Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #221  
Παλιά 22-09-06, 08:29
cHrIsToS1 Ο χρήστης cHrIsToS1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-04-2005
Περιοχή: Άργος
Μηνύματα: 324
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ο Χιράμ ήταν χτίστης στο ναό του Σολομώντα και αυτοί που ήθελαν να λάβουν ηγετικές θέσεις σtον έλεγχο του ναού τον σκότωσαν.Τον θάψανε σε ένα χωράφι.Μετά αποκαλύφuηκε όλη αυτή η απάτη και το έγκλημα.Εκεί που πέθανε ο Χιράμ άνθησε ένα λουλούδι (δεν θυμάμαι τι είδος).Με λιγά λόγια ότi μέσα από το θάνατο γεννιέται μια νέα ζωή....
Αυτη ειναι μια οπτικη του Μυθου.
Και βασικα νομιζω οτι λογικο ειναι ο αυτος μυθος να εχει συνεχεια και να μην τελειωνει με το ανθισμα του λουλουδιου.
Συνεχεια που να αφορα και το τι εγινε με αυτους που σκοτωσαν αυτον τον χτιστη (τον Χιραμ)
Που για να ηθελαν να του φανε τη θεση, ή απλα τον ζηλευαν, παει να πει οτι και αυτοι ηταν χτιστες.
λογικο ο Σολομωντας να οργιστηκε με τον θανατο του Χιραμ και να ηθελε να αποδωθει δικαιοσυνη.
Μια αλλα εστιαση στον μυθο αυτο, ειναι και αυτο το κυνηγι των δολοφονων τον Χιραμ, η ευρεση και εν τελη ο θανατος τους.
Και δη φριχτος θανατος.
O Robert Ambelain αναφερει οτι ο θανατος που τους βρηκε ηταν κρεμασμα και ανοιγμα της κοιλιας τους ωστε να χυθουν τα εντερα τους εξω. συν κρεμασμα πανω τους σιδερενιων πλακων με την επιγραφη για το ειδος του εγκληματος τους και την τιμωρια που τους επιβληθει.
Σε αυτην την εστιαση που μπορει να γινει, ΑΝ υπαρχει αναφορα αυτης της συνεχειας του μυθου και ο αποσυμβολισμος, ναι, και συμφωνα με Γιουγκ και οποιον αλλο θελετε δεν μπορει να ειναι, ειδικα αν αυτη η αναφορα αυτου του κομματιου του μυθου γινεται οταν ο αμυητος παιρνει την μυηση του, συνοδευομενος απο τον ''τρομερο αδερφο'' που κραταει σπαθι (το ποιος το λεει αυτος απο Κυριακη, εχω ξεχασει το βιβλιο στην δουλεια, Ιταλος παντως ειναι) δεν μπορει να ειναι, οτι η προδοσια εχει συνεπειες;
Συμβολικος ο Μυθος σαφως αλλα δεν δυναται να δημιουργησει στον νεοφερμενο ενα... ''ψυχοπλακωμα'';
Απάντηση με παράθεση
  #222  
Παλιά 22-09-06, 09:10
Το avatar του χρήστη LuX
LuX Ο χρήστης LuX δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Μηνύματα: 1.811
Προεπιλογή

Παράθεση:
Σε αυτην την εστιαση που μπορει να γινει, ΑΝ υπαρχει αναφορα αυτης της συνεχειας του μυθου και ο αποσυμβολισμος, ναι, και συμφωνα με Γιουγκ και οποιον αλλο θελετε δεν μπορει να ειναι, ειδικα αν αυτη η αναφορα αυτου του κομματιου του μυθου γινεται οταν ο αμυητος παιρνει την μυηση του, συνοδευομενος απο τον ''τρομερο αδερφο'' που κραταει σπαθι (το ποιος το λεει αυτος απο Κυριακη, εχω ξεχασει το βιβλιο στην δουλεια, Ιταλος παντως ειναι) δεν μπορει να ειναι, οτι η προδοσια εχει συνεπειες;
Συμβολικος ο Μυθος σαφως αλλα δεν δυναται να δημιουργησει στον νεοφερμενο ενα... ''ψυχοπλακωμα'';
Για δοκίμασε να συγκρίνεις τον συγκεκριμένο μύθο με τις ‘Βάκχες’ να δεις αν θα βρεις κοινά στοιχεία .....δεν έχω να προσθέσω τπτ άλλο

Δ.
__________________
προσωπικη σελιδα - http://ΩΚΥΑΛΟΣ & ΟΡΕΙΘΥΙΟΣ.com
Απάντηση με παράθεση
  #223  
Παλιά 22-09-06, 20:21
Το avatar του χρήστη Diotima
Diotima Ο χρήστης Diotima δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2004
Περιοχή: Άλτις
Μηνύματα: 207
Προεπιλογή

Ένας μύθος δεν είναι απαραίτητο να έχει εξέλιξη, απλά επειδή μας φαίνεται λογικό.
Ειδικά όταν μιλάμε για ένα θέμα όπως ο τεκτονισμός, η υποκειμενική λογική μας μάλλον δεν έχει θέση.

Επίσης, δεν είναι απαραίτητο να έχει μία μόνη εξέλιξη ή κι αυτή η όποια εξέλιξη να μην έχει πολλές εκδοχές.

Το θέμα είναι... Γράφουμε για παράδειγμα ένα σενάριο...
Αν το επιδιωκόμενο αποτέλεσμα είναι μία ταινία δράσης, θα πρέπει να φροντίσουμε να έχει απρόσμενη και γρήγορη εξέλιξη. Αν θέλουμε μία αστυνομική περιπέτεια, θα πρέπει να υπάρχει κάποιος ντετέκτιβ, μυστήριο και τα σχετικά κλειδιά λύσης του. Αν πάλι, θέλουμε ένα θρίλερ, τότε θα πρέπει να υπάρχουν οι σχετικές σκηνές τρόμου. Νομίζω ότι είναι απλό.

Επαναλαμβάνω ότι όρος "τρομερός αδερφός" δεν υπάρχει.
Αν το βιβλίο είναι ξένο όπως λες, ίσως δεν έχει γίνει καλή μετάφραση.

Όσο για το "ψυχοπλάκωμα", σχετικό δεν είναι;

Για κάποιους μπορεί να είναι ψυχοπλακωτική κι η κοκκινοσκουφίτσα, γιατί στο τέλος την τρώει ο λύκος.
__________________
"Pulsanti Operietur"
(Τo him who knocks, it shall be opened)
Απάντηση με παράθεση
  #224  
Παλιά 22-09-06, 23:30
Lacrymosa Ο χρήστης Lacrymosa δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2006
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Απλά ως σύντομη συμπλήρωση στα λεγόμενα τις Διοτίμα, για άλλους το φαινόμενο της κατασπάραξης της κοκκινοσκουφίτσας από τον λύκο μπορεί επίσης να προκαλεί ευτυχία.

Να θυμίσω και τους στοίχους από ένα τραγουδάκι που το λένε όλα τα παιδάκια μέσα στην τρελή χαρά:

"Και σε πέντ’ έξι εβδομάδες τελειώσαν όλες οι τροφές και τότε ρίξανε τον κλήρο να δούνε ποιος θα φαγωθεί κι ο κλήρος πέφτει στον πιο νέο".

Εδώ χαιρόμαστε που τραγουδάμε για δολοφονία και κανιβαλισμό, για έναν συμβολικό κτίστη θα ψυχοπλακωθούμε;

Μιλάτε λες και δεν υπάρχει τηλεόραση με ταινίες όπου δείχνουνε ξεκοιλιασμούς, αποκεφαλισμούς, βιασμούς και ότι άλλο πιο ακραίο μπορεί απλά να σκεφτεί κανείς, όπου τα βλέπουμε και με ευχαρίστηση.

Τέλος, επειδή βρισκόμαστε σε μια χώρα η οποία ακολουθεί τον Ορθόδοξο Χριστιανισμό κατά πλειοψηφία, βλέπω και πόσο ψυχοπλακώνονται όλοι κάθε Μεγάλη Πέμπτη. Ο μόνος λόγος που έχω όντως δει να ψυχοπλακώνονται άνθρωποι, είναι επειδή βλέπουν τα ωραία φαγιά να ετοιμάζονται και δεν μπορούν να τα αγγίζουν.
Απάντηση με παράθεση
  #225  
Παλιά 24-09-06, 07:11
cHrIsToS1 Ο χρήστης cHrIsToS1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-04-2005
Περιοχή: Άργος
Μηνύματα: 324
Προεπιλογή

Kalημερα μας.
Διοτιμα τον ορο τρομερος αδερφος το εχω σε εισαγωγικα.
Ανηκει στο επιτελειο της στοας, μαζι με τον δασκαλο της εδρας και τους δυο φυλακες προστεθηκε και αυτος ο ''αδερφος'' με αρμοδιοτητα να συνοδευει με το σπαθι στο χερι τους νεοφωτιστους στο μερος που γινοταν η μυηση.
οσο για τον Μυθο του Χιραμ, οπως σε καθε μυθο παραλλαγες υπαρχουν πολλες.
Αλλα μιας και αναφερεις στην απαντηση του Βελερεφοντη οτι ετσι ειναι ο μυθος χονδρικα, φανταζομαι οτι ξερεις και τον μυθο.
Μπορεις να μας πεις τον μυθο ετσι οπως τον ξερεις εσυ;
Και αφου μας τον παραθεσεις να ρωτησω σε αυτο που λες
Παράθεση:
Ειδικά όταν μιλάμε για ένα θέμα όπως ο τεκτονισμός, η υποκειμενική λογική μας μάλλον δεν έχει θέση.
Μπορεις να μας πεις τι εχει θεση;
Τι να χρησιμοποιησουμε οταν εξεταζουμε τον Τεκτονισμο;
Απάντηση με παράθεση
  #226  
Παλιά 25-09-06, 04:08
Το avatar του χρήστη Diotima
Diotima Ο χρήστης Diotima δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2004
Περιοχή: Άλτις
Μηνύματα: 207
Προεπιλογή

Καλημέρα cHrIsToS1!

Τα πρόσεξα τα εισαγωγικά, αλλά κάποιες φορές έτσι δημιουργούνται παρανοήσεις.

Το επιτελείο της κάθε στοάς έχει διάφορα καθήκοντα και ανάλογα με την περίσταση μπορεί να στελεχώνεται ανάλογα και υπό κάποιες συνθήκες που αφορούν στο διοικητικό κομμάτι.
Τίποτε το τρομερό (είτε με εισαγωγικά, είτε χωρίς).

Σχετικά με το μύθο, αφού δέχεσαι ότι υπάρχουν παραλλαγές και εκδοχές, δεν καταλαβαίνω σε τί σε ωφελεί να παραθέσω εγώ μία.

Ενημερωτικά πάντως, ο μύθος του Χιράμ είναι ο μύθος του σύγχρονού μας τεκτονισμού (παλαιότερα είχαν χρησιμοποιηθεί άλλοι) και υπό κανονικές συνθήκες δεν έχει προεκτάσεις και συνέχειες.
Κάποιες συνέχειες έχουν προστεθεί στην πορεία του χρόνου και αφορούν σε ειδικές περιπτώσεις τύπων και βαθμών.
Υπάρχουν σχετικές πηγές γι' αυτές τις ιστορικές λεπτομέρειες.

Όταν αναφέρθηκα λοιπόν, στην υποκειμενική λογική, υπονοούσα ότι για να αντιληφθεί κάποιος την σκοπιμότητα της μυητικής πρακτικής και της χρήσης των όποιων μύθων σ' ένα εσωτερικό τάγμα, θα πρέπει να σκέπτεται μ' έναν τρόπο ανάλογο και να αντιλαμβάνεται ότι όλα αυτά είναι μέσα για την επίτευξη του σκοπού και όχι ο σκοπός ο ίδιος.
Αν ήταν τόσο απλό, να διαβάσει κάποιος ένα παραμύθι και να αντιληφθεί τα πάντα, μάλλον δε θα χρειαζόταν να υπάρχουν μέλη...
Θα αναλάμβανε απλά κάποιος να στέλνει τα παραμύθια στο σπίτι.
Έχω την εντύπωση (κι αν κάνω λάθος ζητώ προκαταβολικά συγνώμη για την αυθαιρεσία μου) ότι θεωρείς πως αν υπήρχε η δυνατότητα να πήγαινε ένα μη μέλος σε μία τεκτονική συνάθροιση, να του έλεγαν τα πάντα και να έβλεπε τα πάντα, ότι θα καταλάβαινε και τα πάντα κι αυτό ήταν... θα ήξερε μετά τί είναι τεκτονισμός!
__________________
"Pulsanti Operietur"
(Τo him who knocks, it shall be opened)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Diotima : 25-09-06 στις 04:09
Απάντηση με παράθεση
  #227  
Παλιά 25-09-06, 08:17
cHrIsToS1 Ο χρήστης cHrIsToS1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-04-2005
Περιοχή: Άργος
Μηνύματα: 324
Προεπιλογή

Καλημερα Diotima
Η περισταση ειναι παντου σε οποιον τυπο η ιδια.
Ο νεοφωτιστος πηγαινει στο χωρο της μυησεως.
Διαφωνεις;
Αν ναι ποιες ειναι αυτες οι αλλες περιστασεις;

Το σπαθι, εχει μονο ΜΙΑ χρηση.Ειναι επιθετικο οπλο.
Διαφωνεις;
Δεν μιλαμε για μαχαιρι (οπου μπορεις να το χρησιμοποιησεις ειτε για να κοψεις ψωμι ειτε για να κοψεις κανα δαχτυλο(αλλου) αλλα για σπαθι.
και επετρεψε μου να πω οτι οτιδηποτε εχει επιθετικη χρηση ΚΑΙ ΜΟΝΟ, ναι προσωπικα για ιδεολογικος και μονο λογους με κανει να το θεωρω τρομερο.
Οποτε και ο φερων κατι τρομερο, προσλαμβανει τις ιδιες ιδιοτητες.
Ειναι τρομερος.
Παράθεση:
Σχετικά με το μύθο, αφού δέχεσαι ότι υπάρχουν παραλλαγές και εκδοχές, δεν καταλαβαίνω σε τί σε ωφελεί να παραθέσω εγώ μία.
Εμενα θα ωφελησει.κανε το καλο και ριξ' το στο γυαλο.......
Δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να καταλαβεις που θα με ωφελησει, αλλα αν θες να κανω μια προσπαθεια να καταλαβαινεις, η ωφελεια μου θα ειναι ειτε συγκριση ειτε γνωση μιας ακομα εκδοχης.

Και εγω δεν καταλαβαινω πως μπορει ο τεκτονισμος να βοηθησει την κοινωνια\ανθρωποτητα αλλα αυτος συνεχιζει να υπαρχει.
Για ενα οικοδομημα χρειαζεται να λειασθουν ολες οι πετρες που θα το αποτελεσουν, και αφου μιλαμε για το οικοδομημα-ανθρωποτητα, δεν μπορω να καταλαβω πως ειναι δυνατον αυτο να χτιστει με πετρες που δεν θελουν να λειασθουν κατα το τροπο που επιβαλει ο αρχιτεκτονας.
Ή εστω με πετρες που δεν ειναι λειασμενες.
Θα λειασθουν και αυτες;Ωστε να παρουν την θεση τους στο οικοδομημα;;
Θα τις πεταξουμε;Τι θα γινουν αυτες;
Υπαρχει και αλλος αρχιτεκτονας που θα μπορεσει να παρει αυτες τις πετρες για να τις χρησιμοποιησει σε αλλο οικοδομημα;(το οποιο κατι τετοιο αναιρει την προηγουμενη μου θεωρηση οτι μιλαμε για το οικοδομημα-ανθρωποτητα, μιας και θα σημαινει την υπαρξη περα της μιας)

Η μαγεια του παραμυθιου ειναι οτι ο καθενας αντιλαμβανεται οτι θελει.οτι εχει μεσα του.Και αυτο γιατι μιλαμε για εσωτερισμο.
Αν υπαρχει ΕΝΑ πραγμα που εχει να πει αυτο το παραμυθι, τοτε δεν συζηταμε για εσωτερισμο, ή αν θες να το ενταξω στον εσωτερισμο τοτε αυτο το παραμυθι επιβαλει και προτασει εναν κατευθυνομενο εσωτερισμο.

Παράθεση:
Αν ήταν τόσο απλό, να διαβάσει κάποιος ένα παραμύθι και να αντιληφθεί τα πάντα, μάλλον δε θα χρειαζόταν να υπάρχουν μέλη...
Μου το αναλυεις αυτο;
Δηλαδη τα μελη σε σχεση με το παραμυθι ειναι τι;
Οι γνωστες του τι αυτο θελει να πει;
Υπαρχει μονο ενα παραμυθι;
Που λεει τα παντα;

Τα λεγομενα σου για την υποκειμενικη λογικη δεν τα καταλαβα.
Σε αντιθεση με το παραπανω που σου ζηταω αναλυση εδω θα ηθελα να εισαι πιο λιτη.
Υπαρχει η υποκειμενικη λογικη και η;;;

Παράθεση:
Έχω την εντύπωση (κι αν κάνω λάθος ζητώ προκαταβολικά συγνώμη για την αυθαιρεσία μου) ότι θεωρείς πως αν υπήρχε η δυνατότητα να πήγαινε ένα μη μέλος σε μία τεκτονική συνάθροιση, να του έλεγαν τα πάντα και να έβλεπε τα πάντα, ότι θα καταλάβαινε και τα πάντα κι αυτό ήταν... θα ήξερε μετά τί είναι τεκτονισμός!
Οχι.
Με ΜΙΑ τεκτονικη συναθροιση δεν προκειται να καταλαβει.
Η πεποιθηση μου ομως ειναι πως οχι ενα μη μελος, αλλα ακομα και γηραιοτερα μελη δεν ξερουν τι ειναι τεκτονισμος.
Απάντηση με παράθεση
  #228  
Παλιά 25-09-06, 22:12
Lacrymosa Ο χρήστης Lacrymosa δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2006
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Παράθεση:
Το σπαθι, εχει μονο ΜΙΑ χρηση.Ειναι επιθετικο οπλο.
Διαφωνεις;
Ναι, η αιτιολόγηση έρχεται παρακάτω.

Παράθεση:
Δεν μιλαμε για μαχαιρι (οπου μπορεις να το χρησιμοποιησεις ειτε για να κοψεις ψωμι ειτε για να κοψεις κανα δαχτυλο(αλλου) αλλα για σπαθι.
και επετρεψε μου να πω οτι οτιδηποτε εχει επιθετικη χρηση ΚΑΙ ΜΟΝΟ, ναι προσωπικα για ιδεολογικος και μονο λογους με κανει να το θεωρω τρομερο.
Ένα σύμβολο, μπορείς να το δεις από πολλές οπτικές. Το ξίφος λόγο της παράδοσής του, έχει πάρα πολλούς συμβολισμούς, είτε ηθικούς, είτε πολιτιστικούς, είτε φιλοσοφικούς, είτε εσωτεριστικούς, κ.λπ.
Παραθέτω μερικούς:

- Είναι σύμβολο Τιμής και καθήκοντος και θυμίζει σε αυτόν που το φέρει τη δικαιοσύνη και την αρετή.

- Έχει χρησιμοποιηθεί ως σύμβολο Ελευθερίας και Ισχύος, δηλαδή θεωρείται πως είναι το όργανο το οποίο προστατεύει την Ελευθερία και φέρει τη Δικαιοσύνη έχοντας την Ισχύ να καταπολεμήσει οποιαδήποτε μορφή αδικίας και τυραννίας.

Νομίζω ο Μουσάσι ήτανε που έλεγε πως όταν η Γη ενωθεί με τον Ουρανό, το ξίφος μπορεί είτε να πάρει Ζωή, είτε να δώσει Ζωή.

Παρακάτω:

- Το ξίφος στα Ταρό, συμβόλιζε το στοιχείο του αέρα, την διάνοια και τη συνειδειτότητα.

- Στον Μεσαίωνα το απλό ξίφος ήτανε σύμβολο του Λόγου του Θεού ενώ το φλεγόμενο ξίφος ήτανε σύμβολο κάθαρσης.

- Ο γκουρού Gobind Singh χρησιμοποιούσε το δίκοπο ξίφος Bhagauti αναφερόμενος μεταφορικά στο Θεό.

- Θεωρείται προέκταση του ανθρώπου και του πεδίου επιρροής του.

- Λόγο του υλικού του ως αγώγιμο υλικό, θεωρείται πως ο χειριστής του «καθαρίζεται» από τα συναισθήματά του μέσο αυτού.

- Ο Βουδισμός, ο οποίος είναι γνωστός για την αντίθεσή του στην βιαιότητα, χρησιμοποιεί το ξίφος ως αναπαράσταση της Σοφίας η οποία έχει τη δυνατότητα να καταστρέφει την άγνοια και τις ψευδεσθήσεις. Ο Bodhisattva Manjusri, απεικονίζεται συχνά κρατώντας ένα ξίφος, μερικές φορές με πέντε λεπίδες.

Για κλείσιμο περί του ξίφους, παραθέτω κάποια κομμάτια από το Book IV:
- Το Ξίφος είναι η Λογική, ο Υιός.
- Είναι η δύναμη της ανάλυσης
- Το Ξίφος είναι το όπλο με το οποίο σκορπίζουμε τον τρόμο στους δαίμονες και τους κυριεύουμε (συμβολικά εννοείται)
- Το ξίφος ελευθερώνει τις αντιλήψεις από τον ιστό του συναισθήματος.

Μπορούμε να συνεχίσουμε να μιλάμε για μέρες όσον αφορά το συμβολισμό του ξίφους. Το θέμα είναι για ποιο σκοπό χρησιμοποιείται και πως, είδικα σε έναν χώρο όπου τα πάντα είναι συμβολικά.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lacrymosa : 25-09-06 στις 22:40
Απάντηση με παράθεση
  #229  
Παλιά 25-09-06, 22:18
Το avatar του χρήστη Diotima
Diotima Ο χρήστης Diotima δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2004
Περιοχή: Άλτις
Μηνύματα: 207
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από cHrIsToS1
Καλημερα Diotima
Η περισταση ειναι παντου σε οποιον τυπο η ιδια.
Ο νεοφωτιστος πηγαινει στο χωρο της μυησεως.
Διαφωνεις;
Αν ναι ποιες ειναι αυτες οι αλλες περιστασεις;
Πώς είσαι βέβαιος, αγαπητέ μου;
Εν πάσει περιπτώσει, ναι διαφωνώ και θεωρώ αφελές να με ρωτάς ποιές είναι οι άλλες περιστάσεις. Οποιεσδήποτε περιστάσεις, που επιλέγουν με ίδια κριτήρια και προφανώς, δεν αφορούν κανέναν, ακριβώς όπως δε μας αφορά αν στο σπίτι σου κάποιες φορές κάνεις κέφι να φοράς στολή δύτη για να μπεις στο μπάνιο. Είναι δικαίωμά σου, όσο παρανοϊκό κι αν φαίνεται σε κάποιον τρίτο.

Παράθεση:
Το σπαθι, εχει μονο ΜΙΑ χρηση.Ειναι επιθετικο οπλο.
Διαφωνεις;
Κάθετα.

Για δες τη συμβολική απεικόνιση της δικαιοσύνης:



Θεωρείς ότι σ' αυτήν την εικονογράφηση το ξίφος ενέχει θέση επιθετικού όπλου;

Παράθεση:
Δεν μιλαμε για μαχαιρι (οπου μπορεις να το χρησιμοποιησεις ειτε για να κοψεις ψωμι ειτε για να κοψεις κανα δαχτυλο(αλλου) αλλα για σπαθι.
και επετρεψε μου να πω οτι οτιδηποτε εχει επιθετικη χρηση ΚΑΙ ΜΟΝΟ, ναι προσωπικα για ιδεολογικος και μονο λογους με κανει να το θεωρω τρομερο.
Οποτε και ο φερων κατι τρομερο, προσλαμβανει τις ιδιες ιδιοτητες.
Ειναι τρομερος.
Κατ' αρχήν, δεν ξέρεις για τί ακριβώς πρόκειται και αν πρόκειται (να το υπενθυμίζουμε αυτό).

Δεύτερον, αν έχεις παγιωμένη θέση ότι είναι αποκλειστικά επιθετικό όπλο, απλά μόνιμα θα οδηγείσαι στο ίδιο συμπέρασμα.
Δικαίωμά σου βέβαια αυτό, αλλά το να βάζεις χαρακτηρισμούς με βάση τα δικά σου συμπεράσματα, είναι κατ' εμέ αυθαίρετο.

Παράθεση:
Εμενα θα ωφελησει.κανε το καλο και ριξ' το στο γυαλο.......
Δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να καταλαβεις που θα με ωφελησει, αλλα αν θες να κανω μια προσπαθεια να καταλαβαινεις, η ωφελεια μου θα ειναι ειτε συγκριση ειτε γνωση μιας ακομα εκδοχης.
Σύγκριση και γνώση για το πόσες και ποιές παραλλαγές έχει ένας μύθος;
Πάω να βρω γυαλό...

Παράθεση:
Και εγω δεν καταλαβαινω πως μπορει ο τεκτονισμος να βοηθησει την κοινωνια\ανθρωποτητα αλλα αυτος συνεχιζει να υπαρχει.
Επειδή δεν καταλαβαίνεις εσύ, δε θα πρέπει και να υπάρχει; Δε σοβαρολογείς φαντάζομαι.
Νομίζω πως είναι δικαίωμά του να υπάρχει και κάτι δείχνει αυτό...

Παράθεση:
Για ενα οικοδομημα χρειαζεται να λειασθουν ολες οι πετρες που θα το αποτελεσουν, και αφου μιλαμε για το οικοδομημα-ανθρωποτητα, δεν μπορω να καταλαβω πως ειναι δυνατον αυτο να χτιστει με πετρες που δεν θελουν να λειασθουν κατα το τροπο που επιβαλει ο αρχιτεκτονας.
Ή εστω με πετρες που δεν ειναι λειασμενες.
Θα λειασθουν και αυτες;Ωστε να παρουν την θεση τους στο οικοδομημα;;
Θα τις πεταξουμε;Τι θα γινουν αυτες;
Υπαρχει και αλλος αρχιτεκτονας που θα μπορεσει να παρει αυτες τις πετρες για να τις χρησιμοποιησει σε αλλο οικοδομημα;(το οποιο κατι τετοιο αναιρει την προηγουμενη μου θεωρηση οτι μιλαμε για το οικοδομημα-ανθρωποτητα, μιας και θα σημαινει την υπαρξη περα της μιας)
Ό,τι δεν καταλαβαίνεις, είναι αυτό το οποίο καλείσαι να μάθεις.

Παράθεση:
Η μαγεια του παραμυθιου ειναι οτι ο καθενας αντιλαμβανεται οτι θελει.οτι εχει μεσα του.Και αυτο γιατι μιλαμε για εσωτερισμο.
Αν υπαρχει ΕΝΑ πραγμα που εχει να πει αυτο το παραμυθι, τοτε δεν συζηταμε για εσωτερισμο, ή αν θες να το ενταξω στον εσωτερισμο τοτε αυτο το παραμυθι επιβαλει και προτασει εναν κατευθυνομενο εσωτερισμο.
Στη συγκεκριμένη περίπτωση, φυσικά και δεν είναι το ζητούμενο να καταλάβει ο καθένας ό,τι θέλει, αλλά ό,τι μπορεί εξυπηρετώντας ένα δεδομένο σκοπό.
Γι' αυτό χρησιμοποιείται ο μύθος εξάλλου. Εξυπηρετεί τον σκοπό. Στο ξαναέγραψα αυτό και δεν το πρόσεξες.
Δεν πρόκειται για ένα πράγμα (αν μπορούμε να το πούμε έτσι) που πρέπει να γίνει κατανοητό, αντιθέτως έχει πολλές διαστάσεις, όπως ορθά υποθέτεις.
Όμως τον εσωτερισμό αγαπητέ μου, τον ερευνάς με την ψυχή σου και όχι με το μυαλό σου.
Αν ήταν εύκολο για το νου να αντιληφθεί τα του υποσυνείδητου και υπερσυνείδητου κόσμου, δε θα συζητάγαμε τώρα εδώ.

Παράθεση:
Μου το αναλυεις αυτο;
Δηλαδη τα μελη σε σχεση με το παραμυθι ειναι τι;
Οι γνωστες του τι αυτο θελει να πει;
Υπαρχει μονο ενα παραμυθι;
Που λεει τα παντα;
Τα μέλη γνωρίζουν πού και πώς χρησιμοποιείται ο όποιος μύθος και συνεπώς κατανοούν καλύτερα από εμάς εδώ την σκοπιμότητά του κάθε φορά και σε σχέση με τη γενικότερη εξέλιξή τους μέσα στα πλαίσια του χώρου.

Παράθεση:
Τα λεγομενα σου για την υποκειμενικη λογικη δεν τα καταλαβα.
Σε αντιθεση με το παραπανω που σου ζηταω αναλυση εδω θα ηθελα να εισαι πιο λιτη.
Υπαρχει η υποκειμενικη λογικη και η;;;
...αλήθεια.

Λιτή ήμουν νομίζω.

Παράθεση:
Οχι.
Με ΜΙΑ τεκτονικη συναθροιση δεν προκειται να καταλαβει.
Η πεποιθηση μου ομως ειναι πως οχι ενα μη μελος, αλλα ακομα και γηραιοτερα μελη δεν ξερουν τι ειναι τεκτονισμος.
Και σε 10 να μπορούσε να πάει, το ίδιο θα του φανεί. Τεσπα.
Δεν ξέρω πώς το εννοείς το "γηραιότερα", διότι η τεκτονική εμπειρία δε συμβαδίζει αναγκαία με την ηλικία.
Πάντως σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί να έχεις δίκιο και σε κάποιες άδικο.
Σχετικά είναι όλα αυτά.
Όπως και να έχει όμως, το μόνο βέβαιο είναι, ότι σε σχέση με κάποιο μη μέλος, το μέλος γνωρίζει κάτι τις παραπάνω, έτσι;
__________________
"Pulsanti Operietur"
(Τo him who knocks, it shall be opened)
Απάντηση με παράθεση
  #230  
Παλιά 25-09-06, 22:30
Lacrymosa Ο χρήστης Lacrymosa δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2006
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Παράθεση:
Η μαγεια του παραμυθιου ειναι οτι ο καθενας αντιλαμβανεται οτι θελει.οτι εχει μεσα του.Και αυτο γιατι μιλαμε για εσωτερισμο.
Αν υπαρχει ΕΝΑ πραγμα που εχει να πει αυτο το παραμυθι, τοτε δεν συζηταμε για εσωτερισμο, ή αν θες να το ενταξω στον εσωτερισμο τοτε αυτο το παραμυθι επιβαλει και προτασει εναν κατευθυνομενο εσωτερισμο.
Το σημαντικό πάνω σε έναν μύθο ή σε ένα σύμβολο(πόσο σε ένα μύθο που αποτελείται από σύμβολα), είναι πως όσο διευρύνεται η αντίληψη, αλλάζει το νόημα και η αξία αυτών και γίνονται κάποιες βαθύτερες συνειδητοποιήσεις οι οποίες πρέπει να μετατραπούνε σε δράση ως μια στάση ζωής. Οι όποιες κατευθύνσεις ή σημεία αναφοράς υπάρχουνε, υπάρχουνε για να μη χάνεται μια βασική κατεύθυνση και αρχίζει να αποσυμβολίζεται κάτι με πολλούς εξωπραγματικούς όρους και εντελώς απρόσιτες θεωρίες που απλώς ικανοποιούν τον νου μας οι οποίες ξεφεύγουν εντελώς από την ουσίας.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:06.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.