Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #51  
Παλιά 28-07-17, 22:42
valhalla Ο χρήστης valhalla δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-01-2008
Μηνύματα: 768
Προεπιλογή

Κλασικά δεν περίμενα απάντηση.
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 28-07-17, 22:47
Jo_Loucoumis Ο χρήστης Jo_Loucoumis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-07-2017
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 62
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από valhalla Εμφάνιση μηνυμάτων
Κλασικά δεν περίμενα απάντηση.
Sorry για την άκομψη επέμβαση αλλά δεν κρατιέμε
Η απάντηση στην ερώτηση σου είναι ΝΑΙ απλώς έχουμε χάσει τις οδηγίες χρήσης (ξέρεις αυτό το βιβλιαράκι στη συσκευασία που δεν το ανοίγει κανένας) RTFM
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 28-07-17, 22:52
darktruth77 Ο χρήστης darktruth77 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2017
Μηνύματα: 104
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από valhalla Εμφάνιση μηνυμάτων
Κλασικά δεν περίμενα απάντηση.
Αν με ρωτούσες την γνώμη μου θα σου απαντούσα άλλα το να ρωτάς την γνώμη του σατανά μου φαίνεται λίγο κάπως.
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 28-07-17, 22:56
darktruth77 Ο χρήστης darktruth77 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2017
Μηνύματα: 104
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Jo_Loucoumis Εμφάνιση μηνυμάτων
Sorry για την άκομψη επέμβαση αλλά δεν κρατιέμε
Η απάντηση στην ερώτηση σου είναι ΝΑΙ απλώς έχουμε χάσει τις οδηγίες χρήσης (ξέρεις αυτό το βιβλιαράκι στη συσκευασία που δεν το ανοίγει κανένας) RTFM
Τις οδηγίες χρήσεις μπορούμε να τις βρούμε μόνοι μας με την συνειδητοποίηση της αλήθειας, της ψευδαίσθησης της πραγματικότητας που βιώνουμε, ότι εμείς με την παρατήρηση μας δημιουργούμε την πραγματικότητά μας κλπ
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 28-07-17, 23:09
Jo_Loucoumis Ο χρήστης Jo_Loucoumis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-07-2017
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 62
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από darktruth77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τις οδηγίες χρήσεις μπορούμε να τις βρούμε μόνοι μας με την συνειδητοποίηση της αλήθειας, της ψευδαίσθησης της πραγματικότητας που βιώνουμε, ότι εμείς με την παρατήρηση μας δημιουργούμε την πραγματικότητά μας κλπ
ναι μπορούμε να τις ψάξουμε και ίσως να τις βρούμε αλλά είναι πολύ δύσκολο το γ@@μενο θα προτιμουσα να μην είχαμε πετάξει το βιβλιαράκι με τις οδηγίες.
Ναι ξέρω η χαρά της ανακάλυψης κλπ. αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση ένα χέρι βοηθείας δεν βλάπτεικαι ας μου χαλάσει τη χαρά.

Για αυτό το λόγο ψάχνω στα forum και στις προσωπικές συζητήσεις για τις πινακίδες σήμανσης.
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 12-01-18, 12:40
alkinoos Ο χρήστης alkinoos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2016
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 107
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Logical Faith Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας.

Πως είναι δυνατόν μια άυλη ψυχή, χωρίς μορφή και έξω από τον χώρο και χώρο, να επικοινωνεί με τον κόσμο της ύλης;

Πως λαμβάνουμε σήματα από το σώμα μας και τον υπόλοιπο έξω κόσμο;

Εκεί όπου υπάρχει σύνδεση, δεν μιλάμε για υλικά μέρη;

Η συζήτηση αυτή επιθυμώ να γίνει μεταξύ θειστών και πιστών. Οπότε κανένας άθεος δεν είναι ευπρόσδεκτος σε αυτή διότι θέλει μόνο να ειρωνευτεί ότι δεν υπάρχει ψυχή και να χαλάσει την έρευνα.
Ο Διογένης ο Λαερτιος μάζεψε πολλές Πυθαγορειες σημειώσεις πανω σε αυτο το πεδίο ,αλλά αυτοι δεν ήταν χριστιανοι,πως θα μπορούσαν αλλωστε..μίλησαν περί δύο μορφών αιθέρα και για τις πρώτες 40 μερες της ζωης,που διαμορφώνεται και ολοκληρώνεται η ψυχή του ανθρώπου


θες να μάθεις τι ελεγαν..η να τις αφησω;!
__________________
Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" - Ερμής O Τρισμέγιστος

Εγώ έζησα και πέθανα και άλλες φορές πριν από αυτή τη ζωή και όταν ήμουν πεθαμένος η ψυχή μου λειτουργούσε σαν να ήμουν ζωντανός,ενώ όταν ήμουν ζωντανός η ψυχή μου λειτουργούσε σα να ήμουν πεθαμένος - Πυθαγόρας
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 12-01-18, 20:07
Το avatar του χρήστη Robespierre
Robespierre Ο χρήστης Robespierre δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2014
Μηνύματα: 1.138
Προεπιλογή

Ε, αστο καλύτερα, αφου είναι banned ο τυπος
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 12-01-18, 23:35
alkinoos Ο χρήστης alkinoos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2016
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 107
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Robespierre Εμφάνιση μηνυμάτων
Ε, αστο καλύτερα, αφου είναι banned ο τυπος
Δεν πειραζει..μόλις μου επιστραφεί το βιβλίο, Πυθαγορας ο πρώτος φιλόσοφος, θα μεταφέρω τα όσα λένε. .περίπου μια σελίδα είναι
__________________
Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" - Ερμής O Τρισμέγιστος

Εγώ έζησα και πέθανα και άλλες φορές πριν από αυτή τη ζωή και όταν ήμουν πεθαμένος η ψυχή μου λειτουργούσε σαν να ήμουν ζωντανός,ενώ όταν ήμουν ζωντανός η ψυχή μου λειτουργούσε σα να ήμουν πεθαμένος - Πυθαγόρας
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 14-01-18, 14:58
alkinoos Ο χρήστης alkinoos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2016
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 107
Προεπιλογή

Οι Πυθαγορειες σημειώσεις των μαθητών του Πυθαγορα μας περιγράφουν την διαδικασία και την ολοκλήρωση της ψυχικής ενσάρκωσης του ανθρώπου.Το κατά πόσο ο Πυθαγορας,αλλά και πιθανον καποιοι μαθητές του έφτασαν σε πνευματικο στάδιο/επίπεδο στο να κατανόησουν μερικώς ή πλήρως τη διαδικασία και την ολοκλήρωση αυτό δεν μπορώ να το γνωρίζω.Και επειδή είναι βιοματικες εμπειρίες δικές του(ς) και όχι δικές μου ,κρατώ τα όσα μεταφέρουν αλλά δεν τις ασπαζομαι και δεν τις υιοθετω.Πώς θα μπορούσα άλλωστε. ..Θα παρακαλεσω,μέχρι να μεταφέρω όλο το μεταφρασμενο κείμενο ,σε δύο μηνύματα θα το φερω, να μην σχολιάσει κάνεις σας ακομα ,ώστε το ένα να είναι συνέχεια του άλλου. Ευχαριστώ


Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΊΑ ΤΗΣ ΑΝΘΡΏΠΙΝΗΣ ΕΝΣΑΡΚΩΣΗΣ

Το πρώτο στάδιο ολοκληρωσης της ψυχικής ενσαρκωσης,διαμορφώνεται μέσω συμπυκνωσης του πνεύματος ,κατά τη διάρκεια των 40 πρώτων ημερών μετά τη γέννηση.Ακολουθως κατά το δεύτερο σταδιο ολοκληρωσης,αποκτά το βρέφος τις εναρμονισμενες αναλογίες του σώματος του κατά τη διάρκεια των εφτά μηνών ή εννιά ή δέκα μηνών, κατά τους οποίους ολοκληρωνεται η κυηση.

Στη διάρκεια αυτών των συγκεκριμένων μηνών, το βρέφος αποκτά κάθε δυνατότητα που του επιτρέπει να επιβιώσει. Βεβαίως αυτές οι δυνατότητες επιβίωσης του βρέφους, ακολουθούν τους κανόνες της αρμονιας,οι οποίοι συνταιριαζουν σε καθορισμένα χρονικά διαστήματα, τις διάφορες λειτουργίες του ανθρώπινου οργανισμού.
__________________
Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" - Ερμής O Τρισμέγιστος

Εγώ έζησα και πέθανα και άλλες φορές πριν από αυτή τη ζωή και όταν ήμουν πεθαμένος η ψυχή μου λειτουργούσε σαν να ήμουν ζωντανός,ενώ όταν ήμουν ζωντανός η ψυχή μου λειτουργούσε σα να ήμουν πεθαμένος - Πυθαγόρας

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alkinoos : 14-01-18 στις 14:59
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 14-01-18, 15:29
Το avatar του χρήστη Robespierre
Robespierre Ο χρήστης Robespierre δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2014
Μηνύματα: 1.138
Προεπιλογή

Τα κείμενα απο που προέρχονται; Απο τους "Βίους Φιλοσόφων" του Λαέρτιου;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.