Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Αρχαία Ελλάδα – Ιστορία –Πολιτισμός

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Το μεγαλύτερο Ελληνικό Μυστήριο
Η σπηλιά του Νταβέλη 7 8,54%
Τα καπάκια στους δρόμους των πόλεων 5 6,10%
Κυκλώπεια Τείχη-μεγαλιθικά μνημεία 6 7,32%
Παρθενώνας και μυστικά του 12 14,63%
Ομάδα Ε 13 15,85%
Κούφια Ελλάδα-υπερτεχνολογία-υποχθόνια μυστήρια 16 19,51%
Παιδιά του '83 5 6,10%
Άλλο 18 21,95%
Ψήφισαν: 82. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-03-07, 11:17
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή Ελληνικά Μυστήρια

Η Ελλάδα δεν στερείται μυστηρίων. Ο Ελληνικός χώρος φιλοξένησε έναν από τους αρχαιότερους λαούς του πλανήτη, ο οποίος υπήρξε δημιουργός ενός υπέρλπαμπρου πολιτισμού, που επηρέασε και ακόμα επηρεάζει την ανθρωπότητα. Στον Ελληνικό χώρο επικρατούν φαινόμενα που από πολλούς χαρακτηρίζονται ως ανεξήγητα - μεταφυσικά φαινόμενα που, στο πείσμα της τεχνολογίας και της επιστήμης που συνεχώς αναπτύσσεται, μεταδίδονται ακόμα από γενιά σε γενιά.
Το παρόν θέμα και η δημοσκόπηση που το συνοδεύει, έχει σκοπό να καταγράψει τις απόψεις σας σχετικά με το ποιά από αυτές τις ελληνικές παραδόσεις θεωρείτε ως το μεγαλύτερο Ελληνικό μυστήριο...
Θα χρειαζόταν η συγγραφή ενός ολόκληρου και ευμεγέθους βιβλίου για να καλύψει όλα τα μυστήρια και τις παραδόσεις της Ελλάδας, ωστόσο για λόγους ευκολίας στη δημοσκόπηση, επιλέχθηκαν 7 από αυτά, ανάλογα με το πόσο "δημοφιλή" είναι και το κατά πόσο μας έχουν απασχολήσει σε αυτό το φόρουμ αλλά και στην προσωπική μελέτη και έρευνα του καθενός από εμάς.
Εάν κάποιος δεν καλύπτεται από τις παραπάνω επιλογές, παρακαλείται να επιλέξει την επιλογή "άλλο". Σε κάθε περίπτωση, δημοσιεύστε τους λόγους που σας οδήγησαν στη συγκεκριμένη επιλογή.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Μιχάλης : 11-03-07 στις 11:26
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-03-07, 14:05
Το avatar του χρήστη tsilof
tsilof Ο χρήστης tsilof δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2005
Περιοχή: Κάτω από το βουνό των Θεών
Μηνύματα: 730
Προεπιλογή

Ως γνωστός συνομωσιολόγος και +λιακουρορθόδοξος+ θεωρώ πως η ομάδα Ε αποτελεί πραγματικό μυστήριο.
Πολλοί τόνοι χαρτιού έχουν ξοδευτεί για αυτή την περιβόητη ομάδα, της οποίας συμμετέχοντες φερόταν σημαντικά άτομα της οικονομίας και της διανόησης της χώρας (Γκιόλβας, Ωνάσης κλπ κλπ).
Είναι δύσκολο να αποκρυπτογραφηθεί η αλήθεια (αν ποτέ γίνει αυτό), αλλά όπως και να χει ολόκληρη η "μυθολογία" αυτή έχει ενδιαφέρον
__________________
Quid tibi opus est, ut sis bonus? Velle!


blog:
mantri


blog:
adioristos


radio station
dRadio


Τα καλύτερα έρχονται ! ! !
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-03-07, 14:16
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

H δική μου ψήφος πηγαίνει στα κυκλώπεια τείχη και τα μεγαλιθικά μνημεία. Κατοικώντας σε μια τοποθεσία όπου τέτοιου είδους μνημεία είναι πάρα πολύ κοντά (Μυκήνες - Τίρυνθα) αναρωτιέμαι ποιός ήταν ο λόγος που οι άνθρωποι κατασκεύαζαν τέτοιες κολοσσιαίες κατασκευές με τόση ακρίβεια και τελειότητα. Το φαινόμενο, φυσικά, δεν εντοπίζεται μόνο στον Ελληνικό χώρο.

Η ύπαρξη αυτών των μεγαλιθικών μνημείων έχει απασχολήσει πολλούς ερευνητές και πολλές είναι οι θεωρίες για τον τρόπο και το λόγο κατασκευής τους, ένα μυστήριο που για μένα είναι από τα πλέον γοητευτικά...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-03-07, 17:32
Το avatar του χρήστη Giorgos
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2004
Περιοχή: Stockholm
Μηνύματα: 775
Προεπιλογή

Εγω εδω θα διαλεξω το αλλο.. και αυτο γιατι και παλι ειμαι αναμεσα στην τεχνολογια των αρχαιων, στο κατα ποσο η ομαδα Ε εχει εξωγηινες ριζες, και στο μεγαλυτερο μυστηριο για εμενα που ειναι η ελληνικη γλωσσα.
Οπου ελληνικη γλωσσα για μενα ειναι αρικτα δεμενο μυστιριο με την τεχνολογια την εξωγηινη ζωη, και ολες τις λοιπες επιστημες που γιναν πραξη κατα την δημιουργια του παρθενωνα, και το μυστιριο της σπηλιας..

Οποτε ψηφιζω αλλο γιατι ακριβως νομιζω πως ολα ειναι μια αλλυσιδα την οποια αν ενωσουμε θα κατανοησουμε πολλα σημερινα μυστιρια.
__________________
"Knowledge speaks, but wisdom listens." (Jimi Hendrix)
Για αυτούς που με ξέρουν... Γεώργιος Σαββίδης!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-03-07, 08:10
Το avatar του χρήστη agaliarep
agaliarep Ο χρήστης agaliarep δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-08-2005
Περιοχή: Mandri
Μηνύματα: 1.621
Προεπιλογή

Για μένα το μαγελύτερο μυστήριο είναι οι μύθοι. Δηλ. κατά το πόσο οι Ελληνικοί μύθοι έχουν σχέση με την πραγματικότητα, κατά το πόσο είναι συμβολικοί, το τι θέλουν να πουν και γιατί. Το τι θέλουν να κρύψουν και πως. Τα κοινά χαρακτηριστικά των μύθων, των Ελληνικών μύθων με μύθους άλλων λαών, τα κοινά σημεία, ο Ερμής ο Τρισμέγιστος κτλ. Πριν χρόνια ο Τρωικό πόλεμος «θεωρούταν» μύθος και Η Ιλιάδα και η Οδύσσεια παραμύθι, μετά την ανακάλυψη της Τροίας, έγινε πραγματικότητα αλλά τα έπη απλά είχαν μυθολογικά στοιχεία. Ποιος ξέρει μετά από την ανακάλυψη του τάφου του Αχιλλέα, μπορεί πουν ότι έχουν περισσότερη ιστορική πραγματικότητα τα λεγόμενα του Όμηρου. Γενικά ξαναγυρίζω και σε αυτό το θέμα στην ιστορία. Μεγάλο μυστήριο η Ιστορία, οι συμβολισμοί και η κρυπτογράφηση-αποκρυπτογράφηση των αρχαίων κειμένων.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-03-07, 08:41
Το avatar του χρήστη labros
labros Ο χρήστης labros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2004
Περιοχή: Hellas
Μηνύματα: 275
Προεπιλογή

Πάλι βρίσκομαι σε δίλημμα.

Μεταξύ Ομάδα Ε & Κούφια Ελλάδα-υπερτεχνολογία-υποχθόνια μυστήρια.

Με τόσα μυστήρια στον ελλαδικό χώρο και με σχετικά λίγες πληροφορίες που έχουμε, για την υπερτεχνολογία και τα υποχθόνια μυστήρια, η ψήφος πάει σ΄ αυτή την κατηγορία.
__________________
Αγάπα τον πλησίον σου, πρόσεχε τον εαυτό σου
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-03-07, 17:07
Το avatar του χρήστη Drymonia
Drymonia Ο χρήστης Drymonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2005
Μηνύματα: 817
Προεπιλογή

Μιχάλη, απλά να πω ότι η λέξη "μυστήρια" παραπέμπει σε θρησκευτικές τελετές [Ελευσίνια, Καβείρια, Κάρνεια, Ορφικά κλπ], γι'αυτό ίσως ταιριάζει καλύτερα ο όρος "ανεξήγητα φαινόμενα".

Πάντως κι εγώ ψηφίζω τα μεγαλιθικά μνημεία, καθώς, σε αντίθεση με την βόρεια Ευρώπη, λίγα πράγματα γνωρίζουμε και λίγη έρευνα έχει βγει στο φως.
__________________
Για τα λεφτά τα κάνεις όλα..[?]
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 01-06-07, 00:22
Το avatar του χρήστη lone_gunman
lone_gunman Ο χρήστης lone_gunman δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2006
Περιοχή: Ελλάδα/Αθήνα
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Μπορει καποιος να μου εξηγησει την επιλογη "παιδια του 83"?Γιατι κατι εχω ακουσει αλλα θελω να μαθω περισσοτερα(ειμαι γεννηθης 83 )!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 01-06-07, 01:38
Το avatar του χρήστη tsilof
tsilof Ο χρήστης tsilof δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2005
Περιοχή: Κάτω από το βουνό των Θεών
Μηνύματα: 730
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lone_gunman
Μπορει καποιος να μου εξηγησει την επιλογη "παιδια του 83"?Γιατι κατι εχω ακουσει αλλα θελω να μαθω περισσοτερα(ειμαι γεννηθης 83 )!
Φίλε/η ένα από τα μεγαλύτερα θέματα που συζητούνται στην κοινότητα είναι και τα σενάρια για τα παιδιά που έχουν γεννηθεί στα 1983.
Ολόκληρη την κουβέντα θα τη βρεις κάνοντας κλικ εδώ .

Καλή συνέχεια .
__________________
Quid tibi opus est, ut sis bonus? Velle!


blog:
mantri


blog:
adioristos


radio station
dRadio


Τα καλύτερα έρχονται ! ! !
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 06-07-07, 15:36
delta_18 Ο χρήστης delta_18 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-07-2007
Μηνύματα: 1
Προεπιλογή

H δική μου πάει στην ομάδα Ε. Θα θέλα να μάθω περισσότερα απο όσα ήδη γνωρίζω γι' αυτήν την ομάδα!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:00.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.