Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #301  
Παλιά 26-04-11, 16:40
picasso Ο χρήστης picasso δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-12-2010
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από strangef Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν νομίζω πικάσο να μπορείς να κρίνεις αν όντος λέω αλήθεια ή ψέμτα....διότι ουτε καπνιστής είμαι ούτε παχύσαρκος αλλά ούτε τίποτε άλλο...δεν υπάρχει πρόβλημα υγείας.....
Το ότι μου συνέβει αυτό το περιστατικό δεν πάει να πεί ότι ήταν όντος μόρα...αλιώς αν ήμασταν σιγουροι τότε δεν θα το ονομάζαμε ανεξήγητο φαινόμενο......και φυσικά έχει σχέση με το θέμα διότι εμφανίζει όλα τα συμπτώματα του φαινομένου........τέλος πάντων θα μπορούσες να εκφράσεις αυτό που ειπες με ποιο όμορφο τρόπο ή με ενα pm και όχι έτσι....

Υ.Γ. Δεν ανοίκω στην κατηγορία των ευκολόπιστων....δεν μπορεί ο καθένας να βγάζει συμπεράσματα χωρίς να ξέρει...
Δεν ήταν ακριβώς στον ύπνο μου...ένοιωθα το περιβάλον γύρο μου...τελος παντων μπορεί να μην το εξέφρασα σωστά....αλλά και πάλι πικασο δεν προσβάλουμε έτσι τον άλλον
Δεν έκρινα το αν λες αλήθεια η όχι απλά είπα πως το να σου κοπεί η αναπνοή στον ύπνο δεν είναι κάποιο σημαντικό σημάδι για να συγκρίνεις την εμπειρία σου με τις υπόλοιπες που ακολουθούν αλλα σημαντικά σημάδια (κοκάλωμα και το σημαντικότερο οπτική επαφή με ένα πλάσμα)διότι το ότι σου κόπηκε η αναπνοή είναι από τα λιγότερο σημαντικά σημάδια του φαινομενου.

Δεν μπορείς να λες ότι το έχεις πάθει και εσύ αυτό που γραφουν οι υπόλοιποι γιατί είναι σαν να γράψεις πως έχεις ανάλογη εμπειρία με κάποιον που τρεμόπαιζαν τα φώτα του σπιτιού του και τα ηλεκτρικά άρχισαν να αναβοσβήνουν και βγήκε έξω και είδε στον ουρανό ένα UFO με την δικιά σου που αναβόσβησε η λάμπα..

Δεν ξέρω γιατί σου φάνηκε ότι εκφραστικά επιθετικά η κάτι τέτοιο , δεν είχα αυτό τον σκοπό απλά την γνώμη μου έγραψα .. άλλωστε στο internet δεν μπορείς να ξέρεις τον τρόπο που σου μιλάει ο άλλος γιατί δεν τον έχεις απέναντι σου εκείνη την στιγμή.

Και τέλος δεν καταλαβαίνω πως γίνετε να σε προσβάλει κάποιος όταν έχει διαφορετική άποψη με την δικη σου, αυτό το forum υπάρχει για να ανταλλάσσουμε απόψεις και όχι για να αναρτά ο καθένας την ιστορία του και να περνα ασχολίαστη .. ούτε μπορούμε να περιμένουμε να μας λένε πάντα αυτά που θέλουμε να ακούσουμε.. αν είναι έτσι ανοίγουμε ένα blog και γράφουμε ότι θέλουμε με τους δικούς μας κανόνες.
Απάντηση με παράθεση
  #302  
Παλιά 26-04-11, 20:00
strangef Ο χρήστης strangef δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-03-2011
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 137
Προεπιλογή

Ναι οκ πικάσο δεν αμφιβάλο οτι πρέπι να λές την γνώμη σου...απλώς εντάξι μπορεί να μην εξαίφρασα καλά όλη την εμπειρία μου...τσπ δεν ήταν ακριβώς στον υπνο μου οπως ανέφερα σε προηγούμενο μύνημα ήταν κάτι ανάμεσα σε ύπνο και ξύπνιο...διλαδή όλο αυτό έγινε διότι ένιωσα κάτι να μου το κάνει δεν ήταν ότι απλά μου κόπηκε η αναπνοή

φιλικά Σωτήρης
__________________
administrator of www.strangefiles.gr
Απάντηση με παράθεση
  #303  
Παλιά 26-04-11, 21:46
Το avatar του χρήστη Trithemius
Trithemius Ο χρήστης Trithemius δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: v.a.l.i.s.
Μηνύματα: 1.299
Προεπιλογή

Μετά από τις εξηγήσεις από αμφότερες πλευρές, επιστρέφουμε στο θέμα μας
__________________
... Spes mea in mens mentis est ...
Απάντηση με παράθεση
  #304  
Παλιά 28-04-11, 23:05
peny Ο χρήστης peny δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-04-2011
Μηνύματα: 1
Προεπιλογή

Δεν γνωριζα ουτε ειχα ακουσει για τη μορα μεχρι πριν μερικες μερες που διαβασα σε αυτο το σαιτ τη σχετικη ενοτητα.Θελω να σας πω τι μου συνεβει πριν δυο χρονια.Ενω κοιμομουν στο δωματιο μου απο το κλειστο παραθυρο που ειναι απεναντι απο το κρεβατι μου βλεπω να μπαινει μια μαυρη σκια και να ερχεται κατα επανω μου.Με πλακωνει και προσπαθει να με πνιξει,εγω στη αρχη ξαφνιαστηκα και δεν μπορουσα να αντιδρασω.Μετα απο λιγο ενω δεν μπορουσα να αναπνευσω, δεν ξερω πως βρηκα τη δυναμη, ανασηκωθηκα και φωναξα δυνατα στη σκια ΔΕΝ ΘΑ ΜΕ ΝΙΚΗΣΕΙΣ και αυτη ξαφνικα χαθηκε.Ξυπνησα τρομακρατημενη γυρω στις 4-5 το πρωι και νομιζα οτι δεν ηταν ονειρο αλλα μου συνεβει πραγματικα.Τοσο ''ζωντανο'' ηταν.Μεχρι και τωρα αυτο πιστευω.Εκτος απο αυτο το συγκεκριμενο βλεπω και αλλα παραξενα ονειρα οπως οτι βρισκομαι σε μερη στα οποια δεν εχω ποτε παει και μερικες φορες δεν ξερω και που βρισκονται αυτα.Ολα ομως ειναι τοσο αληθινα. Στην οικογενεια μου συμβαινουν ''τρελα'' πραγματα ειδικα τον τελευταιο διαστημα,γκρινιες τσακωμοι απο το τιποτα.Νομιζω οτι κατι συμβαινει δεν ξερω ομως τι ειναι.Σας παρακαλω πολυ θα ηθελα να μου πειτε τη γνωμη σας.
Απάντηση με παράθεση
  #305  
Παλιά 05-05-11, 16:15
MarjaR Ο χρήστης MarjaR δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-05-2011
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή

Kαλησπερα σε ολα τα μελη!!
Ονομαζομαι Μαρια και συχνα βιωνω το φαινομενο της Παραλυσης Υπνου (σχεδον 1 φορα το μηνα πανω κατω).
Συνηθως η παραλυσγ συνοδευεται απο πολυ ''σατανικα'' ονειρα ,και με αυτο θελω να πω πως βλεπω ονειρα ειτε με διαφορες περιεγες οντοτητες ειτε απλα ονειρα αλλα υπαρχει γυρω κατι το κακο,κατι το σατανικο!
Χτες μου συνεβει το εξης: Εβλεπα το μαγαζι στο οποιο δουλευω,το οποιο ηταν πολυ διαφορετικο και ποιο μεγαλο απο τη πραγματηκοτητα και εκει βρισκονταν ενας αλμπινο ανθρωπος με κατακοκκινα ματια (σε μερος τ μαγαζιου π δν μπαινουν πελατες) και του λεω,Δεν κανει να ειστε εδω και αυτος δν μ απαντησε παρα με κοιταξε με ενα βλεμα σατανικο και κενο και εφυγα,και μετα αρχισε η παραλυση,μουδιασε ολο μου το σωμα και βρεθηκα σε μια κατασταση υπνου-ξυπνιου οπου συνχιζα να βλεπω ονειρο αλλα εβλεπα οτι στη προσπαθει να κοθνηθω αρχισα να ερπομαι και ηθελα να ανα ψω το φως και η οντοτητα το χε χαλασει και πηγα να ανοιξω τη τηλεοραση και επισεις ειχε χαλασει το κουμπι!αυτες οι καταστασεις μ συμβαινουν πολυ συχνα και σκεφτομαι,ειναι οντοτητα πχ Μωρα που με επισεκεπτεται η προερχονται απο κατι εσωτερικο και ψυχικο;;;!
Απάντηση με παράθεση
  #306  
Παλιά 05-05-11, 20:52
lmike Ο χρήστης lmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-12-2010
Μηνύματα: 245
Προεπιλογή

Θα ήθελα να ρωτήσω όλους όσους έχουν βιώσει το φαινόμενο μόρα ή οποιασδήποτε σκιά όπως περιγράφουν, σε ποια ψυχολογική κατάσταση βρίσκονται αλλά και σε ποιο σημείο νομίζουν ότι βρίσκονται συνειδησιακά.

Είναι πολύ σημαντικό να βρούμε κοινά σημεία ανάμεσα σε αυτούς που έχουν βιώσει ανάλογες καταστάσεις, έτσι ώστε να δούμε αν οφείλεται σε ψυχολογικούς παράγοντες όπου σημαίνει ότι αυτό που γίνεται οφείλετε σε σκεπτομορφές που δημιουργούνται υποσυνείδητα (θα αναλύσουμε πως και γιατί), ή αν οφείλετε σε <<επιθέσεις>>(μην παρεξηγήσετε την ένια) από αρνητική οντότητα η οποία θέλει να σας φοβίσει για να σας κλίσει όσο περισσότερο μπορεί τον δρόμο που έχετε πάρει προς την εξέλιξή σας (πνευματική).

Η πρώτη περίπτωση οφείλετε στην άγνοια του ανθρώπου, η δεύτερη οφείλετε σε ένα στάδιο προ αφύπνισης, συνειδησιακής, η οποία όταν συμβεί δεν πλησιάζει ξανά τπτ.


Αν κάποιος θέλει μπορεί να μας πει χωρίς λεπτομέρειες αν νομίζει ότι βρίσκεται σε άσχημη ψυχολογική κατάσταση ή αν νομίζει ότι βρίσκεται σε μια μεταβατική περίοδο της ζωής του όπου αρχίζει να διευρύνει την αντίληψή του και γνώση του επομένως συνείδησή του...
Απάντηση με παράθεση
  #307  
Παλιά 04-06-11, 14:01
n.l. Ο χρήστης n.l. δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-06-2011
Μηνύματα: 1
Προεπιλογή

Ζω μια περίοδο αρκετά έντονου στρες και άγχους σε όλους τους τομείς... Επαγγελματικα... Οικονομικά... Αυτά επιρεάζουν κατά κάποιο τρόπο και τα αισθηματικά και τη πιθανότητα δημιουργίας οικογένειας... Η απάντησή μου στην ερώτησή σου lmike...

Τώρα όσο για τις εμπειρίες μου, μου συνέβησαν τις τελευταίες 40 ημέρες για πρώτη φορά στη ζωή μου, και οι εμπειρίες ήταν 2....

Η πρώτη... Ήμουν στο χωριό μου και κοιμόμουν.... από το δωμάτιο των γονιών μου με χωρίζει μια πόρτα.. κάποια στιγμή ακούω κάποιον να περπατάει στο σπίτι και να μπαίνει στο δωμάτιο μου... εγώ θεώρησα ότι ήταν η μάνα μου.. με παραξένεψε βέβαια που μπήκε στο δωμάτιο μου τέτοια ώρα αλλά δεν έδωσα σημασία.. στάθηκε από πάνω μου και ένιωσα ότι με κοίταζε.. δεν αισθανόμουν ασφαλής παρόλο που νόμιζα ότι ήταν η μητέρα μου... φοβόμουν.. παρα πολύ.. φεύγει και αρχίζει να περιφέρεται στο σπίτι... σηκώνομαι να δω τι κανει μες το σκοτάδι... αλλά είδα τη μάνα μου να κοιμάται του καλού καιρου... Την επόμενη ημέρα ρώτησα αν μπήκε κανείς στο δωμάτιο μου.. Η απάντηση φυσικά ήταν όχι...

Το δεύτερο που με έχει σοκάρει και έχω χάσει τον ύπνο μου είναι το χθεσινό.. Έχω ξαπλώσει να κοιμηθώ, δε με έχει πάρει για τα καλά ο ύπνος( και αυτό είναι η μόνη μου ελπίδα στο να το δικαιολογήσω με τη λογική)... Κάποια στιγμή κάτι νιώθω ολόγυρα μου και ανοίγω τα μάτια μου... Ήρθα μούρη με μούρη με το πρόσωπο μια παρα πολύ τρομαχτικής γυναίκας... Φρίκαρα... φρίκαρα τελείως... δε φώναξα καθόλου.. μόνο ένιωθα ένα φόβο από την κορφή ως τα νύχια... εκλεισα τα μάτια μου και παρακαλούσα μόλις τα ανοίξω να έχει φύγει... τα άνοιξα... και είχε φύγει..

Είμαι 28 χρονων, ουδέποτε πίστευα σε τέτοιου είδους φιγούρες, φοβάμαι μήπως για κάποιο λόγο ο εγκέφαλός μου έχει πάθει κάτι... ειλικρινά φοβάμαι μήπως δε στέκω στα καλά μου...
Απάντηση με παράθεση
  #308  
Παλιά 07-06-11, 11:54
darko Ο χρήστης darko δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-06-2011
Μηνύματα: 7
Smile

Πιστευω οτι το ποστ θα επρεπε να αρχιζει με την φραση:''Εχετε συναντησει αυτο που εννοουμε 'νταηλικι'??
Ελεος ρε μαγκα ξεκινας ενα θεμα με σκοπο να την πεις στους απο κατω λες και οι αλλοι πρεπει να ξερουν ακριβως με ποιον τροπο να σου απαντησουν για να μην θιχτει η διανοια σου?
Τα παιδια απο κατω απο σενα ,κ λογω της απουσιας των περαιτερω ειρωνικων απαντησεων σου,ειπανε φοβερα ενδιαφεροντα πραγματα για τις εμπειριες τους...και αν εξαιρεσεις τα αρχικα ηταν ενα φοβερο ποστ λογω οτι το συνεχισαν οι αλλοι...
Τωρα για να απαντησω κ γω απο ιατρικης πλευρας η ελλειψη οξυγονου οντως προκαλει απιστευτες εικονες και φοβιες.Ειναι ακριβως το ιδιο με το να παιρνεις καποιες ναρκωτικες ουσιες που κανουν κοφτες τις ανασες και προκαλουν ενα καρο παραισθησεις...
Επισης πολυ διαβητικοι στο προδιαβητικο σταδιο λογω αυξημενων τιμων σακχαρου ή ινσουλινης στο αιμα αρχιζουν και εχουν απειρες διαταραχες στον υπνο τους και η συχνοτερη ειναι η ελλειψη οξυγονου ως μια μορφη απνιας...
Φυσικα επειδη το εχω βιωσει κ γω αυτο το φαινομενο κ δεν πασχω απο τιποτα απο τα παραπανω ολα αυτα που ειπα δεν αποτελουν σοβαρη εξηγηση αλλα απλα μια πιθανοτητα ή μια δικαιολογια για να κοιμαμαι πιο ησυχος χωρις το φοβο οτι κατι παραμονευει στο σκοταδι...!
Γιατι αν με επειθαν αυτα που λεω σιγουρα δεν θα εμπαινα εδω μεσα...Ευχαριστω...
Φιλικα παντα Ευθυμης
Απάντηση με παράθεση
  #309  
Παλιά 20-07-11, 21:11
Το avatar του χρήστη Severus Snape
Severus Snape Ο χρήστης Severus Snape δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2011
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Εμπειρία με τη σκιά, μόρα, "αυτό"..είχε η γιαγιά μου, 2 φορές. Και τις δύο στον ύπνο, και τις δύο κοιμόταν ανάσκελα. Η μία ήταν ιστορία παράλυσης, δε μπορώ να μιλήσω, να πάρω ανάσα κλπ. Η άλλη όμως ήταν ιστορία επίθεσης. Με τη γιαγιά μου 100% ξύπνια, να βλέπει απλά μια μαύρη μορφή από πάνω της και να νιώθει να πνίγεται στο λαιμό, σαν να υπήρχαν 2 χέρια και να προσπαθούσαν να την πνίξουν. Βαθιά θρησκευόμενη σε σημείο φανατισμού, είπε από μέσα της το Πάτερ Ημών και το σκηνικό τελείωσε μετά από λίγο. Την έβαζα ξανά και ξανά να μου λέει αυτή την ιστορία. Το θεωρούσε μάλιστα σαν κάτι γνωστό ως φαινόμενο, σαν να συμβαίνει συχνά και σε άλλα άτομα, όχι σαν κάτι παράξενο δηλαδή. Χαρακτηριστικά είχε να λέει "έρχεται η σκιά Σου να σε πλακώσει στον ύπνο σου". Και πιστεύω πως κι άλλοι έχετε ακούσει τη συγκεκριμένη φράση από παππούδες σας.
__________________
If you want something you never had, do something you never did.
Τhe mind is not a book to be opened at leisure.
Απάντηση με παράθεση
  #310  
Παλιά 21-07-11, 03:01
Το avatar του χρήστη oriana
oriana Ο χρήστης oriana δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-06-2011
Περιοχή: volos
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

πριν απο καποια χρονια ειχα ζησει και γω ενα περιστατικο με την μορα.Επεσα ενα βραδυ να κοιμηθω (μπρουμητα οπως παντα)και μεσα στον υπνο μου ενιωσα δυο παλαμες να με παταν δυνατα στην πλατη με αποτελεσμα να ξυπνησω και να ανοιξω τα ματια μου στο απολυτο σκοταδι.ακομα και ξυπνια ενιωθα να με πιεζει και καταλαβα πως δεν ειναι ονειρο.μεσα σε ελαχιστα δευτερολεπτα ειχα ιδρωσει ολοκληρη και ενω μπορουσα να κουνηθω φοβομουν να απλωσω το χερι μου για να αναψω το φως.ετρεχαν σκεψεις στο μυαλο μου για το τι συμβαινει και ειπα το πατερ ημων και εφυγε ξαφνικα.αναψα το φως και δεν υπηρχε τιποτα.ξυπνησα τους γονεις μου και τους το ειπα και μου ειπαν δεν ειναι τιποτα σε πλακωσε η σκια σου.απο τοτε δεν μπορω χωρις να φοραω τον σταυρο μου.
__________________
There is something very wrong with this world.........
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:06.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.