Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Πλανήτης Γη Online > Περιοδικά Βιβλιογραφία

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-07-12, 19:15
talos2121 Ο χρήστης talos2121 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-06-2012
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή Francia Barrett - The Magus 1801 real first edition

Francis Barrett , The Magus Or Celestial Intelligencer; Being a Complete System of Occult Philosophy. In Three Books: Containing the Antient and Modern Practice of the Cabalistic Art, Natural and Celestial Magic, &c.; shewing the wonderful Effects of that may be performed by a Knowledge of the Celestial Influences, the Occult Properties of Metals, Herbs, and Stones, and the Application of Active to Passive Principles. Exhibiting The Sciences of Natural Magic; Alchymy, or Hermetic Philosophy...... London: Knight and Compton & W. Blackader for Lackington, Allen, And Co., 1801. First edition. Hardcover, 4to., xvi, [1], 176; 198 pp., 22 plates (5 of which are hand coloured), fold out diagrams, etc. Original calf boards, with later leather spine with gilt stamped leather title label, and blind stamping. Frontispiece portrait of Barrett

The First Edition usually had four hand coloured plates of demonic portraits (the "Fallen Angels," the "Vessels of Wrath," "Ophis and Spirit of Antichrist" and "Evil Daemons") although in some copies, such as this, the plate depicting a page of a "Book of Spirits" showing the archangel Cassiel was also coloured. The 1875 reissue of "The Magus" also featured 5 colour plates and is sometimes mistaken by amateurs for a first edition, however there is a significant different in paper quality, as well as a number of other significant points, and needless to say the copy offered here is the true 1801 First Edition

Francis Barrett - The Magus 1801 πρωτη εκδοση,η 1η εκδοση του the magus ειχε 4 επιχρωματισμενες gravures,σε μερικα αντιτυπα ομως (οπως αυτο)υπαρχει και επιχρωματισμος και σε 5η gravura ,συγκεκριμμενα η gravura a book of spirits που δειχνει τον αρχαγγελο cassiel, ειναι σε αυτο το αντιτυπο και αυτη επιχρωματισμενη,εγινε και μια επανεκδοση του the magus to 1875 η οποια περιεχει και αυτη 5 επιχρωματισμενες gravures και πολλοι μπερδευουν την εκδοση του 1875 με την αληθινη 1η εκδοση του 1801,υπαρχει μεγαλη διαφορα στο χαρτι μεταξυ της 1ης εκδοσης και της επενεκδοσης,οπως και καποια αλλα αναγνωριστικα,η εκδοση που προσφερετε εδω ειναι η 1η του 1801 με το original δεσιμο, με πληρες το κειμενο και τις gravures.

Δεκτος οποισδηποτε ελεγχος
τιμη 5000

για καπιο λογο δεν μου ανεβαζει αλλες foto οποτε δεινω ενα λινκ που μπορειτε να δειτε foto

http://www.ricardo.gr/buy/βιβλία-κόμ...v/an682218074/
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-07-12, 22:14
Το avatar του χρήστη Trithemius
Trithemius Ο χρήστης Trithemius δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: v.a.l.i.s.
Μηνύματα: 1.299
Προεπιλογή

Πάντως εγώ δεν θα το πουλούσα. Αυτό το βιβλίο είναι "ευαγγέλιο", ειδικά μάλιστα αν ο Dean Corso επιβεβαιώσει πως είναι γνήσιο...
__________________
... Spes mea in mens mentis est ...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-07-12, 20:14
demi Ο χρήστης demi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-05-2009
Μηνύματα: 894
Προεπιλογή

να ρωτησω κατι?


αυτο το βιβλιο το εχω, εδω κ πολλα χρονια κ μαλιστα μεταφρασμενο στα ελληνικα!! ειναι τοσο σπανιο οντως?

το δικο μου, (δεν θυμαμαι τι εκδοση τωρα, γιατι το εχω δανεισει κι ολας αλλα ειναι καπου το 1800, κ δεν το πολυπιστεψα να πω την αληθεια) που ειναι μεταφρασμενο σημαινει οτι δεν ειναι γνησιο?

τι παιζει ακριβως?
__________________
be no good, be real
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-07-12, 17:37
Το avatar του χρήστη Trithemius
Trithemius Ο χρήστης Trithemius δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: v.a.l.i.s.
Μηνύματα: 1.299
Προεπιλογή

talos2121 συμμετέχεις στο φόρουμ μόνο για να πουλάς βιβλία;
mods..hello!
__________________
... Spes mea in mens mentis est ...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-07-12, 02:32
talos2121 Ο χρήστης talos2121 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-06-2012
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

δεν χρησιμοποιησα το forum για να εκμεταλευτω καποια κατασταση,(δεν θεωρω οτι ειναι και το καταλληλο μερος να στο πω και αλλιως),απλα λογω προσωπικων αναγκων σκεφτηκα να κοινοποιησω εδω στο forum την πωληση μονο δυο εξ των πολλων που αναγκαζομαι να εκποιησω,ο λογος που το εκανα εδω ηταν για να δω αν υπαρχει καποιο ενδιαφερον γνωριζοντας
οτι δεν εχω πολλες ελπιδες να τα πουλησω εδω στην Ελλαδα,οποτε πιστεψε αν θες, δεν εκανα το account εδω για να πουλησω,απλα ηθελα να δω αν υπαρχει ενδιαφερον σε rare occult related books, εχω 3500 + βιβλια σχετικα με τον αποκρυφισμο και πιστεψε με δεν ηδονιζομαι καθολου να αναγκαζομαι
να βαζω προς πωληση αγαπημενα μου κομματια,ως αναφορα το forum το βρισκω αρκετα ενδιαφερον,πολλυσυλεκτικο ως προς τις αποψεις και τα θεματα
αλλα δεν ειμαι την συγκεκριμενη στιγμη στην καταλληλη φαση να ειμαι πιο ενεργος σε αυτο.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-07-12, 12:15
demi Ο χρήστης demi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-05-2009
Μηνύματα: 894
Προεπιλογή

ναι αλλα δεν μου απαντας σε αυτο που ρωτησα, κ εκει νομιζω οτι ηταν κ η ενσταση του αγαπητου μας τριθεμιους...
__________________
be no good, be real
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-08-13, 14:46
Το avatar του χρήστη Ελευθέριος Παλιγγίνης
Ελευθέριος Παλιγγίνης Ο χρήστης Ελευθέριος Παλιγγίνης δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-12-2003
Περιοχή: ΓΑΙΑ/ΕΥΡΩΠΗ/ΕΛΛΑΣ/ΑΘΗΝΑΙ
Μηνύματα: 477
Προεπιλογή

είναι εξαιρετικό και περιεκτικό τρίτομο Έργο, βέβαια όχι απόρρητων ή δυσπρόσιτων πραγμάτων, που όπως σημειώνει και η demi υπάρχει και στα ελληνικά, όμως πώς (!) υπάρχει.

...απο μία σύντομη αντιπαραβολή που έκανα, του αγγλικού κειμένου με το ελληνικό κείμενο, προέκυψε οτι όχι μόνο είναι κατά τόπους κακομεταφρασμένο, αλλά διαπίστωσα να λείπουν... απο σειρές μέχρι και ολόκληρες παράγραφοι. (!) ο μεταφραστής δεν έχει μεταφράσει καθόλου μερικά σημεία.

για το αγγλικό δε, δεν χρειάζεται να ξοδευτείτε, υπάρχει και σε ιστοσελίδες: http://www.sacred-texts.com/grim/magus
__________________
Παλιγγίνης Ελευθέριος - HecarΧος HellΕυθερεύς
✩☿ Z =))=IΦI=((= S ☿✩
✩∞ΙΑΟ∞✩
✩∞ΚΡΣ∞✩
✩☿ Z =))=IΦI=((= S ☿✩

http://www.facebook.com/lpaliginis

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ελευθέριος Παλιγγίνης : 26-08-13 στις 15:07
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:50.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.