια όποτε το αναφέρω...)
Πότε το ανέφερες και την έκανα με ελαφρά πηδηματάκια;
Πότε δεν μίλησα για έναν από τους αγαπημένους μου συγγραφείς από τον οποίο έχω σχεδόν όλα τα βιβλία του;;;
Πότε δεν μίλησα για έναν ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑ συγγραφέα που έγραφε με καταπληκτική μαθηματική ακρίβεια και μελετούσε ότι τεχνολογικό έβαζε στα βιβλία του σε σημείο που ΚΑΝΕΝΑΣ να μην μπορεί να τον κατακρίνει;;;

Παράθεση:
όποιος αγαπάει τις αποδείξεις "των ματιών μου",μπορεί να εγγραφεί και να αφήσει τους υπόλοιπους στην μακάρια ησυχία τους...
Μακάριοι οι πτωχοί το πνεύματι, γιατί αυτοί θα κληρονομήσουν την βασιλεία των ουρανών... Με λίγα λόγια με βλέπω να πηγαίνω κατά κόλαση μεριά και βλέπω τους άλλους με φτερά αγγέλων...
Δηλαδή, με λίγα λόγια προτιμάτε τα ψέματα από την αλήθεια, αρκεί να έχετε την ηρεμία σας...
Δηλαδή, με λίγα λόγια κάποιος που πατάει τα πόδια του στην γη, σας καταστρέφει τα όνειρα την ησυχία και τον τεχνητό κόσμο των ονείρων που έχετε χτίσει γύρω από ένα παραμύθι...
__________________

ΟΥ ΠΑΝΤΟΣ ΠΛΕΙΝ ΕΙΣ ΚΟΡΙΝΘΟΝ
BELLUM OMNEUM CONTRA OMNE - ΦΩΤΙΑ ΠΕΡΠΑΤΑ ΜΑΖΙ ΜΟΥ
Απάντηση με παράθεση
  #260  
Παλιά 14-11-08, 21:00
jimakoskx Ο χρήστης jimakoskx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-07-2008
Περιοχή: Ελλάδα,Αθήναι
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Καμιά φορά χρειάζεται αυτό που λέμε διαίσθηση .
Είναι γνωστή η αποτυχία των προγραμμάτων
τεχνητής νοημοσύνης σε πολύπλοκα ζητήματα .

Η διαίσθησή μου λέει τα εξής .
Οι γνώσεις μας για την Ατλαντίδα προέρχοντε πρωτίστως
από τη μυθολογία και όχι από τον Σόλωνα .
Αν υπήρξε η Ατλαντίδα θα ήταν στον Ατλαντικό ωκεανό .
Κάποια σχέση υπάρχει με τον Άτλαντα .
Την ελληνική γλώσσα την έδωσαν οι θεοί σε εμάς ενώ
τις άλλες γλώσσες τις εφηύραν οι άνθρωποι .
Δεν υπάρχει καπνός χωρίς σπίθα .

Για αυτό και είμαι πεποισμένος ότι η Ατλαντίδα ήταν
στο Βόρειο Ατλαντικό ωκεανό ,
ακριβώς έτσι όπως περιγράφει(εικονίζει) και ο Λιακόπουλος .

(
Έχετε παρατηρήσει ότι η Αφρική ομοιάζει
με ένα κεφάλι που κοιτάει προς ανατολή?
(Το μάτι είναι η λίμνη Βικτωρίας νότια της Ουγκάντας,
η μύτη είναι απέναντι της Μαδαγασκάρης
και από πάνω απο το κεφάλι η Ελλάς με την Αθήνα!)
)
__________________
Ο θεός Δίας άρχει και αποκαλύπτεται σε όποιον ,τουλάχιστον ,τον πιστέψει.
Δώδεκα οι θεοί του Ολύμπου.
θεός Δίας,θεός Ποσειδώνας,θεός Ερμής,θεός Ήφαιστος,θεός Άρης,θεός Απόλλων,
θεά Ήρα,θεά Εστία,θεά Δήμητρα,θεά Αφροδίτη,θεά Αθηνά,θεά Άρτεμις.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jimakoskx : 14-11-08 στις 21:01
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:46.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.