Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #201  
Παλιά 11-09-06, 20:38
Το avatar του χρήστη Ain Soph Aur
Ain Soph Aur Ο χρήστης Ain Soph Aur δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-08-2006
Περιοχή: Limassol, Cyprus
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Παράθεση:
Πάντως, δε νομίζω ότι μέλη αποτραβιούνται.
Ειδικά για την Κύπρο, δε θα το έλεγα...
Όπως ανέφερα, η μελέτη του κύπριου εκδόθηκε πριν 14 χρόνια. Ίσως τότε να υπήρχε κάποια αποχή, αν και είναι δύσκολο τόσο για εμάς όσο και για τον συγγραφέα να γνωρίζουμε με ακρίβεια.
__________________
Δεν είναι το ψέμα, μα η αλήθεια, ενα μέρος που μπορείς να κρυφτεις
Απάντηση με παράθεση
  #202  
Παλιά 12-09-06, 09:12
Το avatar του χρήστη LuX
LuX Ο χρήστης LuX δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Μηνύματα: 1.811
Προεπιλογή

Επειδή έτυχε και διάβασα όλα τα ποστς επί του θέματος και αν και δηλώνω ψιλοάσχετος η γνώμη που τελικά αποκόμισα είναι ότι η μασονία κατά τη γνώμη μου είναι....
κρυπτοπολιτική & πλοκαμοπολιτιστική αίρεση με ανεξιθρησκοχειραγωγικές εκφάνσεις .
Ενίοτε βέβαια πρέπει να καταντάει βαρετή για το λόγο ότι δεν υπάρχουν κοινωνικοταξικές αλλαγές αφού απ ότι κατάλαβα ότι είναι ελιτίστικο χόμπυ, με φιλοανθρωποδωροφανή και καλά διάθεση ,αλλά και πολλά περίεργα αθλητικονοητικά τσαλιμάκια....
Τέλος σαν άσχετος δε νομίζω ότι μετράει η γνώμη μου αλλά πήρα τη πρωτοβουλία να γράψω, κάτι σαν μια Τρίτη αμερόληπτη άποψη δηλαδή.

Προς Διοτίμα & Ain Soph Aur ...
Ωραία avatrs εύγε !

Δ.
__________________
προσωπικη σελιδα - http://ΩΚΥΑΛΟΣ & ΟΡΕΙΘΥΙΟΣ.com
Απάντηση με παράθεση
  #203  
Παλιά 12-09-06, 18:35
Το avatar του χρήστη Ain Soph Aur
Ain Soph Aur Ο χρήστης Ain Soph Aur δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-08-2006
Περιοχή: Limassol, Cyprus
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Όπως προανέφερα η μασονία και παρόμοιες οργανώσεις/αδελφότητες θρησκευτικού χαρακτήρα μου κεντρίζουν το ενδιαφέρον σε μεγάλο βαθμό. Όμως το τι μου φαίνετε παντελώς ηλίθιο σήμερα στον μασονισμό είναι η προσεύλευση αστοιχείωτου κόσμου. Η μύηση ατόμων που δεν έχουν καμία απολύτως ιδέα για την διδασκαλία και τις αρχές της μασονίας, που ενδιαφέρονται μόνο για το οικονομικής και σταδιοδρομικής μορφής "βοηθάτε αλλήλους" (το "αλλήλους" στην προκειμένη περίπτωση για "αδελφούς" μασόνους, παρ'όλο ότι παρακλάδια του μασονισμού όπως οι ροταριανοί έχουν ένα πιο φιλανθρωπικό χαρακτήρα). Η φήμη του μασονισμού ως απλά η οργάνωση που κρύβετε πίσω απο οποιαδήποτε πετυχημένη επιχείρηση έγινε η αιτία πολλών προσπαθειών μύησης απο απλούς υπαλλήλους που αποσκοπούσαν σε βοήθεια από τους πιο ψηλούς στην ιεραρχία της εταιρίας τους, που υπέθεταν ή ήξεραν ότι ήταν μασόνοι. Κάπου ο μασονισμός χάνει μέσα απο τα χρόνια την μαγεία που τον διακατείχε ώς μια (ελίτ) ομάδα αναζήτησης του "φωτός" και καταλήγει να είναι απλά μια μυστικοπαθής οικονομική οργάνωση.
________

Παράθεση:
κρυπτοπολιτική & πλοκαμοπολιτιστική αίρεση με ανεξιθρησκοχειραγωγικές εκφάνσεις .
Δεν θα χαρακτήριζα τον μασονισμό σαν αίρεση, απο την στιγμή που δεν προσπαθεί να αλλοιώσει την διδασκαλία κάποιας θρησκείας, αλλά αντίθετα δέχεται και σέβεται οποιοδήποτε θρήσκευμα. Θέτει απλά ως υπέρτατο όν τον ΜΑΤΣ (Μέγα Αρχιτέκτονα Του Σύμπαντος) που έκτισε τον κόσμο με την απόλυτη σοφία, την σοφία την οποία οι ίδιοι αναζητούν (ή αναζητούσαν κάποτε)

Παράθεση:
Προς Διοτίμα & Ain Soph Aur ...
Ωραία avatrs εύγε !
Ευχαριστώ
__________________
Δεν είναι το ψέμα, μα η αλήθεια, ενα μέρος που μπορείς να κρυφτεις

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ain Soph Aur : 12-09-06 στις 18:44
Απάντηση με παράθεση
  #204  
Παλιά 13-09-06, 00:31
Το avatar του χρήστη Diotima
Diotima Ο χρήστης Diotima δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2004
Περιοχή: Άλτις
Μηνύματα: 207
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από LuX
Επειδή έτυχε και διάβασα όλα τα ποστς επί του θέματος και αν και δηλώνω ψιλοάσχετος η γνώμη που τελικά αποκόμισα είναι ότι η μασονία κατά τη γνώμη μου είναι....
Όλα όσα ακολουθούν σε αυτή τη δημοσίευση είναι απόρροια της παρούσας συζήτησης ??

Σαν ήδη διαμορφωμένη άποψη μου κάνει, αλλά "ας το πάρει το ποτάμι"...


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ain Soph Aur
παρ'όλο ότι παρακλάδια του μασονισμού όπως οι ροταριανοί έχουν ένα πιο φιλανθρωπικό χαρακτήρα
Το rotary δεν έχει σχέση με τον τεκτονισμό, φίλε μου.

Υπάρχουν άλλες οργανώσεις, καθαρά τεκτονικές, οι οποίες έχουν ιδιαίτερα φιλανθρωπικό έργο.

Παράθεση:
Κάπου ο μασονισμός χάνει μέσα απο τα χρόνια την μαγεία που τον διακατείχε ώς μια (ελίτ) ομάδα αναζήτησης του "φωτός" και καταλήγει να είναι απλά μια μυστικοπαθής οικονομική οργάνωση.
Ζούμε σε μία εποχή που η Αλλαγή είναι το μόνο δεδομένο.

Ας αφήσουμε λοιπόν, σε κάποιους το δικαίωμα να απολαμβάνουν το "φαίνεσθαι", αφού αυτό ζητούν και αυτό μπορούν και να έχουν.

Οι υπόλοιποι πάντα ανακαλύπτουν την αίγλη και τη μαγεία, αν και αυτοί με τη σειρά τους γνωρίζουν τί ζητούν...
__________________
"Pulsanti Operietur"
(Τo him who knocks, it shall be opened)
Απάντηση με παράθεση
  #205  
Παλιά 13-09-06, 15:29
Το avatar του χρήστη Ain Soph Aur
Ain Soph Aur Ο χρήστης Ain Soph Aur δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-08-2006
Περιοχή: Limassol, Cyprus
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Παράθεση:
Το rotary δεν έχει σχέση με τον τεκτονισμό, φίλε μου
Περίεργο, συνάντησα αρκετές αναφορές για την μασονική φύση του Rotary. Μια απο αυτές :

"Η μασονία είναι ένα καταχθόνια υπόγειο δέντρο, τέρας 3000 ετών, τουλάχιστον, είναι ένα μέρος πολιτισμών και της ζωής μας, δεν μπορείς να το αγνοήσεις, ή να το κτυπήσεις εύκολα. Όσες φορές εκτυπήθει εξαφανίστηκε προσωρινά, αλλά επέταξε αλλού τα πλοκάμια, βλαστάρια του, φρέσκα και αθώα, φιλάνθρωπα, προοδευτικά.Τώρα που έγινε γνωστή, έχει εξαπολύσει δεκάδες ματάκια, βλαστάρια, τα κυριότερα των οποίων είναι οι Rotary και οι L.I.O.N.S, τα πρώτα εξαδελφάκια της"
("Παγκόσμιος Συνωμοσία" , Ιωάννη Ε. Αντωνόπουλου)

Φυσικά ο συγγραφέας μπορεί να κάνει εικασίες. Παρ'όλο που έχω συνεργαστεί στο παρελθόν με τον τοπικό ροταριανό όμιλο, δεν το 'ψαξα και πολύ. Αλλά πού θα μου πάει..
__________________
Δεν είναι το ψέμα, μα η αλήθεια, ενα μέρος που μπορείς να κρυφτεις

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ain Soph Aur : 13-09-06 στις 15:33
Απάντηση με παράθεση
  #206  
Παλιά 13-09-06, 21:15
Το avatar του χρήστη Diotima
Diotima Ο χρήστης Diotima δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2004
Περιοχή: Άλτις
Μηνύματα: 207
Προεπιλογή

Οι εκάστοτε τρομολάγνοι συνωμοσιολόγοι έμποροι (υποτίθεται συγγραφείς) αρέσκονται να ανακαλύπτουν συσχετισμούς, οι οποίοι συνήθως θυμίζουν το γνωστό ευφυολόγημα:

"Ο αστυφύλακας είναι όργανο.
Το μπουζούκι είναι όργανο.
Άρα ο αστυφύλακας είναι μπουζούκι."

Κατ' αυτήν την έννοια και παραφράζοντας τον Έκο, μπορούμε να πούμε:

Όλα έχουν σχέση με τους μασώνους!!
__________________
"Pulsanti Operietur"
(Τo him who knocks, it shall be opened)
Απάντηση με παράθεση
  #207  
Παλιά 15-09-06, 15:39
Το avatar του χρήστη LuX
LuX Ο χρήστης LuX δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Μηνύματα: 1.811
Προεπιλογή

Παράθεση:
Οι εκάστοτε τρομολάγνοι συνωμοσιολόγοι έμποροι (υποτίθεται συγγραφείς) αρέσκονται να ανακαλύπτουν συσχετισμούς, οι οποίοι συνήθως θυμίζουν το γνωστό ευφυολόγημα:

"
Ο αστυφύλακας είναι όργανο.
Το μπουζούκι είναι όργανο.
Άρα ο αστυφύλακας είναι μπουζούκι
."



Ρε συ Διοτίμα δεν έχω καταλάβει αν θες μα μας ψήσεις για κάτι.....
Γιατί κατά τη γνώμη μου κάνεις αμυντικό παιχνίδι ...
Για να ψηθούμε πρέπει να παίξεις φουλ επίθεση ...
Και δε νομίζω ότι τα καταφέρνεις καλά..
Δε λες στον προπονητή να σε αλλάξει ;
Ο πάγκος πολλές φορές εκτός από ξεκούραση..
προσφέρει και ξεθολοξεκούραση του νωτιαίου μυελού ....

κατα τα άλλα εισαι πολυ συμπαθής ....ξεκουράσου και λίγο όμως
....

(έτοιμος για ψήσιμο πάντα... !)
Δ.
__________________
προσωπικη σελιδα - http://ΩΚΥΑΛΟΣ & ΟΡΕΙΘΥΙΟΣ.com
Απάντηση με παράθεση
  #208  
Παλιά 15-09-06, 16:56
SpRiTe Ο χρήστης SpRiTe δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-08-2006
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Φίλοι μου, καλησπέρα σας.
Αγαπητέ Lux ειλικρινά δε καταλαβαίνω την τοποθέτησή σου σε σχέση με αυτό που αποκαλείς "ψήσιμο".
Η φίλη Διοτίμα καταλαβαίνω οτι προσπαθεί να κάνει κατανοητό ότι η συνομοσιολογία - παραφιλολογία, που επικρατεί στο μεγάλο θέμα του τεκτονισμού είναι διότι αυτό "πουλάει" απο κάθε λογής ανθρώπους οι οποίοι δηλώνουν συγγραφείς ερευνητές η και ειδήμονες της επικρατούσας υποτίθεται κατάστασης, όπου για όλα τα δεινά φταίνε οι τέκτονες.
Έχεις σχηματίσει μια άποψη διαβάζοντας όλα τα ποστ του θέματος, όμως η τοποθέτησή σου μου δίνει την εντύπωση οτι την ώρα που διάβαζες δεν προσπαθούσες να κατανοήσεις πραγματικά τα γραφόμενα, αλλά να υπερασπίσεις μια θέση η οποία - δυστυχώς - ακολουθεί τη πεπατημένη οδό.
Πραγματικά θα ήθελα για άλλη μια φορά αντίλογο που να είναι σε μια βάση τουλάχιστον αμερόληπτη και κριτική, και να βοηθάει να εμβαθύνουμε στο θέμα.
Οχι να αφορίζουμε, να ειρωνευόμαστε οτιδήποτε μας φαίνεται διαφορετικό.
Η διαφορετικότητα μπορεί να είναι στο ότι εσύ υποστηρίζεις το "α" και εγώ το "β" και αυτά τα δύο να είναι εντελώς αντίθετα μεταξύ τους, αλλά όπως ξαναλέω με το σωστό διάλογο υπάρχουν τα σημεία προσέγγισης. (οχι ταύτισης, απλά κατανόησης της διαφορετικότητάς τους)
Απάντηση με παράθεση
  #209  
Παλιά 17-09-06, 04:54
Το avatar του χρήστη Diotima
Diotima Ο χρήστης Diotima δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2004
Περιοχή: Άλτις
Μηνύματα: 207
Προεπιλογή

Τσιμπάει, τσιμπάει "ρε LuX" ?

Κύριε με το Κ. κεφαλαίο, μήπως είστε ήδη ψημμένος και μάλιστα σε σιγανή φωτιά ?

Λίγη αυτογνωσία δεν βλάπτει νομίζω.

Όσο για το σύνδεσμο που μας παραθέσατε, θα ήθελα να διαβάσω τις σκέψεις σας ...

Ζωγραφίστε τες αν μη τι άλλο, αλλά να είναι κάτι δικό σας ει δυνατόν και να διατίθεται ελεύθερα, χωρίς τιμή...

Πριν βιαστείτε να με συμπαθήσετε (που μου είναι αδιάφορο), θα προτιμούσα να σέβεστε τη συζήτηση.
Είναι το λιγότερο που μπορείτε να κάνετε για ένα θέμα το οποίο δηλώσατε ότι δεν κατέχετε.

Ευχαριστώ!
__________________
"Pulsanti Operietur"
(Τo him who knocks, it shall be opened)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Diotima : 17-09-06 στις 04:57
Απάντηση με παράθεση
  #210  
Παλιά 19-09-06, 17:20
Το avatar του χρήστη LuX
LuX Ο χρήστης LuX δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Μηνύματα: 1.811
Προεπιλογή

Παράθεση:
Τσιμπάει, τσιμπάει "ρε LuX" ?

Κύριε με το Κ. κεφαλαίο, μήπως είστε ήδη ψημμένος και μάλιστα σε σιγανή φωτιά ?

Λίγη αυτογνωσία δεν βλάπτει νομίζω.

Όσο για το σύνδεσμο που μας παραθέσατε, θα ήθελα να διαβάσω τις σκέψεις σας ...

Ζωγραφίστε τες αν μη τι άλλο, αλλά να είναι κάτι δικό σας ει δυνατόν και να διατίθεται ελεύθερα, χωρίς τιμή...

Πριν βιαστείτε να με συμπαθήσετε (που μου είναι αδιάφορο), θα προτιμούσα να σέβεστε τη συζήτηση.
Είναι το λιγότερο που μπορείτε να κάνετε για ένα θέμα το οποίο δηλώσατε ότι δεν κατέχετε.

Ευχαριστώ!

Την αυτογνωσία για εμένα την αναφέρετε φίλτατη η για τους αναφερόμενους ;

Οι σκέψεις μου είναι απλές τόσο απλές που δε τις αναλύω καν ....για παράδειγμα ο κοινωνικός αποκλεισμός και οι μηχανορραφίες ...
Για να καταλάβετε τι εννοώ διαβάστε τα λόγια σας ειδικά στο τελείωμα του μηνύματος σας ....

Διατελώ ....
__________________
προσωπικη σελιδα - http://ΩΚΥΑΛΟΣ & ΟΡΕΙΘΥΙΟΣ.com
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:05.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.